СЕДМО-ОСМОКЛАСНИЦИ,но къде??? В очакване на 02.07.

  • 19 763
  • 390
  •   1
Отговори
# 45
Ирина Б., радвам се , че сте освободени и все пак проявявате любознателност! Ще споделите ли в кое училище сте все пак? Защото тези 2-3 освободени деца, ако не се лъжа, са от СМГ?!.. Ясно е, че подготовката там е различна
Средностатистическото мнение до момента /изчетох и други форуми в нета, говорих с 3-4 учителки по математика/ е,  че теста е бил доста труден!
Да, с труден тест се отсяват знаещите, разбиращите математиката деца, но да се каже, че задачите са били "чудесни" и "премерени" не съм много съгласна!
Днес една учителка правилно се изказа , докато чакахме децата да излязат: "Къде е безплатното образование в България?"  


- СМГ е безплатно училище. Това, че децата от СМГ знаят повече, си е тяхна заслуга - кандидатствали са, приели са ги и после са работили много. Съвсем нормано е сега да берат плодовете на труда си. И никого не са ощетили нечестно.
- Разбирам, че искате децата ви да попаднат в най-желаните училища, но в същото време вие искате да ощетите по-знаещите от тях деца (ако задачите са лесни и много добрите и отличните ще имат 6 и тогава вторите ще са ощетени)
- Задачите наистина са били чудесни и премерени, щом постигането на 100% е почти невъзможно. Точно така и трябва да бъде. На Запад резултат от 100% е някакво огромно изключение.
- Защо се тревожите от ниските оценки? Изпитът е бил труден за всички. Независимо дали детето ви има 4 или 5, тези, които са с по-слаб резултат от него пак ще са след него (с 3 или 4 съответно). Т.е. тази петиция да се завишат оценките е нещо изключително безсмислено.

# 46
  • Мнения: 4 450
Здравейте,
Аз имам осмокласничка и синче 6-ти за 7-ми.
Миналата година също имаше логически задачи. Не влизаха в материала по старата система, но знаехме , че ще ги има и за това се готвехме на курсове и от сборници да ги решаваме.
Въпросът ми е : в новите учебници по математика за седми клас пак ли не са включени логическите задачи?
Защото без подготовка е трудно да се решават, ако имаш кратко време, както е на изпита.


В училище са се занимавали с тях един урок. В курсовете малко повече.
На второ четене, задачите са интересни и отсяват мислещите деца. Което принципно е чудесно, но за съжеление е много над нивото на масовото ни образование.

# 47
  • Мнения: 639
Мили майки,задачите са били чудесни!
Като цяло смятам,че тестовете че и по БЕЛ,и по математика бяха премерени без залитания.
Добре е човек да притежава и емоционална интелигентност (освен другия, по-познат вид) и да чувства кога моментът е и кога не е подходящ да се каже нещо.

Аз продължавам да не мога да разбера защо децата за откровено хуманитарните (езикови) гимназии се отсяват чрез труден тест по математика newsm78

# 48
  • Мнения: 639
- СМГ е безплатно училище. Това, че децата от СМГ знаят повече, си е тяхна заслуга - кандидатствали са, приели са ги и после са работили много. Съвсем нормано е сега да берат плодовете на труда си. И никого не са ощетили нечестно.
- Разбирам, че искате децата ви да попаднат в най-желаните училища, но в същото време вие искате да ощетите по-знаещите от тях деца (ако задачите са лесни и много добрите и отличните ще имат 6 и тогава вторите ще са ощетени)
- Задачите наистина са били чудесни и премерени, щом постигането на 100% е почти невъзможно. Точно така и трябва да бъде. На Запад резултат от 100% е някакво огромно изключение.
- Защо се тревожите от ниските оценки? Изпитът е бил труден за всички. Независимо дали детето ви има 4 или 5, тези, които са с по-слаб резултат от него пак ще са след него (с 3 или 4 съответно). Т.е. тази петиция да се завишат оценките е нещо изключително безсмислено.
Децата от СМГ знаят повече по математика, защото там обучението по този предмет е традиционно по-силно. Така че - да, заслугата може би е тяхна, а може би е и на техните учители.
Второто твърдение - че искаме да ги ощетим - приемам или като грешка на езика, или като груба нетолерантност от страна на госта Някой си.

# 49
  • Мнения: 115
Аз имам един малко по-различен поглед върху даване на трудни задачи с тестов метод за оценяването им.
Когато се дават трудни задачи и се гледа начина на решаването им е съвсем различно и е много по-добре за децата със сериозна подготовка. Разслояват се кандидатите, един вид.
Когато обаче не се оценява решението на задачата, а само крайния резултат, шанса да оцелиш добър резултат без подготовка и така да си по-напред от СМГ-еец с дребни технически грешки е доста голям. Особено с повече правилни попадения на 3-точковите.

На моя син пък днес му се наложи да се яви на изпита с остра херп-ангина и температура от 38.5 градуса. Едва си стоеше на краката въпреки комбинацията течен аналгин, нурофен и парацетамол. Каквото и да е направил - доволна съм. Като посвалихме температурата след обяд си намери елементарни технически грешки от типа а*а=а и много се ядоса,но това е положението. Чакаме.

# 50
[quote author=mamaGabi link=topic=408499.msg11685245#msg11685245
Второто твърдение - че искаме да ги ощетим - приемам или като грешка на езика, или като груба нетолерантност от страна на госта Някой си.
[/quote]

Да, сигурно звучи грубо, но е истина - свалянето на трудността ще ощети по-добре подготвените. И никого не съм искал да обидя. Просто казвам истината без недомлъвки.

И относно езиковите гимназии - те не са с хуманитарна насоченост. Завършил съм такава и твърдя, че ЕГ са 50:50 математически и хуманитарни. 

# 51
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Аз имам един малко по-различен поглед върху даване на трудни задачи с тестов метод за оценяването им.
Когато се дават трудни задачи и се гледа начина на решаването им е съвсем различно и е много по-добре за децата със сериозна подготовка. Разслояват се кандидатите, един вид.
Когато обаче не се оценява решението на задачата, а само крайния резултат, шанса да оцелиш добър резултат без подготовка и така да си по-напред от СМГ-еец с дребни технически грешки е доста голям. Особено с повече правилни попадения на 3-точковите.

Аз имам същия поглед. За това и не съм съгласна с днешния тест.
Въобще и към тестовата форма на изпитване в математиката съм доста скептична  Sick Sick
Факт, че дете с малко знание и с повече късмет в играенето на тото, може да е с повече точки от знаещите ...

# 52
  • Мнения: 639
[quote author=mamaGabi link=topic=408499.msg11685245#msg11685245
Второто твърдение - че искаме да ги ощетим - приемам или като грешка на езика, или като груба нетолерантност от страна на госта Някой си.
Да, сигурно звучи грубо, но е истина - свалянето на трудността ще ощети по-добре подготвените. И никого не съм искал да обидя. Просто казвам истината без недомлъвки.
И относно езиковите гимназии - те не са с хуманитарна насоченост. Завършил съм такава и твърдя, че ЕГ са 50:50 математически и хуманитарни.  
[/quote]]

Грубото изразяване, макар и да се казва истината, би трябвало да бъде съобразено с подходящия момент. Значи адресирам и към Вас това, което казах на Ирина Б. - усет за това кога какво да се каже и да се премълчи.
Понеже аз съм завършила също ЕГ, не мога да се съглася с второто изречение - не смятам, че има 50% математическа насоченост в ЕГ. Или поне преди 25 години не беше така.

# 53
  • гр.София
  • Мнения: 465
Здравейте отново!
На някои от Вас отговорих лично по една или друга причина,но ми се иска и съвсем публично да се обоснова.Аз продължавам да мисля,че тестовете са били лесни и това в никакъв случай не е проява на надменност,което адски много ме засегна в коментарите...
Да,детето ми от 5-ти клас е в СМГ и това за мен е най-доброто училище.И само той си знае как е минал през всичко и е успял да се съхрани...Тази година е почивал 2 дни-дори не помня кои....А непрекъснато ни се подмята как сме богоизбрани и що не си седим в СМГ,ами правим конкуренсия в другите училища..Мама му,ако аз не се гордея с него,кой би го оценил!

# 54
  • София
  • Мнения: 754

БРАВО НА ВСИЧКИ ДЕЦА, които се явиха на тези изпити!!!

Това ги прави вече победители!




 newsm10 smile3501 newsm10

# 55
  • София
  • Мнения: 1 266
Поздрави на всички деца издържали изпита днес! Специални поздрави за всички деца с точки над 50! Теста, според мен беше неподходящ за такъв изпит. Аз съм категорични "ЗА" трудни задачи, а не за неспецифични и засукани. Това не показва нито логика, нито техника. Тях децата ги решават на тото, а не това е целта на изпита. Аз също съм за системата на изпитване - за различни профили, различни изпити. Децата се справиха перфектно и като знания и като поведение. Каквито и да са им оценките - всеки ще си намери мястото. Браво на децата! Чакаме резултатите. Моят син категорично отказа всякакви справки за отговорите. Аз му имам доверие. Дори да не се класира за желаното училище - ще го подкрепям. Един Господ знае какво го чака след това.

# 56
  • Мнения: 639
Здравейте отново!
На някои от Вас отговорих лично по една или друга причина,но ми се иска и съвсем публично да се обоснова.Аз продължавам да мисля,че тестовете са били лесни и това в никакъв случай не е проява на надменност,което адски много ме засегна в коментарите...
Да,детето ми от 5-ти клас е в СМГ и това за мен е най-доброто училище.И само той си знае как е минал през всичко и е успял да се съхрани...Тази година е почивал 2 дни-дори не помня кои....А непрекъснато ни се подмята как сме богоизбрани и що не си седим в СМГ,ами правим конкуренсия в другите училища..Мама му,ако аз не се гордея с него,кой би го оценил!

Абсолютно никой тук, в тази тема, не е споменавал нещо в смисъл "що не си седите в СМГ, а правите конкуренция в другите училища" Naughty Само казваме, че тестът не е съобразен с нивото на 7-класниците от масовите училища (не СМГ). Що се отнася до усещането за богоизбраност - струва ми се, че то не е наше подмятане, а ваше (на част от родителите на деца в СМГ) усещане Wink Молбата ми е да проявите сдържаност в изказа си!
Аз лично мисля да спрем да разменяме мнения в тази тема - нейната идея беше съпричастност, а пък като че ли няма да се получи при този тон.

# 57
  • Мнения: 413
Аз също съм за труден изпит, но този точно направи нашите деца, които не са учили в МГ, неконкурентноспособни. Аз съм за различни изпити в МГ и ЕГ, както беше по наше време. А днешният тест беше чудесен за изпит в МГ.

Подкрепям! Искам да видя как ще ме убедят сега от МОН, че подготовката в училище е достатъчна и уроци не са нужни?

БРАВО на всички деца, борили се днес, независимо от резултата!

Изпитът днес: ок. 63 точки. Квесторите са били под всякаква критика! Четящата указанията си мрънкала под носа, едва са разбрали какво чете. По едно време се унесла и чела указания за БЕЛ... На всеки зададен въпрос - тия белови за какво са, трябва ли да пишат на тях, да сгъват ли листове, отговаряли "Не знам". В съседна стая квесторите крещяли така, че ги чували на целия етаж, а в друга стая дамите се разхождали по редиците с токчета.

Черният химикал ме изненада и мен, и детето. Нали трябваше син?

Дъщеря ми не е писала на беловата и едва сега, след поста на казабланка, ми олекна!   bouquet

Съгласна съм и с lanfear - този спринтов тест, в който голяма роля има късметът, не е най-добрия начин за отсяване на добрите математици. "За" трудните задачи съм, но такива, в които се вижда подход, творчество, нестандартно мислене ако щете.
lanfear: Надявам се синът ти да е по-добре вече  Hug

Ирина Б.: Оставете детето да почива  Peace

# 58
  • Мнения: 2 433
...И само той си знае как е минал през всичко и е успял да се съхрани...Тази година е почивал 2 дни-дори не помня кои....А непрекъснато ни се подмята как сме богоизбрани и що не си седим в СМГ,ами правим конкуренция в другите училища..Мама му,ако аз не се гордея с него,кой би го оценил!

Какво съхранение??? #CrazyТа той е на 13-14 години... 2 дни  ShockedБоже - та това е дете!!!ЗАЩО???? Защо подлагате децата си на това??Дали им харесва???Или просто искат ВИЕ да го оцените????? За това ли са децата???За да ги оценявате и да се гордеете с тях? Извинете ме за поста, но имам 3 деца и нито едно не искам да се "съхранява по този начин" с 2 дни почивка и осъществяване на нечии амбиции - та дори това да са моите!

Ирина Б.: Оставете детето да почива  Peace

Нямам какво повече да кажа...освен купете му топка или...федербал - оставете го да поиграе!

# 59
  • Мнения: 2 829
ееее,стига де

всеки си решава за детето
не издребнявайте

СМГ -ци си заслужават високите оценки
,ясно е че ще имат перфектни резултати на изпитите
упорити са и са обучени

системата ни е такава,,,,това е истината
и за мен 50 задачи за 180 минути -да се решат--ами трудно е

Нека не се поддаваме на емоцията и --да изчакаме резултатите

а и да вметна--сина ми  Не учи в смг

Общи условия

Активация на акаунт