Дете с 4уждо гражданство, полет с придружител

  • 4 325
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Vienna
  • Мнения: 519
3дравейте, 3нае ли някой какви документи ще ми трябват 3а и3ли3ане от България, ако искам да оставя дъЩеря си 3а 4 седмици там и после тя да дойде тук с придружител (роднина).
мерси много.  bouquet

# 1
  • Мнения: 580
Ако е с българско гражданство и нямате постоянен престой в Австрия ви трябва заверено пълномощно от двамата родители.
Ако е с постоянен престой не ви трябва пълномощно.
Но понеже явно няма да е нито с теб, нито с баща си, те съветвам да и направиш.
Ако е с австрийско гражданство не ти трябва нищо.

Редактирам: Изобщо не прочетох заглавието, че детето е с чуждо гражданство! В такъв случай не ти трябва нищо.

# 2
  • Vienna
  • Мнения: 519
днес ще се обаждам в посолството, да видя те какво ще ми кажат... 3ащото а3 ще я водя в България (а те винаги на летището ми пиШат в паспорта +1 дете), ще се връщам бе3 нея, а след 4 седмици братов4едка ми ще я води насам. а3 и детето сме с австрийско гражданство. 3а първи път ще правим та3и комбинация, та 3а това съм притеснена.

# 3
  • Мнения: 1
Спокойно,както е написано в предишния пост ви трябва пълномощно.Мисля.че не сложно.

# 4
  • Мнения: 3 371
защо ти я пишат в паспорта?
или това е нещо за Австрия само валидно?
детето ти няма ли си паспорт?
моето е само с холандско поданство, но си има паспорт и може да напусне Бг без никакво пълномощно.

пс. странно е, че когато летя с него от Германия винаги ми искат акта за раждане. от Холандия  - никога.

# 5
  • Vienna
  • Мнения: 519
В предиШния пост е написано, 4е не ни трябва пъномощно....
Тя си има собствен паспорт, но българите винаги вписват в моя +1 дете, и а3 не 3нам 3ащо, та 3атова си мисля какво ще бъде ако и3ле3а бе3 детето...

# 6
  • Мнения: 6 390
никога не са ми писали детето в паспорта, а сме с различни гражданства... не ти трябва нищо, това е чужд гражданин и винаги може да напусне БГ

# 7
  • Мнения: 1 473
Защо не покажеш на паспортния контрол само лична карта? Там никой нищо не може да се впише.
На мен в паспорта нищо не са ми вписвали в БГ.
Но в повечето случаи показвам лична карта, а на детето естествено паспорт.

# 8
  • Мнения: 580
Люси, със сигурност не ти трябва пълномощно щом детето е с австрийско гражданство. Пълномощното е защитна мярка за български граждани с постоянен престой в България.

Дъщеря ми е с българско гражданство, но с постоянен престой в Австрия (Unbefristete Niederlassungsbewilligung) и също не и трябва пълномощно.

# 9
  • Мнения: 481
Всичко,което е написано е точно така.НО детето НЯМА да пътува с нито единия от двамата си родители.
Независимо какъв гражданин е детето,когато е придружавано от трето лице е необходимо пълномощно от двамата родители.Когато майка ми доведе детето ми,което е с постоянно жителство в чужбина-това са ми искали.Позоваха се на Хагската конвенция,на раздела за международните отвличания....и има логика
Най-добре е да попиташ във Външно министерство в София.

# 10
  • Мнения: 6 390
 kate.t
за логика - има- но на практика...
Свекърва ми мин. година с дъщеря ми - и двете са различни от бг гражданство, но гражданки на ЕС, сами летяха до БГ и се връщаха без никакво пълномощно за нищо, и никъде не е имала проблем

# 11
  • Мнения: 481
kate.t
за логика - има- но на практика...
Свекърва ми мин. година с дъщеря ми - и двете са различни от бг гражданство, но гражданки на ЕС, сами летяха до БГ и се връщаха без никакво пълномощно за нищо, и никъде не е имала проблем

Ами аз с моя късмет Mr. Green все ще ме удрусат с някой лев за нещо или ще имам трудности... Grinning
Може би различния опит,който имаме в идентични ситуации е показател за изискванията на институциите и как работят   #Crazy,което е абсурдно....но е факт

# 12
  • Мнения: 239
Люси и аз си задавах тази година подобен въпрос, но от различни институции получих различни отговори, което за мен е силно дразнещо и объркващо. Ако детето е само с чуждо гражданство няма нужда от никакъв документ за напускане на страната, но нямаш гаранция, че граничния служител няма да се позабавлява, искайки разни пълномощни, които не си оставила.

