Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 952
  • 883
  •   1
Отговори
# 105
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Здравейте и от мен. Бременна сам 17-18 седмица, термина ми е 24 януари 2010. Върнах се от чужбина юни месец , но нямам никакъв стаж за тази година 2009,  опитвах да намеря работа но безуспешно. Миналата година напуснах работа ноември 2008, и след това заминах, от тогава не съм спирала да си плащам сама здравните осигуровки.
Знае ли някои ще имам ли право на някакво майчинство и други обещетения въобще?
И ако намеря работа за няколкото месеца които остават  ще има ли някаква полза.  Тези 12 месеца от миналите години ще важат ли? Много благодаря за отговорите

За да получаваш някакво обезщетение е необходимо да имаш поне 12 месеца осиг. стаж изобщо през живота си и да си осигурена към момента на излизане в болничен 45 дни преди термин. Ако си намериш работа сега също ще има полза, а може да помолиш и някой познат да те води фиктивно само за няколко дни, за да получаваш поне минималното обезщетение, което сега е 240 лева. Ако ен си на работа имаш право на социални помощи по ЗСПД, но само ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева.

# 106
  • Мнения: 11
Много благодаря за отговора Lady Incandescent . Все пак искам да си изясня нещата доколкото разбрах, ако например започна работа от 1 септември 2009 г./стаж за тази година друг нямам/термина ми е 24 януари 2010 имам горе-долу 4 месеца стаж преди раждане, след това от къде се вземат следващите 8 месеца?
Прочетох някъде, че следващите месеци след раждане  се считат за трудов стаж или както разбирам следващите месеци се вземат от тези след раждане за да допълнят тези преди раждането докато станат 12. Т.е означава ли това, че ще започна да взимам мачинство в моя случай 8 месеца след раждане до навършване на 12 м. непрекъснат стаж, чак септември 2010. Моля пак за отговор, вярно ли е това, и ако е така никакви пари ли не се получават пред този период до навършване на 12 м.непрекъснат стаж?
А тези 350 лева доход за член за минал период ли са? Ако не съм работила не знам как да им докажа, живея на семейни начала, незнам това как се тълкува?
Надявам се да не досаждам, но мисля, че ще бъде полезна информация за мнного хора.

Само да дабоавя, че имам доста стаж избощо, над 10 години.

# 107
  • Мнения: 58
Много благодаря за отговора Lady Incandescent . Все пак искам да си изясня нещата доколкото разбрах, ако например започна работа от 1 септември 2009 г./стаж за тази година друг нямам/термина ми е 24 януари 2010 имам горе-долу 4 месеца стаж преди раждане, след това от къде се вземат следващите 8 месеца?
Прочетох някъде, че следващите месеци след раждане  се считат за трудов стаж или както разбирам следващите месеци се вземат от тези след раждане за да допълнят тези преди раждането докато станат 12. Т.е означава ли това, че ще започна да взимам мачинство в моя случай 8 месеца след раждане до навършване на 12 м. непрекъснат стаж, чак септември 2010. Моля пак за отговор, вярно ли е това, и ако е така никакви пари ли не се получават пред този период до навършване на 12 м.непрекъснат стаж?
А тези 350 лева доход за член за минал период ли са? Ако не съм работила не знам как да им докажа, живея на семейни начала, незнам това как се тълкува?
Надявам се да не досаждам, но мисля, че ще бъде полезна информация за мнного хора.

Само да дабоавя, че имам доста стаж избощо, над 10 години.


Условието да се получава обезщетение за бременност и раждане е  жената да има поне 12 месеца трудов стаж преди първия болничен 45 дни преди раждане. Няма значение кога е натрупан, дали е непрекъснат или разпокъсан. Вие отговаряте на това условие. Второто условие е към момента на издаване на първия болничен бъдещата майка да е осигурена. Следователно трябва да започнете някъде работа и не е задължително да е от 1.09.
Друг е вече въпроса за изчисляването на болничните и обезщетението за бременност и раждане. Тогава се взема предвид  осигурителния доход  за последните 12 месеца преди първия болничен и получавате  90%  от среднодневното брутно възнаграждение или осигурителен доход, но не повече от среднодневното нетно, което сте получавали. Когато в тези месеци сте била безработна се взема минимална работна заплата.
Болничните и отглеждането на детето до 2 г. се считат за трудов стаж.

# 108
  • Мнения: 11
Благодаря и на теб Тивия. Дадох като пример  1 септември дано намеря нещо. Така значи ако почна работа преди раждане ще мога да получавам майчинството си веднага след раждането и и ще имам право на обещетения за раждане. А за тези месеци когато съм била безработна  трябва ли да съм била на борсата, защото аз не бях?

# 109
  • София
  • Мнения: 2 051
.... А за тези месеци когато съм била безработна  трябва ли да съм била на борсата, защото аз не бях?


Аз също се интересувам от тази подробност, а също така като се изчислява болничния в случая когато жената е била безработна в някои от предходните 12 месеца и се взема под внимание МРЗ - при сравняването на 90 % среднодневно брутно възнаграждение и среднодневно нетно, дали при нетното се вадят някакви данъци от МРЗ или се взема размера от 240 лв. на месец.

Предварително благодаря  Hug

# 110
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
.... А за тези месеци когато съм била безработна  трябва ли да съм била на борсата, защото аз не бях?


Аз също се интересувам от тази подробност, а също така като се изчислява болничния в случая когато жената е била безработна в някои от предходните 12 месеца и се взема под внимание МРЗ - при сравняването на 90 % среднодневно брутно възнаграждение и среднодневно нетно, дали при нетното се вадят някакви данъци от МРЗ или се взема размера от 240 лв. на месец.

Предварително благодаря  Hug

Няма значение дали си била регистрирана на Борсата или не Peace
За времето без  Peaceосигуряване се взема МРЗ / като абсолютно число / за брутно и нетно възнаграждение.

# 111
  • Мнения: 9
Здравейте, моля да ми помогнете със следната информация. Очертава се да ме уволнят поради закриване на предприятието около 20 дни преди датата, от която започват да ми текат 45-те дни преди термина, в рамките на същия месец.  Ако не успея да си намеря макар и фиктивен нов работодател преди датата на излизане в майчинство, какво се случва? Означава ли, че няма да получавам обезщетение по време на майчинството?  Осигурявана съм повече от една година на пълна заплата, на постоянен трудов договор.

# 112
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Здравейте, моля да ми помогнете със следната информация. Очертава се да ме уволнят поради закриване на предприятието около 20 дни преди датата, от която започват да ми текат 45-те дни преди термина, в рамките на същия месец.  Ако не успея да си намеря макар и фиктивен нов работодател преди датата на излизане в майчинство, какво се случва? Означава ли, че няма да получавам обезщетение по време на майчинството?  Осигурявана съм повече от една година на пълна заплата, на постоянен трудов договор.

Да, това означава. Макар и фиктивен трябва да имаш трудов договор.

# 113
  • Мнения: 9
Здравейте, моля да ми помогнете със следната информация. Очертава се да ме уволнят поради закриване на предприятието около 20 дни преди датата, от която започват да ми текат 45-те дни преди термина, в рамките на същия месец.  Ако не успея да си намеря макар и фиктивен нов работодател преди датата на излизане в майчинство, какво се случва? Означава ли, че няма да получавам обезщетение по време на майчинството?  Осигурявана съм повече от една година на пълна заплата, на постоянен трудов договор.

Да, това означава. Макар и фиктивен трябва да имаш трудов договор.

Благодаря за отговора! А ако се забавят със закриването и датата на уволнението е в рамките на 45-те дни преди термина, дали ще получавам пълният размер обезщетение през целия период от 410 дни?

Последна редакция: пн, 24 авг 2009, 19:41 от Ljubopitna

# 114
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Здравейте, моля да ми помогнете със следната информация. Очертава се да ме уволнят поради закриване на предприятието около 20 дни преди датата, от която започват да ми текат 45-те дни преди термина, в рамките на същия месец.  Ако не успея да си намеря макар и фиктивен нов работодател преди датата на излизане в майчинство, какво се случва? Означава ли, че няма да получавам обезщетение по време на майчинството?  Осигурявана съм повече от една година на пълна заплата, на постоянен трудов договор.

Да, това означава. Макар и фиктивен трябва да имаш трудов договор.

Благодаря за отговора! А ако се забавят със закриването и датата на уволнението е в рамките на 45-те дни преди термина, дали ще получавам пълният размер обезщетение през целия период от 415 дни?

Дните са 410  Peace И ако започнеш ползването им, то ще ги ползваш всичките, но след това без договор няма да имашправо на отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст.

# 115
  • Мнения: 9
Много благодаря за ценната информация!   bouquet

# 116
  • Мнения: 14
добър ден искам да попитам ако болничнич ми през тези 410 дни е по малко от 240 лв . МРЗ какъв е редът..имам ли право да други помощи  или някакво доплащане до 240 лв
нали не трябва да е по малко от 240 лв ? а когато е какво трябва да се направи?
 Hug

# 117
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
добър ден искам да попитам ако болничнич ми през тези 410 дни е по малко от 240 лв . МРЗ какъв е редът..имам ли право да други помощи  или някакво доплащане до 240 лв
нали не трябва да е по малко от 240 лв ? а когато е какво трябва да се направи?
 Hug

Обезщетението за бременност и раждане през 410-те дни е поне равно на МРЗ, не може да е по-ниско, т.е. ще получаваш 240 лева, дори по осиг. доход да се получава по-ниска сума.

# 118
  • Мнения: 14
и аз така мислех но не ги получавам ! Sad
явно има някакъв проблем към кого трябва да се обърна!?
значи те направо от нои ще ми ги превеждат 240 без да ходя да им съобщавам че получавам по малко ? за 7 месец съм получила 200 лв

# 119
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
и аз така мислех но не ги получавам ! Sad
явно има някакъв проблем към кого трябва да се обърна!?
значи те направо от нои ще ми ги превеждат 240 без да ходя да им съобщавам че получавам по малко ? за 7 месец съм получила 200 лв

Е, как не ги получаваш? Колко получаваш? Имай предвид, че ако не е за цял месец, ще вземеш сума, която е пропорционална на работните дни в болничен, т.е. няма да е 240 лева, а по-малко. В НОИ не е нужно да се ходи.

Общи условия

Активация на акаунт