Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 946
  • 883
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 16
Здравейте,
имам едно въпросче на което не можах да намеря отговор. Ще ме назначават фиктивно на работа преди 45 дневния болничен за да мога да взимам после 2 години по 240лв. майчинство. Интересуваме колко ще трябва да плащам всеки месец на фирмата за осигуровки и какви точно осигуровки се дължат по времето когато ще съм в болничен и след това.

# 766
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте,
имам едно въпросче на което не можах да намеря отговор. Ще ме назначават фиктивно на работа преди 45 дневния болничен за да мога да взимам после 2 години по 240лв. майчинство. Интересуваме колко ще трябва да плащам всеки месец на фирмата за осигуровки и какви точно осигуровки се дължат по времето когато ще съм в болничен и след това.


Само здравни - 20.16 лева на месец - 420 лева*4.80%.

# 767
Не знам дали въпросът ми е за тук, но не успях да намеря по-подходящо място.
Безработна съм, планираме да имаме дете. Та питането ми е, дали мога за 2-3 месеца да имам трудов договор, да ми бъдат плащани осигуровки и след като забременея да излезна в болничен до раждането, тъй като имам 2 неуспешни бременности преди това и  ще се водя рискова бременност. След това ще имам ли право на майчински и в какъв размер ще бъдат те, ако се осигурявам първите 2-3 месеца на 600 лв?
Благодаря! И още веднъж се извинявам ако въпросът ми не е за тук.

# 768
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Не знам дали въпросът ми е за тук, но не успях да намеря по-подходящо място.
Безработна съм, планираме да имаме дете. Та питането ми е, дали мога за 2-3 месеца да имам трудов договор, да ми бъдат плащани осигуровки и след като забременея да излезна в болничен до раждането, тъй като имам 2 неуспешни бременности преди това и  ще се водя рискова бременност. След това ще имам ли право на майчински и в какъв размер ще бъдат те, ако се осигурявам първите 2-3 месеца на 600 лв?
Благодаря! И още веднъж се извинявам ако въпросът ми не е за тук.

А имаш ли друг осигурителен стаж до момента?

# 769
Имам досега около 2 години. Не знам дали стана ясно, но имам предвид че през цялото време до раждането и след това разбира се, ще съм на договор във фирмата и искам от тези месеци да ми се сформира сумата за майчински  newsm78 .

# 770
  • Мнения: 78
Елфита, Лейди Брин, Нефертити (и останалите знаещи и пишещи), чета ви от изв. време и сте ми много полезни  Flutter
Въпросът ми е оформя ли се нещо в трудовата книжка при излизане в майчинство? Сигурно ще трябва да нанесат последната актуализация на заплатата - което засега не са. Нещо друго?
Просто да съм сигурна, че няма да ми поискат нещо, което нямам - в НОИ или .. някъде Simple Smile

# 771
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Елфита, Лейди Брин, Нефертити (и останалите знаещи и пишещи), чета ви от изв. време и сте ми много полезни  Flutter
Въпросът ми е оформя ли се нещо в трудовата книжка при излизане в майчинство? Сигурно ще трябва да нанесат последната актуализация на заплатата - което засега не са. Нещо друго?
Просто да съм сигурна, че няма да ми поискат нещо, което нямам - в НОИ или .. някъде Simple Smile



Не, трудова книжка не се оформя - това става само при започване и напускане на работа. Не ти трябва за пред НОИ.

# 772
  • Мнения: 114
Здравейте, дано въпроса ми е за тук  Rolling Eyes имам приятелка която е в майчинство (болни4ен от 22.12.2009/45 дни преди термина) очаква се да закрият фирмата в която работеше.
Какво ще се случва с нея след това ?Дали ще си ползва 2 те години платено майчинство или едната година ще и изгори , като при родителите които полу4ават от социалните  newsm78

Благодаря предварително  Heart Eyes

# 773
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте, дано въпроса ми е за тук  Rolling Eyes имам приятелка която е в майчинство (болни4ен от 22.12.2009/45 дни преди термина) очаква се да закрият фирмата в която работеше.
Какво ще се случва с нея след това ?Дали ще си ползва 2 те години платено майчинство или едната година ще и изгори , като при родителите които полу4ават от социалните  newsm78

Благодаря предварително  Heart Eyes

За 410 дни ще полуава обезщетение. В последствие отпуск за гледане на дете не може да получава, ако не започне някъде работа, дори и фиктивно за един ден. Обезщетението за 410 ще си получава от НОИ, а не от ДСП.

# 774
  • Мнения: 114

Lady Brinne Благогадаря за бързия и компетентен отговор    bouquet

# 775
  • Мнения: 8
malko po gore pro4etoh 4e kogato ve4e si po mai4instvo i firmata bade zakrita moje  da  se polu4ava obe6etenieo 410 dni ot noi.no pri polojenie 4e firmata e zakritaka kakvo stava s zdravnite osigurovki  koito dalji rabotodatelq prez tozi periiod dlajen li e nqkoi da gi pla6ta i koi             blagodarq predvaritelno


# 776
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
malko po gore pro4etoh 4e kogato ve4e si po mai4instvo i firmata bade zakrita moje  da  se polu4ava obe6etenieo 410 dni ot noi.no pri polojenie 4e firmata e zakritaka kakvo stava s zdravnite osigurovki  koito dalji rabotodatelq prez tozi periiod dlajen li e nqkoi da gi pla6ta i koi             blagodarq predvaritelno




Ако се закрие предприятието и те съкратят, то независимо, че вземаш обезщетение от НОИ си длъжна сама да си внасяш здравните осигуровки и да подадеш Декларация 7.

# 777
  • Мнения: 2
Здравейте момичета,регистрирах се преди малко и искам да ви попитам нещо.В момента съм по майчинство,което изтича на 16 март,след,което мисля да ползвам платения и неплатения годишен отпуск,които ми се полагат.Със съпруга ми плануваме второ бебе и ме интересува дали ще мога да получавам майчинство и с второто дете,ако не съм работила след първата бременост.Благодаря ви предварително.

# 778
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте момичета,регистрирах се преди малко и искам да ви попитам нещо.В момента съм по майчинство,което изтича на 16 март,след,което мисля да ползвам платения и неплатения годишен отпуск,които ми се полагат.Със съпруга ми плануваме второ бебе и ме интересува дали ще мога да получавам майчинство и с второто дете,ако не съм работила след първата бременост.Благодаря ви предварително.

Да, ако си осигурено лице, но зависи каква сума от осигурителните доходи за 12-те месеца преди този, в който излизаш в болничен за бременност и раждане.

# 779
  • Мнения: 133
Здравейте момичета, бихте ли ми помогнали? Въпроса ми е следния - плануваме второ дете със съпруга ми. Аз работя в голяма фирма като преводач в която ме осигуряват всеки месец. Питането ми е, мога ли да съм на трудов договор и в друга фирма в която да се осигурявам сама за да мога да вземам по добро майчинство евентуално след време. Може ли някой да ми каже какъв е закона и как стоят нещата? Благодаря ви предварително момичета!

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 15:10 от mitimama

Общи условия

Активация на акаунт