Въча или Кърджали?

  • 16 771
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 413
Момичета, помагайте да избера.
Тази година ще бъдем отново в Родопите - за 5 дни в Малина - Пампорово. (ако има някой там в началото на юли, да свирка).
После имам само още 2 дни да мръдна до някое още неоткрито място.
Двете ми чуденки са Въча и Кърджали.
Едното е комплекс Чилингира, а другото - някакъв новооткрит спа-комплекс.
Въпросът ми към тези, които познават и двете места, къде е по -красиво и вие лично къде бихте се върнали отново?
Благодаря ви предварително! Hug

# 1
  • Мнения: 4 915
Отиди и на двете. Това лято на едното, другото - на другото. Заслужават си.

Родом съм от Кърджали, минавала съм край Въча. Красотата не може да се сравнява. Край Въча ще ви е по-диво, край и в  Кърджали има за обикаляне доста места.

# 2
  • Мнения: 3 695
и аз препоръчвам и двете, но от кое да започнете вие трябва да прецените  Peace

# 3
  • Мнения: 784
Използвам темата, за да питам - каква е гората около язовир Кърджали - борова или широколистна? И наоколо има ли боровинки и ягоди? 

# 4
  • Мнения: 784
И кой е този новооткрит комплекс около яз.Кърджали?

# 5
  • Мнения: 4 915
Сигурно този: http://www.rezervaciq.com/hotel_iazovir_kardjali.html

Около язовирите горите са предимно борови. Но понеже Източните Родопи са ниски, има и смесена растителност. Боровите гори не са като тези в Западните Родопи. Боровинки и ягоди не си спомням да съм брала, но и летата обикновено не съм прекарвала в Кържали като дете.

Дестинации в региона: двата язовира  (снимките по-долу са линкове):
 яз. Кърджали ( плюс язовирната стена - единствената дъгова стена на Балканския полуостров, много е внушителна и се открива страхотна гледка към града)
 

 и яз. Студен кладенец  

 
Историческият Музей в Кърджали



светилището Татул - българския "Стоунхендж",


средновековния манастирски комплекс “Йоан Предтеча”,



манастирския комплекс “Успение Богородично”,


 
Дяволски мост


 Каменната сватба,

Каменните гъби  


Перперикон



Още снимки от града и региона...

Самият град е много приятен - чист, красив, подреден, тих, лятото е много зелен.  Heart Eyes В парк Простор допреди 10-15 години живееха стада сърни и елени, а зимите слизаха в центъра на града да пасат трева. Беше идилия.

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 14:09 от Free Soul

# 6
  • Мнения: 784
Free Soul, страхотни снимки и линкове!   bouquet
 

# 7
  • Мнения: 4 915
За нищо, пък и снимките не са мои.  Simple Smile
 Просто съм пристрастна към мястото, разбира се, и реших да го популяризирам още малко.  Wink

# 8
  • Мнения: 142
....язовирната стена[/url] - единствената дъгова стена на Балканския полуостров, много е внушителна и се открива страхотна гледка към града
Free Soul , страхотни снимки браво Peace Да питам аз как се стига до язовирната стена? Явно не е в самия град...

# 9
  • Мнения: 4 435
Аз съм от Кърджали, и го препоръчвам. Ако имате някакви конкретни въпроси за града, може да ме питате.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А аз не съм от Кърджали, но пък препоръчвам язовир Кърджали... На Въча освен плаващите къщички, другото е почти незабележимо... Wink
Не че не е красиво, тихо, спокойно и различно, но...
Край язовир Кърджали има много повече места... Free Soul е била доста изчерпателна...
Аз ще добавя само още едно...

Пещерата Утробата (Тангърдък Кая)...





Ето и един интересен фотопътепис за ходенето до там...

# 11
  • Мнения: 784
Аз съм от Кърджали, и го препоръчвам. Ако имате някакви конкретни въпроси за града, може да ме питате.
Ами имаме въпроси. Къде около язовира е препоръчително да се отседне? Напр. за този комплекс "Главатарски хан" какви са отзивите?
И каква е надморската височина на язовира - по-точно ме интересува какво е времето в планината през юли и как да се екипираме, вечер става ли студено и т.н. ?

# 12
  • Мнения: 4 435
Аз съм от Кърджали, и го препоръчвам. Ако имате някакви конкретни въпроси за града, може да ме питате.
Ами имаме въпроси. Къде около язовира е препоръчително да се отседне? Напр. за този комплекс "Главатарски хан" какви са отзивите?
И каква е надморската височина на язовира - по-точно ме интересува какво е времето в планината през юли и как да се екипираме, вечер става ли студено и т.н. ?


"Главатарски хан" е чудесно място, където да отседнете. По принцип за извън града, около Кърджали винаги препоръчвам него.Навън има детски кът, спа-центърът е добър.Има много приятни сепарета с балдахини в двора, около басейна, и чудесен изглед към язовира.Ресторанта е чист и вкусен.И може да се опитат разни традиционни родопски ястия.
 А отскоро и има нов комплекс, с много хубави стаи и апартаменти, хубави цени, но доскоро нямаше ресторант, не знам дали вече е направен, иначе също е супер, но като го дооправят окончателно.
Надморската височина не мога да кажа ако трябва да съм честна. Но вечер край язовира става хладно и връхни дрехи трябва да имате. Е, има и вечери в които няма да има нужда от тях, о в повечето случаи има вятър, и човек трябва да е добре облечен. За през деня, ако е нормално времето, летни дрешки.
Изброили са ти чудесни места, които трябва да се посетят.
За язовирната стена да кажа, че не е в самият град, но е съвсем близо, само на няколко км от най-големият квартал на града- Възрожденци. Интересно е. Аз не съм ходила от доста време, но се надявам да е по-чисто от последният път когато ходих, че беше ужасно тогава. Но пък е наистина внушителна, и е хубаво да се види. По принцип ако хванете едно такси да кара пред вас до там, не би трябвало да ви вземе повече от 4лв, максимум 5. Става дума, ако го хванете от града. Ако за нещо друго ви трябва, имайте предвид, че такситата от точка до точка в града струват 2лв. Казвам го, за да не се опитват да ви лъжат. Ако разстоянието е по-голямо, примерно до някъде към края на града, може да вземат 50 стотинки или 1лв повече.
Както са ти казали, града е много чист и зелен, и спокоен.Има страхотни паркове.

# 13
  • Мнения: 4 915
Надморската височина е около 360-390 метра, нищо работа.  Wink Но принципно вечер покрай вода е хладничко.
Емоната на язовира работи ли още като ресторант?

# 14
  • Мнения: 4 435
Надморската височина е около 360-390 метра, нищо работа.  Wink Но принципно вечер покрай вода е хладничко.
Емоната на язовира работи ли още като ресторант?


Да, работи, но нивото е зле, и аз не го посещавам.

Общи условия

Активация на акаунт