Факт е, че понякога искат пълномощни и когато не са необходими. На твое място за свое спокойствие бих оставила пълномощно на братовчедката, че детето живее постоянно в чужбина и може да напуска БГ с нея.
Пиши какво са ти казали в посолството.

# 13
  • Мнения: 613
3дравейте, 3нае ли някой какви документи ще ми трябват 3а и3ли3ане от България, ако искам да оставя дъЩеря си 3а 4 седмици там и после тя да дойде тук с придружител (роднина).
мерси много.  bouquet

Може би 10х съм го споделяла във форума, но на мен миналата година ми искаха пълномощно за дъщеря ми, която е само чужд гражданин. Имах големи премеждия и ако го нямах щяхме да изпуснем полета, върнаха ме обратно.
Имаше и обяснения, основани на Хагската конвенция. Не ги помня в момента, но и да ги помня, аз вече не се наемам да преминавам каквито и да било международни граници с малолетно дете и без пълномощно.

Съветвам те да се обърнеш към необходимите инстанции за информация и ако е възможно малолетен, чужд гражданин да напуска страната без пълномощно, да имаш въпросните текстове подръка.
Въпреки, че по-лесният съвет е просто да се направи пълномощно.

# 14
  • Мнения: 11 314
От много и от опит глава не боли. По-добре си приготви едно пълномощно за братовчедката, да ти е мирна главата. Пък дай Боже да не го поискат. Peace

# 15
  • Мнения: 6 390
Добре де
какво пишете в тези пълномощни, и на какъв език

# 16
  • Vienna
  • Мнения: 519
Да, и мен това ме интересува, какво се пише, кьде се 3аверява, и кога напр. може да се отиде в посолството (дали имат работно време следобяд?)
на мен ми ка3аха от посолството, 4е принципно не би трябвало да ни искат нищо, но дали реално така щяло да бьде, не се 3нае......

# 17
  • Мнения: 613
Аз винаги имам две. На английски и на български.
Моите бяха заверени - първо нотариус и после апостил и минаха. За българското, обаче май е по-добре да се завери директно в посолството. Аз, обаче нямах време да ходя там и затова използвах другия вариант.

Текста е свободен. Като "Пълномощно" или "Letter of Consent".

После Долуподписаният/The Undersigned, еди кой си, адрес (може и без него, но аз държа да има мах данни от този, който ме упълномощава), паспорт - номер, изд.на; валиден до; изд. от; може да се напише и ЕГН-то, ако е от български гражданин или пък съответния идентификационен номер на дадената страна, на която е гражданин упълномощителят.

После - Като законен родител на "име на детето" , с паспортни данни (.....),

"Име на детето" has my consent to travel abroad with his (father/mother/aunt/friend) "Име на лицето" с паспортни данни еди какви си и т.н.

После добавям "I am authorizing the Father/Mother/Aunt etc. to represent me in front of any border authority"

Подпис, дата и т.н.

-----

Малко смесено го написах и дано да стана ясно. Свободен текст е. Може и други неща да се добавят. Сега се сетих, че май в посолствата имат готова бланка, но не съм съвсем сигурна, не съм ползвала такава.

И друга добавка - доколкото знам, при пътуване на малолетно дете, което ще е придружено не от родител, а от друго лице се изисква пълномощно и от двамата родители.


И да добавя нещо важно, което забравих - да се напише, че "Настоящото пълномощно се издава за многократни излизания и е за срок безсрочен".
Това, ако разбира се искаме да е така. Спестява много нерви и пари.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 16:57 от Зукини

# 18
  • Мнения: 481
Lucy ,
посъветвах те да се обърнеш към Външно министерство,но явно не се нуждаеш от съвети.
Въпреки това ето ти инфото което те интересува.

Дете, придружавано от трето лице

Придружителят трябва да притежава пълномощно/декларация, подписано, от двамата родители, в което упоменават, че дават своето съгласие детето да пътува, придружавано от него. Когато посредством съдебно решение върху детето се упражняват родителски права само от единия от родителите, единствено от него се изисква пълномощно/декларация за съгласие за пътуване на детето без придружител или придружавано от другия родител или от друго лице. В този случай е необходимо да се представи копие на самото съдебно решение. Съдебното решение следва да е преведено на български и заверено.

Пълномощното/декларацията за даване на съгласие за пътуване на детето се заверява в консулската служба. Подписът на пълномощното/декларацията се поставя лично от упълномощителя/декларатора пред длъжностното лице в консулската служба.

Копие на пълномощното/декларацията следва да остане в консулската служба.

Изтеглете оттук:
 Декларация за пътуване на деца с придружител
 Декларация за самостоятелно пътуване на дете
 Декларация за самостоятелно пътуване на деца
 Информация за напускане на България от деца

Ето и линк

http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 24&Itemid=510


# 19
  • Vienna
  • Мнения: 519
3ащо да нямам нужда от съвети, питах българското посолство тук, отговора го писах по горе. ка3аха, 4е не ми трябва пълномощно, но можело и да се 3аядат......

това, което ти си ми дала като инфо се отнася САМО 3а български граждани(а от нас никой няма българско гражданство), така 4е може да си спестиш то3и на3идателен тон....

Последна редакция: нд, 21 юни 2009, 10:42 от Lucy

# 20
  • Мнения: 95
Здравейте HugАз искам да попитам как стой въпроса  ако аз пътувам с моето дете 6месечно тогава и дете на мой познати което е с немско гражданство  до Бг newsm78 Аз и синът ми сме с немски паспорти,другото дете също,за моето ми казаха че не трябва пълномощно от таткото а за другото дете пълномощно  от родителите му написано и копие на техните паспорти,но не  трябва да е заверено пред нотариус.Тази информация я имам от вчера от гранична полиция на Франкфуртското летище.Дали няма в Бг да ми правят проблем с тази история с чуждото дете newsm78

# 21
  • Мнения: 4 399
Люси, щом като така и така си в БГ, мини преz един нотариус и zавери пълномощно. Едва ли ще ти отнеме повече от 5 мин и 2_3 лв. А повече от нотариално zаверено пълномощно, не могат да ти поискат. Аz не бих го превеждала zащото ако някъде иzобщо ти поискат нещо, това е в БГ. Тука никой не се интересува от хагската конвенция и децата ги третират като куфари, внасяш, иzнасяш, никой не те пита какъв си и zащо си.

На мен никой никога не ми отбеляzвал дали влиzам с дете или сама. По никакъв начин няма да те спрат и тебе ако напускаш страната беz дете и според мен и пълномощно няма да ти иzискат, но както са ти каzали, zа сигурност можеш да го направиш.

# 22
  • Vienna
  • Мнения: 519
ох, ако беШе толкова лесно... а3 пристигам с нея в сьбота сутринта, и си летя обратно в неделя. не 3нам дали ше има нотариус, който ще работи в сьбота.
тук във Виена бълг. посолство работи само преди обяд от 9 до 12, а а3 работя тогава. ка3аха, 4е и а3 и бащата трябва да отидем и да се подпиШем пред тях, струва по 15 евро на подпис, ако ще е 3а сл. ден, ако ще бьде 3а сьщия е по 30 евро на подпис.

# 23
  • Мнения: 4 399
Всъщност, си права, ако иzобщо ще правите пълномощно, трябва и двамата родители да се подпишат и тогава май ви остава само посолството като въzможност. Според мен вероятността да ти поискат пълномощно е много малка след като на практика и тримата сте с чуждо гражданство, но пък човек никога не zнае на какъв служител ще попадне и е раzбираемо че ти е притеснено. На мен никога не са ми искали пълномощно от мъжа ми когато пътувам сама с детето, но ние сме поне с еднакви имена, а когато е с друг роднина, някой служител може и да се престарае.

# 24
  • Мнения: 868
А някой може ли да публикува сайт с най-новите закони за пътуване с деца с чужди паспорти??

 Питам, защото аз лично намерих само стари уебсайтс и защото моят личен опит е малко по-различен.  Когато пътувах сама с детето, което има само чужд паспорт преди 2 години, не трябваше пълномощно от таткото (т.е., никой не иска никакво пълномощно нито на влизане, нито на излизане).  

Когато влизах в България, обаче, служителят посъветва да извадя БГ паспорт на детето, ако искам да излиза и влиза с придружител/ не-родител (баба, дядо, т.н.).   От думите му разбрах, че ако е без БГ паспорт, не може да влиза и излиза без родител изобщо.  Не знам дали той говореше само за УСА, обаче.  Бих искала да знам какви точно са и къде мога да намеря най-новите закони за това.  Благодаря предварително!

# 25
  • Мнения: 481
Там е проблема,че няма официална информация.МвнР е институцията,която би трябвало да реши тези проблеми,но на техния сайт http://www.mfa.bg  има много инфо,но не и такива казуси.Това се дължи на факта,че деца на които единият родител е български граждани-също са такива по произход,макар и само с чужди паспорти и с друго официално гражданство.
В закона за влизане,пребиваване и напускане на Р България на чужди граждани изобщо липсва такъв случай.Има разлика и с ЕС и други държави,някои от които са във визов режим с България.
Така,че хаосът е пълен.Затова е добре за сложни и неизяснени случаи да се влезе в контакт с Външно и след като се изложи случая,да се изисква писмен отговор.Понеже на границите не се знае на колко информиран или заядлив служител ще попадне човек-това пък е друго неудобство.

# 26
  • Мнения: 613
Когато влизах в България, обаче, служителят посъветва да извадя БГ паспорт на детето, ако искам да излиза и влиза с придружител/ не-родител (баба, дядо, т.н.).   От думите му разбрах, че ако е без БГ паспорт, не може да влиза и излиза без родител изобщо.  Не знам дали той говореше само за УСА, обаче.  Бих искала да знам какви точно са и къде мога да намеря най-новите закони за това.  Благодаря предварително!

Pixie, kate.k е обяснила много добре. Аз само ще добавя, че няма точно обособени (хмм..не знам как да се изразя по-точно) закони и затова хаосът наистина е пълен. Последно - точно днес попаднах на подобен, в посолство тук, по друга причина, но с явно разминаване между законите в България и тук. Добре, че имах какво да представя от България като доказателство, за да убедя служителите, че това не е така, както те казваха. И с обратното съм се сблъсквала.

За българското гражданство - граничната служителка ми обясни, че тъй като аз по произход съм българка, детето се третира по българските закони и затова държат толкова на въпросното пълномощно, но ако детето имало и българско гражданство, то тогава при преминаването на българската граница с двата паспорта, нямало да има нужда от пълномощно.
А, ние винаги до този момент си мислехме точно обратното, че имайки само чуждестранно, излизането от страната няма да е проблем. При нас се оказа, че е.



# 27
  • Мнения: 868
kate.k, зукини, благодаря! Изглежда, че сте прави за липсата на информация и за това, че е противоречива.  Аз се опитвам да режа ъгли. Все си мисля, че ако имам точните изисквания, ще има малко място за "интерпретация" на индивидуално ниво (т.е., единият служител каза това, а другият друго, което на практика се получава, като чета тука.)

# 28
  • Vienna
  • Мнения: 519
Имам малко нова информация.
от грани4ен контрол на летище София са ка3али на майка ми, 4е ако детето е само 4ужд гражданин, не му трябва абсолуитно нищо.
детето не може да се третира по българските 3акони, 3аЩото а3 от 8 години не съм ве4е бълг. гражданка(т.е. преди раждането й), а баща й и тя никога не са били.

# 29
  • Мнения: 2 849
Имам малко нова информация.
от грани4ен контрол на летище София са ка3али на майка ми, 4е ако детето е само 4ужд гражданин, не му трябва абсолуитно нищо.
детето не може да се третира по българските 3акони, 3аЩото а3 от 8 години не съм ве4е бълг. гражданка(т.е. преди раждането й), а баща й и тя никога не са били.

Lucy,

Радвам се за добрата новина от ГКПП летище София относно пътуванията на дъщеря ти.

