Колебая се момичета , дайте ми съвет!

  • 3 188
  • 30
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 48
Здравейте момичета , от одавна чета тук, но едва сега имам и аз нужда да пусна темичка, за да получа съвет от вас и мнение.
Изправена съм пред следната дилема-да напусна ли работата си след изтичане на втората година от майчинството ми или да се върна на работа си.  Работя или по-точно работех до преди да излезна в болничен като ОТЗ -в голяма фирма, с осигуровки на реална заплата , трудов договор и всичко както си му е реда. Там започнах работа още като студентка -3 курс и реших, че ще стоя поне до майчинството-както и стана. Работата обаче е много физически натоварваща -тичане и стоене по 8ч на ден.
Сега обаче съм на 28 години, с почти завършена магистратура и ми се иска вече да заработя нещо по-близо до това , което съм учила.
В момента помагам в една счетоводна кантора, която обаче не в града в който живея, а в моя роден и това ще бъде само за лятото. Тази работа много ми хареса и реших, че искам това да работя за в бъдеще. Аз обаче нямам трудов стаж в книжката си като оперативен счетоводител, и кой аджеба ще ме вземе във Варна на такава работа без стаж.
 Хрумна ми "великата" идея след като малкия направи 2 год. да напусна работа и да ме назначат ФИКТИВНО  като опер. счетоводител, за около 3 мес, след това да ме съкратят-осигуровките за тези 3 мес. ще си ги платя сама. След това да отида на борсата и съответно да подам документи в бюро по труда, с надеждата , че имайки стаж като опер счетов., те ще ми търсят подобна, подоходяща работа. Явно ще получавам обезщетение за около 8 мес-неясно каква сума-имам тр.стаж повече от 5 год.
Въпроса е да РИСКУВАМ ЛИ ДА НАПУСНА настоящето си раб. място  или НЕ , осъзнавам, че върна ли се на досегашната си работа , в близките години няма да мога да заработя като счетовод. или каквото и да било друго в тази област. Ще си остана ОТЗ кой знае колко години още.... а така ми хареса счетоводната работа.
 ТА ТАКА МИЛИ МОМИЧЕТА-ПОМАГАЙТЕ , ЗА ДА РЕША КАКВО ДА ПРАВЯ!

# 1
  • Бургас/София
  • Мнения: 410
Добре де, а защо не се върнеш и междувременно да си търсиш работа като счетоводител? Варна не е малък град, дори и без опит ако не очакваш високо заплащане все ще ти се обади някой. От финансова гледна точка обаче трябва да си подготвена, че отначало ще се учиш и едва ли ще ти дават добри пари.

# 2
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
А няма ли възможност да поговориш с работодателя си дали няма нужда от нови хора във финансовия отдел (щом фирмата е голяма, едва ли са с 1-2 души)? Ако такава възможност съществува, може и да се разберете ти да подготвиш твой заместник, а той да те преназначи.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
Съжалявам за откровеността, но въвличането и на бюрото по труда ми звучи абсурдно...
Не разбирам кое обуславя цялата тая схема, а не си търсиш работа като бял човек и по стандартния начин? Да не говорим, че никой няма да плесне с ръце от удоволствие, като види счетоводител с 3 месеца трудов стаж, пък бил той и изпратен от бюрото по труда. А и не на последно място - фиктивното ти назначение за 3 месеца с нищо няма да ти подобри нито счетоводните, нито практическите познания.

# 4
Ти наистина ли искаш да го работиш това?
Винс-а бълва счетоводители всяка година - и те са без опит, но с диплома поне! Това е страшно нископлатена работа ......ако успееш да се закачиш някъде , на добра длъжност и заплата ми се струва ще е след доста време. Но щом си решила - подготви се - на повечето места вече искат да преминеш тест и имаш реални шансове ...................успех!

# 5
  • Мнения: 171
Щом искаш да работиш като счетоводител...тогава си търси такава работа и няма за какво да се връщаш на старото място...
Но като начинаеща в счетоводството (поне така разбрах от това, което си написала...че сега си завършила) имай на предвид, че като нова, в която и счетоводна къща да започнеш...винаги ще си в движение и по опашките на НОИ, НАП и къде ли не още..., за да носиш документи...
А и не мисли че от Бюрото по труда ще ти намерят хубава работа...най-много в някое училище като счетоводител...и там да взимаш 250лв...дори може и по-малко...
Но в крайна сметка ти си решаваш какво да правиш...

# 6
  • София
  • Мнения: 17 142
А образованието ти какво е?
Да искаш да си счетоводител и да може да си такъв са две съвсем различни неща.
От опит във финансовия сектор ще ти кажа, че никой няма да те вземе без да минеш тест, независимо колко опит имаш или нямаш.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 48
Благодаря ви момичета за отношенито по моята тема  Simple Smile.  Пояснявам , че образованието ми е икономически техникум, след това финанси и сега завършвам магистратура, но не това е проблема. Аз три месеца реално работя в счетоводна кантора, но нали съм си в майчинство няма как да бъде записано в трудовота ми книжка, тъй като се водя на работа там от където съм излезнала в майчинство. А лошото е , че тази сч.кантора е в Пазарджик, а аз съм омъжена във Варна и мъжа ми не мисли де емигрира в Пазарджик, за да мога аз да продължа тази си дейност.  Знам, че три мес. стаж не са нищо, но пък без тях сигурно никой няма да ме одобри. Затова се двуумя дали да не прекратя трудови правоотношения. Да рискувам ли да бъда безработна  с надеждата , че мога да заработя като счетоводител-помощник. Аз искам да уча тази професия, много добре знам, че от студентската скамейка до реалната работа,разликата е огромна. Но аз вече три мес. виждам в какво се изразява тази работа и много ме харесва, но няма как да работя на 420км от града, където живея. 
Колебанието ми е от това, че ме е страх да не остана съвсем без работа, а вече никак не харесвам работата си като ОТЗ, фирмата е голяма, но централата е в София, няма как да стана в нея счетоводител например.
 Надух ви главата вече, извинявам се за което!   Embarassed

# 8
  • София
  • Мнения: 17 142
Ух, аз може би нищо не разбирам  Tired
Как работиш в тази кантора сега, къде живееш ти, къде живее мъжа ти, нещо с градовете не можах да се оправя.

# 9
  • Мнения: 1 919
Ух, аз може би нищо не разбирам  Tired
Как работиш в тази кантора сега, къде живееш ти, къде живее мъжа ти, нещо с градовете не можах да се оправя.


ами може да е нагости 3 месеца в Пазарджик Rolling Eyes   
щом ти се работи това-действай инак цял живот ще се чудиш и каквото и да работиш нещо ще те човърка....та нямаш ли познати с бизнес -те си имат счетоводител де, но може да те впишат за да ти върви стаж, или да ходиш да им помагаш newsm78 повечето ми познати действат направо със счетоводни кантори, самата аз ползвам счетоводна кантора, плащам сума на месец...по изгодно ми е вместо да плащам твърда заплата на счетоводител.
Погледни обявите за работа, пусни няколко CV....въври на някое друго интервю и чак тогава напускай старата работа.
Желая ти успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 17 142
Ама недейте така с лека ръка фиктивен стаж да размахвате бе, момичета  Shocked
Нали като я вземат на работа и видят, че елементарна операция не може да вземе, ще я изгонят на втората седмица.  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 1 919
Бърди   ами нали каза, че работела това -значи разбира, помислих че я притеснява липсата на стаж в трудовата и книжка.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 48
galentinass  ме е разбрала най-точно момичета!!!!

# 13
  • София
  • Мнения: 7 980
Това, което бих те посъветвала от позицията си на работещ във финансовата сфера, е да се върнеш на работното място. След това кандидатствай, преценявай си, явявай се по тестове. Едно е да кандидатстваш от позицията на имаща работа, друго е - от позицията на безработна.
Отивайки някъде като наемник - счетоводител, предполагам, че си наясно, че няма да избягаш нито от 8-часовия работен ден (нищо чудно и повече), нито от стреса заради сроковете, нито от висенето по опашки и т.н. (ако не използват интернет за тия цели).
Счетоводният труд е нископлатен (изключая позиции в големи организации), предлагането на работна ръка е голямо, стресът е в обилни количества.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 48
В счетоводната кантора, където съм вече 4-ти мес даже, започнахме заедно с др. девойче, е него го освободиха, защото според шефката ми не става за тази работа.  Не твърдя, че аз съм супер, но щом ме държат при тях , остават ме понякога дни наред сама, явно все за нещо ставам...знам ли. Напускайки работа и започвайки фиктивно работа , в счетоводната кантора, всъщност няма да е съвсем фиктивно, само месеците в трудовата ми книжка, ще се разминават с тези реално изработените. Евентуално на книжка ще съм от август на там, а реално съм ги изработила от март до август-но нали съм в майчинство и ми се пази работното място. Затова мисля да направя тази еквилибристика.

Общи условия

Активация на акаунт