Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 9 юни 2009, 20:34 ч.

Денем в арабско е жега голяма ,за прохладната вечер мечтае БГ мама - 118

• 18 345
  • 291
  •   1
Отговори

118

Добре дошли на всички приятели на
арабската култура

Заповядайте в светa на арабските приказки,
летящите килимчета и вълшебните лампи

Предишните ни теми:

Запознайте се с нас

Можете да видите колоритните, забавни и смели истории
на момичета в тази тема.
Tук ще разберете как всяка от тях се е качила на
летящото килимче и е поела по своя път:
Приказки от 1001 нощи

Можете да ни видите в нашия албум.
На тайно местенце. Ще получите парола, ако пишете в 5 поредни теми.
Представете обстойно себе си, семействата си, направете ни съпричастни към живота си.
Бъдете искрени - дайте и ще ви дадем!!!
п.п. След като минат пет пълни теми изпратете ЛС с ваш имейл на потребителката Мързел,
ако никой от старите не е против тя ще ви  изпрати паролата!

Ако ви интересува или сте любопитни - прочетете повече за :

снимки от Мароко
Египет
Сирия,Ливан
Мароко,Алжир,Тунис
Кувейт
арабска кухня
снимки от Алжир
снимки Сирия
снимки Ливан
снимки Йордания

Образователни и полезни линкове

Превод на Свещения Коран от проф.Цветан Теофанов

Арабски за начинаещи

Настанете се удобно и се потопете в арабската магия:

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 20:49 от мързел

# 1
  • София
Опааааа втори съм след Никито.
Айде да ни е на хаирлия новата тема.

В тая тема май ще си говорим за климатици и вентилатори, че гледам за прохлада става дума.
Ама пък като се замисля, че и за вечер става дума ...

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 21:20 от дядо хаджия

# 2

честит рожден ден на малкият Каруми-Ясмин да ви е жив и здрав и да ви изпълва живота с много усмивки

# 3
Ох без малко първа. Ама дядо Хаджия нали е кавалер може да отстъпи първенството. Ето и нещо което се сетих покрай кавалерството - арабите по-големи кавалери ли са от българите(не че българите са големи кавалери но все пак има).
На всички  Hug

# 4
дядко ще става дума за вечер,защото денем ,освен гущери и тези които имат работа рядко можеш да видиш някого ,но вечер обикновенно до призива за сутрешната молитва всички са навън-от бебета до баби и дядовци.Парковете се пукат по шевовете,магазините в местата където се събират повече туристи работят поне до 1.30 през нощта ,а някой за хранителни стоки и до сутринта.Само в най тесният център-там магазините затварят в 20.

ники да,кавалери са.Жената винаги е с предимство,отстъпва се място в автобуса,ако някъде има опашка-то,жена да чака няма да видиш-пуска се директно,така процедират и някой арабски и турското посолство тук.

Това е за сега отивам да правя еднио гевреци-ако станат ще почерпя.

# 5
  • София
Ох без малко първа. Ама дядо Хаджия нали е кавалер може да отстъпи първенството...

Моля заповядайте - дамите са с предимство. Даже си редактирах поста.  Laughing

Опааааа втори съм след Никито.
...

# 6
Благодарско!!! Ето че съм права че и в бг има кавалери  Hug А освен кавалери арабите мисля че са и големи омайници (почти поети).

# 7
п.с. Мързелче (ама не мога да разбера защо това име си си избрала след като си такава работна булка) като направиш гевреците дай и рецептата че току-виж някой ден и аз се запретна да направя че то от работа не остава време за нищо.

# 8
  • по пътеката
запис с поздравления за вси4ки! от дренбата няма мишка цял ден, само с бой става да се пиш?!

# 9
п.с. Мързелче (ама не мога да разбера защо това име си си избрала след като си такава работна булка) като направиш гевреците дай и рецептата че току-виж някой ден и аз се запретна да направя че то от работа не остава време за нищо.

Ники-писах мързел ,с надеждата,че  помързелувам,но нещо не се  получава.Та затова за  аватар си сложих слон-пък дано с този късмет да взема да отслабна  Mr. Green

марси щом е окупирала компа-значи вече е по добре  Heart Eyes,дано скоро вече да е оздравяла напълно  Praynig

# 10
Привет и от мен !

Деси мерси за темата, дечицата са много сладки  Heart Eyes
Станаха ли гевреците ?

Честит Рожден Ден на порасналия сладур Каруми !  Party Heart Eyes Party[/color]
Миличка Жасмин  Hug Честит Празник и на теб !   bouquet  bouquet  bouquet
Да ви е живо и здраво детенцето, присъединявам се към пожеланията на Магдето, за сестричка  Wink

Магде видях ви, абитуриентката е супер  Flutter не помня одеве дали ти казах за водата..казаха до утре  Crazy
Монсун ти близначета ли искаш ?  Simple Smile значи моите са двуяйчни, при нас близнаци има и от страната на мъжа ми и от моя страна, мойте обаче не се падат през поколение  Wink сестра ми също беше бременна с близнаци, но за съжаление ...в началото изгуби едното бебе  Sad
alvera- наистина се гледат трудно.. Crazy като нямаш помощ....имала съм такива моменти че.... Tired колко пъти съм си поплаквала от преумора и напрежение ... Tired но пък за двойната радост си права  Grinning в къщи е такова шоу  Simple Smile а и мойте са такива професори... Whistling хич не ми е скучно  Joy
Какво стана с Дина, Латея, Спорти .....  Thinking Thinking

# 11
Момичета и момче, добър вечер! Как сте? Днес беше един прекрасен ден! Давахме обратна връзка на хората, с които работим, а също така и получавахме такава.
Имам колеги към които имам огромен респект, и знам, че и да ми дадат унищожителна обратна връзка, ще го направят ОК, но нямаше такива осъдителни изказвания. Имаше и хора, с които не ми стигна времето - така течеше разговора. А знам, че с някои ще се разделим след месец - те заминават на друго място и ще е ужасно трудно, но интернет - може да се поддържат контакти все пак.

Днес обаче имаше един господин - за кратко работи, който може би е мнителен и иска да получи максималното и дори невъзможното, или дори - да има още повече охрана и контрол за него. А не е от Държавния Департамент Не е и селския пъдар, но не е човек, без който не може. Днес каза, че няма да се качи на служебен автомобил, защото застраховката на местата не е достатъчна. За пръв път в мирно време такова нещо някой казва.  А част от причините да ни контролират така и да ни опазват е точно размерана застраховките ако  
 случайно нещо се случи, а и името на организацията, допуснала комарот селско блато да нарани служител.
Практически каза, че шофьорът не може да шофира. накарахме го да напише това. Той отказа. Оставихме го да размисли или да ползва обществен транспорт в ужасна жега и сред затворена общност, която се познава. Размисли бързо.

Една госпожица ме попита дали това, на което ги уча е мароканска гредна точка или тази на организацията като цяло. И аз казах, че е на организацията като цяло и се аргументирах с учебната програма. Преди оповестяването на местата, много са нервни и мнителни дори. Нормално е.

Дядо хаджи, да ти кажа, вчера нямах нет, няма да имам и до края на седмицата, или ако имам, ще е "краден", но едни питки със задушени пилешки дробчета, лук и мента на ситно - съответно черен пипер, куркума, може и нарязана червена чушка за цвят, но тогава повече сол ще носи плънката и мааалко сок от лимон... много вкуснички стават. Днес носих за "обратната връзка" една торба с питки и утре пак - ще сме с Кандахар и другите момчета със специализирани задания. Ех, защо всички не са като тях? Може би, за да ги оценя, нали така?
та, дядо хаджи, тестото ще е замесено - лесо на око е работата: но маята, захар и сол: доста много ползвап суха мая, но сега съм намерила една френска -прясна - чудесна е, олио - леко на око... причината за "на око" е една странна чаша - според мен е към 350 грама, че да не е и 400, ама за 400 грама е "посмали Манго" - та по нея всичко останало, белтъка на едно яйце. Жълтъка оставяш за мазане, като размесваш с малко олио и галета.
Та меси се меси тестото, остава се да втаса къде 40 минути. Междувремемнно се задушават дробчетата в малко мазнина, соев сос, куркума, черен пипер, сол. Като омекнат, се прибавя зелен лук, мента нарязана. Може да поеме още сол.
Тестото се разделя на 20 топчета като за голф /нали сега е модерно/. Оставя се покрито да втаса - пак 20 минути. а, да кажа, че тестото е една идея по-мекичко от мекото на ухото. все едно седи леко мазничко. Та, вече топчетата за голф са втасали, понеже нямам точилка, а със шише от оцет или чаша за вода не ми се точи, разплекват с длан. Става на квадратче - със заоблени върхове. По средата слагам от пълнежа. Рубаво е и маалко от соса на дроба да има -нали често дробчетата стават сухички.
По средата на квадрата е пълнежа, после сгъваш краищата на 4 като писмо. Сплескваш пак "пакетчето" - да не излиза плънката. Оставяш 10 минути да втаса. Намазваш със жълтъка, галетата и олиото и печеш - не знам вече как да посъветвам. Зависи от фурната. Станаха вкуснички.

А мога и да споделя - доброволно, че за жалост и нагледно друго едно умение- как да си разчешем пръстта така, че да си свалим кожата.
В едният от пръстените ми - подарък от мъжа ми, има някаква смес от метал. Като стане топло, особеноми дразни, а го обичам този пръстен, понеже помня как ми го подари. И от неври освен това - ново занимание намерих - да се дръгна неудържимо.

Магде, как за не се сетя за вас - аз много си мисля.  Hug Ясиииииииииииии!

Жасмин, Честит Рожден Ден на твоето съкровище!

# 12
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=404136.0;topicseen

рецептата взех от тук-първата,почти ги докарах като вид ,за вкус -дреби вече яде номер 4  Laughing

# 13
здравейте честита нова тема
гледам за кавалери говорите,ами според мен поне тези на моята възраст които са и малко по големи(бг)  ами според мен те не знаят дори какво означава тази дума ''кавалер''.поне тук във вара всички мъже са така наречените грандоманчета-показват си телата,парите и колите.излизат по центъра да си покажат татуировките и колко са красиви и желани от жените.даже вчера един шриятел ми обяснява как едно момиче го харесвало ама била грозна а той со търсел жена от класа и даже се чудел дали да не и каже че е грозна..викам си на акъла брех мама му стара толкова ли е тъп  newsm78  познавам 3,4 араби и незнам винаги са се държали добре,не само с мен а и с останалите жени ,възпитани са не звънят по тела и не казват алооо,ко праиш бе..а казват ало добър ден,как си? с една дума омайници са си... Simple Smile

# 14
  • София
...
Дядо хаджи... но едни питки ... много вкуснички стават...

Сафарче нямам представа по какъв повод ме изкушаваш, ама тия питки отма ще бъдат експериментирани (ако не намеря пилешки дробчета, ще видя с какво ще ги заместя). Май нямам френска пресна мая, ама имам такава суха, пък ако не ще пробвам с турска пресна мая. Даже се чудя дали да не измъкна actifry от кашона тамън го прибрах за лятна ваканция.

# 15
дядо хаджи, лека ти е ръката за готвене, затова ти казвам на тебе, а и си мислех, че ти самият много рецепти споделяш. Та ето учотнения - досега ползвах суха мая - от по 7 грама и  обикновено слагам по едно пакетче. В Мароко примерно има една мая - прясна - френска е и тя - режат я на парчета- от един калъп. Ако тайната на тестата е в маята - значи в Мароко съм владетел на тази тайна. Но сега намерих тази прясната мая и е по 42 грама. Значи аз взимам половината, чашата се оказа къде 370 жрама - става само за моливи според мен, но стопанинът ме мотивира да я ползвамза тесто, че ставало повече. Та ето, пълня догоре в вода тази чаша. От нея изливам мааалко за втасването на маята. Олиото е на око, но да речем ливвам към 3 - 4 супени лъжици. Днес например остатъка от олиото - почти на дъното беше, използват при повторното премесване на тестото след втасването.
Сега се сетих, че ако искаш да докараш марокански вкус, можеш да не мариноваш в соев сос, а в смес от лимонов сок, черен пипер, куркума, малко канела - примерно 1/8 кафяна лъжичка,  - да не се бие с куркумата само, магданоз на ситно, лук - една малка главичка стар лук на 250 грама сурови дробчета.
По тази уникална чаша за течности, си слагам брашното наистина на око за сравнително мекото тесто - просто после не се налага да ядем питките с чук.        
Нямам идея дали дробчетата могат да се мариноват в бира или бяло вино.
Забелязвам поне аз, че маринатата на месата - бели - от пиле примерно или дробчета в Мароко е: още преди да се сложи в камерата в пликчета за порции, направо удавят месото в лимон - това за бялото месо, а за дробчетата - маринатата е лимон, магданоз на ситно, черен пипер - и така се замразява, както си е сурово.
Ментата - настина като станат готови дробчетата, тогава се слага нарязана, омесва се месото. Ако се вари или пържи със самото месо, става черна на цвят и според мен не е привлекателно.
За сгъването на "писмо" - нека се застъпват краищата хубаво. Като се сплеска с длан вече сгънатото пакетче, при печенето нали тестото се надига и така става като на "пластове".  Според мен носи повече плънка, понеже доста бухва.
Ако те нападнат още гости, може пък да направиш пурички - да ти кажа, въоръжили .... ах, каква дума ... съоръжилиса ни с несметно количество чаши на кока-кола - но онези, които са като прерязана бутилка - леко по-широки в отвора за пиене.
С тях изрязвам кръгчета. Слагам плънката и едната страна на кръга и навивам на пуричка. Стават към 35-40, а като бухнат при втасване - са като коктейлни хапки.

Аха, докато пиша тук за ядене, мога да споделя с групата и още едно умение - какво става като изпереш кремавата пола на жена си - дълга до петите, разкроена и хубава за жегите, с 2-3 чифта свои дънки и черни тениски. Тъмните дрехи станала белиииии. Е не съвсем. Здраве да е.       
Лека нощ. Понеже си нямам фустичка, ще си полегна.  Grinning Heart Eyes

# 16

честит рожден ден на КарумиЯсминке-много радост и щастие и дано скоро имаме повод пак да ти честитиме Hug

# 17
Helwa-те да бяха само във Варна ...в цяла България са Whistling
Приличат на мъжки прост-ки,не на мъже,едно такива ,,полирани,,  Sick

В Ливан също боди-арта се цени доста,дори на изборите:

Вълнения по ливанските улици

# 18
Хайде вместо запис да ви предложа лека закусчица в летните жеги. Делта сигурно още спи, та я замествам.

# 19
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
Да се разпиша в новата тема и аз.
safar_maktoub , чак ми се доядоха тези питки.Аз нямам много време за готвене-само събота и неделя, защото се прибирам късно от работа-към 8 вечерта, но като ми дойде музата ще я пробвам.
А по въпроса за кавалерството- май в БГ само по-възрастните мъже вече я знаят тази дума. Може би младите се срамуват да са кавалери или ние, родителите не сме ги възпитали така. Моят син е на 18, и винаги когато е с мен носи пълните торби с продукти, а аз обикновено само дамската си чанта,но не знам как се държи с приятелите и приятелките си,не съм се сещала да го питам.
Поздрави за рождения ден на Каруми.

Делфина,   bouquet

# 20
  • София
Добро утро, съфорумки  и съфорумец!
Първо, преди да съм забравила, да честитя на патерица първия рожден ден на Каруми!
Ясмин,да  ви е жив и здрав, много да ви радва!  bouquet Heart Eyes
Деси,голяма съм заспа, от тема или две се каня да те помоля да ми пратиш предложените от теб координати на фирмата, чиято автобусна линия до Аман е директна.Мерси и за новата тема, шансове никакви нямам напоследък да се впиша в редиците на първите... Sad
Марси,не съм те забравила с инфото за паспорта.Оказа се, че адресната регистрация се изисква само при първоначалното вадене на паспорт.Става ли дума вече за пореден паспорт, това изискване отпада.Колкото до цените,майка ми е звъняла на Мария Луиза и ако не се лъжа са й казали следните суми: 15, 35 и 75 лв в зависимост от бързината на издаване.По отношение на исканите документи, всичко е същото като преди- формуляр, акт за раждане, снимки, присъствие на двамата родители или пълномощно от единия.....Въпросът е като отида тези дни в нашето районно, дали ще ме одрусат с глоби за двата изтекли паспорта? newsm78Дано не.. Praynig
Благодаря за поднесената закуска!  bouquet
Колкото до кавалерството, аз пък имам по-различни наблюдения.Често пътувам в градския транспорт и ставам свидетел както на просташки и цинични  изпълнения отстрана на младежи, така и на доста прилично и културно  отношение към околните.Та си мисля, че в каквото и време да живеем, решаващо в това отношение си остава възпитанието. Може и да греша обаче... Rolling Eyes
Днес и утре са последните матури на каката и край - отдих за всички Mr. Green Че просто в нас е един зверилник.Малките нали вече от 10 дни са във ваканция, непрекъснато я дразнят с този факт , а тя им се връзва по най-баламския начин и започва едно взаимно млатене... ooooh!Дядко, чувате ли виковете им и в Люлин? Mr. Green
Сега отивам да се трудя, а после, ако успея пак ще се присламча за малко.Желая ви лек и хубав ден! Grinning

# 21
  • сред маслини и портокалов цвят
Момичета, благодаря, че се сетихте за нашето момченце, за мен, за нашия празник! Благодаря за пожеланията и да ви се връщат стократно!
Не изпускайте нито миг от детството на вашите съкровища, защото е много кратко и преди да разберем, ще са тръгнали по пътя си. И дано са щастливи!
Ето и почерпката! Laughing

# 22
Ди, позна, вчера не ми се размина обучението  Sick  отвратително беше, жега и далече , далече из Банкя.  Днеска и утре ще изкръшкам, ама в петък искат да ходя да правя тест  Confused  нейсе

Снеже, ще идвате ли пак в БГ скоро?

Паулина,  не знам коя е дамата, която си била тооооолкова любопитна да видиш, ама как  не я е срам , направо не е честно  Blush

Ясмин, машалла, порастнал Каруми, голямо момче имаш вече, и предполагам много дейно  Simple Smile
айде, поздрави на всички и чао-бау, че работа ме чака  Tired

# 23
  • по пътеката
на каруми ,4естито на патерица, на жасмин ,да й е жив ,здрав  и много добър мал4о, да расте  и радва вси4ки ,които го оби4ат!
кавалери са само старите поколения  и тука, и там!рядко някой динозавър с много традиционни родители да покаже жест на кавалерстване! ето днес  за пореден път възрастен 4овек ходил да хвърля боклука, аз  4акам да отоворят залата в 6.30 сутринта и ме поздрави, няма как да не се  по4увствам добре, когато 4уя поздрав от непознат!а  младите по-скоро гледат, където не трябва,вместо да пзодравят!интересно,може да пробвам аз да поздравявам някого, само,4е мен са ме у4или ,4е мъж поздравява първо, дамата из4аква! ще има поданали о4и на пала4инки!
теди, мерси за инфото! успех сголобите,дано ги отървеш! аз миналата година плащах заради немарливостта на екса, но изкарах карта на каката след  7 м закъснение! лошо ми стана като 4ух глоба и разкаравнае ,а ве4ерта тръгвам идори не се  видях с много приятели, бях труп! тази пак щ? сме в юруша на документни подмени! дай боже успешно!

# 24
Честито на Каруми, да е жив и здрав и много да радва мама и тати
На всички  целувки надявам се да станем по редовни вече бебко е по- спокоен

# 25
  • София

Сафарче няма ли да е по-добре да дойдем с булката у вас на гости, че да ни направиш една кулинарна презентация. Я верно питай съпругът ти дал няма нищо против.

Ама го предупреди, че а погледне жена ми, а ще се разправяме по мъжки (аз щото жена ми не си я давам).  newsm62 [Това беше шега разбира се.]

# 26
Ей, как не ви е срам да говорите за питки и други вкусотии като от 3 дни не мога да си ползвам готварската печка. Всичко е разместено, разглобено, прекъснато от тока, не съм предполагала, че да се намери една течаща тръба е такъв проблем. Идваха трима различни майстора и дадоха 3 различни диагнози и още не му се вижда края, утре пак ще идва някой, а аз не мога нито да пера нито да готвя.плюс  това се радвам на разбита стена и разбита теракота.  А на мен нещо не ми е съвсем добре, все гледам да си полегна, отпаднала съм и определено най-добре ми става от чистене след всеки майстор който допйде у нас и остави кочина.........мъжо има нужда от компютъра, имате късмет, иначе щях да продължа с мрънкането и оплакванията

# 27
дядко ще става дума за вечер,защото денем ,освен гущери и тези които имат работа рядко можеш да видиш някого ,но вечер обикновенно до призива за сутрешната молитва всички са навън-от бебета до баби и дядовци.Парковете се пукат по шевовете,магазините в местата където се събират повече туристи работят поне до 1.30 през нощта ,а някой за хранителни стоки и до сутринта.Само в най тесният център-там магазините затварят в 20.
Това е за сега отивам да правя еднио гевреци-ако станат ще почерпя.
Мързелче, май си права-то си личи от затишието във форума, май че вечерта ще има по-голямо оживление.
Monsoon_rain , а ти си ни мрънкай.Не можем да ти оправим теча, да ти поправим стената и да ти залепим плочките, но поне ти съчувстваме и си мислим лоши работи за испанските майстори. То и у вас пази боже да дойде майстор, като у нас. Само не се разболявай, моля!

Вижте нещо:
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2217371.
Аз не бях чула за този случай.
Лека вечер, да е прохладна и приятна за всички!

# 28
здравеийте всички:) минавам само да отбележа,че съм жива.отново съм в швейцария,но започнах работа в един ресторант и е здраво тичане:( хайде  Hug...ще пиша пак,когато имам време,но общо взето не м исе случват много неща напоследук,освен,че работя и живея с мюсулмани,което облекчава нещата с религията ми,въпреки,че те са доста фалшиви мюсулманите тука. целувки на всички!

# 29
Как сте мили момичета и момче? То и аз се обаждам само,жива съм.Но напоследък нещо ме мързи, хванали са ме жегите сигурно.
Мария Григорова, а какво стана с твоето момче, беше от Египет, нали не бъркам.
Целувки за всички!  bouquet

# 30
Добър вечер, и честита ни нова тема  Grinning

Аз изглежда съм случила на галантни араби Heart Eyes И приятелят ми, и един мой близък колега, който е мроканец, винаги се отнасят с уважение, и внимание, не само с мен, ами с всички жени наоколо.
Например миналия ден, бях затрупана от работа, стресирах се жестоко...и мароканеца явно забеляза това, и дойде при мен, поговорихме си, той се опита с думи – съвети и някакви смешни истории, да ме изкара от тази моя глупава криза. Беше един малък, но за мен много ценен жест.
А днес друг случай с тунезиец.  Сутринта си взех от библиотеката един учебник по арабски (идея на InDreams, здрасти, мила, ако четеш и този форум). И докато с любоптисво я разглеждах, чакайки автобуса за вкъщи, едно младо тъмничко момче, ме попита дали съм арабка, мога ли да чета арабски...И така се заговрихме, аз обясних, че имам желание  да науча езика. И след като и двамата стигнахме до извода, че арабския е доста труден...той загрижен за мен сподели, че според него най лесно ще науча ако общувам с араби...и си предложи услугите да ми помага  Mr. Green Хихи, големи кавалери са!

Приятна вечер момичета, че тичам към наргилето!

# 31
  • София
И такаааа да си дойдем на думата.

Какво представлява една ваша арабска вечер ?
И между другото наистина ме интересува как арабите се справят с горещините. Пият много течности ли или се крият на сянка или ...

# 32
запис

# 33
  • по пътеката
дядко, добре се справят с  жегите! щом в тези темп  могат да си ходят с два 4ифта гащи, дълга роба и потник! за сутиена не говоря,4е  не знам кой носи, кой не!вси4ко  е с дълъг ръкав, панталоните са дълги, набляга се на  финни материи, о камрая(лен ) , памук или коприна!и кърпата,под нея шап4ицата! та така!говоря за по-старото поколение и традиционно обли4ащите се млади! истинските стари къщи са направен с 60 см зидове,както и старите бг  къщи! отделно с високи тавани и ако навън е топло ,вътре е хладно и направо ти се вижда хладилник! новите са от тухли и забрави ,пещ е при мене в студиото, което е пристройка към  стара къща! аз се справям оба4е понякога по-добре  от мъжо! 4ак ми се 4удят! първите 2 г  вкл. бременността съм изкарала без климатик, темп при 50/56 на слънце!само за 1 м се спасих по бг земи! сега при екстрени темп вкл климатик! автобус4етата са без климатици, но влакът е  и то толкова добре работи ,4е зъзнем сутрин!арабка ве4ер при свеки, излиза се в предния двор, рядко срещана е къща като нашата да не е с висок зид а с обикновена като в бг ограда от метални фигурки и се гледа, минават хора поздравяват, храним се на табли4ки и си говорим, линда щъка и сто забележки докато не събере от баба си ,няма как да спят и двете спокойни! понякога,преди последно време не е толкова безопасно, но сме излизали до 2 сутринта да се мотаме из града ,в една градинка си играят децата ,а родителите насядали! ходим да купуваме сладолед или нещо за душата!много беше приятно и като обстановка и като отношения! дано има още добри моменти!  Praynig Peaceако сме извън града, пък това е да сме в дискотека, някъде на  пицерия, кафене или по път! нас ни вле4ат скоростите и пътя! моят болест  го тресе от как продаде перли4ката си !
много затихна тази тема, я по-живо и списващо целесъобразно! дядо направи ли питките на сафар! да кажеш как са?
деси, как са гевреците? аз правих от парено тесто соленки, ами хапнаха се ,но искат още сирене при това бг!
лека и мека от мене, ако не се разшумите в темата!  bouquet

# 34
Добър вечер!

дядо хаджия, заповядайте разбира се, но за доста време занапред това ще е виртуална кулинарна среща. Само да ни „отпуснат примката”, сте добре дошли. До бой няма да се докарате, никак даже. Твърдата работа и инструкциите за всяко нещо, както и липсата на мъжки дразнители, много добре си изиграха ролята. Освен това сте хора на възраст и аз ще се радвам освен кулинарните умения, да оцените и социалните ни такива, а те закърняват.
Добре сте дошли пак казвам със жената. На български ще проведете разговор, обещавам. Доста приличен и любезен. Кратък обаче.
Вече излезе съобщението, че Посланичката на страната зад океана си заминава, а с нея и част от екипа – отива в Администрацията на Президента. Посолството на страната – мисията в Бг има координационни функции по някои програми за страните от Западните Балкани. Ще стане... прекрасно, топло и задушевно, докато се „наместим” с 30% нов екип.

Днес нали писах, че давах обратна връзка и получавах такава. Уморена съм като впрегатен кон, че доста сложно беше да се изразява точно човек по чувствителни теми, особено с хора, на които английския не е роден или много ефективен. Бих дала няколко обратни връзки на френски, но не става – официалният език на комуникация е английски.
Получих самата аз мнения за работата си и за общуването си, които много ме радват, някои ме изненадаха приятно. Не успях да се разплача де... не съм ревла. Дадох си сметка каква тежест има за мен мнението на хора, с които работя всеки ден и с които се гледам очи в очи. Не че мнението на други е маловажно – искам да как никой не избива комплекси на гърба на другия. Отново, за някои разговори не стигнаха 30-те минути и следващите чакаха търпеливо.
Аз работех, не е професионално, но признавам, с моята любима група: „момчетата” и пак и пак... как няма нещо недоразбрано, някоя глупост, клюка, показване на мускули, недовършено задание, схема наполовина – например без скала за това кое на както разстояние отстои, загубен протокол за километраж, чужди дамски гащи под задната седалка, някой да дойде поразрошен, позализан и попийнал, с 20 минути закъснение .... НЯМА такива неща.
Минах си и прегледа на пощата, комуникациите, банките, телефоните. Не застрашавам сигурността и добрите практики.
То какво да застрашавам – така сме се усъвършенствали вече в комуникациите.  
Мен също никой не ме застрашава ....
Давахме обратна връзка и на нашия приятел и той на нас. Понеже сме приятели, а и живеем наблизо – доста често си ходим на гости по съседски – и все по един и същ маршрут, разговорът се протоколира от трето лице, но реално, ако искаме да си кажем „нещо”, че дори и лично да е ... нали ще го направим като се мотаме из „разклоните” от тази до онази база, за да ядем, или той да рита топка с мъжа ми? Ама пусто, процедура.

магде, много поздрави на момчетата, целувки и прегръдки много. Ще се отчета със сладоледа аз, но кога ли ще е? Много много поздрави от нас, магде!  

Близначета!! Целувки!! Като имам телефон на спокойствие, ще ти пусна смс! Виж на теди любимката казват е победила в Мюдик Айдъл!

Дядко хаджи, нашата арабска вечер е много различна, в зависимост от това сами ли сме – в Мароко не се е случвало, или сме с гости. Като сме в Мароко и двамата, идват гости дори и неканени и аз не разбирам кога и как се разбират да дойдат, току по вечеря. Тогава говорят и се хранят, пие се чай до доста късно. На мен не винаги е интересно, и съм попадала в ситуации и недоразумения, които не искам да повторя. Обикновено гледаме и телевизия – гледа се един берберски канал при свекърва ми, но това отдай отново на личностни особености и предпочитания, иначе в Мароко има няколко канала, имаме и „парабор” = сателит.

Като сме само със семейството, хапваме, поговорим и си отиваме в стаята.
Не се е случвало мъжът ми да излезе с приятели или на мъжко гости – то ни аз на женско де – до късни доби. Понякога помагаме за домашните на децата – племенничета, братовчеди. Като аз не мога да помагам много – по френски и „приложен труд” – ако има нещо да се изреже, няколко пъти съм бродирала кръстчета.
Разхождаме се двамата, но рядко, много рядко.
Решихме къщовния проблем – то и затова сме сега под лупа де – странни порядки на работа, но знаем за какво работим, и тогава ще сме съвсем асоциални: знам, че ще искат да ни идват на гости, но и знам как се „спукваме” сега от работа. Няма да отворим вратника широко за всеки непоканен, който се чувства роднина или има нужда от пари, дреха, някой да го слуша, да сватоса някоя буля за мой несъществуващ роднина.

Да добавя след марси: не се вижда какво има в двора на къщата. Високи зидове - към 2 метра. със шишове отгоре. А да, ето още едно нещо от арабска вечер в този квартал в Мароко - като има пране, ако не е изсъхнало - примерно през зимата се пере, и е още влажно, вечер се прибира, че да не си го познае нощем някой ентусиаст.

Като сме отделени, както сега, че и кеф, съвсем съвсем сами, различно е: готвим – основно, всеки си гледа в компютъра. Архивираме едни неща до 22 часа местно време, после – няма сега телевизор, учим се един друг азбуката, обсъждаме разни семейни неща – те не винаги са добри, затова не ги обсъждаме всяка вечер. Сега четем доста за това какво ще правим в следващата база. Но нашата ситуация е необичайна – сами, на отделено сме, че и без телевизор и деца още нямаме. Използваме да се кротнем и да си говорим, като знаем, че това са благословени моменти.
За жегите – къщите държат хладно, при жегите – на обяд по-дълга почивка, но не съвсем така – не е който когато иска да отваря, много течности и нещо като чай от мента на кристалчета, без захар и с лимон. Това си правим сега. Другото лЮкарство за жеги е сла-до-лед!!              

# 35
Марси, понадникнах в другата тема и ми стана много интересно това дето го говорите, че жените раждали докато могат, докъм 50-те да речем...Знаех, че арабките рано стават баби, но че и късно стават майки....това беше изненада за мен. Ако може да разкажеш малко повече, как се справят на такава възраст (аз примерно бидейки в непърва младост доста се озорвам,чисто физически), кой им помага, по-големите им деца ли....ами ако родят на 50 и умрат на петдесет и нещо, или дори на 60 кой се грижи за тези малки деца.....Това за магреба ли е характерно, или го има при всички араби....Интересува ме чисто битовия аспект на това явление, а не дали е правилно/неправилно, добро/лошо за здравето и прочие.

лека нощ

# 36
Добро утро!
Първо закускатааа...

Темата за арабските жеги е доста интересна, защото научавам за  бита в семействата. Аз май имам арабска кръв, защото освен тен по рождение имам и такъв манталитет, поне за някои неща. В този случай, понеже живеем в къща искам висока ограда, зид, да ме пази от гадните съседи, дето ако може ще ми надникнат и в тоалетната.
А за раждането на деца - от арабският ми познат знам, че те в неговото семейство са 10 деца. На мен не ми се вярваше и той ми предложи да говоря с майка му-тя знаела френски.Но аз пък точно тоя език не го говоря. И каза нещо друго, което малко ме поочуди-че първото дете, според него, трябва да е момиче, че да може да помага после на майка си и да гледа другите деца. А аз все съм си мислила,че арабите искат да им се раждат повече момчета ( то и при повечето българи е така, де). Затова ми беше приятно да чуя едно такова разсъждение от арабин. Той каза също, че иска да има повече деца, но жена му не иска друго.
А аз лично родих третото на по-сериозна възраст и си имах доста проблеми. Но после като се роди го отгледаха каката и баткото предимно.И сега е така, за съжаление по цял ден съм на работа и само вечер имам малко време да им се порадвам, да им помогна нещо, ако имат нужда, не говоря за готвене и чистене-това е за събота и неделя, по- сериозно.
Но за мен - трябва да се раждат повече деца в семейството. Не е чак толкова трудно да се отгледат.
На всички- приятен ден!!!

# 37
  • по пътеката
рейн! ве4е не са толкова рано баби при нас, да ти кажа! защото поколението моми4ета искат да у4ат и да си имат професия и да са стабилни! освен това не  е лесно за по-неатрактивните да се  оженят, при такава конкуренция! така,4е из4акват,ако самите те не намерят, семейството търси да ги ожени! средно баби стават на около 50 -55 г!цикълът си е индивидуално нещо, но при тях поне по мои наблюдения фертилността е висока, малко са семействата без деца, но и те намират  изход, стават приемно семейство или осиновяват!аз наблюдавам доста неглижирано отношение деца ,в сравнение с бг тертип особено на форумките на бг мама, да се втора4ват във всяко нещо покрай бебето! ако не успяват да се справят вземат прислужница поне за 4истенето и прането!някой дори за гледането на бебето, спокойствието за арабката е много важно, тоест да й е комфортно и да не се шашка! затова много деца си ходят на градина ,къде болни ,къде с лекарствата, дори не се спазват сроковете за карантина! общо взето има ли бебе  в къщи, родата навестява 4есто, големите ,особено ,ако са моми4ета влизат в ролите на  бейби ситер, ама обикновено доброволно, те оби4ат децата като цяло!освен това децата са  приу4вани да слушат от малки, да не пипат и да стоят мирно! разказвали са ми как бебетата са слагани в едни големи панери като кошници и то си играе там! преди са ги носили до големи на гръб ,непрекъснато зада може да си върши работата жената!и сега си ги носят, бая големи4ки деца! за смъртт няма ред, има малки деца останали без родители, обикновено семейството ,баби ,дядовци живи, или лели и 4и4овци полу4ават децата като попе4ители, ако остане сирак!минава се през съд!аз да ти кажа се у4удвам на спокойствието им да си предоставят децата от много малки на роднини за да ги гледат!работещите са принудени, май4инството е  2 м ,с право д а си ходи да кърми до някое време, после или ясла или жена в къщи или някоя отбабите, най-4есто по май4ина линия!ти ако си в непърва младост, на около 35? споко, още си в на4алото на детската ти кариера, до 45 поне имаш време да ги надробиш по калибър!35 тука е на4ална възраст даже в много слу4аи, за жени, които са искали да се стабилизират като у4ители ,банкерки или искат някой наистина подходящ и по свой избор!
но в голяма степен възпитанието, традициите и нормалното възприемане на явленията им помагат много да не се стресират от  раждания и бебета!

# 38
Наде, честит празник!! Бъди все така усмихната и позитивна  Heart Eyes!

# 39
  • Varna
ДобрЮутрУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ Hug
Аз почти от 2 дена нямам бг мамата.
Алверка метнала закуската аз да метна по някое кайвенцИ и набързо да ви прочета

ДЕСИ-благодаря за темата-това Мързел не мога да го събера във устата си да го казвам шЪ мЪ прУщавЪш.
Бягам да чета а после да поздравявам кой за каквото има повод Hug
Честит Рожден Ден на патерица на Карумчето newsm38

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 09:50 от DELTA_DELTA

# 40
  • София
Добро утро хубавелки и Дядко,
Алвера,благодарско за закуската!
Ди,описаното от Марси явление не е характерно само за Магреба.В Йордания също съм виждала  множество такива случаи.Най от близо наблюдаваният от мен е свързан с ражданията на жената на чичото на моя мъж.Първото си дете е родила на 18 и нещо/не особено рано за арабските стандарти/, към днешна дата  въпросната щерка  е на  около 33, което значи, че майка й е на 51.Да , ама децата   на щерката /съответно на 13, 8 и 6 години/ са по-големи от вуйчо си, който е на крехката възраст от 4-5 годинки /последнато дете на майката, родено на 47 годишна възраст./Питаш, какво би станало, ако скоро след раждането на такъв мъник майката вземе, че умре.Ами по-големите деца, особено момичетата, помагат.А и това е Божа работа.На моя мъж майка му е починала, едва тридесет и няколко годишна.Той е нямал навършени 10.Сестра му, с 7 години по -голяма, е отгледала с много обич него и по-малките му братя.Затова и е толкова обичана от тях.Баща му се  оженил отново 5 години след смъртта на първата си съпруга, но децата никога не са възприемали нея като своя майка, дори и в обръщението си към нея.Виж децата от втория брак, да.В арабския свят не е застъпено такова отношение като към полубрат или полусестра.Всички са равни..Та така, темата е необятна, с много вариации Mr. Green
Иначе по повод броя деца в семейството, подкрепям Алвера, по-готино и шарено е  като са повечко, но не повече от  три Naughty, нали ми схванахте тънката мисъл Wink Трудно е, особено у нас, тъй като ние някак другояче отглеждаме децата си.Повече висим над тях като квачки, докато в арабския свят, кога за лошо, кога за добро, малките са някак оставени на самотек.Не казвам последното с лошо, животът там тече по подобие на този от нашето детство, спокоен и по-сигурен.У нас е немислимо да ги пусна да се мотат и да играят  сами на улицата дори и посред бял ден.Не зная, кой откъде ще изскочи, какво ще иска от тях, каква кола ще профучи в близост до тях и прочие мили картинки от заобикалящото ни ежедневие. Sad Не казвам, че и там е толкова лесно да се отгледат, но някак си е по-спокоен целият процес. PeaceТова разбира се е мое мнение, никого не обвързвам с него.... Peace
Сега да бягам, че работата ме зове!Целувки на всички! Heart Eyes

# 41
Честит празник и на слънцето на Ясмин!!

Малко е със закъснение  Embarassed, но не съм влизала в темата от месеци  Embarassed. Ще се опитам след изпитите да попрочета последните няколко, че поне малко да съм в крак с писанията  Grinning.
Поздрави и лек ден на всички   bouquet

# 42
Иман, пак ли изпити  Tired  направо не е човешко в тези жеги. Успех  Simple Smile

Теди, абе какво стана с Латеа  newsm78  дано е добре

Марси, не омръзна ли на твойто свеки да се закача с Линда , корава жена бреййй  Tired

И в сирийската  рода така, разлика между братя и сестри-30години  #Crazy  но от различни майки де. На някои чичовци като им остареят жените и си взимат младички и затова се получава таклава възрастова разлика м/у  децата. Ето един дърт пръч, около 70г, ама мерак явно има още, та си търси 4та  жена, около 35-40 годишна искал, и на българка бил навит да му изпратим от тук  Rolling Eyes   Може да го прави и нарочно, да му завиждат хората, че е още дееспособен  Twisted Evil  За мене си е чист  резил това.

Иначе за братство/полубратство, все си мисля, че деца от една майка и различни бащи се обичат повече помежду си отколкот от 1 баща и различни майки.  Все пак майката е сплотяващия фактор  Wink Да гледам как по цял ден се дърлят 2те жени на баща ми, скубят коси и се псуват  едва ли бих изпитвала братски чувства към децата на "оная"   Mr. Green

За тези , които са ми разказвали от  по-близкия роднински кръг, излиза , че  повечето  деца от 2 майки, много много не се разбират.
И братовчеда-гнус е така- 6 големи деца от първа жена, и той е от второто котило-6 малки деца от 2ра жена, когато умира бащата. Жената на големия брат събирала децата и ги затваряла в стая, а  и нейните деца си ядат кебаб и лакомства, докато другите гладуват.  Затова беше такъв гладник братчеда-гнус, там дори не беше вкусвал мед, ябълки...  Тука в БГ ядеше на воля и корем, нали ние купувахме, та   последните години стана дори закръглен .

Аз да си призная много много не вярвам в братската обич  Embarassed  Братя и сестри се обичат , докато са малки, свият ли свои гнезда вече всеки тегли за себе си.  Моя завалия си мисли, че сестра му голямата е луда от любов към него, живота си щяла да даде за него и последния си залък хляб . ДА-да  Stop  нали си и гледам.  Не знам само в неговото семейство ли е така, ама от малък му е втълпено, че е длъжен, длъжен, длъжен. Следва някаква странна логика, според която човек трябва да обича брата и сестра си повече от свойте собствени деца, защото роднинската връзка с тях е възникнала по-рано  #Crazy
Те общо взето на думи всички казват така, демонстрират  обич и всеотдайност, кълнат се във вечна дружба и братство, ама май само моя вярва на тия приказки, другите едно говорят, ама действията им друго показват    Twisted Evil  
 Ето и баща му- пострпил къщи на братята си, а на синовете си йок  Thinking

Та мислълта ми беше, че в тоя живот трябва да разчиташ на себе си, а не на "братска обич"  Mr. Green  Е , хубаво е , ако ти се намира брат/сестра, а още по-хубаво ще е ако са искрени. Ама като гледам при тях как е...  гледат какво да дръпнат от тебе, да издрънчат, да ощетят....

Айдееее, пак се отплеснах, ама ядосвам се, толкова време се боря да въведа нови порядки, ама напразно  Tired

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 10:10 от Шилан & Шиар

# 43
НАДЕ ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН!!! ВЪРВИ ПО ПЪТЯ НА ЖИВОТА,ОБСИПАН С РОЗИ И  С ЦВЕТЯ!И НЕКА ВСЯКА ТВОЯ МИСЪЛ БЪДЕ СБЪДНАТА МЕЧТА!!! и един подарък от мен  http://meggishop.com/images/manufacturers/XG15861.jpg

# 44
Добро утро,

Много интересно, благодаря за отговорите.

Да ви кажа моят свекър е имал 3 жени. Понеже само майката на мъжа ми е жива аз преди мислех, че жените му са били последователни, но се оказа че е било едновременно. Другите 2 са умрели млади, от едната имал само една дъщеря, а от другата нито едно дете.,а от свекито девет, както сигурно вече съм споделяла. Та това прави 10 деца като полусестрата е най-голямата от всички. значи много я обичаха тази женица  и тя много ги обичаше (тя почина съвсем наскоро, споменах тук), майката на мъжа ми не храни никакви лоши чуства към нея или другите 2 жени (е, вярно че са мъртви де), Но двете много се уважаваха, сестрата много се сърдеше, че не и ходят често на гости, понеже тя е останала да живее в пащунландия (едно село близо до Пешауар), което е далечко от Лахор. Когато ходих на гости там сама мъжът ми настоя да ме заведат в това село за да се запозная с нея....отидохме с майка му и още един брат и една сестра, жената така ни се радва, и то съвсем искрено...наистена беше добра и искрена жена...

Хм, тук идва ред да попитам как решават битовите проблеми с няколкото жени...къде ги настаняват...Шиланче, понеже ти споменаваш за подобно явление във вашия род...При моя свекър не е било трудно той е бил търговец от много голяма мащаб, това е налагало да престоява дълго време в различни градове, затова предполагам и трите жени, та мисълта ми беше не му е било трудно да построи по една къща в различни градове...но как се справят по-бедните ми е мисълта.

Относно гледането на бебета, мен са ме обучавали по английски тиртип, който е някак по-близо до арабския, в смисъл че английските лекари залагат повече на естествения ход, няма такова паникьосване както в България, мазане на пъпчето с едно лекарство, мазане на малкото пръстче с друго лекарство, голямото пръстче с трето и т.н. Там просто ти казват оставяш пъпа, не го пипаш и толкова...това като го споделях с бг майки направо изпадаха в истерия, за много други неща също, затова и спрях да споделям, че не ми се влизаше в спорове за гледане на деца. Спомням си, че майка ми кърмеше сестра ми като винаги преди кърмене се мажеше с борова вода, това после май го забраниха явно е било погрешно...Склонна съм да се доверявам на англичаните защото непрекъснато се правят проучвания и се актуализират знанията и практиките, докато в БГ нещата се предават от поколение на поколение (майки и лекари) без да се преразглеждат, чисто и просто мисля че е въпрос на финансови възможности....това сигурно ще го оспорите, но аз така мисля, моите познати които отглеждаха бебета в Англия също бяха много доволни, всички сме кърмли на поискване, не по часовник, не сме давали нкаква вода до 6 месеца и т.н

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 14:44 от Monsoon_rain

# 45
Мансун, арабите взимат отделни къщи за жените си, но кюрдите си ги събират наедно ,  Mr. Green  Sick    няма луксове като отделен дом. Всички са в кюпа, едната чисти , другата готви, и т.н. няма лиготии.   Наш приятел е дете от втора много по-млада от първата  жена, майка му е системно тормозена и унижавана.

Единствената вуйна е стара мома, окло 40г, но хубавичка, от време на време се появява някой 60 годишен ентусиаст , който я иска за 2ра, но дядото го гони и не я дава.  Обяснението било , че я искат само за "кеф" , а не примерно да си роди дечица. Дядката не могъл да преглътне подобно унижение, дъщеря му да е 2ра жена на някой си.  По-удобно им е в къщи да я унижават снахите й, да им гледа децата и т.н, отколкото на чуждо място да я унижават....

не знам дали са прави или не, но определено не ги разбирам  Thinking  не само за вуйната де, а по принцип, не мога да ги разбера.

# 46
Мансун тъкмо споменала разлики в гледането на бебчовци. Е, аз отдавна забравям да ви питам... В родата ми в БГ, бебетата винаги се приспиват към 20 часа. Поне докато станат на две годинки, мамите се опитват да наложат този режим... но какво беше учудването ми, когато преди няколко месеца моят приятел говори в скайп с брат му (беше към 23 часа несмко време, тоест 24 йорданско) и брат му с радост каза, че племенницата (която беше само на 7 месеца по това време) тъкмо е дошла на гости с майка си (сестрата на моя човек). Аз бях много шокирана как може малко бебе да обикаля нагоре–надолу по тове време, вместо да нани в леглото си. А той се учуди, че аз намирам това за странно...слагали я да спи, когато и другите спят.. Shocked Та я споделете как е по широкия свят?

Моето обяснение защо по тези земи раждат толкова късно е, че от една страна, жената не работи, няма кариера, няма стрес, не тича по банки и учреждения да плаща тока и водата. От друга, страна по– големите задължитлено помагат. Например моят е почти отгледан от сестра си. Въпреки, че са само 5 деца, майка му не работи, има си чистачка за къщата...Но сестрата му е проверявала домашните, изпитвала за контролни, карала се като се прибира късно... Е, като имаш такива помощници, как да се протовиш да имаш повече деца.

# 47
Аха, Шилан, познавах един кюрдин от Ирак, разправяше ми че брат му имал две жени и живеели в една къща на различни етажи...учудих се, но явно не е бил изключение.

Беба_момо, в Англия обикновено ги слагат в леглото в 7 часа следобед  #Crazy В Пакистан, никакъв режим, кое когато и където заспи...В емирствата съм наблюдавала, че по моловете е пълно със семйства с деца до полунощ...но те заради тая жега техния лайфстайл е много особен, май повече спят през деня, а са активни през нощтта. В испания....ако съдя по нашето съседче (4 годишно) май си лягат към 1.30 сутринта  Laughing

Близнаците, за малко да пропусна да ти отговоря. Да, на теория много искам да имам близнаци (на практика....ммммм... newsm78.), и то двуяйчни. Еднояйчните са много сладки като малки, гласиш ги еднакво, всички им се радват, но все си мисля, че по-късно в живота ще настъпват усложнения заради еднаквия им външен вид

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 17:19 от Monsoon_rain

# 48
Мансун, различни етажи също си е супер лукс  Party  Twisted Evil  

ама и ти си прихванала от турците, да казваш кюрдин  Laughing  аз като чуя и все поправям, че кюрд е правилното, кюрдин звучи някак си пренебрежително  Wink

Имало двама ходжи, единия с 1 жена, а другия с 2. Тоя с 2те винаги бил пръв в джамията, изряден, от ранни зори до късна вечер седи там. Този с едната пък все закъснявал, недисциплиниран и т.н.  Питал другия как успява да смогва, и той казал, ами лесно е, 2 жени имам, сутрин рано ме будят,  докато едната ме облича, другата обвуките ми обува и затова печеля много време.   Решил  тогава да си вземе и той 2ра жена.

Скоро след сватбата,  от ранни зори и двамата ходжи идват в джамията. Първия казва злорадо " ааа а видя ли, друго си е с 2 жени"  , а втория казва " остави се, от ранни зори почват да се карат и бият, друго не ми остава освен да се спася от тях"   Mr. Green

# 49
                     Честит Рожден Ден Наде!                       Пожелавам ти преди всичко многа здраве,щастие,любов,успехи.Усмивката никога да не слиза от лицето ти,а когато плачеш-сълзите ти да бъдат от щастие.Твоите желания за в бъдеще,нека бъдат мои пожелания. Искаше ми се да сложа тук,красив подарък.Но........ Embarassed,все още не мога да схвана начина за поставяне на картинки в мнение. Cry                                  http://smajliki.ru/smilie-198139719.html                                                                                    http://smajliki.ru/smilie-167307687.html                                                                                 Честит Рожден Ден на Каруми!                     Нека расте едно здраво ,щастливо и много усмихнато дете.Пожелавам ,като порасне голям,да бъде опора и гордост за мама и тате.    http://smajliki.ru/smilie-636751431.html                                                                                  http://smajliki.ru/smilie-114617511.html                                                                                 http://smajliki.ru/smilie-328667655.html                                                                                  http://www.youtube.com/watch?v=c5lbNPObyOE&feature=related                                        Здравейте момичета и момче.За кой ли път сядам да пиша,а накрая всичко затривам.Може би защото все бързам напоследък,но много грижи ми се струпаха.От както децата са ваканция,почти за нищо не ми стига времето.Навън е много горещо,не става за излизане,а те офтикясват у дома.И понеже им е скучно,по цял ден ми намират занимание от което да си кубя косата. Mr. GreenВечер излизаме към 19,00ч.,но времето да се наиграят не им стига.След като заспят ,аз започвам да гладя,пера и готвя.От всички тези задължения,накрая ми остават около 4-5 часа сън.А безсънието много ме изнервя,дотолкова вече са ми опънати нервите че ми иде  #2gunfire За капак,преди две вечери с малкото посетихме спешното отделение посред нощ.С неговият буен характер отново сцепи вежда,та се наложи да го шият,после рентген и ваксина против тетанус.Вече загубих бройката на кърпежите,които сме  му правили.Моля се само,да ми е жив и здрав. PraynigСега всеки ден ходим на промивки,а ако всичко е наред,другата седмица ще махаме конците. Вие как се справяте момичета,някой помага ли ви? Моят мъж ми пили на главата да си взема помощница,а аз вече не ща и да чуя,даже и да е роднина.Не искам вече такива помощници,напатих си достатъчно. Crossing Arms              Гледам че все по-малко момичета пишат,къде се изгубиха всички?Да не би липсата им да е свързана с летния сезон.Четох че Дуа ще пътува за Ливан,но докато и пожелая лек полет,тя сигурно вече е пристигнала. Дуа-за ваканцията ли заминахте,или за постоянно?  bouquet          Аз със нетърпение очаквам да си дойде моята приятелка-уж за дата 20.06-дай боже  PraynigСамо се притеснявам да няма проблем на границата,защото със себе си ще води детето на мъжа си от втората му/вече и бивша/ жена.Но все пак се надявам да нямат проблеми, а и този път ще остане до началото на август.Така че ,сигурно ще имаме време и да се наприказваме,и да изгледам някоя и друга касета от Сирия. Като казах Сирия,да не пропусна да поздравя Мързелче за хубавата темичка,която е спретнала.Мързелче-  bouquet Hug Момичета и момче,трябва да бягам,но се надявам по-късно да се включа отново.Лек ден на всички ви от мен.  bouquet

# 50
Шиланче, а какво ще кажеш за думата 'имамин' Mr. Green

Я ми кажи как е женски род на кюрд, винаги съм се чудила, кюрдка, кюрда....как?

Саида, ти арабски блясък ли беше, нещо се огелпих в тия никове....

# 51
кюрдка  Mr. Green

имамин да,  сещам се за един др. форум, където  е пълно с подобни думички и  словосъчетания  Mr. Green

# 52
Здравейте здравейте!

Интересни неща казвате Thinking

Днес си правих моабета с една иракчанка,машаАлла: има 4 момичета,разликата между всичките е по 2 години (значи са планувани)
Тая жена изглежда перфектно,машаАлла,завършила е висше в Ирак скоро се дипломира ,,Ислямски науки,,в един дубайски университет,май споменах преди!!!
Гледа 4 деца,работи и учи,занимава се с благотворителност,машаАлла!
Много ме впечетли и засрами едновременно.

Май в това ни превъзхождат арабките:раждат си дечица и не се извиняват с :няма пари;няма време,няма помощ,ще надебелея,ще незнам си какво..

Кюрдистан-кюрд-кюрдка,на инглиш:ши-кюрд hahaha

Аз не разбирам защо турското население в БГ държи да потурчва арабските букви,като сменя ,,у,, с ,,в,, newsm78В оня форум направих забележка,но ми казаха,че просто се опитват да го кажат най-правилно ,ако някой поясни,ще е добре Thinking

# 53
Аз пък, Лили, познавам една сомалийка, тоест шивачка ми е в Лондон, тя има 9 деца, като разбрах щях да се гътна. Лице като на фотомодел, тяло като на менекенка... аз едно родих, и се освиних, и се изкривих, и се депресирах. Като казах на мъжа ми за 9-те деца той пък гадняра вика 'И къде се е случила тази трагедия, в Лондон, или в Сомалия?'

А за който следи интересната тема за ремонта у нас давам ъпдейт: за четвърти ден не откриха повредата, утре щели да идват с машина - теч детектор, че повредата май била скрита. Междувременно купът мръсни дрехи се увеличава. Отвреме на време изпирам няколко парцалки на ръка, като неминуемо си мисля за Шилан докато пъшкам над легена....така де ,да си напомням, че не само аз пера на ръка, утешително е..... Понежи се налага да ядем навън всеки ден купуваме сандвичи с фалафел....главата на семейството не одобрява готвеното месо дори по халал магазините...понеже го внасяли от Германия, изчислил, че е замразено сигурно от поне 4 месеца....днес дали да не изкрънкам вегетариянска пица , ааааа?

# 54

честит рожден ден Надя-да  си жива и здрава и много щастлива пък,и  ако решили младите и баба да те направят  Grinning

лили то не само турците ,ами и иранците  променят буквите-навремето имах колега иранец голям образ колкото майка му и сестра му -сериозни , разумни-толкова той цар на бисерите,колко време се мъчи преподавателя да му внуши-че в арабският въпросните букви не се произнасят така,а и че е дошъл да учи  книжовен език-а,не диалекта-полза никаква  Mr. Green

марси гевреците ги взех от готварският-после и  Пина е пускала друга рецепти ,та днес мисля да пробвам и козуначените  - като станат ще докладвам   chef

беба тук децата ги приспиват рано,само ако са на градина или  на училище-иначе лягат когато лягат и големите-за ужас на майка  която и досега ме кара да слагам дреби да спи рано.Иначе от бебета ги мъкнат по гости,магазини,ресторанти,пикници и вси1ко за което се сетиш.

За късното раждане- предните поколения са се женили малки,та затова понякога има доста голяма разликам/у децата-за пример вуйчо на мъжо има около 15 деца от 1 жена-като разликата м/у  най големият и  най малкият е 23 години.
Сега обаче все повече започна да се качва възрастовата граница за сключване на брак и момичетата  и момчетата предпочитат  да са завършили висше и да са започнали работа-е,не липсват и такива които се женят рано обикновенно са или селяни или бедуини  .Средностатистическото  семейство вече започва да се ограничава с 3 ,максимум 4 деца.
За 2брачието-странно,но почти всички с такива бракове са бедни  Crossing Arms ,богатите като че ли повече пресмятат разходите си.
От рода на мъжо само един вуйчо има 2 жени-  с което много е ядосал майка си-която с години е отказвала да се запознае със снаха номер  2.При него  обаче къщата е разделена на 2-всяка жена си има собствен дом и двор.

Днес от пазара  купих на дреби въдица и  риби с магнитна глава-напълнихме  шадравана -голямаигра беше,тя си го направи и на басейн,после обаче заспа както никога   в 14.30-да видим довечера докога ще изкара.

# 55
Мале,мале,9 деца,а 50 кг  Crazy а 15 деца как се раждат бе хора??Кога имат време да ги правят тия деца Grinning
Ние сме някви кекави глезли пред тия жени!

Рейн-да ти подшушна,че над темата тегне орисия  Twisted Evilне знам Шилан ли повлече крак,Дуа ли......но и моята пералня сдаде багажа,преди малко ми докараха нова,тъкмо я местя и като ме удари тока #Crazy сега лежа на дивана и се съвземам,а беше изключена пустата,но контакта не е в ред  Rolling Eyes
Та да знаеш,че за повредите у вас е виновна орисията Crossing Arms

Това са променяне на арабския май го правят от гордост,друго логично обяснение не ми идва на ум.

Я кажете вярвате ли,че като ви ,,трпери окото,,значи е на добро/лошо?

# 56
Честито Наде много много любов и късмет!
човек като теб заслужава да бъде много щастлив от все сърце ти го желая   bouquet
Е темата е страхотна- аз докато бях в клиниката след раждането се оказа че в стаята нестига че бяхме 3 жени ми аз хем най- дъртата хем пък и първо раждане.
Определено много много не се вглеждат във децата си щом ми разправяха че нямало страшно 4 дни с температура стояхме 38-39 и ме успокояват нищо лошо нямало на бебето, а то милото  на главата му яйца можеш да опечеш.От тоз случаи направо ме потресоха и отношение и всичко.
както  и да е мисля си че аз съм нова в занаятя и зата съм се впечатлила
  bouquet за всички и хубав ден

# 57
 Hug момичета. Прегледах какво сте писали и сега само ще драсна два реда че направо съм скапана и ми туптят краката.
 Сина ми (който е по-голямото ми дете) не знам защо бях решила че трябва в 8 часа да е в леглото докато малката - когато и се приспи. Явно опита си казва думата при второто дете. А то и всяко дете е различно.о
 За пералните - вчера се връщам от работа и гледам мъжо я зарелил да пере( уж помощ да окаже) обаче пълна с вода и спряна. Не ще вика да изпомпва и това е. Ама слава богу че излезе запушен филтъра че се размина нова или ремонт. А има и друго нещо което си мисля - бедата не идва сама и съм се убедила от собствен опит че като се развали нещо в къщи никога не е само едно нещо - следва и друга повреда.  newsm78

# 58
Момичета, а също и момче, добър вечер!

Как сте, сладкодумци? Четох темата, има какво да кажа и за едновременни бременности на майка и дъщеря в Магриба, весело е даже, но сега не ми се пише нещо - днес се нашофирах неудържимо, приключих с обратната връзка, дадоха ми и на мен моята "доза" впечатления от работата, че и на невероятна работа ситуация попаднах. Иска ми се да поразкажа и за лекарствата, начина, по който фармацевтичните компании ухажват всички корпоративни клиенти и най-вече - мисиите... Това, че хората, които са участвали във война, освен, че убиват, убиват и самите себе си, но това не е свързано с арабския бит, така че да се развалям темата с моите писаници. Не съм готвила, за да кажа рецепта. Отивам да си полегна блажено.     

Иначе се боядисах с боя, не с къна и дори вече си връзвам косата на опашка - попорастна: за радост на мъжа ми! Глупаво обаче се намазах надвечер - то кога иначе, и съм пропуснала един кичур - но уж имах съдействие от половинката! Ама интересно седи, а нали навън не се вижда!   

Наде, Честит Рожден Ден и много вдъхновени мигове ти желая!

мила магдеHug Hug Hug

# 59
  • Varna
АлллУУУУУУУУу Компаниятаааааа Hug
И аз да докладвам, че мойтУ Пени преди малко здаде багажааа. Утре нова или рЮмонт на старУтУ Пениии
Обаче пък имам новичко и мощничко компютърчИИИ. Диване на мама ми направи една страхотна конфигурация . За ко лий мий таквоЗ нЯщу ама айде радвЪм сЪ Grinning
Наденце, Честит Рожден Ден и хиляди усмивки по пътя ти Hug

ШИЛАНЧЕ, МОНСУНЧЕ-благодаря ви момичета за интересните постове Hug
ДИ и на тебе благодаря Hug Тази вечер пак чета приказки Hug

# 60
Ч.Р.Д. Наде-желая ти здраве и късмет и нека всяка твоя съкровена мечта да се превърне в реалност!
Кате Мар. Hug Hug Hug

# 61
Лили, оправи ли се от токовия удар? И мен ме трясна миналата година в Пакистан, стъпила съм без да искам върху една капка вода и натискам ключа на водната помпа...Откъде да знам, че ключовете и контактите им не били заземени, обезопасени..Тъпо щеше да е да умра от ток в държава, в която спират тока по 13 часа на денонощие .

Белбей, съчуствам ти, раждането на дете, особено на първото е огромна промяна за една жена....няма нищо по-хубаво от това близък човек да е до нея - майка, сестра, приятелка...пък ако си и в недотам позната обстановка със странни за теб порядки няма как да ти е лесно. Имате ли планове да се местите някъде другаде?

Сафар, няма да ти се размине едно параграфче за фармацефтичните компании. Аз съм в конфликт с майка ми по тези въпроси, тя е фармацефт с непоклатима вяра в лекарствата. И през ум не и минава, че тез компании между другото може и от печалба да се интересуват. От малки със сестра ми биваме тъпкани с лекарства за щяло и нещяло, но аз напоследък все гледам да я клъвна на таз тема (може би своеобразно  отмъщение за тъпкането с лекарства в детството), а тя ме гледа невярващо. Но ето като скалъпиш параграфчето ще и го покажа като доказателство от извора.

А за войниците, които убиват и себе си, как ме подсети че познавах преди едно испанче пилот на изтребител към НАТО, беше хвърлял бомби май там където си ти в момента...Беше много зле здравословно, съвсем младо момче, но облъчен ли беше какво му имаше и каза, че всичките му колеги така страдат от повръщане и диярия, не знам какво стана после.

Делтичке, и ти ли ще переш на ръка? Това определено ми действа окуражаващо и ми дава сили и енергия да усуквам и изтисквам прането с този така характерен жест на работните моми на село....Знаете ли мисля, че е време вече да обявим пералната епидемия за ПАНДЕМИЯ.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 03:56 от Monsoon_rain

# 62
само да се впиша набързичко  Hug Hug Hug и бягам че умирам за сън
наде честит рожден ден всичко най най

# 63
ох току-що се прибирам от работа пък аз и прегледах отгоре,отгоре какво сте писали и ви завиждам направо.аз съм обречена да се кривя сама по света-да работя,да оцелявам,да се оправям с новата си религия,да търся нови общества,курсове,джамий,приятелки и на всичкото отгоре да съм влюбена и той да е несериозник....отново. егаси случая. но има и хубави неща/ето днес се запознах с едно момиче-мюслема,която ми беше препоръчана от джамията,отидох и даже на гости в тях,бъбрихме си и ми подари два ката ИСТИНСКИ дрехи:) сега сум обзаведена вече,но немога пък да ги нося,освен за молитви,които не правя поради "технически" причини и се ядосвам,за което.в събота почвам курс по ислям и арабски веднъж седмично (малко),но аз нямам и време от работа за повече.цяло щастие е,че курса съвпада с почивния ми ден!!! работя в ресторант и готвача постоянно ми прави номера.един път ме излуга,4е картофите ги е пържил със свинска мас (добре,че се оказа лъйа),но един път ме излуга за един салам,4е е телешки,а той си се оказа свински:(((....а той самия е мюсулманин....идиот.ма те тук са нагазили в "лайната" здраво.от джамията ми дадоха едни книги да чета,но са на немски,а аз предпочитам на български.да но имаше и едно листче измежду тях,че можели да ми пратят още книги,ако искам,а с новата ми приятелка пък видяхме в интернет,че и на български е възможно,та писах мейл сега и евентуално се надявам да получа пратка от египеееет:)......общо взето живота ми се върти около тези теми-религията,работата и нещастната ми любов:( сега чакам египтянина след една седмица да си дойде,ама и да си дойде незнам какво да правя с него,като вече живея по нови правила и немога д апроцедирам,както преди....ще се види то....аз се надявам като почна сега да се уча на молитви и ги правя да ми проблесне,както преди. хаиде да лягам,че ме болят краката ужасно.лека нощ и целувки:)

# 64
  • Paris, France
Здравейте,

Мила Наде, нека да си много здрава и само с радост Бог да те дарява! Да ти е честит рожденния ден

Щастлив рожден ден на Каруми на патерица.

