Бебе на 6 мес не е наддало нито грам за 1 мес - моля за съвет

  • 2 188
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 357
Здравейте,

имам следния проблем:

Бебо е на 6 мес и 10 дни. На последната консултация в петък се оказа, че не е наддал нито грам за 1 мес - останал си е 7200 гр, а е пораснал с 1 см до 70 см. А и предния мвсец беше наддал само 200 гр.
Кърмя го на поискване, което е на около 2.5-3ч, включително яде към 4 ч през нощта, има около 7 кърмения на ден. Спокоен е между хапванията, много е активен и шавлив. На 5 мес и 1 седмица му излезе 1-вото зъбче, 2 седмици по-късно и второто.
На 5 мес и 2 седмици започнах да го захранвам с пюре от морков много бавно и постепенно 1 седмица, после вкарах картофче, тиква, тиквичка и пащърнак всяко за по 3 до 5 дни и постепенно увеличавах количеството, като последните 3-4 дни изяжда вече по 1 малко бурканче-125 гр, но между храненията, не съм заместила хранене още.

И следва и другият ни проблем - тежък ЗАПЕК Бебо беше почнал да разрежда аканията и преди захранването, но акаше редичко и кашаво, а около 10 дни след началото на захранването започна да става все по твърдо и по-твърдо и сега ака на 2-3 сни и последните пъти са твърди топченца и много се мъчи и напъва.

Мислех си да въведа каши, но нали и те запичат, та да не влоша нещата още повече.

На моята педи не мога да разчитам, щото тя е от даващите скоче във 2-ри месец, и сега иска да го дохранвам с АМ.

Затова моля вас за съвет - дали е възможно кърмата ми да не стига или да не е достатъчно хранителна? Трябва ли да му давам повече твърда храна, но от друа страна няма ли да се запече още повече от нея? Или трябва изцяло да спра твърдата храна за известно време. В тотален шах съм и изобщо не знам какво да правя.

# 1
  • Мнения: 4 406
аз бих предложила да спреш захранването за няколко дни, да се върнете пак на кърма, за да разхлабиш стомахчето.
морковът е запичаща храна. вероятно и затова е проблемът. спри него и картофчето, продължи с разхлабващите тиква, може би сливи, кайсии.

# 2
  • Мнения: 3 595
Здравей Биби, поздравления за добрия старт, който си дала на бебето си. Тревожно е да виждаш, че бебето ти не наддава или наддава малко. Казваш, че Стефан е спокоен между храненията, активен е и е шавлив. Това не ми звучи като гладно бебе  Simple Smile На тази възраст темпа на растеж се забавя, като добавиш, че са му никнали зъби и е доста топло, е напълно възможно и всичко да е наред. А лекарката освен, че не вижда наддаване, каза ли че е обезпокоена от нещо друго? Кое според теб я кара да препоръча дохранване, освен килограмите? Принципно бебето е обичайно да наддаде 200-300 грама на тази възраст, затова ако искаш пуснете една пълна кръвна картина, без друго по това време приблизително се правят контролни изследвания и вижте как е.

Всяка кърма е досатъчно хранителна, важното е да оставяш бебето добре да изпразва едната гърда, преди да предложиш втората, за да може бебето да поема и предното (засищащо жаждата) и задното мляко (засищащо глада на детето). Ако имаш съмнения дали това се случва, след втората може отново да предложиш първата, стига той да иска. Ако прецениш, може да увеличиш броя на кърменията, за да си спокойна, че не е жадно или гладно. Давайки 125 грама друга храна, това означава толкова по-малко прието мляко и съответно сигнал към тялото ти да произвежда по-малко мляко.

Съгласна съм с Бумеранг, ако искаш опитай да спреш захранването или поне запичащите храни, докато се нормализира ситуацията, а после може да не бързаш с включването на твърде много храни, а да ги даваш през малко по-голям интервал от време. Ако искаш също опитай и да забавиш малко даването на по-голям грамаж на твърдите храни, за да не намалее рязко кърмата, а той да не е готов все още да приема достатъчно друга храна.

# 3
  • София
  • Мнения: 357
Бумеранг и Иви - Благодаря и на двечките за бързите ви отговори!

Иви - лекарката не каза да е обезпокоена от нещо - единствено заради ненаддаването иска да дохранвам, но не смятам да я послушам. Иначе каза, че си изглежда съвсем здраво детето. Още повече, че днес му пуснахме изследвания за кръв и урина и всичко си е в норма.

Иначе го кърмя само от едната гърда, освен вечер, когато хапва и от двете. От 2 мес през деня суче само по 5-6 мин и сам се отказва и не мога да го накарам повече. Само на първите сутрешни кърмения и на последното вечерно суче повече. Но дори при 5-6 мин си е спокоен и си издържа поне 2.5 ч.

Иначе ми направи впечатление, че дори при изяждане на 125 гр пюре, пак си търси гърдата и пак суче 5-6 мин, най-много да издържи половин час повече, май не намалява сукането заради пюрето, но не знам де.

Вчера и днес спрях зеленчуците, давах му само по 2-3 л. пюре от круша уж да се разхлаби малко.

# 4
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Така като чета не виждам никакви причини за притеснение. Тук в Канада никой не дохранва бебе, ненаддало тегло на 6 месеца. Звучи ми направо смешно. Още повече, че детето е здраво, спокойно и пълни памперсите. Дъщеря ми откакто е станала на 5 месеца не е порастнала нито един сантиметър. Отново нямаше повод за тревога от страна на педиатъра.

Това, което описваш за сукането - дълго сутрешно и вечерно и кратки дневни сукания също е просто перфектно за бебе на тази възраст.

За запека - крушата при мен не помогна, но виж пюрето от сини сливи..........не мога да опиша каква експлозия...... Mr. Green

Друго, което знам е, както момичетата са казали по-нагоре - остави детето един ден само на кърма. Тя е естествен лаксатив. Друго - може да предложиш е топла водичка на гладно. И изобщо вода по-често. Нормално е в началото на захранването бебето да се запече. С времето нещата ще се оправят.

# 5
  • Мнения: 214
Малкото за 6-ия си месец наддаде 40 грама и порасна с 1 см, а за 7-ия - 10 грама и нито един сантиметър! Педи не вижда нищо притеснително, той седи вече, много е подвижен и жив като цяло. Аз честно казано малко се вживях, но при опитите ми да му увелича твърдата храна ударих на камък. За обед изяжда максимум 80 грама пюре, а следобяд най-мното 50-60 грама каша с плодово пюре, чиста каша отказва категорично! От скоро сутрин хапва и по малко плодово пюре. Искам да кажа, че кърменията не намаляха, останаха си поне 10 за денонощие, храната е просто като допълнение и въпреки нея не качва... Може би този месец ще има промяна, знам ли Simple Smile Ноооо никой не ми е казвал и думичка за дохранване!!!
За запека - и при нас стана така откакто го захраних на 6 месеца. Само че малкото според мен просто не се е научило да се изаква още, защото изаканото не е твърдо, а просто оформено и понякога се налага да му помагам като видя че се мъчи - хващам го през краченцата над тоалетната, а ако има някой покрай мен му масажира коремчето. Засега от плодовете не виждам разхлабващ ефект - ябълка, круша, слива последните 2-3 дни. Може би трябва да се дават сурови, но аз не смея още! За даването на вода съм съгласна, но и моето дете не я обича Simple Smile Давам с лъжичка или махам клапата на накрайника на шишето и внимавам да не се задави - така само имам известен успех Simple Smile
Сега се сещам, че като захранвах кака му навремето, тя имаше три месеца запек, не знам от какво се оправи - и хомеопатия и бифидуси давах - може би просто проблемът отшумя от самосебе си. Знам, че колкото повече се паникьосва родителя, толкова по-запечено става положението  newsm78

не се притеснявай, ще се оправи положението, особено щом бебето не изглежда гладно и неспокойно  Peace

# 6
  • Мнения: 8 937
Здравей!
Ние се захранихме по същата схема и на същата възраст като вас. Наистина в началото се появява запек. Аз намерих решение на този проблем като слагам повече тиквички в пюрето. Много помага!  Peace

# 7
  • Мнения: 3 595
Биби на мен ми звучи сякаш всичко да е наред. Единственото, което се сещам да добавя е да предлагаш пюрето след кърмене, примерно след 30-40 мин, така хем ще е накърмено и заситено, хем ще опита новата храна. Предполагам, че ти именно така го предлагаш между храненията, но все пак.  Blush

Ако искаш може контролно да измериш след известно време примерно седмица или две на същия кантар при педиатъра, но от това което пишеш, на мен ми изглежда доста спокойно бебе, за недохранено. Гледай си пак напишаните и нааканите памперси. Ако не може да се изходи, може да опиташ да го вземеш и да го подържиш присвито през коленцата в поза за изхождане и да му помогнеш по-лесно да се справи. Ако разхлабващите пюрета не помагат, действително вариант е да се върнете само на кърма за малко, докато се оправи.

Пожелавам ви успех и пиши как си   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 357
Здравейте,

Благодаря на всички за отговорите!

Поуспокоих се малко, че доста се бях ошашкала. Дано другия месец сме качили поне малко.
Иначе може и водата да ни е проблем, защото хич не пие- биберон не засмуква, а от лъжичка я плюе. Ще опитвам повече да настоявам по въпроса.
Спрях заленчуковите пюрета за малко и от 4 дни давам само по няколко лъжички круша и вече ходи всеки ден, не много твърдо, но оформено както го описва Eli_max и пак се напъва, но се се мъчи толкова много колкото преди.

И всъщност се чудя след въвеждане на твърдите храни бебетата акат ли пак кашаво или вече всеки път ще е оформено?  newsm78



# 9
  • Мнения: 1 174
Ами при различните деца е различно. При моето откакто захраних само няколко пъти съм виждала познатото кашаво състояние на акото  Wink Вече е оформено, понякога пак е разпльокано по памперса, но определено на една купчинка. Случвало се е и да е с вида и консистенцията на пластелин, това не знам дали се брои за запичане, ама си го ака без да се напъва, тъй че не го броя за запек  newsm78

# 10
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Кашаво е. Поне докато са на редки пюрета. В началото общо взето моето акаше каквото яде. Яде тиква - ака тиква, яде ябълка - ака ябълка.... Като започне да яде месо, хляб, сирене и т.н. предполагам, че акото ще стане по-оформено. Топчетата са сигурен признак за запек. Ако е гъсто като паста не е запек, но му липсва водичка. тогава се препоръчва по-течни пюрета и повече водичка, което в твоя случай...не знам как ще стане. Пробвай с по-течните пюрета.

# 11
  • София
  • Мнения: 357
Много мерси!
Така като гледам явно водата ще да е проблема, другия начин е може би да предлагам по-често гърдата.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Топчетата са сигурен признак за запек. Ако е гъсто като паста не е запек, но му липсва водичка. тогава се препоръчва по-течни пюрета и повече водичка


Значи и аз трябва да наблегна на водата , макар че детето я отказва дори и в тези жеги  newsm78.

# 13
  • Мнения: 3 595
Топчетата са сигурен признак за запек. Ако е гъсто като паста не е запек, но му липсва водичка. тогава се препоръчва по-течни пюрета и повече водичка
Значи и аз трябва да наблегна на водата , макар че детето я отказва дори и в тези жеги  newsm78.

Ако сте изцяло или предимно на кърма, може да предлагаш по-често да суче, това определено действа по-разхлабващо от водата  Peace

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Ако сте изцяло или предимно на кърма, може да предлагаш по-често да суче, това определено действа по-разхлабващо от водата  Peace

Напоследък се кърмим през два часа , даже и нощното кърмене се завърна . Благодаря Ви момичета за съветите !  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт