Помощ, данъчни!

  • 30 075
  • 71
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Доколкото разбрах, декларацията, която не е подадена е нулева, съответно не поражда задължения. В случая не виждам кой, кого и защо да спира на границата.

vili_2703  малко вероятно е отнова да те потърсят за подаване на декларация. Друг е въпроса, че при неоткриване на нарушителя, акта може да се състави и в негово отсъствие - чл. 40 от ЗАНН /Чл. 40. (1) Актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване или установяване на нарушението.
(2) Когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие.
(3) При липса на свидетели, присъствували при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.
(4) Когато нарушението е установено въз основа на официални документи, актът може да се състави и в отсъствие на свидетели.
/

Евентуално при ревизия може да се санкционира дружеството, но в случай, че не е изтекъл 2-годишния давностен срок от извършване на нарушението - /Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;.../


Фирмата на баща ти не подлежи на други по-тежки наказания и предприемане на посочените от Аisha мерки. Те се прилагат само върху фирми със задължения към държавата и то в големи размери.


# 46
  • Мнения: 835
Тя не знам какво е, няма фирма, но дава магазин под наем и всяка година си го декларира, но тази забрави и сега е в ужас!
Ами вероятността да я хванат е доста голяма.
Защото наемателите, вероятно фирма, едва ли ще пропуснат да си включат наема като разход за годината и да декларират лицето, на което са  го изплащали.
 
Значи е по-добре да се предаде доброволно и да си подаде декларация, макар и със закъснение.А колко ли е глобата?

# 47
  • Мнения: 3 922
Значи е по-добре да се предаде доброволно и да си подаде декларация, макар и със закъснение.А колко ли е глобата?
Не. Първо да говори с наемателя, дали си е декларирал наема - дали си е подал заедно с годишната декларация и Справка за изплатени суми по извънтрудови правоотношения.

# 48
  • Мнения: 835
Благодаря  bouquet

# 49
  • София
  • Мнения: 1 727
За да бъде всичко най-готино, днес отидох в НАП, но една служителка ме уведоми, че моя човек е в болнични тази седмица и за доказателство ми показа бюрото му - отрупано с папки.
Казвам: "Ама мен ме викат в 7-дневен срок", тя: "Спокойно, нЕма страшно".

Въобще, получих поредното доказателство, че всеки си прави каквото си иска... Ще поживеем и ще видим другата седмица.

# 50
  • Мнения: 917
На мен няколко адвоката, ми казаха, че няма смисъл да се обжалва. Confused
Мисля сама да обжалвам, но се чудя дали да напиша всичко в жалбата или на заседанието се казва  newsm78
Четох и за писмени бележки, но незнам кога мога да ги дам  Confused

# 51
  • София
  • Мнения: 1 727
За протокола, ходих в данъчното, срещнах се с инспектора. Не е в неговата компетенция да определя глобите - само ти попълва документите, ти ги подписваш и ти казва да си чакаш акта.
Понеже бях доста притеснена, питах го дали няма смегчаващи вината обстояталства, той ме успокои, че обикновено шефът му правел актовете за минимална сума - 20-30 лева.
Дори пое ангажимент да ми се обади по телефона, за да ми каже колко ми е акта, дори колко данък и лихви дължа. Тъй като вече мина една седмица, предпхолагам, че направо по пощата ще си го получа.
Доста съм обнадеждена, пък да видим.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 727
70 лева ми е глобата, днес си получих решението

# 53
  • Русе
  • Мнения: 785
Привет,
Извинявам се че, използвам чужда тема  Blush - Докато се рових за моя проблем с данъчните, случайно попаднах тук.
Та, накратко... Миналата седмица и аз получих "честитка" за неподадена годишна декларация (нулева - за 2008г.) на ЕООД. В крайна сметка, след 2-дневни разправии, ми написаха акт за констатирано нарушение и се наложи да подам декларацията... Но не мога да се примиря с това  Close, защото ситуацията е следната:
Аз не съм собственик на ЕООД-то. Собственикът е чужденец, който не живее в БГ, поради което, когато фирмата беше регистрирана през 2001г, в съдебното решение като упрвители и предтсвляващи сме вписани и двамата. Отделно, аз имах трудов договор като управител. През 2004г, въпросният господин се отказа от бизнеса си, като дори не благоволи да дойде в България, за да си уреди нещата. Аз тъкмо бях излязла в майчинство, когато ми сервира, че целият офис, включително и аз, сме уволнени! Shocked Наложи се, както съм в майчинство, да уволня всички служители и да оставя само себе си, за да мога да получвам полагащото ми се майчинство, като съответно сама заплащах здравните си осигуровки и банковите такси. От тогава фирмата не е имала дейност, и аз съм подавала нулеви декларации, както му е реда, до момента, в който майчинството ми изтече (началото на 2006-та). Веднага след това, закрих фирмената сметка и прекратих трудовия си договор като управител.
Стана ясно, че въпреки това, аз съм задължена наравно със собственика (всъщност само аз!, защото той дори не фигурира в регистрите на НАП) да продължа да подавам данъчни декларации и сега ще ми наложат глоба за неподаване в установените срокове #Crazy.
Меко казано, съм бясна! Да плащам глобите на безотговорен човек, който при това ме е уволнил (да подчертая, че и съпруга ми беше сред освободените служители през 2004-та, когато синът ни беше на 4 месеца).
Не поддържам връзка с този човек, нямам намерение да се свързвам с него, след грозните му изпълнения, а още по-малко - да се занимавам с фирмата му! Crossing Arms
Консултирах се адвокат, и се оказа, че единствения начин да се "оттърва" от него и от тази фирма, е като я пререгистрирам и след това се отпиша като управител, което пък е пълно безумие, при положение, че тя подлежи на ликвидация по всякакви критерии. Значи, за да се махна от цялата каша (след като платя и глоба), трябва да създам фирма-фантом... ooooh!

Така че, всеки съвет би ми бил от полза. Praynig
Мился, че не е изтекъл 3-дневния срок за възражения (от четвъртък е акта), но доколкото разбирам от прочетеното, възражението само може да помогне  да не постановят повече от минималния размер и няма възможност да се "размина" с предупреждение? На кого трябва да представя това възражение и под каква форма (писмено, в свободен текст, да прилагам ли някакви документи)?
Съответно за 2007-ма също не съм подавала декларация, но за нея не са ме търсили - доколкото разбирам, давността за нея е 31.03.2010г. или греша? Значи, ако реша да пререгистрирам фирмата и да се залича от нея Tired, е добре да изчакам след тази дата, за да не ме глобят за повторно нарушение?  ooooh!
Изобщо да предприемам ли нещо, или да продължа да подавам декларации и да чакам фирмата да отиде на служебна ликвидация (с която пък, изобщо не желая и нямам възможност да се занимавам!)... Абе, пълна каша. Tired
Извинявам се за дългото писание, но не мога да се примиря предвид всички обстоятелства, пък и 500лв хич не са малко. Close

# 54
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
не пререгистрирай фирмата в никакъв случай Naughty догодина служебно ще отпишат фирмата и няма повече да се занимаваш с нея. Щом фирмата няма дейност от няколко години предполагам,че ликвидацията няма да отнеме много време.Това е най-доброто решение според мен Peace.

Последна редакция: нд, 06 сеп 2009, 19:15 от jakinik

# 55
  • Мнения: 183
и аз мисля, че не трябва да я пререгистрираш - ще вземат да те олепят с още 2 неподадени декларации и ако данъчните решат да се заяждат ще намерят под вола теле. Трябва ти добър счетоводител-тук http://www.odit.info/ писа ли?

# 56
  • Русе
  • Мнения: 785
Благодаря за мненията, момичета!
И аз мисля, че е безумно да пререгистрирам фирмата, след като няма дейност. Не ми е проблем да й подавам декларации щом трябва, само при това служебно ликвидиране, се притеснявам - да не тръгнат да ми правят ревизии и под вола теле да търсят... Не че, има нещо нередно, ама ако решат да се заяждат, ще намерят за какво... А собственика, по никакъв начин не заслужава да си троша времето и нервите с фирмата му, след като така безогледно заряза всичко и ме насади на пачи яйца... #Cussing out Всъщност, адвокатката (която ми е приятелка), ме посъветва да пререгистрирам, точно за да се оттърва от евентуални проверки и да престанат да ме търсят във връзка с тази фирма, не за друго, а защото е в час със ситуацията и вижда колко нерви ми коства всичко това...
Тези служебни ликвидации може да се проточат с години и като нищо може и с разходи да са свързани, а тогава вече ще е късно да се измъкна... Rolling Eyes Не мога да си позволя да плащам за безхаберието и безотговорността на тоя индивид, наистина!
Сега се чудя, да ходя ли да правя възражения, или няма смисъл.... Tired
В odit.info, нямам намерение да пиша..., че ще ме изядат с парцалите.  Wink

# 57
  • Мнения: 183
Да тя е права, че само една пререгистрация може да те измъкне от "поста" управител, което всъщност е важното. Обаче не съм сигурна, че ще спрат да те търсят за периода, в който си била такава. Вие как сте управители - заедно и поотделно ли? Имаш ли срок на пълномощните? Можеш ли да докажеш, че си била в невъзможност да бъдеш изрядна? Ако имаш някакви подобни козове добре е да направиш възражение. Освен това дали сега си в състояние да направиш пререгистрацията- трябват ти нотариално заверени Г1 и А4 или си съставител? Абе много е увъртяно.

# 58
  • Русе
  • Мнения: 785
Ами, заедно и поотделно сме управители (той рядко беше тук, затова така го направихме), нямам срок на пълномощие, просто сме вписани и двамата в решението, но естествено него никой не го търси  Close. Трудовият ми договор като управител е прекратен в началото на 2006, като от края на 2003 съм била в болничен и след това 2 години майчинство, без изобщо да се връщам на работа, само съм подавала данъчни декларации... Веднага след прекратяването на договора, съм подписала договор с настоящата ми фирма и почти веднага(след 5 раб. дни) съм излязла в нов болничен за бременост и раждане и съответно второ майчинство след това. Това, обаче не касае конкретната декларация (за 2008-ма) и едва ли отпуска по майчинство може да е извинение. Rolling Eyes
Не знам какво е Г1 и А4. Embarassed, но не може да нямам никакви права, след като имам такива "задължения". Не знам дали преди пререгистриранията е можело да направя нещо по съдебен ред, да ме заличат от тази фирма, след като е прекратен и трудовия ми договор (то, тогава съм се занимавала с бебета и хич не съм и помисляла за такива работи  Blush). Собственикът нито има намерение да идва в страната, нито може да бъде открит, и явно аз трябва да плащам за това сега. Tired Бясна съм, просто! Twisted Evil
Мислех, че най-големият ми коз е прекратеният договор, и инспекторката представи документи пред юристите, че съм освободена, но естесвено "не мина". Ако мога да претендирам за някаква морална справедливост (че ме глобяват, след като съм била фактически уволнена), да ходя да възразявам..., ама след като юридически не стоят така нещата, струва ли си, да се занимавам? ooooh!

Благодря ти за вниманието, mamaV007bouquet

# 59
  • Мнения: 183
когато трудовия ти договор е бил прекратен е трябвало да се направи нова съдебна регистрация, тъй като това са данни, подлежащи на вписване. Е, ти как би могла да го направиш при положение, че не си могла да осигуриш решение на собственика, общо събрание и пр. неща - повечето са описани в дружествения договор (и най-добре приятелката ти да каже още какви формалности не си била в състояние да направиш). По тази логика могат да те цакат с всичко, което им хрумне, че е трябвало да става. Обжалвай!

Общи условия

Активация на акаунт