вреда от биберон-залъгалка?

  • 4 529
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 127
Здравейте,
последните дни размишлявам над въпроса да дам или не биберон-залъгалка на Ема...
Четох статии които са против даването на биберон, но аргументите бяха колкото логични, толкова и абсурдни.
Тъй като Ема доста често си смуче юмруците, а се е случвало да докопа и палец, се чудя дали не е по-добре да и дам  биберон (в случеите когато не е гладна но има нужда от нещо за смучене за успокоение)? Виждала съм последствия от смукане на палец на деца около мен - изкривяване на горната челюст. Има ли някой който да се е сблъсквал с реални сериозни проблеми от даване на биберон на бебе, освен трудността от отучването?

# 1
  • Мнения: 781
По добре залъгалката, отколкото палец  Naughty - там отучване няма .....И аз четох в една книга, че в тази възраст мозъкът имал нужда от стимулиране, а не успокоение  Shocked но не върши ли палецът същата работа или пък по-добре да оставим бебо да реве до умопомрачение за да се стимулира  Close Иначе относно зъбите -  мойта захапка е леко издадена напред от залаталка, но това е било преди 20 години и твърдят, че днешните са анатомични  Rolling Eyes...въпреки всичко не бива да се прекалява и е хубаво да се наблегне на качеството на залъгалката  Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 3 662
Много е вредно, по-добре да се тресе от рев, отколкото да смуче с доволство залъгалката Wink

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това , че суче юмруците не значи ли, че е гладна? Аз не си спомням вече, но май няма друга причина.....зъби още не й растат

# 4
  • Мнения: 3 932
Много е вредно, по-добре да се тресе от рев, отколкото да смуче с доволство залъгалката Wink

Бих поспорила по този въпрос, но това е индувидуално решение, което всяка майка трябва да вземе, като прецени добре + и - за двата варианта.

# 5
  • Мнения: 127
asa, защо мислиш че е много вредно ? Търся факти, случки, нещо черно на бяло, не само теория.
За юмруците - наистина ги смуче като е много гладна, но като я боли корем примерно, въпреки че е току що нахранена, иска нещо да засмуче за успокоение, като често си слага показалеца в устата, в резултат и се повдига, или ако и дадем кокалче на пръст(наш) засмуква и млъква. А не е гладна, ако я сложа на гърда - ползва  я като биберон, без да яде - успокоява се. И аз ако съм излязла за малко, баба и какво да и даде ?  Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 3 662
Ами точно обратното имам в предвид, че не се знае кое е вредното. С баткото биберон дадох на 6 месеца за да си чеше венците. Така и не разбрах кога са му поникнали зъбите. На 1 година и половина просто го прибрах и не съм имала проблеми с  отучването. Слава богу скоро го водих на ортодонт и няма изкривявания.

На малкия му го дадох на 3 месеца, защото юмруците му бяха непрекъснато в устата. Вярно имаше периоди когато и биберона и пръстите бяха вътре, но вече само бибата е в устата. Забрави да си лапа ръцете. Когато има периоди на плач или видимо е притеснен от никненето на зъбки залъгалката върши страхотна работа.

Както е казла една мама по-нагоре всичко е много индивидуално и всеки сам за себе си ще реши Peace

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз не съм ползвала залъгалка...дадохме му чак в 3 ти месец, но той не я хареса и я плюеше.......сега я ръфа по малко, като го засърбят зъбите, но само диска, който също е каучуков....може би не може да си задоволи сукателния инстинкт.....незнам newsm78....слагай го на гърда Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 250
Имах една съученичка, която си смучеше палеца до 3ти клас.

Затова насила набутах бибероната, по-точно измъкнах палеца от устата, да го заменя с биберона, която после като порастнаха малко скрих. Защото палеца няма как да го скрия.

# 9
  • Мнения: 6 315
Аз съм "За" залъгалка, защото пръстите винаги са на разположение. Моя милост си смучеше пръста до преклонна възраст, добре че все пак се отучих. На Йоан му дадох залъгалка, защото непреъснато си смучеше ръцете. От един месец я махнахме окончателно обаче!

# 10
  • Мнения: 857
Ицо е с обратна захапка и някой ми каза че това било то биберона и шишето/той е на 2 и още смуче млякото от шише/Незнам колко е вярно,но малко е ъпсурдно

# 11
  • Мнения: 108
Ицо е с обратна захапка и някой ми каза че това било то биберона и шишето/той е на 2 и още смуче млякото от шише/Незнам колко е вярно,но малко е ъпсурдно
много си е вярно даже. мъжът ми е стоматолог и от него знам, 4е последствията са такива, а колкото до вредата от залъгалката - при нас този проблем е на дневен ред. на Ники са запо4нали да й се изкривяват предните зъб4ета и ако не се откажем в скоро време от този биберон, ще се полу4ат и деформации на 4елюстта, така 4е приемам идеи всякакви за оту4ване от лошия навик. ако можете да минете без такива ектри, ще си спестите много главоболия в последствие, а ако не - то се опитайте да откажете детето на по-ранен етап, 4е при нас са едни писъци и крясъци, ако бибата я няма. не е за разправяне

# 12
  • Мнения: 4 187
Имах една съученичка, която си смучеше палеца до 3ти клас.


А пък аз имам една, която си го смуче и до ден днешен Confused! Към днешна дата 27 годишна!

# 13
  • Мнения: 542
Здравей Цветенце,
вземи си решението, което смяташ за правилно. Искам само да те посъветвам, ако избереш залъгалка - непременно вземи ортопедична (анатомична) и най-добре силиконова. Няма сега да ти препоръчвам фирми (обсъждала съм ги в друга подобна тема), но гледай да е сплесната като форма и там, където се затварят челюстите, да е максимално тънка (сплескана, тясна).
Аз и двамата ги отучих от залъгалката - изведнъж (нашата ракът я отнесе в морето за да я даде на рибите, че много шум вдигат и му пречат да спи... Laughing) Вярно е, че имаше два-три дни малко рев и мрънкане, но само толкова и после край. Дори като видят дете със залъгалка, нямат интерес дори да я разгледат...
Доволна съм, че нито веднъж не посегнаха към пръстите си, за да ги сучат.

# 14
  • Монреал
  • Мнения: 631
А не е гладна, ако я сложа на гърда - ползва  я като биберон, без да яде - успокоява се. И аз ако съм излязла за малко, баба и какво да и даде ?  Wink
Защо мъчите детето? Купете му залъгалка. Аз така бих направила.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И аз имах обратна захапка, но биберон не съм искала и съответно не са ми давали зор да смуча - така че не е ясно кофти захапка от биберон ли се получава или от липсата му  newsm78

Нашият педиатър настоява да давам биберон, за да не диша бебето през устата, защото оттам най-лесно и бързо влизат вируси, а после си има човекът метод за отучване от бибата.

# 16
  • Мнения: 763
Брат ми има невероятно изкривена челюст от биберона, личи си видимо.

Синът ми е на пет месеца и досега не е пожелал биберон, а пък и аз не се натискам да му го давам.

# 17
  • Мнения: 3 932
И аз имах обратна захапка, но биберон не съм искала и съответно не са ми давали зор да смуча - така че не е ясно кофти захапка от биберон ли се получава или от липсата му  newsm78

Нашият педиатър настоява да давам биберон, за да не диша бебето през устата, защото оттам най-лесно и бързо влизат вируси, а после си има човекът метод за отучване от бибата.

Интересно ми е да науча нещо повече за гореспоменатия метод за отказване от беберона.
Juana, би ли го споделила?

# 18
  • Мнения: 6 472
Мойта щерка почна да смуче биберон на 2 месеца. Взехме ужкем някакъв анатомичен. Джвака го усилено до към 1,6г. После просто и казах, че кучето го е взело и повече не го потърси. Има перфектни зъби и захапка според зъболекарката и Grinning Детето на моя приятелка, което е на същата възраст не искаше биберон и си смучеше палеца до към 2,5 г. Резултата са изкривени предни зъби, неправилна захапка и деформиран палец до ден днешен Cry Тъй че аз съм за залъгалките от определен момент натам.

# 19
  • Мнения: 827
  Виж тук, има и някои линкове към подобни теми:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17311.msg331245#msg331245

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Интересно ми е да науча нещо повече за гореспоменатия метод за отказване от беберона.
Juana, би ли го споделила?
Не помня точно, но беше пак нещо с кучета - подобна история като на Лулуто

# 21
  • Мнения: 10 256
може и да е вредно но ако се сети че има пръстчета и тогава ще ви питам колко е вреден биберона. вече имам опит с отучване от пръст както и в много други теми се е писало, който не го е патил само той не знае за какво става дума. така че биберона от двете злини е по-малката. ако трябва нещо да се сучи бутай биберона "докато е време".

# 22
  • Мнения: 1 107
Нашият син не ще и да помирише биберон, въпреки че от третия ден му го бутам в устата, но съм предлагала само сплеснатите силиконови. Затова го оставихме да си смуче палеца, пък като стане на годинка и нещо ще го мажем с горчивото мазило /забравих му името/ и дано се отучи.
Иначе съм ЗА бибата, но нямаме избор.
Ако и вашето бебче не ще да засмуче биберон не се учудвай и не се отчайвай най-вече  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 46 508
Ицо е с обратна захапка и някой ми каза че това било то биберона и шишето/той е на 2 и още смуче млякото от шише/Незнам колко е вярно,но малко е ъпсурдно
много си е вярно даже. мъжът ми е стоматолог и от него знам.......

Моята стоматоложка отрича да има връзка м/у бибероните и захапката или изкривяването на зъбите. Явно всеки си има негова логика  newsm78

# 24
  • Мнения: 763
Явно не е добре запозната.

# 25
  • Мнения: 4 629
След третия месец сина ми отказа залъгалката. Оттогава е на етап палче  Sad Хиляди пъти предпочитам да е със залъгалка и сега се опитвам да я въведа. Имам някакъв частичен успех и се надявам скоро да стане пълен  Praynig

# 26
  • Мнения: 46 508

По-скоро е добре запозната Laughing Всичко това е генетично предопределено ....

# 27
  • Мнения: 763
Става въпрос за изкривяването на челюстта, не за захапката.  Laughing

Трябва да пратя брат ми при нея, за да мисли по-друг начин.

Нищо му нямаше на челюстта, в последствие се изкриви, защото майка ми изпусна забави момента със махането.

# 28
  • Мнения: 46 508
Моя близка на 28 години в момента е с брекети и до сега е хвърлила над 2000 лв. за тези проблеми, никога не е яла залъгалка и е кърмена до захранването. Аз съм яла мляко с биберон до 1 клас  Embarassed а залъгалката не съм вадила до 3 години- нямам никакви проблеми и захапка и зъби- всичко е иделано. С една дума- каквото е писано- това е baby_neutral

# 29
  • Мнения: 108
По-скоро е добре запозната Laughing Всичко това е генетично предопределено ....
да, има и такива слу4аи и не ме разбирайте погрешно. аз също съм ЗА даването на биберон залъгалка, но ако детето не се отучи на време /т.е. след като са му опникнали зъб4етата/ първо запо4ват да се изкривяват предните зъб4ета, а при по-продължително ползване на бибата, следват и деформации на челюстта. който не вярва, да се консултира с ортодонт.

# 30
  • Мнения: 108
Аз съм яла мляко с биберон до 1 клас Embarassed а залъгалката не съм вадила до 3 години- нямам никакви проблеми и захапка и зъби- всичко е иделано. С една дума- каквото е писано- това е baby_neutral
Никол, ти си късметлийка newsm10

# 31
  • Мнения: 3 818
Моя близка на 28 години в момента е с брекети и до сега е хвърлила над 2000 лв. за тези проблеми, никога не е яла залъгалка и е кърмена до захранването. Аз съм яла мляко с биберон до 1 клас  Embarassed а залъгалката не съм вадила до 3 години- нямам никакви проблеми и захапка и зъби- всичко е иделано. С една дума- каквото е писано- това е baby_neutral

Никол, това са единични случаи, винаги има изключение от правилото Wink. А правилото гласи, че залъгалка може да се дава ДО една година. След една година има висока степен на вероятност да се получат деформации на челюстта (обратната захапка обаче не се предизвиква от бибероните, доколкото знам).

А пък аз винаги съм се чудила на предпочитанието на залъгалка пред палеца- добре отучвате го от залъгалката, каква е гаранцията, че в този момент няма да си каже "Ахааа, ама аз си имам пръстчеее" и тогава да се налага да го отучвате И от палеца? newsm78

# 32
  • sofia
  • Мнения: 562
това което аз прочетох за биберона залъгалка и палците!
биберона е за предпочитане защото го скриваш в един момент и край, а палчетата къде да ги скриеш??
до 10-12 месеца детето има нужда да задоволява сукателния си рефлекс и за това е хубаво до тогава да не му се маха бибероната, защото е вероятно да открие палчетата. до година и половина е безопасно и давнето на биберон и смукането на палците.
вредата от биберона след година и половина е увреждане на средното ухо, изкривяване на челюста и не на последно място микробите пренасяни с бибероните.
казали са ти за анатомичните биберони, и за това че трябва да позволява максимално да се затваря устичката. предимството на силиконовите е че са по-меки, а на каучуковите е че са по-здрави, по-трудно могат да ги прегризат като поникнат зъбките!
хубаво е като попорастне детенце да го следиш кога дъвка биберона(ако въобще му я дадеш), дали по всяко време или ако се заиграе не сеща за нея.
ние я махнаме по следният начин:
на десет месеца махнах дневната биба.давах само докато заспи. или ако някога много ама много плаче и не сме си примерно у нас, да не притесняваме околните Blush!
на около годинка взех да давам млекцето с чашка с накрайник, колкото изпие, после премествах в шишето,за седмица махнахме шишето с млякото напълно.на година и два месеца махнах шишето с водата. с биберона преди сън беше трудничко, много плака, но останах непреклонна, не исках да си представям как след години ще ми се чуди на акъла как не съм могла да я откажа и сега е с криви зъби, не че иначе имам гаранция че ще са и прави, но за собствено успокоение!и така за седмица всичко свърши. сега спи много по-спокойно нощем.
аз лично съм на мнение че биберона залъгалка е незаменимо удобство, успокоява много дечицата и използван умерено е много ценен!
два съвета още:1.не мажи биберона с никакви подсладители или кавото и да било за да караш бебето да го хареса.2. за да махнеш биберона напълно първо трябва да махнеш шишето, иначе е много по-трудно.
опитах се да бъда изчерпателна и стана много дълго.надявам се да ме извините Blush

# 33
  • Мнения: 46 508
Ами не съм специалист, не мога да отговоря, нито да кажа нещо смислено с медицински термини, това, което казах по-горе са думите на стоматоложката ми /има си 4 месечно бебенце/, но в главата ми се върти следния въпрос: щом залъгалката предизвиква деформации / на зъби или на захапка /, тогава и пръста води до такива. Така ли е  newsm78
И още нещо, София в момента има 12 зъба, идеално подредени, подредбата им ще се запази ли и при постоянните? Имат ли връзка въобще?

# 34
  • sofia
  • Мнения: 562
Ами не съм специалист, не мога да отговоря, нито да кажа нещо смислено с медицински термини, това, което казах по-горе са думите на стоматоложката ми /има си 4 месечно бебенце/, но в главата ми се върти следния въпрос: щом залъгалката предизвиква деформации / на зъби или на захапка /, тогава и пръста води до такива. Така ли е  newsm78
И още нещо, София в момента има 12 зъба, идеално подредени, подредбата им ще се запази ли и при постоянните? Имат ли връзка въобще?
и аз не съм специалист но от това което прочетох и пръста предизвиква деформации, даже по-лоши от тези при бибата #Cussing out
и ако се деформира нещо от бибероната то е челюстта, и следователно влияе и на постоянните зъбки!
само че според мен ви е рано за притеснения, поне според моите източници, проблем БИ МОГЪЛ да възникне след година и половина!
Ели мисля че беше със 16 зъбчета като махнах бибата, пък всички са и идеално подредени Grinning, вероятно защото биберона не деформира тях а челюстта!

# 35
  • Мнения: 108
София в момента има 12 зъба, идеално подредени, подредбата им ще се запази ли и при постоянните? Имат ли връзка въобще?
това е добра предпоставка за правилната подредба на постянните зъбчета. Гаранция няма, защото нещата много зависят и от това как ще стане смяната на зъбчетата /дали след като се извадят млечните ще остане достатъчно място и т.н./, но поне имате едно добро начало. пожелавам ви да ги запазите и да имате ослепителна усмивка newsm47

# 36
  • Мнения: 3 818
Да, Никол, палецът върши същата вредна работа, както и биберонът. Спор няма, че той е по-лошия вариант, но истината е, че  каквото и да си слага детето в устата, трябва да не е след една година- тогава тия вредни навици е добре да бъдат изкоренени. И разбира се, голямо значение има не само колко дълго, но и колко често се смуче палец/биберон. Ако е постоянно в устата след определена възраст, просто няма начин да остане без последствия...

Колкото до подредбата на зъбите, ще те разочаровам, но не е задължително когато израстнат постоянните на дъщеричката ти пак да бъдат така добре подредени Confused
Зависи основно от две неща:
- големината на постоянните зъби. Ако са големи, а челюстта е малка, и няма място за всички от тях, ще се изкривят, за да се наместят.
- падането на временните зъби- ако падне някой преждевременно, е възможно пространството, на което се е намирал, да се затвори и така да няма място за постоянния. В резултат- отново точка първа, зъбите се кривят, за да има място за всички.

# 37
  • Мнения: 46 508
Да, Никол, палецът върши същата вредна работа, както и биберонът. Спор няма, че той е по-лошия вариант, но истината е, че  каквото и да си слага детето в устата, трябва да не е след една година- тогава тия вредни навици е добре да бъдат изкоренени. ........

При нас зъбите са много, но при повечето деца на тази възраст сега растат, как да изкорениш тези навици като те инстинктивно дъвкат нещо  #Cussing out ние до сега не сме имали никакви проблеми от рода на температура или будене нощем, но все си пъха нещо в устата и текат лиги Sick Мисълта ми е, че те не го правят, защото се глезат, а защото ги сърби! А и всяко дете е различно, някои разбират повече, мойта като и кажа НЕ само ми се хили  Embarassed

# 38
  • Мнения: 3 818
Ами то има разлика дали дъвчеш биберон, палец или нещо друго. В смисъл не е толкова проблем дъвченето, то нали си има купища чесалки за зъбите (друг е въпросът, че дечковците обикновено вкарват в устата всичко друго, само не и тях точно;)). Проблемът е във формата- залъгалките и палеца поради относително кръглата си форма отварят захапката, могат да направят небцето по-дълбоко и т.н.
Ама не се притеснявай прекалено много Hug , нека си дъвче каквото намери там детето, но да не е постоянно с биберон в устата. Че брекетите са скъпи Wink

# 39
  • Мнения: 542
Давам линка, не за реклама, а за информация:
http://www.dentimaxx.com/de/produkte/dentimaxx/vorteile.html
http://www.dentimaxx.com/de/produkte/dentimaxx/med_hintergrund.html
http://www.dentimaxx.com/de/produkte/dentimaxx/richtige_groesse.html
http://www.dentimaxx.com/de/produkte/dentimaxx/qualitaet.html
Хората са изобретили залъгалки за деца без и за деца със зъби. Не съм привърженик на залъгалките, но всяко нещо, използвано с мярка, носи максималната си полза, а когато нуждата го налага - понякога родителят няма избор...
Анатомичните залъгалки имат за цел да подпомагат естественото развитие на челюстите и небцето, без да оказват динамичното въздействие на обемните предмети като пръста или неортопедичните биби. Проблемът идва от това, че децата много активно и силово въздействат в оралната област, по времето, когато лицевият череп се изменя със седмици и всяко въздействие може да го "моделира". Това разбира се не се получава в негативния смисъл при всички, но от мненията съдя, че има и "потърпевши". Явно зависи и от наследственост и от поддатливост и много други фактори.
Дано това да е от полза, без да накърнявам нечии майчини решения... Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт