Прекалено дълга лятна ваканция

  • 5 466
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всъщност въпросът е "не е ли голяма ваканцията" или "абе защо ги пускат в тия големи ваканции, какво ще ги правим толкова много време" .   Laughing

И на мен на това ми прилича.
Истина е, че е трудно да се гледат малките ученици, но пък и точно те имат най-голяма нужда от своята чиста доза детство за годината. Големите пък винаги могат да учат или работят ако желaят - от помощ в домакинството може да се започне. Ако скучаят де...което е много малко вероятно Simple Smile

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 00:09 от арт мама

# 16
  • Мнения: 13 512
Никак не ми се струва голя,а ваканцията.А родителите разпитват, защото търсят нещо по-добро, Не че не знаят какво да ги правят.
Аз съм за по-късното започване на училище. 8.30 например. Но това няма как да стане с по две училища в една сграда.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 202
Дъщеря ми е в осми клас и ще учи до края на юни. Не мисля, че ваканцията и е дълга.
А за по - малките, проблемът май е: "Я ни гледайте децата в училище, че ни е трудно да си ги гледаме сами 3 месеца и половина." Обаче нашата образователна система е агресивна към децата, не ги щади, често натоварванията са нечовешки и учебният материал не е съобразен с възрастта им. Няма и материална база, за да се забавляват и почиват, не само да седят на чин и да учат и мируват. Разпитвах преди време детето на наши приятели, което е родено, живее и учи в САЩ. Ами то това училище няма нищо общо с нашето... Малките почиват следобяд, носят си постелка, на която се излягат, правят упражнения и т.н. Всеки месец имат няколко дни, през които не учат а  правят ден на пицата, пижамено парти и др. подобни.

# 18
  • Мнения: 3 479
Не мисля, че ваканциите на децата са много, по-скоро смятам, че са неравномерно разпределени.
Ако допуснем, че учебната година сериозно започва след 23 септември, то до Коледа само първокласниците имат допълнителна почивка, другите ученици почиват само на Деня на будителите, ако той се окаже учебен. Ето в този период могат да бъдат вмъкнати 3 до 5 почивни дни. Коледната ваканция също може да се удължи с няколко дни. В периода януари-1 април има само между срочна ваканция, която също може да се увеличи с ден два. Всички тези дни могат да се вземат до 15 юни. Като се включат и повече спортни дни, но наистина спортни, а не с отбиване на номера и натоварването през годината може да се разпредели равномерно.
Аз специално не гледам на училището като на място, където си оставям детето за отглеждане, но смятам, че повече от три месеца ваканция за малките (до 4 клас) не е добре. По-добре е натоварването да се разпредели по друг начин.

# 19
  • Мнения: 298
ana,добре че не си министър на образованието-какво ли щеше да ги чака нашите дечица  newsm78 ?

# 20
  • Мнения: 7 154
Всъщност въпросът е "не е ли голяма ваканцията" или "абе защо ги пускат в тия големи ваканции, какво ще ги правим толкова много време" .   Laughing

Не, не е това въпросът."Какво ще ги правим толкова време през лятото" се дискутира в темата:"Градски летни лагери" и в много други такива.Не бих се дублирала с други теми,няма смисъл.Мисля,че въпросът ми е зададен точно.
Повечето не са ме разбрали.Мнения от рода децата ми да започнат работа, приемам все още като закачка.Имам три деца и при мен никога не е стоял въпросът какво ще ги правя през лятото.Миналата година ходихме два пъти на море,а второкласничката общо три пъти,понеже беше и на лагер с класа.
Тази година съм се постарала да организирам динамична,релаксираща и разнообразна ваканция.Пожелавам на всички родители и деца да прекарат ваканцията така,както желаят.

Я да попитаме децата дали ваканцията им се вижда дълга....  Laughing

Точно това направих. Laughing
Разбира се не мога да попитам всички деца в България.
Въпросът с дългата лятна ваканция не ме вълнува от вчера.Наблюденията са ми още от времето когато голямата ми дъщеря беше в началните класове.
И тя, и много нейни съученици, и децата на приятели,и децата пред блока-не всички,но голяма част от тях към края на август вече нямаха търпение да започнат училище.
И понеже съм от скоро във форума,реших да се допитам и до вас.
Благодаря на всички за мненията.Отговорих си не само на въпроса,който зададох,но и на много други.

Аз специално не гледам на училището като на място, където си оставям детето за отглеждане, но смятам, че повече от три месеца ваканция за малките (до 4 клас) не е добре. По-добре е натоварването да се разпредели по друг начин.

Ето с това определено съм съгласна. Simple Smile

# 21
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Не, не мисля че е дълга.Достатъчно натоварени са през учебната година и мисля, че имат нужда от пълноценна и по-дълга почивка Peace.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Ана,
Според мен не е виновна дължината на ваканцията, а това какъв начин на живот и занимания имат децата. Вярно е, че за три месеца на децата започват да им липсват приятелите от училище. Конкретно за моите нещата стоят по малко по-различен начин. Едно е детето да е с приятелите си от училище на нещо като занималня и да ходят по парковете или да играят в училищния двор, друго е да са от рано-рано на училище, да мъкнат учебници и да пишат домашни.
Има и нещо друго. При много деца извънкласните занимания не свършват през май, а продължават поне до средата на юни, много често до края на юни. Учебната година в читалищата, спортните занятия и др. свършва по-късно и точно тогава се правят много представления, концерти, спортни състезания и др. Така че едно дете, което е свършило редовните учебни занятия не е оставено без работа. За деца, които разчитат само на училището, за да са ангажирани, естествено, че ще бъде скучно цяло лято! Особено в София, където е проблем записването на лагери и др.

# 23
  • Мнения: 21 455
Според мен не е виновна дължината на ваканцията, а това какъв начин на живот и занимания имат децата. Вярно е, че за три месеца на децата започват да им липсват приятелите от училище. Конкретно за моите нещата стоят по малко по-различен начин. Едно е детето да е с приятелите си от училище на нещо като занималня и да ходят по парковете или да играят в училищния двор, друго е да са от рано-рано на училище, да мъкнат учебници и да пишат домашни.
Има и нещо друго. При много деца извънкласните занимания не свършват през май, а продължават поне до средата на юни, много често до края на юни. Учебната година в читалищата, спортните занятия и др. свършва по-късно и точно тогава се правят много представления, концерти, спортни състезания и др. Така че едно дете, което е свършило редовните учебни занятия не е оставено без работа. За деца, които разчитат само на училището, за да са ангажирани, естествено, че ще бъде скучно цяло лято! Особено в София, където е проблем записването на лагери и др.
Абсолютно съм съгласна. Синът ми продължава да тренира футбол три пъти седмично и ходи на интензивен курс по английски всеки работен ден( само да уточня, че курсът не е просто четене и писане, а включва и разходки на открито, работа на компютър, игри, песни и куп други интересни неща). Освен това през юли ще бъде на едноседмична лагер-школа по математика.
Той също много обича съучениците си и с радост общува с тях. Радва се, когато дойде време да започне училище. Независимо от това, виждам колко му е приятно да контактува и с други деца, извън традиционния му съседски и училищен кръг, в и извън  рамките на споменатите занимания.
Ето защо, аз също смятам, че проблемът не е в продължителността на ваканцията, а по-скоро в организацията на свободното време. А ако някой иска детето му да учи и през почивката, има десетки начини въпросът да се уреди.  Peace

# 24
  • Мнения: 7 154
Andariel, съгласна съм с теб.
И по тази причина мисля,че за децата ще е плюс ако започват на 1-ви септември с лек преговор и т.н.,особено за по- малките,а не реално от 1-ви октомври.
Но както и да е.Радвам се,че си ме разбрала правилно.А пък и аз теб!

# 25
  • Мнения: 1 526
Добра е ваканцията. Тук от първи клас до края учат до 30.06. Да не говорим, че почват и от 1.09.

# 26
  • Sf
  • Мнения: 978
Да, бих предпочела по-къса лятна ваканция и по-дълги през учебния период, равномерно разпределени.

Може би преди е било наложително да има дълга лятна ваканция, заради сезонните полски работи, когато децата са били длъжни да помагат на родителите си. Сега не виждам какво налага тези три месеца безделие. Освен че изгражда рефлекс, че през лятото не се работи. С този рефлекс си караме до пенсиониране, през лятото производителността на работещите пада драстично.

А това, че в училище било горещо, е съвсем смешно основание. Вместо да пълним училищата с камери, да им купим климатици, все ще е по-полезно.

# 27
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тук от първи клас до края учат до 30.06. Да не говорим, че почват и от 1.09.

това е правилното за мен.

# 28
  • Мнения: 67
според мен дори и да са на училище,тези,които бездействат пак така ще карат.Оставете децата на мира.Тези,които са ученолюбиви тъй или иначе ще си намерят с какво да се занимават.Но е по-лесно да си оставиш някой безплатно да ти гледа детето в училище,разбира се,отколкото да даваш пари за курсове и занимални.Не вярвам,че едни първокласници с голямо желание ще ходят на училище до 1-ви юли примерно.В другите страни наблюдавам съвсем различна система на обучение,по-разредена им е програмата.А нашите деца ги натоварват като волове.И програмата става все по-трудна.Онзи ден гледах тетрадката на едно 6 годишно момиченце ShockedЧе те вече  едва ли не да умножават знаят.А нас доколкото помня по-късно ни учеха,помните ли?
А ваканции като междусрочни,зимни,пролетни т.н. пак могат да са по-големи,особено за по-малките,и това да не вреди на лятната ваканция Peace

# 29
  • Мнения: 7 154
Да, бих предпочела по-къса лятна ваканция и по-дълги през учебния период, равномерно разпределени.

Може би преди е било наложително да има дълга лятна ваканция, заради сезонните полски работи, когато децата са били длъжни да помагат на родителите си. Сега не виждам какво налага тези три месеца безделие. Освен че изгражда рефлекс, че през лятото не се работи. С този рефлекс си караме до пенсиониране, през лятото производителността на работещите пада драстично.

А това, че в училище било горещо, е съвсем смешно основание. Вместо да пълним училищата с камери, да им купим климатици, все ще е по-полезно.

Благодаря ти за този пост! Hug

Общи условия

Активация на акаунт