Не ви завиждам за горещините. Тук е приятно, хладно и вали дъждец. Умирам си от кеф.

Цитат
тук децата ги приспиват рано,само ако са на градина или  на училище-иначе лягат когато лягат и големите-за ужас на майка  която и досега ме кара да слагам дреби да спи рано.Иначе от бебета ги мъкнат по гости,магазини,ресторанти,пикници и вси1ко за което се сетиш.
- моите си лягат към 11-11.30. Това през седмицата. През викенда често откарват до 2-3 нощем. Майка не вижда нищо нередно в това. Аз като дете също си лягах късно. Майка ме влачеше навсякъде с нея и съм спала по коли, автобуси и самолети. Събуждаше ме като трябва да слизаме. В горещините човек живва по хладното.

Беба_момо, в Англия обикновено ги слагат в леглото в 7 часа следобед  #Crazy В Пакистан, никакъв режим, кое когато и където заспи...В емирствата съм наблюдавала, че по моловете е пълно със семйства с деца до полунощ...но те заради тая жега техния лайфстайл е много особен, май повече спят през деня, а са активни през нощтта. В испания....ако съдя по нашето съседче (4 годишно) май си лягат към 1.30 сутринта  Laughing

Така е, северните народи си лягат рано, южните - късно. 7 часа следобед, много добре казано. И аз им се чудя. Особено в северна Англия, където лятото в 11 вечерта е светло.

Цитат
Относно гледането на бебета, мен са ме обучавали по английски тиртип, който е някак по-близо до арабския, в смисъл че английските лекари залагат повече на естествения ход, няма такова паникьосване както в България, мазане на пъпчето с едно лекарство, мазане на малкото пръстче с друго лекарство, голямото пръстче с трето и т.н. Там просто ти казват оставяш пъпа, не го пипаш и толкова...това като го споделях с бг майки направо изпадаха в истерия, за много други неща също, затова и спрях да споделям, че не ми се влизаше в спорове за гледане на деца. Спомням си, че майка ми кърмеше сестра ми като винаги преди кърмене се мажеше с борова вода, това после май го забраниха явно е било погрешно...Склонна съм да се доверявам на англичаните защото непрекъснато се правят проучвания и се актуализират знанията и практиките, докато в БГ нещата се предават от поколение на поколение (майки и лекари) без да се преразглеждат, чисто и просто мисля че е въпрос на финансови възможности....това сигурно ще го оспорите, но аз така мисля, моите познати които отглеждаха бебета в Англия също бяха много доволни, всички сме кърмли на поискване, не по часовник, не сме давали нкаква вода до 6 месеца и т.н
- и аз така Laughing. Майка ми не разбираше кърменето на поискване и много други работи. Не вярваше, че след седмично прекъсване (когато кати беше в болница където и даваха биберон щото нямала сили да суче тук във ФР) ще мога да възобновя лактация итн. Свикна, де. Със свеки стигахме до бой, чак ме е яд че не я удуших. Твърдеше, че нощем трябва да не давам нищо и да оставям да реве до посиняване и дори да не го вземам, което за мене си е жив садизъм предвид малките им стомаси.

Цитат
Аз пък, Лили, познавам една сомалийка, тоест шивачка ми е в Лондон, тя има 9 деца, като разбрах щях да се гътна. Лице като на фотомодел, тяло като на менекенка... аз едно родих, и се освиних, и се изкривих, и се депресирах. Като казах на мъжа ми за 9-те деца той пък гадняра вика 'И къде се е случила тази трагедия, в Лондон, или в Сомалия?
- в Лондон имах съседка Сомалийка с 13 деца и 20 внука която приличаше на Иман. На около 54 не и даваха повече от 25.

Цитат
Да ви кажа моят свекър е имал 3 жени. Понеже само майката на мъжа ми е жива аз преди мислех, че жените му са били последователни, но се оказа че е било едновременно. Другите 2 са умрели млади, от едната имал само една дъщеря, а от другата нито едно дете.,а от свекито девет, както сигурно вече съм споделяла. Та това прави 10 деца като полусестрата е най-голямата от всички. значи много я обичаха тази женица  и тя много ги обичаше (тя почина съвсем наскоро, споменах тук), майката на мъжа ми не храни никакви лоши чуства към нея или другите 2 жени (е, вярно че са мъртви де), Но двете много се уважаваха, сестрата много се сърдеше, че не и ходят често на гости, понеже тя е останала да живее в пащунландия (едно село близо до Пешауар), което е далечко от Лахор. Когато ходих на гости там сама мъжът ми настоя да ме заведат в това село за да се запозная с нея....отидохме с майка му и още един брат и една сестра, жената така ни се радва, и то съвсем искрено...наистена беше добра и искрена жена...
- при тях, понеже браковете са обикновено ендогамни, тоест жените са някаква степен роднини почти не се наблюдава ревност. Това е и добре за децата. Мащехата се грижи добре за тях и ги отглежда с любов, защото са и кръв. Когато се омъжат те всъщност отиват да живеят с леля, чичо или подобно близък роднина с когото са свикнали от деца. Роднини ли са жените помежду си?

Цитат
Аз не разбирам защо турското население в БГ държи да потурчва арабските букви,като сменя ,,у,, с ,,в,, newsm78В оня форум направих забележка,но ми казаха,че просто се опитват да го кажат най-правилно ,ако някой поясни,ще е добре
- защото на персийски и турски така се транслитерира в определени случаи (когато е полу-гласна). Не си ли забелязала, че много турци и иранци дори и на английски произнасят У като В ако ако е следвано от гласна или между 2 гласни, напр. where става вер, awake - авейк итн.

До скоро

# 65
Аййййй Невена, не съм се сетила да питам дали са роднини помежду си, и така ме сърби да го задам тоя въпрос, ама в 2 сутринта ще ми рече за какви работи мислиш....ще взема май да изчакам удобен момент. права си за това за роднините, в моята рода мисля няма бракове между съвсем близки роднини като първи братовчеди, но има доста по-далечни роднини...други семейства с които съм общувала в Пакистан същата работа....свекървата примерно е леля на снахата, свикнали са една с друга от малки, познават се добре, знаят какво да очакват една от друга..... няма ги типичните проблеми свеки-снаха

Аз имам и друго обяснение за липсата на ревност....те от малки са възпитани, че мъжът и жената си имат строго определени задължения, които са ясно разграничени. Мъжът осигурява всичко на жената - подслон, храна, облекло, лекарства, бижута...Жената от своя страна му готви, пере, глади, чисти....За тях е нормално когато някой мъж(баща, брат, съпруг) се върне вкъщи , някоя жена (сестра, дъщеря, съпруга) веднага да преустанови каквото прави и да хукне да му прави чай, или сервира храна. Изстрелват се като пружини и това много ме дразнеше защото го правеха и в НАШАТА КЪЩА, когато ни идваха на гости...значи независимо, че са на гости появи ли се някой брат на вратата и те се шмугват в кухнята ми да му правят чай (защото аз не се шмугвах естествено). това ме изнервяше тотално защото това нещо с пружината го няма при нас, мъжът ми сам си прави чай, а за яденето просто ми казва когато изгладнее, не е необходимо да му чета мислите.....Та мисълта ми беше, когато жената знае, че на съпругът и му се налага да живее в друг град по няколко месеца в годината, тя автоматично приема за дадено, че в къщата трябва да има някоя която да се изстрелва по гореописания начин, а и да го обслужва по други начини, а след като тя самата вече е закована с няколко деца в този град, то съвсем естествено е в другия град да има друга съпруга. Не знам дали съм права, но знаейки характера на свекито възможно е да е разсъждавала точно по този начин. Искам да подчертая, че тези неща сега и в Пакистан не стават лесно, но това е било преди 50-60 години. Свекърът ми почина на осемдесет и нещо, следователно е имал около 60 години брачен живот....тогава на неговите младини е било по-друго....

Шилан, искам да продължа да те тормозя с въпроси за кюрдите. Та като казваш, че жените живеят в една къща...какво става като се прибере мъжа вечер от работа, сядат и си лафят тримата (четиримата, петимата), или се разотиват по стаите ли, въобще какво става. На мен, пак казвам, са ми интересни битовите подробности, как си подреждат живота чисто практически...въобще ако знаеш подробности или случки по тая тема разказвай.

Абе някой каза, че една авария  в къщата никога не идва сама. ами прав беше този някой, още не сме оправили теча и нов проблем - леглото ми така започна да скърца с един много дразнещ фалцет, и то при най-малките движения от рода на вдишване и издишване, или почесване на крака с големия пръст на другия крак...Този тип озвучаване определено много ми помага да се боря с безсънието си....

Лека нощ!

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 05:22 от Monsoon_rain

# 66
Добро утро и днес!
Кафенце и закуска, моля!Малко, но от сърце.

Момичета, съчувствам ви за пералните, дано по-скоро се оправят проблемите ви, особено теча на Monsoon_rain . А на ръка е ужасно са се пере, веджъж, два пъти -да, но постоянно...
Да ви споделя по този повод-аз като си родих първото бебе си имах пералня, но свеки(отгледала също 3 деца) вика-как ще переш дрехите на детето с вашите в една пералня, трябва на ръка. И аз слушам, кой какво прави аз все си пера. То тогава нямаше памперси в БГ.Та си представете от едно напикаване- поне 5 дрешки, без чорапите. Това си имаше и добрата страна- нямах време да ям, та за 3 месеца 20-те кг в повече си ги смъкнах.Защото свеки освен със "съвети" не ми помагаше-"който има деца, да си ги гледа".Арабските свекита такива ли са, или има и добрички.
А на мен ми е интересно за повечето съпруги- те равноправни ли са или първата жена е с повече права, а другите  с по-малко.
Невена, преди да се появиш отново, съфорумките споделяха че им липсваш- разбирам защо- ти си истински извор за информация по всякакви въпроси  bouquet
Удоволствие е да чета постингите ти.
Water Lily , виж какво казва поверието за трептене на окото-
http://www.akovitrepne.horoskopite.com/
Не можах да копирам инфото само за окото.
Мили дами, пожелавам ви приятен ден!

# 67
  • София
Добро утро на всички,
Алвера,мерси за закуската!По повод питането ти за жените, според Исляма мъжът трябва да има равноправно отношение към всяка една от съпругите си - за отпуснати средства, държание, придобивки....Да, обаче друг е въпросът, дали  това се спазва. Wink
Невена,не винаги роднинството с втората жена гарантира добро отношение от нейна страна към децата на първата и обратното.. Peace.След като майката на мъжо починала навремето, както споменах, няколко години по-късно баща му се оженил отново.Вторият му брак е с жена, която се пада май втора братовчедка на майка му.Но дотук с хубавото..Нито тя питае особено топли чувства към децата му от първия брак, нито те към нея.Дори сега, когато и баща му вече не е сред живите, въпросната жена води ежедневна война със сестра му, която макар и на доста голяма възраст, дори според нашите нрави, още не е омъжена и съответно няма къде да отиде, за да избяга от този психически  тормоз.Затова не съм много съгласна с Шилан по отношение на твърдението й  за отношенията между братя и сестри.Отраснали  в същата тази атмосфера, под грижата на кака си и скритите нападки на втората съпруга на баща си, момчетата не са се замислили изобщо и са решили кардинално проблема.Тъй като всеки от тях се е   устроил семейно извън бащиния дом, с лекота всеки от тях е преотстъпил наследствения си дял от него.По този начин тя се е снабдила с прилична част от дворното и недвижимото имущество.Преградили са  й отделен дом, с отделен вход и със собствена дворна част, обзавели са го според желанието й.Така изобщо не се стига до срещания и  търкания с роднинското "социално зло". Mr. Green Отделно, моичкият и братята му навремето са построили със свои собствени средства  още 3 етажа над основния на къщата.Всичките апартаменти, всеки от по 130-140 квадрата са отдадени под наем.С част от тези средства поддържат сестра си и финансово.Та мисълта ми е , че всеки един случай е строго индивидуален и не подлежи на обобщения.
Наде, на патерица  ти поднасям най-сърдечни пожелания за много здраве и щастие!  bouquet
Относно гледането на бебета, ами аз съм ги гледала по междинен тертип Mr. Green Вслушвала съм се в казаното от нашата педиатърка, но съм се съобразявала и с индивидуалните особености на децата.За кърмене едва ли мога много да говоря, тъй като този процес продължи има-няма месец, след което и каката и близначките преминаха на адаптирано мляко.Когато обаче по-назад казах, че ние им висим над главите като квачки и се престараваме, нямах предвид гледането им в бебешка възраст, а вече в ученическа.Мястото, на което живеем малко или много ни кара да бъдем такива.Каката я водих до 4 клас на училище , докато ние навремето тръгвахме сами още от първи.Това, че я водех, не значеше че й нямам доверие.Но просто човек не знае ,какво го очаква на улицата - извратени типове, откачени шофьори и прочие...По същия начин стои въпросът и с игрите навън.Не можеш да ги пуснеш да отидат сами дори и до близката градинка...Все нещо отвътре те човърка.Може би греша, вероятно в по-малките градчета атмосферата е спокойна , но в София е страшно.И така, като все се въртиш около тях за туй и онуй, неволно се превръщаш в квачка. Даже при положение ,че аз се имам за непукист..т.е не се връзвам особено много, какво остава за другите, по-притеснителните мами у нас newsm78Докато в арабския свят, всичко сякаш  е по-спокойно, не толкова динамично, ще се повторя, но ми прилича на нашето детство, преминало  от ранни години по улиците и близките дворове. Peace с минимален контрол отстрана на родителското тяло Wink Пък ето на, станали сме човеци! Laughing
Много се отнесох с писанията , ама нали е петък и ме тресе предуикендова треска PartyЩастлива съм, с две думи, от предстоящата почивка.Учебната година приключи, в понеделник им връчват бележниците и това е..Да се изфукам, на мама "зубърчето" завършва с пълна шестица. bowuu Ама колко нерви ми струваше през годината усилието да убедя пубертетската й особа в нуждата от по-задълбочено учене ooooh!Дано и догодина, когато ни предстои кандидатставане за гимназия, да успея да я поддържам в правия път Mr. Green
Отивам да побачкам нещо, че в противен случай ще ям бой ...
Шилан,напоследък не съм се чувала с Латеа.Писах й на лични, тя ми отговори, че е заета покрай изпити...Дано всичко около нея е ОК.Ако четеш, Латеа, драсни два реда да ни успокоиш. PeaceИ Дина зачезна съвсем...Появете се ,момичета Hug
Ето, Невена се завърна, факт, от който съм мнооого доволна! Heart Eyes

Хайде, прегръдки и целувки на всички, а на дядкото само сърдечни поздрави, че да не ме бие жена му! Heart Eyes

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 10:20 от not stubborn enough

# 68
Добрютро момичета и момче!!! Благодарско за закуската. Пожелавам на всички ви лек и усмихнат ден.
 Не знам в арабско как е но във Варна ту пече ту се заоблачи - не знае иска ли да вали не иска ли. Но е задушно. Толкова подтискащо. Канех се да чистя но стигнах до някъде и не ми се прави вече нищо  Sad
 Добре че пералнята се оправи че поне тя да пере сама а не аз на ръка. Че бях решила че е сдала багажа.
 Чао засега  Hug на всички.

# 69
добро утро! искам да питам нещо. ето едно момче,което работи в джамията и ми помага с книги по ислям ми предложи брак,но аз отказах,после ми предложи да се видим на кафе някъде,но аз пак отказа.....че не е ли харам това на кафе? ама преди малко му написах смс,че съм премислила за кафето,защото се сетих,че ако говорим за ислям на срещата не е харам,а аз точно това искам да говоря с него. а? някакви съвети и мнения? много съм зле с темата-отношения между хората.даже с новата ми приятелка от вчера не бях сигурна до колко мога да се разпростирам с темите Simple Smile)) сега отивам да се оправям за работа. хубав ден на всички!

п.с. ето отговори ми момчето и ще се видим сигурно днеска:)

# 70
Добро утро и  от мен   bouquet

невенка  радвам се че пак се разписа при нас  Hug Heart Eyes

.Арабските свекита такива ли са, или има и добрички.  - тук  са на принципа и бабата и тя е човек-т.е много  рядко някоя дори и  да е млада ще се хване да гледа децата като  в БГ.Обикновенно когато някоя роди майка и отива да и помага ,дори  и да живее у свекърва си.
Аз моите ги бях научила без нощно кърмене,друг е въпроса,че като децата на нсе всичките съм ги изгледала с НАН

Сега пълним басейна на дреби-въпроса е да я опазя суха поне 1 час,че водата е още студена

Лек ден на вси1ки   bouquet

мария ако срещата е на публично място -не е грешно

# 71
мързел  да на публично ще е разбира се. в някое кафене. а ако се срещна с моя хишо на публично място грешно ли е? защото по принцип мислех,че това,че се виждаме и на камери в месенджърите е грешно? значи,ако не се пипаме и говорим на публично място с хишо също може? аааа това ме обнадеждава:)

# 72
мария че се виждате с камери ,или пък на публични места ,не е грешно,но и зависи на каква тематика са разговорите ви. Peace

египтянките чули ли сте за новият закон който който ще се гласува в Египет-за отнемане на египтското гражданство на мъже сключили брак с израелки,защото така децата от такива бракове получват 2ногражданство  израелско от страна на майката и египетско от страна на бащата и следователно наследствени права в Египет,та държавата се опасява ,че след време ,част от имотите и ще преминат като собственост на израелци.Единствената причина да се обжалва този закон,е факта  ,че освен за чисти израелки,в тази графа попадат и браковете с палестинки живеещи на териториите от 48 година и имащи израелско гражданство.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 12:22 от мързел

# 73
добро утро! искам да питам нещо. ето едно момче,което работи в джамията и ми помага с книги по ислям ми предложи брак,но аз отказах,после ми предложи да се видим на кафе някъде,но аз пак отказа.....че не е ли харам това на кафе? ама преди малко му написах смс,че съм премислила за кафето,защото се сетих,че ако говорим за ислям на срещата не е харам,а аз точно това искам да говоря с него. а? някакви съвети и мнения? много съм зле с темата-отношения между хората.даже с новата ми приятелка от вчера не бях сигурна до колко мога да се разпростирам с темите Simple Smile))
Мили арабелки,предварително се извинявам за въпросите си и ако прецените че засяга тема-табу за форума не ми отговаряйте.
Та - значи ако аз съм муслим и се срещна случайно с мой познат и се заприказваме(защото аз даже се отплесвам понякога) на улицата или на кафе, това не е редно,така ли? Това важи ли за мъжете муслим също?
И толкова ли сериозно и стриктно се спазват тези правила.А тази строгост не води ли до обратен ефект- все пак нали забраненият плод бил най-сладък. Ние имаме поговорка- пази боже сляпо да прогледне. Не се ли случва по тази причина омъжени дълги години жени да си позволят тайни "волности" и ако да - какво се случва с прелюбодейците. А разведените могат ли да имат връзки без брак или и това е нередно
Имам още много питания, но за сега и това стига.

# 74
Марийче, не ти е лесно на теб. Хем в чужда страна, хем и правилата на религията още не са ти наясно.. Но щом имаш вярата в себе си, съм сигурна, че ще намериш своя път.   Praynig

Паулинче, видях в магребската тема си писала вчера, че вече излизаш с приятелки, глезиш се по женски с дрешки и козметика. Браво!  newsm10 Това е и моето лекарство против депресия...при мен действа, надявам се и ти вече да се поуспокоиш.   Hug

Благодаря и на всички по-опитни момичета за интересните разкази. С удоволствие ги четох, докато пиех сутрешния чай в офиса.  food010

А сега да се похваля как вчера като на шега си намерихме ново жилище.  Mr. Green
Всъщност в момента живеем на общежитие, всеки има своя собствена стая в различен апартамент. Но от следвщия семестър плануваме да се преместим  с моето момче в наша си квартирка.
Вчера видях една обява на входа, звъннах, разбрахме се да идем на място след час...оказа се, че там в момента под наем живее Мароканец, но ще се мести в друг град от Август. Самата квартира е на голяма фирма, и в сряда мислим да идем до офиса им, и дано подпишем договор.  Praynig
A жилището е точно това, което и двамата си представяхме. Две големи стаи, едната е с вградена кухня, и тераса. Ох, тераската с изглед към една голяма зелена градинка...Аз веднага си представих как всяка сутрин ще пием кафенце там...а моят в това време споделя - Идеална е за наргиле!  Mr. Green
И цената е много добра, е ще трябва да платим за кухнята и пералнята по договаряне. Но този разход така или иначе го очаквахме. Май само банята е недостатък на това жилище, много мъничка...и стените трябва да боядисаме, да я направим по наш си вкус. Защото сега е малко тъмна, тежък старовремски стил, малко прекалено арабски за нашия вкус.

И така, тези дни ще кажа  и на родuтелите ми. Досега само са им намеквала, че имаме желание да живеем двамата заедно. Но сега най-накрая това желнание ще стане факт. Дано!
Мисля и да ги запозная виртуално, по скаип. Баща ми от няколко седмици сам проявява желание да се запознае с момчето ми, защото от снимки и мои разкази го харесва!  Embarassed
Дано това отношение се запази и за в бъдеще.   Praynig

# 75
  • Varna
Алууууу Компаниятаааааааа Hug Каааак стеееееее Simple Smile
АЛВЕРЧИК благодаря за закуската  bouquet
а аз ще ви почерпя за Рожденният ден на моя Кумчо Вълчо Grinning
та кликнете върху картинката да видите трапезата, а със голямо желание бих почерпила не виртуално а истински. Дай Боже един ден да почерпя и така! Ще ми е драго Simple Smile

# 76
Беба честито и дано да стане стискам палци!
Делтичка ЧРД на твоя батку Кумчу Вълчу да ти е жив и здрав да те гледа и слуша!!! Много любов да ти дарява!

# 77
  • Varna
Благодаря ти Ники 71 Hug
От гледаните и много глезени булки съм ааааааз Wink Дай Боже всеки му. Ники, да ти се връща, мила newsm10

# 78
Добро утро компанията,

Ужасно ми липсват банички, сиренки, козунаци и тем подобни нашенски произведения на тестеното изкуство. Направо абстиненция ме е фанала и тази сутрин викам на мъжа ми купи ми баничка като излизаш, той ми се хили...с носталгия си спомням как в България ми купуваше разни вкусотии.

НСЕ, абсолютно те подкрепям в квачешкото поведение, аз също не бих оставила деца без надзор в България, или където и да било в Европа. Безвъзвратно отмина времето, когато скиторехме по цял ден и никой не се притесняваше за нас. Права си и за гледането на бебета, май донякъде сами трябва да си нагодим някакъв начин...има такава разлика от държава до държава какво препоръчват лекарите, да ви кажа понякога в Англия съм била така  #Crazy, значи нещо цял живот съм си го знаела по един начин те ми казват противоположното. Чудя и се понякога на тая медицина, за Англия сега се сещам, че има неща, които определено не ми харесват, например официално пишат по бебешките книги да не се престараваш със стерилната обстановка около бебето, само щяло да им е от полза да свикнат с повече микроби. Това го приемам, но ми се струва, че англичанките оставят децата си в прекалено голяма мръсотия....някои неща са ми били шокиращи да ги видя. Веднъж пък акушерката като дойде на посещение след раждането майка ми тъкмо беше пристигнала и гладеше един куп дрешки. Акушерката (възрастна англичанка) едва ли не с присмех ми каза, ох бабата пък глади, на теб би ли ти минало през ума да гладиш дрешките на бебето? Естествено майка ми беше в потрес от английските табиети.

Мързел, тоз Египет все по-странен ми става. А ако не става въпрос за брак как стои въпроса израелец да купи имот, или израелска компания? Има ли забрана за това?

Мария, по принцип съм 'старо куче', но се затруднявам да ти дам съвет. Струва ми се че много изведнъж се потапяш в много дълбоки води...На мен ми отне години да се настроя към някои неща, разбира се при всеки е индивидуално. Просто внимавай, много малко от тези, които се наричат мюсюлмани наистина всичко им е както трябва. Ако реши да се жениш е необходимо да имаш уали, той ще отстоява твоите права, тъй като нямаш роднина мюсюлманин трябва да е някой доказан добър мюсюлманин, но според мен първо почети малко повечко преди да се впуснеш в практическите неща. ти в Женева ли беше? Там посетихме джамията, много приятна постройка, мраморна, марокански стил, с вътрешен двор, от който има достъп до много зали и класни стаи.

Алвера, ако строго се спазва исляма няма такова понятие като мой познат, или приятел. това важи и в двете посоки, нито мъж може да седне на кафе с колежка и да си лафи за 'нещата от живота' нито жена. За спазването зависи от вярата на самия човек. Ако реши да си позволи 'тайни волности' то пред кого ще са тайни? Идеята е, че Аллах вижда и знае всичко. Ако вярваш, че ще те накаже няма да правиш забранени неща защото няма как да се скриеш от Него. Остналото - докарването за пред роднини, приятели, общество, си е чисто лицемерие...Мъжът ми не харесваше учителката си по испански, постоянно се натискала и целувала с различни мъже в училището, и постоянно мърмореше защо било необходимо учителка да се държи по този начин като е на работа.Определено се чуствяаше некомфортно и за негово огромно щастие преместиха курса на друго място и сега има учител един аржентинец, мъжо ходи вече с желание, нищо че ще почне да джъ-ка по аржетински. Сестра ми и майка ми например не можеха да повярват, че тайно не бил 'гледал мацки'...ми да си гледа, кво общо има това с мен, няма аз да го наказвам  Mr. Green

Беба_момо бях останала с впечатление, че живеете заедно, но явно не е било така. Пожелавам ти да се осъществаят плановете ви и скоро да се разсънявате с кафе и наргиле в кухнята с изглед към градина.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 13:47 от Monsoon_rain

# 79
добър ден
някой да се сеща за оная рецепта пиле печено в 1 кг сол  ? newsm78

# 80
ди права си,но в в съвременния живот това е направо невъзможно, в същото време ако пък се върнеш към ранният ислям жените не са били изцяло отделени от мъжете ,и преди съм давала примери за жените поетеси ,за тези които са участвали във войните-пък и в крайна сметка всичко зависи от намерението. И това да се срещне с него навън е за предпочитане-ако наистина е тази среща е необходима.

беба честито   bouquet

делта да ти е жива и здрава половинка   bouquet
цък

За имотите в Египет -не знам,но щом ще се приема такъв закон, едва ли могат да се купуват от чужденци - и то израелци.

# 81
Деси, нямах пред вид тези, които са на работа. Да си на война все пак е работа, нали? Laughing Сигурно ще е интересно на съфорумките да разберат, че в началото мюсюлманките са воювали редом с мъжете, имало е много добри жени-войни, стрелци, ездачки и т.н, това са неща които обикновено не се знаят. Няма проблем, ако е по служба,а останалото социализиране няма никакво съмнение, че трябва да е само в присъствието на махрам.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 14:33 от Monsoon_rain

# 82
  • Varna
Ди Благодаря тииии  bouquet Цъкнах, картинката е бомбааааа newsm10

# 83
Делтичка, честит рожден ден на ЛЮБИМИЯ

Пожелавам ви дълго и безметежно щастие!
beba_momo , на теб успешно подписване на договора за квартирата и дано родителите ти да харесат момчето ти като го видят.
Благодаря ви и за отговорите.Разбрах.Всичко зависи от вярата и спазването на изискванията на исляма, най-вече от искрената вяра-така че законите да се спазват с разбиране, а не насила и от страх.То всъщност ако се позамислех малко и сама бих стигнала до тези изводи, но мозъкът ми не е настроен да мисли в тази посока.
Обаче пак да си попитам-ако някой приеме исляма т.е не е по рождение муслим, има ли нещо като настойник и кой го определя ,като определена личност, имам пред вид.От написаното от Мария не разбрах съвсем добре това момиче и момчето дали са определени да помагат или сами са решили.И пак да помоля-да не се задълбочи темата за религията, че е проблемна.

# 84
Мерси Делтичка!!! Да те чуе господ.
 Алла просто разстилаш солта на дъното на тавата и слагаш отгоре пилето и го покриваш с фолио и като стане готово го откриваш да се поизпече и да хване коричка.
 Хайде лек ден на всички аз отива да спи че довечера ще работииииии  Sad
 На всички  Hug   bouquet

# 85
Теди, разбира се, че мнението ми за братските отношения е пречупено през мойта призма , от това , което съм наблюдавала  Laughing  
Като малки майка винаги ни е учила да делим, каквото ни купи.Нарочно е купувала един бял и един кафяв шоколад, за да делим наполовина. Там не съм забелязала такова нещо, не ми е понятно как майката може да купи лакомство само за това дете, което в момента е с нея, а за другите не  Confused
Аз като малка бях много злояда, всяко ядене ставаше с увещания и молби от страна на нашите, стискам устата от проклетия , а те се редуват на смени, кой да ми куса,,, с часове продължаваше тоя театър. Ахмед казва, че там не бих оживяла  Laughing  вика слага се масата и нито се подканя , нито те молят, нито  някой наблюдава дали си ял достатъчно. Най-бързия печели  Mr. Green  казва, че ако не си бърз, братя и сестри отвличат цялото манджаре и като си легнеш няколко пъти гладен вече придобиваш навици  Mr. Green

В нас винаги най-хубавото е било за мен и  брат ми, най-хубавото месо, най-хубавите плодове, динята се режеше по специален начин- сърцевината се отделя и я разделяха между мен и барт ми, защотот  е най-сладка.Мама може да яде и тлъстото месо, и набита ябълка, и червиви череши, но най-доброто да е за децата й.  Е там е точно обратното .  Според мен са завършени егоисти , така са свикнали от малки. Все друг им е длъжен, все да се мине между капките, а на приказки всички можем да бъдем много велики , това е ясно  Mr. Green

Сега, когато брат ми има свое семейство, не очаквам да ми дава пари и подаръци. ЗА добро или лошо, просто не сме възпитани така.

Мансун, не знам какво прави мъжа на 2 жени като си е в къщи с тях, и не искам да разбирам  Mr. Green  сега не е много хубаво да издавам, ама знам история за един далечен чичо, уморил е 4-5 жени, казват , че след няколко месеца му умирали от много секс  Embarassed
Вече е старец. Скоро след като си взел 2ра жена и тъщата решила да намине на гости. Стигнала до къщата и погледнала през прозореца да види дали са вътре. Погледнала и почнала да  тича и крещи и проклина....  Какво е видяла тя си знае  Twisted Evil  Злите езици казват, че видяла дъщеря си и другата да лежат от двете страни на мъжа, всичко голи-голенички....  
Да отбележа само, че такива неща са строго забранени от исляма  Naughty  но извратени мозъци не липсват  из широкия свят Confused

Друг въпрос , който ме вълнува мен е, нали е казано , че е забранено 2 сестри да се събират под един покрив, в смисъл мъж да се ожени за 2 сестри. Обаче знам няколко случая, мъж се жени , има деца, но жената умира и той се жени за сестра й. Фактически няма събиране на двете сестри заедно, защото едната вече е мъртва..  Обаче природените деца, хем са братя , хем първи братовчеди  newsm78  

Никито
, аз не ям пиле, но пека риба на сол. Разстилам морската сол на дъното на тава, салагм в изкормената риба дафинов лист, други подправки по избор и изсипвам и отгоре сол, да се покрие.  Хубава става, но ни е скхичка, ние предпочитаме мазничко да има, сосче за топване, това-онова  Mr. Green

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 15:16 от Шилан & Шиар

# 86
beba_momo  мерси за куража:) наистина съм в сложна ситуация,но съм вече доста силна с моята вяра:) намирам смисъл за всичко и нищо не ми изглежда напразно,защото знам че живея по правила....аз още не ги знам изцяло,но именно това съм се юрнала сега да правя.много се радвам за курса,който почвам от утре.там хем ще се запозная със себеподобни,хем ще се науча. дойде ми дюшес това,което ми казаха днес другите момичета-че мога да се виждам и с моя любим,ако не вършим "лоши" неща:) аз на практика се задоволявам и само с това да му дишам въздуха....дано и той е така,защото иначе ще се наложи да си прекъснем връзката и много ще рева:( момичетата,с които си пиша по-лично знаят какво ми е в глупавата глава:)сега броя дните когато той ще е тук.

стискайте ми палци да забележи и той промяната в мен,защото хич не ми вярва:(((

Monsoon_rain  аз съм в бийл сега.тук си намерих работа. за жененето не съм готова и незнам дали някога ще съм готова да се омъжа за непознат. на това момче му отказах и казах,че не си търся мъж в момента,което си е и вярно.ако се женя само за един бих могла на този етап,но както усещам няма тази "опастност". незнам дълбоки ли са водите ми,в които се потапям,но със сигурност ,каквото правя е по мое вътрешно усещане и винаги е нещо,за което съм готова.не бих направила нещо на сила! ето например с новите ми дрехи......немога да тръгна с тях по улицата все още,но в джамията ще ги слагам. немога и със забрадка все още по улицата да ходя,защото усещам,че не съм готова,но ако например се омъжа ще мога,защото ще спра да работя и ще се занимавам само с това....някакси така усещам нещата на този етап. но съм сигурна в това,което правя или не правя:) аз с религията сега нямам проблем-развивам я и я уча. единствения ми проблем е това с египтянина. направо незнам какво да правя.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 15:36 от maria_grigorova

# 87
катенце да,2 сестри едновременно не могат да бъдат омъжени за един и същи мъж.

мария важното е  да си уверена в себе си,а дали той ще забележи промяната или не ,не е чак такъв проблем  Peace,все пак това е твоят живот

алвера доколкото разбрах питаш дали има нещо като кръстник-няма,но всеки по всяко време може да се обърне към духовник-било то мъж или жена,защото има и жени-разликата е само,че жените не водят молитви.

# 88
Момичета, благодаря за отговорите. От това,което чувствам за вас, мисля че вие сте точно такива, истински вярващи. Това е хубаво, защото аз още си търся пътя.
Мария Григорова, ако той не забележи промяната в теб, толкова по-зле за него.А това ще значи че ТОЙ не те заслужава, защото ти си невероятно момиче.   bouquet
На всички желая приятен и весел уикенд!!!!

# 89
 Делтичка-Честит Рожден Ден на твоят Кумчо Вълчо!                                                                                                   Да ти е жив и здрав,пожелавам ви още дълги години съвместен живот.Нека бъде изпълнен с още много любов и щастие помежду ви, и мнооооого внуци.  bouquet         Аз както винаги,не мога да поставя директно картинка в мнението си.Колкото и различни начини да опитвам,не ми се получава.Ако има желаещи да обучат едно глупаво момиче,моля за помощ.Благодаря. Heart Eyes                                                                 Делтичка -слагам линк с подаръците.Цветята са за теб,другото за Вълчо.      http://smajliki.ru/smilie-265517799.html                                                                                                                        http://smajliki.ru/smilie-589043463.html                                                                                                                       http://smajliki.ru/smilie-151961895.html                                                                                                                       И две песнички-първата е от мен поздрав за вас-теб и твоят съпруг.А на втората ще пригласяш ти,когато я пееш на твоят Батко,че тя е точно за вас двамата изпята. Hug     http://www.vbox7.com/play:37d98a53                                                                                        http://www.youtube.com/watch?v=Om99Vzn0qrk&feature=related                                                                                                                                            Аз отивам пак да правя опити с поставяне на картинки,без това след малко ще излизаме с децата да играят.Ще използвам малкото свободно време.     На всички момичета -присъстващи и липсващи ,много  Hug  bouquet                                                                  

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 17:23 от Saidah

# 90
честит рожден ден и от мен на всички! (въпреки,че незнам как разбирате кой кога има рожден ден и кои на кой какъв е:( това е,защото не съм толкова активна тук и не ви познавам всички добре...извинявам се).

alvera  мерси много за думите,но по какво разбра пък,че съм толкова добра?Simple Smile....ох тук явно езиковата бариера си е проблем. никога някой неможе да ме разбере така,както на български:( ми много ясно,че няма да ме забележи така,както вие тук. айде да ударя един финален за следобяда рев и да отивам да сервирам на глупаците долу:(  Cry

# 91
                          НСЕ-много ти благодаря за съвета, още довечера ще опитам.Надявам се да се справя.Подаръкът отдолу е за теб.Лека почивка.                                                                                                                    

# 92
минавам само да ви поздравя с една песен,кояо гледах преди малко

http://www.wat.tv/video/karl-wolf-yalla-habibi-ft-1jfox_m5dt_.html

сега при нас вече ,не пече толкова и отиваме да си наберем малко кайсии

# 93
За Кумчо Вълчо на ДЕЛТА  с най-добри пожелания:

Размазала съм се на тераската до наргиле с ванилов тютюн. Кеееееееф! Тези араби знаят как да живеят!

# 94
Мария, много се радвам, че така чустваш нещата вътрешно. Аз съм те разбрала погрешно, мислех, че вземаш под внимание предложения и от други, затова реших, че се хвърляш много смело  Laughing Не мога точно да схвана какъв е проблема с египтянина, но искрено се надявам всичко да се оправи и да си много, много щастлива   bouquet

Шилан, ако и двете са живи е непозволено, ако едната умре тогава може за другата. това че децата ще са едновременно природени братя и сестри и братовчеди мисля че няма никакво значение, поне не намерих някъде да пише нещо против това.
А оня чичо половия атлет сега кво? Колко жени са му останали на стари години като е уморил толкова много?

Хора как понясяте горещините?  Аз ги понасям с голямо раздразнение, че всеки се оплаква колко горещо било. Ама моля ви се 30 градуса, при това свеж ветрец полъхва от морето, това жега ли е...? Имам чуството, че човек няма угода за времето...или аз нещо не съм в ред...Мъжа ми има няколко сънародници тук, ама те все се крият по къщите през деня, че горещо им било, а на него му се разкарва понякога и в мъжка компания, казва 'все едно са отраснали в Аляска'...

Делта, я разкажи как отбелязахте празника на баткуту, каква изненада му спретна ти?

# 95
Честит рожден ден,мила Вени- с малко закъснение.  Blush
Пожелавам ти да си толкова щастлива,колкото и талантлива,да сияш все така,като утринна роса и да бъдеш все така мила и добра!  Hug  bouquet
http://parfiumite.com/image.php?object_type=product&image_id=276

Честит рожден ден и на малкия порастнал Каруми!  Hug

Лили, Като бях малка вярвах на подобни суеверия.  Grinning Какви ли нямаше тогава-ако някой те настъпи трябва и ти да го настъпиш.Ако сочиш с пръст небето трябва да си ухапеш пръста.Ако се върна върна обратно от вратата,когато съм тръгнала за някъде че няма да ми върви, а вече въобще не се притеснявам да се връщам колкото пъти си искам след като като си излизам от вкъщи съм си казала Бисмилляхирахманиррахиим! Сега само като се замислих,колко мн суеверия и то глупави са измислили хората и до ден днешен все още си вярват на такива неща.

Шилан на турски в края на думичките не се добавя "ин", а се казва , например на турчин - тюрк, на кюрдин-кюрд, на арабин-араб, на имамин - имам и т.н.  Simple Smile
"Ин"-а се използва в българския.

А за буквата "уа" или дабъл ю, го произнасяме като "в", защото в турската азбука няма буква "уа".

# 96
Здравейте! Гледам, че добре си хортувате.

Разбирам - и то е естествено, че никой не иска да почерпи доброволно от мен опит за това как може да се чеше по безименния пръст - упорито и безумно дори и да боли и да не е приятна гледка, но аз достигам невероятно висоти в това умение.
Който иска /понеже нямам навика да си гриза ноктите/ - мога да демонстрирам все пак това свое падение - да се чеша, въпреки антибиотичните прахчета, марлички или дори пудрата да бебешко дупе. 

Мансун, за лекарствата и за това как на война убиваш себе си ... вчера ме удари като с гръм поредната случка. Момчето Кандахар, добрият снайперист и вече на 27 години - съвем разнебитен. За всички, които работят каквото и да е, е важно да са фокусирани /stay focussed/ ни казват повече от "добър ден!", но когато той си е изпълнявал задълженията, трябва да е нащрек и само е работил по схемата "stay alert". Това се постига и с определени медикаменти - не че са наркомани, но примерно, гимнастички и щангисти са имали медикаментозен прием - контролиран он лекар, за са са съсредоточени във времето, в което трябва да си изпълнят спортната програма. Давам може би нерелевантен пример. Но ако и на такива медикаменти "режима на разтоварване" от тях също не прекъсна от днес за утре, а е продължителен. Примерно точно този млад мъж, че ми е пред очите, още взима медикаменти по схема .... а никой препарат, дори и най-прекрасния, не е безвреден.
Да не говорим, че при една обиквонета разходка - тримата бяхме, той не се разхожда като човек както се казва - за отмора, а оглежда откъде могат да забележат мястото, на което живее - като около него хора не живеят.
Да не забравяме и американската максима "Ако не ти е добре, вземи хапче" - в смисъл - има решение на всичко.
другото ужасно нещо са "Най-добрите приятели, които идват нощем", а именно кошмарите, защото както ти сама посочи, не можеш да хвърляш бомби и да държиш хората на мушка и да ти е добре и да спиш спокойно. 
Когато го питаме "Как спа" и той каже "идваха на гости най-добрите ми приятели", знаем, че е имал кошмари.   

Тук само ни внушават, че освен, че работим и сме "наети, купени, лоялни и успешни", не забравят да ни кажат, че сме и подкрепа един на друг ... т.е. в случая ние на него и той на нас - за дадените жизнени условия, а и всеки един от нас, на всеки един от групата по принцип.

За интереса на фармацевтичните корпорации и как ухажват военните лекари вчастност - много пари има там, ами аз не мога вече месец да си взема едно лекарство. Не е одобрено от FDA. Аз не съм поданик, но съм служител и страх да не ги съдя за нещо - както аз, така и всеки друг. Мога може би ако искам, да си доставя лекарството - срещу зъбобол го искам, и то зъбобола е нервашки точно.
Но иначе лекарите ходят на безброй семинари, платени от фармацевтичните компании, старшите мениджъри и директори - в Централата, не ние по места, са подпомагани от фармацевтичните компании- финансират се част от програмите, голяма програма за реинтеграция на завърналите се от армията - чудя се защо - не че не е нужно, но освен социалните им огромни липси, те момчетата са добре тренирани ходещи лаборатории.
Изписват се само определени лекарства - на дадена фирма, а други- не.

Това, което казвам не е достатъчно за информация от извора, нито имам възможност да публикувам линкове от меицинската политика на организацията, нито пък съм изследвала този въпрос, но казвам моите впечатления.   

И да се отчета - готвя спанак с ориз - на едно котлонче, което грее на 2 само.

Делта, Честит Рожден Ден на Батко! Пожелавам да остареете весело заедно!

Магде и Близнаци!   bouquet Hug Hug Hug

Лека вечер на всички мами и моми!

# 97
  • Varna
alvera, Saidah, Maria Grigorova Delfina, Monsun-4e, maktoub-4e Hug Благодаря ви от сърце за поздравленията. Прочетох ги на баткУ- благодари ви и ви изпраща поздрави
а това ме помоли да ви го пратя със неговите сърдечни Благодарности,
Благодаря на всички ви още веднъж момичета  bouquet
МОНСУНЧЕ- не направих някаква специална изненадка. Подаръка -картината която му купих беше изненадка. Нещо много подобно но от друг автор
http://www.mireli-art.com/images/k_bojkilov01.jpg
Това са едни много колоритни, весели и много шеговите картини Simple Smile

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 23:45 от DELTA_DELTA

# 98
Ха добър вечер и от мен
Честито на Батку и да продължава да те гледка и по -добре Делтич!
Монсун- уж трябва да се преместим на горния етаж ама то си е все тая.
По въпроса за гледането на бебета направо ми иде да си оскубя косата- надпреварват се да ми дават съвети и всеки ден е противоположно на предишния.
До колкото чух в Англия не се препоръчвало да се къпе бебето всеки ден защото така му отивала защитата на кожата.Кажи си мнението Монсун, че тука съм като лудите иди обясняваи защо аз си къпя бебето вече и всеки ден.
и една случка беше болен бебкин нещо вирусно пипнал и 4 дни с температура леле луда ме направиха- ей го на мойто къпане било виновно-  та от тогава съм им в опозиция не им говорех повече от седмица и сега уж малко са по нормални- но определено не дискутирам нищо съществено с тях само се чешем езика
Хайде че станах отекчетелна лека и прохладна вечер

# 99
Мансун  ö  2 женİ İма сега дядката  İ İска още  Sunglasses  И на старИя вълк му се яде агнещко  нИщо 4е зъбИте мУ са опадалИ   Mr. Green

Дезърт  турцИте от бг го Използват това кюрдИн  ИмамИН пейгамберИн  защо така украсяват думата  не знам    33uu   ама много зле зву4И И е  кнИжовно НеИздържано

А тИ като 4етещ релогИозна лИтература не те лИ дразнИ това преИна4аване на арабскИте думИ  

НапИсана е прИмерно щехада с арабскI буквИ И отдолу е дадено на кИрИлИца    с  твърдото `ве`

Не съм ВИновна за вИруса с ПералнИте  Naughty   Crossing Arms  мойта работИ ама сега нямаме място къде да я слОжИм  *   Освен това  пералнята 4есто прецаква дрехИте   като се перат на ръка се запазват пове4е  Simple Smile

Мансун не гИ ИзтИсквай толкова  нека сИ Имат водИ4ка  И  без това Имате те4 в къщИ  Mr. Green  пък И не се нама4кват от оозтИскването  водата гИ опъВА  Mr. Green
Къде сте народе  :  сама лИ ще будувам тазИ ве4ер

# 100
Белбейче, сега ще ти кажа как процедирахме ние, дано да съм ти от полза.

Та аз без да се замисля започнах да следвам английския начин не за друго, ами защото и хабер си нямах, че имало някакви разлики...когато напуснах България бях млада и зелена и поседното нещо, което ме интересуваше бяха бебета  Mr. Green Но после като започнах да получавам особени реакции от майка ми и други бг майки и осъзнах, че имало доста разлики.

-къпането, наистина е както казваш, не препоръчват да се къпе всеки ден, достатъчно било 3-4 пъти на седмица
-кърменето на поискване. ако се храни с изкуствено мляко тогава май може да се следва някакъв режим защото е по-трудно смилаемо, но при майчино мляко само на поискване. Много силно се препоръчва кърмене, ако имаш кърма не го лишавай.
-даване на вода - до 6 месеца не препоръчват изобщо вода...майчиното мляко съдържало 80% вода и нямало нужда от допълнително вода (това хвърли майка ми в истерия)
-хранене - до 6 месеца да не се храни с друго освен с мляко....това имаше някакво обяснение което забравих...но аз знам че някои деца проявяват по-рано интерес към храна, тогава може по-рано да започнеш да му даваш, но основната мисъл тук е, че до 6-тия месец ако не проявява интерес към храна нямаш никакви поводи за притеснение и не трябва да го насилваш.
-пъпчето, прищипват го в родилния дом и ти казват да не го пипаш изобщо, чакаш да си падне от самосебе си без да го мажеш с нищо.

Това са основните неща, които си спомням, иначе имаше разни опити от възрастни жени индийки и пакистанки да ми налагат някакъв техен начин, но аз си правех оглушки. една твърдеше че трябва да му изпъвам и връзвам краката (това май и в БГ се е правило едно време), други настояваха да у се бръсне косичката често да станела по-гъста, това страшно ме дразни защото няма никакви доказателства че бръсненето сгъстява косата, те в тия държави си имат май някакъв ген за гъста коса, но си мислят че е от бръсненето и редовно си окипазяват децата.

Дано се преместите на горния етаж, все пак ще сте с една идея по-далеч от дразнителите.

Аз да се присъединя към филологическия въпрос на Шилан. Та значи всеки език си има специфични звукове и когато учим чужд език всячески се стараем да усвоим правилно произношение, а не нагаждаме чуждия език според фонетичната система на нашия роден. Признавам, че понякога е невъзможно да артикулираш определени звуци от определени чужди езици. Но този случай с турския и арабския и на мен ми е странен, тъй като в арабски език (поне класическия) няма изобщо звук 'в', фактически турците вкарват несъществуващ звук в арабския,а да се артикулира полугласната w не мисля, че би било проблем за който и да е, просто не изисква кой знае какво кълчене на говорния апарат. Другото е заменянето на 'у' с 'ю', отново в арабския няма ю-кане.

Но мисля, че много зависи къде учиш и кой ти преподава. Имам една позната учила за хафъза в Истанбул, не съм сигурна кое училище, учителката е била туркиня, но познатата ми има просто страхотно арабско произношение, машаллах, тя оправи доста от грешките ми, понеже в началото бях учила сури от транслитерация по книжките, демек произнасях си кое как ми падне.

Шилан, блазе ти явно твоята пералня е съвсем леко засегната от пералната пандемия.

Сега докато си филосоствам тук чувам зад себе си едно бълбук, бълбук, обръщам се и хващам момента на изливане на цяла бутилка с минерална вода на леглото....Довечера ще спя не само на скърцащо, ами и на мокро легло. Сега виновникът плаче тук до мен, но не гоуспокоявам за назидание.

Хайде на всички лека нощ, и БЕЗ посещения от най-добрите ви приятели !!!!!

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 05:36 от Monsoon_rain

# 101
  • Paris, France
Привет,

Цитат
Хора как понясяте горещините?  Аз ги понасям с голямо раздразнение, че всеки се оплаква колко горещо било. Ама моля ви се 30 градуса, при това свеж ветрец полъхва от морето, това жега ли е...? Имам чуството, че човек няма угода за времето...
- аз зле понасям горещини. Тук е голям кеф в момента, над 25 не се вдига а нощем е към 13, сутрин е за яке.

Цитат
Освен това  пералнята 4есто прецаква дрехИте   като се перат на ръка се запазват пове4е  
-  знам, ама иди да триеш на ръка лекьосани с домати, моркови, окаляни и зверски омърляни дрехи. Пък и мойта има деликатна програма Laughing

Белбей, нямаше ден майка ми да не ми натяква колко е важно къпането и да мажа след това дебело с мас, свинска, най близо до човешката била. И да изварявам маста, че понеже прасетата били като човека пренасяли гадини. А познай къпах ли всяка вечер и мазах ли с мас newsm78? Сашко се роди недоносен и го изкъпаха за пръв път на месец и нещо. В Англия не ги къпят всяка вечер. Аз подмивах след всяко сменяне, със сапун и вода, не мокри кърпи. И мажех с масло от карите или shea butter на английски, най доброто, което съм намерила след свинската мас, естествено  Mr. Green! Аз се къпя и ексфолирам всеки ден, но след това мажа с лосион. Децата и те така. Още не ни е паднала кожата. По-добре не мажи с лосиони за деца! Вътре има петрол- деривати като вазелин и подобни и парфуми. Купи чисто какаово масло или от карите (слонска мас му викат на арабски, но няма общо нито е от слон) и мажи след къпане и си го къпи когато си искаш! Монсун, майка ти какво мисли по въпроса?

Кате,
Цитат
За интереса на фармацевтичните корпорации и как ухажват военните лекари вчастност - много пари има там, ами аз не мога вече месец да си взема едно лекарство. Не е одобрено от FDA. Аз не съм поданик, но съм служител и страх да не ги съдя за нещо - както аз, така и всеки друг. Мога може би ако искам, да си доставя лекарството - срещу зъбобол го искам, и то зъбобола е нервашки точно.
- аз не бих чакала и бих си го поръчала. Не е скъпо. Не зная кое лекарство искаш да вземеш, аз още си имам и къткам vioxx за тежка мигрена, но за зъбобол по-добро от codeine няма. Ако е за мъжа ти, все пак с тумор в мозъка не може да пие каквото му попадне ей така, лекар си трябва. Особено пък неодобрено. Аз им нямам вяра. Загубих близък човек от рак. Професор беше и хирург, бог да го прости, и ми беше като баща. В онкологията в София му даваха лекарства, експериментални някакви, и докторите не знаеха какви са точно и не можеха да му кажат дори какво съдържат. Нищо не помогнаха. Да, понякога са успешни ама знае ли човек? Със здравето шега не бива.

Цитат
Дезърт   турцИте от бг го Използват това кюрдИн  ИмамИН пейгамберИн  защо така украсяват думата  не знам    33uu   ама много зле зву4И И е  кнИжовно НеИздържано
- правят го по асоциация, по навик. От
Цитат
на турски в края на думичките не се добавя "ин", а се казва , например на турчин - тюрк, на кюрдин-кюрд, на арабин-араб, на имамин - имам и т.н.  Smile
"Ин"-а се използва в българския.
- понеже когато обръщат думата от турски добавят наставката "ин" и така с често използуваните думи го правят по инерция с всички думи, дори когато на български не се добавя "ин". Съгласна съм, че не е правилно и дразни.

нотстъбърн или както е новия ти ник, не те пропускам нарочно, ще ти отговоря и ще продължа по-късно. Сега за кръвни връзки и степени на роднинство мозъкът ми не вдява.

На всички  Hug

# 102
  • София
Такааа...първо да кажа, че опитът ми да гледам бебета се състои от три бебока. Някога моите деца (дъщеря и син) и после внучката (дъщеря ми изкара много тежко възстановяване след раждането, та ние с бабата първоначално поехме грижата).

Ние навремето със зайчето получихме една гарсионера и отма щом се роди дъщеря ми отидохме да живеем отделно. И като почнаха тия баби (амчи и прабаби - щото пък и  нашите баби бяха живи тогава). Едната вика тъй ще го правите, другата пристига на другия ден - какви са тия работи, така не се прави така, правете го иначе, айде после иде някоя прабаба - вие дяца гледали ли сте кво е туй чудо, и мойте зайче само търчи да уйдисва на тая и оная .... Ееееее като побеснях един ден, та аре сите баби по живо по здраво и викам на зайчето "Сега - това дете наше ли е ? Наше е. Е щом е наше ще го гледаме ние и другите много им поздрави."

Не виждам обаче защо трябва да се дебатира. Хайде ако е зимно бебе (родено в късната есен) може и да се прескочи къпането и да не е всеки ден (особено през студената зима). Я накарайте ескимосите да си къпят бебетата всеки ден, че да видя как ще стане. Ама през горещините, през лятото, дето детето още си няма нормална потна система - еми смилете се бе хора. То банята вечер ще му е направо като манна небесна. Впрочем бебоците много се радваха на масажа, който им правехме след банята. Вярно, че моите деца също ги мажехме с дето се вика рафинирана свинска мас (то тогава друго тогава нямаше - да ви разказвам ли как ме гледаха комшиите с един пенатен крем донесен от Гърция от един мой приятел), ама внучката го откара със специално масло дето майка и ми наду главата докато го намеря по аптеките.

Та всичко според мен си е въпрос на преценка и според условията И НАЙ-ВАЖНОТО СПОРЕД УСЕЩАНИЯТА НА МАЙКАТА (няма друг човек, който да усеща най-добре какво е необходимо на бебето).

Виж за кърменето не мога да взема отношение, щото не съм кърмел.  newsm62

# 103
  • Paris, France
Цитат
Това са основните неща, които си спомням, иначе имаше разни опити от възрастни жени индийки и пакистанки да ми налагат някакъв техен начин, но аз си правех оглушки. една твърдеше че трябва да му изпъвам и връзвам краката (това май и в БГ се е правило едно време), други настояваха да у се бръсне косичката често да станела по-гъста, това страшно ме дразни защото няма никакви доказателства че бръсненето сгъстява косата, те в тия държави си имат май някакъв ген за гъста коса, но си мислят че е от бръсненето и редовно си окипазяват децата.
- не май ами направо и това до ден днешен в България. Това с което увиват краката даже си има име - повой. За гена за косата-права си! Ето статия с диаграми на косъма при различните раси:

http://www.hairfactz.com/hair_identification.html

Вижте тези мишоци. Дивият е с къса гладка козина а другият - с дълга козина. Генно модифициран е да има козина като косата на азиатците. Забележете как космите стърчат и са групирани по няколко заедно:

Цитат
Аз да се присъединя към филологическия въпрос на Шилан. Та значи всеки език си има специфични звукове и когато учим чужд език всячески се стараем да усвоим правилно произношение, а не нагаждаме чуждия език според фонетичната система на нашия роден. Признавам, че понякога е невъзможно да артикулираш определени звуци от определени езици. Но този случай с турския и арабския и на мен ми е странен, тъй като в арабски език (поне класическия) няма изобщо звук 'в', фактически турците вкарват несъществуващ звук в арабския,а да се артикулира полугласната w не мисля, че би било проблем за който и да е, просто не изисква кой знае какво кълчене на говорния апарат. Другото е заменянето на 'у' с 'ю', отново в арабския няма ю-кане.
- да допълня за турския. Турският език е аглутинативен - глаголни времена, места и отношения се формират чрез залепване на представки и наставки към дума-корен. Характерните белези за тези езици, каквито са унгарския, зулу, суахили, японски и много други, са липса на мъжки и женски род, строг словоред и граматически закони и вокална хармония. Точно заради вокалната хармония не е възможно дадени гласни да следват други. В турския има 2 класи гласни - предни и задни и по закон в една дума не може да има предни и задни гласни. Предните са е, и, ьо, ю, задните - а, о, ъ, у. Старите заемки или чуждици в повечето случаи се подчиняват на закона на вокалната хармония. Така мумкин (възможно) става мюмкюн, тъй като и и у не може да са в една дума (проста).

Турцизмите в българския език също са побългарени. Башия (главатар) би трябвало да е башъ, същото за валия (кмет?), кадия (съдия), мюфтия итн. Боюк (голям, много) би трябвало да е бююк или...ако някой знае да казва!

# 104
Невена, и ти ли страдаш от инсомния...Предлагам това да е следващия въпрос за дискусия, как се справяте с безсънието?

Този закон за хармония в турския определяше май и образуването на множественото число  ат става атлар, екмек става екмеклер....Дали е невъзможно на турците да комбинират задна и предна гласна при говорене на друг език?

Благодаря за доказателствата за азиатските косми, само някой да посмее да иска да бръсне децата ми ще го бия по главата с тез мишки...Само дето те едва ли ще обърнат внимание на научните ми доказателства.....до последно ще си държат тяхното... Sad

Айде, отивам да броя овце . Лека нощ

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 05:57 от Monsoon_rain

# 105
Добро утро!
Ставам рано рано и пиша на 2-3, понеже започва една обща сесия на 63-мата човека на едно място и ще ходим да ходготвяме залата и други подробности.

Невена, ти си много общителна и интересна, сигурно много чакаше "да дойде нет-а" и ти да дойдеш. Като каза codeine, охххх, ама няма. За мене е лЮкарството. За Aulin се боря. И ще си го доставя. За моите нервашки зъбоболи е. Това са моите "най-добри приятели" - удря ме в зъбите. Малко тук при условията на работа, е силно невъзможно да се доставят лекарства самостоятелно, за да не сме си налагали самолечение .... и да не си взимаме лЮкарства от фирмите, които не са партньори на Централата, но пък има наистина начини, по които мога да се сдобия с този медикамент. Пиша писмо съответно, че на моя отговорност започвам да го взимам. Мъжът ми каза, че не ме боли от болка, и е прав, затова да пия нещо и да си мисля, че е аулин. Това е прекрасна тактика. Още ме побиват тръпки от видяното в Мароко - да се лекуват мозъчни състояния с отвара от лайка и 3 капки нар. На самовнушение не мога да я карам.
Вчера имахме последната среща, на която разпределяме кой къде ще иде. Това се знае отдавна, практически - още като дойдат тук, понеже знаем кой си е поискал доброволец, или кой ще строи къщите за хората, пострадали още от войната в Босня. Но от месец наблюдаваме всички неща, за които писах: кой мрънка, коя ходи облечена с "рокленца",  кой е склонен да учи езика добре, да ходи на тоалет "дупка" и да се мие от чайник, без да мърмори 2 дена преди това и 3 дена после, както и кой със сигурност ще "прецака" мястото и после ще ни е срам да се върнем там.

Както казах, най-са лесни бившите военни.
Има хора, които отиват на място, до което има 10 километра черен път и автобус 2 пъти на седмица. Там пращаме онези които са здрави, по-медитативни типове или семействата, които обичат да четат, не се умопомрачават от вида на пчела и паяк, понеже ако се поразболеят, няма как за щяло и нещяло да се праща кола. Тези хора знаят и че няма да могат да купонясват всеки уикенд в областните градове или в столицата и трябва сами да си намират занимания, при това - смислени.
Момчетата от Афганистан пратихме на по-консервативните места в Босня и те са учудени, че исляма е доста по-различен от това, което са видели.
В по-големите градове - над 30 000 жители отиват по-скромните и контролирани и надеждни хора. Само преди седмици, един лицемер, който обясняваше, че чете Библията и е добър християнин /моите уважения към всички, които го правят и съвестно се държат/, изкара почти 2 години служба, с чести попийвания и сигнали от местните сътрудници до нас, че "абе на този вашият човек доста му се услажда". 2 писмени предупреждения за нарушаване на политиката: пиене - е не по бира -две на ден, а пиене на публично място. Хайде, веднъж е казал, че има повод, после му е мъчно....
Но се събират в един момент хора, които работят вече тук и новите, които сме докарали сега. Новите много вярват на старите. Всичко, което те кажат, че приема за чиста монета и истина - неоспорима. Понякога "старите" драматизират - че кога после някой ще ги гледа в устата и ще попива каквото кажат? Събрали се, 7 човека - стари само - включително и едно семейство. Отишли на една хижа - все едно да идат на 7-ме Рилски езера. Човекът с Библията така се напива, че току да си легне и си пука главата. Сега не знам как е станало и няма филмче, Слава Богу, но разтиряха служебна кола с дежурния лекар дотам. И после процедурата е ясна - багажа и формулярите и у дома в Америка и успех при намирането на работа след такъв актив в "досието".
Много съжалявам, че не мога да разказвам "арабски работи", но ще кажа как веднъж в Мароко едни доброволци "прецакаха" един сайт.   
Лек ден и усмивки и целувки на жените....         

# 106
Добро утро!Ало перачките:

така го правят в Египет Wink

Мерси Алвера за линка-то много значения имало трепването :дясна буза,ляв крак.. Crazy

Никито беше права:след пералнята,телефона ми се скапа Sad приема,предава,но екрана го няма,действам на сляпо като телефоните праз 80-те,вече имам нов де,горкия ми мъж-и прострилката за дрехи се счупи .. Whistling

Дезърт-тия суеверия не са от Исляма да,и за трепването не съм сигурна.

Рейн-не страдам от безсъние,дори след токовия Mr. Green Иначе когато не мога а спя не се чудя как да се гътна,а чета,гладя,търкам плочките в кухнята и въобще всички дейности,които не вдигат шум.
извод:безсъние=чиста къща
оф,урочасал ме е някой,аузобилла:както си държах ножицата,Сара я стисна и ми сряза палеца на две места:кръв,болка..чиниите не мога да си измия  Confused
а вчера дъската за гладене ми падна на крака:от 3 до 9 болка,нокъта ми е грозно син...
Правете дуа за мене Praynig

Ааа:и времето не се обижда:жега,студ-все е от Малик яумиддин,хамдуля и така,то и аз се боря с лошия навик с оплакването.

Невена-значи така с турския  Thinking
Казаха ми,че докторите открили в косата на новородените някакви бактерии и бръснененто не е за сгъстяване ,а от здравни съображение,но не знам подробности...

Мързел-много ме зарадва новината,дано е вярна де.Аз се чудех защо изобщо им дават визи и възможност за бизнес в Ег.;моя каза,че заради мирния договор.Кога ли изтича Mr. Green

Мария-нама камери,няма на саме!Срещни се с момчето,щом е религиозно,но говорете само за Ислям,пък един ден,иншаАлла и такси няма да си взимаш сама Grinning

Египетските свекърви също не помагат по принцип.Ако го правят,ще е заради секциото и то не с дудндуркане и всички грижи за бебето,както в Бг,а за готвене и чистене.
И те са така:който ражда -да си го гледа,и аз ги подкрепям.
Има и друго лого:който прави бебета-да плаща за детегледачка  Joy