Приятелско семейство имаха следната случка миналото лято: майката и бащата са с двойно гражданство българско и белгийско, живеят в Белгия, дъщеря им е родена в Белгия, не са я регистрирали в България и съответно не са й вадили български ЕГН, нито български паспорт. Тъй като майката трябваше да се върне по-рано в Белгия (отпуската й беше по-кратка отколкото тази на бащата), преди да тръгнат от Белгия са отишли в общината по тяхното местоживеене и са поискали да им бъде издаден документ в два екземпляра, че са съгласни дъщеря им да пътува, придружавана само от единия родител. Документът е издаден от общинато в Белгия. На връщане бащата е пътувал сам с дъщерята и на ГКПП летище София, служителката е поискала декларация от майката. Той е представил декларацията, заверена от общината в Белгия. Служителката му е казала, че признават само декларации, заверени от български нотариуси и българските консулства в чужбина  Shocked и че сега му прави компромис и го пуска  Shocked
Майката беше много ядосана от тази интерпретация на ГКПП летище София. Тя ми каза "Как да дадем декларация-съгласие в българското консулство в Брюксел, като дъщеря ни няма българско ЕГН. Нямаме намерения да й вадим българско ЕГН и български паспорт, защото процедурата е дълга...документи, време, нерви, пари...вадене на български паспорт... а след това трябва и да тичаме до Брюксел и да вадим декларация-съгласие за пътувания пък срещу пари, а от общината в Белгия ни издават този документ безплатно и той ни трябва само за напускане територията на България."

В тази тема съм копирала, какви са изискванията в Белгия при пътуване на деца.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297098.195

Пътуванията на деца белгийски граждани извън Белгия: всеки белгийски родител може свободно да пътува с детето си извън Белгия и на летищата (националното в Брюксел, Шарлероа, Лиеж, Остенде) или на морската външна граница не изискват документ-съгласие от другия родител. Белгия няма вътрешни сухопътни граници, т.е. граничи със страни членки на Шенгенското пространство – Франция, Холандия, Германия и Люксембург, и няма граничен контрол с тях.


извадка от даденият линк по-горе:

"Не съществуват белгийски или международни процедури/формуляри, които да описват родителското съгласие за пътуване на лица под 18 годишна възраст.

Когато детето пътува с единия родител, е оставено на родителите да решат дали съгласието на другия родител да се запише на хартия, подписът да бъде обявен за истински/автентичен от общината, и това писмено съгласие да се вземе по време на пътуването.
Министерството на външните работи съветва за това писменно съгласие, когато детето пътува само или в компанията на други лица, които са други, а не негов(и) родител(и).

Белгийските пътуващи могат винаги да се осведомят в посолството или консулството на страната за която пътуват дали са необходими допълнителни документи за пътуващите деца. Със сигурност, когато детето пътува само е препоръчително да се информирате в посолството или в консулството и в авиокомпанията."





# 30
  • Мнения: 580
Аз, понеже съм против робската ни психика, отказвам категорично да ходя да плащам за пълномощни, при условие че по закон НЕ ми трябват.

# 31
  • Мнения: 2 786
Тука никой не се интересува от хагската конвенция и децата ги третират като куфари, внасяш, иzнасяш, никой не те пита какъв си и zащо си.

Това прозвуча направо страшно  Shocked

# 32
  • Vienna
  • Мнения: 519
а3 и баща й направихме тук при нотариус пълномощно, в което вписах вси4ки лица, които ев. може да пътуват с нея, вписахме, 4е важи 3а цяла Европа. на немски е, не 3нам дали ще го превеждаме на български... ще пиШа дали са им го искали на летището.

# 33
  • Мнения: 6 390
айде да кажеш какво е станало

# 34
  • Vienna
  • Мнения: 519
4ак средата на август ще си идват насам... ще пиШа какво е станало.

# 35
  • Мнения: 6 390
Lucy
какво стана?
Аз след една седмица си трзгвам от бг, ще видиме Crazy

# 36
  • Vienna
  • Мнения: 519
АбсолЮтно нищо не са им искали на летище София, никакво пълномощно не са искали да гледат.

Общи условия

Активация на акаунт