Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 942
  • 883
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 30
Много ти благодаря за бързия отговор.

# 226
  • Мнения: 30
Искам да питам и още нещо.Ами има ли възможност да продалжа да си внясям осигуровките и след като родя ,докато навърша 12 мес. осиг.стаж, за да  ми е по високо майчинството? И другия ми въпрос е майчинството , което е 90% от заплата ще ми се изплаща докато детето стане на 1 г ,нали? А след това минималната РЗ докато стане на 2г. Много ще съм ви благодарна за отговора.

# 227
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Искам да питам и още нещо.Ами има ли възможност да продалжа да си внясям осигуровките и след като родя ,докато навърша 12 мес. осиг.стаж, за да  ми е по високо майчинството? И другия ми въпрос е майчинството , което е 90% от заплата ще ми се изплаща докато детето стане на 1 г ,нали? А след това минималната РЗ докато стане на 2г. Много ще съм ви благодарна за отговора.

Можеш да не ползваш едва отпускът за бременност и раждане, който се дава 45 дни преди раждане  до самото раждане и да "работиш" за да си внасяш осигуровки за този период. Работодателят трябва да удостовери пред гинеколога ти тоиз факт / че си работила / със служебна бележка. Самият отпуск е общо 410 дни считано от 45 дни преди термина, а остатъка след това. Не е задължително да съвпадне с навършване на 1 година от детето. Изплаща се 90 % от БТВ, но не повече от средното нетно възнаграждение, което на практика означава, че ще вземаш около нетната си заплата След изтичане на този отпуск имаш право на отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст, когато се получават 240 лева на месец.

# 228
  • Перник
  • Мнения: 257
Момичета брои ли се за стаж тези двете години които съм била по майчинство? Иначе преди това имам само 6 месеца. Sad  И мога ли поне сега да се осигурявам на по висок доход 7 месеца които ми остават до раждане на второто дете сама или трябва да е чрез фирма? Благодаря ви предварително на всички.

# 229
  • Мнения: 12
Здравейте,
Искам да попитам следното:бременна съм и ме осигуряват фиктивно в една фирма.Като родя трябва да си плащам здравните осигуровки сама.На каква стойност са те?

# 230
  • Перник
  • Мнения: 257
Мисля че са около 12 лв ако не се лъжа.

# 231
  • Мнения: 39
Zdraveite na vsichki Simple Smile Imam nujda ot savet i viarvam che sam na pravilnoto miasto Simple Smile Bremenna sam ot ima niama mesec i polovina. Veche imam edno detence na 2 godinki. V momenta sam bezrabotna registrirana na trudovata borsa. Ne znam kak da procediram za da moga da si dokaram gore dolu dobro mai4instvo. Imam namerenie da si nameria rabotodatel i chrez nego da plastham osigurovkite si, no ne znam v kakav razmer biha bili te. Ili kazano po - nakratko:
140 leva ot biuroto po truda- avgust i septemvri
250 leva ot mai4instvoto- za nujnite meseci nazad
Kak bih mogla da izchislia sumata koiato da vnasiam za da vzimam mai4insto okolo 600 leva ?
Blagodaria vi predvaritelno

# 232
  • Мнения: 26
добър ден на всички

бременна съм с второто си дете

в 4 месец съм и ако излезна в болнични до края ще повлияели това на парите ,които ще вземам 1 година.осигурявам се на 550 лв

благодаря ви предварително

# 233
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Момичета брои ли се за стаж тези двете години които съм била по майчинство? Иначе преди това имам само 6 месеца. Sad  И мога ли поне сега да се осигурявам на по висок доход 7 месеца които ми остават до раждане на второто дете сама или трябва да е чрез фирма? Благодаря ви предварително на всички.

Броят се, ако тогава си била осигурено лице, т.е. на трудов договор или самоосигуряващо се такова. Иначе без основание не може да се осигуряваш сега - трябва чрез някаква фирма.

# 234
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Здравейте,
Искам да попитам следното:бременна съм и ме осигуряват фиктивно в една фирма.Като родя трябва да си плащам здравните осигуровки сама.На каква стойност са те?

В момента 4.80 % от 260 лева - 12.48 лева на месец.

# 235
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Zdraveite na vsichki Simple Smile Imam nujda ot savet i viarvam che sam na pravilnoto miasto Simple Smile Bremenna sam ot ima niama mesec i polovina. Veche imam edno detence na 2 godinki. V momenta sam bezrabotna registrirana na trudovata borsa. Ne znam kak da procediram za da moga da si dokaram gore dolu dobro mai4instvo. Imam namerenie da si nameria rabotodatel i chrez nego da plastham osigurovkite si, no ne znam v kakav razmer biha bili te. Ili kazano po - nakratko:
140 leva ot biuroto po truda- avgust i septemvri
250 leva ot mai4instvoto- za nujnite meseci nazad
Kak bih mogla da izchislia sumata koiato da vnasiam za da vzimam mai4insto okolo 600 leva ?
Blagodaria vi predvaritelno

Обезщетението от БТ не влиза в бъдещи бази за изчилсяване на обезщетение от НОИ. Майчинството е 240 лева.

Аз като смятам - щом сега са минали около 1.5 месеца от началото на бременността, а след това се излиза в болничен 1.5 месеца преди термин имаш около 6 месеца да се осигуряваш. Което ще рече, че ще трябва да внасяш вноски на почти двойно от това, което искаш да получаваш - т.е. на около 1200 лева.

Ето ти какво дължиш на месец върху тази сума:

1 Основна заплата  1200.00 лева
2 Чиста сума за получаване  939.60 лева
3 Доплащане за стаж  0.00 лева
4 Брутна сума  1200.00 лева
5 Осигурителен доход   1200.00 лева
         
  Вноски от работодателя:
6 за фонд "Пенсии" 7.20 % 86.40 лева
7 за фонд "Общо заболяване и майчинство" 2.10 % 25.20 лева
8 за фонд "Безработица" 0.60 % 7.20 лева
9 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в УПФ 2.80 % 33.60 лева
10 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в ППФ 0.00 % 0.00 лева
11 за фонд "Гарантиране на възнагражденията на работниците и служителите" 0.10 % 1.20 лева
12 за фонд "Трудова злополука и професионална болест" 0.40 % 4.80 лева
13 за фонд "Здравно осигуряване" 4.80 % 57.60 лева
14 Общо осигурителни вноски от работодателя 18.00 % 216.00 лева
         
  Удръжки от служителя:
15 за фонд "Пенсии" 5.80 % 69.60 лева
16 за фонд "Общо заболяване и майчинство" 1.40 % 16.80 лева
17 за фонд "Безработица" 0.40 % 4.80 лева
18 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в УПФ 2.20 % 26.40 лева
19 за фонд "Здравно осигуряване" 3.20 % 38.40 лева
20 Данък общ доход 10.00 % 104.40 лева
21 Общо вноски от служителя   260.40 лева
         
 Общо вноски от служител и работодател (р.14 + р.21) 476.40

Ето ти и калкулатор за осигуровки, ако искаш сама да посмяташ: http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php

# 236
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
добър ден на всички

бременна съм с второто си дете

в 4 месец съм и ако излезна в болнични до края ще повлияели това на парите ,които ще вземам 1 година.осигурявам се на 550 лв

благодаря ви предварително


Ако през предходните 6 месеца си осигурявана на почти еднакъв осигурителен доход /тези 550 лева /, то няма да ти се намали бъдещото обезщетение.

# 237
  • Мнения: 26
добър ден на всички

бременна съм с второто си дете

в 4 месец съм и ако излезна в болнични до края ще повлияели това на парите ,които ще вземам 1 година.осигурявам се на 550 лв

благодаря ви предварително

БЛАГОДАРЯ ВИ


Ако през предходните 6 месеца си осигурявана на почти еднакъв осигурителен доход /тези 550 лева /, то няма да ти се намали бъдещото обезщетение.

# 238
  • Мнения: 2
Здравейте! Аз съм начинаеща в това отношение и не съм наясно с много неща, затова моля ви да ми дадете някакъв съвет. Бременна съм в 6-та седмица, но завърших средното си образувание тази година и след това работих само 2 месеца и 10 дни-юли, август и 10 дни от септември, през които са ми внасяни всички осигуровки, а здравните не са ми прекъсвани въобще заради училището. Сега ще започвам нова работа, но се питам дали ще имам право на майчинство, след като имам толкова малко стаж и ме е страх да не ме уволнят като разберат, че съм бременна...Защото ще ми проличи преди да премина на постоянен договор...Моля ви, помогнете ми да разбера как стоят нещата и кога трябва да си взема болничен? И дали ще имам право на някакво майчинство, защото между другото съм и студентка-задочно. Благодаря ви предварително!  Hug

# 239
  • Мнения: 6
Здравейте!В първите месеци съм на бременоста си.Мога да  продължа да работя  на трудов договор или да се самоосигурявам към собствена фирма.При една и съща сума на осигуряване,ще имам ли разлика в сумата ,която ще получавам за раждане и майчинство за 410 -те дни ?

Общи условия

Активация на акаунт