Професия копирайтър

  • 11 325
  • 40
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Нова професия за България, бабичките гледат опулено "Какво...коминочистач ли...?!"  Embarassed
Иска ми се даотговоря "Даа, работя коминочистач, бабо", ама нямам късмет.
Ако модераторите сметнат темата ми за реклама, нека я махнат (работила съм модератор и ги разбирам).

Ех, как да кажа - много искам да работя копирайтър ! И изобщо в сферата маркетинг, реклама, PR, но тази "криза" е засегнала пазара на труда, фирмите режат от рекламния си бюджет и дори в голям град като Пловдив не виждам и не виждам обяви за такава специализирана позиция. На интервютата за маркетинг служители уж остават доволни от мен, но не се наемат да ме назначат без опит, макар да имам магистратура в тази сфера. И работя съвсем друго, за да имам някакви доходи, но през свободното си време чета в нета за копирайтъри, маркетолози, бранд мениджъри и си мечтая..... smile3535

Та исках чисто и простичко да попитам: някой знае ли за свободна подобна позиция за Пловдив ? Ако това е от значение: имам издадена стихосбирка, писана статия за сп. MyLife, вестник "Пловдивски университет" и интро към един сайт за снимки.

Какво да правя, че не живея в София, че нямам опит и нямам връзки Sad  Винаги ли ще работя нещо друго, а стойностните места ще се разпределят между едни и същи хора в сектора, без дори да пускат обяви ....

Ако съм ви досадила, извинете и благодаря, че прочетохте мрънкащото ми излияние bouquet


Може да ми пишете и на лични, не държа темата ми да се разраства, още повече да се заключва заради спорове и нападки.

# 1
  • Мнения: 24
Копирайтър е гадна, неблагодарна и зле платена работа. Лично мнение  Peace

# 2
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Знам за свободни копирайтърски позиции, но за съжаление са в София.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Копирайтър е гадна, неблагодарна и зле платена работа. Лично мнение  Peace

Защо ? За "зле платена" и оттам наблагодарна разбирам какво имаш предвид, но според мен е супер предизвикателна професия и като за начало бих я работила и за 300 лв. на пълен работен ден.

# 4
  • София
  • Мнения: 406
Всъщност "копирайтър" изобщо не е гадна и неблагодарна професия и не е задължително да е зле платена - разбира се, зависи къде работиш. Но същото се отнася за всяка една сфера на дейност. Излишен е обаче и всякакъв "ореол" или превъзнасяне - работа, като работа. Или го можеш и ти харесва, или не. Да, творческа задача е, но като го вършиш всеки ден е по-добре да не гледаш на това като на изкуство (все пак копирайтинга си има ясни цели - най-вече да продава). Извинявам се за лиричното отклонение Simple Smile. Не знам как стои въпросът с пазара на труда в Пловдив, нямам поглед, а и в момента наистина кризата се усеща навсякъде (особено като липса на обяви). Защо не пробваш като фрилансер, като начало? Носи допълнителен доход, а и опит, който е много полезен (най-малкото ще си направиш "портфолио" и ще запълниш cv-то си). Не пречи да пратиш cv и мотивационно писмо до рекламните и пр агенции в района - невинаги отива в кошчето  Wink. Пък и именно заради кризата нищо чудно да са по-склонни да дават отделни задачи на външни хора, вместо да поддържат отделен щат.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Не пречи да пратиш cv и мотивационно писмо до рекламните и пр агенции в района - невинаги отива в кошчето  Wink. Пък и именно заради кризата нищо чудно да са по-склонни да дават отделни задачи на външни хора, вместо да поддържат отделен щат.

Да, и това бих правила, от дома да поработвам на фрииленс, когато има поръчки и нужда от идеи. Благодаря за идеята с разпращането на писма. Макар че веднъж бях писала на една рекламна агенция, разбира се, никой не ми обърна внимание.

# 6
  • Мнения: 9 865
И на мен ми е интересна тази професия, но в CV-то си нямам нищо кой знае
колко привлекателно, че да ме наемат... и затова не се и натискам. Освен това
всички копи-та, които познавам са се уредили "с връзки", преди печелеха добре
на фона на мойто нищо Simple Smile,  но напоследък са без работа.

# 7
  • Мнения: 274
...като за начало бих я работила и за 300 лв. на пълен работен ден.

 Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
...като за начало бих я работила и за 300 лв. на пълен работен ден.

 Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

Е, добре, щом ме гледаш така- и на 250 бих бачкала, стига да живея близо до офиса  Wink Много ли ти се струват 300 лв заплата ?  Много ли искам  newsm78 все пак с магистратура ?

# 9
  • Мнения: 593
 hahaha Светле, не го знаеш Марадона, за него 700 лв са ниска заплата.  Joy Joy Joy

Или Селтакис беше. Май и двамата...  newsm78

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 18:16 от cybercat

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Даже съм готова и без пари да измислям по някое рекламно послание, някой слоуган- стига да допада на съответните хора и да си го напиша в CV.

# 11
  • Мнения: 1 100
Преди време работех като копирайтър за национална радиоверига. В тази професия това, че не живееш в София не е никакъв проблем. Получавах поръчките /изискванията на клиентите към сценария за клипа/ по факс или имейл. Изпращах вариантите за клипове по същия начин. Работата беше доста добре платена /като цена на сценарий/, но сумарно поръчките не бяха досатъчни за да се издържам само от това. Пробвах да пробия и в други радиостанции, но не се получи - често не им се дават пари за това. Журналистите и рекламните агенти сами измислят нещо, макар това да не им е работата и често да не го правят добре.
Съветът ми е да си предложиш услугите на различни медии и дано някой да реши да ти даде шанс. Аз започнах да пиша клипове след като разказах на когото трябва измисления насън ТВ клип за реклама на въпросната радиостанция във Варна. Повериха ми организацията по заснемането на клипа, малко след това получих пробна поръчка от София, а след като всичко това се хареса, започнах редовно да получавам заявки за сценарии. Имам записани около 1300 клипа.
Желая ти успех! Най-важното е да си упорита в търсенията си! И никога не казвай, че си готова да работиш и без пари! Peace

# 12
  • Мнения: 2 111
Както са казали и преди мен - това, че не си в София не е проблем. Аз бих те посъветвала да използваш форумите за такъв вид професионалисти като поле, където можеш да пробиеш. Има такива, предполагам ги посещаваш. Няма да ги пиша тук, за да не излезе реклама.

# 13
  • Мнения: 89
С риск да прозвуча малко поучително, но сигурна ли си, че знаеш какво е точно копирайтър и какво точно ти се работи ?
Защото "копирайтъри, маркетолози, бранд мениджъри" са си съвсем различни неща.
"Какво да правя, че не живея в София, че нямам опит и нямам връзки Sad  Винаги ли ще работя нещо друго, а стойностните места ще се разпределят между едни и същи хора в сектора, без дори да пускат обяви ...."
Какви са тия пораженчески настроения, не е вярно, че нещата са само за хора с връзки и опит, в началото всички са били без тях, а след това едното върви с другото. Започнах първата си работа по специалността, защото мой преподавател в университета ме препоръча, след това съм си кандидатствала по обяви на общо основание, минавала съм си тестове и всичко и така вече 5-6 год. работя в тази област. И да, когато реших, че имам нужда от по-сериозен опит в професията, напуснах родния си град Варна и се преместих в София, живях 2 години и половина и се върнах обратно, с добро СV и доста контакти. Но всяко нещо си има цената.
За съжаление в момента това е положението - фриланс истории или пускане на CV дори без да търсят подобна позиция в рекламни агенции, но наистина не знам дали в Пловдив има такива.
Един мой приятел е копи в голяма агенция в София и постъпи там пускайки CV направено по интересен начин, без да е обявена позиция без нищо, просто агенцията беше в топ 10 на най-големите у нас и той си я хареса. На повечето агенции си има секция за работа.
Не става с един опит обаче, не става с идеята, че правиш едно нещо и то автомитично води до намиране на тази работа и ако не е така то значи всичко става с връзки и т.н. Промени си нагласата и нещата ще се случат !
Според мен конкретните стъпки са следните (предполагам си направила повечето, но все пак):
- уникално CV ( и графично и като текст и всичко, първо трябва да "изрекламираш" себе си, независимо какъв точно опит имаш)
- регистриране и включване в проф. групи в социалните кариерни мрежи, особено 2-те най-големи и популярни у нас
- както е казала Кафе с Канела - специализираните форуми, където ако се включваш активно можеш да бъдеш забелязана
- участие в конкурси, дори и със символични награди, които при добро класиране биха ти донесли дивиденти също
- посещение на форуми и семинари в областта, сега тече записване за един наистина голям, където ще бъде "цвета" на бранша и могат да се завържат добри контакти
- отделно от това пускане на CV за всяка позиция, която ти се стори интересна независимо, че не за Пловдив, както са казали и другите, въобще не е нужно да си там за да работиш за агенция, която е там, само че как ще им обясниш и ще ги убедиш в това е още едно предизвикателство.
Успех !

# 14
  • Мнения: 274
...като за начало бих я работила и за 300 лв. на пълен работен ден.

 Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

Е, добре, щом ме гледаш така- и на 250 бих бачкала, стига да живея близо до офиса  Wink Много ли ти се струват 300 лв заплата ?  Много ли искам  newsm78 все пак с магистратура ?

300 лева ми е бирата и цигарите на месец. Според теб много ли ми се струва 300 лева заплата?

Общи условия

Активация на акаунт