Децата и бъдещите им професии

  • 4 930
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
зависи от много неща:най-вече от характера на детето и от това до каква степен се подава на влияние.зависи и от това дали иска да прилича на родителите си или съзнателно иска да прави нещо различно от тях.
зависи и от това до каква степен родителите дават право на избор на рожбите си.познавам много хора,които са били "принудени" да станат лекари,адвокати,архитекти и т.н.
сложен въпрос,на който няма еднозначно мнение...

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 854
Нормално е да се влияят от интересите на родителите си, все пак тяхното влияние е най-голямо.
Но нямам наблудения децата да наследяват професиите на родителите си, освен ако не са известно и доказано име в професията - например има от изевстни фамилии по няколко поколения спортисти, лекари, актьори.
Но от по-масовите професии - икономисти, учители, лингвисти и т.н. не мисля, че има такова влияние.  newsm78

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Нямам точни спомени каква съм искала да стана като съвсем малка, май милиционерка...
По-късно, когато наближи времето за кандидатстване, първо се насочих към медицината. Майка ми е лекар и точно тя ме спря. Не било професия за жени. А мисля, че щях да стана добър лекар.
Дъщеря ми е на 4 и от двегодишна е убедена, че ще става докторка - като баба си. Даже на прощъпулника беше хванала слушалките.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 477
Мисля, че всяко дете си е със заложбите и трябва да се съобразим с тях. Моята сегашна професия едно, че няма нищо общо с тези на родителите ми, но няма общо дори и с това, което съм завършила. Като гледам дребната има доволно артистични наклонности и добре пее.....но нямам никакви амбиции в тази област. Каквото тя поиска ще я подкрепя. За сега иска да е"на голямата сцена, за да й ръкопляскат" - скоро имахме тържество в такава зала и тя беше въодушевена...Но има още толкова време и толкова желания ще се променят...

# 19
  • Мнения: 76
Мисля си че малко или много на подсъзнателно ниво децата се влияят от професиата на родителите...
Моите родители никога не са изявили желание да имам тяхната професия (и двамата са филолози), но така или иначе мен ме влечеше литературата...
Решила съм и аз да оставя моята дъщеря сама да решава като му дойде времето (сега е на 6, но още я вее вятъра на бяла кобила) - не искам по никакъв начин да й се намесвам в подобни решения

# 20
  • София
  • Мнения: 13 206
Като дете исках да стана мозъчен хирург - всъщност от как се помня все това исках да стана. За съжаление свърших като адвокат.
Дъщеря ми поиска първо да стане хирург също /без да знае за детската ми мечта/, но пластичен  Flutter вече обаче иска да стане актриса. Адвокат не ще да става, защото за това много се учело, а тя не иска да учи в Университет.  Tired

Иса, последното ме закопа.. Щото мойто много иска да стане студентка на дядо си "Щото той е шефа"  Twisted Evil, ама подозирам, че ще се разминат очакванията й като я удари деспкриптивната геометрия примерно  Joy Та твоята, по-добре, поне не иска Grinning

Много интересна дискусия се получава. Аз например не бях се замисляла, че може да има значение отношенията между родителя и детето  Wink А между другото аз не помня изобщо да съм искала да ставам някаква  Rolling Eyes Когато вече трябваше да кандидатствам поисках минно-геоложкия, обаче по някои причини не кандидатствах там. Едниният мотив на родителите ми беше "не е професия за жена" и кандидатствах в ТУ, тогава ВМЕИ.. е, приеха ме железопътна техника. Тамън за жена  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Сега ако трябва да отговоря на дъщеря си не бих я посъветвала да учи това. Не че не е интерсно, напротив... Ама и като я гледам едва ли има тая опасност  Laughing Тя е фантазьорка, аз лично не я виждам в точните науки, но ще видим, малка е.
Не съм сигурна дали не бих й се бъркала. Много ми се иска да я насочвам само, ама като се познавам...  Tired Но и нея като познавам, тя ще надвие в спора  Crazy

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 01:04 от Vache

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
... Щото мойто много иска да стане студентка на дядо си "Щото той е шефа"  Twisted Evil

Хехе и Дариа иска да работи при мен "Щото съм шеф", но аз всеки път й обяснявам, че при мен без да е учила в Университет не може да работи, освен ако не е чистачка...  Whistling ама тя не ще да работи чистачка.  Crossing Arms

# 22
  • Мнения: 2 479
И аз съм на мнение, че е от голямо значение какви са отношенията между родителите и детето, както и това дали и доколко го "побутват" в даденото поприще. За себе си мога да кажа, че професията ми няма нищо общо с тези на някой от семейството.

# 23
  • Мнения: 3 550
Като малка исках да стана стоматолог като майка си, но тя ме отклони. Сега малкият иска да стане стоматолог като нея... Мисля, че се влияят в даден етап от живота си.

# 24
  • Мнения: 3 804
Аз пък исках да стана войничка като баща ми  Mr. Green,да ама не  Laughing

Големите вече са се ориентирали-не искат ,нито моята нито на баща им професии-пък да видим накрая какво ще стане.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 280
Моя се влияе от моментните си интереси.
Засега имаме една професия - шофьор на кораб, всъщност разкодирано това е пилот на космически кораб (гледа Междузвездни войни)

# 26
  • Мнения: 1 558
Моята професия няма нищо общо с професиите на родителите ми. Ако има влияние,то е по-скоро родителски натиск,а не съзнателен избор Peace

# 27
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Не исках да ставам като родителите си(учители),веднъж замествах за 3 дни една учителка и разбрах,че не съм за тази професия.От малка исках да ставам лекар,по-късно се насочих упорито към стоматология,без някой да ме е убеждавал в нищо.Дъщеря ми хвана слушалки на прощъпулника,но не смятам да я насилвам да става лекар,нека става каквато иска.Не приемам насилственото побутване на родителите към дадена професия на всяка цена.От значение е и отношението между родител-дете,като и заложбите му.Някои деца искат да подражават на родителите си,други точно обратното,искат да са индивидуални.

# 28
  • Мнения: 793
Исках да стана като мама- счетоводител  Grinning  От трети- четвърти клас си знаех и къде искам да ми е средното образование и къде висшето Wink За ставането- станах като мама, но в друго поприще/фирмено, а мама е банково/  Laughing  Пламена в момента, казва че ще става доктор, за да краде  Twisted Evil  туй не знам от къде го е чула. Не мисля да и влия в избора  Peace

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Когато бяхме първи клас по инициатива на госпожата ни(в началото на 80те драугарка) си написахме желанията кой какъв иска да  стане . Затворихме ги в една бутилка и ги закопахме . Още не сме отворили бутилката с желанията си , а  вече са минали почти 30 години. Желанието ми от тогава няма нищо общо с професията , която работя сега. Странно , но си мисля че ако бях осъществила желанието си щях да съм по-щастлива и много добра в тази работа.
Не знам защо , но си мисля че детските желания на децата са точно тези неща които те умеят да правят най-добре в последствие. Интуитивно те правят своя избор точно в тази насока , в която са най-добри . Но рядко осъществяват тези желания по много причини. Една от които е родителския фактор.

Общи условия

Активация на акаунт