Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
В работната група участваме Хриси, Ани, Кети, Джина и Изи. Надявам се на съдействие от Светла за отразяване в медиите! Ще осъществим контакт с Асоциация "Родители", като инициатори, както и ще разчитаме на интерес от страна на майките от форума!

Проблемите, върху които сме се насочили са: замърсени детски площадки, липсващи и/или изпочупени съоръжения, ремонт и поддържка, поставяне на допълнителни кофи за отпадъци.

Идеи за кампания:

•   официално писмо до съответния орган;
•   масово почистване на детските площадки от родителите под мотото „Чистотата отнема само ден”;
•   медиино отразяване на събитието.

Готовност за действие имаме в гр. Плевен и гр. София – кв. Овча купел и района на НДК.

Темата, в която вече са обсъждани конкретни мерки и която можем да ползваме за база: Тема за детските площадки в София . След разрешение от потребителите, поствали в темата, ще публикувам обощените мнения и снимков материал!

Някъде там децата играят така:

Работна тема "Детските площадки в България"

# 1
  • СОФИЯ
Вместо запис да предложа да се чуем/видим с РОСПА преди началото на активния отпускарски сезон.

# 2
  • София
Става.  Peace

# 3
Много хубаво, че се подема отново темата. Можете ли да дадете някакво обобщение на направеното досега (преговори с общината, фирми)? Какво стана с предложението да се заключват вечер градинките, да се предоставят за поддържане на родители от квартала? Как стои въпросът с косенето на тревата - ако искаш да ти окосят тревата в градинката пред блока, към кого да се обърнеш? Има ли механизъм? Ако искаш да поставят от новите съоръжения (на доста места вече слагат), какъв в мвханизмът?

Колкото до  "масово почистване на детските площадки от родителите под мотото „Чистотата отнема само ден” - предлагам да се помисли за друго мото; не мисля, че е само ден; чистотата иска постоянно почистване и поддържане, всеки ден има изхвърлени пакети от чипс и счупени бутилки.

# 4
  • София
За обобщение - аз лично ще мога да направя чак след 22.06., че дотогава ще съм извън София (днес съм на работа, а утре ще стягам багаж). Дотогава някой може да ме изпревари, де.

За заключването - още преди коментирахме, че е незаконно да се заключват общински площи от частни лица, пък било то и с добри намерения, така че развитие няма. За косенето на тревата - ако е в междублоково пространство, тогава е в ресора на районното кметство, така че трябва да се обърнете към тях. Ако е зелена площ (парк или обособена градинка) - тогава за нея отговаря Дирекция "Зелена система" към СО. За съоръженията е същото - ако са между блоковете или ако с в парк. Най-добре е да се съберете повечко родители от квартала, да си формулирате исканията и да съберете подписка. При наличие на средства и късмет може и да се получи нещо. Колкото до почистването, голяма част от боклуците за съжаление се дължат на самите нас.  Rolling Eyes Предполагам всички сте виждали майки, които се изхвърлят фасовете или люпят семки на ДП. Аз лично, като съм пускала Ади да си играе, почти винаги съм събирала пликчета от чипс, стъкла, че дори и фасове - детето даже беше решило, че така се прави и като видеше фас, се втурваше да ги взима и хвърля в кошчето (за мой ужас).  Peace

# 5
 Grinning

# 6
  • Плевен
Аз искам да попитам не може ли към темата да се добавят и площадките в детските заведения? Нали така или и иначе и те са собственост на общините и те отговарят за тях? Там поне може да се контролира изхвърлянето на отпадаци,може да се заключва и ще има кой да ги поддържа. Така или иначе това вълнува също много от нас.
И да попитам изискването на новата наредба за детските площадки важи ли и за детските заведения?

# 7
Според мен- да Peace

# 8
  • София
Наредбата важи за всички ДП - вкл. и тези в ДЗ и парти-клубове.  Peace А в миналата тема си говорихме и за площадките в ДЗ.  Wink

# 9
  • Плевен
Да,именно,че говорихме и мисля,че трябва да ги сръчкаме и за тях. Защото по частните заведения си има кой да контролира,но тези кой ще настоява да се оправят?
За почистването си мисля не може ли да се измисли нещо ние да си направим някакви табели с надпис нещо от сорта " Не хвърляй отпадъци ! Тук играе твоето дете." Само че изпълнението не ми е много ясно как ще стане,защото и пари ще трябват. Иначе май с тези дни за почистване няма да имаме толкова голям успех,ще бъде за един ден,а наистина за чистотата си трябва постоянство и в тази посока трябва да се работи. Не да чистим след несъобразителни родители,а да им обърнем внимание,че това не трябва да се прави.Хубаво ще е да има и кошчета за отпадъци до площадките,разбира се. Но поне в Плевен от това не можем да се оплачем и все пак в пясъка има фасове Rolling Eyes
И последно - да разискваме с общините възможностите за усвояване на пари от еврофондовете,отпускани за тази цел. Ако може да се поканят на разговор и да се обменят идеи как да се постигне това ,което желаем и което всъщност е и нужно да се направи по закон.
Аз съм голям лаик и изобщо не съм запозната как се комуникира с институции,медии и тем подобни,така че ми се смейте,че сигурно хвърча из облаците  Embarassed

# 10
Много добре си хвърчиш даже Wink Дерзай Peace

# 11
Сега откривам темата.
Искам да се присъединя към вас.
В петък 12 юли, в пясъчника на детската площадка, дъщеря ми смачка с ръце едно кучешко лайно....направо щях да повърна.....
И това не е единичен случай.....
Като разказах на останалите съкварталки, се оказа, че има и други потърпевши....даже едно момченце било опитало от "деликатеса"..... ooooh!
Кажете ми моля, на кой да се оплача за това?
Да пиша ли до кмета на района?

# 12
# 13
# 14
  • София
Сега откривам темата.
Искам да се присъединя към вас.
В петък 12 юли, в пясъчника на детската площадка, дъщеря ми смачка с ръце едно кучешко лайно....направо щях да повърна.....
И това не е единичен случай.....
Като разказах на останалите съкварталки, се оказа, че има и други потърпевши....даже едно момченце било опитало от "деликатеса"..... ooooh!
Кажете ми моля, на кой да се оплача за това?
Да пиша ли до кмета на района?

Да.   Peace Колкото повече жалби се получават, толкова по-голяма вероятност има нещо да се промени.

# 15
  • под шипковия храст
Идеята ми за кампания е популяризиране на Наредбата. Thinking в момента съм свидетел на ефекта "от трън та на глог", което ще рече че в парковете и градинките се подменят старите съоръжения с ужасяващи и застрашаващи живота и здравето на децата нови такива! ooooh!
имам чувството, че нито производителите на съоръженията за детски площадки, нито тези,които трябва да ги закупят и поставят имат някаква и най-малка представа за какво иде реч! на места граничи направо с дебилност и не става въпрос за пари! Sick

# 16
  • София
МиТ, направо ме разби.  ooooh! Наредбата вече е в сила, т. е. не може да се строят нови площадки, които не отговарят на стандарта - напр. настилка, отстояния и т. н.; съоръженията също. Да няма пари всички площадки да се оправят преди крайния срок по- разбирам - това си е и законно, ама да не се спазват разпоредбите... Лошото е, че е необходима експертиза (струва ок. 200 евро по предварителна информация), за да се пусне жалба, че площадката не отговаря на стандартите (наредбата). Ако можеш да снимаш такива опасни нови площадки, както и да ни кажеш къде се намират?  Thinking

# 17
  • под шипковия храст
сега като начало възнамерявам да науча наизуст наредбата и после тръгвам с метъра и фотоапарата! Twisted Evil
говоря основно за малки обекти, които се стопанисват от разни предприемачи - основно кафенетата и кръчмите по парковете. обикновено е и тяхно задължението да се грижат за поверените им площи, включващи често и детски площадки.

# 18
  • София
Аха, по наредба са длъжни и площадките им да минат инспекция, след като се въведат в експлоатация, както и да се правят "големи" инспекции веднъж годишно.  Peace

Раздел II

Поддържане и контрол на площадките за игра

Чл. 64. (1) Обществено достъпните площадки за игра, разположени на открито и на закрито, могат да се ползват само ако съответстват на изискванията за устройство и безопасност, определени по реда на тази наредба.

(2) Поддържането и контролът на площадките за игра, на подходите към тях и на съоръженията и елементите им се извършват от техните стопани.

Чл. 65. Контролът по отношение на общата безопасност при ползването на въведените в експлоатация площадки за игра се извършва от Комисията за защита на потребителите по реда на Закона за защита на потребителите.
Чл. 66. (1) Стопанинът на площадката за игра по всяко време носи отговорност за съответствието на площадката с изискванията на наредбата.

(2) Стопанинът на площадката за игра носи отговорност за:

1. правилното й устройство в съответствие с изискванията за безопасност и достъпност, определени по реда на тази наредба;

2. монтажа, контрола и поддържането на всички съоръжения за игра;

3. полагането на изискващите се ударопоглъщащи и други видове настилки на територията на площадката, както и за контрола и поддържането им;

4. поддържането на растителните видове и на елементите на обзавеждането и за редовното почистване и/или подмяна на пясъка в пясъчниците и поддържането на територията на откритите площадки за игра;

5. поддържането и почистването на помещенията и/или площите на закритите площадки за игра;

6. извършването на всички видове контрол по време на експлоатацията на площадката за игра;

7. предприетите и/или непредприетите мерки за отстраняване на несъответствията с изискванията на наредбата, отбелязани в докладите за извършения контрол.

Чл. 67. (1) Стопанинът на площадката за игра съставя план за контрола и поддържането й за осигуряване на съответствие с изискванията за безопасност.

(2) Планът по ал. 1 се изготвя в зависимост от конкретните условия и натовареността на площадката и в съответствие с инструкциите на производителите на съоръженията за игра и на положените настилки с оглед определяне на честотата на извършване на контрола и поддържане на площадката за игра.

(3) За целите на контрола и поддържането на площадките за игра може да се прилагат основните изисквания на БДС EN 1176-7 "Съоръжения за игра. Част 7: Ръководство за монтиране, контрол, поддържане и използване".

Чл. 68. (1) Планът за контрол и поддържане на площадките за игра включва график и писмени процедури при извършване на следните основни видове контрол:

1. постоянен контрол;

2. периодичен (функционален) контрол;

3. годишен основен контрол.

(2) Постоянният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 7 - 10 дни за установяване на видими опасности.

(3) Периодичният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 1 до 3 месеца в зависимост от интензивността на посещение на площадката. Периодичният контрол се извършва с оглед извършване на подробна проверка на функционирането и стабилността на съоръженията за игра в резултат на тяхното износване, както и подробна проверка на всички останали елементи на площадката.

(4) Стопанинът на площадката за игра веднъж на 12 месеца възлага на орган за контрол извършването на годишен контрол на площадка за игра. Годишният контрол се извършва с оглед пълна и подробна проверка на общото ниво на безопасност на площадката за игра спрямо изискванията на наредбата. За съоръженията за игра и за положените настилки контролът се извършва в пълно съответствие с инструкциите на производителите им и с изискванията на съответните стандарти от приложение № 7.

(5) Първият годишен контрол на нова или основно обновена площадка за игра се извършва в срок до 12 месеца след въвеждането й в експлоатация.

(6) Органът за контрол издава и предоставя на стопанина на площадката за игра доклад за извършения контрол и/или сертификат за контрол, съдържащ всички резултати от извършената проверка, както и цялата информация за тяхното разбиране и тълкуване. Въз основа на тези документи органът за контрол определя съответствието на площадката за игра с изискванията на наредбата.

Чл. 69. (1) За проведените постоянни и оперативни видове контрол стопанинът на площадката за игра съставя доклади, които включват най-малко:

1. наименование, местоположение на площадката, дата и час на провеждане на контрола, вид на контрола и данни за лицето, извършило контрола;

2. установени опасности и рискове, свързани с настъпили изменения в конструкцията на съоръженията, елементите на обзавеждането, настилката и растителността вследствие на повреди при ползването, вандализъм, атмосферни въздействия и др.

3. предлагани мерки за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра.

(2) Мерките за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра могат да включват поотделно или комбинирано следните дейности (мероприятия):

1. технически;

2. организационни;

3. информационни (табели и означения).

(3) Информация за някои основни опасности и рискови фактори, които в зависимост от конкретните условия могат да се вземат предвид при извършване на контрола на площадката за игра, е дадена в приложение № 8.

(4) Примерни образци на доклад за извършен периодичен контрол от стопанина на открити или закрити площадки за игра със справка за отстранените неизправности, установени при контрола, са дадени съответно в приложения № 9 и 10.

(5) Стопанинът на площадката за игра води архив, съдържащ данни за по-тежките контузии и наранявания, възникнали на площадката за игра, които взема предвид при поддържането й. Примерен образец на доклад за документиране на злополука е даден в приложение № 11.

Чл. 70. (1) След всеки извършен контрол стопанинът на площадката за игра определя необходимите мерки в зависимост от установените опасности и несъответствия с оглед привеждането й в съответствие с изискванията за безопасност по реда на тази наредба.

(2) Мерките по ал. 1 се записват и планират в плана за контрол и поддържане на площадката за игра.

Чл. 71. (1) Стопанинът на площадката за игра води и съхранява документацията за техническото обслужване и контрола на площадката.

(2) Документацията по ал. 1 съдържа най-малко:

1. технически паспорт на площадката за игра, който се съставя при спазване на изискванията на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите (обн., ДВ, бр. 7 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 38 от 2008 г.); в приложение № 12 на тази наредба е даден примерен образец, в който са включени специфичните изисквания към площадките за игра;

2. документиране на злополуките (по-тежки контузии и наранявания), възникнали на площадката (причини, вид на контузията и нараняването);

3. план за контрол и поддържане заедно с докладите за извършените постоянни, периодични и годишни контролни дейности, за достъпността на площадката за игра и за планираните и предприетите мерки за осигуряване на безопасното й ползване;

4. издадените строителни книжа при въвеждане в експлоатация, както и при извършване на основни обновявания на площадката за игра.

(3) При извършване на годишния контрол на площадката за игра от органа за контрол стопанинът на площадката му предоставя документацията по ал. 2, за да се запознае с установените несъответствия, настъпилите злополуки и предприетите мерки за отстраняване на рисковете за периода между годишните контролни дейности, извършвани от органа за контрол.

(4) Технически паспорт по ал. 2, т. 1 се съставя, когато площадката за игра представлява самостоятелен строеж. В случаите, когато открита или закрита площадка за игра представлява част от сграда, данните за площадката се включват в техническия паспорт на съответната сграда, който се съхранява от собственика на сградата.

# 19
  • Плевен
КАто чета тази наредба и все повече си мисля,че повечето собственици на заведения по-скоро ще махнат площадките,токолкото да ги поддържат Sad На кой ще му се занимава  Confused
А иначе да разбирам ли,че трябва за сезираме КЗП за площадки несъответстващи на изискванията? И те сами ли трябва да ходят на оглед,както например ходят от РИОКОЗ или собственикът трябва да ги извика?

# 20
  • София
КАто чета тази наредба и все повече си мисля,че повечето собственици на заведения по-скоро ще махнат площадките,токолкото да ги поддържат Sad На кой ще му се занимава  Confused
А иначе да разбирам ли,че трябва за сезираме КЗП за площадки несъответстващи на изискванията? - Да.  Peace И те сами ли трябва да ходят на оглед,както например ходят от РИОКОЗ или собственикът трябва да ги извика? - Не е необходимо собственикът да ги вика, той трябва да извика лицензиран инспектор (напр. РОСПА) веднъж годишно.

# 21
Изпитваща огромен гняв се присъединявам се към вас #2gunfire.
Миналата година синът ми беше малък и не бях осъзнала колко важна е всъщност детската площадка за едно дете. Та тази година...От известно време събирам снимков материал от нашето ежедневие по тази тема.
Напълно подкрепям Джина, че трябва да разбутаме общините, защото както току-що разбрах, всъщност ЕС спонсорирал проекта за безопасни площадки, и то не само в БГ, а и в други страни. Дали и там е както при нас? Защото в Сливен специално Н Я М А нито една детска площадка, ако трябва да отговаря и на някакви си изисквания. Иначе има главно буренясали очертания. Значи пари има, само трябва да се вземат. Какви са тез увъртания от общините? Случайно попаднах пък на една обществена поръчица от януари т.г. за община Сливен за поддържане на зелените площи в града. НИЩО. Е, наистина какво може да се направи с някакви си 11.500.000,00 лв.??? Не бъркам нулите и запетаята. Та определено съм решила да се видим с г-н Лечков по този въпрос(да не повярва човек, че е живял навън, а сега не му пука), но днес се добави и тази кампания за без.ДП, та утре ще се обадя първо в КЗП.
За площадките в ДГ си мислих същото като вас. Просто не е истина.
А за кучешкия "деликатес" в пясъчника... какво да кажа??? При нас има разнообразие и с човешки - ромското у-ще (незнайно по каква причина не е в тяхната махала) е пред площадката и "дискриминираното малцинство" има удоволствието да я ползва, както и когато намери за добре. А ние се събираме около 1 пейка и държим децата (под 24 месеца) да не мръднат 1 метър, защото е "опасно".
Извинявайте, че стана дълъг поста ми, но не мога да се побера в кожата си. Ще съм благодарна, ако мога да почерпя идеи от тук.  bouquet

# 22
  • София
Да, наистина общините не трябва да се оставят намира отн. ДП.  Peace Ако се събере повече майки от града и направите и подписка, шансът да ви обърнат внимание е по-голям.

# 23
Здравейте, много се радвам, че има инициатива по въпроса с площадките. Аз съм в Люлин, около нас има доста градинки, има и нови, но никоя не е на ниво. Относно чистотата винаги излизам с торбичка (да не кажа чувал) и събирам, само една друга майка съм видяла да го прави, мъжа ми казва, че вкъщи не чистя толкова. Къде трябва да се "моли" да се поставят кошчета и от кой зависи да се събират?
За ремонт - възможно ли е някаква инициатива за слагане дъски на пейките от родители или това се прави по някакви обществени поръчки? Евентуално към кой да се обърна за материал?
Ако няма нови съоръжения поне да се махнат счупените и грозните, мога да снимам, но на кой се подава сигнал? В общината ли?
Има един безплатен вестник "За Люлин", както и другите безплатни, които според мен могат да съдействат и за популяризиране на наредбата и за организация, и за връзка с компетентните органи.
А как точно се казва тази наредба?

# 24
  • София
Здравейте, много се радвам, че има инициатива по въпроса с площадките. Аз съм в Люлин, около нас има доста градинки, има и нови, но никоя не е на ниво. Относно чистотата винаги излизам с торбичка (да не кажа чувал) и събирам, само една друга майка съм видяла да го прави, мъжа ми казва, че вкъщи не чистя толкова. Къде трябва да се "моли" да се поставят кошчета и от кой зависи да се събират? - Ако площадката е в парк или зелена площ - в дирекция "Зелена система" към СО, ако е в междублоково пространство - в районната общинска администрация. Пак оттам организират и изпразването на кошчетата (може да си се организират и те, може и да се договарят с фирмите по почистването).  Peace
За ремонт - възможно ли е някаква инициатива за слагане дъски на пейките от родители или това се прави по някакви обществени поръчки? - Може да се прави по ОП, може и да има служители, занимаващи се с това. Не пречи и родителите да си ги оправите. Принципно, ако акцията е мащабна, трябва да уведомите стопанина на площадката (дирекция "Зел. с-ма" или районна адм-ия). Евентуално към кой да се обърна за материал? - Пак към стопаните, но най-вероятно няма да ви дадат поради липса на средства.  Rolling Eyes
Ако няма нови съоръжения поне да се махнат счупените и грозните, мога да снимам, но на кой се подава сигнал? В общината ли?- Сигнал се подава до Комисията за защита на потребителите, но първо можете да се обърнете към стопаните на площадките да си махнат опасните съоръжения, след това да подавате сигнал срещу тях.
Има един безплатен вестник "За Люлин", както и другите безплатни, които според мен могат да съдействат и за популяризиране на наредбата и за организация, и за връзка с компетентните органи.
А как точно се казва тази наредба? -  Наредба № 1 за условията и реда за устройството и

безопасността на площадките за игра
- Резюмето (най-отдолу в линка) съм го писала аз, така че можеш да го предложиш на вестниците в квартала, само искай да сложат линк към сайта на СНБМ, ако го ползват.  Peace

# 25
Мерси за отговора, ако мога с нещо да съм полезна и аз ще се радвам!

# 26
Аз също се чудя как пари за глупости винаги има, а за нормални места за игра на децата ни все няма!  ooooh!
Много се радвам, че има майки като вас, аз сега проверявам цените на едни модули за игра като този например, фирмата уж е в БГ и ако са на нормална цена, съм решила ако трябва да мина от апартамент на апартамент при всички комшии и да си купим една до нашият блок! Тогава вече и отговорността да се пази ще е друга, а надявам се да дадем пример и на други хора, защото не е невъзможно да се направи чисто, красиво и подредено и около нашите домове, не само в тях!
А относто общините и техните задържения, дано имате успех момичета в начинанието ви! Стискам ви палци! Hug Hug

# 27
Orhidea, аз намерих една турска, но ще споделиш ли с нас тази българска фирма? (Не че ще ми се наложи да я използвам сигурно, но за всеки случай.)

# 28
  • София
За съжаление не са само катерушките - за една площадка трябва проект, има изисквания за брой съоръжения, настилка, кошчета, пейки... Ако си сложиш някъде катерушка, даже си е нарушение - трябва разрешение от общината. А за да е всичко законно, трябва и проект, както и да са спазени всички изисквания на наредбата, вкл. и отн. инспекциите и т. н.  Peace

# 29
Orhidea, аз намерих една турска, но ще споделиш ли с нас тази българска фирма? (Не че ще ми се наложи да я използвам сигурно, но за всеки случай.)

http://www.alfabg.com/index.php?p=category&cid=1&page=11 ето тук намерих, но сега чакам отговор за цената!
А трудно ли се издава такова разрешение?

# 30
  • София
Ами, ДП са строителни обекти (ако не се лъжа, регламентират се от ЗУТ), т. е. като разрешително за строеж е.  Peace Но не е само това - или трябва да си собственик на земята, или трябва по някакъв начин трябва да си упълномощен от собственика й да строиш, т. е. да ти е разрешено да изградиш ДП. След това носиш отговорност за поддържането на обекта и съобразността му с нормативната уредба. Разбира се, има и вариант да се съберете родители да си поставите примерно пързалка, надали някой ще ви направи проблем. За съжаление не всички производители са си съобразили съоръженията с изискванията за безопасност. При вносителите май положението е малко по-добре. А, и още нещо интересно, което се сетих - за люлките има задължителни минимални разстояния с цел безопасност, също така е забранено пързалките да завършват в пясъчник (счита се, че е опасно в нормалните държави - в първия случай люлката да не удари някого или детето, което се люлее, да не се нарани, а във втория има риск пързалящо се дете да се стовари върху играещо си в пясъка). Има изисквания и за пясъка - да е обеззаразен, да се дезинфектира и подменя през определен период, да се носят проби в ХЕИ... (това последното, ако не ме лъже паметта, беше по наредбата за ДГ). А, и още нещо много важно - люлките не може да са масивни (металните люлки от нашето детство), защото е много опасно, ако такава люлка халоса някое детенце по главичката. Имаше и една тема във форума за смазано пръстче на люлка тип лост.  Peace Според мене такава люлка също не отговаря на стандарта - не трябва да има места, където детето да може да си завре ръчичката и тя да бъде наранена. Това се отнася дори за вратата на оградата на площадката - рискът от прищипване трябва да е сведен до минимум. А, има и изискване за ограждане на площадките, особено на пясъчниците (хем да не могат да влизат кучета вътре, хем майката да има видимост какво прави детето). В момента преразказвам по спомени, без да правя справки в законите и наредбите, че съм на работа и нямам време, но се надявам да съм била полезна.  Hug

# 31
  • Плевен
Да, наистина общините не трябва да се оставят намира отн. ДП.  Peace Ако се събере повече майки от града и направите и подписка, шансът да ви обърнат внимание е по-голям.
За съжаление дори да направим подписка ефекта е пак нулев.Нали минлата година направихме - и какво ? Махнаха една площадка,смениха една пързалка и дотук.За почистване или сменяне на пясък,за поставяне на огради и табели,за изграждане на нови площадки така и не стана повече дума.Няма пари. Абе как все за други работи има,а за това не.
Освен това сега ми е прекипяло за площадките и изобщо за базата на детските градини. Не може всички да са от 70-те години. Кажете към кого трябва да се обърнем? Няма ли да е удачно да се съберем майки от всички градини в Общината и да искаме среща с отговорните служители в общината,за да ни обяснят как така може нищо да не се прави за децата ни. Нормално ли е съоръженията в градините само да се пребоядисват и дотам. Да не говорим,че пясъка е ужасен. Говорих скоро с една майка,чието дете сега е в градината,в която ще бъдем ние наесен и тя ми казва да не си мисля,че пясъка на площадката в парка е мръсен,а да почакам да видя този в градината  Shocked Ами не мога да приема,че поне в ДГ не може да се отделят 50-100 лв .в годината,за да се смени с нов. Къде е това ХЕИ,защо не се правят проби.Или си е добър и този пясък. 
Красавице,ако знаеш,кажи на коя врата трябва да се чука в общината.Ако могат да се организират родителските настоятелства на няколко градини ,да се агитират вестниците и да се настоява да се направи нещо по въпроса.НАй-малкото един свествен проект да се направи и да се ползват парите,които така или иначе се отпускат за това. В нашата бъдеща градина е отхвърлен трети проект  Shocked Не ми казвайте,че няма един кадърен човек,дето да направи добър проект. Абе хората всеха милиони ,за да си построят хотели,сгради и какво ли не по разни програми,но за градини и училища,за детски площадки не става.Явно далаверата е малка или никаква.  #Cussing out
И много ми е интересно след акцията на КЗП миналата година какво се промени  newsm78 Много шум за нищо. Давахме и на тях сигнали,уж пращаха проверки,но какъв е резултата?И кога ще започне да се следи за спазването на тази наредба? Или ще се чака срока да изтече и тогава ще се чудим откъде да я подхванем?
И за тези нови модули,които Орхидея е показала -ами не са толкова скъпи,особено за една Община,но как да ги накараме да дадат пари за такива? Явно,че самите ние като граждани не настояваме достатъчно,за да го сметнат за необходимо,за да привлекат с това по-голям електорат.
Даже съм си мислила- абе децата на хората ,от които зависи всичко нали пак ходят в някакви детски заведения или училища - не им ли пука на тези хора къде децата им прекарват по 8 часа на ден?
Оле,мога още една страница да изпиша,толкова съм насъбрала и ме е яд на безсилието ми.  #Cussing out

# 32
  • София
Djina, всичко, което си написала е вярно.  Rolling Eyes За съжаление аз друг начин не виждам освен да сме "тъпи и упорити".

# 33
Djina, аз се чувствам точно като теб в момента, защото единственото, което искаме с моят син е пясък, където да се зарови и чиста тревичка,по която да бяга, но и толкова няма. Както и да е.
Нали говорихме за финансиране от ЕС. Всъщност случайно попаднах в сайта на еврофондове, отдел Оперативни програми, Регионално благоустройство...и т.н. на ето това:
...Размер на безвъзмездната финансова помощ по отделните проекти към настоящата
схема:
За отделните проекти, които могат да бъдат финансирани по настоящата схема, важат
следните размери на минималната и максималната стойност:
• минимална сума на безвъзмездната финансова помощ: 1 000 000 лв.
• максимална сума на безвъзмездната финансова помощ : 10 000 000 лв....
...4.2.2.3 Допустими дейности за финансиране по настоящата покана са:
1. Изграждане, рехабилитация, възстановяване на зони за обществен отдих, като
паркове, зелени площи, детски площадки и др., включително поставяне на пейки,
беседки, възстановяване на чешми, фонтани, статуи, паметници и други елементи от
градското обзавеждане;
2. Изграждане, реконструкция, рехабилитация на пешеходни алеи и тротоари,
изграждане на велосипедни пътеки и алеи, пешеходни зони, алеи и подлези за
пешеходци и велосипедисти, включително свързани дейности, като поставяне на
указателни знаци и др.;
3. Рехабилитация и реконструкция на улични мрежи, изграждане на обществени
паркинги встрани от главни улици;
4. Въвеждане на енергоспестяващо улично осветление и осъществяване на мерки за
повишаване на сигурността и предотвратяване на престъпността, като поставяне на
осветление на паркови площи, охранителни системи за наблюдение на обществени
места и др.
5. Създаване на достъпна архитектурна среда, включително подобряване на достъпа за
хора с увреждания до административни общински сгради;...

И за тези работи може да се кандидатства всяка година (2007-2013г), представете си на какво биха заприличали градовете ни... family newsm41
Написах едно запитване до нашия известен кмет и утре мисля да го входирам, а после и да се срещна с него. Макар че един познат ми каза: "Ами ако искаш да се почувстваш насмотана, отиди при него." Всъщност чакайте да ви кажа какво мисля да направя по-нататък. Подкрепа от майки не очаквам, защото просто няма смисъл. На никой не му занимава чак толкова, да не говорим пък че голяма част ги е страх (не че и мене не ме е страх,де). Кметът съм почти сигурна, че нищо няма да направи, както е станало в Плевен. Звънях и на КЗП, изпратих една снимка на нашата площадка, Миглена Кунева - АЛА-БАЛА. Затова едно писъмце с:
- копието на моето и отговора на нашия кмет;
-снимката от нашата площадка и е-мейла ми до КЗП и снимка на площадката отново, от датата на е-мейла (едва ли някой ще направи нещо до тогава, а тя е в страховито състояние);
- копие и линк към обществената поръчка за 11.500.000,00 лв. на Общината за поддръжка на зелените площи и снимки на самите зелени площи;
-снимки от детска градина/и
всичко това по е-мейл ли, по поща ли не знам, и до УНИЦЕФ, но не българската, а седалището, и Европейската комисия, защото последната всъщност е инициатора на Кампанията за безопасно лято на ДП и освен това, надявам се да се интересуват къде отиват парите от обществените поръчки в БГ. Лошото е, че нали се сменя европейския парламент тази година,а от там и комисията. Та не знам как ще приемат решенията на миналата европейска комисия, но се надявам да обърнат внимание.
С две думи - туй. Ако и след това няма промяна, казала съм на мъжа ми да се стяга за чужбинско (макар че и двамата се върнахме от там и имахме желание да се установим тук, но ...аз специално бях до тук,но това е друга тема).
К'во ще кажете за плана ми?
П.С. Оказа се, че има пост в Общината за проекти за Еврофондовете, а и някакъв отдел за детските площадки, но до него още не съм стигнала (те били 2 момиченца, дето явно са много далеч от идеята и целите на ДП и ходят да се фръцкат в Общината по цял ден, тъй че сигурно няма и смисъл да си губя времето с тях).
Извинявайте за дългия пост, ама играта ни заема 2/3 от всеки ден и... newsm61 smile3511 smile3515 smile3514 smile3512 Banghead

# 34
И аз намирам, че българските производители на играчки на открито са далеч от изискванията за безопасност. Естествено, може и да има такива, които ги спазват, но не вярвам, както всичко друго в БГ.

# 35
  • Плевен
Напълно те подкрепям,но и аз мисля,че сама птичка пролет не прави.Трябва да намериш подкрепа.Как така няма да им се занимава  newsm78 Не че не знам де. И тук е така.На думи сме много така,но като стане дума за действия и редиците оредяват.
А какво толкова ги е страх от този ваш  кмет? Ще ги репресира ли? От работа ли ще ги уволни,какво?
Много се ядосвам на това,че българина не си знае правата и не си ги търси  #Cussing out Ами нали този кмет и всеки друг работи за нас и ние му плащаме заплатата,така че той трябва да се страхува,а не ние.
А за парите отпускани за детски площадки,наистина ги има,НООО ако такива момиченца,каквито ти описваш отговарят за изготвянето на проектите напълно разбирам защо парите не могат да се усвоят  Crossing Arms

# 36
Абе то 100% съм сигурна, че се усвояват...от къде толкова скъпи луксозни коли, хотели и т.н. у нас? Нали бяхме една от страните с най-много Мерцедеси, наредени до Германия и др.подобни развити страни.

# 37
  • Плевен
Да,има го и това,но за да спечилиш проект се иска много работа.Знам го от една мацка,която работи точчно с тези фондове и на никой не му се разправя да прави обществени площадки.Друго е да направиш проект за хотелче или нещо друго. Докато се отпуснат парите  е зора,а после върви им хвани края. Но за тези специално от нея знам,че проверките са много и не става така лесно. Желание трябва,но няма кой да се напъне Sad

# 38
  • София
miss pretencia, това, че имате отдел за ДП в общината, е похвално.  Peace В София такъв няма и поради това се почва едно прехвърляне на топката... Според мене не пречи да се срещнеш с момичето, макар че виж дали все пак няма да се съберете поне 2-3 майки и да отидете заедно. Не вярвам някой да тръгне да се саморазправя с тебе, но, ако не дай си боже, стане нещо подобно, моля те, пиши ми. Колкото сте повече, толкова по-добре.  Peace За съжаление не знам СНБМ да има членове в Сливен, за да се обърнеш към тях за подкрепа.  Rolling Eyes

# 39
  • Плевен
В сайта на плевенската община има изнесени данни да отпусканите средства за ремонт на детските градини в града.За нашата бъдеща ЦДГ са отпуснати 26 хил.лв. Ще видим в какво ще се състои,засега знам,че са за смяна на дограмата основно.
Друго - в проектобюджета никъде не видях да са предвидени разходи за изграждане на нови детски площадки.А в наредбата за безопасността пише,че сега трябва да се предвидят средства,за да може до 2013 г. да влязат в нормите. Как ще стане това не знам  newsm78

Ето какво ми е писала моята позната,която работи с еврофондовете :

Ани това което си видяла там се прави ОТ Министерство на регионалното размитие такива огромни работи и инфраструктура, а когато става дума за един обект които цели и трудова заетост може при нас,но не си мисли че всичко е много лесно напротив ти можеш да си мислиш че твоя проект е най страхотния но след като мине през 10фази на различни оценки да излезе чи нищо не става гледа се всяка една запетая при кандидатстване поне съм била в доста такива комисии.И това което се казва по телевизията е много изтъркано и хора които не са в системата си мислят като теб и аз го мислех това хората ни дават пари а ние понеже сме много богати ги връщаме което въобще не е така след оценка на проектите всички пари които са отпуснати се разпределят между всички проекти с най много точки т.е нито една стотинка не остава неразпределена, обаче след като приключи проекта имат втори превод на пари изпълнителите и тези пари се превеждат след 3 вида проверки при които падат доста разходи които не са допустими или нередни и незаконни а има доста такива т.е ти не им ги превеждаш тия пари заради това че този някои не е съумял да ги изразходи тия пари по предназначение и целесъобразно и от там остават много пари защото ние сме спецове по всичко и всеки си прави каквото иска това си зависи от всяка една организация която е спечелила проект а не от отделно Министерство или нещо такова

От което аз разбирам,че хората толкова лесно пари не дават,а българина щом не може да сложи нещо в собствения си джоб предпочита да не се захваща Sad

Последна редакция: вт, 07 юли 2009, 16:46 от Djina

# 40
Спяща красавице Wink, какво е СНБМ? newsm78
Джина, малко ми беше трудно да разбера цитата от познатата ти, без пунктуация, но не съм си и мислила, че ЕС лесно дава пари. И все пак вярвам, че ако се следва наредбата за ДП, всичко може да е много лесно, защото там е описано всичко - ако се спазят всички изисквания, ето го проекта. Работата е там, че не знам дали въобще нашата община е кандидатствала, но и този въпрос е в запитването ми. А за отдела за ДП - сигурно ще се срещна с тях. Трябва да се използва всяка възможност. Но без желание за съдействие от страна на кмета, нищо няма да стане, си мисля.

# 41
  • София
СНБМ Темата всъщност е в подфорума на СНБМ.  Wink

# 42
  baduu Merci!  bouquet

# 43
Мисля си, че в общините трябва да има кадърни хора, които да подготвят, или да възложат изготвянето на задания за проектиране и после да ръководят процеса на проектиране и оформяне на целия проект според изискванията на ЕС. Не да правят самите проекти. Техническото проектиране е работа на екип от проектанти. После вече този технически проект трябва да се представи в исканата от фондовете форма, с всичките му разчети, допустими разходи и т.н. Това може да се направи от общински служители или от консултантска фирма, но накрая общината като възложител и евентуален бенефициент по проекта отговаря за това този проект да е направен според изискванията. Не да се оправдават, че незнайно кой не е направил хубав проект.
Обобщено:
Проектантите имат грижата проекта да отговаря на строителното законодателство - ЗУТ и наредбата за площадките. Общината (консултантската фирма) се грижи проекта да е представен според специфичните изисквания на конкретния финасиращ орган.

По-напред в темата се питаше за разрешението за строеж на ДП - ДА, то си е точно разрешение за строеж. За добро или лошо, се иска същото като за еднофамилна къща. С разлики в съдържанието на проекта, все пак... но наистина трябва технически проект, изготвен от правоспособен проектант.
Изискванията в наредбата не са едно и две, освен това при комбиниране на съоръженията се получават и конфликтни точки, така че в един форум не може да се даде рецепта - "сложете 2 люлки, една пързалка и пясъчник и няма как да не ви одобрят проекта в общината". 
Да не говорим пък, че макар в момента да е наболял въпроса с безопасността на площадките за игра, тези площадки трябва да са с висока игрова стойност, да са интересни. А това изисква малко по-задълбочена работа и някои специфични познания в тази област.

И не е въпросът, че ще извършим нарушение, ако просто сложим детско съоръжение в междублоково пространство, или някъде другаде. Засега това ми се вижда похвална инициатива, предвид състоянието на ДП в България. Но има голям риск. Въз основа на наредбата и ЗУТ, неблагоразположени към детските игри хора, могат да претендират за премахването на ДП, ако е изградена без разрешение за строеж.

Последно, че стана дълго. Относно производителите и вносителите на съоръжения. Гледайте в техните сайтове споменават ли се стандартите за безопасност EN1176 и EN1177. Това е показателно за качеството на продуктите им. Специално за българските производители е обяснимо да нямат сертификати за съответствие с тези стандарти, но поне трябва да декларират че продукцията им е съобразена със стандартите и/или с наредбата. А за вносителите е абсолютно съмнително да нямат такива сертификати. Без тях вероятно става дума за китайски копия на съоръжения на други производители, или изобщо несертифицирана продукция за пазари като нашия - непретенциозен.

# 44
Понеже вече сте подхвнаали втора тема, а не ми се преглежда цялата стара тема назад, искам и аз да се включа с нещо положително по темата. Извинете ме, ако е писано вече за това, но не мога да се сдържа да не пиша и аз!
Днес бях на общинска детска площадка в район Младост във Варна. Е, какво да кажа друго освен, че съм възхитена!
Не ми се вярваше, че може да има такова нещо в България!!! Но факт - има и дори общината се е постарала и е изградила такива не само в район Младост, но и в квартал Чайка, и близо до Катедралата също! А сигурно и на други места, не мога да обходя цяла Варна  Laughing
Но това в Младост е наистина впечатляващо - съжалявам, че не мога да подкрепя думите си и със снимков материал, но не намерих нищо в нет-а (странно как!)... На голяма площ - толкова много съоръжения за децата - от стандартните люлки и пързалки, до водни колела и закрита площадка за каране на кънки! Значи има начин да стане! Браво на варненци!!!
Надявам се да доживея и в София да видя нещо подобно, въпреки че моите деца със сигурност ще са излезли от възрастта на детските площадки докато това стане  Sad
Но как може във Варна, а в София само слушаме колко велик е Бойко Борисов и как строи метро, а на края и него все го няма  Rolling Eyes

# 45
  • София
Сега нали ще има предсрочни избори за кмет на София, та може да запитаме кандидатите какво мислят да направят по въпроса за ДП и въобще как си представят спазването и изпълнението на наредбата.  Wink  Peace

# 46
# 47
Извинете, а коя е Наредбата за която говорите?

# 48
  • София
Здравейте, много се радвам, че има инициатива по въпроса с площадките. Аз съм в Люлин, около нас има доста градинки, има и нови, но никоя не е на ниво. Относно чистотата винаги излизам с торбичка (да не кажа чувал) и събирам, само една друга майка съм видяла да го прави, мъжа ми казва, че вкъщи не чистя толкова. Къде трябва да се "моли" да се поставят кошчета и от кой зависи да се събират? - Ако площадката е в парк или зелена площ - в дирекция "Зелена система" към СО, ако е в междублоково пространство - в районната общинска администрация. Пак оттам организират и изпразването на кошчетата (може да си се организират и те, може и да се договарят с фирмите по почистването).  Peace
За ремонт - възможно ли е някаква инициатива за слагане дъски на пейките от родители или това се прави по някакви обществени поръчки? - Може да се прави по ОП, може и да има служители, занимаващи се с това. Не пречи и родителите да си ги оправите. Принципно, ако акцията е мащабна, трябва да уведомите стопанина на площадката (дирекция "Зел. с-ма" или районна адм-ия). Евентуално към кой да се обърна за материал? - Пак към стопаните, но най-вероятно няма да ви дадат поради липса на средства.  Rolling Eyes
Ако няма нови съоръжения поне да се махнат счупените и грозните, мога да снимам, но на кой се подава сигнал? В общината ли?- Сигнал се подава до Комисията за защита на потребителите, но първо можете да се обърнете към стопаните на площадките да си махнат опасните съоръжения, след това да подавате сигнал срещу тях.
А как точно се казва тази наредба? -  Наредба № 1 за условията и реда за устройството и

безопасността на площадките за игра
- Резюмето (най-отдолу в линка) съм го писала аз, така че можеш да го предложиш на вестниците в квартала, само искай да сложат линк към сайта на СНБМ, ако го ползват.  Peace

На линка гледай най-долната статия.  Peace

# 49
Mерси   bouquet

# 50
Момичета,попаднах на вас тъкмо в момент,в който подготвям Заявление за изграждане на ДП .Както и г-.жа Претенция и аз съм от Сливен,абсолютно я подкрепям-тук няма нито една ДП.Всъщност има някаква пародия,не много далеч от нас, чиято настилка е...едър чакъл,изобщо не споменавам съоръженията й..но иначе гордо стои малка табела,че е собственост на общината. Та освен за тази Наредба №1, от вас разбрах и за това ,че мога да подам сигнал до КЗП относно тази ДП.
Така,сега все още събирам подписи от съкварталците,но стискайте палци да имаме успех. Praynig

# 51
  • София
Стискаме.  Peace Пиши как се развиват нещата.  Hug

# 52
Стискаме.  Peace Пиши как се развиват нещата.  Hug
Благодаря,все повече се замислям как много ще ми трябват Grinning Hug
Имам едно питане,много ли ще е брутално,ако в заявлението освен подписката приложа и копие на Наредба №1.?Ей така,за всеки случай

# 53
Кас, писах ти и на лс, но преди да прочета тук за подписката, която събираш.
От Комисията ще обърнат внимание, но резултатът от моя опит беше следният: Махнаха там едни опасно стърчащи железа, огледали и си заминали. Дама от сливенския отдел ми се обади да ми съобщи какво са направили (аз не че не я захапах, че са оставили 2 ножа, които тя обеща веднага да махнат, но още стоят там, та пак ще пиша), и когато и казах, че и всъщност нищо не отговаря на Наредбата, тя сподели, че наистина е така, но ако констатират, че ДП е опасна и я затворят, то от там следва, продажба на имота, който е много апетитен и естествено строеж. Нож със две остриета. Та се поспрях малко и ще продължа, но имайки това в предвид. Та, и ти го имай впредвид,де. Peace Да не останете без хич.

# 54
  • София
Стискаме.  Peace Пиши как се развиват нещата.  Hug
Благодаря,все повече се замислям как много ще ми трябват Grinning Hug
Имам едно питане,много ли ще е брутално,ако в заявлението освен подписката приложа и копие на Наредба №1.?Ей така,за всеки случай

Достатъчно е само да я цитираш.  Peace Принципно срокът да се приведат площадките в съответстващия вид е 2013 г. Аз направо съм се изкривила и по площадките с малката само гледам настилки, люлки и т. н.  Laughing Доколкото мога да преценя (все пак не съм експерт), засега само площадките по бензиностанциите отговарят на всички изисквания. Дори по хотелите има какво да се желае.  Peace

P. S. Изключвам, разбира се, някои новопостроени площадки, които са просто невероятни. При тях естествено нещата са си наред!  Hug

# 55
Ветре, всъщност точно за площадките на бензиностанциите ми направи впечатление, че в Наредбата пише, че м-у улицата и площадката трябва да има зелен пояс, а поне няколкото на магистрала Тракия напр., които ми изникват в главата не се сещам да имат. Ако се задълбочим,де. Макдоналдс го изключвам - те спазват хамерикански стандарти и при тях всичко е 6 (с малко отклонение от темата - останах изумена, че детското меню вече е в два варианта - вода вместо газирана напитка, салата вместо пържени картофки).
И къде моля ви се пише (в Наредбата), че ДП могат да се изграждат само от сертифицирани за това фирми?

# 56
  • София
Ветре, всъщност точно за площадките на бензиностанциите ми направи впечатление, че в Наредбата пише, че м-у улицата и площадката трябва да има зелен пояс, а поне няколкото на магистрала Тракия напр., които ми изникват в главата не се сещам да имат. Ако се задълбочим,де. Макдоналдс го изключвам - те спазват хамерикански стандарти и при тях всичко е 6 (с малко отклонение от темата - останах изумена, че детското меню вече е в два варианта - вода вместо газирана напитка, салата вместо пържени картофки).
И къде моля ви се пише (в Наредбата), че ДП могат да се изграждат само от сертифицирани за това фирми?

Няма такова нещо в наредбата, не вярвам да не помня.    Peace Къде го видя?  Hug Годишните им проверки са правят от сертифицирани фирми, а съоръженията са все едно детски играчки и трябва да са най-общо казано безопасни, т. е. един вид сертифицирани, да няма някой това предвид? newsm78

За Макдоналдс - детското меню може и с портокалов сок.  Peace  Wink

# 57
Дамата от КЗП като ми се обади да ми каже какво са направили, спомена за това. Но аз като я четох никъде не видях такова нещо. Пише само за производителите, но за тях е напълно нормално. Та си помислих да не би да е написано м-у редовете (което е малко вероятно) и да съм го пропуснала и затова питам вас, щото при вас пропуски няма Naughty Peace Wink.

# 58
  • София
Дамата от КЗП като ми се обади да ми каже какво са направили, спомена за това. Но аз като я четох никъде не видях такова нещо. Пише само за производителите, но за тях е напълно нормално. Та си помислих да не би да е написано м-у редовете (което е малко вероятно) и да съм го пропуснала и затова питам вас, щото при вас пропуски няма Naughty Peace Wink.

Явно наистина е имала предвид производителите на съоръженията.  Peace Отделно проектантът на площадката трябва да има съответния лиценз, но то това си се подразбира, щом ДП е строителен обект (както някой беше писал, все едно едноетажна къща). Явно е имала предвид едно от двете неща или двете накуп.  Peace

# 59
Много объркано ми звучите.
Нека внеса малко яснота по въпроса за лицензите и сертификатите.
За да изградиш площадка не е нужно да си сертифициран или лицензиран по някакъв начин. Но трябва да имаш проект, изготвен от правоспособен (това е правилния термин) проектант. Това значи ландшафтен архитект, или архитект, с ограничена или с пълна проектантска правоспособност.
Съоръженията, които се поставят на детските площадки трябва да отговарят на условията на наредбата. Това значи да имат сертификат от сертифициращ орган (такъв орган в България мисля, че още няма), или производителят да представи протоколи от изпитвания, дали отговарят на наредбата. Няма такова нещо като "сертифицирана или лицензирана фирма" за производство на детски съоръжения. Аз например, като частно лице имам сертификат от РоСПА, че съм преминала курс за обучение за дизайн на детски съоръжения, съгласно евро стандарта EN 1176. Но това далеч не означава, че произведените по мои проекти съоръжения са сертифицирани по някакъв начин. Готовият продукт следва да бъде изпитан в полеви или лабораторни условия за съответствие със стандарта, или наредбата, независимо кой го е проектирал и произвел. И понеже в България площадките рядко се правят с готови, сертифицирани съоръжения е особено важно да се прави слединсталационна проверка от оценяващ орган. По света фирмите влагат доста пари и сертифицират целия си асортимент от стандартни продукти. Тук почти всичко е единична бройка, уникален продукт  Joy.

# 60
Относно оценката на безопасността. За неспециалист е трудно и бавно да оцени безопасността на едно съоръжение като конструкция. Но има много важни неща, които всеки трябва да знае: отстоянията между съоръженията и до твърди предмети, както и разпростирането на ударопоглъщащата настилка.
Две разстояния са показателни - свободното пространство пред и ЗАД люлки - трябва да бъде поне 3,5 м (от всяка старана, мерено от оста на люлката) и свободното пространство пред изхода на пързалка - то трябва да е поне 2 метра. Това са усреднени стойности. Има множество вариации на люлки и пързалки, при които тези разстояния се изчисляват индивидуално, но горните цифри дават някаква сносна представа за площта на удар при двете най-често срещани съоръжения.

Така че - гледайте дали са спазени горе-долу тези отстояния. (за сравнение могат да се използват гумираните плочи, най-разпространеният им размер е 50х50 см) Ако те са спазени, можете поне отчасти да бъдете спокойни за безопасността на децата. Но ако дори тези отстояния не са спазени, бъдете сигурни, че има опасности и по конструкцията на съоръженията.

# 61
  • София
Много объркано ми звучите.
Нека внеса малко яснота по въпроса за лицензите и сертификатите.
За да изградиш площадка не е нужно да си сертифициран или лицензиран по някакъв начин. Но трябва да имаш проект, изготвен от правоспособен (това е правилния термин) проектант. Това значи ландшафтен архитект, или архитект, с ограничена или с пълна проектантска правоспособност.
Съоръженията, които се поставят на детските площадки трябва да отговарят на условията на наредбата. Това значи да имат сертификат от сертифициращ орган (такъв орган в България мисля, че още няма), или производителят да представи протоколи от изпитвания, дали отговарят на наредбата. Няма такова нещо като "сертифицирана или лицензирана фирма" за производство на детски съоръжения. Аз например, като частно лице имам сертификат от РоСПА, че съм преминала курс за обучение за дизайн на детски съоръжения, съгласно евро стандарта EN 1176. Но това далеч не означава, че произведените по мои проекти съоръжения са сертифицирани по някакъв начин. Готовият продукт следва да бъде изпитан в полеви или лабораторни условия за съответствие със стандарта, или наредбата, независимо кой го е проектирал и произвел. И понеже в България площадките рядко се правят с готови, сертифицирани съоръжения е особено важно да се прави слединсталационна проверка от оценяващ орган. По света фирмите влагат доста пари и сертифицират целия си асортимент от стандартни продукти. Тук почти всичко е единична бройка, уникален продукт  Joy.

Peace

# 62
# 63
  • София
Ето нещо полезно - новият сайт на РОСПА.  Peace Има я и наредбата, както и много друго инфо.

# 64
В Лондон детските кътове за игра са оградени с ниска оградка с вратичка, който влиза и излиза, затваря. То не че там има бездомни кучета, де, ама пазят си хората територията за дечица.

П.С. Не е тук мястото, но съм възмутена от състоянието на парка при стадион Славия - това при положение, че в целия квартал Павлово няма нито една градинка.

Последна редакция: вт, 29 сеп 2009, 22:45 от FreshBreeze

# 65
  • София
То и по нашата наредба трябва да е така - площадките да са с оградка.  Wink Дано да стане и преди крайния срок (2013 г.).  Peace

P. S. Ще копирам точния член от работата, че там имам апис.  Peace

# 66
  • Плевен
Момичета,да ви питам за един частен случай - децата ни са записани в една градина,която е приспособена къща и в нея учат 100 деца,а двора им е колкото за 20-ина,не съм много добра в квадратурите,но е горе долу колкото една междублокова площадка.В същото време по закон имат земя,която е извън оградата на градината,но не могат да я приобщят ,защото кмета нямал пари за това. Директорката каза,че само ограждането на терена им струва 70 хил.лв.,без да се слагат съоръжения за игра.
Въпросът ми е мислите ли,че има смисъл да се прави подписка,да се извикат медии да видят какво е положението? И 70 хил. толкова много ли са за една община,при това голяма,още повече при положение,че ни принудиха да си платим данъците даже предсрочно ,а се оказа,че дори е било неправомерно.
Не споря за това,че трябва да се платят данъците,но искам щом ние сме изрядни платци и общината да бъде точна и да вложи пари в нещо,което касае тези,които са си платили сметките към бюджета.
Ще съм благодарна на всякакви мнения и съвети.
Между другото директорката е много свестен човек и прави каквото може,но постоянно й отказват,та си мисля че малко подкрепа няма да й е излишна.

# 67
  • София
От подписките винаги има смисъл, ако не успеят напълно, поне показват наличие на гражданско общество и че хората не спят.  Peace Парите (70 хил.) са и малко, и много. Аз на ваше място бих опитала, пък каквото сабя покаже (цитирайте площите на дете от наредбите за ДГ и ДП в писмото, към к. е подписката).

P. S. Ако ДГ има юрид. рег. настоятелство, най-добре писмото да е от негово име с подписка и от родителите естествено. Напишете и за това, че сте изрядни данъкоплатци и т. н. (Нали не бъркам, че в Плевен ви искаха бележки за МДТ при записване на децата в ДГ?).  Peace

# 68
  • София
Чл. 11. (1) За всяка площадка за игра се монтира ограда с височина най-малко 1 m. По оградата не се допуска наличието на необезопасени стърчащи и остри елементи, които могат да наранят ползвателите на площадката за игра.

(2) До оградата на площадката се допуска засаждане на жив плет от растителни видове, които не застрашават здравето на ползвателите и на придружителите им.

(3) За площадките за игра, разположени в паркове, огради се предвиждат по преценка на стопанина на съответната площадка в зависимост от конкретните условия и възможните рискове за безопасно ползване на площадката.

То и по нашата наредба трябва да е така - площадките да са с оградка.  Wink Дано да стане и преди крайния срок (2013 г.).  Peace

# 69
  • Плевен
Огняна,благодаря Simple Smile
Ще го потърся това с площите на дете от ДГ. Иначе,да,искаха ни бележки, и се оказа,че вече не са ни нужни.  Rolling Eyes Освен,че си платихме предсрочно данъците ,освен старите задължения,ни взеха и по 3 лв.,не че току що не сме платили на другото гише всичко.А някои без задължения пак са дали по 3 лв. за заветния ненужен документ. И ако пак кажат,че пари няма - ето това е наглос.Вярно,че повечето градини са в окаяно състояние,но ако се борим за правата си може би все някога някой ще ни чуе.
Ще питам и как стои въпроса с родителското настоятелство .
 Hug

# 70
Чл. 11. (1) За всяка площадка за игра се монтира ограда с височина най-малко 1 m. По оградата не се допуска наличието на необезопасени стърчащи и остри елементи, които могат да наранят ползвателите на площадката за игра.

(2) До оградата на площадката се допуска засаждане на жив плет от растителни видове, които не застрашават здравето на ползвателите и на придружителите им.

(3) За площадките за игра, разположени в паркове, огради се предвиждат по преценка на стопанина на съответната площадка в зависимост от конкретните условия и възможните рискове за безопасно ползване на площадката.

То и по нашата наредба трябва да е така - площадките да са с оградка.  Wink Дано да стане и преди крайния срок (2013 г.).  Peace

Супер! Благодаря много Grinning Само не разбирам защо в парковете няма да е задължително да се ограждат,ми бездомните (че и домашните) кучета?

# 71
  • София
Сигурно се надяват до 2013 г. да сме нормална държава с хора нормални (не ми се разказват вчерашните ми перипетии с двама "местни" жители на една "опашка" за ендокринолог), т. е. бездомни кучета просто да няма, в парковете да няма коли, а дом. кучета в тях да са само по предназначените за целта алеи и полянки. В момента "преценката на стопанина" по ал. 3 предвид обективните обстоятелства следва да е да се ограждат и площадките в парковете.  Grinning

# 72
Момичета,аз да се похваля днес най-сетне заведох нашето Заявление  за ДП в деловодството на общината.Доста време се замотах с подписката,събрах 128 подписа- не са много ,но не са и малко, но имах доста други ангажименти и малко се забавих с този.
Както и да е ,вече си имам входящ номер и сега мога спокойно да дишам и да досажсам с въпроса:"Какво става с нещата по Заявление №...." Grinning
Но в общи линии,това което лично мен ме учуди, е че повечето ми съкварталци с готовност приеха инициативата и неизменно с коментара, "То наистина срамота,как може толкова време нищо никой да не е направил?!" .Изуми ме не готовноста им з аподкрепа,а това неотменно чувство,че все някой друг трябва да направи нещо!
Айде стискайте палци,и ще докладвам като имам резултат Peace

# 73
  • София
Кас, в София срокът да ти отговорят е 1 месец. Сигурно и в Сливен също е толкова. Не съм сигурна дали е регламентирано с общинска разпоредба или има общовалиден нормативен акт. Следващата работна седмица ще гледам да поровя, че тогава ще имам достъп до апис.  Peace

# 74
Кас, в София срокът да ти отговорят е 1 месец. Сигурно и в Сливен също е толкова. Не съм сигурна дали е регламентирано с общинска разпоредба или има общовалиден нормативен акт. Следващата работна седмица ще гледам да поровя, че тогава ще имам достъп до апис.  Peace
Hug Heart Eyes
Блягодаря!

# 75
Момичета,съжалявам че два поста едно след друго,но имам питане което не е по темата,а не намерих отговор в другите.
Относно ДП ми е ясно положението,но как стоят нещата с детските площадки в дворовете на градините и яслите?Вярно, че са част от ДГ .Но принципно,нали и градините и яслите са на общинки бюджет.Ако са в лошо състояние кой е отговорен? И ако примерно директорите не успяват да набавят средства за ремонт и привеждането им в ред,може ли да се търси съдействие от общината?
Съжалявам,ако сте го коментирали в друг форум, наистина не открих Blush

# 76
  • София
За всички ДП отговарят стопаните им, т. е. в случая за площадките в ДГ - собствениците на ДГ или за общинските ДГ - съответната община.  Peace Не съм ровила отн. сроковете за отг. на жалбите, от сутринта са ме нагънали в работата.  Blush

# 77
За всички ДП отговарят стопаните им, т. е. в случая за площадките в ДГ - собствениците на ДГ или за общинските ДГ - съответната община.  Peace Не съм ровила отн. сроковете за отг. на жалбите, от сутринта са ме нагънали в работата.  Blush
Hug  bouquetБлагодаря за бързите ти отговори Heart Eyes
Не се тревожи за сроковете,аз така или иначе ще проверявам. Peace

# 78
  • под шипковия храст
Покана за проекти за подобряване на градската среда по оперативна програма "Регионално развитие"Краен срок: 08 яну 2010От

Министерството на регионалното развитие обявява покана за проектни предложения за подобряване на градската среда. Финансирането е по оперативна програма "Регионално развитие", приоритетна ос "Устойчиво и интегрирано градско развитие", операция - "Подобряване на физическата среда и превенция на риска". Проектите ще се изпълняват в рамките на 86-те общини.

Цел:

Схемата цели подобряване на градската среда, създаване на условия за интегриране на групите в неравностойно положение, подобряване на достъпа до административни и социални услуги.

Бенефициенти:

Бенефициенти по тази схема са 86 общини от градските агломерационни ареали на страната.

Допустими дейности:

Проектите, които ще бъдат подкрепени, трябва да включват някои от следните дейности:

- изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих като паркове, зелени площи, детски площадки и др., включително поставяне на пейки, беседки, възстановяване на чешми, фонтани, статуи, паметници и други;

- строителство и ремонт на реконструкция, рехабилитация на пешеходни алеи, тротоари, велосипедни пътеки, подлези за пешеходци и велосипедисти, включително свързани дейности, като поставяне на указателни знаци и др.;

- рехабилитация и реконструкция на улични мрежи, изграждане на обществени паркинги встрани от главни улици;

- въвеждане на енергоспестяващо улично осветление и осъществяване на мерки за повишаване на сигурността и предотвратяване на престъпността, като поставяне на осветление на паркови площи, охранителни системи за наблюдение на обществени места и др.;

- създаване на достъпна архитектурна среда, включително подобряване на достъпа за хора с увреждания до административни общински сгради.

Бюджет:

Общият размер на средствата по схемата е 80.932 млн. лв. От тях 68.792 млн. лв. са от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите са национално съфинансиране. Финансовият ресурс по поканата е разпределен в 2 компонента. В единия са включени общините на седемте големи града – София, Пловдив, Бургас, Русе, Плевен, Пловдив и Стара Загора, които ще получат 40 млн. лв. В другия са останалите 79 общини, за които са предназначени 40.932 млн. лв.

Краен срок: 8 януари 2010 г.

е, сега е ред на общините!!! Naughty

# 79
  • София
Hug  bouquetБлагодаря за бързите ти отговори Heart Eyes
Не се тревожи за сроковете,аз така или иначе ще проверявам. Peace

Кас, ето какво изрових засега:

РЕГИСТРИРАНЕ, ОБРАБОТКА И ОТГОВОР НА ЖАЛБИ, СИГНАЛИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Нормативна уредба

Конституция на Република България

Административнопроцесуален кодекс

Юридическа характеристика

Целта на настоящата услуга е да укаже реда и условията, при които се подават сигнали, предложения и жалби и се обработват от общинската администрация.

А) Сигнали и предложения

Съгласно чл. 107 АПК предложения и сигнали могат да се подават до административни органи, както и до други органи, които осъществяват публичноправни функции, стига в закон да не е предвиден друг ред за съответното предложение или сигнал. Според същия този текст предложения могат да се правят за усъвършенстване на организацията и дейността на административните органи и другите органи, осъществяващи публичноправни функции или за решаване на други въпроси в рамките на компетентността на тези органи. Сигнали могат да се подават за злоупотреби с власт и корупция, лошо управление на държавно или общинско имущество или за други незаконосъобразни или нецелесъобразни действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица в съответните администрации, с които се засягат държавни или обществени интереси, права или законни интереси на други лица.

Б) Жалби

Нормативната уредба на жалбите е в чл. 81-98 АПК. Жалбата е документ, чрез който в писмена форма се обжалват незаконосъобразността и/или нецелесъобразността (в случаите, когато не се подава от прокурор) и незаконосъобразността (когато се подава от прокурор) на определен административен акт в случаите, когато това не е забранено с нормативен акт. Когато подателят е прокурор документът се нарича протест, а в останалите случаи – жалба.

АПК дава определения на някои от използваните понятия в допълнителните си разпоредби. Разпоредбата на § 1, т. 1 ДР АПК дава определение на понятието "административен орган". "Административен орган" е органът, който принадлежи към системата на изпълнителната власт, както и всеки носител на административни правомощия, овластен въз основа на закон. Такъв орган е и всяка община. В § 1, т. 3  ДР АПК се посочва кой акт е нецелесъобразен. "Нецелесъобразен" е административен акт, издаден при неправилно упражняване на оперативна самостоятелност.

Осъществяване на услугата

I. Компетентен орган

А) Сигнали и предложения

Компетентността относно предложенията и сигналите е нормативно уредена в чл. 117 и чл. 119 АПК. Предложенията се правят пред органите, компетентни да решат поставените в тях въпроси, като преписи от предложенията могат да се изпращат и до по-горестоящи органи. Сигналите се подават до органите, които непосредствено ръководят и контролират органите и длъжностните лица, за чиито незаконосъобразни или нецелесъобразни действия или бездействия се съобщава. По преценка на подателя сигналът може да се подаде и чрез органа, срещу чието действие или бездействие е насочен. И в двата случая преписи от сигналите могат да се изпращат и до по-горестоящи органи.

За организирането на цялостната работа с предложенията и сигналите според текста на чл. 110, ал. 2 АПК компетентният орган може да овласти длъжностно лице.  Компетентният орган съгласно разпоредбата на чл. 108 АПК е длъжен да разгледа постъпилите предложения и сигнали в установените срокове обективно и законосъобразно.

Б) Жалби

Съгласно чл. 81 АПК индивидуалните и общите административни актове могат да бъдат оспорени по административен ред пред непосредствено по-горестоящия административен орган. Чл. 93 АПК сочи, че компетентен да разгледа жалбата или протеста е непосредствено по-горестоящият административен орган, на който е подчинен органът, издал оспорения акт. Пак в този текст е указано, че:

- административните актове на кметовете на кметства и на райони се оспорват пред кмета на общината;

- административните актове на специализираните изпълнителни органи на общината се обжалват пред кмета на общината;

- административните актове на кметовете на общини се оспорват пред областния управител.

II. Заявител

А) Сигнали и предложения

Текстът на чл. 109 АПК гласи, че предложение или сигнал може да бъде подадено от всеки гражданин или организация, както и от омбудсмана. Чл. 111 АПК позволява предложенията и сигналите да се подадат и от упълномощен представител.

Б) Жалби

Съгласно текста на чл. 83 АПК жалби могат да се подават от заинтересованите лица или от прокурора, но той може да подава протест само относно законосъобразността на административния акт, а не и относно целесъобразността на акта.

III. Нормативно установени изисквания

А) Сигнали и предложения

Според разпоредбата на чл. 111, ал. 4 АПК не се образува производство по анонимни предложения или сигнали, както и по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от две години. Следователно изискванията са предложенията или сигналите да не са анонимни, както и нарушението, за което се отнася съответният сигнал, да е извършено преди не повече от две години. Чл. 124, ал. 1 АПК гласи, че сигнали, подадени повторно по въпрос, по който има решение, не се разглеждат, освен ако са във връзка с изпълнение на решението или се основават на нови факти и обстоятелства. Относно формата на предложенията и сигналите няма установено изискване.

Б) Жалби

Съществуват нормативно установени изисквания относно формата и съдържанието на жалбата/протеста. Жалбата или протестът се подава в писмена форма чрез административния орган, чийто акт се оспорва (чл. 84 АПК).

IV. Необходими документи

А) Сигнали и предложения

За настоящата услуга не се предвиждат други документи освен самите сигнал или предложение - свободен текст.

Б) Жалби

1. Жалба, която съгласно чл. 85 АПК трябва да бъде написана на български език и да съдържа:

- трите имена и адреса, телефон, факс и електронен адрес, ако има такъв - за българските граждани, съответно името и длъжността на прокурора, номера на телефона, факса или телекса, ако има такъв;

- трите имена и личния номер за чужденец и адреса, заявен в съответната администрация, телефон, факс и електронен адрес, ако има такъв;

- фирмата на търговеца или наименованието на юридическото лице, изписани и на български език, седалището и последния посочен в съответния регистър адрес на управление и електронния му адрес;

- акта, който се оспорва, и органа, който го е издал;

- органа, до който се подава;

-. възраженията и тяхното основание;

- искането;

- подпис на подателя.

Необходими документи, които се прилагат към жалбата (чл. 86 АПК):

- пълномощно, когато жалбата се подава от пълномощник;

- удостоверение за регистрацията и актуалното състояние на търговеца или юридическото лице;

-  документ за платена държавна такса, когато се дължи такава;

- преписи от жалбата или протеста и писмените доказателства за останалите страни.

V. Вътрешен ход

А) Сигнали и предложения

Общият ред за разглеждане на предложенията и сигналите е уреден в чл. 111-116 АПК.

Предложенията или сигналите могат да бъдат подадени по телефон, телеграф, телекс, факс или електронна поща (чл. 111 АПК). В зависимост от начина на подаване те могат да бъдат писмени или устни. В случай, че е необходимо предложението или сигналът да се подаде писмено или да отговаря на определени изисквания, на подателя се дават съответни разяснения. Ако предложението или сигнала е подадено в общинската администрация, а тя не е компетентна по разглеждането, тя е длъжна да го препрати в 7-дневен срок на компетентния орган, освен ако има данни, че въпросът е отнесен до него.

За да се вземе решение по предложение или сигнал се изисква да бъдат обсъдени обясненията и възраженията на заинтересованите лица и случаят да бъде изяснен (чл. 114 АПК). За установяване на фактите и обстоятелствата по случая могат да се използват всички средства, които не са забранени от закона. Кои точно средства ще бъдат използвани се решава от компетентния да постанови решението орган, освен ако не е предвидено друго с нормативен акт. Гражданите са длъжни да представят исканите им документи и да дават сведения, освен ако това може да увреди техните права или законни интереси или да накърни достойнството им. Организациите са длъжни да дадат исканите им документи, сведения и обяснения в срока, определен от административния орган, компетентен да постанови решението.

В общия случай решение по предложението/сигнала се взема най-късно два месеца след неговото постъпване и се съобщава в 7-дневен срок на подателя. Решението по сигнала трябва да е писмено и мотивирано. Когато с него се засягат права или законни интереси на други лица, то се съобщава и на тях. Когато сигналът е препратен до компетентния орган от народен представител, общински съветник, държавен орган, орган на местното самоуправление или средство за масова информация, за решението се уведомяват и те, а при данни за извършено престъпление се уведомява незабавно съответният прокурор.

Решението, постановено по направено предложение или сигнал не подлежи на обжалване.

В случай, че органът е уважил сигнала, той взема незабавно мерки за отстраняване на допуснатото нарушение или нецелесъобразност, за което уведомява подателя и другите заинтересовани лица. Когато сигналът е подаден чрез органа, срещу чието действие или бездействие е насочен и този орган не признае основателността на сигнала, то в срок от 1 месец от подаването му сигналът се изпраща заедно с обясненията на органа на съответния по-горестоящ орган, за което се уведомява подателя.

Забележка: Законоустановеният срок, в който компетентният орган трябва да се произнесе е най-късно 2 месеца след подаването на предложението/сигнала, но община Каварна е предвидила, че може да даде отговор в едномесечен срок.

Б) Жалби

Жалбата или протестът заедно с приложените необходими документи се подава чрез административния орган, чийто акт се оспорва, в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица и организации. Мълчаливият отказ или мълчаливото съгласие може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе (чл. 84 АПК). С жалбата или протеста може да се поиска събирането на доказателства, на които се основават исканията в тях, или да се вземат предвид факти и обстоятелства, които не са били съобразени от административния орган при издаването на акта или са настъпили след издаването му (чл. 85, ал. 2 АПК). Ако жалбата или протестът не отговаря на законовите изисквания, на подателите се изпраща съобщение за отстраняване на допуснатите нередовности в 7-дневен срок от получаване на съобщението (чл. 87 АПК). Когато не е посочен адресът на подателя, уведомяването се прави чрез поставяне на обявление на определеното за това място в сградата на административния орган в продължение на 7 дни. Ако подателят не отстрани нередовностите, жалбата или протестът заедно с приложенията се връщат, а при непълен адрес се оставят в общата канцелария на органа на разположение на подателя. В законовоуредените в чл. 88 АПК случаи жалбата или протестът се оставят без разглеждане. Това са случаите, когато:

1. са неподведомствени на по-горестоящия административен орган – в този случай жалбата или протестът се препраща на компетентния орган;

2. са подадени след 14-дневния нормативно установен срок;

3. подателят няма интерес от обжалването;

4. подателят писмено оттегли жалбата или протеста.

В горните три случая производството се прекратява от по-горестоящия административен орган. Предвидена е възможност административният орган, издал обжалвания акт да преразгледа въпроса и да оттегли сам оспорения акт, да го отмени или измени, или да издаде съответния акт, ако е отказал издаването му, като уведоми за това заинтересованите страни (чл. 91 АПК). Това трябва да стане в 7- или 14-дневен срок  в зависимост от това, дали органът е едноличен или колегиален. Новият акт подлежи на оспорване по реда на АПК.

Чл. 96 АПК указва, че заинтересованите лица могат да бъдат изслушани от компетентния да разгледа жалбата или протеста орган в разумен срок. За изслушването се съставя протокол.

В сложни от фактическа или правна страна случаи компетентният да разгледа жалбата или протеста орган може да назначи комисия за проучване и разглеждане на случая. Комисията се състои най-малко от трима членове, от които един с юридическо образование и двама специалисти от съответната област, като поне един от специалистите е лице, което не работи в съответната администрация (чл. 94 АПК). В определен от компетентния орган срок комисията разглежда преписката с възраженията по жалбата или протеста и приложените към нея писмени доказателства, събира нови доказателства, ако това е необходимо, и изготвя мотивирано писмено становище за законосъобразността и целесъобразността на оспорения административен акт. Становището се подписва от всички членове на комисията и се предоставя на административния орган. Когато не възприеме становището на комисията, компетентният да разгледа жалбата или протеста орган излага мотиви за това (чл. 97, ал. 4 АПК).

В двуседмичен срок от получаване на преписката, когато е едноличен, и в едномесечен срок, когато е колективен, компетентният да разгледа жалбата или протеста орган се произнася с мотивирано решение, с което обявява оспорения акт за нищожен, отменя го изцяло или отчасти като незаконосъобразен или нецелесъобразен или отхвърля жалбата или протеста (чл. 97 АПК). Компетентният да разгледа жалбата или протеста орган решава въпроса по същество, освен ако исканият акт е от изричната компетентност на по-долустоящия орган. Когато административният орган противозаконно е отказал да издаде документ, компетентният да разгледа жалбата или протеста орган го задължава да извърши това, като му определя и срок за издаване на документа.

Решението на компетентния да разгледа жалбата или протеста орган се съобщава незабавно на оспорващия и на другите заинтересовани лица (чл. 98 АПК).

VI. Такси

А) Сигнали и предложения

За настоящата услуга няма нормативно установени такси за подаването на предложения и сигнали.

Б) Жалби

Предвидената дължима такса за подаването на жалби е в размер на съответната нормативно установена държавна такса (в случаите когато такава се дължи).

Резултат от услугата

Чрез подаването на жалби, сигнали и предложения гражданите упражняват едно свое конституционно право, нормативно установено в чл. 45 от Конституцията на Република България.

Когато е бил подаден сигнал и административният орган е постановил решение по него, с което сигналът е бил уважен, то това решение трябва да бъде изпълнено в едномесечен срок. При изпълнение на решението по сигнала се премахват вредните последици, причинени от незаконосъобразните или нецелесъобразните действия. Когато това не е възможно, засегнатите лица се удовлетворяват по друг законен начин или им се разяснява редът, по който да постъпят. Органът, на който е възложено изпълнението на решението по сигнала има задължението да уведоми за изпълнението органа, постановил решението (чл. 125 АПК).

Съгласно чл. 98, ал. 2 АПК когато след подаване на жалба/протест въпросът е решен по същество, решението на компетентния да разгледа жалбата или протеста орган подлежи на оспорване за законосъобразност пред съда. Ако жалбата или протестът са отхвърлени, на оспорване пред съда подлежи първоначалният административен акт. Когато компетентният да разгледа жалбата или протеста орган не се произнесе в законоустановения срок, законосъобразността на административния акт може да се оспори чрез административния орган, издал акта, пред съда, ако актът подлежи на оспорване по съдебен ред. Когато въпросът е решен по същество, решението на компетентния да разгледа жалбата или протеста орган подлежи на оспорване за законосъобразност пред съда. Ако жалбата или протестът са отхвърлени, на оспорване пред съда подлежи първоначалният административен акт (чл. 98, ал. 2 АПК).
http://oadobrich.egov.bg/piseo/Home/KrushariMunicipality/%D0%A0% … /326/Default.aspx

МиТ, а дано вярно се разработят от общините, че да не изпуснем парите и съответно да си останем без ДП!  Hug

# 80
  • Плевен
Мит,това е страхотно.
Къде е публикувана тази покана? Казвай бързо да почваме да ръчкаме,че много време няма .
И още -мислиш ли,че в това число влизат детските площадки в ДГ?

# 81
  • под шипковия храст
поканата е публикувана от няколко дни почти във всички портали за европейско финансиране, включително и в сайта на МРРБ!
а самите общини обикновено имат канали за получаване на подобна информация, а повечето, особено големите и хора, които получават заплата като експерти по евро-проекти. ноо... едно рамо за начална скорост, поне според мен, никога не е излишно! Thinking
а относно ДГ и ясли, вече се изпълняват подадените и одобрени проекти! те не са допустими в тази операция.

# 82
  • Плевен
То е ясно,че Общините са светнати вече,но друго си е ако знаят,че и ние знаем.
Ще говоря с репортеери да проверят какво се прави по въпроса.
А за ДГ да разбирам,че не са в целевите групи Sad

# 83
  • под шипковия храст
да, детските градини се обновяваха по друга операция, която изтече като прием на проектни предложения и вече одобрените се изпълняват.
Ще говоря с репортери да проверят какво се прави по въпроса.

Wink добра идея

# 84
Здравейте отново и от мен,
тази същата покана, която цитира МиТ, я имаше и тази година. Аз и затова се набримчих да търся сметка на кмета (единият от въпросите ми беше дали общината е кандидатствала по тази програма и дори цитирах почти същия абзац). Но от 07. юли отговор все още няма, а е ясно и че няма да дойде. Нашият кмет изнагля просто неимоверно много (чувам, че му се носи супер славата из далечните части на БГ, че Лечков си давал заплатата за дарения, и всичко направил с абсолютно негови си пари) - предпоследно изсече дърветата по най-големите булеварди в града, а последно чух, че се заканил да отсече и стария бряст(не знам колко годишен столетник в центъра)- къде слухове, къде истина. Работата е, че няма приемен ден, а и да има, той толкова се е самозабравил, че само ще ме насмете, аз ще се ядосам и до тук. Прочетох копираното от Спящата огнена за жалбите и т.н., но не видях(а може и да съм го пропуснала) кметът да е длъжен да отговори. По-скоро "ако общината уважи...". Ами естествено, че няма да го уважат.
Кас, и аз го питах, кога ще започнат да оправят ДП в ДГ (друг от въпросите ми) Peace

# 85
  • под шипковия храст
г-жа Претенция, не съм много в час как точно се случват нещата в общините, но знам, че освен кмет има и общински съвет и всяко решение се гласува от общинските съветници, които от своя страна са избрани на местните избори, така да се каже представителна извадка на обществото! можеш да потърсиш и някой от тях... а мисля че имаше някакъв регламент за достъпа до информация!? http://www.aip-bg.org/index_bg.htm абе, няма начин да няма начин! Thinking

# 86
А, общински съветник имам познат (близък уж). Та той ми каза: "Сядаш и казваш, че няма да мръднеш, докато не се видиш с кмета." Но на мен не ми е удобен този начин - най-малкото съм с детето, не мога да вися с часове на едно място.
П.С. Намислила съм в ЕС да го опиша. Simple Smile

# 87
# 88
# 89
  • под шипковия храст

ами хайде, да са ви честити!  Simple Smile
да се стягат общините дето не са се представили добре при първата покана и да се възползват от възможността сега! 

# 90
  • София
МиТ, чакай да ги построят, че и да си получат без проблем парите, че... Макар че определено новината е обнадеждаваща и определено крачка в правилната посока!  Hug

# 91
Сия, нали това е Наредба № 1 за ДП?  newsm78

От скромното ми проучване в нет-а излиза, че КАТ отговарят за полагането на пътни настилки тип "спящ полицай". Имате ли някакво инфо или да звъня в КАТ за потвърждение?

# 92
Да- КАТ са Peace Ама в случая за ДГ дали не е лошо да им звънне и някой от детското заведение newsm78 То ако 4акаме да се самосезират..... Whistling Звънкай направо

# 93
Ани, идеята ми е да се борим заедно с директорката за централата и филиала на ДГ, но самата тя още не знае за това.  Mr. Green Първо искам да се подготвя, че да й стоваря на главата готови материали за размисъл.

# 94
  • София
Сия, нали това е Наредба № 1 за ДП?  newsm78

От скромното ми проучване в нет-а излиза, че КАТ отговарят за полагането на пътни настилки тип "спящ полицай". Имате ли някакво инфо или да звъня в КАТ за потвърждение?

Изи, не отварям линка. Ето ти я наредбата.  Peace

# 95
Интересно... Не открих общ нормативен документ, в който да се уточнява в кои случаи се полага пътна настилка, а по-скоро на общинско ниво са уточнени малко подробности и то под общото определение "хоризонтална маркировка", но досега в нито един регион не се споменава поставянето на "спящ полицай" в непосредствена близост до ДГ.  newsm78

За София все пак се оказва, че Столична община чрез Направление "ТРАНСПОРТ И ТРАНСПОРТНИ КОМУНИКАЦИИ" -> Дирекция "ТРАНСПОРТНА ИНФРАСТРУКТУРА" отговоря за:

Цитат
Изграждане на основни градски артерии /ново строителство и пробиви/; основен ремонт, реконструкция и рехабилитация на булеварди, улици и съоръжения на транспортната инфраструктура; ремонт и ново изграждане на улично осветление; текущ ремонт и поддържане на пътната инфраструктура и съоръженията; организация и безопасност на движението на територията на Столична община.

В Наредбата за ДП:

Цитат
(2) При близост на площадката за игра до първостепенната улична мрежа в случаите по ал. 1 се поставят и предупредителни пътни знаци - вертикална и/или хоризонтална маркировка на улиците за намаляване на скоростта, както и за сигнални светлини.

Първостепенна улична мрежа според Чл. 77 (1) от ЗУТ е:

Цитат
I клас - скоростни градски магистрали; II клас - градски магистрали; III клас - районни артерии; IV клас - главни улици

което означава, че никой няма да ме вземе на сериозно.  newsm78 Бихме ли могли да отправим официално искане към общините за изграждане на пътна маркировка (зебра или "спящ полицай") до ДГ???

Благодаря, изглежда съвсем същата.  Hug

# 96
  • София
Изи, по-логично е такова искане да е от ръководството и настоятелството на ДГ.  Peace

# 97
изи, нямам възможност сега да ровя, но ако не ти е късно утре сутринта ще прегледам ....Срещала съм със сигурност изискването за спящите полицаи Thinking Или в разни правилници на КАТ или в отдел- инженерна и пътна инфраструктура newsm78

Намерих нещо
“Чл. 24а. (1) За намаляване скоростта на движение върхуплатното за движение се изграждат изкуствени неравности или другисредства за успокояване на движението. (2) Министърът на регионалното развитие иблагоустройството и министърът на вътрешните работи определят снаредба условията, реда и техническите изисквания за използване наизкуствени неравности върху пътното платно за намаляване скоросттана пътните превозни средства.(3) Не се допуска изграждане на изкуствени неравности напътното платно по републиканските пътища извън населените места

като ми остане време ще го проверя и изровя свързващите цитата документи

Последна редакция: ср, 21 окт 2009, 18:12 от velmar

# 98
http://www.aimoti.com/r.php?id=2508 ( нещо  интересно , написано на прост език, във връзка със зелените площи)

# 99
Мерси много, Ани. Не бързам, така или иначе до края на този месец няма да съм в състояние да подхвана акцията, но през следващия мисля да действам, за да се радваме на промени на пролет.  Hug

# 100
Изи- ето http://www.mrrb.government.bg/index.php?lang=bg&do=law&type=6&id=40
А това е чужд опит http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=342814  ("Изпратено е писмо до Министерството на вътрешните работи. Получен е и отговор –проблемът трябва ")
И още инфо http://dnes.dir.bg/2009/07/24/news4815393.html

Последна редакция: чт, 22 окт 2009, 10:31 от velmar

# 101
http://kids.sofia.bg/  Съвет по безопасност на движението на децата в София при Столична община  Peace
Погледни в раздел документи
http://sofiacouncil.bg/?page=statute&id=39
Мисля че това е достатъчно и ще свърши работа Wink

# 102
...
А това е чужд опит http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=342814  ("Изпратено е писмо до Министерството на вътрешните работи. Получен е и отговор –проблемът трябва ")
...

Не е само община Мъглиж. Вчера намерих доста подобни статии от различни райони на страна, но и от тях се вижда, че както обикновено никой не желае да поеме отговорност и топката се прехвърля - общинарите на КАТ и толкоз. Медиите отразяват нещо, след което всички забравят за проблема, а хората продължават да си живеят с него.

http://kids.sofia.bg/  Съвет по безопасност на движението на децата в София при Столична община  Peace
Погледни в раздел документи
http://sofiacouncil.bg/?page=statute&id=39
Мисля че това е достатъчно и ще свърши работа Wink

Браво, Ани.   bouquet На Съвета по безопасност на движението да напиша писмо с няколко конкретни въпроса за дейностите, които са извършени в посока подобряване информираността на гражданите, обезопасяване на пътните артерии около детски заведения и т.н.???? Меню "Контакти" не работи, но в "Структура" се вижда кой кой е...

# 103
  • София
Изи, пиши.  Peace Такова писмо спокойно можем да пуснем от името на СНБМ (можеш да споменеш и за проблема при вашата ДГ). Ако можеш го нахвърляй днес и утре, з. д. го погледнем уикенда, пон.-вт. и до края на следващата седмица да го внесем/ пуснем.

# 104
Изи, пиши.  Peace Такова писмо спокойно можем да пуснем от името на СНБМ (можеш да споменеш и за проблема при вашата ДГ). Ако можеш го нахвърляй днес и утре, з. д. го погледнем уикенда, пон.-вт. и до края на следващата седмица да го внесем/ пуснем.

Hug   bouquet

# 105
Дерзайте с писмото- има нужда Peace за Мъглиж дадох линка заради цитата къде и как се ходи според отговорите на най-горната институция Wink

# 106
  • Плевен
Здравейте,момичета Simple Smile
Не знам защо,но тази тема не ми излиза в нови отговори на моите публикации и не съм влизала скоро.
Искам да ви покажа отговора на запиването ми до Община Плевен дали ще участват по  Поканата за проекти за подобряване на градската среда по оперативна програма "Регионално развитие":

Уважаема г-жо Здравкова,

В отговор на Вашето запитване, относно готовността на Община Плевен да кандидатства за финансиране по ОП”Регионално развитие” с проекти за подобряване на градска среда, следва да Ви отговоря, че:

Община Плевен възлага големи надежди на тази приоритетна ос, в предвид на възможността да се реализират проекти които пряко обезпечават нуждите на гражданите.
В тази връзка и в отговор на необходимостта да се кандидатства с готови работни проекти, общината е възложила  проектиране на велосипедна алея, рехабилитация и реконструкция на уличната мрежа и улично видеонаблюдение.
За наше всеобщо съжаление не бихме могли да се включим с дейности по изграждане на детски площадки и спортни комплекси поради невъзможността да представим готов работен проект в срока с който разполагаме.
До този момент в града са изградени около тридесет детски площадки, които тепърва ще привеждаме в съответствие с европейските изисквания.
Проекта с който разполагаме/идейна фаза/ и с който имахме намерение да кандидатстваме отговаря на Вашето желание а именно :”Комплекс от детски площадки за различни възрасти и спортно игрище”в ж.к. Сторгозия.
Независимо от невъзможността да се справим със сроковете, проектирането на комплекса е възложено.
Оставаме с надеждата, че същата или подобна приоритетна ос ще бъде отворена отново. 

Н-к отдел „Екология”
                     инж. Д.Абрашева

В общи линии това което аз разбрах е,че нищо няма да стане,просто защото не са подготвени. И се чудя дали да не им пиша,че тази покана се отправя за втора поредна година  newsm78

Бих искала да чуя и вашето виждане,как разбирате отговора им? Обнадеждаващо или не съвсем?

# 107
От известно време следя темата и сега ще си позволя да се включа, като споделя впечатленията си
Имам дъщеря на 2 год. и и 3 месеца. От година и половина живеем извън Б-я, в Швеция, но периодично пътуваме с детето до Б-я. Тази ситуация ми дава възможност да си правя сравнения.
Тук в Стокхолм, а и не само, детските кътове за игра са оградени, по скоро за безопасността на децата, ниска дървена ограда около 80 см., възрастово районирани са, а люлките са в отделни сектори също оградени с ограда. Детските съоръжения масово са изградени от дърво, тук там метал, почти липсва пластмаса, освен на един два модела пързалки и то с потенциални ползватели деца над две годишна възраст, настилката навсякъде е пясък, освен при определени люлки, предназначени за по-голями деца, където е ударопоглъщаща.  
Прибирайки се това лято в Б-я ми направи неприятно впечатление т.н. нови и от ремонтирани детски съоръжения. Няма никакво диференциране, няма съоръжения за най-малките /напр. за деца след 6 мес. възраст/, за огради да не говорим, лошо ситуиране на съоръженията, люлките не са отделени, да не говорим за оградени. Самите съоръжения са меко казано странни. Изработени са масово от материали врени за здравето на децата, без каквато и да е фантазия, много от тях са опасни и от функционална гледна точка. А що се отнася до прословутата настилка там където въобще я имаше беше в много разбито състояние. / пример София кв. Хиподрума зад ритуалния дом Дет.кът, този при магазин Била в същия квартал/.
И тъй като не след дълго ще и се наложи да се сблъскам с родната ни действителност се  интересувам дали някой има опит, и дали в насока съвместна работа на гражданско сдружение с община за изграждане на ДП.
Предварително благодаря

# 108
А да и в допълнение искам да кажа, че в тези детски кътове най- често има импровизирани закрит детски кът за игра, представляват едни дървени бараки, с организиран кът за хранене - 2 или 3 маси кухненска мивка, някакво микровеле, кът за игра, тоалетна. Те са достъпни до всеки посетител в ДП. В определени месеци в тези бараки се провежда и почасова грижа за деца от 2 до 6 год възраст. Възпитателите са стажанти. А иначе това чудо има персонал целогодишно един до двама души, които се грижат за ДП да е почистено, да са изправно съоръженията, да приберат играчките и да заключат след кр. на работния ден на градината, съответно сутрин да отключат и да извадят играчките / колела, кофички, лопатки, помощни колички за прохождане и прочие/.
Една организация на нещата не толкова сложна, нито скъпа, нито невъзможна за постигане, стига да се има желание.

# 109
  • Плевен
Мила,това е страхотно,но за БГ това са само мечтииии  Confused
Пусни някоя снимка ако имаш възможност все пак. Ще ми е интересно да видя

# 110
bebkakrasi, момиче, я слез на земята. В България не е важно кое е удобно за гражданите, а работата да се свърши най-бързо (без значение как, където е възможно може и да не се върши), защото има пари да се вземат, а и още чакат. Защото тези пари (от ЕС) се вземат от определени фирми. Ха, не може кой да е да се добере до някакъв такъв проект. Абсурд. Кой ша седне да се занимава с "глупости" като: ама има ли смисъл въобще тази площадка, както е направена, т.е. може ли да се използва от деца и т.н.?! Важното е, че по-голямата част от бг обществото е супер доволно - няма значение, че съоръженията били от пластмаса, или пък не отговаряли на условията за безопасност. "Ха, не стига, че нови съоръжения ни сложили пък ние сега ще се оплакваме".
Джина, според мен съвсем правилен въпрос: Как така не са готови, като се знае, че тази програма започна миналата година и до 2013г. ще има всяка година една и съща процедура?! Ох, милите. То и тяхното не е работа. Какво сме седнали да ги тормозим и да им губим времето?!
П.С. Ето една снимка от просто село във Франция(след непрекъснато оплакване от моя страна, сестра ми ми изпрати снимка от ДП там - просто минавали и решила да я заснеме). Не е кой знае какво, но все пак е село, където децата живеят в къщи и има дворове, където да си играят.
http://vilibg.snimka.bg/baby/my-little-angel.177257.15901631

# 111
Джина това са няколко снимки от детския кът, който най-често посещаваме http://bebkakrassi.snimka.bg/baby/bebka-krassi.207494.
А иначе все ми се иска да вярвам, че всяко хубаво нещо първо е било мечта.
Че администрацията ни е тромава, че в много случаи се гледа просто да се отбие номера, че голяма част от обществото ни следва веруюто от мен не зависи, или аз си плащам данъците това ми е ясно. Затова са такива, като Вашия, инициативни движения, сдружения и прочие, да ръчкат.
Ясно ми е, че да седя и да чакам някой да дойде да ми даде някаква социална придобивка няма да стане. Аз и за това попитах дали има някакви наченки в направление за създаване на смесени дружества с нестопанска цел от граждани и общини за изграждане на детски кътове за игра.

# 112
  • Плевен
г-жа Претенция,селска работа,какво да ти кажа.Тук в повечето и големи градове няма подобни площадки.
Значи съм права,че нашата Община е абсолютно неподготвена и според мен незаинтересована Sad
Има в града едно кафе,в което са сложили една площадка,съвсем малка - конче на пружина,люлка и пързалка,мисля че са на фирма ТЕС и с ударопоглъщаща настилка.Та си мисля,ще щом един частник може да си го позволи,какво остава з ацяла община,която прибира данъците ни  #Cussing out Но и според мен проблема е,че някоя фирма трябва да лапне паричките и да изтипоса някоя пързалка топ зрял социализъм  #2gunfire
bebkakrasi ,освен това сдружение не знам да има друга организация,която да се занимава с този проблем Sad Особено пък на местно ниво.

# 113
ОТ 29 ГОДИНИ СЪЩЕСТВУВА ЖК.ОБЕЛЯ-2. ТОВА БЕШЕ КОМПЛЕКС ЗА МЛАДИ СЕМЕЙСТВА СЪС   
ДЕЦА.НО И ДО ДНЕС ДЕЦАТА ТАМ, НЯМА КЪДЕ ДА ИГРАЯТ. МЕЖДУБЛОКОВИТЕ ПРОСТРАНСТВА
ПУСТЕЯТ ОБРАСЛИ С ГИГАНТСКИ ТРЕВИ. ТРОТОАРИТЕ СА ЗАПЪЛНЕНИ С ПАРКИРАНИ КОЛИ. ЗА ДА
СЕ ОТИДЕ ДО НАЙ-БЛИЗКАТА ПЛОЩАДКА, А ТЯ Е ЧАК В ЦЕНТЪРА НА С.ОБЕЛЯ ДО ЦЪРКВАТА,
ТРЯБВА ДА СЕ ВЪРВИ ПЕША БЛИЗО КИЛОМЕТЪР ИЛИ ДА СЕ ОТИДЕ С АВТОБУС НА ТРИ СПИРКИ.
КОГАТО ПЪК Е ВАЛЯЛО И ЗЕМЯТА Е РАЗМЕКНАТА, ПОДХОДЯЩА ПЛОЩАДКА ЗА ИГРА МОЖЕ ДА СЕ
ПОЛЗВА ЧАК НА УЛ.СТРУГА И КЛОКОТНИЦА С/У "МАЙЧИН ДОМ". ТОВА Е НА 1/2 ЧАС ПЪТ С АВТО-
БУС.ТОВА Е ИДИЛИЯТА СЪВСЕМ НАКРАТКО В ТОЗИ КОМПЛЕКС.ТУК ДОРИ НЯМА МЕЖДУ БЛОКОВЕ-
ТЕ ЗАСАДЕНИ ДЪРВЕТА, ТА В ГОЛЕМИЯ ПЕК ДА СЕ ПОДСЛОНИШ И ДЕТЕТО ВСЕ ПАК ДА БЪДЕ НА-
ВЪН НА ВЪЗДУХ.ТАКОВА Е ОТНОШЕНИЕТО И ГРИЖАТА НА ВСИЧКИ УПРАВЛЯВЩИ ДО МОМЕНТА
КЪМ ДЕЦАТА, КОИТО СЕ РАЖДАТ И ЖИВЕЯТ НА ТОВА МЯСТО.

# 114

А иначе все ми се иска да вярвам, че всяко хубаво нещо първо е било мечта.

... Затова са такива, като Вашия, инициативни движения, сдружения и прочие, да ръчкат.
Ясно ми е, че да седя и да чакам някой да дойде да ми даде някаква социална придобивка няма да стане. Аз и за това попитах дали има някакви наченки в направление за създаване на смесени дружества с нестопанска цел от граждани и общини за изграждане на детски кътове за игра.

Много хубаво изказване. Ние сме майки, НПО, Плейцентър Приятели се казваме и разработваме модел за отглеждане на деца в кооператив - една мечта, която открихме тук, във форума, от майка в Нова Зеландия. Наехме апартамент в Бели брези и ни се наложи да поработим и върху откритото пространство до нас - просторна, но занемарена градинка (до р-т Метеор, ако някой живее в квартала). Спечелихме проект към фондация Екообщност (http://priateli.info/ecocentre).  За съжаление, доста трудно се оказа всичко. Замразяваме проекта за зимата, защото от общината не ни дадоха нужното разрешение в срок и поради други непредвидени причини. Но не губим надежда и се надяваме, че напролет ще изградим градинката си. Надявам се също да дадем пример и други да ни последват; вкл. и да изградят подобни къщички като в Швеция. Неотдавна приятелка ми разказа за тях и силно ме впечатли идеята. Благодаря ти за снимките! Ето малко снимки и от нас - от еко празници и почистване на градинката, което преоведохме: http://playcentrepriateli.multiply.com/photos/album/29/29; http://playcentrepriateli.multiply.com/photos/album/31/31

# 115
  • София
Ето какво писмо изпратихме на новия кмет на София.  Peace

Според мене най-важното на този етап е да получим това:

Съгласно § 3 от ПЗР на цитираната наредба до 31 декември 2009 г. обаче следва да се одобри план-график на дейностите, които стопаните са длъжни да извършат за постигане на съответствие с изискванията на наредбата. Моля да ни предоставите информация за въпросния план-график за общинските открити детски площадки в гр. София, попадащи в територията на зелени площи, междублокови пространства и детски заведения.

# 116
Здравейте! Ето ви фирма строяща детски площадки по европей ски станадарт! Казват че е на световно ниво съа сносни цени ! Разгледайте и web site  www.greenstroyltd.com  . Имат широка гама модели  и съобразени с годините на децата 2-5 год., 5-12 год .  и 6-14 год. Идеални са за м/ъблоковите пространства !  Успех!

# 117
Уф, кое му е европейското - не знам newsm78. Като видя тия пластмаси и ми се повдига вече. Според мен повече подхождат на "Бетонните градини", а в Европа вече се връщат от там. Разбирам една-две пластмаски, хайде ще мине - ама то цяла пластмасова градина, бе. Нищо, че са американски.
И...разделението по възраст...що имам някакви спомени, че ДП се деляха за деца от 0 до 3 години и т.н.?! Къде ще прохождат децата?  newsm78
Според мен Вие, г-жо Георгиева, работите в тази фирма и и правите реклама.
П.С. А това "грийнстрой" е най-смешното - уж грийн, пък пластмаси.

# 118
Новата инициатива www.mestazaigra.bg със сигурност ще бъде полезна. Дано повече фирми намерят смисъл да инвестират в това Simple Smile

Та, който смята че неговият град-квартал има нужда от нова детска площадка - може да се регистрира на сайта.

# 119
Момичета аз съм от Варна и тук всяка година кмета обновява детски площадки. Сега от тази година навлизат и някакви европейски норми , по които трябва да отговарят детските площадки и в интерес на истината са взети мерки да се изпълнява ремонта по тях

# 120
  • СОФИЯ
Момичета аз съм от Варна и тук всяка година кмета обновява детски площадки. Сега от тази година навлизат и някакви европейски норми , по които трябва да отговарят детските площадки и в интерес на истината са взети мерки да се изпълнява ремонта по тях

За разлика от София...

Дано се вкл и др мами, дали по другите градове са взети някакви мерки за изпълнение на наредбата  newsm78?

# 121
  • Плевен
В плевен по-скоро ще затворят площадките,отколкото да ги преведат в съответствие с наредбата Sad
Колкото пъти се стигне да се говори с кмета за нова площадка пари все няма .

# 122
  • София
Сега видях темата и ще се радвам ако нещо се промени в тази насока. Сетих се за едно интервю с кмета на район Овча купел в което той казва "- Защо да правим нови площадки, като ще се намерят наркомани или пияници които да ги потрошат  ooooh! Трябва и камери да ви монтираме или родителите да дежурят на смени по балконите и да пазят площадката  #Crazy"
Напомням, че това е същия този кмет, който си затвори цялата улица, заради тържеството по повод рождения си ден...
Аз не живея в този район, но този пример е красноречив и може би се отнася за почти всички районни кметове. Просто въпросния кмет го каза мотамо.
В чужбина сме ходили не на една и две площадки и най-интересното е, че с минимални средства хората са постигнали максимални резултати. Настилките са от борови стърготини от кората, мекички и ухаят прекрасно, има огради навсякъде и хубави играчки, които се поддържат в идеално състояние. Толкова ли е трудно така да стане и в България?  Само с липсата на пари се оправдават  Tired