Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 44 024
бе и тоя дето е карал не е пушил и пиел, а онзи в съседство...е допринесъл...ма айде да не бъдем черногледи.Казвам го по принцип, че в днешни времена трябва да си внимателен и за онзи, който оваднял ще надигне бутилка и ще навлезне в насрещното...не казвам, че ще сте вие... Peace

е то и някоя муха влязла в колата може да предизвика катастрофа по тази логика...или дразнеща песен....малко издребнявате....
чесно казано не знам как бих си оставила без вода детето на дълъг път лятото, защотоможело да допринесе за нещо си...верно...по-добре да пресъхне детето.....
Странно , но много от по-големите столчета даже си имат места за шише с вода...че да е по-удобно Wink
пък ако човек се сковава чак толкова от такива страхове....по-добре да се заключи в къщи и да не мърда....


Цитат
и остави вас си-нас можете да размажете челно...
а това доста фамилиарно звучи...няма как да не си имала предвид баш нас .....

# 76
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Вода давам на децата, защото в тези летни жеги бързо могат да се обезводнят. Но яденето на каквото и да е, дъвченето на дъвки и смучене на бонбони са глезотия , без която могат да изтраят 2-3 часа докато дойде времето за обяд например.

# 77
  • Мнения: 9 990
е, за последното изречение-извини ме-не съм съобразила, но предните неща...сори-не са насочени и не казвам да си оставяш детето да пресъхва.
Факт е, че сакатлък заради пушещ в съседство на шофьора  стана.И не иде реч въобще за това, да не излизаме, защото може саксия да ни падне, а да бъдем малко по-внимателни, именно защото се умножиха и машините и изкушенията.Правете разлика моля.
Това беше лирично отклонение на тема-сядайте отзад, за да обслужвате децата, което за мен също е крайно.
Всеки си гледа от камбанарията-моите деца пък не пият от шишенца със сламки или биберони, а от шише с нормален отвор и при неравен път си е направо опасно.Предпочитам да отбием и да пият спокойно.

# 78
  • София
  • Мнения: 44 024
Фантичка - признавам че е глезотия яденето в колата, но предпочитам да угодя...когато мога. Да не говорим, че понякога ако не стане следва истерични крясъци и рев, които в къщи как да е.....но в колата предпочитам да го няма...защото виж - това вече мисля, че може наистина да изнерви и разсее шофьора....което обаче си е неговия темперамент и по-малко глезотия...просо има мн бурни реакции....
пенелопа - аз още от началото казах, че не агитирам никой да сяда отзад...а така е по-леко и приятно пътуването за нас.....а за шишето - пие от всичко...в колата и нощем, предпочитам такова шише със сламка...именно защото не стават оливания, задавяния и т.н.

# 79
  • Мнения: 9 990
о, аз пък агитирам, независимо дали някой се дразни от това-МОЛЯ!Мислете, може да се наложи някакво ограничение да предприемете, но мислете за безопасността.За всеки се изразява в различно нещо, като цяло има простички писани и неписани правила!Иде лято, пътищата ни са зле, да не допринасяме за черната хроника!Пътувайте внимателно!

# 80
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Ама и вода ли не им давате на децата в колата  Thinking Иначе за храната разбирам гледната ви точка, голямо мазало става. Аз пък без вода не бих ги оставила. Винаги имам една голяма бутилка минерална вода и няколко малки, със спортни накрайници, в купето за децата, дори и при градско шофиране. Водата е нещо, което не може да се пие под час, може да ти се допие след час, а може и след 15 минути. Да не говорим, ако нямаш климатик в колата лятото  Rolling Eyes

Между другото, по немските магистрали не знам дали е задължително или желателно, но трябва да имате храна и вода в купето на колата. Там такива задръствания стават, че вие може да сте предвидили 2 часа, че ще ви е пътя, а да се получи, че 3 часа стоите на едно място  ooooh! Crazy Радвайте се, че имате възможност да си планирате пътуванията като време!

# 81
  • Мнения: 9 990
бе давайте им каквото е нужно, но по начин, който не би застрашил-пример-детето  да пие от чашка специална, ако е буйно-две солети там нищо не са-да се даде, отколкото да крещи...за други е пък обратното в сила...кой-както!НО, с мисъл и мярка.
И все пак-говорим за кола в движение, не за кола, спряла 3 часа в задръстване.

# 82
  • Мнения: 3 634
Зачеканли сте мини-бара в колата...

Преди години бях чела статистика от спешното в САЩ. Та там се казваше, че всички ароматизатори, декорации и т.н. по таблото много често са предпоставка за сериозни наранявания по лицето при ПТП. Най-висок дял имаха ароматизаторите-борчета, които са попаднали в очите.

Храна не давам, вода може. Играчките се старя да са меки и да няма излишни предмети по седалките и багажника да не е пълен до тавана (с ван сме).

# 83
  • Мнения: 1 311
Аз мисля, че написах - не давам нищо, докато колата е в движение. Нищо не пречи да се спре на подходящо място и да се даде вода. За солетите специално аз имам резерви в кола да се дават - не толкова ме притеснява задавянето, колкото че солетите са дълги и остри и никога не знаеш ако се наложи да се намали рязко скоростта или се мине през неравност къде точно ще отиде солетата.
Отделно се опитвам да подбирам времето за пътуване така, че децата да са нахранени предварително, да им се спи и т.н. така че с минимум нерви да минем максимум разстояние.

# 84
  • Мнения: 3 034
и в САЩ, и в Канада, столчетата си имат стойки за чашки и законът не забранява и изобщо няма такива ограничения, а те са доста стриктни в законово отношение. синът ми винаги е ял, пил мляко/вода в колата от съответните препоръчани за целта чашки, именно защото съм си го изгледала сама по цял ден и не съм го оставяла сам вкъщи, докато изприпкам до магазина. навсякъде е бил с мен, имала съм да върша сума ти неща, някои по време, когато е трябвало да яде. като беше малко бебе естествено спирах да го нахраня с мляко, защото не можеше сам. сега вече си има вода/мляко отзад и разни негови си сухари/бисквити и плодове на специална поставка.
а, и тук разстоянията и времето в кола са в пъти по-дълги, така че е абсурдно да не яде/пие нищо за цялото това време. да не говорим колко е пътувал вече и не знам колко от вас имат представа, но по тукашните пътища не изобилства от заведения и може да караш десетки километри, подминавайки само някой гнусен псведо бар пълен с клиентела, която е препоръчително да се избягва. та, определено яденето и пиенето в колата са съвсем нормални.
и при моя син винаги има възрастен отзад, когато сме тримата. така ни е приятно, така и той се чувства добре. когато сме само двамата с него, естествено е сам.

# 85
# 86
  • Мнения: 3 970
Сина ми откакто се е родил е в столче.Първо беше кошница де  Wink
Сега е на 2г и 8м и сам се закопчава.За да му ги откопчея трябва баща му да е загасил двигателя за да ми позволи.Иначе пищи и вика че баща му още не е спрял.Нищо че е паркирал.

Масово във Варна виждам деца свободно разхождащи се на задните и предните седалки  ooooh! върха беше един Поп държеше в скута си малко дете докато караше  Shocked
С мъжа ми просто не можахме да повярваме ooooh!

# 87
  • Мнения: 707
Няма нищо по-удобно от столчето за кола.
Няма проблем с коланите, дори настоява да я "закопчавам" и в количката  Grinning.
Давам да яде и пие в колата по време на път. Ако се вземат на сериозно всичките "АКО", няма изобщо смисъл да се живее  Stop.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 555

Определено преди 3 год. столчетата не са били толкова разпространени. Мисля, че и децата, за които говорят тогава са били на по 3-4-5 г. до този момент не са пътували със столче и не са свикнали. Може би и за това толкова родители тогава са предпочитали да направят легълце на задната седалка вместо да използват столче.  Thinking Сигурна съм, че към този момент тези родители ще са на друго мнение (или по-голяма част от тях).

Аз вече казах, че дъщеря ми пътува от новородена в бебешки кош/ после бебешко столче. Рядко е нервна, само като пътуваме двете ми прави номера да си навира ръката в устата (това вече го споменах), иначе е спокойна, гледа, разглежда някоя играчка (количка примерно или нещо плюшено) или и давам други интересни неща - протмонета, чантички, калъф за телефон, като се умори заспива спокойно. Т.е. аз за нея нямам притеснения на дълъг път - в столчето и много почивки, защото всички се схващаме да седим в една поза. Но все пак тя е свикнала там.

Пътувала е понякога и в скута ми признавам си, когато е било спешно да отидем някъде и сме се возили в такси или баща ми ни е возил примерно (става въпрос за малки разстояния). Като беше бебе лесно разнасяхме кошницата, но сега стола няма как. Единични са били тези случаи, но се е случвало. Въпросът е, че когато е пътувала по този начин, даже за 5 мин. да е било - става неудържима, мрънка, не може да си намери място. Наистина едва съм я удържала.  Просто кошмар. Предполагам, че децата, за които говорят в старата тема, които не са свикнали да се возят в столче биха се държали по същия начин, ако ги сложат в такова. Т.е. всичко си е въпрос на навик. НО ...все пак на дълъг път, даже и с дете несвикнало да се вози в столче с колани по-добре да мрънка вързано, отколкото да се подлага на опасност.

Да попитам, че ми стана интересно - наистина преди колко години са започнали да внасят столчета за кола в БГ и кога горе-долу са станали популярни?  Thinking

# 89
  • Мнения: 5 255
Определено преди 3 год. столчетата не са били толкова разпространени. .....
Да попитам, че ми стана интересно - наистина преди колко години са започнали да внасят столчета за кола в БГ и кога горе-долу са станали популярни?

Ще ползвам цитат от тази тема
Защо е нужно със закони да пазят здравето и живота ни, когато става въпрос за неща, които зависят от самите нас?
Естествено, че най-безопасният и единствен начин за пътуване в кола на дете е в столче, съобразено с възрастта му.
И ако/когато детето от самото си раждане пътува в такова столче, то нито протестира, нито му е неудобно - то е свикнало и знае, че в колата се пътува само така.

Дъщеря ми е вече голяма, на 11 години е и едва от няколко месеца вече се вози единствено вързана с колан, то това е защото вече ръстът й е над 150 см. От самото си раждане винаги е пътувала единствено и само в столче от съответната група.
Синът ми е на 7 г. и от раждането си до ден днешен пътува само в столчето.
Моля, не рискувайте!
Понякога елементарна ситуация може да нанесе големи бели, ако детето не е обезопасено.

Съжалявам, но нямам оправдание за никой, който превозва децата си не в съобразено с възрастта столче.
Не спазването на закона е важно, а грижата за живота на собствените ни деца.
И тук няма оправдания нито за цена, нито за възможности.
Дори и по-евтино и от по-нисък клас столче, е по-добре от никакво, а и дори колата да не позволява закрепването му, то винаги се намират варианти, стига човек да има желание.

Факта, че има родители, които превозват децата си необезопасени, донякъде обяснявам с това, че може да нямат достатъчно информация, не знаят рисковете, не са запознати с опасностите, но... не мога да го приема и оправдая по никакъв начин.

И за да няма неясноти, искам да подчертая, че отношението ми не е персонално към никого, не искам да се карам и не искам да обиждам никого. С настоящия си постинг и с всички подобни по този въпрос искам единствено и само да обърна внимание на този изключително сериозен проблем и моля, умолявам, всички родители да мислят за живота и здравето на децата си и да осигурят необходимата им безопасност по време на пътуване.

под който се подписвам   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт