Проблем с кредит

  • 4 022
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 647
Приятелката ми е много притеснена, защото има следния проблем - преди време сестра й изтеглила кредит, който се разпрали да плащат заедно и за който е направена ипотека на общото им жилище. Сега обаче сестра й заявява, че няма да внася нейната половина от вноската за 3 месеца, защото дохода и през лятото намалял!  #Crazy Приятелката ми се води солидарен длъжник по кредита, но титуляр е сестра й, а заплатата, която получава сестра й, покрива нейната половина от кредита. Въпросът на приятелката ми е, ако тя си внася редовно нейната част, а сестра й не довнесе останалата сума от вноската, какво ще последва? От банката би следвало първо да търсят сестра й, която е титуляр на кредита. Проблемът е, че заплатата на сестра й се формира на една основна сума, която покрива половината вноска плюс допълнителен процент. Но основната сума я получава при всяко положение и тя покрива остатъка от вноската. Моля, запознатите да споделят как евентуално биха се развили нещатата. Приятелката ми е много притеснена, защото трудно ще покрива цялата вноска. А истината е, че сестра й има пари, но просто са се скарали и е решила да не внася 3 месеца. Какво следва в тази ситуация?  newsm78

# 1
  • Мнения: 2 556
Да проверят в банката. Естествено оттам ще си искат пълната вноска.

# 2
  • Мнения: 1 168
Ами зависи от банката - някой банки си одърпват само лихвите от внесената сума, а главницата остава да виси и да трупа нови лихви. При всички положения половин вноска няма да свърши работа. Не знам дали точно по този начин и го е заявила сестрата, но това звучи адски безотговорно. Варианта за 3 невнесени вноски прави кредите предсрочно изискуем /по принцип/, а стане ли предсрочно изискуем, ще се влезе в нвприятна процедура и ще ви се натрупат допълнителни разходи. Имам предвид, че жилището се обявява на търг, прави се опис и т.н. Хубавото е, че в момента, в който се възстанови плащането, процедурата се прекратява. Това е по принцип, а за частични плащания не знам. Вероятно с плащанто на 3 половинки ще се покрие вноска и половина и най-малкото няма да стане предсрочно изискуем кредита. При всички положения е добре приятелката ти да отиде на място в банката, да обясни как стоят нещата и да се разберат за тези 3 месеца да направят разсрочване. Важно е да подаде и писмена молба за това с вх.н-р - да го има черно на бяло.
На мен друго ми звучи по-притеснително, не знам колко му остава на кредита, но каква е гаранцията, че сестрата няма пак да го направи същия номер или че ако сега приятелката ти внесе вноска и половина после сестра и ще внесе остатъка, за да се изравнят вноските?

# 3
  • Мнения: 647
Ами зависи от банката - някой банки си одърпват само лихвите от внесената сума, а главницата остава да виси и да трупа нови лихви. При всички положения половин вноска няма да свърши работа. Не знам дали точно по този начин и го е заявила сестрата, но това звучи адски безотговорно. Варианта за 3 невнесени вноски прави кредите предсрочно изискуем /по принцип/, а стане ли предсрочно изискуем, ще се влезе в нвприятна процедура и ще ви се натрупат допълнителни разходи. Имам предвид, че жилището се обявява на търг, прави се опис и т.н. Хубавото е, че в момента, в който се възстанови плащането, процедурата се прекратява. Това е по принцип, а за частични плащания не знам. Вероятно с плащанто на 3 половинки ще се покрие вноска и половина и най-малкото няма да стане предсрочно изискуем кредита. При всички положения е добре приятелката ти да отиде на място в банката, да обясни как стоят нещата и да се разберат за тези 3 месеца да направят разсрочване. Важно е да подаде и писмена молба за това с вх.н-р - да го има черно на бяло.
На мен друго ми звучи по-притеснително, не знам колко му остава на кредита, но каква е гаранцията, че сестрата няма пак да го направи същия номер или че ако сега приятелката ти внесе вноска и половина после сестра и ще внесе остатъка, за да се изравнят вноските?

Ами факт е, че това си е чисто изнудване от страна на сестрата на приятелката ми, тя и затова е решила да не отстъпва, именно защото след 3 месеца може и да й излезе със същия номер. А на сестра й няма ли да наложат поне запор на заплатата или нещо такова...  newsm78 Защото на практика заплата й покрива безпроблем остатъка от вноската и дори остават около стотина лева. Предполагам от банката ще се обадят на работодателя на сестра й, защото тя е титуляр все пак, или не е така?
А и няма как приятелката ми да иска разсрочване и да подаде молба, защото тя не е титуляр. Кредитоискател е само и единствено сестра й. Приятелката ми се води солидарен длъжник, заради вписването на ипотеката, тъй като жилището е наследствено и общо и няма как да е ипотекирано без съгласието на приятелката ми.

# 4
  • Мнения: 1 168
Ами ако се разбере с банката може да натисне сетра си да подаде молба.
Запор биха наложили при кредит без обезпечения и поръчители и биха го наложили и на двете. При наличие на поръчители се търси сумата от поръчителите, а те после да съдят кредитоискателя, а при ипотека или залог се преминава към продажба на имуществото. Остатъка между дължимата сума с всички доп. лихви и разходи и цената на продажбата се изплаща на длъжника /ако има такава разлика/.
Ако сестра и реши да я изпързаля губят жилището или приятелката ти се нагърбва да изплаща сама кредита - да си пази всички документи за плащане. При това положение следва сестра и поне да и прехвърли частта от собствеността. Нека приятелката ти се посъветва с адвокат, защото сестра и ако реши да и играе ку....ски номера няма да се съгласи доброволно и на прехвърляне на собствеността.
Подчертавам "ако" нарочно, защото говоря за хипотетичен вариант, а не познавам нито хората, нито ситуацията. Знам ли, може сестрата да не е злонамерена, а просто наистина д аима сериозни затруднения в момента и дано да е само това. Пу, как може такива некоректни отношения между сестри и то ... ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 588
Много свястна сестра има твоята приятелка ooooh!.
И аз имам ипотечен, титуляр съм на сметката но ние сестрите се разбрахме да си разделим вноската на три. Моля се никога да нямам подобен проблем, защото и ние се караме понякога.
Истината е че банката ако не се лъжа ще ги изисква първо от нея, но после ще гони приятелката ти, тях не ги интересува как ще си вземат парите те ще го направят по законовия ред. Момичетата са ти обяснили почти всички варианти. Аз имам въпрос в това жилище сестра и живее ли?

# 6
  • Мнения: 34
а за какво е теглен кредита? Може би за общи нужди или? Може ли малко по-конкретно, за да вникнем в ситуацията на приятелката ти.  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 919
Съгласно ЗЗД Кредиторът може да иска изпълнение на цялото задължение от когото и да е от длъжниците.
Предявяването на иск срещу един солидарен длъжник не засяга правата на кредитора спрямо останалите съдлъжници.
Солидарният длъжник не може да противопостави на кредитора личните възражения на своите съдлъжници.
Изпълнението от страна на един солидарен длъжник освобождава всички съдлъжници.
Доколкото не следва друго от отношенията между солидарните длъжници, това, което е платено на кредитора, трябва да се понесе от тях по равно.
Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил  т.е приятелката ти трябва да се свърже с адвокат Thinking


още инфо
  

# 8
  • Мнения: 647
Много свястна сестра има твоята приятелка ooooh!.
И аз имам ипотечен, титуляр съм на сметката но ние сестрите се разбрахме да си разделим вноската на три. Моля се никога да нямам подобен проблем, защото и ние се караме понякога.
Истината е че банката ако не се лъжа ще ги изисква първо от нея, но после ще гони приятелката ти, тях не ги интересува как ще си вземат парите те ще го направят по законовия ред. Момичетата са ти обяснили почти всички варианти. Аз имам въпрос в това жилище сестра и живее ли?


Да, живее сестра й с майка й и баба й. Приятелката ми си има и друг апартамент. Сестра й обаче няма къде да отиде. Приятелката ми се надява от банката да й обяснят какво следва и да спре да се прави на интересна, защото иначе остава на улицата.

# 9
  • Мнения: 647
а за какво е теглен кредита? Може би за общи нужди или? Може ли малко по-конкретно, за да вникнем в ситуацията на приятелката ти.  newsm78

За ремонт.

# 10
  • Мнения: 1 919
 целеви заем, ипотечен заем принципа е 1 и същ, накарай приятелката ти да си отвори договора и да прочете, обикновено при неизпълнение на задълженията   банката дава срок от 2 месеца, ако не се изпълни задължението от титуляра се изисква от съдлъжника, поръчител или каквото и да е аз не разбрах точно като каква фигурира приятелката ти в договора за банков заем?
Тази уговорка за деленето на заема документирана ли е някъде или е устна уговорка между 2те?
След срока даден от банката се предявява искане за изпълнение към приятелката ти, изпълнителни листове, бързо производство, публична продан.. Sick

# 11
  • Мнения: 1 168
Много свястна сестра има твоята приятелка ooooh!.
И аз имам ипотечен, титуляр съм на сметката но ние сестрите се разбрахме да си разделим вноската на три. Моля се никога да нямам подобен проблем, защото и ние се караме понякога.
Истината е че банката ако не се лъжа ще ги изисква първо от нея, но после ще гони приятелката ти, тях не ги интересува как ще си вземат парите те ще го направят по законовия ред. Момичетата са ти обяснили почти всички варианти. Аз имам въпрос в това жилище сестра и живее ли?


Да, живее сестра й с майка й и баба й. Приятелката ми си има и друг апартамент. Сестра й обаче няма къде да отиде. Приятелката ми се надява от банката да й обяснят какво следва и да спре да се прави на интересна, защото иначе остава на улицата.
Ами щом приятелката ти си има друг апартамент, да провери все пак как стоят нещата в банката и директно да каже на сестра си, че сама няма да погасява кредита. В крайна сметка по-губещия ще е сестра и и за жалост майка и и баба и. ама не може тя живее там, ремонта там е правен, предполагам, а приятелката ти да връща заема.

# 12
  • Мнения: 647
целеви заем, ипотечен заем принципа е 1 и същ, накарай приятелката ти да си отвори договора и да прочете, обикновено при неизпълнение на задълженията   банката дава срок от 2 месеца, ако не се изпълни задължението от титуляра се изисква от съдлъжника, поръчител или каквото и да е аз не разбрах точно като каква фигурира приятелката ти в договора за банков заем?
Тази уговорка за деленето на заема документирана ли е някъде или е устна уговорка между 2те?
След срока даден от банката се предявява искане за изпълнение към приятелката ти, изпълнителни листове, бързо производство, публична продан.. Sick

Приятелката ми е солидарен длъжник - като такава фигурира. Уговорката за делене на вноската никъде не е документирана. А след продажба на търг остатъка от сумата следва ли да се дели между тях двете като собственички. Иначе пазарната оценка на имота преди тегленето на кредита е 78-80 000 евро, докато кредитът е за 30 000 евро.

# 13
  • Мнения: 647
Много свястна сестра има твоята приятелка ooooh!.
И аз имам ипотечен, титуляр съм на сметката но ние сестрите се разбрахме да си разделим вноската на три. Моля се никога да нямам подобен проблем, защото и ние се караме понякога.
Истината е че банката ако не се лъжа ще ги изисква първо от нея, но после ще гони приятелката ти, тях не ги интересува как ще си вземат парите те ще го направят по законовия ред. Момичетата са ти обяснили почти всички варианти. Аз имам въпрос в това жилище сестра и живее ли?


Да, живее сестра й с майка й и баба й. Приятелката ми си има и друг апартамент. Сестра й обаче няма къде да отиде. Приятелката ми се надява от банката да й обяснят какво следва и да спре да се прави на интересна, защото иначе остава на улицата.
Ами щом приятелката ти си има друг апартамент, да провери все пак как стоят нещата в банката и директно да каже на сестра си, че сама няма да погасява кредита. В крайна сметка по-губещия ще е сестра и и за жалост майка и и баба и. ама не може тя живее там, ремонта там е правен, предполагам, а приятелката ти да връща заема.


При всяко положение, сестрата на приятелката ми губи, но явно се надява приятелката ми да се огъне и да й поеме и нейните задължения. Има още нещо - по голямата част от кредита не е усвоена - 18 000 евро са сложени на депозит на името на приятелката ми. По принцип сестра й е взела част от кредита да си погасява натрупани задължения по кредитни карти и още тогава приятелката ми предвидливо се е договорила да се прехвърли неусвоената сума на депозит на нейно име, за да не може сестра й да тегли и харчи, когато и хрумне. Стигне ли се до продажба на търг приятелката ми е решила с парите, които има на депозит и тези, които евентулно ще останат от търга да купи една гарсониера на майка си и баба си, а сестра й да мисли от сега какво ще прави. Много тъпа ситуация, заради простотиите на една пикла, дето е свикнала да профуква по над 1000 лева на месец, хем не плаща никакви сметки! Жалко, че ще загубят толкова хубав имот - в центъра на Пловдив - етаж от къща с гараж, дворно място, още едно партерно помещение, което става за офис, плюс тавански помещения. Ама като нямаш акъл, така е. На приятелката ми са и писнали постоянните изнудвания за пари и вече е решила да я отреже, всичко си има граници.

# 14
  • Мнения: 34
Съгласно ЗЗД Кредиторът може да иска изпълнение на цялото задължение от когото и да е от длъжниците.
Предявяването на иск срещу един солидарен длъжник не засяга правата на кредитора спрямо останалите съдлъжници.
Солидарният длъжник не може да противопостави на кредитора личните възражения на своите съдлъжници.
Изпълнението от страна на един солидарен длъжник освобождава всички съдлъжници.
Доколкото не следва друго от отношенията между солидарните длъжници, това, което е платено на кредитора, трябва да се понесе от тях по равно.
Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил  т.е приятелката ти трябва да се свърже с адвокат Thinking


още инфо
  


ти да не си с 5 висши!? Отговори ми за банята, сега тук си много информирана.

# 15
  • Мнения: 1 919
значи, за да ти отговоря на въпросите little rabit
трябва повече инфо-приятелката ти омъжена ли е? Сестра и омъжена ли е? Този ипотекиран имот на кого на името е-пишеш общо жилище Naughty т.е родителите им са го прехвърлили на 2те ли? Ако е така преди брака ли е придобит/преписан/.
ако е ипотекиран общ имот и 1 от длъжниците не плаща...по добре е да се уведоми банката, да се извърши публична продан  т.е като при неподеляемите имоти.След извършване на проданта.
1.покрива се кредита, лихвите
2.разноските по провеждането на публичната продан
3. ако останат пари се разделят между 2те.

# 16
  • Мнения: 1 168
Еми, значи не е толкова отчайваща ситуацията. И според мен приятелката ти си е намерила добър резервен вариант. При всички положения е добре да не се стига до там.
Само не знам защо са теглили 30000, като са им трябвали 12000 newsm78

# 17
  • Мнения: 1 919
Цитат
ти да не си с 5 висши!? Отговори ми за банята, сега тук си много информирана

не е по темата ама съмс 2/ Wink

# 18
  • Мнения: 647
значи, за да ти отговоря на въпросите little rabit
трябва повече инфо-приятелката ти омъжена ли е? Сестра и омъжена ли е? Този ипотекиран имот на кого на името е-пишеш общо жилище Naughty т.е родителите им са го прехвърлили на 2те ли? Ако е така преди брака ли е придобит/преписан/.
ако е ипотекиран общ имот и 1 от длъжниците не плаща...по добре е да се уведоми банката, да се извърши публична продан  т.е като при неподеляемите имоти.След извършване на проданта.
1.покрива се кредита, лихвите
2.разноските по провеждането на публичната продан
3. ако останат пари се разделят между 2те.

И двете са неомъжени. Приятелката ми живее на семейни начала и има едно дете. Жилището е дарение от майка им, баба им и вуйчо им. Двете са съсобственички. Майка им и баба им имаха право на ползване, но го развалиха, за да се направи ипотеката за заема, още тогава майката на приятелката ми беше против, защото познава добре сестра й, но приятелката ми реши, че са се разбрали със сестра си, ама явно е подценила проклетията й.

# 19
  • Мнения: 647
Еми, значи не е толкова отчайваща ситуацията. И според мен приятелката ти си е намерила добър резервен вариант. При всички положения е добре да не се стига до там.
Само не знам защо са теглили 30000, като са им трябвали 12000 newsm78

Ремонтът включва и преустройство на таванското помещение, но проектът още отлежава в общината за одобрение, затова и останалата сума от кредита още не е усвоена.  Peace
Общо взето има варианти за излизане от ситуацията. Приятелката ми най-много разчита на това сестра й да се стресне и вразуми, не може постоянно да изнудва хората около нея да й плащат всичко! Майка й плаща всички сметки, а тя дори не може да се замъкне на работа преди обед. Основният проблем е, че доскоро имаше доходи към 2000 лв. и не може да си прави сметка на парите, свикнала е да харчи на поразия, но е достатъчно голяма да мисли за последствията. Тя и деца няма, нито иска да има, не й трябвало да се занимава. Даже е заявила на приятелката ми, че не я интересува нейното дете, тя затова била решила да не ражда деца, ангажименти не й трябвали.  #Crazy

Последна редакция: ср, 17 юни 2009, 10:52 от little rabit

# 20
  • Мнения: 4 300
Проблемът мен ако питаш не е с кредита, а със сестрата Confused Както с аписали преди мен кредиторът може да иска пълния размер на задължението от който да е от солидарните длъжници. Бих посъветвала приятелката ти да внася парите срещу надлежен документ, че погасява с лични средства и после да се разправя със сестра си. Ако допуснат просрочие, без значение по чия вина, ще имат наказателни лихви, които върху 30 хил евро хич не са малки.

# 21
  • Мнения: 647
Проблемът мен ако питаш не е с кредита, а със сестрата Confused Както с аписали преди мен кредиторът може да иска пълния размер на задължението от който да е от солидарните длъжници. Бих посъветвала приятелката ти да внася парите срещу надлежен документ, че погасява с лични средства и после да се разправя със сестра си. Ако допуснат просрочие, без значение по чия вина, ще имат наказателни лихви, които върху 30 хил евро хич не са малки.

И да иска, и да не иска документ, после как ще си получи парите? Да я съди с години и какво, накрая пак вероятно ще се стигне до продажба на жилището, само дето сестра й може да откаже да го продава, за да и върне парите и тогава... приятелката ми е в ситуацията - имала пари - дала ги е. Ако сестра й няма акъл да не си внася вноските и да си мисли какво ще прави и къде ще живее и кой ще и плаща сметките.

# 22
  • Мнения: 1 919
ми от неусвоените пари приятелката ти да плаща заема ...може и отмяна на дарението,но трябва да се докаже, че надарените, немогат д аплащат издръжка...много е сложна цялата процедура.
Моя съвет към приятелката е да събере цялата рода на откровен разговор-като няма да се плаща вноската някой друг по-желание може да реши да я плаща...но аз честно казано знам какво е да се занимаваш с роднини....моя съвет.
1.Консултация с адвокат/20-30лв/ ще обясни на приятелката ти точно какви са вариянтите.
2.отиване в банката среща с кредитния инспектор.
3. Разговор със сестрата и вземане на някакво решение....много често това е практиката да се подели "дарен имот", чрез ипотека......защото на много хора не им се занимава с  разговори с роднини/дарителите/.
4.Вариянт приятелката ти да встъпи в правата на съсобственика/неплатежоспособния/-тя да стане титуляр, изплащане на целия заем и съответно да го придобие.

Цитат
И да иска, и да не иска документ, после как ще си получи парите?

1.личен обратен иск
2.суброгационен/заместващ/

Последна редакция: ср, 17 юни 2009, 11:13 от galentinass

# 23
  • Мнения: 647
ми от неусвоените пари приятелката ти да плаща заема ...може и отмяна на дарението,но трябва да се докаже, че надарените, немогат д аплащат издръжка...много е сложна цялата процедура.
Моя съвет към приятелката е да събере цялата рода на откровен разговор-като няма да се плаща вноската някой друг по-желание може да реши да я плаща...но аз честно казано знам какво е да се занимаваш с роднини....моя съвет.
1.Консултация с адвокат/20-30лв/ ще обясни на приятелката ти точно какви са вариянтите.
2.отиване в банката среща с кредитния инспектор.
3. Разговор със сестрата и вземане на някакво решение....много често това е практиката да се подели "дарен имот", чрез ипотека......защото на много хора не им се занимава с  разговори с роднини/дарителите/.
4.Вариянт приятелката ти да встъпи в правата на съсобственика/неплатежоспособния/-тя да стане титуляр, изплащане на целия заем и съответно да го придобие.


Ми тя сестрата на приятелката ми точно това иска - 1000 лева от неусвоените пари иначе заплашва, че няма да плаща 3 месеца. Ама преди 3 месеца, пак така взе 1000 лева!!! И докога??? Докато парите свършат и тогава всичко ще е на гърба на приятелката ми. Тя е решила да не пипа неусвоените пари. Няма кой да плаща на сестра й вноската, майка им е пенсионерка, баба им - инвалид! А сестра й, въпреки, че няма да вземе този месец 2000 лв., 500 при всяко положение ще има! А нейната част от вноската е 320 лева!!! Не плаща наем, не плаща сметки за ток, нито за вода, къде отиват парите? За цигари, бира и заведения! Крайно време е да се научи. Добре че поне е закрила кредитните карти и сега не може да потъва още.

# 24
  • Мнения: 647
ми от неусвоените пари приятелката ти да плаща заема ...може и отмяна на дарението,но трябва да се докаже, че надарените, немогат д аплащат издръжка...много е сложна цялата процедура.
Моя съвет към приятелката е да събере цялата рода на откровен разговор-като няма да се плаща вноската някой друг по-желание може да реши да я плаща...но аз честно казано знам какво е да се занимаваш с роднини....моя съвет.
1.Консултация с адвокат/20-30лв/ ще обясни на приятелката ти точно какви са вариянтите.
2.отиване в банката среща с кредитния инспектор.
3. Разговор със сестрата и вземане на някакво решение....много често това е практиката да се подели "дарен имот", чрез ипотека......защото на много хора не им се занимава с  разговори с роднини/дарителите/.
4.Вариянт приятелката ти да встъпи в правата на съсобственика/неплатежоспособния/-тя да стане титуляр, изплащане на целия заем и съответно да го придобие.

Цитат
И да иска, и да не иска документ, после как ще си получи парите?

1.личен обратен иск
2.суброгационен/заместващ/


4.Вариянт приятелката ти да встъпи в правата на съсобственика/неплатежоспособния/-тя да стане титуляр, изплащане на целия заем и съответно да го придобие.

Това е много добър вариант, но как може да стане?  newsm78 А има още нещо, приятелката ми доскоро я осигуряваха на много ниска сума, едва от месец е на реални осигуровки, иначе мъжа й от 3 месеца вече е на реални осигуровки, ама за да докажат доход пред банката трябва да минат поне още 3 месеца, за толкова време назад искат доказани доходи.
Иначе това е най-добрият вариант, ама сигурно процедурата е доста сложна. Тъй или иначе приятелката ми смята повече да не се оставя да я изнудват постоянно за пари и ще остави сестра й да си определи сама съдбата - или си плаща, защото тя има пари да си плаща, или следва търг, пък ако има вариант приятелката ми да поеме целия заем срещу придобиване на останалата 1/2 от жилището, това ще е още по-добре. Така майка й и баба й ще си останат в него, пък сестра й вече няма да има с какво да изнудва.

# 25
  • Мнения: 4 300
Оф, Литъл рабит, приятелката ти мисли ли изобщо? Като са ги теглили тея пари къде им е бил акъла, за какво са ги теглили, защо една част от сумата е само на името на едната...куп въпроси.
Да отиват в банката, да преоформят кредита в два лични, на всяка една от двете, да си разделят куклите и парцалите и толкова.
То бива, бива, ама все пак за големи хора иде реч Rolling Eyes.

# 26
  • Мнения: 1 919
Прехвърлянето ... което е обезпечено с ипотека, встъпването в такова вземане и налагането на запор върху него, както и подновяването и заместването в задължение, обезпечено с ипотека, за да имат действие трябва да бъдат извършени в писмена форма с нотариална заверка на подписите и вписани в имотния регистър./адвокат,нотариус,банка,нотариус/ решен проблема.

 Blush спирам да спамя темата имаш насоките в които да действа приятелката ти, както и възможните вариянти на развитие.

# 27
  • Мнения: 647
Оф, Литъл рабит, приятелката ти мисли ли изобщо? Като са ги теглили тея пари къде им е бил акъла, за какво са ги теглили, защо една част от сумата е само на името на едната...куп въпроси.
Да отиват в банката, да преоформят кредита в два лични, на всяка една от двете, да си разделят куклите и парцалите и толкова.
То бива, бива, ама все пак за големи хора иде реч Rolling Eyes.

Казах за какво е и защо не е усвоен целия. Едва ли може да се раздели на два отделни, но дори да е така това няма да промени ситуацията, че имота е общ, а сестрата на приятелката ми имаше да погасява 9 000 лева натрупани от кредитни карти и не можеше да насмогне да им плаща само лихвите! Сега кредитът е разсрочен, пак не можела да плаща, да се оправят, жалко, че приятелката ми пак ще се занимава с хиляди простотии.

# 28
  • Мнения: 647
Прехвърлянето ... което е обезпечено с ипотека, встъпването в такова вземане и налагането на запор върху него, както и подновяването и заместването в задължение, обезпечено с ипотека, за да имат действие трябва да бъдат извършени в писмена форма с нотариална заверка на подписите и вписани в имотния регистър./адвокат,нотариус,банка,нотариус/ решен проблема.

 Blush спирам да спамя темата имаш насоките в които да действа приятелката ти, както и възможните вариянти на развитие.


Мерси! Даде много добра идея!

# 29
  • Мнения: 34
Цитат
ти да не си с 5 висши!? Отговори ми за банята, сега тук си много информирана

не е по темата ама съмс 2/ Wink

 smile3501
значи сме и скромни, тс тс, от сега нататък ще "следя" мненията ти с интерес. Комплексирах се направо  Shocked   bouquet

# 30
  • Мнения: 620
До търг да не се стига,  на търг жилещето се продава на безценица.... ooooh!

# 31
  • Мнения: 4 300
1. Кредитът може да се раздели, т.е. той не се дели, а се отпускат два нови, с които се погасява старият. Щом са изтеглени 30 хил е и има останали 18 хил, значи остават 12 хил е или по 12 хил лв на всяка. Това е напълно възможна и прилична сума за потребителски кредит, т.е. дори ще могат да вдигнат ипотеката.
2. Ако се стигне до принудитлна продажба цените са обикновено с 10-15 % по ниски от пазарните. Съвсем друг е въпросът че при подобни роднински спорове има огромно протакане, което добавя трийсетина % към кредита във вид на лихви за просрочие, тяакси и т.н.
3. Ако приятелката ти е решила чрез банката да превъзпита сестра си, е избрала доста скъп начин. Една консултация с адвокат ми изглежда много умен ход.

# 32
  • Мнения: 1 168
Цитат
ти да не си с 5 висши!? Отговори ми за банята, сега тук си много информирана

не е по темата ама съмс 2/ Wink

 smile3501
значи сме и скромни, тс тс, от сега нататък ще "следя" мненията ти с интерес. Комплексирах се направо  Shocked   bouquet

Не знам каква ви е историята на вас двете, ама само да кажа, че липсата на 5 висши не означава липса на познания в дадена област и на мен ми звучи като заяждане.

Няма ли поне една тема да мине без нещо такова?

# 33
  • Мнения: 1 919
irina_vas права си и на мен ми прозвуча като заяждане Rolling Eyes

Колко образования има човек няма връзка Crossing Arms  да е компетентен по различни житейски въпроси Confused не искам конфликти исках просто да помогна ooooh!

# 34
  • Мнения: 647
1. Кредитът може да се раздели, т.е. той не се дели, а се отпускат два нови, с които се погасява старият. Щом са изтеглени 30 хил е и има останали 18 хил, значи остават 12 хил е или по 12 хил лв на всяка. Това е напълно възможна и прилична сума за потребителски кредит, т.е. дори ще могат да вдигнат ипотеката.
2. Ако се стигне до принудитлна продажба цените са обикновено с 10-15 % по ниски от пазарните. Съвсем друг е въпросът че при подобни роднински спорове има огромно протакане, което добавя трийсетина % към кредита във вид на лихви за просрочие, тяакси и т.н.
3. Ако приятелката ти е решила чрез банката да превъзпита сестра си, е избрала доста скъп начин. Една консултация с адвокат ми изглежда много умен ход.

Мерси, а банката ли ще разпредели, че двете ще имат да плащат по 12 000 лв. и ще искат ли поръчители? И този вариант не е лош, проблемът е, че сестрата на приятелката ми вероятно ще продължи да затъва в заеми и дългове. Ако отменят ипотеката и след време сестрата на приятелката ми отново не си погасява потребителския кредит, какво следва - опис на имущество или какво...?  newsm78

# 35
  • Мнения: 4 300
Реално сестрата трябва да погаси стария кредит, друг е въпросът дали ще го направи. Банката има право да си търси парите както от нея, така и от приятелката ти, така че в неин интерес( на приятелката ти) е да не допуска неплащане.
А това в какво ще затъва сестрата си е неин  проблем, в крайна сметка нищо не може да се направи.

# 36
  • Мнения: 647
Реално сестрата трябва да погаси стария кредит, друг е въпросът дали ще го направи. Банката има право да си търси парите както от нея, така и от приятелката ти, така че в неин интерес( на приятелката ти) е да не допуска неплащане.
А това в какво ще затъва сестрата си е неин  проблем, в крайна сметка нищо не може да се направи.

Уф, абе не е само неин проблем в какво ще затъва, защото основно всичко ще е на главата на майка й.  Embarassed Ако пак не си плаща и се започне опис на имущество и т.н. представи си майка й и баба й, която между другото е доста зле, как ще се чувстват. Затова приятелката ми търси възможно най-безболезнения начин да разреши проблема, така че близките й да не са потърпевши. Просто сестра й наистина е супер безотговорна и нагла и от година на година става все по-зле, приятелката ми вече е откачила от нейните номера, затова е склонна да остави нещата и до търг, ако нищо друго не помогне.

# 37
  • Мнения: 7
Да проверят в банката. Естествено оттам ще си искат пълната вноска.

# 38
  • Мнения: 1 168
На мен много сложна взе да ми се струва цялата тая работа. Няма ли да е най-удачно приятелката ти да си поеме целия кредит, а сестра и да и продаде своята част от жилището, все едно приятелката ти и наплаща частта. Така хем е сигурно че майката и бабата няма да останат на улицата, хем приятелката ти ще придобие имот на  доста сносна цена. Само не знам документално как трябва да се изпипа. Тук пак бих посъветвала за консултация с банката и адвокат.

# 39
  • Мнения: 647
Да проверят в банката. Естествено оттам ще си искат пълната вноска.

Ми никой не оспорва, че от банката ще си искат пълната вноска. Въпросът е какво е най-добре да се направи в създалата се ситуация. То все още няма просрочване, засега само заплахи от страна на сестрата на приятелката ми, че нямало да внася. И приятелката ми иска да е подготвена за вероятната ситуция, какво ще последва... Да иде да разпитва в банката какво ще стане, ако сестра й не плати половината пари, не е много разумно, какъв извод ще си направят в банката...  newsm78 Може да си създаде проблемите предварително, просто ще чака датата на падежа и ще види дали сестра й наистина няма да плати и ако не плати какво ще предприема в създалата се ситуация.

# 40
  • Мнения: 647
На мен много сложна взе да ми се струва цялата тая работа. Няма ли да е най-удачно приятелката ти да си поеме целия кредит, а сестра и да и продаде своята част от жилището, все едно приятелката ти и наплаща частта. Така хем е сигурно че майката и бабата няма да останат на улицата, хем приятелката ти ще придобие имот на  доста сносна цена. Само не знам документално как трябва да се изпипа. Тук пак бих посъветвала за консултация с банката и адвокат.

Ами и на мен това ми се вижда идеалния вариант, ама като знам сестрата каква е, тя със сигурност ще откаже доброволно да продаде нейната част, и то за сумата на кредита, абсурд. Истината е, че на нея не й е проблем да си внася по 320 лв., просто изнудва приятелката ми за 1000 лева и понеже приятелката ми й е отказала, тя е заплашила, че ще спре да плаща нейната половина по кредита, което е много тъпо от нейна страна, ако наистина го направи.

# 41
  • Мнения: 1 168
На мен много сложна взе да ми се струва цялата тая работа. Няма ли да е най-удачно приятелката ти да си поеме целия кредит, а сестра и да и продаде своята част от жилището, все едно приятелката ти и наплаща частта. Така хем е сигурно че майката и бабата няма да останат на улицата, хем приятелката ти ще придобие имот на  доста сносна цена. Само не знам документално как трябва да се изпипа. Тук пак бих посъветвала за консултация с банката и адвокат.

Ами и на мен това ми се вижда идеалния вариант, ама като знам сестрата каква е, тя със сигурност ще откаже доброволно да продаде нейната част, и то за сумата на кредита, абсурд. Истината е, че на нея не й е проблем да си внася по 320 лв., просто изнудва приятелката ми за 1000 лева и понеже приятелката ми й е отказала, тя е заплашила, че ще спре да плаща нейната половина по кредита, което е много тъпо от нейна страна, ако наистина го направи.
Ами ако не се навие да ходи на квартира, а приятелката ти ще има едни 18 000 Евро, с които да измисли нещо за майка си и баба си.

# 42
  • Мнения: 647
На мен много сложна взе да ми се струва цялата тая работа. Няма ли да е най-удачно приятелката ти да си поеме целия кредит, а сестра и да и продаде своята част от жилището, все едно приятелката ти и наплаща частта. Така хем е сигурно че майката и бабата няма да останат на улицата, хем приятелката ти ще придобие имот на  доста сносна цена. Само не знам документално как трябва да се изпипа. Тук пак бих посъветвала за консултация с банката и адвокат.

Ами и на мен това ми се вижда идеалния вариант, ама като знам сестрата каква е, тя със сигурност ще откаже доброволно да продаде нейната част, и то за сумата на кредита, абсурд. Истината е, че на нея не й е проблем да си внася по 320 лв., просто изнудва приятелката ми за 1000 лева и понеже приятелката ми й е отказала, тя е заплашила, че ще спре да плаща нейната половина по кредита, което е много тъпо от нейна страна, ако наистина го направи.
Ами ако не се навие да ходи на квартира, а приятелката ти ще има едни 18 000 Евро, с които да измисли нещо за майка си и баба си.

Явно, че ситуацията на сестрата на приятелката ми е доста по-сложна от тази на приятелката ми, дано все пак постигнат някакво споразумение, без да се стига до търг и да се спре с тези изнудвания за по 1000 лева през 3 месеца. Благодаря за разясненията по тази заплетена история.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт