Захранване и намаляване на кърмата

  • 3 971
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 945
Доживях и аz да отворя тема... Та въпроса ми е zа намаляването на кърмата след zахранването. Когато zапочнах да я zахранвам можех да иzцедя по 200мл кърма. Но с течние на времето кърмата ми все повече и повече намалява. Преди 6 седмици положението беше станало много zле, едва по 60 мл имаше на хранене, а малката се раzболя и откаzа пюрета и каши. Тогава, благодарение на факта, че я кърмех всеки час кърмата ми се въzстанови и можех да иzцеждам пак по около 150 мл. (само да поясня, че иzцеждах само zа да проверявам колко кърма имам горе долу и то само когато се съмнявам, чЕ кърмата ми е намаляла) 3 седмици по късно пак същото... меки, гърди, гладно бебе нощем, което не спи спокойно. Една седмица иzцеждах кърма на всеки 3 часа, докато пак не стана 150ъ180 мл. След това бяхме на гости на нашите и престанах да иzцеждам... и сега нямам пак никаква кърма.

Кажете ми, само аz ли съм такава хахава или има и други жени с такъв проблем. Само да допълня, пия постоянно чай zа усилване на лактацията.

# 1
  • Мнения: 1 174
А по колко твърда храна яде на ден ? И в кои часове я даваш ?
По принцип до годинката е хубаво да не се замества кърмене с твърда храна  Peace Целта е да добавиш към кърменето и твърда храна в неголеми количества, а не да заместваш. Трябва интервалът между храненията да се запази максимално близък като отпреди захранването. Кърмиш и половин един час след това даваш пюрето или каквото е там, за да има време да огладнее до следващо кърмене след 2-3  часа да речем.
Аз точно за това избрах такива часове за твърдата храна, че да не пречи на кърменето. Броя на храненията остана същия, продължителността също, просто добавих малко разнообразие в менюто  Peace

# 2
  • Мнения: 945
Режимът е горе долу такъв
7ч кърма
10ч плодово пюре (150гр)
13ч zеленчуково (200гр)
15ч кърма
18ч каша(200гр)
21ч кърма
около 2 преz нощта кърма

Ако и дам пюре 1 час след като съм я кърмила не яде почти нищо (при 74см тежи само 7,5кг - не че ме притеснява това, но просто не е от ящните деца, точно като баща си  Wink ). За това и zаместих напълно кърменетата

# 3
  • Мнения: 1 174
Ох, Гери не знам какво да те посъветвам, от 7 сутринта до 3 следобед са по мои сметки са 8 часа без кърмене, после още 6 часа, доста големи паузи се получават  Sad Твърдата храна е общо около 550 гр., като я е спряла и е минала само на кърма, се получава голям недостиг, не може да й осигуриш току тъй половин литър кърма  Sad Ако беше 200 грама иди дойди, ама 500 ..
Дали е вариант да изцеждаш кърма, за да поддържаш по - голяма лактация или пък да съхраняваш и да й даваш да пие с биберон ...
 А ти защо се притесни, че не яде особено много, колкото толкова  Wink По - важно за нея е млякото, то е с предимство, пюретата колкото хапне. А и като гледам грамажите дето си написала, хич не е злоядо детето, хапва си  Wink
А дали не е вариант да намалиш количеството на твърдата храна, за да почне да суче още 1-2 пъти през деня или не те устройва ?

# 4
  • Мнения: 9 776
Да се включа и аз тук с подобен проблем. Само дето засега кърмата ми още не е почнала да намалява, което е добре. Но така и не можах да ги наместя тези пюрета и каши помежду кърменията. Натискат ме околните да почвам да давам и други храни, например попара сутрин, обаче кога да я дам? Синът ми го кърмя към 5-6 или 7 часа, после спи до 9-10 и пак го кърмя до половин - един час след това. Излизаме, прибираме се към 13.30 и гледам пак да го накърмя, че да не минават много часове на пауза. Ако му дам след това и пюре или каша, му идва множко. Към 16.30 пак го кърмя и след това излизаме. Навън му давам плодово пюре или каша, прибираме се към 19-19.30 и пак кърмя. И последно към 22 часа за заспиване. И кога да дам и друга храна? Че то трябва по цял ден да му тикам нещо в устата. Натискът от околните е много голям. Не че се оставям да ми казват, ама като вземат да си дават мнението, без да съм го  искала, нервите ме хващат ooooh!. И сега съм купила сухари да правя попара Rolling Eyes. Кога да я дам? Като се събуди в 9-10 ли? И след това да накърмя? Той със сигурност няма да може да ме изсуче, което означава, че гърдите ми ще бъдат пълни до 13.30 чак. А пък ако тогава трябва да дам пак и твърда храна, кърмата съвсем ще изостане ooooh!. Предполагам, че с времето ще се нормализира производството и просто бебето ще пие по-малко мляко за сметка на твърдата храна. И така, докато спре съвсем Shocked. Да намаля ли броя на кърменията или е рано? Чела съм много тук, но на практика ми е малко неясно как да организирам храненията.
Извинете, че стана дълго.

# 5
  • Мнения: 1 174
Пиша как е при мен:
6,00ч. - кърмене
9-10ч.  - кърмене
11-11,30ч. - зеленчуково или плодово пюре /80-100мл./
12,00-13,30ч. - обеден сън
14,00 - кърмене
16,00 - каша или храна за ядене с пръсти
17,00- 18,00 - следобеден сън
19,00 - кърмене
21,00 - кърмене
12,00 - кърмене
03.00- кърмене
   Поли, трябва да целиш някакъв промеждутък да са минали поне 30-40 минути от кърмене, дори да наближава час за спане, на тебе ти трябват 15-20 минутки за храненето, пък после да спи. Хубаво е да е преди обяд, например при теб е удобно   сутрин около 8 ч. след кърменето в 7ч, преди съня, който прави до 10ч.  или около 11,30 - 12ч наобяд. Само не разбрах има ли буден период между кърменето в 6-7ч. и кърменето в 10-11ч.  newsm78 Ако спи, остава втория вариант. Чакай да напиша и за теб в колонка, че така по - лесно се вижда:

5,00-6,00 - кърмене
8,00ч - каша примерно
10,00-11,00 - кърмене
13,30 - кърмене
16,30 - кърмене
17,30 - плодово пюре
19,30 - кърмене
22,00 - кърмене

или пък
5,00-6,00 - кърмене
10,00-11,00 - кърмене
12,00ч - каша примерно
13,30 - кърмене
16,30 - кърмене
17,30 - плодово пюре
19,30 - кърмене
22,00 - кърмене
Правилото е да има 1 твърдо хранене първия месец от захранването, втория месец - 2 твърди хранения, ти например може да включиш каша или зеленчуково пюре, третия месец - 3 твърди хранения  и т.н до 4 хранения на ден. Кърменията може да се изместят малко, не е страшно, но поне първите месец два гледай да не заместваш хранения т.е. броя на кърменията да си остане същия  Peace Твърдата храна нека е по - малко в началото, за да огладнява и да суче. При мен се получиха по - големи дневни паузи между кърменията, по рано беше на 3 часа, сега е на 4. От 10ч. следва кърмене в 14,00ч. после 19.00ч., но вечерните и нощните си останаха на 3 часа  Grinning    При теб като гледам е  - през деня на 3 часа, нощем ти спи, но най - вероятно като включиш и второто ядене ще удължи интервалите между храненията. То няма как де е абсолютно същото като преди захранването, но не  трябва и да липсва някое от тези хранения, които си изброила  Peace Като дойде време да включиш трето за деня хранене, ще трябва да е около 8-9ч. сутринта и схемата ще бъде:
5,00-6,00 - кърмене
8,00ч - попара примерно
10,00-11,00 - кърмене
12,00ч - каша примерно
13,30 - кърмене
16,30 - кърмене
17,30 - плодово пюре
19,30 - кърмене
22,00 - кърмене

Като увеличаваш постепенно количествана на предлаганата храна вероятно ще ти се изтегли второто сукане с още час и ще съвпадне с твърдата храна, която даваш наобед, тогава може да изтеглиш назад обедната твърда храна  и ще стане:

5,00-6,00 - кърмене
8,00ч - попара примерно
11,00-12,00 - кърмене
13,00ч -13,30- каша примерно
16,30 - кърмене
17,30 - 18,00 - плодово пюре
19,30 - кърмене
22,00 - кърмене

Когато вкараш и последното  хранене около 16ч., ще изместиш вечерното около 18,30-19,00ч. и ще се измести и кърменето на 19,30ч. - то ще отиде по - късно около 21,00ч. или направо ще стане кърмене за приспиване. Дано да съм ти дала някакви насоки, пък ти сама ще си прецениш. Според мен  с предлагането на твърда храна бебето ще увеличи интервалите между кърменията, както стана при мен и няма да го имаш това усещане, че постоянно храниш бебе  Grinning

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 01:34 от rosy_bosy

# 6
  • Мнения: 9 776
Роси, не знам как да ти благодаря за труда, който си си направила заради мен посред нощите Hug  bouquet!
Сега ще прочета всичко най-подробно, че отивам да храня с нещо Laughing.
Сутрин не будува след храненето в 6. Ето сега се събуди в 9 и 15, докато поритка, да го тоалетирам и ей го станало 10. Май ще го кърмя. А преди да излезем на разходка ще му дам каша да речем към 11.30. До тук виждам, че вървя по вашият режим. Даже и следващите хранения - кърменето в 14 и кашата /пюрето/ в 16 часа. Но тук вие имате доста голяма пауза от кърмене. А аз гледам преди излизането в 16.30 пак да съм го накърмила.
Сега прочетох всичко. Направо си ми уцелила схемата до сега и часовете. Работата е там, че аз го захраних от 4-ия месец, но много бавно и затова и досега си е почти само на кърма. Но е захранен с всичко. Т.е. гледам да му давам и каша, и зеленчуково, и плодово пюре, но май тук ми е грешката. Че сега като искам и попара да яде, за нея съвсем не остава свободен час. Още повече, че той едното възможно хранене сутринта го проспива. Освен един ден да давам попара вместо пюре на обяд да речем. Просто за разнообразие. После ще прочета всичко, което си ми написала по-задълбочено. Но много ме успокои, че все си мисля, че не си храня детето като хората. Виждам, че досега всичко е било в рамките на нормалното.
Роси, много ти благодаря още веднъж Hug!

# 7
  • Мнения: 1 174
И аз съм в чуденка със сутрешното хранене, ще го вкарвам другия месец някъде  newsm78 То при мен проблема е, че аз спя  Blush иначе детето е будно в 8ч., играе си нещо, приказва си, но така или иначе вече няма да ме оставя да спя до 10ч.  Mr. Green
Аз още не съм вкарвала млечни продукти, затова и не искам да замествам нито едно от кърменията, за да не му липсва мляко - то трябва да е по - голямата част от менюто. Ти си вкарала млечните и можеш да си позволиш като въведеш и сутрешно хранене да бъде млечно около 9-10ч. например, пък кърменето да отпадне. То може и детето да започне да будува сутрин, но ако не стане може да пренаредиш кърмене и твърди хранения така:
5,00-6,00 - кърмене
сън докъм 9-10ч.
10,00-11,00 - млечна храна вместо да го кърмиш
12,00ч - кърмене и излизате на разходка
13,30 - 14,00 - кашата или пюре
16,30 - кърмене
17,30 - плодово пюре
19,30 - кърмене
22,00 - кърмене
Ето ти ги 3 твърди разнообразни хранения и 5 кърмения през деня. Не са 6 както са били, но едното хранене е млечно и компенсира  Peace Ако само детето спи, а ти вече си станала ще имаш време да му направиш закуската преди да се събуди и да я дадеш веднага след събуждането по към 10ч., че да има време да огладнее до 12ч. наобед. Аз така мисля да направя като вкарам и млечните продукти  Wink

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 13:53 от rosy_bosy

# 8
  • Мнения: 945
Роси, благодаря zа съветите.
Явно беz иzцеждане няма да стане да си zапаzя количеството кърма (както и правя в момента). А да zаменям обратно хранения с кърмене не ми се иска, вече е голяма, zа да ми виси по цял ден на гърдите  Wink
Реших да се помъча още няколко месеца и после да спра с цеденето п.к да видим до кога ще стигне кърмата  Sunglasses

# 9
  • Мнения: 9 776
Роси, последният режим също е много добър. Дори за момента ме устройва иеално. В жегите само ще ми се иска да излизаме по-рано преди обяд, ама той ако спи като сега Rolling Eyes, не знам. Пак ще размествам.
 Hug

# 10
  • Варна
  • Мнения: 340
За съжаление и моята кърма доста намаля откак захраних младежа  Sad /на почти 8 месеца е, захранен на 5 м. 9 дни/. Към момента има въведени 3 хранения, като сутрин яде по много малко, а между тях си цоква по малко, но съвсем не както преди. През нощта суче на 2-3 часа. Гърдите си обаче ги чувствам празни /знам, че е нормално, но.../. Първото ми дете се отби само на 11,5 месеца и го приех много тежко. Не знам защо си мисля, че и сега натам сме тръгнали  Cry. Сега обаче проблема е, че не мога да намаля количеството на твърдата храна и да го оставя основно на кърма, т.к. той суче съвсем малко - първо предлагам гърда и едва след това другата храна. Ако го оставя почти само на кърма, ще си стои гладен. Като се прибави и недобро наддаване от 6 месеца насам и  #Cussing out .. писна ми вече да се притеснявам за храненето му  Tired.
Гери, радвай се, че поне има как да си увеличаваш лактацията  Simple Smile. И аз от днес започнах с помпата, ама да видим докъде ще я докарам..

# 11
  • Мнения: 2 401
Helenka, не знам точно какъв е проблема с наддаването при вас,  но така както описваш вашето хранене звучи даже много добре, доколкото разбирам нямате заместено хранене, първо кърмиш после предлагаш твърдата храна, при това положение според мен не би трябвало да има проблем да се кърмите и за напред, дано да се окажа права! Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 174
Явно беz иzцеждане няма да стане да си zапаzя количеството кърма (както и правя в момента). А да zаменям обратно хранения с кърмене не ми се иска, вече е голяма, zа да ми виси по цял ден на гърдите  Wink
Реших да се помъча още няколко месеца и после да спра с цеденето п.к да видим до кога ще стигне кърмата  Sunglasses

Гери, наистина след като вече малката си хапва твърда храна в добри количества, наистина е излишно тепърва да почваш да я "връщаш"  предимно на кърма  Струва ми се обаче, че изцеждането е излишно, дори 3 пъти дневно да суче детето, то ще си поддържа количество, което го задоволява  Peace Още повече, че имате и нощно хранене, докато не откаже и него, може да бъдеш спокойна. Когато си хапва твърдата храна няма проблем с кърменето нали ? Проблем ще ти възникне само ако отново се повтори тази ситуация с отказа на твърдата храна и преминаването само на кърма. Изцедените количества не иска ли да си ги хапва с чаша с накрайник примерно или биберон ? Може да си направиш запаси, а може би вече имаш и да й ги даваш ако пак се повтори тази случка. Но дори да спреш да цедиш, кърмата ти няма да спре, ще има докато детето суче, макар и в неголямо количество. Просто се старай да получава достатъчно други млечни продукти с храната.  

helenka и аз мисля като Звездичка, не виждам да има проблем  Wink Точно така е принципа - кърмиш и малко след това даваш твърдата храна. Естествено е детето за започне да суче по - малки количества, все пак твърдата храна засища, не е като на "гола" кърма  Joy В началото на заханването даваш символични количества храна и това почти не се отразява на сукането, но когато детето започне да приема по - големи количества, нормално е да намали количеството на изсуканата кърма  Peace Едно е да хапва 20-30 гр. каша, съвсем друго 300гр.  примерно 3 хранения по 100гр. или повече. Важно е да останат кърменията, пък дори по - кратки, за да може по - голямата част от храната на детето да остане кърма, а твърдата храна като допълнение. Целта е да се получи следното:
до годинката на детето: на всяко хранене с твърда храна да има предястие от кърма, като детето суче колкото иска и като му се поосвободи място в стомахчето да приеме колкото иска твърда храна - 40-50-60-100гр, абе колкото иска за да си дояде.
след годината: на всяко хранене с твърда храна да има десерт с кърма, тогава вече гледаш да яде количества твърда храна примерно: 150-200гр. или повече и малко след като му се освободи място в стомахчето, да го накърмиш  Peace
Разбира се това става плавно, никой не казва, че точно до годината трябва по първия начин, пък точно след рождения му ден изведнъж обръщаш нещата. Нормално е в 9-10-ти месец да се понапредне в изяждането на количества от друга храна и да се обърне примерно  едно от храненията, в 11-12 месец второто и т.н.
Неприятно е само когато се получи ситуация каквато Гери е описала, поотрасналите кърмачета  като не се чувстват добре, било от зъбки или са болни, понякога отказват всякаква друга храна, освен кърма и тогава е доста трудно да посрещнеш нарастналите им нужди. 

Последна редакция: чт, 04 юни 2009, 00:34 от rosy_bosy

# 13
  • Варна
  • Мнения: 340
Проблема ни с ненаддаването е голям  Mr. Green - на почти 8 месеца е 6 200 гр. при стартово тегло 2800 гр. Просто след втория месец започна да наддава по малко /около 300 гр./, но не от неядене, а явно перисталтиката му е такава. Та сега от една страна се радвам, че яде големи количества твърда храна /все се надявам да започне да наддава  Mr. Green/, от друга страна ме е страх да не се отбие сам. Има голям интерес към храната и затова си намали сученето - чака си дажбата  Simple Smile.
И аз се чудя какво ще правим ако в един момент реши да мине само на кърма.. в момента съм сигурна, че количеството е крайно недостатъчно  Tired.

# 14
  • Мнения: 1 174
helenka   то нали затова се казва: "Води се по детето  Peace"  Щом юнака предпочита твърдата храна, ти не го насилваш, това е по негова инициатива, нищо страшно няма. Просто се "водиш по детето"  Grinning А пък и щом с такова нетърпение чака манджата, едва ли ще мине само на кърма  Wink Пък ако все пак стане, какво толкова - може да дохранваш с изцедена от преди, ако има, но дори и АМ да дадеш, в края на краищата важното е детето да се чувства добре и да не стои гладно  Peace
Какво толкова ако детето се отбие само ? Не е прекалено рано, че да е от неправилно кърмене, ти си правиш всичко както трябва, просто детенце е решило да пораства и да яде като големите. Нали целта на кърменето е да задоволиш нуждите на детето от храна, утеха, гушкане, и продължителността на кърменето се определя от детето, не от майката, колкото и да ни се иска да е обратното, но така е правилно.

Общи условия

Активация на акаунт