Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 918
  • 883
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 4 070
ако имам 12 месеца осигуровки на 2290 лв. , колко майчинство ще получавам
да, аз също съм сигурна,че максималния осигурителен праг е 2000 лв, т.е. ти би трябвало да получаваш 90 % от 2000 лв..имам приятелки, които вземат повече от тая сума и им плащат толкова

# 511
  • Мнения: 3 621
Момичета, да ви попитам за здравната осигуровка за 2010 г, и лицето е в майчинство. Вноската ще се изчислява  4.8 % върху 420 лв ли?

# 512
  • Мнения: 35
Здравейте!Искам да попитам нещо:Сега ми преведоха майчинство за август/бавенето ми е от работата,фирмата все е пред фалит и това е реално/,а на 17 февруари дъщеря ми става на 2 години и приключвам с майчинството,но къде остават неизплатените суми и ког асчетоводителката на фирмата,в която работя трябва да внесе необх.документи.Могат ли да се внесат накуоп за тези неизплатени месеци или не?След като ми приключи майчинството,може ли тогава да продължи да ми внася документите в НОИ,за да си получа и останалите майчинства или не?На 17 приключвам договора с тази фирма,защото така или иначе е пред затруднено положение.

# 513
  • Мнения: 551
Здравейте! Аз пак имам питане  Blush
Този месец трябва да подам документи за детски, но от службата ми казаха, че не могат да ми издадът бележка с доходите, тъй като при тях съм на нула. Трябвало да си взема такава бележка от там от където ми плащали майчинските, а това мисля е НОИ. Та въпросът ми е трябва ли да ходя до НОИ за такава бележка или автоматично се прехвърлят данните в социалното? Дано сте ме разбрали. Благодаря предварително!

# 514
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 345
Здравейте! Аз пак имам питане  Blush
Този месец трябва да подам документи за детски, но от службата ми казаха, че не могат да ми издадът бележка с доходите, тъй като при тях съм на нула. Трябвало да си взема такава бележка от там от където ми плащали майчинските, а това мисля е НОИ. Та въпросът ми е трябва ли да ходя до НОИ за такава бележка или автоматично се прехвърлят данните в социалното? Дано сте ме разбрали. Благодаря предварително!

От службата трябва да ти издадт бележката с нулите  Grinning и да запишат, че си била в отпуск по майчинство, а от НОИ данните се получават по служебен път.

# 515
  • Мнения: 551
Здравейте! Аз пак имам питане  Blush
Този месец трябва да подам документи за детски, но от службата ми казаха, че не могат да ми издадът бележка с доходите, тъй като при тях съм на нула. Трябвало да си взема такава бележка от там от където ми плащали майчинските, а това мисля е НОИ. Та въпросът ми е трябва ли да ходя до НОИ за такава бележка или автоматично се прехвърлят данните в социалното? Дано сте ме разбрали. Благодаря предварително!

От службата трябва да ти издадт бележката с нулите  Grinning и да запишат, че си била в отпуск по майчинство, а от НОИ данните се получават по служебен път.
Благодаря ти много!!!
Ох, писна ми да работя с некомпетентни хора и все да споря с тях. Честно да ви кажа благодаря, че ви има  Hug

# 516
  • Мнения: 35
Здравейте!Искам да попитам нещо:Сега ми преведоха майчинство за август/бавенето ми е от работата,фирмата все е пред фалит и това е реално/,а на 17 февруари дъщеря ми става на 2 години и приключвам с майчинството,но къде остават неизплатените суми и ког асчетоводителката на фирмата,в която работя трябва да внесе необх.документи.Могат ли да се внесат накуоп за тези неизплатени месеци или не?След като ми приключи майчинството,може ли тогава да продължи да ми внася документите в НОИ,за да си получа и останалите майчинства или не?На 17 приключвам договора с тази фирма,защото така или иначе е пред затруднено положение.
Никой ли не знае какво е нужно да се направи?

# 517
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Изкушение,ще си получиш майчинството със задна дата,когато счетоводителката оправи нещата.Явно не ти внасят осигуровките или не подават данни за теб-то друго няма.Нищо,че напускаш-ще си получиш парите

# 518
  • Мнения: 35
Изкушение,ще си получиш майчинството със задна дата,когато счетоводителката оправи нещата.Явно не ти внасят осигуровките или не подават данни за теб-то друго няма.Нищо,че напускаш-ще си получиш парите
Чул те Господ,че от моята счетоводителка много майки са проплакали.Все не разбира,все аз трябва да й кажа нещо,което съм намерила като документ,изровено от Интернет,абе...,нямам думи.Тя сега едвам ми внася осигуровки,та какво остава като дъщеря ми навърши 2 години,т.е. на 17.02 и тогава нали съм длъжна да прекратя договора.Не заради друго,но просто фирмата няма да съществува още кой знае колко време.

# 519
  • Мнения: 13
Здравейте,
искам да попитам какво става с майчинството, когато се върна на работа 5 месеца след раждането? Изобщо има ли възможност за прехвърляне на майчинството, а ако няма - получавам ли поне 50 % от майчинството и до кога?
Благодаря предварително за отговора!  bouquet

# 520
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
искам да попитам какво става с майчинството, когато се върна на работа 5 месеца след раждането? Изобщо има ли възможност за прехвърляне на майчинството, а ако няма - получавам ли поне 50 % от майчинството и до кога?
Благодаря предварително за отговора!  bouquet

ако се върнеш когато бебчо е на 5 месеца,няма да получаваш нищо,освен заплатата разбира се.ще започнеш да получаваш 50 процента,когато ти изтекат 410 те дни обезщетение.
след 6я месеца на бебето може да прехвърлиш обезщетението на бащата.след като изтекат 410 те дни-на бабата

# 521
  • Мнения: 78
Здравейте, въпросът ми е ако майката стане съсобственик - било то формално - във фирма по време на регламентираните 410 / ли бяха/ дни, в които си получава 90% от нетната заплата,
спира ли изплащането на майчинство от НОИ през работодателя й?
Ако не се лъжа, в случая с ООД - то, ще се води, че госпожата "Х" е част от учредителния съвет на дружеството.

Извинявам се, че се повтарям.


1. Пак се извинявам и пак питам

2. Ако се сключи граждански договор /за работа/ по време на майчинството, спира ли изплащането от НОИ по безсрочния трудов договор, по който върви майчинството?

# 522
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 345
Здравейте, въпросът ми е ако майката стане съсобственик - било то формално - във фирма по време на регламентираните 410 / ли бяха/ дни, в които си получава 90% от нетната заплата,
спира ли изплащането на майчинство от НОИ през работодателя й?
Ако не се лъжа, в случая с ООД - то, ще се води, че госпожата "Х" е част от учредителния съвет на дружеството.

Извинявам се, че се повтарям.


1. Пак се извинявам и пак питам

2. Ако се сключи граждански договор /за работа/ по време на майчинството, спира ли изплащането от НОИ по безсрочния трудов договор, по който върви майчинството?

Може да е съдружник, но да няма управителни функции, защото тогава се прекратява отпускът за бременност, раждане или отглеждане на дете.

Иначе гражданският договор не влияе върху тези отпуски и обезщетения, т.е. може да се сключи и да се получават възнаграждения.

# 523
  • Мнения: 78
Благодаря  Simple Smile

# 524
  • Мнения: 16
Здравейте, аз искам да Ви помоля да ми кажете дали правилно съм разбрала нормативните документи на НОИ.
Определеният ми термин е 10 май 2010 г. 45-дневния болничен трябва да бъде с дата  от 26 март 2010 г. НОИ ще ми изчисли средно дневно обезщетение от предходния месец, като се върне 12 месеца назад, т.е. периода от който ще ми се изчисли средното дневно обезщетение ще е  м.февруари 2010 - м. март 2009 г. Но ако раждането е с по-ранна или по-късна дата НОИ отново ли преизчислява средното дневно обезщетение, или се запазва средното дневно обезщетение  което ми е изчислила първоначално при представяне на 45- дневния болничен? , т.е. това което ми е изчислено първоначално, то ли ми се изплаща до края на 410-тия ден?
Много Ви благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт