Въпрос към живеещите в сгради без акт 16

  • 7 867
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 26
Здравейте!
Тъй като нашите строители закъсняват със завършването на блока ни вече 2 год.ини, се налага да се нанесем без  акт 16 (главно поради финансови причини). В блока има вече около 20 семейства, включително и такива с деца.
Основното ми притеснение е за зимата, как ще се отопляваме, дали няма да се разболяват децата много??? Има ли начин да се направи нещо? Моля, ако някой има опит и е изкарал вече 1 зима при такива условия да разкаже!
Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 896
Ние ще сме така тази зима. Повече ме плаши влагата отколкото студът. Иначе ще трябва да се отопляваме по-добре, тъй като нито над нас, нито под нас са се нанесли.

# 2
  • Мнения: 26
Гуш, и ние сме така - нямаме съседи. Влагата и мухалът са другото ми притеснение Sad

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 073
влагата е неприятната част на ново жилище.мухълът идва после след втората година.относно отоплението ако вече има нанесли се в кооперацията разпитайте ги какви ел.уреди ползват и дали имат проблем с главния бушон на блока.тъй като преди да се мине акт 16 електромерите не са на отделни партиди преди таблото с електромрите има едно малко временно табло с един бушон и ако временното табло е слабо може при натоварване на мрежата бушонът непрекъснато да пада.освен това тока се отчита и плаща като една обща сметка която се разпределя между ползващите, същото важи за водата.и това дали вие ще имате ток зависи от съседите и тяхното коректно плащане.но.... и така се живее вече три години Grinning

# 4
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Най-големият проблем ще ви е времянката за тока, незнам колко е голям блока, но едва ли  е повече от 30-50kW, за 20 семейства е крайно недостатъчно в отоплителен сезон. Ако няма шанс за акт16 преди зимата помислете за алтернативно отопление на газова печка или тези камини с пелети.

# 5
  • Мнения: 77
Здравейте, проблем в този случай има и с тока и с водата. За съжаление строителите дори 50 КВ. захранване не заявяват като времянка, а това е крайно недостатъчно за всички живущи. Друг е въпросът, че ако се смени главният прекъсвач, така че  да не изключва, може да се подпали кабела.. Sad Проблем е и с ВиК, защото може да няма и вода в кооперацията... И една препоръка за влагата  - купете си влагоуловител, не с таблетки, а електрически.. мисля е бяха по около 400 лв. Може и няколко семейства да го ползват на смени, за да е по-евтино. Мой приятел "доби" 250л вода от гарсониерата си!!!!!, в която се беше нанесъл съвсем скоро, след приключване на строителството. Успех с узаконяването!

# 6
  • софия
  • Мнения: 2 140
Ние бяхме така миналата зима и беше ужас просто.
Влага,студ,нямахме парно(и още няма ТЕЦ в блока).
Отоплявахме се на ток,който гаснеше нон-стоп,защото
без акт 16 няма битов ток,а беше промишлен.

# 7
  • Мнения: 26
Ние бяхме така миналата зима и беше ужас просто.
Влага,студ,нямахме парно(и още няма ТЕЦ в блока).
Отоплявахме се на ток,който гаснеше нон-стоп,защото
без акт 16 няма битов ток,а беше промишлен.

Smehorana, а вие имате ли дете? Защото ние сме с две и много се притеснявам да не се разболяват? 

# 8
  • София
  • Мнения: 4 397
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.

# 9
  • Мнения: 26
Вариантът с газова печка е ясем, проблемът е влагата, която се образува и ми се искаше да разбера, дали може все пак да се разчита на тока (Нали знаеш, че андеждата умира последна Sad )

# 10
  • София
  • Мнения: 2 896
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.


и ще си вкарат още повече влага  Stop

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 140
С бебе сме.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 397
Щом има вече семейсва с деца там, попитаи как са изкарали зимата.
И другия вариант е да си взеете една газова печка , друго не се сещам за момента.


и ще си вкарат още повече влага  Stop

еми друг вариант не се сещам, то няма угодия  Mr. Green
ще се проветряват по често  Peace
Даже сега лятото нека навсякъде седи отворено, да съхне пък зимата ще го мислите.

А за влага не знам колко ще имате 100% защото майка ми от две години така се отоплява на газ и няма влага в апартамента, но пък и той е от старите не е нова кооперация.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Евентуално климатикът е решение за отопление на ток, защото харчи малко. При нас бушонът беше слаб и не ставаше да се включат 2 мощни уреда - примерно бойлер, готварска печка, радиатор, пералня - само един по един. Честно казано беше някакъв кошмар, две зими изкарахме така. За да си наготвиш, да изпереш или да стоплиш бойлера трябва да стоиш на студено. Ако падне бушонът чакаш часове, някой път и цяла нощ да дойде някой от фирмата да го вдигне. Не ми се припомня. А като сте и с деца трябва да топлите повече стаи... Май най-добре да се замислите за алтернативно отопление - газ, дърва. Влагата в новото строителство също е неописуема...

# 14
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
Ние изкарахме така тази зима. В студените дни беше направо ад. А да не говоря, че изкарахме и една нощ без ток, заради неплатена сметка (част от живущите отказваха да плащат сметките си). Газова печка не сме ползвали, тъй като не е подходящ вариант за току що проходило дете. Проблем с настинки не сме имали, защото откакто се е родила дъщеря ни е свикнала с температури от 19 до 21 градуса (именно те са подходящи за децата). Имало е седмици в които отивахме в хола само за хранене и после се връщахме в спалнята, защото холът ни е голям и беше невъзможно да го стоплим, когато навън беше -16градуса, а и често падаше бушона. Много се надявам идващата зима да не я изкараме така.

# 15
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
   Не зная дали сте чували за т.н локално газово парно. Ние тази и предишната зима, в къщата където живеем в момента/на родителите ми/, бяхме с такова. Като "бивша софиянка", свикнала на ТЕЦ, мога да кажа, че този вариянт е даже по-добър! За по-евтин - не зная, защото в къщата отопляваме 3 етажа по 100-110 кв.м. и в студуните месеци сме стигали до 400лв., но пък е много удобно.
   В новия апартамент на есен ще поставяме същото парно/ сега само оставихме "дупчици" за тръбите и радиаторите. Газовото "тяло" е с размери някъде около 60/45/45 и може да се сложи в шкаф, но ние ще му направим такъв на терасата. Ще захранва 4 радиатора, с по 12 ребра + бойлера. Общо взето това си е като стандартно парно, с много висока защита, разликата е само, че се захранва с пропан-бутан/обикновени бутилки/. По наши сметки/все пак веднъж вече сме го правили/ ще излезе за 100кв.м.-2000-2500лв. С климатици определено е по-скъпо! И първоначално , а и за самите сметки, а и те трябва да се включват и изключват, а тази система, веднъж настроена, не предполага никакъв друг ангажимент/изключвам самата суровина/.

# 16
  • Мнения: 26
Мама на Ваньо и Ники, може ли да кажеш, от къде може да  се купи такова нещо или фирмата, която ги произвежда. Звучи прекалено хубаво, за да е истина!

# 17
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
  Ние го видяхме за пръв път на "Стройко" преди 3-4 години и баща ми се "запали", макар, че вече имахме парно с голяма камина/водна риза/.Просто ни беше омръзнала хамалогията с дървата, макар, че с дърва е почти без пари!Това, което в момента ползваме е доста по-голямо от описаното от мен в предишния пост, защото е предвидено за 400-500кв.м.Все още имаме един необитаем етаж. Та...,взехме си каталози и координати и го умувахме още година. Настоящата инсталация закупихме от Бургас, защото ние сме в една вилна зона до Несебър и вече две години се ползваме от удобствата й!Довечера ще помоля баща ми да изнамери координатите, още повече, че скоро отново ще ни трябват и на нас и ще ги напиша, но мисля,че ако "попитате" чичко ГУГЪЛ, той също ще има информация! Аз мога да помотна най-рано довечера!
   Иначе, го препоръчвам с две ръце, защото е по-удобно и от ТеЦа! Настроили сме го да поддържа 23градуса през деня, а нощем-18.Сутрин в 6 часа/когато ставаме, затоплени от завивките, се включва, до към 8 часа на 25 градуса, а после само си изравнява температурата. Има си и дистанционно, но аз, честно казано хич не му разбирам!

# 18
  • Мнения: 206
И мен ме пишете при тези дето ще се нанасят само на акт 15.Дори не си представях че ще е толкова трагично  #2gunfire

# 19
  • Мнения: 2 885
Не знам за какъв мухъл говорите, нямаме такъв.
Другото се преживява.

# 20
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 26
Ще трябва да следя тази тема. Най-вероятно и аз ще съм в това положение тази зима. Само се чудя дали няма опасност за електроуредите с този временен ток.

# 21
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
Мама на Ваньо и Ники, може ли да кажеш, от къде може да  се купи такова нещо или фирмата, която ги произвежда. Звучи прекалено хубаво, за да е истина!
Тази вечер няма да стане! Остава за утре вечер-евентуално.  Обещавам!

# 22
  • Мнения: 207
Ох при мен това слава на бога вече мина.Поминалата зима живяхме така #2gunfire,близо 7 месеца.10 семейства от общо 60.Тока гаснеше през часове.Разбрахме се да икономисваме,пускаш фурната,гасиш всичко останало,пускаш бойлера пак гасиш-кошмар.Гадното беше,че останалите собственици си ремонтираха на наш гръб жилищата и когато дойде общия ток 10 000 отказаха да платят.Разделихме си тока живущите,защото от това зависеше бързото взимане на акт 16.Тежка зима беше.Детето беше 5 години,не е боледувал повече.Купихме влагоуловител и що вода събрахме не е истина.Паркета ни се надува два три пъти и мухъл е избивал,но само там където има близо нещо до външна стена.Не ни е било студено,защото изолацията е много добра на блока.Вече две години ще станат на есен и все още хората ремонтират жилищата,понякога направо е кошмар.Няма събота,неделя.От личен опит бих ви посъветвала да изключите от таблата тока на апартаментите в които няма живеещи за да облекчите натоварването,а и после да не стане като при нас със сметката.Даже съм виждала с очите си как си пускат климатиците да си сушат жилищата до като ние живеем на "дискотека",а после не дадоха и една стотинка за ток.Добре,че вече само си спомням за това Hug

# 23
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не знам за какъв мухъл говорите, нямаме такъв.
Ми късметлийка си. Аз не познавам някой в ново жилище да не се е оплакал от мухъл. При нас избиваше само на една стена, под северен прозорец, но има и жилища в които положението е трагично. А иначе, преживява се, щом нямаш избор. Но е доста гадничко.

# 24
  • Мнения: 2 885
Явно PVC дограмата е проблем. Сложила съм си естествен дъбов лепен паркет, но основата изсуших с големи влагоуловители. Последните ми струваха по 30 лв. наем на ден за машина, намерих контакт от форума на сайта http://www.napravisam.bg/. Не сложих паркет докато не стигна определен % влажност плочата. Издържа се времянката, но всички спахме и живеехме в една стая /другите не отоплявах/.

# 25
  • Мнения: 206
Гадното беше,че останалите собственици си ремонтираха на наш гръб жилищата и когато дойде общия ток 10 000 отказаха да платят.Разделихме си тока живущите,защото от това зависеше бързото взимане на акт 16.Тежка зима беше.

Често се случва.С мои близки се случи по-същия начин и затова съм решила да си монтирам контолен електромер , което не означава , че пак някой няма да иска да си плати .

# 26
  • Мнения: 2 100
Газовата печка не е добро решение-много влага има с нея. Вярно, локалното парно е идеален вариент (с газов котел или камина на твърдо гориво), но направата му излиза доста скъпо (ориентировъчно за 1 апартамент, тристаен, 75кв. излиза около 4500 парно на твърдо гориво), а и има голямо къртене за полагането на тръбите. И ако няма как да заделите толкова пари, това също не е решение към момента. Според мен едиствения вариант, който в същото време ще ви спаси от студени зимни нощи и влага е печка на дърва и въглища тип Чудо. Топлят много, излиза доста евтино. Такава топлина няма просто. Развивали сме в нас Т от 30 градуса  Embarassed Чувала съм изказвания, че цапало.  Whistling Е, ние 3 години сме с такава печка, стените и тавана ни са бели и си е чисто.  Wink За мен това е най-удачното в ситуацията.

П.С. Ако ще се нанасяте преди А16 си сложете контролен електромер, за да си знаете колко ток сте си хабили и да не плащате за чужд ток.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт