Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 892
  • 883
  •   1
Отговори
# 300
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
здравейте! не знам дали въпросът ми е за тук, но все пак ще попитам, ако някои може да ми помогне. Работодателят ми иска да закрие фирмата в която работих/ да уточна че съм в майчинство,/ и ме предупредиха да се оправям както мога. Детето ми в момента е на 8 месеца. До колкото разбрах от счетоводителката ще я закриват след нова година. Интересува ме дали и  какво ми се полага като обезщетение в такъв случай. Детето ми става на 1 годинка през февруари. Благодаря много   bouquet

До изтичане на 410 дни ще си получаваш обезщетението. След това, ако не намериш някоя друга фирма, която да те заведе на договор / дори и фиктивно / няма да имаш право на обезщетение.

# 301
  • Мнения: 5
благодаря мн за виманието но открих отговор на въпроса си, извинявам се че съм си задала въпроса в неправилната темичка Embarassed Embarassed

# 302
Здравейте.
От средата на месец август т.г. съм на трудов договор. Преди това имам 5 месеца стаж от 2004 г. в страна от Европейския съюз . При евентуален термин юли 2010, ще имам ли право на майчинство? Стажът в чужбина взима ли се предвид и ако да, какви документи са необходими? Ако не се взима предвид , ще взимам ли майчинство след месеца, в който направя трудов стаж 1 година, въпреки че това е след раждането?
Благодаря ви предварително.

# 303
  • Мнения: 2 068
Здравейте
Кои бяха документите които трябва да се дадът в НОИ след изтичане на 315 ден
Декларация 53
Декларация 54
Копие от акта за раждане
Молаба до работодателя

Друго трябва ли ми ?...придружително писмо, опис на документите.....



# 304
  • Мнения: 41
Здравейте , реших и аз да потърся помощ тук  Simple Smile . Назначена съм от 23.02.2009 г. на работа , от днес съм в болнични 45 дни преди термина и нямам друг стаж преди това , може ли някой да ми каже откога ще почна да получавам обещетения т.е. на коя дата ще се навършат 12 месеца осиг. стаж  Rolling Eyes  Благодаря!

# 305
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Здравейте
Кои бяха документите които трябва да се дадът в НОИ след изтичане на 315 ден
Декларация 53
Декларация 54
Копие от акта за раждане
Молаба до работодателя

Друго трябва ли ми ?...придружително писмо, опис на документите.....





Дните вече са 410 / от 01.01.2009 г. /.

Подава се Приложение 2 / по чл.53 от КСО / + копие от акта за раждане + заявление до работодателя. Това е всичко от страна на работника.

# 306
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Здравейте , реших и аз да потърся помощ тук  Simple Smile . Назначена съм от 23.02.2009 г. на работа , от днес съм в болнични 45 дни преди термина и нямам друг стаж преди това , може ли някой да ми каже откога ще почна да получавам обещетения т.е. на коя дата ще се навършат 12 месеца осиг. стаж  Rolling Eyes  Благодаря!

На 22.02.2010 година. Пт 23.02.2010 г. имаш право на обезщетение.

# 307
  • Мнения: 2 068
Здравейте
Кои бяха документите които трябва да се дадът в НОИ след изтичане на 315 ден
Декларация 53
Декларация 54
Копие от акта за раждане
Молаба до работодателя

Друго трябва ли ми ?...придружително писмо, опис на документите.....





Дните вече са 410 / от 01.01.2009 г. /.

Подава се Приложение 2 / по чл.53 от КСО / + копие от акта за раждане + заявление до работодателя. Това е всичко от страна на работника.

знам че вече са 410 но аз съм по старото.
Както и да е .....вчера на ново подадох всички документи и най на края разбрах защо ми се бави майчиството с 1 година и 6 месеца
Счетоводителя ги е подавал като болнични ...... #2gunfire

# 308
  • Мнения: 3
Здравейте.
Аз имам един проблем с осигуровките и болничния и незнам какво точно мога да направя.
Според новия закон за майчинство се вземат осигуровките 12 месеца назад , но от месеца преди издаването на 45 дневния болничен преди термина. При мен се получава много тъпо, защото болничния ми е от 31.10.2009 и по никакъв начин не можах да склоня да ми го напишат от 01.11.2009 (Това щяло да ми премести термина , а и вече в НОИ знаели, че се очаква да родя на 15.12.2009 ). Това означава ли , че осигуровките за октомври, които ще платя на пълната си заплата ( защото съм си изработила целия месец ) няма да ми ги счетат и ако е така има ли смисъл счетоводителката да ми внася на реалната заплата (да ми резнат и за октомври още 200 лв) или може да ми внесе осигуровките на минималната заплата за позицията ми в офиса ?
Благодаря предварително за вниманието ви и се извинявам ако съобщението ми не е в контекста на темата, но наистина се чудя какво да правя.

# 309
  • Мнения: 1
колко стаж трябва за 2 год май4инство

# 310
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
колко стаж трябва за 2 год май4инство

Поне 12 месеца.

# 311
  • Мнения: 3 578
девойки, помагайте

с 1000 зора изчислих, че към дата на излизане 90% от среднодневното брутно възнаграждение на което се осигурявам ще е 84 лв; то ще е по-малко от среднодневното нетно.

Това какво означава за размера на майчинството ми? че всеки месец ще е различно и ще бъде 84лв. х бр. раб. дни в месеца ли? Shocked Ако е така, струва ми се нечестно, защото осигуряване на максималния праг от 2000 лв, реално няма да осигури 1800 лв майчинство всеки месец, а само през "високосните" такива (с повече работни дни)! През месеци с работни дни 20 се получава 1700 лв.

И още едно въпросче. Как се доказва пред НОИ размера на брутния/нетния доход - когато общият доход се до-образува от втори договор, по който не ме осигуряват, защото вече съм осигурена на макс праг? newsm78 Тва последното прозвуча мноо тъпо, сори, но се чудя... Thinking



# 312
  • Мнения: 11
Здравейте
Предварително се извинявам се , не знам дали въпроса ми е на правилното място..  EmbarassedБременна съм в 5тия месец Grinning
На 20 години сам , имам неплатени осигуровки от 11.м 2007.г до 10м 2009г . Изключение на юли месец тази година - осигурена сам на 240лв > В момента сам с трудов договор на работа , осигуряват ме на 240 лв ще сам на работа до 8мия месец ,  . Разбрах че 45 дена преди термина се излиза в болничен и за да вземам майчинство трябва да имам 1г непрекъснати платени осигуровки .Правилно ли съм разбрала? И ако може някои да ми даде съвет , - --- Можели да си платя осигуровките за 10, 9 , 8 , - , 6 , 5 , 4 , 3 , и 2ри месец , И така от 02м 2009 до 02м 2010г ще имам платени осигуровки ,,,, Така мисля , че ако е позволено ще стане Confused , Но моля ви ако съм в грешка ми кажете , за да не си мисля глупости , ако някои ми даде съвет как да постъпя ще съм му благодарна  Hug Благодаря ви предварително Wink

# 313
  • София
  • Мнения: 225
Искам да попитам след като изтече и последният болничен ,от кога се получава майчинството,или по точно на коя дата се превеждат парите ?Подадени са документите при работодателя.Мога ли да следя нещата на страницата на НОИ?

# 314
  • Стара Загора
  • Мнения: 28
Здравейте!Имам 6м стаж от предишната ми работа,бях безработна няколко месеца и от този съм пак на работа.Бременна съм в 2-я месец.Ако излезна в болнични ще ми бъде ли изплатени?Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт