Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 949
  • 883
  •   1
Отговори
# 465
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
бЛАГОДАРЯ, ЗАЩОТО ВЛЯЗОХ В ТЕМАТА И МИ СТАНА ИНТЕРЕСНО, ЗНАЧИ АКО СИ САМООСИГУРЯВАЩ СЕ ОСИГ ТИ ДОХОД И НЕТНИЯ ТИ ДОХОД СА РАВНИ, А АКО РАБОТИШ НЯКЪДЕ ТОГАВА БТВ, ОТ КОЕТО ЩЕ ТИ ИЗЧИСЛЯТ ОБЕЩЕТЕНИЕТО ЩЕ СЕ ОГРАНИЧАВА ОТ НЕТНОТО ЗА СЪОТВЕТНИЯ ПЕРИОД И ТО ЩЕ БЪДЕ БАЗАТА ЗА ТОВА ОБЕЩЕТЕНИЕ!?

Да.

# 466
  • Мнения: 4
Здравейте!Моля да ми отговорите на следното: ако нямам 12 месеца осигурителен стаж, но работя повече от 6 месеца преди раждането ще получавам ли тези 240 лв. майчинство? Благодаря ви предварително Simple Smile

# 467
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Моля да ми отговорите на следното: ако нямам 12 месеца осигурителен стаж, но работя повече от 6 месеца преди раждането ще получавам ли тези 240 лв. майчинство? Благодаря ви предварително Simple Smile

ще започнеш да получаваш обезщетение за бременност и раждане след като натрупаш 12 те месеца стаж.Дотогава пробвай за социалон майчинство-попитай в социалните

# 468
  • Мнения: 78
Здравейте, въпросът ми е ако майката стане съсобственик - било то формално - във фирма по време на регламентираните 410 / ли бяха/ дни, в които си получава 90% от нетната заплата,
спира ли изплащането на майчинство от НОИ през работодателя й?
Ако не се лъжа, в случая с ООД - то, ще се води, че госпожата "Х" е част от учредителния съвет на дружеството.

# 469
Аз имам един въпрос, макар, че моя проблем е малко сложен, дори за мен. Бях учителка в моя град, но излязох в болнични още в първите месеци на бременността (това го пиша само за уточнение, може и да е излишно).Родих края на април. Взимах майчинство до втората седмица на септември тази година, когато бях освободена от работа, тъй като договора ми беше "до завръщане на титуляра". Титулярът се върна, а аз останах без майчинство. От училището ме уверяват, все още, че имало начин да продължи майчинството, ако се изпратили някакви документи. Направихме го, но и до днес все още нямам майчинство, а когато се обадих до НОИ ми казаха, че майчинството ми е прекратено, защото съм освободена. Зная, че е трябвало лично да отида, но нямам тази възможност. Помогнете ми. Какви са правата ми и какво мога да направя оттук нататък?! Благодаря предварително.

# 470
  • Русе
  • Мнения: 154
Здравейте момичета!

Една приятелка ме помоли да ви попитам нещо.Когато и изтече майчинството тя  напусна и искаше да и изплатят  отпуските за 2-те години майчинство.Въпросът и е  някой знае ли горе долу каква сума трябва да получи?Просто се притеснява да не я излъжат и да е наясно  Peace

# 471
  • София
  • Мнения: 12 228
  Може ли едно въпросче не точно свързано с майчинството?
  Въпроса ми е за данъчното облекчение за млади семейства.
  В момента не сме все още женени и ще изтеглим кредит за апартамент до две седмици. Въпроса ми е ако отговаряме на всички останали условия, но се оженим по-късно след като вече сме взели апартамента и сме изтеглили кредита с мъжът ми, след подписването на брака ще може ли да ползваме това данъчно облекчение?
 
Цитат
От одит.инфо
Със Закона за ДБ на Република България за 2010 г. / ДВ бр. 99/15.12.2009 г./ е променен ЗДДФЛ
в тази част :

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

(2) Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение по ал. 1 може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

(3) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 3 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.


Ползване на данъчните облекчения


Чл. 23. Данъчните облекчения се ползват с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, към която се прилагат:
..............................................
5. (нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище - за данъчното облекчение по чл. 22а.

# 472
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета!

Една приятелка ме помоли да ви попитам нещо.Когато и изтече майчинството тя  напусна и искаше да и изплатят  отпуските за 2-те години майчинство.Въпросът и е  някой знае ли горе долу каква сума трябва да получи?Просто се притеснява да не я излъжат и да е наясно  Peace

сумата зависи от това каква й е била заплатата преди майчинството-ние няма как да знаем каква е била.Грубо за 40 дни платена отпуска трябва да получи две заплати от преди майчинството

# 473
Здравейте на всички!Имам следото питане мисля да напусна работа,че работното време не ме устройва/10-19 + събота/ т.е. няма кой да взима малкия от ясли.Ако може да ме посъветвате по кой член да помоля да ме освободят, че да отида на борсата поне за няколко месеца и спокойно през това време да си търся работа.Малкия е на две години и половина, а в тази фирма работя от 5 години. Трудовия ми стаж е повече от 10 години.Надявам се да получа добер съвет о вес мамчета.Весело посрещане на празниците и много усмивки на вашите слънца!

# 474
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Aila мисля, че отговорът е по-скоро "не", но евентуално ще има тълкувания от НАП...

Здравейте на всички!Имам следото питане мисля да напусна работа,че работното време не ме устройва/10-19 + събота/ т.е. няма кой да взима малкия от ясли.Ако може да ме посъветвате по кой член да помоля да ме освободят, че да отида на борсата поне за няколко месеца и спокойно през това време да си търся работа.Малкия е на две години и половина, а в тази фирма работя от 5 години. Трудовия ми стаж е повече от 10 години.Надявам се да получа добер съвет о вес мамчета.Весело посрещане на празниците и много усмивки на вашите слънца!

Няма на какво друго основание освен да пуснеш предизвестие или по взаимно съгласие с работодателя. Ще имаш право на 4 месеца на Борсата, но на минимално обезщетение - 6 лева на работен ден.

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 20:01 от Lady Brinne

# 475
  • София
  • Мнения: 12 228
Aila мисля, че отговорът е по-скоро "н", но евентуално ще има тълкувания от НАП...
Мерси

# 476
  • Мнения: 4
Здравейте ! Имам един въпрос относно майчинството - в момента съм бременна в 4 месец.  Имам 12 м трудов стаж като до м декември съм осигурявана върху минимална РЗ . от януари до април / 4 м/  ще се осигурявам на 1000 лв - фиктивно съм назначена в една фирма. въпросът ми е има ли смисъл да се плащат по високи осигуровки само 4 месеца и колко горе долу би било майчинството което ще получавам? Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите.

# 477
  • на една крачка от Дунав Мост
  • Мнения: 109
Детето навършва 2 год на 1 02 2010 майката се връща на работа от 2 02 2010 и приложение 12 до коя дата се подава

# 478
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Детето навършва 2 год на 1 02 2010 майката се връща на работа от 2 02 2010 и приложение 12 до коя дата се подава

За какво да се подава Приложение 12?

# 479
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Здравейте ! Имам един въпрос относно майчинството - в момента съм бременна в 4 месец.  Имам 12 м трудов стаж като до м декември съм осигурявана върху минимална РЗ . от януари до април / 4 м/  ще се осигурявам на 1000 лв - фиктивно съм назначена в една фирма. въпросът ми е има ли смисъл да се плащат по високи осигуровки само 4 месеца и колко горе долу би било майчинството което ще получавам? Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите.
Няма смисъл защото от НОИ ще взимат сумата мес за мес пример ако 1-2-3-4-5 мес се осигуряваш на 240 лв. а 6-7-8-9 мес на 1000 лв. ще взимаш 1-2-3-4-5- мес по 90 % от средната и 6-7-8-9 мес 90 % от 1000 като си направиш сметка парите които ще доплащаш за осигуровките ще видиш че реално ти си на загуба трябвало е от началото да си направиш тази сметка не от сега по добре си сложи парите на лихвен срочен влог отколкото да ги даваш в НОИ

Общи условия

Активация на акаунт