Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 951
  • 883
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 4
Zdraveite! Moje li da mi kaje nqkoi, na kakuv adress na NOI moga da proverqvam dali sa prevedeni bolni4nite mi, kak da si izvadq kod? Blagodarq!

# 571
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Zdraveite! Moje li da mi kaje nqkoi, na kakuv adress na NOI moga da proverqvam dali sa prevedeni bolni4nite mi, kak da si izvadq kod? Blagodarq!

за Пик код попълваш тази молба http://www.nssi.bg/content/spravki/Pr-11.doc и с личната си карта,лично отиваш в НОИ

с него проверяваш тук

-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

# 572
  • Мнения: 4
  О, много благодаря, Elfita!!! Лек ден!!

# 573
  • Мнения: 78
ivali ,трудовия договор с втората фирма трябва да се сключи по чл 111.Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство)

Елфита, в този случай работникът длъжен ли е да информира текущия си работодател за сключването на трудов договор в новата фирма?

# 574
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Елфита, в този случай работникът длъжен ли е да информира текущия си работодател за сключването на трудов договор в новата фирма?

само ако е посочено в трудовия му договор

# 575
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря!Ако не искат да ме назначат по тоя член тогава 50 % от майчинството ли ще получавам?

ако започнеш работа при друг работодател /не при този,от който си излезнала в майчинство/,няма как да взимаш 50 процента.Защото се водиш в пълно майчинство другаде

# 576
  • Мнения: 33
ivali ,трудовия договор с втората фирма трябва да се сключи по чл 111.Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение.

Elfita,Благодаря   bouquetВсе още не се знае дали ще се съгласят да ме назначат по тоя член в понеделник ще стане ясно!Искат ми трудовата книжка,а тя е при настоящият ми работодател.Там как стои въпроса,трябва ли нещо да се отбелязва и задължително ли трябва да я занеса при подписването на договора?

# 577
  • Мнения: 666
Здравейте!Мога ли да прехвърля майчинските си на бащата на малката при положение,че е безработен и от 2 месеца е записан на бюрото по труда?Искам да започна работа и нз как става това прехвърляне.Ако не мога на него на кого мога..всмисъл какви са изискванията за човека на когото искам да прехвърля майчинските.Благодаря ви предварително?
п.с.каки документи се изискват?За каккъв срок се оформят документите...спешно ми е Simple Smile

# 578
  • Мнения: 2
Искам да попитам за майчинството.Значи аз съм бременна в третия месец и не съм работила от близо две години.Как мога да реша проблема с майчинството и има ли нещо такова като социално майчинство.Също така какъв е размера на това майчинство и още да допълня че това ми е второ дете и нямам брак с мъжа с който живея.С две думи се водя самотна майка.Ако някой знае какво трябва да правя нека ми обясни.Благодаря предварително.

# 579
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
olivia78 ,ако не започнеш работа,ще имаш право на социално майчинство /100 лв на месец за една година/.Има изискване за доход /350 лв на човек/,но мисля че ти под това щом нямате бращ,още едно дете,а и не работиш.
Може да започнеш работа фиктивно малко преди издаването на 45 дневния болничен преди термин е тогава ще взимаш 2 г по 240 лв на месец.
също имаш право на помощ за бременност 150 лв-има изискване за доход /350 лв на човек
помощ за раждане 600 лв-взима я всяка майка на живородено дете
детски 35 лв-има изискване за доход /350 лв на човек

за всичко това попитай в районната социална служба

# 580
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте, аз имам следния въпрос.
До 8ми ноември бях в отпуск по майчинство и получавах 240 лв. От тогава съм на работа и ме осигуряват на 1000 лв. По принцип на 27 януари трябва да си взема първия болничен за ново майчинство. Ако продължа да работя до месец март и не си ползвам болничния, ще ми се смята ли този период при пресмятане на обезщетението за 1г?

# 581
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, аз имам следния въпрос.
До 8ми ноември бях в отпуск по майчинство и получавах 240 лв. От тогава съм на работа и ме осигуряват на 1000 лв. По принцип на 27 януари трябва да си взема първия болничен за ново майчинство. Ако продължа да работя до месец март и не си ползвам болничния, ще ми се смята ли този период при пресмятане на обезщетението за 1г?
да,този период ще ти влезе в базата,но губиш те ползваните дни.Примерно ако не ползваш 45 дневния,ще ползваш 365 дни обезщетение за бременност и раждане вместо 410 дни
трябва да представиш служебна бележка на лекаря ,че си била на работа периода,в който той е трябвало да издаде 45 дневия

# 582
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Да, това го разбирам, но поне няма да вземам 240 лв Simple Smile Благодаря!
А ако родя по-рано ще ползвам пак 365 дни, нали?

# 583
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
зависи колко по-рано-майките родили по рано си ползват всичките 410 дни.реда обаче е обратен.първо 42 дни болничен от болницата после останалите до 135 дни от педиатъра
а при нормалния случай се издава първо 45 дневния,после 42 от болницата,после педиатъра дава останалите до 135 дни,като компенсира майките родили по-рано от термина си.Т.е пак се ползват всичките 410 дни
по-малко ползат майките,които се отказват от болничиня преди термин или част от него

# 584
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Много ти благодаря!
Все пак ще трябва да се откажа от този болничен 45 дни преди термина. Доста сложно ще се получи, но така или иначе ще работя поне да ми се увеличи обезщетението малко.
Къде и как трябва да се откажа от този болничен? При АГто? Или се попълва нещо в работата? Искам всичко да ми е наред с документите, за да нямам проблеми с изплащането след раждане, че преди си почаках доста.

Общи условия

Активация на акаунт