Обмяна на хитринки в ястията

  • 20 954
  • 180
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
 Hugздравейте дами-
1.Голяяяяма баница-когато правите поливка за баница сложете 1 пакетче бакпулвер и след като я опечете обърнете тавата надолъ върху вестник, но от едната й страна прокарайте един нож за да излиза топлия въздух
2.За ароматна риба на скара-прибавете босилек при мариноването и се убива натрапчивата миризма на риба
3.В гювеча-прибавете прясна мента
4.В боба-при варенето на боб сложете малко мащерка,така излизат веществата които ви надуват,а и става като че ли вашата баба го е готвила Thinking

# 1
  • Мнения: 520
Месото става много сочно и крехко с бяло вино!Винаги слагам на око около 100-200мл.В соса на спагетите слагам босилек,коѝто им придава невероятен вкус и аромат.Ориз и спагети варя във вода със сол и олио,за да не залепват помежду си.Разтопено масло(20-30гр) пък прибавям към готовата смес за палачинки.Стават много мекички и вкусни.Като се сетя нещо друго,пак ще пиша!

# 2
  • Мнения: 655
В баницата винаги слагам паренца месо или някакъв колбас,така става  ароматна и вкусна и само така вее я искат вкъщи  Peace
Когато правя сладкиши яйцата ги слагам едно по едно към захарта,така става по-пухкава сместа  Peace

# 3
  • Мнения: 22 867
Ако ви се е свършила галетата и не ви се ходи до магазина, а имате гризинки вкъщи, прекарвате точилката върху тях, докато се надробят като галета и овалвате кюфтетата преди да ги изпържите.

# 4
  • Мнения: 1 798
1- чаена лъжичка оцет, сложена в мазнината за пържене, не позволява на продуктите, които ще се пържат, да поемат много мазнина.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 341




Ако ви се е свършила галетата и не ви се ходи до магазина, а имате гризинки вкъщи, прекарвате точилката върху тях, докато се надробят като галета и овалвате кюфтетата преди да ги изпържите.

може и с корнфлейкс и пак с точилката отгоре.....


За да не поема много мазнина тестото което ще пържа, слагам в него 1 с.л. алкохол ( ракия,водка...)
Delikate,  твоя вариант не съм го чувала.Ще пробвам следващият път комбинация от двете!

# 6
  • Мнения: 4 916
За да не поема много мазнина, пържа в мксимално силно сгорещено олио.

За да разбера дали олиото е достатъчно горещо, пускам една троха хляб. Ако започне да се пържи веднага, значи е горещо.

За да се свари месото - слагам по една капачка твърд алкохол.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 618
Запис да ви следя, страхотна тема. Имах една книга само с такива хитринки, трябва да я потърся. сега мога да добава това:

Ако бобът не се вари лесно или става бавно, сложете глътка ракия я него за лесното му сваряване  Peace

# 8
  • Мнения: 572
За да запазите цвета на зеленчуците докато правите супа, изстискайте няколко капки лимон вътре Wink

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Когато варите яйца сипете малко оцет към водата, така дори да се спукат, оцета не позволява на белтъка да излезе навън.

Когато няма да готвите скоро обелените картофи- сложете ги в купа с вода и оцет, водата трябва да ги покрива- така няма да потъмнеят.

Запръжка от олио и червен пипер става най-бързо в чашка и за минутка в микровълновата.

Когато ми дойде в повече плънката за сарми или чушки я слагам във фризера и когато готвя пак подобно нещо, просто я прибавям към новата плънка.

Пълнено пиле не зашивам, а запушвам дупето с половин домат или лимон.

Когато мариновам пържоли си смесвам в купичка предварително всички съставки на маринатата- соев сос, лимон, подправките, чесънче, зехтин, понякога и кисело мляко. После мажа пържолите и от двете страни и заливам с бира или вино.

За да не ми почернее и запуши карамелът още в началото добавят 1 суп.лъжица вода към захарта.

Пълнените чушки ги набождам на 5-6 места с ножа, за да се свари еднакво ориза.

Пържени картофи вървят супер много с кисело мляко с чесън, направо е убиец!  Grinning

# 10
  • Мнения: 49
Радвам се че темичката ви допада,наистина това са неща които всяка една от нас би опитала.
Ще ви кажа как да си направите в дом.условия пъстърма:
1.1кг телешко или друго месо се слага в 1кг сол-престоява 24 часа
2.Измива се и се оставя за 24 часа в чиста вода
3.Слага се ,полегато в тавичка за 24 часа да се отцеди
4.Овалвате го в чимен и червен пипер(има готови подправки са суджук с чимен вътре)
5.Оставяте го провесено на проветриво място за 10-15 дни
Аз лично използвувам малка хитринка за лятото(слагам го накачено на една пръчка пред климатика,който сега духа студено)така става за 3 дни.Става Praynig

# 11
  • София
  • Мнения: 1 762
Когато варя боб- след, като съм изхвърлила първата вода и боба отново е заврял му слагам ч.л. сол, ч.л. захар и с. л. ракия. Увира бързо, става като масло, какъвто и боб да варя.  Peace
Когато правя баница- забърквам цялата плънка наведнъж. Сиренето, поне 5 яйца, запърженото масло и половин кофичка кисело мляко в което съм угасила лъжичка сода. Става пухкава и сочна.  Peace

# 12
  • Варна
  • Мнения: 522
Само запис. Hug

# 13
  • България
  • Мнения: 430
Месото става много сочно и крехко с бяло вино!Винаги слагам на око около 100-200мл.В соса на спагетите слагам босилек,коѝто им придава невероятен вкус и аромат.Ориз и спагети варя във вода със сол и олио,за да не залепват помежду си.Разтопено масло(20-30гр) пък прибавям към готовата смес за палачинки.Стават много мекички и вкусни.Като се сетя нещо друго,пак ще пиша!
Ако ползваш качествени спагети, няма нужда от олио. Класически сос за спагети е с босилек. Каква е хитрината?!!

# 14
  • София
  • Мнения: 1 762
Alisa , ако няма какво да споделиш поне не коментирай другите  Peace

# 15
  • Мнения: 49
Давам идея за сос за червени меса:1л пр.мляко;1л горчица;1л оцет;1л сладко ароматно вино;сол и черен пипер

# 16
  • Мнения: 49
Дами искам да ви попитам,знаете ли другото име на бабина душица,никъде не мога да го намеря под това име ,а го има в много рецепти.Чудя се дали да не го търся по аптеките.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 020
divayla92, според мен бабината душица е мащеркатаHug

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 618
Дами искам да ви попитам,знаете ли другото име на бабина душица,никъде не мога да го намеря под това име ,а го има в много рецепти.Чудя се дали да не го търся по аптеките.
Дивата мащерка  Peace

# 19
  • Мнения: 49
Много благодаря значи все пак съм изпълнявала рецептите Grinning

# 20
  • Мнения: 4 916
Радвам се че темичката ви допада,наистина това са неща които всяка една от нас би опитала.
Ще ви кажа как да си направите в дом.условия пъстърма:
1.1кг телешко или друго месо се слага в 1кг сол-престоява 24 часа
2.Измива се и се оставя за 24 часа в чиста вода
3.Слага се ,полегато в тавичка за 24 часа да се отцеди
4.Овалвате го в чимен и червен пипер(има готови подправки са суджук с чимен вътре)
5.Оставяте го провесено на проветриво място за 10-15 дни

Аз лично използвувам малка хитринка за лятото(слагам го накачено на една пръчка пред климатика,който сега духа студено)така става за 3 дни.Става Praynig



Имам два въпроса:
1. какво е чимен,
2. в какво го слагаш, когато го провесваш?

# 21
  • Мнения: 262
Давам идея за сос за червени меса:1л пр.мляко;1л горчица;1л оцет;1л сладко ароматно вино;сол и черен пипер


Към това и скилидка чесън Peace
Запис тук Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 5 001
Радвам се че темичката ви допада,наистина това са неща които всяка една от нас би опитала.
Ще ви кажа как да си направите в дом.условия пъстърма:
1.1кг телешко или друго месо се слага в 1кг сол-престоява 24 часа
2.Измива се и се оставя за 24 часа в чиста вода
3.Слага се ,полегато в тавичка за 24 часа да се отцеди
4.Овалвате го в чимен и червен пипер(има готови подправки са суджук с чимен вътре)
5.Оставяте го провесено на проветриво място за 10-15 дни

Аз лично използвувам малка хитринка за лятото(слагам го накачено на една пръчка пред климатика,който сега духа студено)така става за 3 дни.Става Praynig



Имам два въпроса:
1. какво е чимен,
2. в какво го слагаш, когато го провесваш?

Чимена е подправката с която се прави пастърмата.Продава се на зърна и смляна по пазарите.

А когато се провесва да съхне,се пробива единият край и с игла и се промушва здрав конец.И се закача на подходящо място

# 23
  • Мнения: 4 916
... Чимена е подправката с която се прави пастърмата.Продава се на зърна и смляна по пазарите.

А когато се провесва да съхне,се пробива единият край и с игла и се промушва здрав конец.И се закача на подходящо място


Не знаех за чимена  Rolling Eyes
А за провесването - мислех, че се слага в някакъв тензух или нещо такова, за да нямат достъп разни мухи до него. А докато виси... не се ли появяват червеи, защото имам един много гаден спомен за месо, оставено да съхне...

# 24
  • Мнения: 5 001
Не ....Чимена е такава подправка,която е как се казва......Бактерицидна...Месо или риба намазана с чимен отблъскава мухите и няма как да го накацат....
Плюс това пастърмата се прави зимно време най-добре...Сега ако седи на топло  се разваля...Или след като стане да се съхранява на студено....Т.е да се следи,кога е готова...

# 25
  • Мнения: 4 916
Не ....Чимена е такава подправка,която е как се казва......Бактерицидна...Месо или риба намазана с чимен отблъскава мухите и няма как да го накацат....
Плюс това пастърмата се прави зимно време най-добре...Сега ако седи на топло  се разваля...Или след като стане да се съхранява на студено....Т.е да се следи,кога е готова...


Ще я оплюскаме на първото ядене, като скакалци сме ние...
Това за чимена не го знаех. Ще потърся на пазара, че ми стана много интересно.

# 26
  • Мнения: 36
Страхотна тема  bouquet

# 27
  • Мнения: 49
Радвам се че темичката ви допада,наистина това са неща които всяка една от нас би опитала.
Ще ви кажа как да си направите в дом.условия пъстърма:
1.1кг телешко или друго месо се слага в 1кг сол-престоява 24 часа
2.Измива се и се оставя за 24 часа в чиста вода
3.Слага се ,полегато в тавичка за 24 часа да се отцеди
4.Овалвате го в чимен и червен пипер(има готови подправки са суджук с чимен вътре)
5.Оставяте го провесено на проветриво място за 10-15 дни

Аз лично използвувам малка хитринка за лятото(слагам го накачено на една пръчка пред климатика,който сега духа студено)така става за 3 дни.Става Praynig



Имам два въпроса:
1. какво е чимен,
2. в какво го слагаш, когато го провесваш?

не видях че вече са ти отговорили изчерпателно,само мога да добавя ,че лъжичка захар има същия ефет даже едни приятели които държат магазин за месо и сами си произвеждат всичко-ползвуват захар

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 14:36 от divayla92

# 28
  • Мнения: 49
марината за глазирани пилешки крилца-соев сос,черен пипер ,чубрица,червен пипер,чесън,лук,2лъжици мед и 2лъжици горчица-престояват около половин час и вече са готови за скарата

# 29
  • Мнения: 4 916
... не видях че вече са ти отговорили изчерпателно,само мога да добавя ,че лъжичка захар има същия ефет даже едни приятели които държат магазин за месо и сами си произвеждат всичко-ползвуват захар


Не знаех, даже мислех, че привлича мухите.


И за да не спамя - за да не ви залепва перката на хлебопекарната за готовия хляб, предварително я намазнете с олио и след това слагайте съставките - вода, брашно... След това самунът се отделя много лесно, а перката остава в контейнера.

# 30
  • Мнения: 5 001
Захар се слага,за да зрее месото по-бързо.....Иначе намазването на месо или риба се нарича кайзероване

# 31
  • Мнения: 4 916
Захар се слага,за да зрее месото по-бързо.....Иначе намазването на месо или риба се нарича кайзероване

Както вече сте се сетили, аз и това не го знаех...

А има ли вариант с по-малко сол или месото ще се развали преди да е станала пастърмата?

# 32
  • Мнения: 5 001
Солта изпича месото.....За 24 часа покрито с морска сол не става много солено.Става си нормалмо на сол.....Така,че действай смело.... Hug Hug Hug Hug

# 33
  • Мнения: 4 916
Солта изпича месото.....За 24 часа покрито с морска сол не става много солено.Става си нормалмо на сол.....Така,че действай смело.... Hug Hug Hug Hug


Мерсиии  Hug С морска сол ще бъде значи!

# 34
  • Мнения: 5 001
Лелее,добре,че казах  ooooh! ooooh! ooooh!
Най-добре се прави с морска сол,както и туршиите....Иначе готварската не се знае каква е...Понякога не е качествена.....



Заравяш месото в сол за 24 часа на хладно място!!! През това време солта извлича кръвта .Така,че след тия 24 часа има течност в тавата ,където е месото.Изхвърляш всичката сол....После измиваш месото и действаш по рецептата.....

# 35
  • Мнения: 49
Тази рецепта за пъстърмата съм я пробвала вече много пъти но рядко в къщи остава за да хване червеи-мъжа ми цяла вечер се разхожда с един нож около нея Grinning.Ето ви една прекрасна идея за предястие или гарнитура:Сварете картофи,и ги нарежете като за салата.Опържете едно пакетче галета до златисто в маргарин по възможност"калиакра-класика",след това им натрошете вътре един бульон(по избор)и с тая смес объркайхте картофите.Става наистина вкусно.

# 36
  • Мнения: 49
на пилешкото месо при печене аз лично слагам ябълка,изпробвала съм го и на други меса ,но пилешкото така не става сухо,а напротив.На дроб без значение какъв винаги му слагам домат при печене,независимо дали е нарязан на четири и после ако искам го махам(ефекта на ластика го няма Simple Smile)мисля си че заради киселината и във двете,месото става по-добро,а може и да греша

# 37
  • Мнения: 262
В почти всички "летящи"меса майка изтисква малко пресен лимон.Стават по крехки Peace

# 38
  • Мнения: 49
забравих да спомена и друго за пъстърмата-чимена и червения пипер трябва да се разбъркат с вода до получаване на кашичка за да ги намажете с нея(може да ползвувате вино,но тогава трябва да я консумирате по-бързо,защото побелява)

# 39
  • Мнения: 5 001
забравих да спомена и друго за пъстърмата-чимена и червения пипер трябва да се разбъркат с вода до получаване на кашичка за да ги намажете с нея(може да ползвувате вино,но тогава трябва да я консумирате по-бързо,защото побелява)
Може да се сложи и счукан чесън в кашичката .Става фантазия.....

# 40
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Ето такава тема пусках преди време, подобна и в нея има страшно интересни неща http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=341424.msg9001365#msg9001365

И на финала на темата, Пепика беше постнала страхотни неща, обобщаващи мнооооого хитринки.

# 41
  • Мнения: 4 916
Ето такава тема пусках преди време, подобна и в нея има страшно интересни неща http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=341424.msg9001365#msg9001365

И на финала на темата, Пепика беше постнала страхотни неща, обобщаващи мнооооого хитринки.


 smile3529

# 42
  • Мнения: X
Да си кажа и аз за пастърмата/макар,че вече сте споделили основните хитринки/,освен провесена ,става да се остави и в хладилника,както е омазана,без да се завива и за няколко дни е готова.....ама трудно се опазва от мераклии/но пък така няма никакъв проблем с мухите и с развалянето...пък и ако балкона е на първия етаж-от котки и гладни съседи/.
Това вместо запис Wink

# 43
  • Мнения: 5 001
Да си кажа и аз за пастърмата/макар,че вече сте споделили основните хитринки/,освен провесена ,става да се остави и в хладилника,както е омазана,без да се завива и за няколко дни е готова.....ама трудно се опазва от мераклии/но пък така няма никакъв проблем с мухите и с развалянето...пък и ако балкона е на първия етаж-от котки и гладни съседи/.
Това вместо запис Wink
Добре де,ама как се справяш с това намацаната пастърма да не омаца всичко в хладилника и най-важното да не поеме миризмата на хладилник? Thinking

# 44
  • Мнения: 49
аз сам го пробвала и това с хладилника ама завивам всяко парче в пергаментова хартия така не поема миризми и не цапа

# 45
  • Мнения: X
Да си кажа и аз за пастърмата/макар,че вече сте споделили основните хитринки/,освен провесена ,става да се остави и в хладилника,както е омазана,без да се завива и за няколко дни е готова.....ама трудно се опазва от мераклии/но пък така няма никакъв проблем с мухите и с развалянето...пък и ако балкона е на първия етаж-от котки и гладни съседи/.
Това вместо запис Wink
Добре де,ама как се справяш с това намацаната пастърма да не омаца всичко в хладилника и най-важното да не поеме миризмата на хладилник? Thinking
Ми нашия хладилник не мирише на гадно Wink/тук веднага давам една хитринка-чашка сода бикарбонат или с утайка от кафе обирали миризмите казват/,а за цапането-на една дървена дъска ги нареждам на най-тесния рафт.....и няма проблем...по-скоро нещо друго може да се омирише/например мляко-прясното поема доста бързо миризми/,но пък него го слагам в затворен съд.Абе,като нямя къде да провесиш-се намира начин Grinning/иначе и аз знам,че на въздух става най-добре...ама не и при тия градски условия и панелни апартаменти/,но това с пергамента е идея-ще се пробва Peace

# 46
  • Мнения: 346
Пресни подправки в саксия - купих 4 вида днес от ХИТ-а:
риган, мащерка, розмарин и кориандър.

Цената им е като на пакетче пресни листа (стръкове) от съответния вид, а количеството е двойно по-голямо newsm78... пък и ще продължават да си растат поне до края на лятото..

# 47
  • Мнения: 49
това Хит-а е магазин в София,предполагам ,защото във варна в хранителните магазини като че ли не съм виждала саксийни подправки

# 48
  • Мнения: 346
да, в София е...

в Пикадили дали не продават също (имате във Варна, нали) newsm78

# 49
  • Viena
  • Мнения: 3 581
записвам се да ви следя страхотни сте

# 50
  • У дома
  • Мнения: 1 741
запис

# 51
  • Мнения: 49
ами гледала съм за нещо подобно и в пикадили и в кауфланд но уви.Прати ми малко... Grinning.
Сланина ако искате да си направите,пак я слагате в сол,така че ред сол ,ред сланина-за 20 дни.След това я изкарвате измивате я и правите саламура:завирате вода с дафинов лист,бахар,сол(да вдигнете яйце колкото 5 стотинки),черен пипер на зърна.Заливате със саламурата за около 20 мин. и подсушавате добре.Можете веднага да консумирате или да я съхранявате в камерата

# 52
  • Мнения: 1 290

не че някога съм правила или ще правя сланина, но ми стана любопитно и неможах да дешифрирам този израз:

... (да вдигнете яйце колкото 5 стотинки), ...

иначе темата много ми харесва!

Ако се сетя за накоя моя хитринка ще се включа пак!

# 53
  • Мнения: 5 001
Прави се саламурата и се слага едно сурово яйце вътре.Ако изплува яйцето и черупката да се показва над саламурата и да е колкото 5 стотинки,значи солта е достатъчно  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green



Аз винаги обаче правя на вкус,защото иначе много ми е солено....

# 54
  • Мнения: 49
домашни (тарикатски )бонбони-2 чаши смляни орехи,2 чаши натрошени обикновенни бисквити,1 чаша маргарин.всичко се замесва като тесто,правят се топчета и по желание във всяко слагате,ядка или локум.Не се пекат,нищо не се правят слагат се само в хладилника да се стегнат ,защото от месенето маргарина малко се втечнява

# 55
  • Мнения: 49
Май тази страница почна да става с рецепти,съжалявам ако съм се увлякла!

# 56
  • София
  • Мнения: 1 762
Когато слагате гъби към някое ястие, преди това ги запържете  Peace Няма значение в каква мазнина. Става много по- вкусно, а вкуса на гъбите много по- осезаем.  Peace

# 57
  • Мнения: 49
ако не искате да ви загарят сърмите,докато ги готвите,покрийте дъното с ред сланина

# 58
  • София
  • Мнения: 1 341







 - За пухкаво пюре варя картофите обелени,нарязани в
подсолена вода + малко  пр.мляко + малко кр.масло.
 - Чушки за фризера ( есенно време) - измити и изтърбушени ги слагам във
фризера.Когато замръзнат ги вадя и ги оставям да се размразят.
Тогава те са мекички и лесно се подреждат една в/у друга в плик и тогава пак във фризера.
 - Когато ми трябват няколко капки лимонов сок, лимона го надупчвам и после си го прибирам в хладилника.
 - Когато мия кафеварката с кафето си натърквам ръцете - кожата
става много мекичка .
 - За по-бързо увиране на месото го варя без сол, а с малко алкохол,
а за зеленчуците - със сол, така омекват бързо.
 - Старият твърд хляб слагам във фризера и после го използвам за каймата.
Ако се сетя за друго - ще пиша пак.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 2 378
ако не искате да ви загарят сърмите,докато ги готвите,покрийте дъното с ред сланина

...или чиния, отгоре също, да не изплуват сърмичките.

Към плътната панировка за сиренца или кашкавалчета сложете и 1 лъжица кисело мляко.

# 60
  • Мнения: 49
за де е без кости рибената чорба,аз сварявам зеленчуците и когато са готови слагам рибата в тензух,завързвам го за да не излезе слагам го да ври 5-10 мин.и го вадя.Изчиствам рибата и връщам само месото

# 61
  • Мнения: 262
Имам питанка Rolling EyesПонеже не обичам да приготвям каквито и да било гъби и съм купувала само консервирани,на пресните какви подправки се слагат?
Днес запържих пресни гъби с масло( и ги оставих да се задушът),после ги залях с готварска сметана,но подправка сложих само малко пикантина понеже нямам идея какво друго бих могла да сложа. Embarassed.Те и така си станаха супер,но все пак искам да знам за следващия път newsm78

# 62
  • Мнения: 95
Пресните гъбки като се запържат в масло, много подходящи са чесън - по възможност пресен и магданоз  Peace

# 63
  • Мнения: 8 242
Много хубавки съветчета си открих тук Simple Smile Но има и доста щуротии Simple Smile

Това определено не бих го ползвала -
обърнете тавата надолъ върху вестник
Визирам частта с вестника.. И цялото мастило, олово и мръсотия да се лепне на баницата  Naughty

- Чушки за фризера ( есенно време) - измити и изтърбушени ги слагам във
фризера.Когато замръзнат ги вадя и ги оставям да се размразят.
Тогава те са мекички и лесно се подреждат една в/у друга в плик и тогава пак във фризера.
Това с повторното замразяване е ужасно непрепоръчително..
За да ти станат мекички си ги бланширай за секунди във вряща вода .. и си ги нареди в торбичките..

# 64
  • Варна
  • Мнения: 2 378
На пресните гъби, докато се задушават, слагам малко вино и черен пипер. Ако искаш после можеш да сгъстиш соса с брашно и става бешамел. Или към гъбите е сметаната преди това добави и пилешко на жулиени. Сори за спама, че стана рецептурна тема.  Embarassed

# 65
  • Мнения: 262
Ей мислех си за магданоза,ама не посмях нали незнам и си викам да не мятам после гъби в кофата newsm78.Другия път ша знам вече Mr. Green Peace

# 66
  • Мнения: 22 867
Много хубавки съветчета си открих тук Simple Smile Но има и доста щуротии Simple Smile
Това определено не бих го ползвала -
обърнете тавата надолъ върху вестник
Визирам частта с вестника.. И цялото мастило, олово и мръсотия да се лепне на баницата  Naughty

- Чушки за фризера ( есенно време) - измити и изтърбушени ги слагам във
фризера.Когато замръзнат ги вадя и ги оставям да се размразят.
Тогава те са мекички и лесно се подреждат една в/у друга в плик и тогава пак във фризера.
Това с повторното замразяване е ужасно непрепоръчително..
За да ти станат мекички си ги бланширай за секунди във вряща вода .. и си ги нареди в торбичките..

Чушките не ги бланширам, измивам ги, изтърбушвам, почиствам хубаво семките, слагам ги една в друга в отворите и във фризера по 10 бройки в пликче. Зимата са много удобни за пълнене, защото са запазили формата си.
А за баницата, мисля, че се обръща върху купички или чашки, а вестника е по-скоро за да не капе. Иначе вестници и аз не използвам поради посочените причини. Всъщност сега ще се върна да потърся този съвет.

# 67
  • Мнения: 262
labrex а като извадя чушките от фризера ги потапям във гореща вода за да се отпуснат,иначе ако се оставят да се размразят се разкашкват Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 1 341



Това с повторното замразяване е ужасно непрепоръчително..
За да ти станат мекички си ги бланширай за секунди във вряща вода .. и си ги нареди в торбичките..

Чушките ги бланширах допреди 2год. и ми харесват повече по този начин с повторното замразяване - стават си като пресни.Този метод първо го изпробвах с десетина чушки през лятото и се убедих, че наистина стават по-добре от бланшираните.За това вече ги правя така.Всичко е въпрос на вкус и предпочитание!

# 69
  • Мнения: 49
За баницата съм писала,че повдигам тавата на ножове така че баницата няма досег до вестника,а за гъбите мисля че биха станали много по ароматни ако им сложиш малко чубрица и черен пипер,аз ги слагам и в сос бешамел.
Когато правите пълнени тиквички,освен всичко сложете и по едно триъгълниче топено сирене отгоре-стават като с поливка.

# 70
  • Мнения: 22 867
labrex а като извадя чушките от фризера ги потапям във гореща вода за да се отпуснат,иначе ако се оставят да се размразят се разкашкват Peace

bg_mama , когато ги пълня зимата, си приготвям плънката от кайма и каквото там се слага, изваждам от фризера чушките, малко ги оставям да се отвърнат, за да мога да ги извадя една от друга и веднага с лъжичка ги пълня с плънка. Затова и ми харесват, защото са като чашки и лесно се пълнят. Не ги топя в никакви горещи води. Нареждам направо в тенджерата, заливам с вода, затискам с чиния и на огъня. Много вкусни стават и имат аромата на пресни чушки от лятото.

# 71
  • Мнения: 804
На пресните гъби слагам само чубрица като подправка и сол.
Относно чушките и аз замразявам изчистени чушки като ги слагам една в друга и в торбички,размразявам ги в студена вода,но по принцип те се отделят лесно/досега не са ми замръзвали толкова,че да не се отделят/,стават на камък,но се отделят лесно.
Една хитринка и от мен:за картофена салата варя картофите на едри парчета /обелени/,като добавям малко олио и сол - така стават по вкусни,по ароматни и по бързо се сваряват,после доовкусявам и поръсвам с магданоз.
При варене на сърми и бахур на дъното на тенджерата слагам лозови пръчки, а отгоре похлупвам с чиния,за да не изплуват.
И още няколко:Ако изварата накиселява се залива със същото количество прясно мляко,престоява 2-3 часа и се прецежда през марля. За панировка на месо: прибавям към яйцата 1ч.л. водка,а в брашното сол и чер пипер- така месото става вкусно и крехко.А за по бързо втасване на тестото,то се набожда с няколко макарона,след което се махат.

Последна редакция: сб, 20 юни 2009, 14:57 от Lina dm

# 72
  • Мнения: 49
казах , че няма да пиша рецепти но сега ще правя това и реших да го споделя с вас:250гр.грис;100гр.захар и 100гр.натрошени орехи ги запържвам в малко олио,докато гриса потъмнее.Изсипвам всичко в тава и добавям 1л.пр.мляко.Слагам всичко във фурната,като от време,на време го разбърквам докато се сгъсти.Така правя грис-халва

# 73
  • Мнения: 3 641
Много хубав и ценни съвети давате, ще следя Hug

# 74
  • Мнения: 49
за зимата-гроздето се съхранява  чак до нова година,ако е отрязано с пръчката,на нея се забучват от всяка страна по един суров картоф и така имате 4-5 месеца прясно грозде(ако го купувате от магазина този вариан отпада)

# 75
  • Мнения: 49
кафето-за да не му зе губи аромата не го слагайте в някакви кутии,а го дръжте в найлонова торбичка след отваряне.Аз си мариновам гъби така,режа и на кубчета запържвам ги в зехтин,слагам ги в буркани заедно със сиренца пак нарязани на кубчеа,бахар копър и чесън.Най -отгоре им слагам по едно кръгче пергамент под капачката и след 2 седмици в хладилника стават чудесни.

# 76
  • Мнения: X
ако не искате да ви загарят сърмите,докато ги готвите,покрийте дъното с ред сланина

...или чиния, отгоре също, да не изплуват сърмичките.

и аз ги правя с чиния, но това за сланината не бях чувала. Сега се сетих, че една колежка беше споменала, че ги е правила, като на дъното е нареждала свински ребърца Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 5 001
Като чета за загорели сърми и се чудя.......На мен никога не са ми загаряли.....Ама то е ,защото след като заврят ,намалявам котлона да си къкрят тихичко.....Така стават хем по-вкусни,хем не се развиват от бурното варене,а и не загарят.....А чинията се слага за да ги затиска да не се развиват...

# 78
  • Мнения: 49
Като чета за загорели сърми и се чудя.......На мен никога не са ми загаряли.....Ама то е ,защото след като заврят ,намалявам котлона да си къкрят тихичко.....Така стават хем по-вкусни,хем не се развиват от бурното варене,а и не загарят.....А чинията се слага за да ги затиска да не се развиват...
имам предвид когато се правят в гювеч във фурната-аз лично там ги правя а бабата на мъжа ми даже зелевите сърми им прави запръжка с олио и червен пипер

# 79
  • Мнения: 5 001
Ахааааааа,ясно  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Мерси за разяснението  Hug Hug Hug Hug

# 80
  • Мнения: 1 236
Ако изпечете курабийки, които ви се виждат твърде суховати и хрупкави, то може да ки направите по-мекички по следния лесен начин: сложете ги в найлонов плик, заедно с голямо парче хляб, и оставете да пренощуват. Курабийките ще поемат влагата от хляба и ще омекнат  Wink

За да обелите лесно скилидки чесън, сложете ги за 10 секунди в микровълновата!

Не съхранявайте ябълки и моркови в едно и също чекмедже в хладилника - ябълките изпускат газ, който придава горчивина на морковите.
  chef

# 81
  • Мнения: 23
ако сте яли чесън за да не миришете след това хапнете си някоко листенца пресен магданоз....убива напълно миризмата.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 341






Когато пържа филийки олиото го "пречиствам",
като изпържа в него 1/2 ябълка нарязана на филийки.
Олиото става по-светло,ухае хубаво и става за втора употреба

# 83
  • Мнения: 49






Когато пържа филийки олиото го "пречиствам",
като изпържа в него 1/2 ябълка нарязана на филийки.
Олиото става по-светло,ухае хубаво и става за втора употреба
това ми звучи много свежо

# 84
  • Мнения: 1 155
Когато пържите риба, поставете до печката, купичка с малко оцет.....,така няма, да мерише кухнята Ви на риба  Peace

# 85
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Чесън се бели много лесно, ако скилидките се оставят за 10-15 минути в студена вода.

# 86
  • Мнения: 766
За да увира лесно боба, в първата вода слагам 1 л. сода за хляб.

# 87
  • Мнения: 1 650
ако сте яли чесън за да не миришете след това хапнете си някоко листенца пресен магданоз....убива напълно миризмата.
Мммм, много ценен съвет!

# 88
  • Мнения: 68
или сдъвквате едно -две зрънца кафе  Simple Smile

# 89
  • Мнения: 5 001
или сдъвквате едно -две зрънца кафе  Simple Smile
И подправката карамфил също върши работа...Или да се сдъвче паарченце канела(пръчка)

# 90
  • Мнения: 68
Ааа, за карамфил не се бях сетила, а и мирише толкова хубаво Simple Smile

# 91
  • Мнения: 1 236
Ааа, за карамфил не се бях сетила, а и мирише толкова хубаво Simple Smile

За мирисането мирише, но пробвала ли си да го дъвчеш  Sick Crazy Виж, от кафето обичам да лапна по някое "бобче"  Heart Eyes , особено от прясно отворен пакет.

# 92
  • Мнения: 95
Страхотни сте!   bouquet Ще следя с интерес!

# 93
  • Мнения: X
При варене на небелени картофи, слагам сол във водата преди да заври и така се осоляват по-добре.

# 94
  • Мнения: 207
Интересно, запис 

# 95
  • Мнения: 1 236
Вкусни орехи за мезе можете да направите точно за пет минути, т.е. докато "половинката" отвори бутилката алхохол и налее в чашите. Слагате тиган на котлона и както е сух, направо слагате вътре орехите (без черупките). Бъркате ги 3-5мин, да се позачервят. Добавяте 1чл масло и пускате в тигана малко подправки - черно пиперче, щипка лют червен пипер, сминдух, ако имате някакви готови смески "за барбекю", "карибски" и т.н. на вкус. Изваждате ги с лъжица и оставяте за няколко секунди върху салфетка, която ще попие излишната мазнина. 

# 96
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Записвам се да следя, страхотна тема  Peace

# 97
  • София
  • Мнения: 604
Кремче Ванилия , изби рибата с тази рецепта-задължително ще я пробвам.
иначе съветче и от мен-Варените картофки за гарнитура стават светли, ако във водата, в която се варят, се сложи половин лъжичка оцет.

# 98
  • Мнения: 49
аз пак продължавам с рецептите ама не устоях да ви споделя как се прави турска баклава:
трябват ви 1кг захар;1 кори за баница;100гр орехи;1 голяма кутия маргарин/по възможност калиакра класика/.Разтопява се маргарина и се маже тавата първите 3 реда листи се мажат само с маргарин а другите се мажат и посипват с натрошените орехи и канела.Последните 3 листа също се мажат само с маргарин,наряззва се на квадратчета и се слага на умерена фурна за 40мин.През това време се прави сироп леко гъст на 1 кг захар 1л вода накрая се слага една ванилия/някой стържат и кора на лимон/.Сиропа трябва да се залее когато вече е студен а баклавата гореща.Добър апетит!

# 99
# 100
  • Мнения: 120
Наистина чудесна тема.Подсетихте ме за толкова забравени хитринки. Peace
Да споделя и аз моите:
При месене на кайма за куфтета,разбивам хубаво в купичка яйцето с всички сухи подправки-сол,чер.пипер,чубрица и после го изливам в каймата. Така те се разпределят равномерно и навсякаде.
Когато варя картофи за салата,ако искам да са ми по "разкашкани" ги обърквам със сол,олио,оцет,докато са още топли.Ако искам да са ми по-твърди картофите /напр. за руска салата/-ги оставям да изстинат и тогава ги разбърквам.
За пастърмата-става също много хубава с пуешко бяло месо-по същата рецепта.Аз го увивам в тензух или амбалажна хартия и го овесвам на най-горната решетка на хладилника-завързано да си виси. Отпред замаскирвам с някакви буркани,за да не изкушава. Laughing
Топлите /със стайна температура/ яйца се разбиват много по-лесно.
Саздърма се прави като месото и кокали/телешко-по вазможност/ се свари с неголямо количество  вода и корени/лук,моркови/,завити в марля да не се попилеят из булиона и чер пипер и дафиноф лист.Когато поизстине булиона, месото обезкостява, накъсва се  на конци и се излива в срязани от горната част бутилки от кола.Слага се да се стегне в хладилника.Преди консумация се срязва бутилката и полученото руло се реже на филийки  chef

# 101
  • Мнения: 1 862
Чудесна темичка  Heart Eyes и за да не е "запис"  Flutter
Телешкото месо накисвам от предната вечер в кисело мляко, за да е по-крехко. Пробвала съм със свинско и с пилешко - резултатите са фантастични   chef

# 102
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Илита, това е много вярно. Аз като си имах дюнер и накисвах пилешкото от вечерта в марината в която имаше кисело мляко. Peace

# 103
  • Мнения: 120
За да си запази аромата кафето- държа кутията в хладилника

# 104
  • Мнения: 49
Всички морски деликатеси(миди,скариди,рапани и раци)аз варя в бира,стават по приятни ,а на речните раци освен бира слагам и девесил

# 105
  • Мнения: 720
Когато правя шопска салата първо нарязвам лука, магданоза и една малка скилидка чесън на ситно (не счукан). Поръсвам със сол и мачкам с ръце. Така си объркват ароматите и е по-вкусно. Източник - Баба.  Mr. Green Heart Eyes

# 106
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Когато правя шопска салата първо нарязвам лука, магданоза и една малка скилидка чесън на ситно (не счукан). Поръсвам със сол и мачкам с ръце. Така си объркват ароматите и е по-вкусно. Източник - Баба.  Mr. Green Heart Eyes
Е Л И  Hug, хареса ми идеята!

Това ме подсеща да споделя как правя картофена салата: нарязаните още топли картофи веднага овкусявам с малко сол и оцет плюс 1-2 супени лъжици хладка вода. От водата картофите стават по-сочни и поемат по-добре подправките. След това слагам олиото. Лукът намачквам със сол. Подправям със ситно нарязан копър и става супер ароматна салата. Трикът с топлата вода и копърът са запазена марка на една добра приятелка - Петя:   bouquet

# 107
  • София
  • Мнения: 2 020
Това ме подсеща да споделя как правя картофена салата: нарязаните още топли картофи веднага овкусявам с малко сол и оцет плюс 1-2 супени лъжици хладка вода. От водата картофите стават по-сочни и поемат по-добре подправките.

Абсолютно вярно!
Моята майка ги прави по същия начин и винаги съм се чудела защо моите картофи не стават сочни като нейните, докато един не се сетих просто да я попитам.  Mr. Green

# 108
  • Мнения: 720
Супер звучи това с картофите, ще опитам.   Hug
Аз пък когато приготвям картофено пюре варя картофите белени и още топли ги мачкам, като оставям малко от водата, в която са вряли. Така става по-пухкаво.

# 109
  • Мнения: 95
Супер звучи това с картофите, ще опитам.   Hug
Аз пък когато приготвям картофено пюре варя картофите белени и още топли ги мачкам, като оставям малко от водата, в която са вряли. Така става по-пухкаво.


Звучи добре. Ще опитам, въпреки че знам че е по-добре картофите да се варят с обелките.

# 110
  • Мнения: 1 236
въпреки че знам че е по-добре картофите да се варят с обелките.

Защо?  newsm78
За пюре винаги ги варя нарязани на кубчета, стават готови за нула време  Grinning

За салата напоследък ги правя в микровълновата - увити  в кухненска салфетка\хартия, сложени в съд с малко вода. Стават на вкус като печени във фурна. А и като са натрошени вместо нарязани, по-добре се овкусяват в салатката.

# 111
  • Мнения: 95
въпреки че знам че е по-добре картофите да се варят с обелките.

Защо?  newsm78
За пюре винаги ги варя нарязани на кубчета, стават готови за нула време
 

Не мога да си спомня защо   Embarassed, но скоро гледах едно предаване на Жак Пепен и в него той каза, че е по-добре да се варят с обелките. Simple Smile

# 112
  • Мнения: 15
Аз картофите за пюре ги варя обелени така стават по-меки. А за картофени кюфтета ги варя с обелките .Защото трябва да са по- твърди.

# 113
  • Мнения: 28
Когато правя доматен сос за патладжани или за пържени пиперки,му слагам една чаена лъжичка захар.Вкусът му става много мек и приятен.

# 114
  • София
  • Мнения: 4 141
Картофите за пюре ги варя обелени в прясно мляко или после им изсипвам водата намачквам с едно пакетче масло и прибавям горещо мляко до консистенция , която ми хареса.

# 115
  • Видин
  • Мнения: 29
Чета ви от една "камара" време ,но вече се престраших и да пиша! То от вашите вкусотии човек страх да го хване! Laughing

Когато пека патладжани ,веднага след изпичането, ги пускам в кофа със студена вода. Изчаквам 10-15 минути и тогава ги беля. "Месото" им става бяло и много вкусно!

# 116
  • Мнения: 5 001
въпреки че знам че е по-добре картофите да се варят с обелките.

Защо?  newsm78
За пюре винаги ги варя нарязани на кубчета, стават готови за нула време
 

Не мога да си спомня защо   Embarassed, но скоро гледах едно предаване на Жак Пепен и в него той каза, че е по-добре да се варят с обелките. Simple Smile
Защото когато се варят обелени минералите и витамините отиват във водата....А когато се варят с обелките всички полезни вечества си остават в картофите...

Аз също варя за пюре обелени картофи,нарязани на кубчета,НО! Варя в малко количество вода и после я използвам за направата на пюрето  Mr. Green Mr. Green Mr. GreenТака,че нищо не се губи,но то става пухкаво и сочно...

# 117
  • Лондон
  • Мнения: 403
  chef

# 118
  • Мнения: 49
Когато правя доматен сос за патладжани или за пържени пиперки,му слагам една чаена лъжичка захар.Вкусът му става много мек и приятен.
аз му слагам и чесън и по личния ми вкус чубрица,просто при мен май чубрицата е като универсална подправка Grinning

# 119
  • София
  • Мнения: 4 141
Когато правя доматен сос за патладжани или за пържени пиперки,му слагам една чаена лъжичка захар.Вкусът му става много мек и приятен.
аз му слагам и чесън и по личния ми вкус чубрица,просто при мен май чубрицата е като универсална подправка Grinning

И аз слагам чесън и захар на сосовете с домати, а за чубрицата и  аз като теб divayla92 във всичко слагам най - вече за ястия с картофи, май само на салати не я слагам . 

# 120
  • Мнения: 29
За да стане по крехък св. дроб  преди  да  започнете да го пържите  го подръжте 10 - на мин.  поръсен с сода

# 121
  • София
  • Мнения: 4 141
За да стане по крехък св. дроб  преди  да  започнете да го пържите  го подръжте 10 - на мин.  поръсен с сода
А после го миеш и няма ли дъх на сода? Аз го кисна в оцет разреден с вода за да излезе кръвта , за сода не бях чувала newsm78

# 122
  • Мнения: 1 798
За да стане по крехък св. дроб  преди  да  започнете да го пържите  го подръжте 10 - на мин.  поръсен с сода
Обясни по подробно моля те, и аз чувам за първи път.

# 123
  • Мнения: 29
Поръсва се  нарязания          дроб с една равна лъжичка сода и се обърква добре.  Престоява така около 10-на  минути и след това се измива.

# 124
  • София
  • Мнения: 4 141
Поръсва се  нарязания          дроб с една равна лъжичка сода и се обърква добре.  Престоява така около 10-на  минути и след това се измива.
Peace

# 125
  • Мнения: 80
Аз пък варя месото във вино, телешкото особено, и когато остане сухо започвам същинския процес на готвене. Така става крехко, сочно и пикантно.

# 126
  • Мнения: 4 916
Аз слагам по една капачка твърд алкохол на месото, за да уври по-добре.

# 127
  • Мнения: 1 236
Аз слагам по една капачка твърд алкохол на месото, за да уври по-добре.

И аз слагам, коняк, на свинско и телешко.

# 128
  • Мнения: 321
ехо,кремче здравей. аз оставям за 1 час дроб от всякакъв вид в прясно мляко. няма дъх,крехък е и просто фантастичен.         
да ви кажа и как правя ориз,така ,че да остане зърно по зърно. ориз към вода 1 към 1.щом кипне,намалявам котлона на мин.степен. затварям с капак,който не вдигам по никакъв повод. стои така 20 мин. след това изгасям и оставям още 20. НЕ ВДИГАМ КАПАКА ДО КРАЯ. става жесток.

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 10:51 от чушчица

# 129
  • Мнения: 826
Момичета, не исках да пускам нова тема, за това ще питам тук... дано да се връзва с темичката.
Варих дългозърнест бял ориз, за да правя ориз със зеленчуци по китайски. Стани си ми яденето (вече съм се специализирала), но остана доста голямо количество варен ориз. Нещо не го прецених хич.  Blush Варила съм го в леко подсолена вода. Дайте съвет как мога да го оползотворя, защото не ми се иска да го хвърлям?

# 130
  • Мнения: 720
Погледни това, може да ти свърши работа. http://www.receptite.com/recepta.php?r=10457

# 131
  • Мнения: 321
НАПРАВИ ГО НА ОРИЗОВА САЛАТА. майонеза,настърган морков ,чесън на вкус и парченца бекон,предварително запържени без мазнина.пропорции не давам,защото не зная какво е количеството ти. или запържен ориз по китайски. направи лек омлет от 1 яйце ,нарежи го на парченца. оризът запържи в зехтин за кратко и му добави соя сос и краставица на дребни парченца,без семенната им част.

# 132
  • Мнения: 720
Сега се сетих и аз за една салата. Варен бял ориз със ситно нарязани краставички, копър, чесън и сол.
Дует Ритон преди готини я приготвиха в "Бон Апети".

# 133
  • София
  • Мнения: 3 789
Дендри, аз правя любима на мъж ми студена салата. Към ориза (изцеден и изстуден) добавям нарязан на кубчета домат, варено яйце, зелен лук (става и със стар), консерва риба тон, черен пипер, сол, зехтин/ олио, лимонов сок..... Става разкошна свежа и питателна салата. Той добавя и огромно количество допълнително лимонов и соев сос, но на мен не ми е по вкуса Crazy

# 134
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
Ето още едно предложение Италиански аранчини


http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,733.msg6920.html#msg6920

# 135
  • Мнения: 826
Момичета, благодаря ви на всички, за идеите. Невероятни сте. Hug

Зарибихте ме с тези салати и наистина ще направя нещо подобно утре. Никога не съм правила и ще е голяма разнообразие. Grinning
Сега се сещам,че едно време в О`Шипка харесвах една подобна салата. Май "Странна" или "Изненадваща " се казваше - нарязани на кубчета ананас от консерва, варен ориз, риба тон и нещо още имаше, но не си спомням. Много екзотична и вкусна беше, но явно само аз съм я поръчвала Mr. Green , защото сега май я няма в менюто.

И за да не спамя само темата ще кажа, че и аз ползвам сода за хляб, когато мариновам месо. В маринатата слагам и вино. Дори и най-жилавото месо става крехко и няма никакъв неприятен послевкус.

Картофите ми на фурна пък, не са виждали вода горките. Никога не им слагам H2O. Само бира! Wink Стават невероятни - топят се в устата като мозък.

# 136
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Здравейте и от мен,

ако по една или друга причина ястието е пресолено (случва ми се понякога smile3511) се прибавят  1-2 картофа и така те поемат излишната сол.

Палачинките стават много пухкави, ако прибавите няколко капки олио в сместа и особено пухкави, когато към млякото прибавите минерална газирана вода.

Белтъци, които при разбиване не искат да станат на сняг, могат да се спасят като им се прибавят няколко капки лимонов сок или една щипка сол.

Ако желаете да впечатлите вашите гости с кристално чисти ледени блокчета, напълнете формата за лед вместо с нормална, с преварена вода.

Източник: мама, баба, съседките

# 137
  • Мнения: 49
когато слагам да замразявам копър и магданоз ги поставям в пластмасов съд както са ненарязани ги измивам и още мокри ги слагам в камерата,после се трошат като ги ползвам докато са още замръзнали

# 138
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Няма да плачете повече при беленето и нарязването на кромид лука, ако от време на време потапяте ножа във вода.

# 139
  • Някъде в търсене ............
  • Мнения: 920
Магданоза и копъра за фризера ги слагам в хартия вместо в торбички, нарязвам ги готови за употреба. В хартията си остават незамръзнали и не им се губи нищо.

# 140
  • Мнения: 49
току що правих нещо и искам да ви споделя рецептата:слагам една крема сирене,малко обикн.сирене,малко майонеза,копър,чер пипер,кис.краставички и 1-2 маслини.Пасирам го и става като пюре-сос ,който слагам във шунка на квадратчета нарязана.овивам я на ролца и отгоре слагам парченце кашкавал.Запича се около 15 мин. и е супер  Praynig

# 141
  • Мнения: 720
Няма да плачете повече при беленето и нарязването на кромид лука, ако от време на време потапяте ножа във вода.
Освен това, когато режете лук лютивината му отива право на горе. За да не ви люти седнете до масата и се отдръпнете максимални назад.

# 142
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Обелената глава лук поставям под течаща вода и правя няколко прореза към сърцевината с острието на ножа. Така лютивите вещества от вътрешността се освобождават и се отмиват с водата, вместо да се изпарят във въздуха и предизвикат ред сълзи, ред ..... Дано съм го обяснила понятно  Blush.

# 143
  • Мнения: 1 236
току що правих нещо и искам да ви споделя рецептата:слагам една крема сирене,малко обикн.сирене,малко майонеза,копър,чер пипер,кис.краставички и 1-2 маслини.

Аз от това правя плънка за рулца от пушена сьомга (без киселите краставички, но ще ги добавя следващия път, харесва ми идеята Grinning )

# 144
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
                                             Подправките - за да ни е по-вкусно

                 Няколко препоръки от студиото за здравословно хранене при Нестле



Храна                  Препоръчва се от  Maggi                Потвърдени (изпробвани) хитринки   


Месо :             Черен пипер, червен пипер,            Чесън, естрагон, мащерка, розмарин,
                        бахар, кимион, дафинов лист,          магданоз, левущан(селим), салвия, 
                        карамфил  и горчица                        каперси, плодове от хвойна,  индийско орехче,
                                                                                   джинджифил, хрян и кромид лук
                                                                                                                                                    

Месо от птици:  Босилек, майоранa, риган,              Чесън, естрагон, мащерка,
                           мента, салвия, кориандър,            розмарин, магданоз, левущан (селим),   
                           дафинов лист, бахар,                     салвия, каперси, плодове от хвойна,
                           червен пипер, целина, кимион      индийско орехче,къри, джинджифил, хрян 

                                                                                                                                                      


Риба:                Бял пипер, магданоз,                        Капеси, бяло вино,шери, къри,
                         лимонена киселина, копър,              джинджифил, горчица,
                         див лук                                               хрян, естрагон, кромид лук

                                                                                                                                                     

Зеленчуци,      Черен пипер, магданоз,                   Чесън, индийско орехче, кориандър, кервел,
салати:            кимион, захар,                                   хрян, риган, чубрица, червен пипер, кимион,
                        лимонена киселина,                          анасон, копър, пресен джинджифил,
                        карамфил, червен пипер                  праз, пресен  лук и кромид лук

                                                                                                                                          

Плодове,        Лимонена киселина, канела               Анасон, джинджифил, карамфил
сладкиши:           

                                                                                                                                                     

Източник:
http://ernaehrungsstudio.nestle.de/start/rezepteundkochtipps/kochtipps/
 
И за тези, които като мен не знаят какво е левущан (селим)

Левущан (Селим)

Това е едно почти двуметрово растение със силно уханни листа. Вкусът му напомня целината. Използва се за подправка на супи, за месни плънки и ястия с овче месо. Трябва да се слага по много малко, защото силният му аромат може да заглуши основния вкус на блюдото.

 

# 145
  • Мнения: 49
А при нас (Добруджа)леущян викат на девесила,а гюзъм на джоджана незнам дали е същото за което пише Venetta.Девесила го ползваме в рибените чорби раците и въобще всичко морско,а джоджана на картофите но не на пресните тях ги правим с копър

# 146
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Да, divayla92  благодаря ти  Hug.

Левущян или Селим и сега като каза девесил (Levisticum officinale), се поразрових из интернет и го намерих, иначе не знаех какво е левущян, та ето това е интер. адреса, за тези които искат да прочетат малко повече.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%BB

и тук

http://medicine-bg.net/index.php?option=com_content&task=vie … 888&Itemid=38

# 147
  • Мнения: 5 001
А при нас (Добруджа)леущян викат на девесила,а гюзъм на джоджана незнам дали е същото за което пише Venetta.Девесила го ползваме в рибените чорби раците и въобще всичко морско,а джоджана на картофите но не на пресните тях ги правим с копър
И аз съм от Варна,та за това знам,че селим,девесил и леощян е едно и също нещо.....Както джоджен и гюзум  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 148
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
А при нас (Добруджа)леущян викат на девесила,а гюзъм на джоджана незнам дали е същото за което пише Venetta.Девесила го ползваме в рибените чорби раците и въобще всичко морско,а джоджана на картофите но не на пресните тях ги правим с копър
И аз съм от Варна,та за това знам,че селим,девесил и леощян е едно и също нещо.....Както джоджен и гюзум  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Като казахте джоджен(гьозом), та той беше, поне по моето време, единствената подправка, която беше разрешена да се прибавя в супичките в детските кухни. Много е полезен при главоболие.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD

# 149
  • Мнения: 1 983
Не успях да прочета цялата темата, пък може и да не ви се стори хитринка, но от 6 години насам салата от печени чушки я правя само така.
Вместо копър или магданоз, на чушките слагам прясна чубрица, ако нямам прясна, слагам сушена. Става божествени.
И за друго се сетих, като изпека чушките ги слагам в найлонов плик. Така се задушават и после се белят много лесно.

# 150
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Не успях да прочета цялата темата, пък може и да не ви се стори хитринка, но от 6 години насам салата от печени чушки я правя само така.
Вместо копър или магданоз, на чушките слагам прясна чубрица, ако нямам прясна, слагам сушена. Става божествени.
И за друго се сетих, като изпека чушките ги слагам в найлонов плик. Така се задушават и после се белят много лесно.

Обожавам чубрицата и това ще го опитам непременно.  Hug

Последна редакция: вт, 10 ное 2009, 18:43 от Venetta

# 151
  • Мнения: 49
Свински джолан когато си купя първо го сварявам и после си го правя както искам във фурната,но сварения бульон го слагам в правоъгълна купа и вътре му слагам варени зеленчуци,оставям го за няколко часа в хладилника и после той става като желе което режа на парчета-страхотна гарнитура става с естествен желатин

# 152
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Печените чушки слагам в тенджера, на дъното на която има малко вода и захлупвам с капака. След като постоят така се белят много лесно.
На доматения сос, като започне на ври, докато още е по-рядък слагам щипка сода - така се маха киселината, а като се сгъсти - сол и малко захар.

# 153
  • Мнения: 49
като ме мързи да правя руло стефани,си купувам кюфтета и го разстилам вътре им слагам по половин варено яйце,кис.краставички и кашкавал и пак ги правя на топки,после ги слагам за половин час във фурната

# 154
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
като ме мързи да правя руло стефани,си купувам кюфтета и го разстилам вътре им слагам по половин варено яйце,кис.краставички и кашкавал и пак ги правя на топки,после ги слагам за половин час във фурната

Благодаря, Дивайла, за прекрасната идея. Ако знаеш колко често ме врънкат за руло Стефани. Сега ще правя по-често!  Hug

# 155
  • София
  • Мнения: 1 762
Като ме до мързи и мен да правя руло Стефани  Wink, нарязвам киселите краставички на ситно, добавям царевица, грах, червена чушка  и топено сирене. Всичко това с подправките го омешвам хубаво с каймата. Пека го в кексовата форма и му казваме Мозайка  Peace

# 156
  • София
  • Мнения: 4 141
Аз пък правя питка с кайма, умесвам я с подправки, разделям я на две едната част разстилам в/у намазана с олио тавичка и отгоре редя каквото има в хладилника кренвирш, филе, кашкавал, пушено сирене и гъби. От горе разстилам другата част от каймата и сипвам ½ ч.ч. прясно мляко. Пече се на умерена фурна – става много лесно и е най – добрия вариант за ненадейни гости. Малко спам и от мен  bouquet

# 157
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Когато ми трябват бързо картофени кюфтета, използвам картофено пюре на прах. Слагам всичко, както и в другите, но самото картофено пюре го разбърквам в по-малко вода, да стане много гъсто и тогава добавям каквото е необходимо-яйце, сирене, подправки. По този начин съкращавам доста от времето за варене, белене и мачкане на картофите.

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Супер звучи това с картофите, ще опитам.   Hug
Аз пък когато приготвям картофено пюре варя картофите белени и още топли ги мачкам, като оставям малко от водата, в която са вряли. Така става по-пухкаво.




И аз така. Стават много пухкави. Grinning

# 159
  • Мнения: 1 983
Не е хитринка, а по-скоро рецепта за гарнитура, която майка ми ми каза.
100 грама масло го запържвам леко, после в него слагам 1 шепа кус-кус, като покафенее леко, слагам и 1 к.ч. ориз и 3 к.ч. вода, сол и черен пипер на вкус. Оставям да се свари оризът.
Става много вкусно, сега пак го направих.  bouquet

# 160
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Олиана, а към какво върви гарнитурата кус-кус и ориз? Звучи ми интересно и бих експериментирала.

# 161
  • Мнения: 1 983
Олиана, а към какво върви гарнитурата кус-кус и ориз? Звучи ми интересно и бих експериментирала.
Ами сега го направих със сандвичи. Embarassed Ама малката много го обича и ме помоли.
Иначе съм го яла с барбекю. Но аз по принцип съм всеядно Mr. Green, и не ми прави впечатление какво с какво да ям.

# 162
  • Мнения: 1 777
Не е хитринка, а по-скоро рецепта за гарнитура, която майка ми ми каза.
100 грама масло го запържвам леко, после в него слагам 1 шепа кус-кус, като покафенее леко, слагам и 1 к.ч. ориз и 3 к.ч. вода, сол и черен пипер на вкус. Оставям да се свари оризът.
Става много вкусно, сега пак го направих.  bouquet
И аз правя нещо подобно само ,че вместо кус кус ,слагам фиде или от тънките спагети. Simple Smile

# 163
  • Мнения: 1 236
Не е хитринка, а по-скоро рецепта за гарнитура, която майка ми ми каза.
100 грама масло го запържвам леко, после в него слагам 1 шепа кус-кус, като покафенее леко, слагам и 1 к.ч. ориз и 3 к.ч. вода, сол и черен пипер на вкус. Оставям да се свари оризът.
Става много вкусно, сега пак го направих.  bouquet
И аз правя нещо подобно само ,че вместо кус кус ,слагам фиде или от тънките спагети. Simple Smile

Ориза с тънките спагети го готвя целенасочено като гарнитура за риба. Гарнирам със задушени моркови и става ммммм  Grinning

Кус-кус обаче добавям в ориза само в случай на грешка - ако се случи да сложа повече вода  Crazy Ако видя че ориза няма да поеме цялата вода, добавям кускус, който поема течността веднага и се получава същия перфектен резултат както при идеални пропорции  Laughing
Веднъж добавях кус-кус и при готвене на макарони на фурна. Стана супер нова манджа  Laughing Никой не позна че е станало за поправяне на грешката на готвача  Joy

# 164
  • Мнения: 262
Дами от снощи ровя като кокошка,и пусто не се сещам къде точно четох за палачинки с кисело мляко.Неразполагам спрясно а искам да направя на децата,но не намирам рецептата Embarassed.
Айде който може да помогне давайте,че трябва да са за закуска Embarassed(добре че децата спят до късно) Praynig

# 165
  • Мнения: 1 798
Дами от снощи ровя като кокошка,и пусто не се сещам къде точно четох за палачинки с кисело мляко.Неразполагам спрясно а искам да направя на децата,но не намирам рецептата Embarassed.
Айде който може да помогне давайте,че трябва да са за закуска Embarassed(добре че децата спят до късно) Praynig
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=273156.0 - заповядай

# 166
  • Мнения: 262
Дами от снощи ровя като кокошка,и пусто не се сещам къде точно четох за палачинки с кисело мляко.Неразполагам спрясно а искам да направя на децата,но не намирам рецептата Embarassed.
Айде който може да помогне давайте,че трябва да са за закуска Embarassed(добре че децата спят до късно) Praynig
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=273156.0 - заповядай

Мерсиииииииииииииииии,бягам в кухнята Hug  bouquet

# 167
  • Мнения: 49
ПЪлнени пилешки бутчета
Обезкостявам долни бутчета и ги мариновам в соев сос,червен пипер,горчица,черен пипер,чубрица и един бульон. Пълня ги с гъби и топено сирене,слагам ги за 40 мин. във фурната.

# 168
  • София
  • Мнения: 1 341





Да споделя с вас как се съхраняват портокалови/ лимонови корички за сладкиши:
корите се накисват за 1-2 часа във вода, после се оставят да се отцедят и се нарязват на кубчета.
На дъното на буркан се слага 1 шепа корички, поръсват се със захар, пак корички;пак захар и така докато напълните буркана.
Съхранява се в хладилника за около 6 месеца.

# 169
  • Мнения: 4 916





Да споделя с вас как се съхраняват портокалови/ лимонови корички за сладкиши:
корите се накисват за 1-2 часа във вода, после се оставят да се отцедят и се нарязват на кубчета.
На дъното на буркан се слага 1 шепа корички, поръсват се със захар, пак корички;пак захар и така докато напълните буркана.
Съхранява се в хладилника за около 6 месеца.

А как миете корите на цитрусите? Аз ги мия със сапун и топла вода, заради парафина, с който ги лъскат. Не съм сапунисвала само когато съм била сигурна, че са набрани същата сутрин, но това в Бг го няма.

# 170
  • Мнения: 8 242
А защо се съхраняват корите.. и то 6м.. при условие, че ги има постоянно на пазара  newsm78

# 171
  • Мнения: 201
А защо се съхраняват корите.. и то 6м.. при условие, че ги има постоянно на пазара  newsm78
Би ли казала къде си виждала, защото специално си търся портокалови и никъде досега не съм намерила. Мерси   bouquet

# 172
  • Мнения: 4 916
В Била и по-големите магазини има - портокалови, лимонови...

# 173
  • Мнения: 1 252
Изчетох ви ! Страхотна тема   bouquet

# 174
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Когато приготвям доматеното пюре,за да го добавям към боба,в тенджерката,в която го задушавам слагам 1 с.л. захар.След като поизври течността /това правя в отделна от боба тенджера/,добавям и малко сол.След това изсипвам при останалата смес,овкусявам със сол,подправки и добавям още малко захар.Боба става невероятно вкусен,защото захарта убива киселинността на домата-без значение дали е пюре или друго.
На други манджи с домати също винаги добавям захар,но малко разбира се.

# 175
  • Мнения: 1 252
На боб не слагам домати.
Само на боб по "манастирски"- слагам

# 176
  • на Земята
  • Мнения: 291
Изпечените чушки слагам веднага в затворен съд,поръсени със сол.Белят се много лесно.
Ако мазнината пръска при пържене,поръсвам със сол.
Когато пържа картофки,слагам сол в мазнината.
5 мин.са достатъчни за да се смени въздуха в стаята,която проветрявате.
Яйцето за застройка на супата изваждам от хладилника още в началото на готвенето.
В сместа за кюфтета прибавям и ситно нарязана червена чушка,може и сварен,намачкан картоф,много вкусно.
ако се сетя още,ще допълвам.

# 177
  • София
  • Мнения: 1 341





За да ми стане картофеното пюре бяло и пухкаво слагам картобите обелени и нарязани на кубчета.
Във водата добавям сол, кр. масло и малко пр.мляко.

# 178
  • Мнения: 1 639





За да ми стане картофеното пюре бяло и пухкаво слагам картобите обелени и нарязани на кубчета.
Във водата добавям сол, кр. масло и малко пр.мляко.
    Аз добавям и едно сурово яйце и бъркам бързо, за да се разбие добре. Ако яйцето е домашно, пюрето става оранжево.
       Иначе за улеснение, правя пюрето с майонеза: сварените картофи+ 1 майонеза, която замества всичко останало. Wink

# 179
  • Видин
  • Мнения: 29
След като омеся добре тестото за питка /да не лепне/  го удрям 50 пъти в масата. Става много мекичко и втасва по-бързо.

  А най-добре се получава,когато малко преди това сте се скарали с пловинката си!Биеш го онова ми ти тесто, представяйки си,че това е той! Twisted Evil Хем си изливаш яда, хем пък тестото става душичка! Laughing

# 180
  • Мнения: 936
Страхотни сте! Веднага изпробвах измиването на ръце с утайка от кафе. Сега усещам кожата си много приятна и мека, а по принцип е доста суха.

Общи условия

Активация на акаунт