Отговори
# 45
  • Мнения: 2 563
Това много ми хареса. По какъв повод например звъниш и как реагира полицията?
Аз един път го направих и полицията дойде безкрайно отегчена и мрънкаща...

Най-вече за пътно-транспортни. За опасни предмети на магистралата (веднъж имаше половин кола в средното платно посред нощ), за една горяща кола, за развалени светофари. Обикновено казват "Да, ще проверим. Благодаря, довиждане". Веднъж сме звъняли заради един, който караше абсолютно безобразно, изтика ни от пътя. Не знам дали са го спряли, но ни казаха, че ще се оглеждат.



# 46
  • Мнения: 94
Сега се сетих, че не мога да възприема да се кръстя  по 3 пъти като видя църква, където и да съм- в автобус, кола...пеш.

Спрях да ям консервирани храни туршии, компоти...и ги замених изключително с пресни плодове и зеленчуци.

А за звъненето в полицията, мъжа ми го прави за поводи като: 2 пъти по пътната настилка имаше разляно масло от мотор или автомобил най-вероятно при катастрофа, за вдигане на шум в часовете за почивка и други, но сега ми убягват.

Даа и разделям боклука.

# 47
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
толкова хубави неща вьзприех....
свикнах
- да не ме будят аларми на коли посред нощ...
- да не се оглеждам непрекьснато 3а бе3домни и гладни кучета ( хапана сьм като дете Confused )...
- да оставям децата си да играят спокойно на детската площадка, бе3 да ме е страх, че ще си нарежат рьцете на счупени стькла...
 - да казвам, когато нещо не ми харесва и да си тьрся правата....
 - да бьда спокойна с колата на пьтя...
 - да си планирам времето....
 - да се поздравявам и да си говоря с непознати, без да ме е страх, че някой ще си помисли нещо от сорта  - на тая пьк какво й става Whistling...
 
 

има още много, утре пак  Wink....и напълно сьм се припокривам с нещата, които е написала ana07  Grinning

# 48
  • Мнения: 991
Обличам се много по-небрежно и се гримирам, само ако отивам на по-специално място. В България ако излезех без червило, имах чувството, че съм излязла по халат и домашни чехли.

Ходим често на барбекю по парковете през лятото.

Започнах да се извинявам на хората, ако се доближа на по-малко от метър и половина до тях. Сиатълци явно имат много голяма зона "лично пространство" и в началото ужасно се дразнех някой като минава на два метра от мен в магазина и ми се извинява... После и аз започнах да го правя.

Отвикнах от градски транспорт. Тук той е плачевен.

Докато живеех в София и работех на най-големия джангър срещу църквата Св. Неделя, си мечтаех за почивка на тихо място сред природата, без шум и телефонни обаждания. Сега си мечтая за ваканция в оживено място с много хора по улуците и куп неща, които се случват наоколо. Тук съм все едно на санаториум - хладно, зелено, безлюдно и тихо.

Слагам си огромно коледно дърво, което ми заема 1/3 от хола, но то е защото по-малки трудно се намират.

Внимавам каква храна купувам и чета етикетите.

Сигурно има и още...

# 49
  • Мнения: 801
Много от нещата са казани и не искам да повтарям.
Редовно връщам неща в магазина, понякога и ползвани, които не ми харесват как работят или не са ми удобни. (дори ми приеха прахосмукачка след 1,5 години)
Никой не чука, пробива, ремонтира, ние също.
Звъня, когато закъснявам за среща (фирми, лекари и изобщо)
Пресичам на зелено, без да се оглеждам.
Спортувам без да прави впечатление на някого, никой не се присмива или коментира.
Всички във вход, чакалня, магазин или коридори на учреждение се поздравяват при влизане и пожелават хубав ден при излизане.
Обжалвам решения, които нарушават правата и интересите ми и да ги отстоявам.
Да се жалвам на хазаина от комшията, заради шум след 20 ч или да викам полиция след 22ч, която му взема уредбата.
Да не отварям вратата, ако не съм канила или чакам някой.
Научих се да почивам и да се грижа активно за здравето и психиката си.
Да не нося пари в брой, но да ползвам портфейл.
Да си вземам 1Ct ресто и да пазя касов бон поне седмица.
Да пазя всевъзможна кореспонденция и копия на писма  предадени от мен със подпис и печат от приемателя или разписка от препоръчаното, години наред в папки. Същото се отнася за извлечения от сметки, квитанции,фишове за заплатата, договори, споразумения и всевъзможни други.
Да позволявам на детето, да си хапне хлебчето, което е изтървало на земята/тревата.

Едно от нещата, които не мога да възприема тук е, че по "панаирите" където продават наденички, няма бира, а където има бира няма наденички. Алкохол без мезе ми е анти.

# 50
  • Мнения: 249
Подписвам се с 2 ръце под изказването.
Аз написах сигурно 10 неща, но почти всичко от казаното тук важи и за мен.
Изглежда, че всички ние, живеещи в Европа, Америка, Азия и т.н. се съгласихме относно повечето неща. Не мога да разбера България на коя планета се намира.

# 51
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
От хранителните навици, единственото нещо което съм променила е закуската, от солена на сладка..
Иначе нищо друго не съм променила от навиците ми в България, целувките по бузите са само за близки приятели, на църква ходя когато искам , приветливостта ми не се е променила с вреемто и нищо не съм копирала от тукашните навици и традиции по инерция, ако нещо не ми е по сърце не го правя само защото е традиционно за страната.

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
нищо не съм копирала от тукашните навици и традиции по инерция, ако нещо не ми е по сърце не го правя само защото е традиционно за страната.

Че, то, кой прави нещо по инерция и не по сърце, само защото е традиционно за страната, в която е имигрирал?!
Така, като чета, оставам с впечатление, че се възприемат навици и традиции, които водят към положителна промяна и които в родната страна малко или много или си възпрепятстван да правиш, или просто не са приети...  Tired


# 53
  • Мнения: 991
Че, то, кой прави нещо по инерция и не по сърце, само защото е традиционно за страната, в която е имигрирал?!
Аз. Споменах поне две-три неща, които съм копирала по инерция, без да ги харесвам. И това не ме ласкае хич.
Иначе се съпротивлявам и отказвам да се асимилирам. Имам чувството, че ако не пазя българските ни традиции (тези, които харесвам) ще се загубя, ще избледнея и ще изчезна в една затлъстяла и раздърпана маса, консумираща мазни бургери. Не казвам, че всички американци са такива. Има много такива обаче. Да подчертая, че и в БГ има много хора, на които изобщо не искам да приличам...

Празнуваме Бъдни вечер с постни ястия в битови съдове на битови покривки, макар че никога не съм го правила в БГ. За Великден (православния) правя козунаци и боядисвам яйца. Отбелязваме именните си дни и тези на приятелите ни. Говоря на детето ми само на български и съм решена да продължа да го правя на всяка цена. Втрещявам се като чуя българи да говорят на децата си на развален английски! Посрещам гости по български - с много и вкусна храна, дори да ми коства повече прекарано време в кухнята. На празна маса лафът не върви. И много ми липсват близки приятели, които са като братя и сестри и могат да дойдат у дома по всяко време без предупраждение, защото знаят, че винаги са добре дошли.

# 54
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Homesick, интеграцията не означава асимилация, поне не според съвременните виждания на тези процеси  Peace


Но човек може да приеме неща от чуждата култура и да ги практикува успешно успоредно с традициите, които има от родната си страна. Не виждам как ползването на кредитна карта или отстояването на правата ми като потребител/клиент ми пречи на това да говоря на български или да приготвям баница (примерно). Както и не виждам с какво бих се запазила повече като българка, ако излизам по всеки повод на токчета - виж, бих се откроявала от масата жени тук с този си вид, това да.  Rolling Eyes

Така че - въпрос на пропорции е и на обмисляне на приоритетите (кое ти е важно да запазиш и кое ти е по-добре да заемеш от новата култура) Peace Едно е да се съпротивляваш на асимилация, друго е да се съпротивляваш на всичко ново и различно  Wink

Да не говорим, че не е и адаптивно да се държа напълно по начина, по който съм се държала някога в България - най-елементарният пример е излизането в различни часове на деня тук и там, което е свързано и с климатичните условия. За това ми беше непонятен отговорът "нищо (друго) не съм променила от навиците ми в България". Но разни хора - разни идеали. Simple Smile

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 19:53 от Mentha

# 55
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За редица от от нещата, които са изброени, дори и не се замислям някак си, че са "американски" - явно бързо съм ги възприела и са били близко до природата ми.
Като че ли външно око по-лесно може да прецени.
Бяхме например преди време на едно българско събиране, и в един момент като си затръгвахме, започнахме масово да си изхвърляме пластмасовите съдове в сложената за тази цел кофа. Единият от домакините беше гостуващ дядо от България, който като видя това, изкоментира защо така, гости сме били, правели сме като 'американците'. Т.е., очакваше се да оставим целия боклук на масата, и някой друг да шета след нас.
Не знам дали някой от присъстващите гости изобщо се беше замислял дали е като 'американец", но на всички беше по-естествено просто да си отсервират. После като се замислих, си спомних, че наистина в България беше така - сядаш на масата, и ти примък-измъкват. И колко по-некомфортно ми е било това, аз не се чувствам истински комфортно на място, където знам, че не е прието да си измия чинията или поне да я хвърля в боклука, ако е пластмасова.

хм, това ме подсети за едно от неЩата, които не възприемам и нямам намерение да го направя тук. гостите са си гости, не искам да стават и да прибират, нито имам намерение да го правя ако съм поканена някъде  Crossing Arms
тук дори практикуват миене на 4инии, по женски в кухнята, докато мъжете (естествено) си правят моабета в хола  ooooh!
помоЩ при отсервиране, ако сме много хора, ок, но ако сме 2 двойки, белким мога да си прибера сама 4иниите от масата  newsm78


Да си вземам 1Ct ресто


много ме впе4атли това, адски то4но  Laughing
ама ако съм с приятели от България усеЩам крити4ния им поглед  #Crazy




Едно от нещата, които не мога да възприема тук е, че по "панаирите" където продават наденички, няма бира, а където има бира няма наденички. Алкохол без мезе ми е анти.

е с това не се свиква, съгласна съм  Laughing


свикнах
- да не ме будят аларми на коли посред нощ...


ако дойдеШ до Итали_то да си подготвена за противното, дори и на Север  Laughing

# 56
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
- Рожден ден: започвам вече с торта и кафе, а след това всичко останало.
- Вечерям рано (в 18).
- Ям домашно приготвени сандвичи на обяд.
- По време на лекции, понякога, пия сок / кафе или хапвам нещо дребно.
- Кафе, кафе и пак кафе. В конски дози и по всяко време. Еспресо никога не съм харесвала.
- Събирам стара хартия за едно основно училище. Със събарните пари учителите организират допълнителни неща за децата.
- Оценявам и се наслаждавам на хубавото време максимално много.
- Ям варени картофи, като гарнитура. Понякога доста често.
- Свикнах да не обръщам голямо внимание на вечното мрънкане на холандците (национална черта) и се надявам да не го възприема.
- Не критикувам решенията на другите. Те имат собствен живот, който живеят, както искат.
- Говоря предимно на 'ти", но с някои преподаватели си продължавам на "Вие".
 
 

# 57
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
И много ми липсват близки приятели, които са като братя и сестри и могат да дойдат у дома по всяко време без предупраждение, защото знаят, че винаги са добре дошли.

направи ми впе4атление понеже на пръв поглед е в контраст с написаното от мен и от други моми4ета. та държа да уто4ня, 4е нямам ниЩо против импровизацията и изненадата, но именно, с близки приятели, с които няма проблем да се скалъпи неЩо набързо. продължавам да смятам, 4е най_хубавите купони така стават.

моят глас против се отнася до разни познати/роднини от 9_то коляно, които се 4увстват в правото си да звъннат на вратата по всяко време, или по телефона, Щото са "ей тук, на пет минути" #Crazy

- пари в брой имам не повече от $ 5. Понякога и толкова нямам. Всичко слагам на карта.


съЩата работа  Laughing
за жалост в Италия все оЩе не навсякъде може да се плаЩа с кредит карта, та понякога изпадам в много неловки положения  Embarassed
мъж ми от време на време ми "зарежда" портфейла, Щото аз определено съм в състояние да поискам да си платя дъвките с кредит картата  Laughing

темата ми е страШно забавна, комплименти на авторката  Peace

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 21:48 от feiam

# 58

свикнах
- да не ме будят аларми на коли посред нощ...


ако дойдеШ до Итали_то да си подготвена за противното, дори и на Север  Laughing

Моят син чу аларма на кола за първи път сега в София. Много му хареса, кръсти я "ио-ио" и само се ослушва кога пак ще се появи "ио-ио". Laughing

# 59
  • T"A
  • Мнения: 2 515
feiam, и тук може да се наложи на човек да плати в брой - напр. в автобуса плащам със стотинки, не съм видяла някой да прекарва карта за билетче (за влака - може). Но ходя с дребни суми... Няма го и това положение - заплата да получиш в брой...

И аз говоря на ти с непознати - така е прието, "Вие" го няма като форма.
С преподавателите - на първо име, беше ми много трудно в началото.

Общи условия

Активация на акаунт