Харесва му да яде хляб, да му давам ли?

  • 2 266
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 993
Ето от Косе Босе за пълнозърнестия хляб:
Има препоръки за пълнозърнест хляб чак след 2-3 годишна възраст - най-срещаният аргумент е, че това е предпоставка за анемия. Няма проблем пълнозърнест хляб да се включи и по-рано, при условие, че детето има здравословен и балансиран хранителен режим.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=327659.msg8936041#msg8936041


Много благодаря за тази препратка, инфото от Косе Босе винаги е много полезно!  Hug
Макар че, не пише това, което ти казваш! Пише,че хляб по принцип и в частност пълнозърнест се препоръчва след 1г. и никъде не се споменава думата "анемия".  Simple Smile Съмнявам се да има родител, който да храни детето си основно и само с хляб или да разчита да си набави необходимото желязо от хляба.  Simple Smile
Ето цялото инфо от Косе Босе:

----------------------------------

Хляб – след 1 год. в по-голямо количество.
След 1 год. са достатъчни 30-60 г хляб дневно. На тази възраст хлябът вече успешно допълва хранителния режим. Причината да се ограничава преди 1 год. е фактът, че е сериозен скрит източник на сол. Освен това, тестените изделия с мая също не са най-добрия вариант за детско хранене под 1 год.

Пълнозърнест хляб се въвежда след 1 год. или 1.5 год.
Могат да се редуват пълнозърнест с рафиниран хляб. Пълнозърнестият хляб е отличен източник на фибри и някои групи витамини, но е беден на минерали (вкл. желязо).

Бялото брашно за сгъстяване на храната след 1 год. се добавя както при нормално готвене. Не е необходимо предварително препичане или подобна техника. Не съм срещала специални препоръки.
 
 

# 31
  • Мнения: 2 111
Макар че, не пише това, което ти казваш!
Тук го пише  Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=276538.msg6924599#msg6924599

Консумацията само на пълнозърнест хляб или сухари може да е предпоставка за анемия, в комбинация с други фактори.
Добре е да се дава и бял, и пълнозърнест хляб.
от тук



# 32
  • Мнения: 3 993
Може това....при условие - онова...и т.н.

Както отбелязва и самата Косе Босе - дълга тема.  Simple Smile

Така и не получих отговор от тези, които твърдят, че не трябва да се дава пълнозърнест хляб, а бял.  newsm78

Дотук разбрах единствено позицията на Косе Босе по въпроса.

# 33
  • Мнения: 142
ми да но според Косе Босе не е вредно да се дава даже пише че е източник на фибри, а за желязото и аз мисля че едва ли някой родител ще си храни детето само с хляб, от който то няма да получава желязо,  newsm78 и аз не разгадах тайната, даже останах с  впечатление че е по- полезен от белият

# 34
  • Мнения: 3 993
То това е сигурно, че пълнозърнестия е по-полезен от белия хляб, не откриваме топлата вода.  Laughing
За мен беше интересно да чуя аргументите на тези, които твърдят обратното. Помислих си да не би да има нещо ново за белия хляб, което аз да не знам.
Както и да е, аз лично нямам колебания кой хляб е по-полезен и какъв да ядем у дома. 

# 35
  • Мнения: 142
Помислих си да не би да има нещо ново за белия хляб, което аз да не знам.

Ама аз съм сигурна че има много неща, за него които не знаем, от гледна точка на състав най- вече  Joy, но все пак си оставам в чуденка. Не ми се връща назад да броя колко поста има, които са категорични да давам бял хляб, а не от другият, но сега направо се хвърлих в вразмисли и страсти, защо не.

Май ще променя заглавието на темата, че сега съвсем се обърках  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 142
Имам предвид от време на време, или да редувам както е препоръчително, а не все такъв  Joy, да уточня само

# 37
  • Мнения: 5 940
Как си тълкувам, написаното от Косе Босе. Предполага се, че преди годинка хлябът най-често се дава в комбинация с някакъв млечен продукт, например сирене в попара. А и често това е единствената закуска, която хрумва на някои майки или пък децата само предпочитат. Калцият пречи на усвояването на желязо, а след като в пълнозърнестия то така или иначе е малко, проблемът се удвоява.
При разумен, балансиран хранителен режим, при който желязосъдържащите храни се комбинират с такива, които съдържат витамин Ц, не би трябвало да е проблем даването на какъвто и да е хляб, в зависимост от предпочитанията.
Това са си мои размисли по темата. Хляб не съм давала до годинка, на Иво хемоглобинът и на шест месеца, и на година беше 130.

Общи условия

Активация на акаунт