Кои реакции на околните намирате за нормални?

  • 4 403
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 882
Иска ми се и аз да разкажа нещо. За добрите хора, за това което би трябвало да е нормално.
Преди време искахме да си наемем жена, която да ни помага в отглеждането на рАДИНА. Аз разбира се бях твърдо против. Как ще поверя болното си от диабет дете в ръцете на чужд човек. Осъзнавах разбира се, че радина има най-малко нужда от изнервена, недоспала и побъркана майка, та затова се реших да се срещна с една жена по препоръка на мои близки.
Твърдо си бях решила, че след като и кажа, че детето има диабет и тя ми отговори, че ще си помисли дали да приеме, нямаше никога да й поверя детето си. Жената нищо не каза и аз останах с впечатление, че не ме е чула. цялото й внимание беше насочено към запознанството й с ради.
Попитах я дали е разбрала, че ради е болна и дали знае нещо за тази болест. Тя ми отговори, че - да- знае нещо, но се надява аз да й помогна да научи всичко и да се грижи за ради по-най добрия начин.
Днес, три месеца по-късно, рАДИ е толкова привързана към своята лелка, че ни се иска да сме заедно поне до абитуриентската вечер.


мисля си, че не възпитанието на хората играе роля, а тяхната душевност, нещо което е вътре в човека, което дава сила и щастие да обичаш хората, без значение дали те имат физически недъг или са попаднали в лоша среда.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Реших и аз да отговоря, относно отношението на хората към белезите по лицето.
Синът ми има доста голям хемангиом на челото, който е изпъкнал и червен/т.нар. ягодов хемангиом/. По принцип му слагаме един специален силикон, за да спрем растежа му и отгоре има лепенка. През последните 5 месеца се уморих да обяснявам на хората, че детето ми не е скочило от кошарата и няма цицина. Всеки втори се чувстваше длъжен да попита какво му е:x.
От една седмица не съм му слагала лепенката и за мое голямо учудване никой не пита какво му е. Забелязах, че само гледат втренчено в личицето му.
Преди два дни ми се случи наистина нещо много приятно. Разхождахме се с майка ми и Петето по магазините и аз спрях да си купя колан. Продавачката започна да се радва на бебока, ама наистина искрено, и когато влезнах да платя тя ми каза "Много е хубав". Това наистина ме стопли  Simple Smile Жената се държеше съвсем естествено, а не гледаше втренчено в лицето му. Това е нормална реакция!

# 17
  • Мнения: 1 858
Когато се разбра че синът ми има тежко не лечимо хронично заболяване целият свят ми се обърна .Нямаше начин аз не съм от хората ,който крият и се срамуват от такива неща и съм си казвала открито винаги за какво става въпрос бинаги следва "абе не се притеснявай тва са глупости докторите само преувеличават,те нищо не рабират ще видиш че в пубертета ще го израсте"откачам smile3511 иде ми да да закрещя ...
Също така съм усещала как околните дори и някой майки ни отбягват(от тези които знаят) все едно сме чумави а Светли горкия протяга ли протяга ръчички и така сладко им се усмихва а на мен ми се иска да изкрещя "остави ги те не заслужават да са близо до теб,не заслужават вниманието и усмивките ти!)но как да му го кажа?!А той ме поглежда въпросително все едно ме пита "мамо защо си отиват защо не си играят с мен ?)а мене ме боли ,боли  ах как боли сега ви пиша и плача защото е жалко децата ни да страдат.Най-интересното е че при моето дете заболяването не личи външно и ако не кажа че е болен от Муковисцидоза никой няма и да предположи че му има нещо,като го кажа обаче и веднага всички започват да си имат работа и да закъсняват за някъде все едно сме заразни.ООООООХХХХХХХ мечтая за един по-толерантен свят в който децата ни да растат спокойни!А по отношение на яслата още ,когато го заведох директорката ме предупреди да пазя в тайна че детето има хронично заболяване защото родителите щели да подадат жалби срещу нея че го е приела,аз водих точно 7 дни и край !

# 18
  • Мнения: 1 710
Няма начин да няма такива реакции. Просто за хората по-възрастни от нас и за съжаление колкото нас - времето за превъзпитание е отминало. Често си поплаквам, но си мисля с какво са виновни хората - при положение, че до скоро такива деца и хора бяха скривани от погледите на околните. Я си спомнете колко такива хора е имало около вас - все свряни в специалните училища, пансиони, болници. нормално е да трябва време, ненормално е, че връстниците на нашите деца са възпитавани от родителите си по същия начин. Ето затова ме боли. Съжалявам да го кажа, но една майка, с която сме всеки ден заедно, наскоро изтърси следното: "Ами защо за глухите деца да има място в детската градина зад блока ни, а за моето здраво момиченце да няма място."  Какво трябваше да и кажа, при положение, че знае много добре през какво минах, за да учи Гого в масова градина???? Дано успеем поне на хората около нас да повлияем за добро - на това се надявам. Всяка от нас като покаже на поне 2 или 3 майки, че детето и с нищо не е по-различно от другите - е, вече ще имаме своята малка победа.
Но аз не спирам да мечтая и за по-големите победи.....

# 19
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Мая, в коя градина е Гого и как се справихте с настаняването?
Защото Наско първо го взеха в ясла и после почнаха да ми го връщат, че не бил готов, опасен (!?) бил за децата и тн.
Всъщност той много плакал, тръшкал се на пода и си удрял главата и не давал лелите да го преобличат. Сега сме в много висящо положение и мнго се чудя какво да правя. За него е хубаво да е с деца, ама не е хубаво да е тормозен, отделян и тн...

# 20
  • Мнения: 1 710
Ще ти напиша отговора в седмичната тема, за да не разводняваме тази -става нали?

# 21
За много голямо съжаление най-трудно се променят хората! За това реагират доста "неадекватно" понякога. А директорката, дала "мъдър" съвет заслужава  #2gunfire. Донякъде самото ни общество има "съществен принос" в това положение. До много скоро децата с някакви проблеми се криеха, а да не говорим, че домовете за по-тежко увредените деца бяха "в дън гори тилилейски".

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
    Смятам, че е нормално както децата така и възрастните да проявяват любопитство към различните от тях....
вярно е,че невинаги се чувстваме достатъчно силни за да дадем необходимите отговори, но сме длъжни да го направим и то със спокоен тон, със усмивка и с разбиране, че тези които не са се сблъсквали с проблемите ни не могат да бъдат компитентни.
   Когато разбрахме, че детето ми е болно /външно не му личи/ свекърва ми искаше да го запазим в тайна, защото хората щели да го одумват да го изолират и т.н. ЕТО ТОВА НЕ НАМИРАМ ЗА НОРМАЛНО
Според мен докато крием проблемите си ние сами се изолираме и не даваме възможнист на другите да ни опознаят и приемат!
   Естествено разказах на всички, че детето ми е болно и всички го приеха /може би съм имала късмет/ . То посещаваше нормална детска градина, а сега е в нормално училище и има много приятели.
 

# 23
  • Мнения: 1 581
Родителите ми са глухи и общуват най-вече с жестове. Много пти като си говорим в автобуса или някъде навън, чувам зад гърба си коментари от рода "Ауууу, колко малка, а вече глуха"  Rolling Eyes
Обаче какво да им се сърдя, хората не знаят що е то глух.
Обаче не знам каква е тая вродена нужда у някои хора да коментират, да кажат те, не че нещо лошо... Дори за безобидно чудо като очилата на Виктор пак се намери една жена да ми обясни най-добронамерено, че е много малък и не трябва да го тормозя с тия очила  ooooh!
Нормално е да дойде дете и да пита Виктор защо носи очила и той да си ги оправи с жест на професор  Grinning
Нормално е да не се притесняваш, че си различен, да не трябва да се криеш. Нормално е другите да те приемат нормално.

# 24
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
......................ООООООХХХХХХХ мечтая за един по-толерантен свят в който децата ни да растат спокойни!..................................

  Това е наша обща мечта  Hug
  До сега все не се решавах да взема отношение по темата, но сега ще си призная, че самата аз не се чувствам достатъчно сигурна да споделям открито с околните какво му е на мойто дете  Embarassed Сигурно не съм права, но нямам вече сили да се боря с реакцията на всеки, който ме попита "Защо така сте го остригали детето?" или "Защо я държите на каишка, като си ходи сама?" И като получи отговор за операцията, гледат детето ужасено и жалостиво. Не искам да ме съжаляват, искам да разбират и оценяват детето ми!!! А и не се чувствам длъжна да давам подробни обяснения на всеки, който любопитства. И пак ще кажа, че сигурно не съм права, сигурно съм избрала по - лесния път  Confused  Просто за момента избирам какво и на КОГО да кажа.
  Иначе и аз като Мая смятам, че моите малки победи са, че поне с няколко майки от квартала /които прекрасно знаят какъв е нашият случай/ общувам нормално. Децата ни се търсят непрекъснато, играят всеки ден заедно, с две думи... нормални човешки отношения  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт