Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 940
  • 883
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 2
mimitopi ,ако имаш 12 м назад осигуровки на 335 лв,обезщетението ще ти е 270 лв
БЛАГОДАРЯ ТИ

# 601
  • София
  • Мнения: 3 823
Не успях да намеря отговор на въпроса си и затова реших да попитам тук.
Искам да ползвам 6 - те  месеца неплатен отпуск на таткото. Как може да стане това? Трябва ли с мъжа ми да подадем декларация в НОИ, при работодателя ми или пък те автоматично се прехвърлят на мен?

# 602
  • Мнения: 16
Здравейте, искам да Ви помоля да ми помогнете,тъй като четох Нормативните документи в НОИ, но така и не получих отговор на въпроса си.
Кой период ще ми се вземе предвид при изчисляване на дневното обезщетение за бременност и раждане?
От м. ноември 2009 г. ползвам болничен за общо заболяване, който ще е НЕПРЕКЪСНАТ до излизане в 45-дневния болничен ( от26 март 2010 г. ).
Имайки предвид, че болничния е непрекъснат кой ще е периода от който ще ми се изчисли дневното обезщетение за бременност и раждане - 12 месеца преди излизането в болничния за общо заболяване, т.е. м. ноември 2008 -м. октомври 2009 г. ИЛИ
12 месеца преди 45-дневния болничен , т.е.  м. март 2009 г.- м. февруари 2010 г.
Благодаря Ви много предварително!

# 603
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не успях да намеря отговор на въпроса си и затова реших да попитам тук.
Искам да ползвам 6 - те  месеца неплатен отпуск на таткото. Как може да стане това? Трябва ли с мъжа ми да подадем декларация в НОИ, при работодателя ми или пък те автоматично се прехвърлят на мен?

за да ползваш 6 те неплатена на таткото трябва да сте разведени /детето да е присъдено на теб/,да нямате брак или бащата да е починал.подаваш декларация в работата-не става автоматично

От м. ноември 2009 г. ползвам болничен за общо заболяване, който ще е НЕПРЕКЪСНАТ до излизане в 45-дневния болничен ( от26 март 2010 г. ).
кой ще е периода от който ще ми се изчисли дневното обезщетение за бременност и раждане - 12 месеца преди излизането в болничния за общо заболяване, т.е. м. ноември 2008 -м. октомври 2009 г. ИЛИ

базата ще ти е март09-февруари10
за месеците в болничен ще ти се вземе не самия болничен,а сумата от която е изчислен.това че си ползвала болничен няма да ти намали обезщетението,ако 6 м преди болничиня си била на една и съща сума осигурена

# 604
  • Мнения: 16
Благодаря ти Elfita  Simple Smile
За съжаление съм малко разочарована и ми се искаше за база да ми се вземат 12 месеца предхождащи болничния за общо заболяване, защото така ми влизаха м. 11 и м. 12 2008 г., когато съм осигурявана на максималния осигурителен доход.
Но в случая - м. март 2009-м.февруари 2010 г. имам месеци в които съм получавала заплата - там имам бруто и нето -тук ми е ясно събирам брутен доход и деля на раб. дни за периода, събирам нетния доход и деля на раб. дни за периода, правя 90% от брутото и по-малката от двете стойности ми е дневното парично обезщетение (при мен 90% от брутото и нетото съвпадат, тъй като съм държавен служител и плащам само 10% Данък общ доход).
Но за месеците в болничен за бруто ми се взема дохода от който е изчислен болничния, т.е. не губя, НО в нето какво ми се взема?
Напр.:
март 2009   - бруто 1028 лв.   нето 925    раб. дни 21
април 2009               798                  718                   21               октомври 2009                                   бруто836     нето 752      раб. дни 22
май     2009               798                  718                   19               ноември 2009 (целия месец в болничен)  824     нето ????                    21
юни    2009               1118                1006                  22              декември (целия в болничен)                     865    нето ????                    21
юли    2009                798                  718                   23              януари и февр.2010 (в болничен)           по 824   нето ???               по 20
август 2009               798                   718                  21             общо                                                     10 441        ???????                  252

септември 2009         924                   844                    21

 Simple Smile и след това правя бруто 10 441/252=41.43 лв.
                                   90 % от брутото е 37,29 лв.
                     а нетото как се изчислява ????
Нали според Кодекса за соц. осигуряване за дневно обезщетение се взема по-малката от двете стойности- 90% от брутото или нетото.
Благодаря и дано не затруднявам с въпросите си  Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 мар 2013, 14:11 от AnMary

# 605
  • Мнения: 93
Добре,изчетох сума ти и форуми,закони,наредби и т.н.,ама или аз затъпявам все повече  newsm78 или нещо с майчинството,бременноста,болничните,осигуровките не е в ред. Имам няколко съвсем просто въпроса,на които ако може някой да ми отговори с по две думи,ще буда много благодарна  bouquet
1. Задължителни ли са тези 12 месеца осиг.стаж преди раждането,за да се вземе майчинство по-високо от минималното?
2. Ако съм се осиг.последните 6-7 месеца на примерно 1000лв. а предходните 5-6 не съм се осиг, т.е. съм била безработна,ще взема ли пак това майчинство на базата на тези 1000лв за осиг.месеци или не?
3. Ако през цялата бременност съм болничен(тъй като ме водят рискова),на каква база ще се изчислят болничните и после майчинството?
Надявам се да съм задала правилно и разбираемо въпросите си и се надявам да не ме помислите за малоумна,обаче наистина ми е пълна мъгла,защото срещнах доста противоречиви мнения. Извинявам се и ако някъде в темата са разисквани тези неща,но не успях да я прочета цялата,тъй като от 4 часа чета и вече ми пуши главата и надали ще асимилирам правилно дори и да го прочета smile3515
Извинявам се ако поста е станал прекалено дълъг,ни исках да обясня точно и ясно,каквито и предпочитам да са отговорите на въпросите ми,тъй като не искам да ангажирам никого за по подробни обяснения  Peace
Благодаря ви предварително Hug

# 606
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
`KiSs ,за да взимаш две години майчинство трябва да имаш 12 м стаж презц целия си живот и в момента на издаване на 45 дневния болничен да работиш.Като първата година се смята на база осигуровките 12 м назад от 45 дневния

1. Задължителни ли са тези 12 месеца осиг.стаж преди раждането,за да се вземе майчинство по-високо от минималното?-ако искаш да вземеш високо майчинство,трябва 12 те месеза преди 45 дневния да си се осигурявала на висока сума
2. Ако съм се осиг.последните 6-7 месеца на примерно 1000лв. а предходните 5-6 не съм се осиг, т.е. съм била безработна,ще взема ли пак това майчинство на базата на тези 1000лв за осиг.месеци или не?-не,няма да е на 1000 лв,защото ще ти влязат и месеците на борсата,за които ще се вземе мин раб заплата
3. Ако през цялата бременност съм болничен(тъй като ме водят рискова),на каква база ще се изчислят болничните и после майчинството?-болничен за общо заболяване се изчисляна 6 м назад,а обезщетението 12 м назад

# 607
  • Мнения: 93
Elfita, благодаря ти за бързия отговор мила Hug
Имам само още въпрос-два,ако не ставам прекалено  нахална,за да знам правилно ли съм те разбрала Peace
Значи за изчислението на обезщетението се взимат 6-те месеца x1000 лв и останалите 6(от борсата) така ли?
А ако не съм на борсата,тогава какво следва?
И другото,до колкото те разбирам,ще си ми изплатят болничните за 6 месеца назад,а същевременно и обезщетението 12 месеца назад,без да ми влиаят по някакъв начин болничните?
Извинявай още веднъж,ако досаждам или ако въпросите ми ти звучат твърде малоумно,обаче наистина искам някаква яснота по въпорса,тъй като в НОИ май не бяха съвсем наясно  Rolling Eyes

# 608
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи за изчислението на обезщетението се взимат 6-те месеца x1000 лв и останалите 6(от борсата) така ли?
А ако не съм на борсата,тогава какво следва?-ако си била безработна /не на борсата/пак на мин раб заплата ще се смятат
И другото,до колкото те разбирам,ще си ми изплатят болничните за 6 месеца назад,а същевременно и обезщетението 12 месеца назад,без да ми влиаят по някакъв начин болничните?-взимането на дълъг болничен до термин не влия негативно на обезщетението,ако 6 м преди болничиня си на една и съща сума

задавай въпроси-в настроение съм да отговарям

Даниела М ,обезщетението ще ти е грубо около 720 лв

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 21:29 от Elfita

# 609
  • Мнения: 93
Такааа аз като първолак  Laughing
Значи като цяло и най удачно 12 месеца преди 45-те дни да си внасям осиг. на 1000лв(както съм решила аз) и да използвам 6 месеца болничени, и по този начин ще си ми изплатят 80%(ако не бъркам)от дохода,на който съм се осиг. и отделно след раждането 13 месеца си вземам 90% пак от същия доход. А вече останалата 1 год. майчинство си вземам мин. 240 полагащи ми се от държавата....
Надявам се вече да съм разбрала и всичко,което написах да е така  Thinking

# 610
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Такааа аз като първолак  Laughing
Значи като цяло и най удачно 12 месеца преди 45-те дни да си внасям осиг. на 1000лв(както съм решила аз) и да използвам 6 месеца болничени, и по този начин ще си ми изплатят 80%(ако не бъркам)от дохода,на който съм се осиг. и отделно след раждането 13 месеца си вземам 90% пак от същия доход. А вече останалата 1 год. майчинство си вземам мин. 240 полагащи ми се от държавата....
Надявам се вече да съм разбрала и всичко,което написах да е така  Thinking

трудно е да плащаш 12 те месеца 1000 лв,защото реално,когато трябва да започнеш да плащаш не знаеш,че си бременна,а само предполагаш,че след едиколко си месеца ще забременееш.може да са 6 м на 1000 лв и после да ползваш 6 м болничен-това са най-добрите варианти
ако 6 м имаш на 1000 лв и излезнеш в болничен за общо заболяване до термина,ще взимаш болничен до 45 дневния преди термин грубо около 790 лв.обезщетението за бременост /като продължителносте 13 м и половина/ и раждане също ще е толкова като сума.
 80/90 процента от брутото ,но не повече от нетното-тук е разковничето.ще взимаш толоква пари,все едно работиш -не повече

другата една година се взима твърдо 240 лв,да

# 611
  • Мнения: 93
Oхх,много ти благодаря за разяснението Hug  bouquet ще го прочета още 1-2 пъти за да го осмисля добре,защото както казах чета от следобяд и вече ми пуши главата Whistling
Благодаря ти за инфото много си мила  Hug

# 612
  • Мнения: 93
офф Елфи, с моя тук водим един спор,аз му обяснявам едно той си държи на неговото,съвсем се обърках  smile3555 smile3555 smile3555
Значи да кажем първите 6 месеца внасям осиг.на 1000лв, а др.6 месеца съм болничен, т.е. би трябвало да излиза,че през вторите 6 месеца,които съм болничен пак си плащам тези осиг. да кажем около 400лв грубо,а те ми изплащат за тези 6 месеца около 800лв грубо болнични,след което обаче ми се изплащат отделно тези 13 месеца обезщетение изчислени на предходните 12 месеца преди 45-те дни така ли???? newsm78
Общо взето излиза,че вземам 13 месеца обезщетение + 6 месеца болничен????
Офффф вече наистина се чувствам малоумна честно ooooh!
И извинявай отново  Peace

# 613
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
би трябвало да излиза,че през вторите 6 месеца,които съм болничен пак си плащам тези осиг. да кажем около 400лв грубо-не,докато си в болничен плащаш 20,16 лв на месец.Това е изгодно,защото ще си спестиш доста пари, няма да ти падне обезщетението

а те ми изплащат за тези 6 месеца около 800лв грубо болнични,след което обаче ми се изплащат отделно тези 13 месеца обезщетение изчислени на предходните 12 месеца преди 45-те дни така ли-да,така е

кажи му на твоя да не спори,че с две жени на глава не се излиза  Laughing

# 614
  • Мнения: 93
казах му  Wink ама последва въпорса "Добре де,ти как знаешкога точно ще забременееш,че да ги вансят тия пари и ако от вноските за осиг. до болничния има няколко месеца прекъсване какво става?" на което аз  Shocked
Божеее колкото повече се замислям,толкова повече въпроси изникват  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт