традициите за 40-тия ден

  • 8 293
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 473
Знаех за тази традиция, но не съм правила питка, защото тя трябва да се омеси от жена с живи родители, според тази иноформация, която имам, православна църква нямахме на близо и не съм канила гости, трябва да са само жени.
 Не мисля, че е фатално ако не се направи този ритуал. Кръщенето на детето според мен е по важно.

# 61
  • Някъде там
  • Мнения: 110
ходихме в църква да ми четат чиста молитва, след това няколко дни по късно му правихме погача

# 62
  • Мнения: 208
И аз знам ,че е хубаво на 40-тия ден да се отиде на църква за чиста молитва. А после за момче   се води на гости,а за момиче се канят само жени ,които са    един вид орисници на бебето.Всеки ,който дава пари в кърпата изказва пожелание.И в този ден нищо не се изнася от къщата.

# 63
  • Мнения: 9 776
Нищо специално не направих на 40-ия ден. Бях забравила. В църква така или иначе нямаше да отида, но поне за питката да се бях сетила ooooh!.

# 64
  • Мнения: 162
Когато дъщеря ми се роди, бабата отиде в черквата и взе бабина вода, от нея се сипва във водата, с която се къпе бебето до 40 ден. На 40 ден майката и бебето отиват в черквата да им четат чиста молитва, защото от раждането майката била "нечиста". Най-добре изпрати някой в черква да попита какво се прави, защото съм забелязала, че навсякъде обичаите са различни. Имам някакъв спомен, че довеждаха племенника ми вкъщи на гости след молитвата.

# 65
  • Мнения: 180
Ние направихме само питка на бебка с най-близките роднини,не съм ходила на църква....

# 66
  • Мнения: 237
моето синче онзи ден стана на 40 дни, доиде свекърва ми и отидохме в черквата аз, бебчо, таткото и тя, там ни пяха молитва на нас двамата с детето, аз трябваше да отнеса на иконата на Света Богородица кърпа и олио и да и благодаря за рожбата... после отидохме в 3 къщи на гости и се прибрахме. Погачата ще я правиме към средата на юли месец, като знам че се канят само жени, а пък последното което чух е че трябвало да е на новолуние или пълнолуние не разбрах точно, но обичаи колкото щеш...

забравих да кажа, че след раждането бабата отиде в черквата и и дадоха светена вода от която сипвахме всеки ден като го къпехме и после тази вода не се изхвърля в канала и по тъмно,а на другата сутрин се изсипва навън (ние я изсипвахме в градината на цветята)

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 17:40 от AnMary

# 67
  • Мнения: 324
Здравейте!Отскоро съм майка на момченце Heart Eyes.Интересува ме какви традиции спазвахте вие,когато бебето ви стана на 40 дни?Правихте ли нещо по-специално?Някой водил ли го е в църква да го благослови попа-мисля,че се казваше сарандисване,но не съм сигурна.Ще се радвам да ме просветлите по въпроса,за да знам какво да направя и аз Simple Smile
Честито бебче!!!  bouquet Миличка, прави това което ти подсказва сърцето, не рубувай на предрасъдъци и се наслаждавай на всеки миг от майчинството си! И най-дребните ритуали носят огромно удоволетворение и топлят майчиното сърце.

# 68
  • Мнения: 2 960
Ами аз на чиста молитва не съм ги водила децата.Само направихме питка и това е.Ти "събери"идеи от мамите тук и каквото ти е на сърце-това направи.Само от теб и твоите предпочитания зависи. Peace

# 69
  • Мнения: 1
Здравейте! Има ли някой от Плевен, който може да ми разкаже за тази прекрасна "традиция" / аз съм от онова социалистическо поколение, което не знаеше дори къде се намират църквите .... беше непозволено някак си / - в коя църква са я направили, какво е необходимо и т.н. От скоро си имам още едно момиченце и искам да направя поне за нея този ритуал, защото на каката не сме правили подобно нещо.
Как да сложа снимки на децата си тук?

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 18:47 от iva staykova

# 70
  • Мнения: 405
Ние на 40-я ден ходихме в църквата  (по настояване на свекърва ми) да ни прочете молитва попа и после ни даде светена вода и като се прибрахме в къщи, трябваше да поръся цялата къща, всяка стая, тераса, или където съм влизала със водата. Нищо не сме носили в църквата, но свекито бутна една "хартийка" в ръката на попа. Това беше, за питка не помня, може би е нямало, затова не ми се е запечатало в спомените.

Общи условия

Активация на акаунт