Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 941
  • 883
  •   1
Отговори
# 285
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
вече съм на 240,00 лв. и при нас ли важи това с 350-те лв. ако имаме под 350 на член /вкл. тези 240,00+заплатата на мъжа ми/ ни се полага помощ? и колко е тя, знае ли се?

Полага се месечна помощ за деца - по 35 лева на дете.

# 286
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Здравейте,
На 10 октомври детето ми става на 2 г. и ми изтича платеното майчинство. Поисках да ми пуснат веднага след това платения отпуск, който имам натрупан до момента от началото на работата ми, който е 57 раб. дни и след това евентуално неплатен за гледане на дете. от фирмата ми предложиха да ми пуснат 20 раб. дни, които ми се полагат да тази година, а след това за всеки месец да използвам по 2 седмици платен и 2 седмици неплатен докато ми се изчерпи платения отпуск. Това се прави с цел да намали товара на фирмата.
Въпросът ми е имат ли право да ми откажат категорично използването на целия ми полагаем отпуск и да ме пренудят да излизам в неплатен. и ако приема това предложение може ли да бъде в мой ущърб ако изляза евентуално в болничен или в майчинство по време на тези месеци.
Благодаря за отговора.


За минали години, вкл. за 2008 година не могат да ти откажат ползването на платения отпуск. За времето в неплатен осиг. доход е МРЗ и пропорционално на нея, според отработените дни, което ще рече, е при излизане в болничен ще имаш за 2 седмици МРЗ за база. Не могат да те накарат на сила да ползваш неплатен отпуск.

# 287
  • Мнения: 7
искам да попитам относно майчинството ,имам само 3 месеца трудов стаж до момента,студентка съм ,мъжа ми работи само.въпроса ми е ще вземам ли ваобще някакво майчинство или соц.помощ newsm78

# 288
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
искам да попитам относно майчинството ,имам само 3 месеца трудов стаж до момента,студентка съм ,мъжа ми работи само.въпроса ми е ще вземам ли ваобще някакво майчинство или соц.помощ newsm78

Социална помощ до момента в който наберете нужния 12 месеца стаж за получаване на обезщетение за бременност и раждане.

# 289
  • Мнения: 5
здравейте искам да ви благодаря че ми помогнахте за моя проблем, аз питах в Ной и жената ми каза така предвид че сам била бременна и сега се връщам на работа и отново сам бременна; тя каза че нямат право да ме гонят дори ако сам в напреднала бременността

# 290
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравейте искам да ви благодаря че ми помогнахте за моя проблем, аз питах в Ной и жената ми каза така предвид че сам била бременна и сега се връщам на работа и отново сам бременна; тя каза че нямат право да ме гонят дори ако сам в напреднала бременността

Ако имате официално уведомление до работодателя, че сте бременна не могат да ви уволнят

# 291
  • Мнения: 78
здравейте, бих искала да попитам знаещите за следното:
след като платеното майчинство за родилките през 2010 става по - малко от година, това означава ли, че за работещите на безсрочен трудов договор важат същите условия и те няма да получават нищо след изтичане на тези 315 дни? Правилно ли съм разбрала, 315 дни /вкл. болничния преди раждането/ - 90 % от нетния доход /при положение, че се осигурявам на пълна заплата/, а след това право на неплатен отпуск до навършване на 2 годинки?

благодаря предварително за отговора.

# 292
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравейте, бих искала да попитам знаещите за следното:
след като платеното майчинство за родилките през 2010 става по - малко от година, това означава ли, че за работещите на безсрочен трудов договор важат същите условия и те няма да получават нищо след изтичане на тези 315 дни? Правилно ли съм разбрала, 315 дни /вкл. болничния преди раждането/ - 90 % от нетния доход /при положение, че се осигурявам на пълна заплата/, а след това право на неплатен отпуск до навършване на 2 годинки?

благодаря предварително за отговора.

Към момента няма публикувано нищо официално, за да може някой да ви отговори коректно

# 293
  • Ловеч
  • Мнения: 782
Не знам дали тук трябва да питам - извинете ме, ако въпроса ми не е за тук.
Имам болничен 7 дни до 12.10 и продължение на болничния до 11.11 включително - 30 дни [на 12.11 трябва да съм на работа]
След това трябва да си взема болничен до 45 дена преди термина, който е  1.12.2009г.
Лекарката ми каза да съм идела на 12 да ме приемела в болница да лежа и щяла да ми пусне болничен, но аз не искам да стоя 6 дена в болница.
Мога ли да си взема болничен за 18 дни с частна ЛКК, както последният ми и да не седя в болница или не могат да ми пуснат за 18, а за 30 и ще се застъпят с този, който ще ми пусне лекарката ми на 1ви декември?
Дано сте ме разбрали.
Благодаря предварително за отговора.

# 294
  • Мнения: 433
здравейте, бих искала да попитам знаещите за следното:
след като платеното майчинство за родилките през 2010 става по - малко от година, това означава ли, че за работещите на безсрочен трудов договор важат същите условия и те няма да получават нищо след изтичане на тези 315 дни? Правилно ли съм разбрала, 315 дни /вкл. болничния преди раждането/ - 90 % от нетния доход /при положение, че се осигурявам на пълна заплата/, а след това право на неплатен отпуск до навършване на 2 годинки?

благодаря предварително за отговора.

Откъде е тази информация? Чу се, че обмислят да премахнат данъчните облекчения за млади семейства с ипотечни кредити, но това грозно социално орязване на майките кой го обяви? 

# 295
  • София
  • Мнения: 78
здравейте! не знам дали въпросът ми е за тук, но все пак ще попитам, ако някои може да ми помогне. Работодателят ми иска да закрие фирмата в която работих/ да уточна че съм в майчинство,/ и ме предупредиха да се оправям както мога. Детето ми в момента е на 8 месеца. До колкото разбрах от счетоводителката ще я закриват след нова година. Интересува ме дали и  какво ми се полага като обезщетение в такъв случай. Детето ми става на 1 годинка през февруари. Благодаря много   bouquet

# 296
  • Мнения: 5
здравейте искам да ви кажа - най добре идете в НОИ - те щте ви обяснят какво да предприемете ;

# 297
  • Мнения: 7
Здравейте на всички, аз искам да попитам, защото не ми стана ясно, как ще се изчисли майчинството ми след като в момента не работя но имам необходимия трудов стаж? Аз знам, че може да се направи фиктивен трудов договор,(казано ми е от доверен човек работещ в близка до тази сфера), преди да изляза в майчинство, но не не знам колко трябва да платя като осигуровки?
Благодаря Ви много, за това, че помагате!

# 298
  • Мнения: 5
здравейте тъйкато не срещнах точно това което исак да питам ще си задам въпроса: имам дете на 1 година до сега вземах високо обещетение за майчинство, ако всичко мине нормално след около 7 месеца ще имаме второ дете  Praynig малкия ще е на около 1,7 месеца, незнам как се изчисляват в този случай болничните а след това и обещетенията,дали да се върна на работа за някай и др месец ако някой може да помогне моля  посаветвайте ме

# 299
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Имам следния проблем - изтече ми и майчинството и отпуската платената, не искам да ползвам неплатена по ясни причини пък и нея мога да я ползвам до 8 год. на детенце. От фирмата ми се мотат и не са извикали Инспекцията по труда нито са си пот готвили документите за пред тях. Кажете ми какво да направя при положение че шефа ми не иска да се върна на работа. Мога ли аз да съзирам инспекцията като частно лице и ще понеса ли някакви санкции заради това си мое действие ако го направя ?

Общи условия

Активация на акаунт