Витоша.Към тези,които оби4ат да ходят на планина

  • 17 359
  • 121
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Добро утро Hug

Ще се радвам да споделите опита и познанията си ,свързани с изка4ването на Витоша по разли4ни маршрути PeaceИнтересно ми е кой и от къде тръгва,какви са самите маршрути ,преходи.........Вси4ко ще ми е любопитно,което ще ми помогне да се ка4вам по разли4ни маршрути.
И аз ще споделя по-късно Twisted Evil
За информация ползвам сайта на Природен парк Витоша ,но друго си е някой да ти разкаже къде какво може да се види и преживее там.

Може да си направим и туристи4еска теми4ка,късаеща българските планини ,а не само Витоша Peace

# 1
  • Мнения: 354
Здрасти , аз съм от Перник и ходим на Витоша от Кладница. Тоест от София има маршрутки до Кладница и така може да дойдеш. От Кладница се върви по павиран път нагоре, по едно разклонение към гората се минава на пряко по живописна еко-пътека до Селимица. От Селимица имаш 2 маршрута-към Танчовица и към Рудничар и двата са прекрасни и си правиш супер разходка
Ако хванеш този към Рудничар, може до златните да си стигнеш и да се прибереш с автобус. А към Танчовица , може да си се върнеш после на Кладница и да се върнеш с маршрутка.
Също правила съм 2 пъти маршруг аЧуйпетлово -Кладница, великолепно, но никак не ме бива за водач, за това не мога да обясня от къде се минава.
Дано съм била полезна Wink

# 2
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здрасти , аз съм от Перник и ходим на Витоша от Кладница. Тоест от София има маршрутки до Кладница и така може да дойдеш. От Кладница се върви по павиран път нагоре, по едно разклонение към гората се минава на пряко по живописна еко-пътека до Селимица. От Селимица имаш 2 маршрута-към Танчовица и към Рудничар и двата са прекрасни и си правиш супер разходка
Ако хванеш този към Рудничар, може до златните да си стигнеш и да се прибереш с автобус. А към Танчовица , може да си се върнеш после на Кладница и да се върнеш с маршрутка.
Също правила съм 2 пъти маршруг аЧуйпетлово -Кладница, великолепно, но никак не ме бива за водач, за това не мога да обясня от къде се минава.
Дано съм била полезна Wink

ве4е мислех,4е никой от пишещите тук не ходи по планините Mr. Green

И аз съм перни4анка,но от години живея в Сф PeaceКато дете съм ходила на Витоша от страната на Кладница ,но нямам никакъв спомен.А истината е ,4е за да стигна до КЛадница ми трябва поне 4ас и половина с кола Twisted Evil
КОлко 4аса ходене е Селимица -Златните мостове?
Скоро 4етох ,4е от Боснек и 4уйпетлово било страхотен маршрут с много приятни гледки,но не разбрах до коя отправна то4ка newsm78

Чуйпетлово -Кладница колко 4аса е ?

Интересуват ме интересните и трудни места на Витоша Mr. Green
Налага ми се поне веднъж седми4но да ходя мнооооооого(да се движа) и съм решила да е на Витоша.

Последните два месеца съм минала няколко маршрута,като се ка4вам до някъде с колата и поле пеш Crazy

1.до х.Планинец  с кола.От там до Момина скала(по склона,където има трахотни цветя в зависимост от сезона) ) ,после още 3-4 км.покрай хижите и обратно.

2.Драгалевци-Бай Кръстьо пеша.Няма такова ка4ване  Twisted EvilОт там около 4ас по пътеките и аз не стигнах никъде Crazy,после  обратно.Отнема около 4 часа.Нищо интересно,и капан4ето на Бай Кръстьо още не работи.

3.Миналата седмица ходих през Бистрица  PeaceРезарват Бистришко бранище е доста интересен,хванах маршрута Бистрица-Алеко ,но по средата поради еко катастрофата(предполагам) пътеката е прекъсната то4но под Резньовете и не се минава .Вижда се идеално в.Г.Резен ,М.резен и Метереологи4ната станция.Уникални гледки.Няма хижи ,само заслони,но пътеката е с доста бодра маркировка PeaceВидях златки покрай Бистришка река  Simple Smile

ето и инфо за Бистришко бранище

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B … D0%B8%D1%89%D0%B5


4.В4ера със сестра ми тръгнахме от ДРагалевски манастир уж към Боянското езеро ,но се озовахме на изток и стигнахме до х.Кикиш и заслон Кикиш,от където гледката към Сф е уникална,оставаш без дъх PeaceПосле обратно.

Обикновенно ходя сама и нямам проблеми,през седмицата освен животинки друго не срещам Twisted Evil

от страната на Перник никога не съм се ка4вала и смятам да наваксам Peace
Идната седмица планувам  Симеоновски езера или Боянското езеро и водопада.Някой да ги е минавал?

neci,Духлата отворена ли е ве4е за посетители?

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
Обикновено се качваме със Симеоновския лифт до Алеко и от там надолу до Симеоново (или др. село - Железница, Драгалевци) взависимост от това дали сме с кола или без. Когато сме с малката се разхождаме из Дендрариума - х. Иглика или Златните мостове - голямата поляна с ресторантчето и сладкарничката до х. Момина скала.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Обикновено се качваме със Симеоновския лифт до Алеко и от там надолу до Симеоново (или др. село - Железница, Драгалевци) взависимост от това дали сме с кола или без. Когато сме с малката се разхождаме из Дендрариума - х. Иглика или Златните мостове - голямата поляна с ресторантчето и сладкарничката до х. Момина скала.

Лекси,аз разполагам с общо 5-6  часа ,в които ми трябва ходене на макс PeaceНе съм ходила до Дендрариума,коя е отправната то4ка?И има ли маркировка?
Питам така защото ходя сама и си е важно къде то4но ще развявам гащи Twisted EvilНе ме е страх,но за по-сигурно да питам Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
lavender, Дендрариума не ти го препоръчвам много. Не е като планина, а като парк - с алеи, езерца, мостчета, масички, беседки, барбекюта, има и игрушки. Удобно е за колички, равно... Но определено за мен това не е планина, а по-добрият парк (живеем до бул. България и пътят ми до там е 15-20 мин). Намира се малко над Тихия кът, след статуята на Мечката. Подминава се и музея на Мечките. Вдясно има разширение на пътя, има и чешмичка. От там по стъпалца се слиза към самия Дендрариум (води се мини резерват). В събота и неделя е пренаселен и е по-добре да не се ходи тогава!

# 6
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender, Дендрариума не ти го препоръчвам много. Не е като планина, а като парк - с алеи, езерца, мостчета, масички, беседки, барбекюта, има и игрушки. Удобно е за колички, равно... Но определено за мен това не е планина, а по-добрият парк (живеем до бул. България и пътят ми до там е 15-20 мин). Намира се малко над Тихия кът, след статуята на Мечката. Подминава се и музея на Мечките. Вдясно има разширение на пътя, има и чешмичка. От там по стъпалца се слиза към самия Дендрариум (води се мини резерват). В събота и неделя е пренаселен и е по-добре да не се ходи тогава!

разбрах,музея на ме4ката го знам PeaceОтпада Crazy

# 7
  • sofia
  • Мнения: 7 477
някой да е ходил скоро до Ждрелото на р.Ерма,Трънско?

# 8
  • Мнения: 3 550
Според мен Витоша стана анти-планина. Идеята да се превърне в туристическа темичка за всички български планини повече ми допада.

# 9
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Според мен Витоша стана анти-планина. Идеята да се превърне в туристическа темичка за всички български планини повече ми допада.

ок,ще сменя заглавието Peace

и...........всеки да си казва къде какво му е харесало Peace

ох,ве4е не мога да редактирам Rolling EyesАко някой модератор го направи ще е добре Hug

# 10
  • Мнения: 21
Можеш да се качиш с нещо до Алеко и оттам да тръгнеш по пътеката, която минава през Меча поляна (през Лалето) и като вървиш все по нея в един момент ще стигнеш до х. Академика. Пътеката е доста дълга, заобикаля и двата Резена, но е хоризонталана. Оттам можеш да слезеш към Железница ,има много хубава гледка към Рила, но слизането е доста стръмно. И за този маршрут обезателно си трябва цял ден.
Надявам се да съм била полезна. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 21
Според мен Витоша стана анти-планина. Идеята да се превърне в туристическа темичка за всички български планини повече ми допада.
Защо Витоша да е анти-планина? newsm78

# 12
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Можеш да се качиш с нещо до Алеко и оттам да тръгнеш по пътеката, която минава през Меча поляна (през Лалето) и като вървиш все по нея в един момент ще стигнеш до х. Академика. Пътеката е доста дълга, заобикаля и двата Резена, но е хоризонталана. Оттам можеш да слезеш към Железница ,има много хубава гледка към Рила, но слизането е доста стръмно. И за този маршрут обезателно си трябва цял ден.
Надявам се да съм била полезна. Simple Smile

мерси  bouquet
като студентка в НСА по време на ТАО курса тази пътека я минавахме няколко пъти,но това е било преди 15 год ooooh!И други неща са ми били в главата,не съм споделяла сегашните си виждания за живота CrazyНе се сетих за този маршрут,тенкю  bouquetНе помня дори колко 4аса се върви,помня само,4е го ходехме маршрута за да ядем торта "гараш" на Алеко Mr. Green

Кабинката работи ли през седмицата?

# 13
# 14
  • sofia
  • Мнения: 7 477

  bouquet,зна4и,нямам много избор с дниите Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 735
Здравейте,
аз най-често ходя до Черни връх - седалковият лифт Бай Кръстьо и после нагоре през стената и по "главния път" за върха.

# 16
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Аз пък ходя с малката всяка събота и неделя.Преходчета съобразени с нейните възможности-10-15км,и разбира се гледам да е по равничко.Миналата година минахме през Физкултурник за Железница,но ни беше вповече.
Сега обикаляме района от към Княжево,защото ни e по-неизвестен.
Не бях минавала пътеката от Златните към Владая-много ми хареса.
Хайде в събота,къде ще ходим?? Thinking
И да допълня за Боянския водопад,много приятно преходче.Има два пътя,по стръмен-по дерето на Боянската река и заобиколен,по-полегат-през Боянското езеро.
А  Симеоновските езера може да се включат като часто от преход Железница-Симеоново или Драгалевци-Симеоново-Бистрица,защото са твърде близко над селото.

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 15:00 от мама емили

# 17
  • Мнения: 675
Другата седмица ще ни водят от училище да изкачваме Черни връх. Не съм ходила досега на Витоша, така че ще следя темата с интерес.

# 18
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте,
аз най-често ходя до Черни връх - седалковият лифт Бай Кръстьо и после нагоре през стената и по "главния път" за върха.

това ми предстои като свърши сина у4илище ,4е иска с мен Peace,а и на мен сама не ми се ходи до там.Предпо4итам с детето Heart Eyes

# 19
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Аз пък ходя с малката всяка събота и неделя.Преходчета съобразени с нейните възможности-10-15км,и разбира се гледам да е по равничко.Миналата година минахме през Физкултурник за Железница,но ни беше вповече.
Сега обикаляме района от към Княжево,защото ни e по-неизвестен.
Не бях минавала пътеката от Златните към Владая-много ми хареса.
Хайде в събота,къде ще ходим?? Thinking
И да допълня за Боянския водопад,много приятно преходче.Има два пътя,по стръмен-по дерето на Боянската река и заобиколен,по-полегат-през Боянското езеро.
А  Симеоновските езера може да се включат като часто от преход Железница-Симеоново или Драгалевци-Симеоново-Бистрица,защото са твърде близко над селото.

Емили,супер,това са си не леки преходи с дете на тази въраст(видях снимките)

днес ходих от Бистрица до Симеоновските езера(и обратно).Абе,хора,то езера няма ShockedИма два гьола (занемарени) и скари  около тях.НИе ли не стинахме до тях ,или това са те?
Пътеката е приятна ,хоризонтална,обходна в ниската 4аст на терена.Особено в близост до Бистрица има страхотни места з апикник,с реки и места за по4ивка и хапване.Много ме изкефи PeaceИмаше хора ,излезли на разходка над Симеоново.Мислехме да продължим до Железница,но преценихме,4е няма да имаме време Rolling Eyes

НИщо собено като гледки ина4е,но пък така си го избрахме и решихме днес да го минем.Препоръ4вам го на хора с деца,лек е за ходене,около 1  4ас и половина  в едната посока.Има си маркировка,става Peace

идната седмица сме решили Бояна-езерата-водопада Crazy

ще пусна после снимки от маршрутите и местата ако искате Peace

# 20
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
идната седмица сме решили Бояна-езерата-водопада Crazy
ще пусна после снимки от маршрутите и местата ако искате Peace
И ако не ви се слиза обратно по стръмния път надолу,има пътека над водопада, която води до х.Момина скала.От поляната пред хижата до Златните мостове са 30мин,от там маршрутка номер 10 и сте в София.
Ние преди време минахме от Драгалевския манастир през Боянското езеро  до водопада,но малката беше още по-малка тогава и много ни натежа слизането по дерето.

Чакам снимки!
Ps:Пътеката над поделението се губи на моменти.

# 21
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Кажи ми ,моля те(защото винаги отивам до някъде с кола) къде са спира в Бояна в близост до на4алото на маршрута за водопада и езертата ?

ето и малко снимки,но от в4ера не съм ги ка4ила Twisted Evil

това е от преди месец

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/42/Vitosha_mauntain


преди две седмици:


http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/44/Vitosha_rezervat … trishko_branishte

миналата седмица:


http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/45/Vitosha_mountain

има още няколко в сайта,но не са панорамни.Албумите са надписани и са правени предимно около Момина скала миналата година и на4алото на тази пролет Hug

# 22
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Обиколихте ли планината?Къде ходи lavender ?
Ние минахме през Алеко-Черни връх-Златните мостове.Времето беше страхотно за такава разходка в откритата част на планината.

# 23
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Обиколихте ли планината?Къде ходи lavender ?
Ние минахме през Алеко-Черни връх-Златните мостове.Времето беше страхотно за такава разходка в откритата част на планината.

 Peace


след вторник не съм ходила Simple Smile
идния пак планувам Peace

страхотни снимки,много ми харесват.Особено това

http://picasaweb.google.com/losh.roditel1/AlekoCherniVrahKumataZ … 49464088173188338

 Hug

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Здравейте,
аз най-често ходя до Черни връх - седалковият лифт Бай Кръстьо и после нагоре през стената и по "главния път" за върха.

това лифта, който започва от ресторант Воденицата ли е?
И като стигнеш края на лифта, за колко време се стига до Черни връх?
10Х

# 25
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Точно този!
На нас ни отне 2 часа качването,заедно с почивките.

# 26
  • Мнения: 354
Селимица.златните е около 2-3 часа. А този Чуйпетлово Кладница е много поне 4 струва ми се. Ама не беше скоро та да не те подведа. Confused
Духлата е отворена, е по-малък и е отвора , откакто падна тая скала пред входа, ама се влиза.
Аз ужасно обичам да ходя пеша, но също и ужасно ме е страх да ходя сама. За това ми е по-трудна организацията. Ама като порасне малкия , така ще си ходим заедно Laughing

# 27
  • sofia
  • Мнения: 7 477
от къде тръгва пътеката за Боянското езеро в Бояна?
Или..........къде да се паркирам в Бояна за да хвана правилния път Crazy?

дано не вали утре Praynig

живот и здраве идния месец ще ходим да си по4инем няколко дни около Банско и са ми обещали плътно два дни да ме разхождат и да ка4им Вихрен Peace

някой ходил ли е на я.Кърджали?Само хубави неща 4увам и събирам мнения Hug

# 28
  • Мнения: 354
Утре ще вали, току що гледах, както и до края на седмицата всеки ден.
За яз. Кърджали също се интересувам. Ще следя.

# 29
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Ето тук има доста добро обяснение.
Мисля че няма проблем да се спре пред самата пътека,където свършва улицата.
Доста дъждовно го дават утре,предвиди дъждобран Hug

 EmbarassedСрам,шест години съм живяла в Кърджали,но никъде не съм ходила.

# 30
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Дъжд ли?Лошо време ли?

никога не слушам прогнозата по медиите,доказали са 100% непознаваемост Twisted EvilСъобразявам се с тази на сайта на ПСС за планините и една американска като цяло за прогнозата когато ми е важно Peace
Както и да е......

не ходих до Боянското езеро и то понеже съм се нау4ила да слушам по-знаещите от мен Crazy ,а и 4естно казано си ме достраша както съм сама да хвана този маршрут при непостоянното време горе(по пътя няма хижи ).
Ка4их се до Планинец ,от там до МОмина скала,х.Есперанто ,после тръгнах към водопада ,но беше доста стръмно .......Хлъзгаво ,морко......и при 13 м.,наклон не посмях да сляза да не се пребия Mr. GreenВърнах се до Момина скала,помотах се и се върнах до х.Планинец PeaceГледах ако ме заплющи дъжд да съм близо до хижи и заслони Rolling EyesИ по тази при4ина си промених първона4алния маршрут.
Запознах се с хижаря на Планинец и 4овека каза,4е до 20ина дни хижата ще е ремонтирана и отворена отново Peace

та,нищо ново не ви споделих от днес:twisted:
Времето беше хубаво ,но си имах едно на ум Peace
Направи ми впе4атление,4е под МОмина скала ве4е няма толкова цветя,билки,растения като цяло.Предишни години е море от цветя.А утре е Еньов ден,но аз и едно такова не видях newsm78Рано ли е?

# 31
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Тюх,язък!Точехме лиги за снимки на водопада!

# 32
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Тюх,язък!Точехме лиги за снимки на водопада!

 Joy

сори Mr. Green

# 33
  • Мнения: 44
Да споделя за един маршрут с повечко ходене и прилична денивелация. Направихме го на 6.06 с мъжа ми и оттогава ми е сърдит.Heart Eyes

с. Железница-х. Академика (сега май се казва Купена)- Черни връх и обратно, че колата ни беше в Железница. Ходихме около 8 часа с всички почивки по пътя и на Черни връх (бобена чорба и чай Simple Smile), както и напрекъснати спирания мъжа ми да си играе с GPS-а. Денивелацията е около 1200м и си е голямо драпане до х. Академика. След това до Черни връх е много приятно, а най-много ми хареса, че срещнахме много малко хора по пътеката и се откриват страхотни гледки към София, яз. Искър и Рила. Препоръката ми е ако има възможност да не се слиза обратно по същия път, защото колената отиват на кино.

# 34
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Страхотна пътека,ние сме я минавали в обратен вариант ,наистина е много стръмна.
Днес решихме с малката да се поразходим в района на Драгалевци,но ни заваля и се прибрахме бързо.

# 35
  • Мнения: 21
Да споделя за един маршрут с повечко ходене и прилична денивелация. Направихме го на 6.06 с мъжа ми и оттогава ми е сърдит.Heart Eyes

с. Железница-х. Академика (сега май се казва Купена)- Черни връх и обратно, че колата ни беше в Железница. Ходихме около 8 часа с всички почивки по пътя и на Черни връх (бобена чорба и чай Simple Smile), както и напрекъснати спирания мъжа ми да си играе с GPS-а. Денивелацията е около 1200м и си е голямо драпане до х. Академика. След това до Черни връх е много приятно, а най-много ми хареса, че срещнахме много малко хора по пътеката и се откриват страхотни гледки към София, яз. Искър и Рила. Препоръката ми е ако има възможност да не се слиза обратно по същия път, защото колената отиват на кино.


Доколкото знам хижата все още се казва Академика newsm78, а Купена е връх в околността.
Иначе този маршрут е много приятен, но натоварващ. За слизането е по-добре да се ползва Драгалевския лифт.

# 36
  • Мнения: 2
някой да е ходил скоро до Ждрелото на р.Ерма,Трънско?

аз бях там преди месец, ходих с колеги. Много е приятно и има варианти за разходка, зависи колко ти се ходи. Освен на по-известното ждрело, има и една пътека на буйновското ждрело, което е на около 5 км от там

Проблемът е, че няма нищо за хапване наоколо, но пък на поляната до реката има масички и пейки и може да стане хубав пикник.

Ако ви се качва нависоко - до по-ниската скала има пътека а от върха и се разкрива прекрасна гледка.

Ако искаш, кажи, ще разкажа повече подробности (маршрути, места за спане)

# 37
  • sofia
  • Мнения: 7 477
някой да е ходил скоро до Ждрелото на р.Ерма,Трънско?

аз бях там преди месец, ходих с колеги. Много е приятно и има варианти за разходка, зависи колко ти се ходи. Освен на по-известното ждрело, има и една пътека на буйновското ждрело, което е на около 5 км от там

Проблемът е, че няма нищо за хапване наоколо, но пък на поляната до реката има масички и пейки и може да стане хубав пикник.

Ако ви се качва нависоко - до по-ниската скала има пътека а от върха и се разкрива прекрасна гледка.

Ако искаш, кажи, ще разкажа повече подробности (маршрути, места за спане)

да,моля те Peace

Трън го познавам добре,ходех 4есто до скоро,но така и не ни оставаше време да отидем до ждрелото.
Сподели колкото прецениш,4е е необходимо  bouquet

# 38
  • Мнения: 2
да,моля те

Трън го познавам добре,ходех 4есто до скоро,но така и не ни оставаше време да отидем до ждрелото.
Сподели колкото прецениш,4е е необходимо


Здравей lavender,

преди малко написах едно много подробно обяснение за маршрутите в района и преди да го публикувам без да искам излязох от форума и го загубих Sick

Ще се опитам до края на деня да го напиша пак  bouquet

# 39
  • Мнения: 2
ето ме пак с малко свободно време

най-лесно се стига с кола от Трън (3 км до ждрелото). Може и пеша разбира се, пътят върво покрай реката и е доста приятно.

Ако все пак сте с кола, трябва да спрете веднага след 3-тия мост (има ясно изразен завой на ляво и нещо като билборд на хотел Ярловци). От този мини паркинг тръгва една алея в дясно, която по-късно става на пътека и за около 5-10 мин води до едно мостче над реката. От там има хубава гледка към най-тясната част на ждрелото и към едно 4-метрово водопадче. Ако се изчачите по насрещния склон, ще излезете на черен път, точно до тунела, преминаващ под цялата скала. Можете да минете от другата страна на тунела и да се спуснете до реката, за да видите ждрелото от другата страна. Доколкото знам този тунел е прокопан в Царско време с идеята да минава влак от София за Сърбия, но след Балканските войни проектът е изоставен. Ето малко снимки които намерих по темата: http://www.snimka.bg/search.php?q=%E6%E4%F0%E5%EB%EE%F2%EE&c … D=1&c0_page=1

После можете да се качите до по-ниската скала. Най-лесния път е да се върнете до колата и да хванете по стръмния път в дясно. Той се качва до една махаличка, вървете все направо, докато пътят не направи 180 градусов завой. Продължете по него, докато стигнете до стръмна поляна с някаква постойка (май е резервоар). Там пресичате поляната и търсите пътека в дясно в гората. Щом я намерите - вече става лесно, пътеката ще ви изведе до върха на скалата.
Другата еко-пътека е Буйновското ждрело също е много живописна. Тя се хваща от завода за вода в с. Банкя. Върви покрай реката, има доста дървени мостчета, стига се до естествен басейн с водопадче в единия край. Доста е симпатично.

Ние спахме в хотел Ярловци в едноименното село. Аз очаквах доста по-спартански условия и затова бях приятно изненадана. И условията и кухнята и обслужването бяха на ниво.

Според мен е много добра дестинация за 1 или 2 дни.

Дано да съм ти била полезна  bouquet

# 40
  • Мнения: 2
а, забравих нещо:

ако след тунела продължиш по черния път можеш за около 1:30 мин да стигнеш до с. Банкя и така да свържеш двете пътеки.

но в този вариант трябва някой да вземе колата и да ви чака с нея в банкя, иначе става доста ходене(не че е невъзможно да се мине, но не знам колко ви се ходи Peace)

# 41
  • sofia
  • Мнения: 7 477
а, забравих нещо:

ако след тунела продължиш по черния път можеш за около 1:30 мин да стигнеш до с. Банкя и така да свържеш двете пътеки.

но в този вариант трябва някой да вземе колата и да ви чака с нея в банкя, иначе става доста ходене(не че е невъзможно да се мине, но не знам колко ви се ходи Peace)



  bouquetБлагодаря.

Ще из4акам да спре да вали и ще отида.Имам баба в Перник и вероятно ще комбинирам нещо за да не спим другаде Peace

# 42
  • Мнения: 54
Здравейте, момичета!  На Витоша преди доста време съм ходила 3-4 пъти. Сама не бих се наела, а тези около мен планината не ги влече  Sad.Радвам се за вас, че имате удоволствието да сте често сред природата. Покажете и други хубави снимки.

# 43
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте, момичета!  На Витоша преди доста време съм ходила 3-4 пъти. Сама не бих се наела, а тези около мен планината не ги влече  Sad.Радвам се за вас, че имате удоволствието да сте често сред природата. Покажете и други хубави снимки.

в 4етвъртък ако не вали(както и деня преди това) мисля да се ка4а на 4ерни връх PeaceС колата до Алеко  и после както си му е реда Mr. Green
НО утре ще си знам програмата за седмицата и ако наистина си освободя деня ще пиша ако има желаещи да се съберем Hug

# 44
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
С колата до Алеко  и после както си му е реда Mr. Green
........ ако има желаещи да се съберем Hug
Желателно,защото няма лифт през седмицата,а аз съм без кола.Но за сметка на това с дете.

# 45
  • sofia
  • Мнения: 7 477
С колата до Алеко  и после както си му е реда Mr. Green
........ ако има желаещи да се съберем Hug
Желателно,защото няма лифт през седмицата,а аз съм без кола.Но за сметка на това с дете.

тая седмица няма да сколасам ,а и гледам времето е отврат  Close

# 46
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
за съботно или неделно катерене на Черни връх и аз съм желаеща (по-скоро половинката ми).
Моля, ако се събере група, да свирнете  Whistling Hug

# 47
  • Мнения: 54
Жалко, че цялата седмица я дават дъждовна.

# 48
  • sofia
  • Мнения: 7 477
за съботно или неделно катерене на Черни връх и аз съм желаеща (по-скоро половинката ми).
Моля, ако се събере група, да свирнете  Whistling Hug

аз съм ПАС за този уикенд Rolling Eyes

# 49
  • София
  • Мнения: 615
За мен няма лоша планина, Витоша за ски е по-неблагоприятна, но за туризъм и разходки е чудесна. Радвам се на ентусиазма ви и ако ме приемете се присъединявам.
Миналата година направихме няколко маршрута и ни се услади.
В събота ако е хубаво времето ще се качим, чудя се къде, че сме с деца. Видяхме къде се намира музея на мечката, но не влязохме - някой може ли да сподели впечатления ? Наистина ли вече няма езера над Симеоново? Там не съм ходила отдавна.

# 50
  • Мнения: 21
За мен няма лоша планина, Витоша за ски е по-неблагоприятна
Защо да е по-неблагоприятна? newsm78

# 51
  • Мнения: 21
За мен няма лоша планина, Витоша за ски е по-неблагоприятна, но за туризъм и разходки е чудесна. Радвам се на ентусиазма ви и ако ме приемете се присъединявам.
Миналата година направихме няколко маршрута и ни се услади.
В събота ако е хубаво времето ще се качим, чудя се къде, че сме с деца. Видяхме къде се намира музея на мечката, но не влязохме - някой може ли да сподели впечатления ? Наистина ли вече няма езера над Симеоново? Там не съм ходила отдавна.
Зависи колко са големи децата. Може да се качите с Драгалевския лифт до Голи връх, после Алеко и да се намерите някоя хубава полянка - на стената има много. Или пък да се качите до Черни връх.
Езера над Симеоново си има, но те са по-скоро гьолове. Ако ви се ходи по по ниското Боянския водопад не е лош вариант.

# 52
  • София
  • Мнения: 615
milenka_ski защото за напреднали скиори има малко писти, които в повечето време са затворени. За начинаещи става, но за истинско каране трябват още много усилия и инвестиции, поне според мен.
Миналата година ходихме от Бояна до Боянския водопад, справихме се , но за малкото беше тежко - на 3 и половина години е. Пътеката е стръмна и се губи. А с каката ходихме до Черни връх също мин.година. Често ходим  Бистрица - Железница, та исках нещо по-различно.

# 53
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте планинарки Twisted Evil

Дано ве4е лошото време свърши Close,4е се удавихме от вода.

Аз в4ера се върнах от Банско и с едни приятели успяхме да се поразходим.Добре,4е имаше кой да ме води(местен),4е хи4 не познавам Пирин Rolling EyesРазхождахме се в ниските райони ,но в сряда се ка4ихме до ез.Рибното през х.Вихрен и ез.Окото.В.Вихрен го оставихме за следващия път Mr. GreenВремето беше разкошно ,имаше и други туристи ,гледките бях смайващи Hug
Маркировката е отли4на  Peace
Снимки имам,но ще отнеме да ги изто4а и ка4а в нета Simple Smile
Идната седмица пак се готвя за Витоша  bouquet

# 54
  • София
  • Мнения: 615
Утре прогнозата за времето е разколебаващо разочароващо неблагоприятна за туризъм.  Sad
lavender много ми се иска и ние да видим в. Вихрен, ама кога ли , малък е моят планинар май за този маршрут.

# 55
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Идната седмица пак се готвя за Витоша  bouquet

да свирнеш  Hug
Иначе ние сега отиваме към Разложката котловина (подножието).

# 56
  • Мнения: 4 915
Любимият ми маршрут е Драгалевци - Бай Кръстьо - Комините - горе на билото - Златните мостове...Отнема почти цял ден, но е много красиво при Комините - един алпийски пейзаж, а и качването покрай тях по една стръмна пътека нагоре е много готино. Пък гледката отгоре от билото е страхотна...После по пътя към мостовете е релаксиращо...Не е за малки деца обаче.

# 57
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Утре прогнозата за времето е разколебаващо разочароващо неблагоприятна за туризъм.  Sad
lavender много ми се иска и ние да видим в. Вихрен, ама кога ли , малък е моят планинар май за този маршрут.

Неда,спокойно можете да се ка4ите до х.Вихрен с кола (или до м.Бъндерица),от там до ез.Рибното е около 4ас и половина .Терена е разнообразен и има много места за по4ивка ,не е много стръмен.А връх Вихрен се вижда идеално ,под него е пътеката  PeaceЗа детето не знам,мойто малкото е мрънкало и никога не го планувам  Twisted Evil
Видяхме и деца на лагер (6-10 годишни) ,които се катереха от хижата до ез.Рибното,но си зависи от 4аветата Mr. Green

Много разли4на от Витоша ми се стори Пирин newsm78.Но е нормално,Пирин не я познавам и за първи път се ка4вам така на разходка,а и понеже не съм скиорка........просто нямам база за сравнение още  Peace
Не се наканих да видя Байкушевата мура и сега съжалявам,а беше на 200 м.от главния път #Cussing out

КОй може и иска идната седмица да се ка4им на Витоша?Аз моми4ета мога през седмицата,уикендите ми е много трудно.Ще решим от къде до къде ,да е поне 4 4аса ходене  newsm78

Ще си видя програмата и някак ще си освободя един цял ден Peace

Късмет с времето на тези,които ще ходят сега някъде Hug

# 58
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
КОй може и иска идната седмица да се ка4им на Витоша?Аз моми4ета мога през седмицата,уикендите ми е много трудно.Ще решим от къде до къде ,да е поне 4 4аса ходене  newsm78
Ще си видя програмата и някак ще си освободя един цял ден Peace
Пу аз!Ама вървя с малко туристче,не много капризно Mr. Green

# 59
  • sofia
  • Мнения: 7 477
КОй може и иска идната седмица да се ка4им на Витоша?Аз моми4ета мога през седмицата,уикендите ми е много трудно.Ще решим от къде до къде ,да е поне 4 4аса ходене  newsm78
Ще си видя програмата и някак ще си освободя един цял ден Peace
Пу аз!Ама вървя с малко туристче,не много капризно Mr. Green

дай ми моля те тел. Praynig

ка4вам снимки от Пирин Hug

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/49/Pirin_mountain

# 60
  • Мнения: 21
milenka_ski защото за напреднали скиори има малко писти, които в повечето време са затворени. За начинаещи става, но за истинско каране трябват още много усилия и инвестиции, поне според мен.
Не знам какво точно имаш предвид под напреднали  скиори, но аз се смятам за такава понеже карам от 21 години. Ами пистите като Горно Лале(по-точно лавината  Simple Smile), Стената около Спас и Боби. Лавината на Боби става почти отвесна на места. И ако там няма писти за напреднали какво правят хората от БАССЕС(Българска Асоциация по Ски Свободен и Екстремен Стил) там.
Не казвам че на Банско и Боровец няма хубави писти, но Витоша има едно основно предимство пред тях - за 1 час съм горе.
А инвестиции разбира се че трябват, но е важно те да се вложат за обновяване на лифтовете и влековете, а не да настроят хотели и да съсипят планината както направиха на Банско.

# 61
  • София
  • Мнения: 615
milenka_ski да, права си - предимство има близостта. Може би и не съм се изразила добре, но за мен като писти и "гостоприемност"/визирам атмосферни условия/ са по-добре Банско, Боровец, Пампорово и най-накрая Витоша. Поне тази зима имаше едно Лале с изкуствен сняг за мен. Стената колко дни е работила тази година? Иначе и аз имах в предвид инвестиции в писти и съоръжения.

# 62
  • Мнения: 54
Lavender, снимките са чудесни.  През седмицата съм свободна понеделник и петък. Ако решите пишете. Laughing

# 63
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Lavender, снимките са чудесни.  През седмицата съм свободна понеделник и петък. Ако решите пишете. Laughing

гледайки прогнозата евентуалния първи недъждовен ден ще е вторник ,така 4е срядата се надявам да е сухо.Ако не ,ще го мислим за петък тогава Peace

# 64
  • София
  • Мнения: 615
lavender чудесни снимки, сега ще ги покажа и на мъжо и ще го навивам да отидем, макар и да не стигнем до върха.

# 65
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender чудесни снимки, сега ще ги покажа и на мъжо и ще го навивам да отидем, макар и да не стигнем до върха.

 Twisted EvilРазходете се,там има къде ,та дори и да не се ка4ите на Вихрен.Ще утрепате поне 2-3 дни ,само вижте времето PeaceВ 4етвъртък даже пуснаха кабинката от Банско,имаше групи и явно гледаха да угодят на туристите.

# 66
  • Мнения: 21
milenka_ski да, права си - предимство има близостта. Може би и не съм се изразила добре, но за мен като писти и "гостоприемност"/визирам атмосферни условия/ са по-добре Банско, Боровец, Пампорово и най-накрая Витоша. Поне тази зима имаше едно Лале с изкуствен сняг за мен. Стената колко дни е работила тази година? Иначе и аз имах в предвид инвестиции в писти и съоръжения.
Стената (визирам Спас и Боби) работиха 3.5 месеца - януари, февруари, март и април докато затвориха. Спас спря малко по-рано, защото се счупи. Не знам колко са ми каранията тази година, но миналата бяха 30 и без 1-2 всички са на  Стената, което за 1 сезон в който съм пропуснала 1 месец (разтегнах си връзка на коляното) не е малко.
А инвестициите в съоръжения са много наложителни. Съоръженията са на по 40 години.

# 67
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Ние използвахме първия не мокър ден за да оберем гъбите Mr. Green

# 68
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Ние използвахме първия не мокър ден за да оберем гъбите Mr. Green


еха,много оби4ам гъбки Twisted Evil

моми4ета,с Емили в 4етвъртък мислим да се ка4им до някъде,за петък не е много сигурно за сега newsm78
Утре ще пишем окон4ателно кога ,в колко 4аса и от къде Hug

# 69
  • Мнения: 2 759
Ние използвахме първия не мокър ден за да оберем гъбите Mr. Green...
                          Разбирате ли от гъби? Мислех да пусна гъбарска тема тук, в Хоби и се чудех дали ще има интерес. Аз нищо не разбирам, но много ми се иска да се науча. Гледам, че в в Уики-то има подробна информация с картинки за част от гъбите.

# 70
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Ние използвахме първия не мокър ден за да оберем гъбите Mr. Green...
                          Разбирате ли от гъби? Мислех да пусна гъбарска тема тук, в Хоби и се чудех дали ще има интерес. Аз нищо не разбирам, но много ми се иска да се науча. Гледам, че в в Уики-то има подробна информация с картинки за част от гъбите.

аз -НЕ!някога ходех с дядо ми като дете да берем,но това е било толкова отдавна Twisted Evil
Е,"па4и крак" познавам и малко други,но гъбарка не съм Crazy
мисля,4е "гъбарска тема "ще е полезна,но не пре4и и тук да я заформим Twisted Evil

В 4етвъртък с Емили се ка4ваме  PeaceИдеята е да се метнем с колата до АЛЕКО  и оттам вариантите са два:4ерни връх или през Ме4а поляна до Резньовете.Ще го мислим на място .Времето ще е перфектно и сме решили да се разходим добре на слън4ице Hug

КОйто иска,моля да се присъедини Hug
Аз за петък отпадам вероятно Close

# 71
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Израснала съм в такова семейство-обикаляхме баирите редовно.
Познавам доста гъби ,но бера само 4-5вида,не се чуствам сигурна..

# 72
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Израснала съм в такова семейство-обикаляхме баирите редовно.
Познавам доста гъби ,но бера само 4-5вида,не се чуствам сигурна..

ехаааааа,ще ме нау4иш зна4и Twisted Evil
а,и сърнелата не мога да я сбъркам.
Миналата седмица около Банксо видях за първи път Мухоморка,голяма и не много 4ервена Twisted EvilИмаше ги в изобилие Rolling Eyes

# 73
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... В 4етвъртък с Емили се ка4ваме  Peace

еее, защо все през седмицата катерите?
Няма ли съботно-неделни качвания?

# 74
  • sofia
  • Мнения: 7 477
... В 4етвъртък с Емили се ка4ваме  Peace

еее, защо все през седмицата катерите?
Няма ли съботно-неделни качвания?

аз не мога събота и неделя,с малкия съм плътно ,а той не е за планина.За това използвам през седмицата PeaceАко има кой д ами прави компания-ок,ако не-отивам сама Twisted Evil
Но ако друг може с тебе през уикенда ,ка4ете се PeaceГледам не малко хора пишат  bouquet

Шани,на мен ми е сложно по4ивните дни Rolling Eyes

За утре с Емили се ка4ваме до Алеко с колата.Само трябва да я 4уя и уто4ним 4аса за да пиша.В Гео МИлев съм и посоката е ДРагалевци ,после нагоре .ПО път мога да взема някой  Peace
Смятам 9.30 -10.00 да съм в Драгалвеци .

# 75
  • Мнения: 4 915
Ние в събота семейно ще минем прехода Кладница- Селимица за първи път. Понеже се очертават жеги, еко-пътеката слънчева ли е или сенчеста, има ли горички за отмора на хладинка? Да не е само по билото, че е южен склон и представям си как ще грее... Rolling Eyes

Някакви насоки за по-интересни отбивки там?

# 76
  • Мнения: 54
Момичета, пожелавам ви приятно изкарване! HugАз съм на работа CryЗа другата седмица съм свободна в четвъртък, ако решите нещо.

Последна редакция: чт, 16 юли 2009, 10:26 от Caroline

# 77
  • София
  • Мнения: 615
И аз не мога през седмицата, но ако се разберем, за да не съм с малкия, мога да си пусна отпуск за 1 ден и да дойдем с каката. Сложничко  Wink нещо ми става. Ще го мисля.

# 78
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Страхотно изкарахме с lavender ,времето горе беше прекрасно!Очакваме и снимките да постне (нали тя е професионалиста в тази сфера Peace)

# 79
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Страхотно изкарахме с lavender ,времето горе беше прекрасно!Очакваме и снимките да постне (нали тя е професионалиста в тази сфера Peace)

ето  Hug

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/50/Vitosha_mounatin

Много приятно време и много спокойно беше през целия преход.В крайна сметка тръгнахме от Драгалевци със седалката до Бай Кръстьо и после пеша до Комините,Платото,покрай Ушите и Голи връх.Пуснахме се от Голи връх директно до Драгалевци.На места под КОмините е много мокро и хлъзгаво ,реката я минахме боси Mr. GreenАз се поузорих през реката Embarassed
После е приятно ,не много стръмно и с много билки през целия път Peace
Имаше си хора,което ме у4уди,но не беше пренаселено и сега ми пищи главата от цялата тишина днес .А как съм изгоряла,ужас #Cussing out

За инфо да ви кажа,4е седалката работи 4етвъртък-неделя и билета е 4 лв. от ДРагалевци до Голи връх.За Бай Кръстьо е 2 лв.
Дъщери4ката на Емили е истински герой HugМИлото мина маршрута и ме засрами особено на реката Crazy
Нещо много се скапах под КОмините,имаше няколко паметни пло4и на загинали млади мом4ета.И все на около 100 м.разстояние Confused
Видяхме и катера4и,катереха се по скалите около КОмините .

Идната седмица не съм в СФ и желая на вси4ки ви приятна разходка и хубави емоции  bouquet

# 80
  • Мнения: 2 759
                              Ехаааа, страхотни снимки   bouquet! И аз снимах гъбки, но вашите са станали по-хубави. Любопитното за мен е, че и моите и вашите са леко гризнати  Thinking. Някой знае ли какви са гъбите (и двата вида)?

# 81
  • sofia
  • Мнения: 7 477
                             Ехаааа, страхотни снимки   bouquet! И аз снимах гъбки, но вашите са станали по-хубави. Любопитното за мен е, че и моите и вашите са леко гризнати  Thinking. Някой знае ли какви са гъбите (и двата вида)?


4ервената е Мухоморка,небезизвестната отровна гъба.

Кафявата е Манатарка,но вси4ки,които видяхме бяха 4ервиви и за съжаление не си набрахме.Емили ми каза(аз не знаех) ,4е отровните за хората не винаги са отровни за животните и за това може би за гризнати Crazy

Последна редакция: пт, 17 юли 2009, 23:35 от lavender

# 82
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Много приятно време и много спокойно беше през целия преход.В крайна сметка тръгнахме от Драгалевци със седалката до Бай Кръстьо и после пеша до Комините,Платото,покрай Ушите и Голи връх.Пуснахме се от Голи връх директно до Драгалевци.На места под КОмините е много мокро и хлъзгаво ,реката я минахме боси Mr. Green

вярно, че детето на емили го е минал тоз път, но колко е като трудност и време?

# 83
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Много приятно време и много спокойно беше през целия преход.В крайна сметка тръгнахме от Драгалевци със седалката до Бай Кръстьо и после пеша до Комините,Платото,покрай Ушите и Голи връх.Пуснахме се от Голи връх директно до Драгалевци.На места под КОмините е много мокро и хлъзгаво ,реката я минахме боси Mr. Green

вярно, че детето на емили го е минал тоз път, но колко е като трудност и време?

 newsm78смятам,смятам............около 3  4аса с темпото на малката,което не беше бавно Peace
11.00 тръгнахме от Бай Кръстьо и 2.00 седнахме на Голи връх да хапнем.После директно надолу със седалката.Да знаете ,4е от Комините до Платото си е стръмни4ко ,пътеката се губи в тревата,но не е съвсем без ориентири.Нагоре до Платото има доста жълт кантарион и мащерка Peace
И преди КОмините е доста влажно и хлъзгаво ,а пътеката е тясна .Реката се минава според желанието  ви-бос в ледена вода ,или подка4айки от крак на крак по хлъзгавите камъни,някои от които доста нестабилни Mr. Green

# 84
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
.После директно надолу със седалката.

нали после не се върви? Само се возиш...
Аз съм кашкавал-турист  Blush и се опасявам, че след 3 часово катерене после ще седя и ще лежа 3 дни  Joy

# 85
  • sofia
  • Мнения: 7 477
.После директно надолу със седалката.

нали после не се върви? Само се возиш...
Аз съм кашкавал-турист  Blush и се опасявам, че след 3 часово катерене после ще седя и ще лежа 3 дни  Joy

не се върви,возиш се около 40-50 мин.до ДРагалевци  Twisted Evil
няма лошо в лежането Mr. GreenИ аз оби4ам.
Доста по-лек е например от маршрута Бистрица-Бистришко бранище-Алеко Peace

# 86
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Хайде нещо мързеливо за кашкавал туристите:разходка между Железница и Бистрица по така наречената нископланинска обиколна пътека.Има паркинг над Бистрица от където започва и пътеката,в ляво.Дължината и е около 5км,почти като в парк,с изградени масички и столчета и с много хубави табели с поговорки.Пътеката свършва на едни голями поляни с река.

 Ако се продължи на дясно( от края на асвалтовия път) се   стига да река с мостчета и масички,също много приятно местенце

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Хубави предложения,  мама емили и lavender   bouquet

Днес имаме бачкане до към 11ч.
Късно ли ще е тепърва да тръгнем след 12ч. до Черни връх?

# 88
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ааа и само да ви се Фаля  Laughing.
Миналото лято стигнах до х. Рибни езера от Рилкия манастир.
2-2:30ч. си вървях  bowuu

И после 2часа се пекох на по-близкото езеро Joy

виждате ли ме??  Joy

# 89
  • Мнения: 2 759
...Емили ми каза(аз не знаех) ,4е отровните за хората не винаги са отровни за животните и за това може би за гризнати Crazy
                            Много съм изненадана - и аз не знаех  Thinking. А за мухоморката така си и знаех   Crossing Arms.

# 90
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ето ме  bowuu
Отказала се точно под Черни връх. Ми не можах...  Blush

# 91
  • Мнения: 3 506
Здравейте  Hug

Дали някой може да ми каже работното време на лифта Симеоново - Алеко през лятото? По-специално се чудя дали ще работи утре (петък) и от колко часа?

# 92
  • Мнения: 735
Здравейте,
аз най-често ходя до Черни връх - седалковият лифт Бай Кръстьо и после нагоре през стената и по "главния път" за върха.

това лифта, който започва от ресторант Воденицата ли е?
И като стигнеш края на лифта, за колко време се стига до Черни връх?
10Х

Чак сега видях въпроса, малко след дъжд-качулка.
Да, става въпрос за седалковия лифт Бай Кръстьо, началната станция на който е при Воденицата. А от Голи връх до Черни връх - между 40 мин. и 1 час, иначе може и за повече време, ако се спира много и задълго.

# 93
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте моми4ета Hug
Планувам в 4етвъртък да се ка4а на 4ерни връх,този път това е маршрута ми Twisted EvilСъс седалката до Голи връх ,после до Алеко и от там до 4ерни връх.За сега съм сама,който иска и може да ми пише Peace
Около 10.30 ако сме на седалката в Драгалевци ,11.30 тръгваме от Голи връх.О4ертава са това лято да не мърдам много от Сф и Витоша е мястото,където ще ходя на воля за да по4ивам  Mr. Green

Шани,отказала се ,а?Следващият път смело по баира Simple Smile

# 94
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Здравейте  Hug

Дали някой може да ми каже работното време на лифта Симеоново - Алеко през лятото? По-специално се чудя дали ще работи утре (петък) и от колко часа?
Много му се дразня, защото работи когато си иска. Живеем в Симеоново и го виждам от тук. Ние предпочитаме открития лифт от Драгалевци до бай Кръстю (евентуално и следващия). Но в повечето случаи тръгваме пеша нагоре.
Има един много хубав път от Симеоново през Бистрица към Железница.

# 95
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте  Hug

Дали някой може да ми каже работното време на лифта Симеоново - Алеко през лятото? По-специално се чудя дали ще работи утре (петък) и от колко часа?
лятото работи- петък, събота и неделя от 09 часа до 16-17часа.
Цената на билета за възрастен е 8 лв. еднопосочен и 10лв. двупосочен.

# 96
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани,отказала се ,а?Следващият път смело по баира Simple Smile

другия път ще се кача от Щастливеца до Черни връх и там ще се засечем с мъжО, който ще го е достигнал с изкачване, през Голи връх.
И после заедно надолу  Twisted Evil Twisted Evil Laughing

lavender - след Голи връх се тръгва на дясно за Черни, нали?
А може ли да се достигне Черни, през Алеко и по-лек ли е пътя?
Съм много кашкавал-турист  bowuu Blush

# 97
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Шани,отказала се ,а?Следващият път смело по баира Simple Smile

другия път ще се кача от Щастливеца до Черни връх и там ще се засечем с мъжО, който ще го е достигнал с изкачване, през Голи връх.
И после заедно надолу  Twisted Evil Twisted Evil Laughing

lavender - след Голи връх се тръгва на дясно за Черни, нали?
А може ли да се достигне Черни, през Алеко и по-лек ли е пътя?
Съм много кашкавал-турист  bowuu Blush

на Черни връх съм се ка4вала преди 20 год.като студентка и нямам грам спомен.Знам само,4е тръгнахме от х.Физкултурник ,но по кой маршрут да ме убиеш не мога да се сетя.

Като бяхме с Емили на Голи връх видях 2 маршрута -един в дясно за Черни връх и един в ляво за Алеко.НО през Алеко също става доколкото ми е известно.Аз ще хвана един от двата ,по-вероятно директния от Г.връх и ако се върна по-на време ще мръдна и до Алеко.После обратно за седалката Peace

Има добра маркировка за Че4ни връх отвсякъде,но после ще си погледна и картата за по-сигурно Twisted EvilЩе разпитам и сина ми ,той е доста в 4ас  Mr. Green

Сега видях на картата ,4е и от двете места може да се тръгне ,а в един момент маршрутите се съединяват (над в.Малък Резен).
Е,  bouquet

Последна редакция: вт, 28 юли 2009, 17:22 от lavender

# 98
  • Мнения: 21

другия път ще се кача от Щастливеца до Черни връх и там ще се засечем с мъжО, който ще го е достигнал с изкачване, през Голи връх.
И после заедно надолу  Twisted Evil Twisted Evil Laughing

lavender - след Голи връх се тръгва на дясно за Черни, нали?
А може ли да се достигне Черни, през Алеко и по-лек ли е пътя?
Съм много кашкавал-турист  bowuu Blush
Ако се качиш с нещо до Голи връх и след това тръгнеш в дясно по пътя с чакъл (още известен като Зелената писта за скиорите) ще стигнеш до Черни връх като средваш маркировката (колците). Това е по лекият път за върха.
От Алеко можеш да се качиш по пътеката, която е по-стръмна, но и по-кратка. Тя тръгва вдясно от хижа Алеко и върви право нагоре, в един момент излизаш на Синята писта (представлява път, но не от чакъл и не е затраван), продължаваш по нея нагоре и в един момент ще се събере с другия път, за който писах по-горе и пак по колците до върха.
Лично моята препоръка е да тръгнете по Зелената писта като за начало, има хубави гледки за снимане при добра видимост. Simple Smile
Надявям се да съм била полезна.
Ако имаш още въпроси питай.

# 99
  • sofia
  • Мнения: 7 477

другия път ще се кача от Щастливеца до Черни връх и там ще се засечем с мъжО, който ще го е достигнал с изкачване, през Голи връх.
И после заедно надолу  Twisted Evil Twisted Evil Laughing

lavender - след Голи връх се тръгва на дясно за Черни, нали?
А може ли да се достигне Черни, през Алеко и по-лек ли е пътя?
Съм много кашкавал-турист  bowuu Blush
Ако се качиш с нещо до Голи връх и след това тръгнеш в дясно по пътя с чакъл (още известен като Зелената писта за скиорите) ще стигнеш до Черни връх като средваш маркировката (колците). Това е по лекият път за върха.
От Алеко можеш да се качиш по пътеката, която е по-стръмна, но и по-кратка. Тя тръгва вдясно от хижа Алеко и върви право нагоре, в един момент излизаш на Синята писта (представлява път, но не от чакъл и не е затраван), продължаваш по нея нагоре и в един момент ще се събере с другия път, за който писах по-горе и пак по колците до върха.
Лично моята препоръка е да тръгнете по Зелената писта като за начало, има хубави гледки за снимане при добра видимост. Simple Smile
Надявям се да съм била полезна.
Ако имаш още въпроси питай.

мерси,аз ще се възползвам от съвета ти  PeaceВ едната посока- единия маршрут,в другата-другия Mr. Green

# 100
  • sofia
  • Мнения: 7 477
В4ера за 4ас и половина от Голи връх се възка4их на Черни връх Mr. GreenТо не било нещо сложно Twisted EvilОба4е горе беше студено и се понамръзнах,но не стоях дълго.Минах по обиколната и по-лека пътека,за която писа МИлена_ски.
Доволна съм,4е за няколко 4аса се измъкнах от Сф и си взех нужната порция тишина и спокойствие Peace
Сега си намислям следващия маршрут Crazy

# 101
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ако се качиш с нещо до Голи връх и след това тръгнеш в дясно по пътя с чакъл (още известен като Зелената писта за скиорите) ще стигнеш до Черни връх като средваш маркировката (колците). Това е по лекият път за върха.

точно по тоз път тръгнах и малко преди да се съедини с пътя от Алеко се отказах.
Срам, не срам - това е. Следващия път повече.

Лавендер - браво, че успяваш да се измъкнеш от София през седмицата. Тогава наистина се наслаждаваш на планина, тишина и спокойствие. Съботно-неделните ни излети приличат на манифестации...

# 102
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Ако се качиш с нещо до Голи връх и след това тръгнеш в дясно по пътя с чакъл (още известен като Зелената писта за скиорите) ще стигнеш до Черни връх като средваш маркировката (колците). Това е по лекият път за върха.

точно по тоз път тръгнах и малко преди да се съедини с пътя от Алеко се отказах.
Срам, не срам - това е. Следващия път повече.

Лавендер - браво, че успяваш да се измъкнеш от София през седмицата. Тогава наистина се наслаждаваш на планина, тишина и спокойствие. Съботно-неделните ни излети приличат на манифестации...

не виждам що трябва да те е срам newsm78Другия път ще се ка4иш Hug
На финала се узорих,но понеже ми стана студено и дадох на спринт да се стопля Twisted EvilКа4вам сега снимките и ще ги покажа Rolling EyesВремето беше особено-малко обла4но ,малко слън4ево,духаше.......Шантаво Laughing
Като време-общо ходене 3 часа,но аз спирах да снимам и се подмотавам около цветенца и муши4ки.
Шани,аз за това не оби4ам съботно-неделните излизания ,но пък имам възможността сама да си планирам работата .Ина4е няма как ако 4овек е на твърдо работно време.Гледам само до 16.30 да съм в Сф за да си взема 4авето от градина  Twisted EvilОбожавам спокойствието и тишината в планината.
За съжаление скоро Витоша няма да ми стига Confused

а,снимките са готови  bouquet

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/54

# 103
  • Мнения: 54
Поздравления! Снимките са страхотни!

# 104
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

хахахахаааааааа...
Това, което не видях на живо, го видях през твоя обектив.  Grinning
Айде готово - качила съм Черни връх  bowuu Joy

# 105
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
още малко по-нагоре от тук стигнах:
http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/54#10
И се отказах.

# 106
  • sofia
  • Мнения: 7 477
О,планинарки,как е на морето Mr. Green

Ето малко инфо за някои маршрути PeaceМиналия 4етвъртък ходих пак до Черни Връх ,но през Алеко.По-тежи4ко е отколкото през Голи връх.Но пък колкооооооооооооооооо боровинки са набрах Twisted Evil

Днес минах един особен маршрут,но си заслужаваше.Оставих колата на х.Планинец около 10.30.От там тръгнах към Копитото и  посоката ми беше  Боянския водопад.Маркировката около Копитото е  newsm78НИКАКВА!Намерих една пътека и вси4ко коз,горе-долу се ориентирах и по мойта карта.След около 30-40 мин.се стига до Момина скала и оттам на долу към водопада.До Момина скала е приятно за ходене ,равно.После оба4е става леко стръмно,хлъзгаво,кофти за ходене и особено за деца.Някъде към 12.00 -12.30 съм била на водопада,който е доста внушителен на живо .Изпуших един фас Twisted Evilи обратно до Момина скала.От там директно се пуснах до х.Планинец и в 14.00 ве4е слушах радио в колата Joy
На водопада имаше хора,на връщане срещнах и други отиващи към него.Маршрута не е от най-леките и определено според мен е по-труден от този към Черни връх.МНого е разнообразен,стръмен ,лош за ходене,без маркировка по4ти.НЕ тръгвайте без обувки с грайфер  Peace

Е,другата седмица пак,но се 4удя къде.Страната от към Перник ми е дале4е и мисля да повторя този към резервата Бистришко бранище.Ще мисля newsm78Нещо по екстремно ми се върти в главата Crazy

Снимки ще ка4вам,не 4е има много ,но ей така за навика Simple Smile

Хайде,казвайте кой къде е сновял по планините Hug

# 107
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Ето и малко снимки от двата дни,обединени в един албум Peace

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/58/Vitosha14_i_20.08.

Последна редакция: пт, 21 авг 2009, 23:59 от lavender

# 108
  • sofia
  • Мнения: 7 477
спешно питане Rolling Eyes
Колко е с кола от Бояна до х.Кумата?и как е пътя?
  bouquet

# 109
  • sofia
  • Мнения: 7 477
спешно питане Rolling Eyes
Колко е с кола от Бояна до х.Кумата?и как е пътя?
  bouquet

Днес установих как е пътя Mr. Green

От Г.Милев до х.Кумата то4но 4ас PeaceСлед Зл.мостове пътя е отврат,но в момента се ремонтира в района на Ветровала и за щастие на скиорите сигурно до зимата ще е  Peace.

Маршрута х.Кумата-Черни връх е .........особен-слън4ев,не много равен и .........МОКЪР!Минава се през резервата Торфено бранище и 4естно казано само с гумени ботуши оставаш сух Twisted EvilАз станах на маймуна,краката ми как не гъбясаха не знам.
За 2  часа го взехме до горе и още толкова на връщане.ПОследните няколко метра са голям зор.После погледнах в къщи- в едната посока са 5680 м.А аз се 4удех що ми трепереха краката на финала Crazy

Едва днес влязох в хижата на 4ерни връх и видях странната табела ,залепена на вратата-"На върха тоалетна няма"!!!!!Снимала съм го Mr. Green
И този маршрут го минах,хареса ми, нищо ,4е не мога да гледам от умора Simple SmileМного съм доволна Peace

# 110
  • София
  • Мнения: 615
lavender   Grinning подвизите ти следим отблизо, снимки качвай бързо ти, повече не се чуди! Laughing

# 111
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender   Grinning подвизите ти следим отблизо, снимки качвай бързо ти, повече не се чуди! Laughing

Това мойто са закъснели подвизи щото много неам избор ве4е:twisted:Но както и да е.
Ще ка4вам снимки утре ooooh!,имам малко.

никой никъде ли не е ходил напоследък от вас?

# 112
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
lavender,поздравления за доброто ходене!И на мен ми допадна доста този участък,хванахме по сухо време и не се намокрихме.
Разглеждам ти редовно снимките,когато мога.Качвай да се наслаждавам и аз!

# 113
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender,поздравления за доброто ходене!И на мен ми допадна доста този участък,хванахме по сухо време и не се намокрихме.
Разглеждам ти редовно снимките,когато мога.Качвай да се наслаждавам и аз!


Еми,ве4е се 4удех какво стана с вас Rolling Eyes
Как сте ?

# 114
  • София
  • Мнения: 615
Ние се качихме един ден на Витоша, ама с малкия и няма с какво да се похваля. Взехме лифта Драгалевци - Бай Кръстьо, от там през Алеко до Меча поляна и обратно. Приятно беше, ама като разходка в парка.
Сега ми предстоят подвизи, ама ще разказвам като се върна - евентуално  Wink . Чудя се да правя ли застраховка? newsm78

# 115
  • София
  • Мнения: 7 242
То моето не е хич туризъм, но да си споделя Grinning Вече няколко пъти с децата правим следното - качваме се с колата да Тихия кът, където има басейн (малък, старичък и почти непосещаван, входът е 5 лв, водата не много топла, но на нас това не ни пречи и си го харесваме много), след 1 - 2 часа с колата отиваме до Златните мостове, от там пеша да Игличина поляна (до х. Момина скала), където хапваме много вкусни кюфтенца и картофки и после обратно като спираме отново за плаж на Тихия кът. Може и с разходка в Дендрариума да се съчетае. Иначе утре ще катерим в. Мальовица (това, за да не ме помислите съвсем за "кашкавал турист"  Laughing)

# 116
  • sofia
  • Мнения: 7 477
То моето не е хич туризъм, но да си споделя Grinning Вече няколко пъти с децата правим следното - качваме се с колата да Тихия кът, където има басейн (малък, старичък и почти непосещаван, входът е 5 лв, водата не много топла, но на нас това не ни пречи и си го харесваме много), след 1 - 2 часа с колата отиваме до Златните мостове, от там пеша да Игличина поляна (до х. Момина скала), където хапваме много вкусни кюфтенца и картофки и после обратно като спираме отново за плаж на Тихия кът. Може и с разходка в Дендрариума да се съчетае. Иначе утре ще катерим в. Мальовица (това, за да не ме помислите съвсем за "кашкавал турист"  Laughing)

Като за с деца си е направо приклю4ение Лекси Peace
Не съм била на Мальовица още,но ще 4акам да разкажеш.

Аз планувам в сряда в.Вихрен,ако ми уйдисат на акъла и ми осигурят гид Mr. GreenТова ще е на път на Халкидики Joy

Неда,ей,заинтригува ме и ще 4акам #CrazyПланинска застраховка е хубаво да имаш винаги,аз смятам да си направя скоро.Друга-не PeaceГледам да не дърпам дявола за опашката Mr. GreenНо.....сега ме вкара в размисъл newsm78

# 117
  • Мнения: 21

Аз планувам в сряда в.Вихрен,ако ми уйдисат на акъла и ми осигурят гид Mr. GreenТова ще е на път на Халкидики Joy
Вихрен трудно ще качиш за един ден, обикновено се прави за две или три с преспиване на х. Вихрен.

А за планинската застраховка - щом смяташ да ходиш на Вихрен е дабре да имаш за всеки случай.

# 118
  • Мнения: 21
Ние се качихме един ден на Витоша, ама с малкия и няма с какво да се похваля. Взехме лифта Драгалевци - Бай Кръстьо, от там през Алеко до Меча поляна и обратно. Приятно беше, ама като разходка в парка.
Сега ми предстоят подвизи, ама ще разказвам като се върна - евентуално  Wink . Чудя се да правя ли застраховка? newsm78
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си напарви застраховка. Има за най-различнизастраховки (като продължителност) и никога не знаеш какво може да се случи.  Не струва чак толкова много (моята е за цяла година и беше 30 лева). Хубаво е човек като тръгва на планина да е подготвен за всичко.
Ето ти линк към сайта на ПСС там пише къде се правят застраховки.
http://www.pss.bg/insurance.html

# 119
  • sofia
  • Мнения: 7 477

Аз планувам в сряда в.Вихрен,ако ми уйдисат на акъла и ми осигурят гид Mr. GreenТова ще е на път на Халкидики Joy
Вихрен трудно ще качиш за един ден, обикновено се прави за две или три с преспиване на х. Вихрен.

А за планинската застраховка - щом смяташ да ходиш на Вихрен е дабре да имаш за всеки случай.

Миленка,идеята е да се ка4им с кола до х.Вихрен и оттам пеша.Един ден няма ли да стигне?
СЕга ще вляза в сайта на ПСС Peace

# 120
  • Мнения: 106
     Здравейте!!!
     Относно Вихрен искам да споделя моите преживявания. Ходили сме с мъжът ми и приятели ето така - с кола до хижа Вихрен, там преспахме и на следващата сутрин тръгнахме нагоре. Стигнахме до самия връх с доста големи усилия, защото не сме редовни планинари и се поозорихме. Особено накрая е бая стръмно и доста изтощаващо. Но пък горе е уникално!!! Ако имаш късмет да няма облаци гледката и чувството, което поражда тя е неописуемо! Лично аз имах чувството, че съм се качила на върха на света  Party  Връх Вихрен не е като Черни връх например. Аз на Черни връх нямам чувството,ч е съм на "връх", а на "поляна", докато на Вихрен е съвсем различно. Там е тясно, високо и имаш видимост на 360 градуса от една точка. За мен беше уникално. За мъжът ми малко стряскащо, защото има страх от височини и бързо, бързо побягна надолу. Аз останах още малко да се полюбувам на всичко, което ми предлагаше планината. направо забравих колко съм уморена от изкачването. Стоях, мълчах и гледах на всички посоки...
     Но след това планината ни оредложи ново предизвикателство. Спускането! За да не повтаряме маршрута се спуснахме от другата страна. Оказа се доста сложно начинание за пишман туристи  Simple Smile Накрая на деня със сетни сили се добрахме до колата.
     Вярно че много се уморихме, но и двамата бяхме страшно доволни от преживяното. Но определено всички бяхме единодушни, че е доста път. Не помня колко часа ни отне, защото беше преди няколко години, но тръгнахме доста рано сутринта от  хижа Вихрен и се върнахме привечер.
     Пожелавам  наслада и леко изкачване на всеки, който е решил да покори тази красива планина!!!  sohappy thumbsup

# 121
  • Мнения: 21
Черни връх не ти се струва като връх, защото, за разлика от Пирин в частта в която е Вихрен, Витоша не е толкова камениста.
И наистина самото изкачване на върха си отнема цял ден. Не е лесен пътя нагоре и надолу също. И е хубаво да се придържате стриктно към пътеката, защото настрани има сипеи.
Успех в покоряването на третия по височина връх на Балканския полуостров. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт