Моля за съвет относно високо кръвно и кърмене

  • 5 520
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 001
Здравейте.
Имам бебе на месец и една седмица. Преди да забременея се лекувах от депресия, но спрях лекарствата в месеца, в който предположих, че бебо е заченат (без да искам се оказах права за месеца) без лечението да е приключило. Проблема сега е че следродилната депресия става факт. Събуждам се нощем с високо кръвно - имам чувството, че се покачва за минути. Снощи в 3ч. на 150/95 пих успокоително и успях да го сваля на 140/90. До момента съм през 1 час на успокоителни (иначе тръгва отново нагоре), но под 130/85 не съм паднала. Звънях на психиатъра ми и той е на мнение, че трябва да започнем лечение, защото няма да отмине от самосебе си. Това означава обаче край на кърменето. Каза си ми го направо - "запаси се с АМ" Попитах го дали не може да изчакаме, но и той е прав, че може да стане по-зле и да не мога да се грижа адекватно за бебето. Пък и аз тази нощ си я изкарах на Ривотрил, което означава, че днес ще цедя и ще хвърлям кърмата.
Няма как като вдигам кръвно да не пия нещо, а като пия не мога да кърмя. Не се и лекувам, ами само подтискам симптомите. Общо взето омягьосън кръг. Знам, че сигурно звуча много объркано, но наистина незнам какво да правя. Да отложа лекарствата, но при следващото вдигане на кръвно и пиене на хапче ще цедя и ще хвърлям цял ден. Страх ме  е и бебето да държа като ми зле да не взема да залитна нещо, а в момента няма кой друг да се грижи за него (вкъщи всички са болни и не влизат при него).

Съжалявам, за дългия и объркан пост, но наистина няма с кой друг да споделя. В къщи всички са на мнение, че трябва да пия лекарства, защото сега будувам, не само заради бебето ами и заради кръвното и ги е страх, че ще рухна най-малкото физически. Прави са - аз съм му майка и трябва да се грижа за него. Обаче аз вътре в себе си изпитвам вина, че ще го лиша от кърма още на първия месец. От друга стара кърмата ми е толкова намаляла, че едва събирам за 2-3 хранения на денонощие, останалото е АМ.
Стана съвсем объркано и незнам дали някой изобщо може да ме посъветва нещо, но поне малко ми олеква като споделям, дано не съм натоварила вас.
Пожелавам ви усмихнат ден - от това по-хубаво няма.  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 174
Миличка, винаги съм смятала, че кърменето на всяка цена и с всякакви жертви, не е добро решение  Peace Не се обвинявай, ти не си виновна за нищо, просто така се е получило. Сега ако имаш запаси от кърма, може да ги даваш на бебето, ако можеш да изцедиш още кърма преди лечението - направи го. Направила си най - доброто, което си могла за детето си - кърменето първия месец си е много добро постижение  Wink
Съветът ми е: започвай си лечението и си вземи адаптирано мляко. То не е отрова все пак, отстъпва на кърмата по качества, но толкова деца си растат без проблеми точно с АМ. Не знам откъде си, има ли банка за кърма там където живееш, това също е вариант. Тук във форума съм попадала на няколко майки, които имат толкова много замразена кърма, че я подаряват. Защо не пробваш пък така ... Wink Най - важното е ти да се чувстваш добре, отглеждането на едно бебче не е само хранене, то има нужда и от гюшкане, от пеене, да му говориш. Заради тези неща бебето ти има нужда от една адекватна и спокойна мама  Grinning
Успех  Hug!   

# 2
  • Мнения: 1 001
Миличка, винаги съм смятала, че кърменето на всяка цена и с всякакви жертви, не е добро решение  Peace Не се обвинявай, ти не си виновна за нищо, просто така се е получило. Сега ако имаш запаси от кърма, може да ги даваш на бебето, ако можеш да изцедиш още кърма преди лечението - направи го. Направила си най - доброто, което си могла за детето си - кърменето първия месец си е много добро постижение  Wink
Съветът ми е: започвай си лечението и си вземи адаптирано мляко. То не е отрова все пак, отстъпва на кърмата по качества, но толкова деца си растат без проблеми точно с АМ. Не знам откъде си, има ли банка за кърма там където живееш, това също е вариант. Тук във форума съм попадала на няколко майки, които имат толкова много замразена кърма, че я подаряват. Защо не пробваш пък така ... Wink Най - важното е ти да се чувстваш добре, отглеждането на едно бебче не е само хранене, то има нужда и от гюшкане, от пеене, да му говориш. Заради тези неща бебето ти има нужда от една адекватна и спокойна мама  Grinning
Успех  Hug!   

Благодаря ти за милите думи.  Embarassed
Нямам замразена кърма, защото така и нямах достатъчно за него пък камо ли да остава, за да замразявам.
Ще проверя варианта за друга кърма-не ми беше минавало на ум  Embarassed Няма как сега да се цедя и да давам, защото съм на успокоителни за да контролирам вдигането на кръвното в по-поносими граници. Close
За съжаление след като говорих с още двама лекари минаването изцяло на АМ става все по-реално. Кръвното ми нямало да мине от самосебе си  Close Те ми казаха почи същото -
Цитат
важното е ти да се чувстваш добре, отглеждането на едно бебче не е само хранене, то има нужда и от гюшкане, от пеене, да му говориш. Заради тези неща бебето ти има нужда от една адекватна и спокойна мама
И все пак чувството на вина не ме пуска. Дано обаче всичко бъде наред  Praynig Все пак живота е това, което ни се случва докато ние си правим планове - моите излязоха криви.  Sad
Благодаря ти пак за милите думи. Пожелавам ти усмихнат ден!

# 3
  • Мнения: 367
Чудесно е, че осъзнаваш какво означава кърменето за бебчо, но наистина сега ти си най-важната, защото малкото човече има нужда най-вече от теб. Всичко ще се оправи, и моите планове излязоха малко криви. Забременях и кърмата ми рязко намаля, накрая почти спря, болките в гърдите бяха силни и не успях да кърмя колкото имах желание. И аз минах през чувството за вина.
Има много щастливи и умни бебета, които не са опитвали кърма, важното е на детето никога да не му липсва любов и топлина... Hug

# 4
  • Мнения: 346
Здравей! Искрено ти се възхищавам за това, че въпреки че не се чувстваш добре и въпреки това мислиш за детенцето ти. Но няма как да не се съглася  с другите момичета. твоето бебе има нужда от здрава и в кондиция майка, която да му дава нежност, обич и внимание, а това няма да е така, ако ти си болна. понякога нещата не зависят на 100% от нас. Супер добре е, че си кърмила цял месец твоето бебе - дала си му чудесен старт, но по-важно е ти да си добре, за да е добре и то, така че се погрижи за себе си и просто наистина няма за какво да изпитваш вина!

# 5
  • Мнения: 1 001
Hug Благодаря ви момичета. Дадохте ми много кураж. Предполагам, се че като се пооправя малко ще спра да се мисля за най-некъдърната майка на света.  Embarassed Но станалото вече е станало, така че сте прави - остава ми да компенсирам с любов.
Ако не беше форума незнам с кой щях да споделя - прегръщам ви  Hug

# 6
  • Варна
  • Мнения: 939
Абсолютно прави са всички майчета със съветите си до тук към теб - съгласна съм с тях.  Peace
Но искам да ти кажа и още нещо - аз самата още в началото на бременността си вдигнах много високо кръвно и цялата я изкарах на хапчета, за да е наред всичко с бебо. И сега от време на време пак много го вдигам и се консултирам винаги с педи или личната какво да пия - знай, че има много неща които могат да се пият по време на кърмене. Та моят съвет е да се консултираш и с кардиолог даже ако се налага и ако основния проблем ти е високо кръвно и ако можеш естествено да си запазиш и кърменето. Друг е въпроса ако проблема не е само високо кръвно  Peace
Успех с лекуването, а и с кърменето ако позволява лечението ти разбира се  Hug

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичетата са казали много верни неща - аз само искам да дам малко практична информация. Лекарства за високо кръвно се пият по време на кърмене, без това да е проблем - има много препарати, които са подходящи и съвместими с кърменето, просто трябва да попиташ лекаря си какво ще ти предпише (информация за съвместимостта с кърменето няма проблем да получиш).

С антидепресантите нещата са по-сложни, тъй като повечето от тях не са съвместими. Има обаче един препарат, който е ок за използване по време на кърмене и може би е добре да обсъдиш с психиатъра си дали е подходящ за твоята ситуация - сертралин (Золофт). Не за всички майки с такъв проблем върши работа, но ако става за теб, тогава ще можеш да продължиш с кърменето и да се чувстваш по-добре психически Peace

# 8
  • Мнения: 1 001
От тази сутрин започнах антидепресанта  Sad
Проблема с кръвното не е от сърцето и не се налага да пия лекарства за кръвно, защото е на психологична основа - решението е антидепресант.Още повече че допреди да забременея ги пих, но не можехда си завърша лечението. Цялата бременност изкарах с кръвно 90/60 и се наливах с където каквото намеря за да се качи малко, а сега изведнъж какво стана не мога да си обясня.
Пък и вече май-няма значение, защото от 2 дни мога да изцедя само няколко капки кърма. Спря като от раз. Докато говорехме с джипито, че трябва да пия нещо за да я спрем щом ще минавам на лекарства, тя взе че все едно се изпари  Sad Честно не мога да си го обясня. Sad
Благодаря ви момичета за съветите и че ме изслушахте.

Последна редакция: сб, 06 юни 2009, 20:34 от v_d

Общи условия

Активация на акаунт