Отговори
  • Мнения: 52
Тук се включват основни разходи- храна, дрехи, козметика, лекарства, ток, вода, тел. Не се включват пътувания и луксозни вещи. Тоест с колко в България човек може да живее нормално без лишения, но и без излишества. Естествено става въпрос за някакви средни стойности(защото за всеки е различно).

# 1
  • Мнения: 212
Мисля, че във форума има много теми за семейният бюджет.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Добре, а кое е луксозна вещ? Бижутата примерно - ок, цигари, парфюми и пр. Но да речем медицинската кометика лукс ли е при положение, че имаш алергична кожа и не можеш да ползваш обикновена? И пътуванията - откога почивката е излишество Confused Ако само бачкаш, в крайна сметка се сдухваш и същите пари ги даваш, само че за лекарства, вместо за забавления Confused
Ще гласувам, но с уточнението, че за мен тези неща не са излишества.

# 3
  • Мнения: 473
Минимума според мен е 400-700 лв, нормално - 1000 лв, лукса е далеч над тези суми.

# 4
  • Мнения: 52
Ами политиците се опитват да ни убедят че видите ли с еди колко си на месец българина може да живее нормално. Просто искам да видя самия българин какво мисли по въпроса.
Белинда това е един универсален случай. Естествено че има хора със сериозен здравословен проблем за които да речем са необходими много повече пари за лечение. Но тук съм имала предвид един обобщен случай, с колко можеш да живееш без да мизерстваш, но и без да потъваш в лукс. Аз имам някава идея но да видим какво ще покаже анкетата.

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Гласувах с последната опция. За София става въпрос, не знам за по-малките градове как е.
А политиците нека да се пробват те да живеят с това,  което препоръчват на другите  Twisted Evil

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 11:12 от Unknown_lady

# 6
  • Мнения: 1 043
1000 лева на човек

# 7
  • Мнения: 4 965
Като приема за излишества единствено луксозните вещи от типа на маркови дрехи и обувки, маркови парфюми, екзотични пътешествия, бижута и т.н., но включвам не-лишаването от основните неща /т.е. без спиране на парното, ограничаване на ползването на консумативи, редовното купуване на среден клас козметика, дрехи и обувки, покупката на необходимите уреди за дома, наличието и поддръжката на среден клас автомобил, кратките почивки, необходимите евентуално лечения и т.н./. Това е при наличие на собствено жилище /защото наем или изплащане на жилище променят рязко картината/.
За мен минимумът е около 800-1000 лв. на човек от семейството.
За всички допълнителни неща и то пак без супер екзотика - около 1-2000 лв. на човек. Peace
Иначе, колкото повече, толкова повече - обичам да не се лишавам от нищо и се старая да си го осигуря.

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 14:07 от azaf

# 8
  • София
  • Мнения: 15 457
С 1160 лева на месец живеем трима души.В тази сума няма дрехи,обувки,транспорт,пътувания.Има само храна,лекарства, цигари и сметки, за някои от които  съм доста закъсняла с плащането.Ако имах поне още 500 отгоре щях да съм напълно доволна, защото с тях ще си плащам сметките навреме...

# 9
  • Мнения: 2 131
Повече от 1000лв. за да живееш нормално и да си позволяваш разни удоволствия!

# 10
  • София
  • Мнения: 7 990
Мисля, че средно на човек трябва да е над 1000 лв. Това е, за да живее нормално и да не се замисля за битовизми от сорта "дали да си купя месо?", "дали да си купя гащи и дезодорант или да изчакам за след 3 месеца?".

# 11
  • Мнения: 32
Аз мисля че минимума е 600 лв на човек, като тук включвам само най-необходимите разходи.

# 12
  • Мнения: 1 168
Ами много зависи за колко членно семейство иде реч /освен всичко останало/, тъй като има разходи, които да горе-долу константа, но разхвърляни на човек намаляват сумата.

# 13
  • Мнения: 198
Много е относително.Както писахте-зависи от това здрав ли си,имаш ли собствено жилище, но и колко деца и на каква възраст имаш, помагаш ли на родителите си.
Тук въпросът по скоро е защо издръжката на живота ни не е съобразена с нивото на доходите в страната.

# 14
  • Мнения: 5 370
Предпоследна опция-ако няма кредит някакъв семейството.
Последна-ако има такъв. Лично мнение.

# 15
  • Мнения: 5 940
Според синдикатите около 500 лв., те изследват цялата потребителска кошница.

# 16
  • Мнения: 5 370
Според синдикатите около 500 лв., те изследват цялата потребителска кошница.
Ама за човек ли?
Цитирана е тази сума?

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Моето тричленно семейство живее на месец с около 1800 лв (600 лв/човек) - не се лишаваме от нищо, нямаме кредити, живеем в собствено жилище. Голяма част от заплатата си успявам да спестя. Явно се справям много добре с управлението на семейния бюджет.

# 18
  • Мнения: 5 940
Според синдикатите около 500 лв., те изследват цялата потребителска кошница.
Ама за човек ли?
Цитирана е тази сума?
За човек. Изследват се жизненонеобходимите стоки, някакъв минимум за нормално съществуване.

# 19
  • Мнения: 5 370
Ясно. Значи, за трима, това дава 1500.

Не е много....зависи и къде се живее, де.

# 20
  • Мнения: 5 940
Ясно. Значи, за трима, това дава 1500.

Не е много....зависи и къде се живее, де.
Да, зависи къде се живее, какви са ти навиците, какво е твоето лично възприятие да живееш добре. На мен тези пари ми се струват съвсем недостатъчни, но пък харча и за глупости, които мога да си спестя.

# 21
  • Мнения: 2 757
Аз гласувах с 400-500 лв, но това е с уговорката, че живееш с друг човек, а не сам, и че не плащате квартира, заем или нещо от сорта, а си живеете в собствено жилище. Ако е сам човек на квартира минимумът е 1000.
Живея в Дания и по други стандарти, и въпреки, че пари не ми липсват дори за капризи определено имам впечатления, че в БГ се харчат много пари за не дотам нужни неща, но на българите им се струва, че са в пълното си право да ги изискват.
Така че изборът ми от анкетата е обяснимо защо не съвпада с избора на българите, живеещи в БГ.

# 22
  • Мнения: 2 757
Моето тричленно семейство живее на месец с около 1800 лв (600 лв/човек) - не се лишаваме от нищо, нямаме кредити, живеем в собствено жилище. Голяма част от заплатата си успявам да спестя. Явно се справям много добре с управлението на семейния бюджет.

По скоро другите не се справят добре. Хората просто хем не могат да си направят сметка на парите, хем са лакоми

# 23
  • Мнения: 2 757
Според мен дали помагаш на родители или който и да било не се включва в сметката.
Освен това ми е интересно какво толкова ви притесняват парфюмите примерно. По колко парфюми нормално си купувате на месец. Аз с един марков от 100 мл спокойно изкарвам година като се пръскам при всяко излизане. Колкото и да е скъп при това положение, няма никакво значение

# 24
  • Мнения: 15 187
имам впечатления, че в БГ се харчат много пари за не дотам нужни неща, но на българите им се струва, че са в пълното си право да ги изискват.

Би ли конкретизирала! Интересно ми е мнението на човек извън страната.

# 25
  • Мнения: 139
Повече от 1500 лева, в които не включвам дрехи и обувки струващи на 10 лева, а под косметика имам предвид сапун, шампоан, паста и вода за уста, дезодорант, 1 парфюм годишно, крем за лице за топлото време (на цена 5-6 лева) и крем за ръце за зимата (на цена 2-3 лева).
Ако има наем/заем и или възрастни и болни родители - ох, на мен биха може би ми стигнали 3000-3500, ама нямам.

# 26
  • Мнения: 32
Ами на мен 1000 на месец също ми се струват много. Значи за тричленно семейство двама възрастни и едно дете ще им трябват 3000 лв???
Според мен тука не се има предвид заеми, наеми, помощ за родители. Естествено че ако имаш голям заем или хронично тежко болен в семейството разходите скачат до небето. Тогава може и да са над 1000 на човек. Ама иначе ми се струва ненормално.

# 27
  • Мнения: 32
1500 на човек ли имаш предвид?

# 28
  • Мнения: 5 577
Зависи от 'човека' - ние сме двама възрастни, и две деца, едното бебе.

За бебето отиват макс. 200 лв на месец, защото от голямото и от приятелки имам всичко необходимо - дрехи не съм купувала. За ад. мляко, памперси, каши, сокчета, пюрета не купувам, готвя и.
Баткото може цяло лято да кара на таратор и кайсии, сладоледи. Предполагам, че и за него отиват около 200 лв, не съм смятала.

 Tired Големият разход в нас съм аз.  Mr. Green Аз съм тази, която се глези.
Мъжа ми горкия, и той не е по разходите.

 

# 29
  • Мнения: 32
Вергилия права си . Децата консумират по-малко от възрастните и за тях има по-малко разходи. Ето една примерна разбивка за тричленно семейство, което не пести от нищо:
Основна храна- 500 лв на месец.
Хранене на работа- по 100 лв на човек - 200 лв
Излизане по заведения - 4-5 пъти по 30 лв 150 лв
Ток, вода, стационарен телефон-300лв
Мобилни телефони- за двама 100 лв
Вестници , списания- 100лв
Козметика, препарати- 150лв
Бензин, газ- 150 лв
Интернет, кабелна- 80лв
Хоби, развлечения, спорт- 150 лв
Общо 1880 лв
Като се има предвид че тока не е 300лв през цялата година, вестници, списания, излизане по заведения може и да се намалят наполовина или да се пропуснат, храненето на работа на мен не ми излиза по 5 лв, а по 1.50 изобщо мисля че това е един доста отпуснат бюджет, и както се вижда излиза по 625 лв на човек.

# 30
  • Мнения: 2 803
Не може да се каж с точност. Зависи от хиляди фактори. Аз гласувах окло 500-600 лв, но за основните неща. Като изобщо не включвам разходи по обучение, частни уроци, кредити, спестяване за жилище, обзавеждане на дома и др.

# 31
  • Мнения: 2 757
имам впечатления, че в БГ се харчат много пари за не дотам нужни неща, но на българите им се струва, че са в пълното си право да ги изискват.

Би ли конкретизирала! Интересно ми е мнението на човек извън страната.

Не мога да конкретизирам. Просто българите се доближават до циганите (не всички, има и изключения разбира се) по това, че живеят ден за ден. Днес има - яж, пии и се весели. Просто не си правят сметка. Оказва се, че за храна и ежедневни разходи горе долу им стигат парите, но за нещо по скъпо не остава, защото не са спестили когато са могли. Не умеят да пестят и да си правят сметка, това имам предвид. Разсъждават като милионери, искат всичко да имат и мислят че им се полага. В Дания хората не ходят по кръчми толкова, колкото българите примерно. За много българи е  нормално да вечерят почти всяка вечер навън. И после нямали пари за апартамент и за почивка щото заплатите им били малки. Път те хич не са малки, просто не са неизчерпаеми. Там им е проблемът. Колкото и да имат все не им стига. Тукашните хора и на малко се радват.
Ние 5 членно семейство за храна примерно харчим около 750 - 800 лв без да се лишаваме от нищо. Може дори с по малко да минем, ако синът ми не се е ралзигавил и да изка за обяд в детската всевъзможни млекца, плодови пръчки, бисквитки и т.н. изгъзици, а си яде както другите деца филийката с нещо.  На ресторант можем да ходим всяка вечер, но го правим 2 или 3 пъти месечно. Понякога дори по рядко. Но има българи, които ако не идат днес на кръчма, дори една бира да изпият с картофки  се чувстват едва ли не прецакани от живота.  Naughty Ние примерно такива усещания и нужди нямаме. Пием си бирата на двора и не се оплакваме, че животът се е отнесъл зле с нас, че държавата ни преебава и т.под.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 276
имам впечатления, че в БГ се харчат много пари за не дотам нужни неща, но на българите им се струва, че са в пълното си право да ги изискват.

Би ли конкретизирала! Интересно ми е мнението на човек извън страната.

Не мога да конкретизирам. Просто българите се доближават до циганите (не всички, има и изключения разбира се) по това, че живеят ден за ден. Днес има - яж, пии и се весели. Просто не си правят сметка. Оказва се, че за храна и ежедневни разходи горе долу им стигат парите, но за нещо по скъпо не остава, защото не са спестили когато са могли. Не умеят да пестят и да си правят сметка, това имам предвид. Разсъждават като милионери, искат всичко да имат и мислят че им се полага. В Дания хората не ходят по кръчми толкова, колкото българите примерно. За много българи е  нормално да вечерят почти всяка вечер навън. И после нямали пари за апартамент и за почивка щото заплатите им били малки. Път те хич не са малки, просто не са неизчерпаеми. Там им е проблемът. Колкото и да имат все не им стига. Тукашните хора и на малко се радват.
Ние 5 членно семейство за храна примерно харчим около 750 - 800 лв без да се лишаваме от нищо. Може дори с по малко да минем, ако синът ми не се е ралзигавил и да изка за обяд в детската всевъзможни млекца, плодови пръчки, бисквитки и т.н. изгъзици, а си яде както другите деца филийката с нещо.  На ресторант можем да ходим всяка вечер, но го правим 2 или 3 пъти месечно. Понякога дори по рядко. Но има българи, които ако не идат днес на кръчма, дори една бира да изпият с картофки  се чувстват едва ли не прецакани от живота.  Naughty Ние примерно такива усещания и нужди нямаме. Пием си бирата на двора и не се оплакваме, че животът се е отнесъл зле с нас, че държавата ни преебава и т.под.

NikiFin, изобщо нямам желание да споря с теб и да те апострофирам, но за някои неща не мисля, че си права. Казвам го като човек, който живее в Бг.
Средните заплати (които вземат повечето българи) наистина са малки.
Това, че в Дания се задоволявате с по-малко - също не го вярвам. Може би липсва тази показност, която доста новозабогатели показват в Бг, но че при вас живеете с по-малко удобства - не мисля.
.....Твърде общо говориш за българите, според мен..... Нали и ти си българка?  Wink
не всички българи (дори със средни доходи) се оплакват.  Peace До човека е. Както, предполагам, и при вас.

# 33
  • Мнения: 2 757

NikiFin, изобщо нямам желание да споря с теб и да те апострофирам, но за някои неща не мисля, че си права. Казвам го като човек, който живее в Бг.
Средните заплати (които вземат повечето българи) наистина са малки.
Това, че в Дания се задоволявате с по-малко - също не го вярвам. Може би липсва тази показност, която доста новозабогатели показват в Бг, но че при вас живеете с по-малко удобства - не мисля.
.....Твърде общо говориш за българите, според мен..... Нали и ти си българка?  Wink
не всички българи (дори със средни доходи) се оплакват.  Peace До човека е. Както, предполагам, и при вас.



Казах повечето българи, не всички. Къде живея няма значение. Може да живееш сред някакви хора, но изобщо да не ги познаваш. Аз познавам българите прекалено добре. Отделно общувам с българи нон стоп, най малкото тук във форума. Чети мнения и ако имаш акъл си прави изводи. На мен лично не ми е нужно да поживея сред свине в кочината им за да знам как живеят. Има си други начини за информиране.
Аз може да съм родена в БГ, но не се имам за българка, манталитетът ми определено не е бил и не е български.
А за оплакване хич не ми говори. Българите се оплакват нон стоп и за всичко. Може да имат повече от един средностатистически датчанин, но пак ще се оплакват, а той няма да го направи. Това си културата в БГ.
Ще ти дам пример и за обратния случай на по гореописания от мен. Имам приятели, които само се оплакват, че нямат пари едно кафе да изпият. И хоп, след месец си купят я кола, я на скъпа почивка заминат. Начи все пак са имали, просто си къткат. Хубаво, с къткане се купуват големи неща. Ама що само реват, че нямат пари.  Такова нещо тук не съм срещала. Всичкото са реални примери и това, че не ги признаваш не променя фактите. Предполагам няма да се мъчиш да ме убедиш, че не познавам такива хора, за които пиша  Grinning

# 34
  • Мнения: 5 370
А така сега, и свине в кочина сме били. ooooh!
Ники Фин, моето лично мнение е, че ПРЕКАЛЕНО МНОГО четеш форуми, та...си влязла в няакъв измислен свят ли, сериал ли....ми слезнИ, викам аз.
Форумът НЕ Е и никога НЕ Е БИЛ представителна извадка на обществото. Ако ти си градиш някакви представи за реалното състояние на нещата на база форумски писания-то леле, та мале...... ooooh!

# 35
  • Мнения: 2 757
А така сега, и свине в кочина сме били. ooooh!
Ники Фин, моето лично мнение е, че ПРЕКАЛЕНО МНОГО четеш форуми, та...си влязла в няакъв измислен свят ли, сериал ли....ми слезнИ, викам аз.
Форумът НЕ Е и никога НЕ Е БИЛ представителна извадка на обществото. Ако ти си градиш някакви представи за реалното състояние на нещата на база форумски писания-то леле, та мале...... ooooh!

Къде съм написала, че сте свине бе. Най малкото нямате по 4 крака. Или вече сте проимали  Laughing Др седмица заминавам за БГ и ще видя до къде сте я докарали.
Форумът си е чиста представителна извадка на по добрата част от българите, щото има и неграмотни, които не могат да пишат сигурно, камо ли Инет да позлват. Ама ние с тях не се сравняваме, нали. Но впечатленията ми не са само от форума. Просто форумът ги потвърждава. Българинът си един и същ и във форума, и на живо.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 033
 Joy Joy Joy

Ники, Ники, вие там, пък ние тук.... Вашият манталитет, а моят , ако знаете...  Зарежи форумите, мацка, вземи прочети малко Алеко. Като попрочетеш , ще се сетиш кой разказ визирам.  Peace Или няма... Joy

# 37
  • Мнения: 5 370
Ники е над всичко българско, все пак, лелче Ог. А Алеко е Българин. С голямо Б.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 276
NikiFin,
мога само да кажа, че обиждаш много българи, за които съдиш САМО по тези, които ТИ познаваш.
Дори и да не се чувстваш вече българка (а явно нещо повече), не мога да си обясня как е възможно да обиждаш по този начин И ХОРА, КОИТО НЕ ПОЗНАВАШ. Все пак, вероятно поне си родена тук..... Това манталитет на датчанин ли е?! ooooh!
В Бг има много качествени и стойностни хора. Който получават най-различно възнаграждение. И не се оплакват!
Аз лично съм обидена от думите ти, а имам претенции за достатъчно акъл.....

# 39
  • Мнения: 15 187

 Благодаря ти все пак за отговора, макар и доста хаотичен.
 Примера за храната, който си дала не е изчерпателен. Какъв процент от дохода ти е това? Изхождайки от фактите за средната работна заплата на час - в Дания 31.98 евро, в БГ 1.65 евро моите и твоите 800 лв са доста различни. Вярно е, че ти плащаш 50% данък от доходите си, но отиваме в друга тема.

# 40
  • Мнения: 28
Аз като бях преди година и половина в България похарчих луди пари за наем на кола за 12 дни и бензин, което за мен лично винаги влиза в не луксозните неща. Само едно пълнене беше над 50лв. И като се включат здравни застраховки, наем/изплащане на жилище, парно/ток/вода, евентуално детска градина, дрехи и храна: за един човек над 1000, за семейство ~2000, но няма да гласувам. Не включвам ходения на ресторант и почивки:)). И много зависи в кой град живееш.

# 41
  • Мнения: 2 757
Teia , така и не разбрах от какво си се обидила. Лично аз причина не съм ти дала. Ако сама си си я измислила си е твой проблем. Всеки има право да си каже мнението и да сподели опит. Ако не ти е приятно не ме чети. Каква съм такава съм, както и ти. Не се имам за повече от никой,  просто казвам кое не харесвам и не искам да се идентифицирам с Бай Ганьо. Или според теб нямам такова право  Thinking Ама ти май си комплексирана и като пречупиш всичко през комплексите си пропускаш истинския смисъл на казаното от мен.

aunt Ogg , веднага зарязвам всичко и се затрупвам с литературата на Алеко и почвам задълбочени анализи на призведенията му белким успея да стигне твоите висоти и да проумея какво има предвид мъдрата ти глава. Бе съмнявам си да си чела Алеко повече от мен ама айде  Whistling

Mama_Nana , доходът ми няма никакво значение. Тук се иска мнение за нормална издръжка. А цената на храната тук и в БГ е почти една и съща. Ако е съвсем леко по скъпа тук значи в БГ щяхме да харчим по малко пари от тук. Но аз съм в течение с цени и живот в БГ затова си позволявам да давам мнение.

eli* , е как неамането на кола да не влиза в луксозните неща бе моме. Това хората правят само като ходят по почивки. Освен това никой не си прави здравни застраховки в БГ. Нещо много си е объркала, ти пишеш за похарчени пари по време на почивка, а не в нормалното ежедневие.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 276
Teia , така и не разбрах от какво си се обидила. Лично аз причина не съм ти дала. Ако сама си си я измислила си е твой проблем. Всеки има право да си каже мнението и да сподели опит. Ако не ти е приятно не ме чети. Каква съм такава съм, както и ти. Не се имам за повече от никой,  просто казвам кое не харесвам и не искам да се идентифицирам с Бай Ганьо. Или според теб нямам такова право  Thinking Ама ти май си комплексирана и като пречупиш всичко през комплексите си пропускаш истинския смисъл на казаното от мен.


щом смяташ, че в думите ти няма нищо обидно, спирам коментара.....
защо смяташ, че съм комплексирана? Ти не ме познаваш?! Как можеш да се изказваш за човек когото не познаваш? И ако не си разбрала защо съм обидена и защо думите ти могат да обидят много други българи (не само жиевеещи в България, но и в чужбина), просто няма смисъл......
сори за спама




Последна редакция: пн, 29 юни 2009, 00:29 от Teia

# 43
  • Мнения: 28
eli* , е как неамането на кола да не влиза в луксозните неща бе моме. Това хората правят само като ходят по почивки. Освен това никой не си прави здравни застраховки в БГ. Нещо много си е объркала, ти пишеш за похарчени пари по време на почивка, а не в нормалното ежедневие.

Не го написах точно: имах предвид да имаш кола (или две в едно семейство) изплащането й/поддръжката и бензина. Застраховка, може би:))? На мен откакто падна бензина само той излиза около 100$ на месец, а в България е по-скъп. Иначе наема на кола не е задължителен, естествено. Другите неща, които написах са напълно нормални за човек, който е над 18 и не живее с родителите си: не може да се предполага, че има жилище, което е напълно изплатено.

# 44
  • Мнения: 4 300
Eli, аз живея в София, в относително краен квартал и за двете коли ( моята и на мъжа ми) се събираме сигурно в 150-200 лв месечно за бензин. Ако сравняваш с ЩАтите имай предвид, че тук разстоянията са по кратки, в общи линии квартал-център е най много 10 км, което в двете посоки при 10/100 разход на гориво прави 4 лв на ден. В момента масовият бензин е 2 лв/литър, но и доста хора карат на газ или метан, които са по евтини. За наемите на колите нямам и идея  Thinking , около мен всички имат собствени, било то по стари и евтини или нови, всеки според джоба си.
Освен това имам и здравна застраховка, направо почвам да се чудя каква българка съм  Laughing макар че този път отчасти съм съгласна с Никифин, има никак не малко индивиди, които ядат и пият като за последно и харчат всеки лев.  Имаше скоро тема дали спестяваме и доста хора отговориха, че предпочитат да живеят само днес, да си угаждат и изобщо не ги интересува какво  може да им се случи утре.

# 45
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Като никога съм съгласна с НикФин
Толкова е права, че няма де къде! Някои хора просто не си дават сметка къде изтичат парите им, но зависи от приоритетите. Например аз си пия домашна ракийка и бира на едро вкъщи, но основните пари си давам за почивки, скъпа козметика и качествена храна. Други предпочитат да ядат всяка вечер в кръчмето пържени картофки, да си пият биричката и ядат полу-фабрикати.

Не искам да обидя никого, но ми е странно да изплескваш 20 кинта дневно, които можеш да си спестиш, а да ревеш, че студената вода няма как да си платиш....

# 46
  • Мнения: 1 236
Аз гласувах за 500-600, но явно трябва да се уточни какво значи "нормална" издръжка? Трябва ли да включва имането на тухлен апартамент в центъра, нов автомобил, Прада, Гучи, Армани, iPhone, през ден ресторант... Щото май това се взема за "нормален" стандарт в България и се сдухваш ако не можеш да си го позволиш. Не критикувам, само питам за уточнение.   bouquet

# 47
  • София
  • Мнения: 4 033

Не искам да обидя никого, но ми е странно да изплескваш 20 кинта дневно, които можеш да си спестиш, а да ревеш, че студената вода няма как да си платиш....

Да де, но можеш да изплескваш 20лв в кръчмата, да си плащаш водата, че и парното и да не мрънкаш.  Hug И после да се появи някой, дето преди малко си е закачил цървулите зад вратата, и да ти обясни какъв цигански манталитет имаш. Ей така, по принцип.  Joy

# 48
  • Мнения: 2 908
Темата въобще не е добре формулирана,защото отново смятам,че под Бг се има предвид София,Пловдив,Варна или Бургас.  Mr. Green
Аз живея в малъг град в Бг и ни стигат без проблем по около 300-400 лв на човек месечно.  Peace

# 49
  • Мнения: 2 757
Каква е тази модна тенденция  напоследък като някой казва, че е съгласен с мен да подчертае е, че като никога  Laughing Ще каже човек, че само глупсоти говоря, пък то точно обратното  Grinning

aunt Ogg , хубаво си научила лафа за цървулите. Сега е време да се научиш да го употребяваш на място.  Laughing
Аз не съм виновна, че българите, които познавам са точно таквиа каквито описвам. За щастие има и други, но за нещастие не са много.

Рокси, каква е тази здравна застраховка, която си си направила  newsm78

# 50
  • Мнения: 24
Бебето човек ли е?  newsm78

# 51
  • Мнения: 4 300
Вай, сега се върнах да се прочета какво съм написала ooooh! Имах предвид допълнителна здравна осигуровка към частен здравен фонд. Поемат доста неща, които не с епоемат от Здравната каса, и работят с много болници, мед, центрове и лаборатории. Също така изплащат 80% от стойността на изписаните от лекар лекарства, очила ( пак след лекарско предписание) и т.н.

# 52
НикиФин, нищо по-българско няма в манталитета ни от това да се правим на каквито не сме, особено чуждестранци.Тази черта силно ме е отвращавала ,когато съм пътувала насам-натам.Ливанци, гърци,  какви ли не,. си пазят и се гордеят с идентичността си.Ние веднага да мимикираме, да се направим на каквито не сме, да се отречем от корена си, от мама и тати дори. Още Паисий го е забелязал- не ни е от вчера, а същностна българска черта е .Вземи го попрочети .И не те пратиха да четеш Бай Ганьо, а "Пази боже, сляпо да прогледа" от Алеко. Просто жалки са такива хора като теб, унижават и себе си и страната си. 
 А и аз какви изводи да си правя за датчаните ,като тримата, които познавам- двама мъже и една жена, не излизаха от кръчмите и почваха с пиячката от ранния следобед.

# 53
  • Мнения: 24
А и аз какви изводи да си правя за датчаните ,като тримата, които познавам- двама мъже и една жена, не излизаха от кръчмите и почваха с пиячката от ранния следобед.

Че са пичове!  Peace

# 54
  • Мнения: 2 908
Да,бебето е човек и си иска своето както всеки друг...  Rolling Eyes Ако имаш бебе-да не би да фотосинтезира и да ака от раждането само навън някъде-без памперси? Или не харчиш нищо за него? Що за тъп въпрос?

# 55
  • Мнения: 24
Да,бебето е човек и си иска своето както всеки друг...  Rolling Eyes Ако имаш бебе-да не би да фотосинтезира и да ака от раждането само навън някъде-без памперси? Или не харчиш нищо за него? Що за тъп въпрос?

Въпросът ми не е тъп, ако се задълбочиш малко в него. Бебето пие мляко от майка си, което еввентуално означава леко завишен порцион за майката, като разход. Сере в памперси и се маже с бадемово масло. Толкоз като разход. Фиксиран е един вид. Пък за искане, моето никога не съм го чул да иска, досега за пет месеца само едно единствено нещо е казало: "уаааааааааааааааааа"

Възрастният човек може да пие чилийско вино, да се тъпче с кралски скариди всеки ден, може да кара неприлично голяма кола, харчеща на месец нафта, колкото за отоплението на един детски интернат за цяла зима, може да ходи на почивки на Карибите....нали схващаш - няма таван за разходите.

# 56
  • Мнения: 4 916
Вай, сега се върнах да се прочета какво съм написала ooooh! Имах предвид допълнителна здравна осигуровка към частен здравен фонд. Поемат доста неща, които не с епоемат от Здравната каса, и работят с много болници, мед, центрове и лаборатории. Също така изплащат 80% от стойността на изписаните от лекар лекарства, очила ( пак след лекарско предписание) и т.н.



А застраховката ти от службата ли е или си я направи самостоятелно? Живо се интересува от втората опция.

# 57
  • Мнения: X
А и аз какви изводи да си правя за датчаните ,като тримата, които познавам- двама мъже и една жена, не излизаха от кръчмите и почваха с пиячката от ранния следобед.

Че са пичове!  Peace
Съгласна съм.Но защо според НикФин българите с подобни навици са четирикраки.

# 58
  • Мнения: 2 757
Съгласна съм.Но защо според НикФин българите с подобни навици са четирикраки.

Ами и аз не знам, би ли ме светнала. И не разбрах освен това, защо реши, че се правя на каквато не съм. Не ме познаваш изобщо. И по дефолт правиш всички родени в българия и българи по манталитет. Груба грешка. Аз никога не съм се имала за българка душа. И в БГ не ме приемат като българка, а като извънземно. Такова си бях такова си и останах. От къв зор да се правя на българка, още повече че не са ми симпатични като нация. Нямам ли право да си избера кои са ми симпатични и кои не. Още повече, че аз самата не съм им симпатична. За кво зорлям да се бутам където ме не искат. Чети си пътеписите и си живей в илюзии. Аз си имам собствен опит с българи, не ми е нужно друг да ми казва какви са и още по малко с кое да се гордея. Ама наистина ли не се усещаш че ставаш невъзможно нахална.  newsm78 Брех, тръгнала да ми казва с кое да се гордея и каква съм била. Нещо ти хлопа дъската. Че не само една дъска, а цяла ограда грома  Twisted Evil

# 59
  • Мнения: 212
Какви силни думи се сипят, какво чудо Laughing Понякога и да отричаш българското, то си проличава колко ти е присъщо точно в такива разговори Rolling Eyes Българския манталитет се откроява най-много с палене за глупости и с желание да обидиш събеседника си (особенно ако е нов в групата) Rolling Eyes

# 60
  • Мнения: 2 757
Какви силни думи се сипят, какво чудо Laughing Понякога и да отричаш българското, то си проличава колко ти е присъщо точно в такива разговори Rolling Eyes Българския манталитет се откроява най-много с палене за глупости и с желание да обидиш събеседника си (особенно ако е нов в групата) Rolling Eyes

Така е, точно от глупости се паля. Имам алергия, свръхчувствителност към глупости. Забелязвам, че всъщност доста народ, включително и ти сте комплексирани от това, че сте българи. Но не ви стиска да си го признаете дори, а го маскирате зад измислен патриотизъм и гордост с Бай ти Ганя и др подобни, с които никой нормален човек не би се гордял. И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire

# 61
  • Варна
  • Мнения: 276
Какви силни думи се сипят, какво чудо Laughing Понякога и да отричаш българското, то си проличава колко ти е присъщо точно в такива разговори Rolling Eyes Българския манталитет се откроява най-много с палене за глупости и с желание да обидиш събеседника си (особенно ако е нов в групата) Rolling Eyes

Така е, точно от глупости се паля. Имам алергия, свръхчувствителност към глупости. Забелязвам, че всъщност доста народ, включително и ти сте комплексирани от това, че сте българи. Но не ви стиска да си го признаете дори, а го маскирате зад измислен патриотизъм и гордост с Бай ти Ганя и др подобни, с които никой нормален човек не би се гордял. И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire

?!  ooooh!

# 62
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Така е, точно от глупости се паля. Имам алергия, свръхчувствителност към глупости. Забелязвам, че всъщност доста народ, включително и ти сте комплексирани от това, че сте българи. Но не ви стиска да си го признаете дори, а го маскирате зад измислен патриотизъм и гордост с Бай ти Ганя и др подобни, с които никой нормален човек не би се гордял. И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire
[/quote]

офф, прочетох темата оттук оттам, но за това мога да кажа само - Пази боже, сляпо да прогледа - то човекът си го е казал отдавна, де, ама някои мъдрости наистина са неподвластни на времето - чак ми се гади от такива - европейци....забрави на майка ти компотите, туршиите и сланината, айде аман от...чуждоземци..., че и акъл дават..

# 63
# 64
  • Мнения: 2 757
Поне съм прогледала. А много са си останали слепи понеже не им стиска да прогледат. Блажени слепите

# 65
  • Мнения: 1 800
Аз суках, напъвах и не мога да ги изкарам повече  от 1100 лв(обърнати от $$) като това включва наема ни от $1100/месец. Без наема сумата на човек е 675лв., това включва храна, вноска за колата, бензин, ток, вода, мобилни телефони(стационарен не е нужен) и нещо като джобни(за някой парцал, книги, козметика, зависи от какво имаме нужда през месеца). Храним се само през уикенда навън и 1-2 пъти в месеца правим еднодневни ексурзии в района. Имаме и други разходи като здравни застраховки и студентски заеми, тях не ги слагам, защото такива разходи, никой няма в Б-я.
Знам, че тук храната и бензина са по- евтини, но пък в Б-я наемите са в пъти по-малки от нашия. Да уточня купуваме качествена храна и средна класа марки козметика и дрехи. Отделно спестяваме пари за годишна ваканция.

И аз съм съгласна с първият пост на НикиФин Peace

допълвам: сега видях, че темата е за Б-я, според думите на баща ми около 700 лв са му достатъчни на месец, живее сам.

Последна редакция: вт, 30 юни 2009, 07:54 от benson10

# 66
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Мисля около 800лв на човек за да живее що годе нормално, но без излишества.

# 67
  • Мнения: 2 908
Да,бебето е човек и си иска своето както всеки друг...  Rolling Eyes Ако имаш бебе-да не би да фотосинтезира и да ака от раждането само навън някъде-без памперси? Или не харчиш нищо за него? Що за тъп въпрос?

Въпросът ми не е тъп, ако се задълбочиш малко в него. Бебето пие мляко от майка си, което еввентуално означава леко завишен порцион за майката, като разход. Сере в памперси и се маже с бадемово масло. Толкоз като разход. Фиксиран е един вид. Пък за искане, моето никога не съм го чул да иска, досега за пет месеца само едно единствено нещо е казало: "уаааааааааааааааааа"

Възрастният човек може да пие чилийско вино, да се тъпче с кралски скариди всеки ден, може да кара неприлично голяма кола, харчеща на месец нафта, колкото за отоплението на един детски интернат за цяла зима, може да ходи на почивки на Карибите....нали схващаш - няма таван за разходите.
ooooh! Схванах-ти мислиш само от собствената си камбанария-а тези,дето хранят с АМ, имат колики,купуват се капки, памперси, абе въобще не са като твоето дете-те не са бебета,щото не са като твоето-схващаш ли,ако се задълбочиш малко, че не си само в този форум с бебе,което суче и ака в един памперс на ден? А колкото до разходите на възрастните хора-погледни какво отговорих напред-точно на мен май няма какво да ми точиш обяснения,щом изкарваме с толкова, колкото съм написала.  Wink Обясни го на тези,дето изкарват с не по-малко от 800 лв на човек...

# 68
  • София
  • Мнения: 38 472
Не мога да го сметна на човек.
Аз си ги смятам така - нашите сметки - 500 лв. .
Храна и препарати - 20лв по 30 дни - 600 лв.
1100 дотук.
Козметика, дрехи и забавления - отделно.
Лекарства също отделно.

Аха, сметнах ги - 1100 : 4 човека = 275 лв.

Обаче има и още нещо. За работещ човек храна и транспорт всеки работен ден
 - 10 лв Х 22 дни = 220 лева!

За цигари и алкохол не говоря даже!

Последна редакция: вт, 30 юни 2009, 09:32 от Дилянка

# 69
  • Мнения: 24
Да,бебето е човек и си иска своето както всеки друг...  Rolling Eyes Ако имаш бебе-да не би да фотосинтезира и да ака от раждането само навън някъде-без памперси? Или не харчиш нищо за него? Що за тъп въпрос?

Въпросът ми не е тъп, ако се задълбочиш малко в него. Бебето пие мляко от майка си, което еввентуално означава леко завишен порцион за майката, като разход. Сере в памперси и се маже с бадемово масло. Толкоз като разход. Фиксиран е един вид. Пък за искане, моето никога не съм го чул да иска, досега за пет месеца само едно единствено нещо е казало: "уаааааааааааааааааа"

Възрастният човек може да пие чилийско вино, да се тъпче с кралски скариди всеки ден, може да кара неприлично голяма кола, харчеща на месец нафта, колкото за отоплението на един детски интернат за цяла зима, може да ходи на почивки на Карибите....нали схващаш - няма таван за разходите.
ooooh! Схванах-ти мислиш само от собствената си камбанария-а тези,дето хранят с АМ, имат колики,купуват се капки, памперси, абе въобще не са като твоето дете-те не са бебета,щото не са като твоето-схващаш ли,ако се задълбочиш малко, че не си само в този форум с бебе,което суче и ака в един памперс на ден? А колкото до разходите на възрастните хора-погледни какво отговорих напред-точно на мен май няма какво да ми точиш обяснения,щом изкарваме с толкова, колкото съм написала.  Wink Обясни го на тези,дето изкарват с не по-малко от 800 лв на човек...

Малко е смешно точно мъж да ти го каже, но в 95% от случаите се касае за неинформираност, неопитност, нежелание и невежество. Стига сте ми ги тикали тези АМ, "капки за колики", памперси, пюрета и подобни измислени "проблеми", все едно не можете без тях. Колкото сте по-бедни, толкова сте по-склонни да бъдете доени от една многомилиардна индустрия и да си давате последните стотинки за боклуци.  Peace

# 70
  • Мнения: 2 757
Seltakis, колкото си по беден толкова повече ти се ще да живееш като милионер. Не са бедни българите щом имат пари за излишни неща. Не забелязваш ли, че си угаждат повече тези дето сме в чужбина. И все не им стига. Беднитията е в душата. Беден е който се чувства такъв.

# 71
  • Мнения: 2 028
Права е NikFin. Познати българи, които живеят в чужбина като се връщат тук казват, че много показност има в България, много харчене за дрехи. Пример - чужденците гледат изумени българските абитуриентки на "Златни пъсъци" и се чудят да не са на раздаване на Оскари.

# 72
  • София
  • Мнения: 38 472
Seltakis, колкото си по беден толкова повече ти се ще да живееш като милионер. Не са бедни българите щом имат пари за излишни неща. Не забелязваш ли, че си угаждат повече тези дето сме в чужбина. И все не им стига. Беднитията е в душата. Беден е който се чувства такъв.

Права си НикиФин. Аз на това му викам "сиромашко мислене".

Сиромаха, като забогатее, макар и мъничко, веднага гледа да се покаже, да си угоди с най-скъпите и маркови неща, защото преди това само се е свивал.

Докато съм виждала хора, родени богати, ама наистина богати, на които не харчат толкова. Т.е. - купуват си спокойно и по-евтинки неща и си правят сметката.

Последна редакция: вт, 30 юни 2009, 14:37 от Дилянка

# 73
  • Мнения: 620
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

# 74
  • София
  • Мнения: 38 472
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

МОЛове в момента се строят най-много в бившите сиромашки държави, точно защото знаят, че хорицата малко са забогатели и са луди да харчат.

# 75
  • Мнения: 620
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

МОЛове в момента се строят най-много в бившите сиромашки държави, точно защото знаят, че хорицата малко са забогатели и са луди да харчат.

Аз питам откъде дойдоха, не къде се строят.
Строят се, за да попиваме все повече идеята, че да живееш пълноценно значи да харчиш безразборно. Ами така е, производството трябва да върви, еволюцията и тя да крета след него.

# 76
  • Мнения: 50
И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire

Божеее, толкова злоба срещу народа си, какъвто и да е той  Thinking

НикиФин, ако може само да ми отговориш, като не ти харесва българския манталитет и нация, не се чувстваш БЪЛГАРКА, защо седиш в този форум, за да се опиташ да ни покажеш колко сме зле като нация ли? Датски форуми няма ли? Ей това не мога да го разбера, познавам много хора, живеещи в чужбина, някои от тях от значително дълго време, но никога не съм чула някой да има такова отношение за родината и народа си като твоето. След като говориш тези неща тук, как ли ни представяш пред хората в Дания  ooooh! И за да не се палиш много, ще ти кажа, че с някои неща от първия ти пост съм съгласна, но после преля чашата.

Извинявам се за спама, досега не съм взимала отношения в спорове, но сега запалих и аз Simple Smile

По темата. Според мой наблюдения между 800/1000 за Пловдив, но в тях включвам и някоя дрешка от време на време, един уикенд на не много скъпо място, някое друго ресторантче през месеца, дори да останат малко за море, не много скъпо също, две коли, но без кредити, а със собствено жилище.   

# 77
  • Мнения: 212
Какви силни думи се сипят, какво чудо Laughing Понякога и да отричаш българското, то си проличава колко ти е присъщо точно в такива разговори Rolling Eyes Българския манталитет се откроява най-много с палене за глупости и с желание да обидиш събеседника си (особенно ако е нов в групата) Rolling Eyes

Така е, точно от глупости се паля. Имам алергия, свръхчувствителност към глупости. Забелязвам, че всъщност доста народ, включително и ти сте комплексирани от това, че сте българи. Но не ви стиска да си го признаете дори, а го маскирате зад измислен патриотизъм и гордост с Бай ти Ганя и др подобни, с които никой нормален човек не би се гордял. И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire
Laughing Laughing Laughing Добре, че си ти да ме просветлиш колко съм комплексирана. За мое щастие, намирам смисъл да остана, където съм родена, и благодарение на приятелите ми, въпреки финансовите недостатъци да обичам и да съм щастлива в страната си.Разбира се, злобните ти нападки са ми безразлични.Знам от опит, че по- големи комплексари са тези, които се стремят да обиждат и критикуват (а в твоите коментари има много и от двете).
И за да не спамя прекалено много: около 300 лв.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 735
700-800лв. на човек е поносимо,а колкото повече толкова по-добре. Laughing

# 79
  • Мнения: 1 236
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

Какво общо имат "МОЛ-овете" с консуматирския тип мислене? Молът просто събира магазините на едно място за удобство, за да не си губиш времето да обикаляш. Консуматорският тип мислене е това, което го има в България от доста време - меракът за показност съществува още от времето, когато всички се натискаха да пазаруват в Кореком и да се фръцкат с придобивките. Аз не знам в коя друга държава толкова много хора, които се броят за "бедни" ще дават по една заплата за една дънкова пола. Такива неща не съществуват в страните, от които идват "МОЛ-овете".

# 80
  • Мнения: 2 757
Sober_Di , нормално е да стана злобна, когато ме нападат. Явно не си забелязала, че аз никога не нападам първа. Казала съм си мнението и впечатленията от БГ като цяло. Но някои верни на стадото го приеха много лично.

pepa_k, много си наивна миличка. Фактът, че толкова народ е напуснал БГ и не иска да се връща там е показателен за мнението на тези хора за БГ. Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение. Освен това за твоя информация аз представям българите в много добра светлина. Хората като ме гледат и мислят, че всички българи са като мен. Знаеш ли колко народ е проявил интерес към БГ и я е посетил  от как са се запознали с мен. Само дето останаха разочаровани от българите и повече не искат да повторят. Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една птичка пролет не прави

# 81
  • Мнения: 620
[


Какво общо имат "МОЛ-овете" с консуматирския тип мислене? Молът просто събира магазините на едно място за удобство, за да не си губиш времето да обикаляш. Консуматорският тип мислене е това, което го има в България от доста време - меракът за показност съществува още от времето, когато всички се натискаха да пазаруват в Кореком и да се фръцкат с придобивките. Аз не знам в коя друга държава толкова много хора, които се броят за "бедни" ще дават по една заплата за една дънкова пола. Такива неща не съществуват в страните, от които идват "МОЛ-овете".
[/quote]
О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес. А, и дънковата пола не струваше една заплата, ама и тези, които даваха по половин заплата за такава, не се брояха към бедните.

# 82
  • Мнения: 1 236

О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес.

"МОЛ-ът" защо го пишеш като абревиация?
Няма никаква разлика от това да обикаляш из "МОЛ-а" и да се моткаш "из града"т.е. из "центъра". Пазаруването и мотането по кафетата е същото, просто в някои населени места няма "център" и улица с магазини, а има "МОЛ", и обратното. Това че софиянци се вманиячиха да се моткат по Витошка няма нищо общо с навика на денвърци да се прекарват цял ден в "МОЛ-а".

А за "преди" и "сега" - предишните магазини и ресторанти далеч не бяха така привлекателни като сегашните, затова не можеш да сравняваш посещаемостта на сегашните с посещаемостта на предишните.

И пак за консумеризма - там, откъдето идват "МОЛ-овете" това явление отмира и се заменя с уелбиинг и екология, опазване на природните ресурси, самоограничаване и т.н. Като бърз пример ще ти дам нещо което се вижда от пръв поглед - в западна европа преобладават малките автомобили по улиците, в източна европа преобладават джиповете.  Peace

# 83
  • Мнения: 28
Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение.

Това, което говориш наистина няма смисъл: нито си българка, нито ни познаваш добре, нито си говорител на българите живеещи в чужбина. Не трябва да си много смел за да правиш злобни забележки по интернет.

Към другите подкрепящи "конструктивните" ти критики: не сме чак толкова особени, че да бъдем най-лошата нация. За всяка може да се намери нещо за което да се критикува стига човек да има желание. По същия начин може да се дискутират американците за ипотекирането на къщи само да направят традиционна сватба за детето си или за датчаните: нямаха ли навик да използват повторно водата във ваните за да спестяват? Ние сме това, което сме, ако на някой не му харесва: има право, ако говори само за това: има проблем.

Сорри, вече няма да спамя темата и да отговарям на подобни глупости.

# 84
  • Мнения: 50
[pepa_k, много си наивна миличка. Фактът, че толкова народ е напуснал БГ и не иска да се връща там е показателен за мнението на тези хора за БГ. Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение. Освен това за твоя информация аз представям българите в много добра светлина. Хората като ме гледат и мислят, че всички българи са като мен. Знаеш ли колко народ е проявил интерес към БГ и я е посетил  от как са се запознали с мен. Само дето останаха разочаровани от българите и повече не искат да повторят. Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една птичка пролет не прави

Повече няма да коментирам твойте постове. Аз зададох въпрос, на който ти не отговори. Не съм коментирала нищо от това, което ти се опитваш да ми обясниш.

За последен път сори за спама. 

# 85
  • Мнения: 620

О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес.

"МОЛ-ът" защо го пишеш като абревиация?
Няма никаква разлика от това да обикаляш из "МОЛ-а" и да се моткаш "из града"т.е. из "центъра". Пазаруването и мотането по кафетата е същото, просто в някои населени места няма "център" и улица с магазини, а има "МОЛ", и обратното. Това че софиянци се вманиячиха да се моткат по Витошка няма нищо общо с навика на денвърци да се прекарват цял ден в "МОЛ-а".

А за "преди" и "сега" - предишните магазини и ресторанти далеч не бяха така привлекателни като сегашните, затова не можеш да сравняваш посещаемостта на сегашните с посещаемостта на предишните.

И пак за консумеризма - там, откъдето идват "МОЛ-овете" това явление отмира и се заменя с уелбиинг и екология, опазване на природните ресурси, самоограничаване и т.н. Като бърз пример ще ти дам нещо което се вижда от пръв поглед - в западна европа преобладават малките автомобили по улиците, в източна европа преобладават джиповете.  Peace


1.Пиша го така, защото така си мисля, че се пише. Може и да съм в грешка.
2. Самото прекарване на свободното време в пазаруване /изключително/ не е/ не беше традиционно за народопсихологията ни. Сега говорим за шопинг- мания, за пристрастеност сред 60% от възрастното население именно в онези западни, както казваш, държави. Говорим за стремежа да струпаш колкото се може повече престижни вещи, които дори не са ти потребни. Сега те оценяват основно по притежанията ти /материалните/, по лекотата, с която потребяваш - добрият член на обществото е добър потребител, защото потреблението е двигател на икономиката и държавата го стимулира по всички възможни начини. Въздейства се на съзнателно и на подсъзнателно ниво, не ща да влизам в подробности, че ме мързи. Така модерният екологичен уклон също е част от политиката на въздействие върху потребителя- просто старите "зарибявки" изчерпаха привлекателността си и трябваше да се измисли нещо ново, актуално и идейно. И хайде, потръгна еко- бизнесът и уелнес- продуктите.
3. Нека не коментираме предишните магазини и заведения, помня ги добре, посещавани си бяха наред с кината, театрите, читалищата, културните домове. Едничкото частно кино в града ни го закриха, а разполагаме с огромен и модерен /беше, де/ киносалон. Празен, оставен на плъховете. Добре, че кмето поддържа театъра.
4. Съгласявам се, че началото е сложено, добро е /каквито и да са мотивите/, не знам дали не е късно /това относно екологичния аспект/. А що се отнася до джиповете- откъдето ни дойдоха МОЛ-овете, оттам идат и джиповете. Не знам по каква причина тука се "харчи" именно този светоглед, но факт е , че е ашлама, ако знаеш какво значи.   Peace

# 86
  • Мнения: 24
Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една пичка пролет не прави
Peace

# 87
  • Мнения: 22
Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една пичка пролет не прави
Peace


     Тук става все по-забавно и интересно!  Crazy

# 88
  • Мнения: 2 757


 нито ни познаваш добре,

Виж се само какво силно чувство за стадна принадлежност имаш.  Grinning
Не съм говорител на никакви общества защото не съм част и няма никога да бъда от каквито и да било стада, организации, партии и т.под. Аз съм си  башка.
А за повторното използване на вода от датчаните за пръв път чувам. Мъжът ми е сметкаджия, но дори и той не пести вода, даже така разхищава, че ме става яд.

# 89
  • Мнения: 1 236
Сега говорим за шопинг- мания, за пристрастеност сред 60% от възрастното население именно в онези западни, както казваш, държави. Говорим за стремежа да струпаш колкото се може повече престижни вещи, които дори не са ти потребни. Сега те оценяват основно по притежанията ти /материалните/, по лекотата, с която потребяваш - добрият член на обществото е добър потребител, защото потреблението е двигател на икономиката и държавата го стимулира по всички възможни начини. Въздейства се на съзнателно и на подсъзнателно ниво, не ща да влизам в подробности, че ме мързи. Така модерният екологичен уклон също е част от политиката на въздействие върху потребителя- просто старите "зарибявки" изчерпаха привлекателността си и трябваше да се измисли нещо ново, актуално и идейно. И хайде, потръгна еко- бизнесът и уелнес- продуктите.


Това не е персонално впечатление от продължителни лични наблюдения, нали? Все едно да кажем, че софийските пенсионери имат мания да пътуват по рейсовете. Стремежът да трупаш престижни вещи го има само сред най-бедните части на населението, останалите пазаруват каквото им е необходимо (изключвам Елтън Джон от примера  Laughing ) Никъде в медиите не се прави връзка между "добър член на обществото" и "добър потребител", по-скоро се набляга на намаляване на потреблението (на ток, бензин, излишни покупки и т.н.)
Колкото до екологичния уклон - за това пък ще дам пример чужденците, които през последните години се пренесоха да живеят из български села. Те например са много екологично настроени и дават пример в почистването на улици от боклук и т.п. И това е не защото има някакъв икономически келепир, ами защото съзнават че природата е наш дом и трябва да си я пазим, ей така, от едната съвест.
Е, това е моето персонално впечатление от продължителни лични наблюдения  Peace Crazy

# 90
  • Мнения: 620
Кремче, информацията ми не е базирана на лични наблюдения, както по-голямата част от информацията, с която боравим. Все пак, включи си един ден Zone club и изгледай един-два епизода "Широкопръсти". Тези същите бедни англичани пазаруват като за световно заради самото пазаруване. А после търсят професионална помощ, за  да се справят с бюджета и порока си.
Що се отнася до медиите-  ми те са си откровено сугестивни- налагат ти се модели на живот, казва ти се/ подсказва ти се как трябва да изглеждаш, какво трябва да консумираш, най- вече - определя се тип "успешно поведение",... Дали ще ти го поднесат под формата на реклама /агресивно/ или по по-елегантен начин, няма никакво значение, защото така или иначе формират у теб модел. Независимо, че си наясно с тази им функция и независимо какво отричаш или приемаш, въздействието им е определящо. Посланията им са проводник на интересите на "този, който плаща", а той има сметка да ти наложи да мислиш по начин, който е удобен за него и му носи дивиденти. Или, иначе казано, "Не го слушай какво говори, гледай го какво прави."
За англичаните по селата ни - поведението им е продукт на възпитанието им и едва ли е обусловено от актуалността на "екологичния уклон". Това и ние си го правим, някои от нас. А други замятат найлоновите торбички с боклука на улицата, хвърлят фасове през прозорците на колите си /това много ме дразни, пепелникът е под носа му, ама говедото живее с мисълта, че колата си е негова, а улицата- ничия/, плескат всевъзможни боклуци навсякъде, където, според тях, не е лична територия. Това, щото сме простаци, но вече излизам извън предмета на темата. Тука идва ролята на семейството, където, обаче, всички са много заети да работят "парички", за да живеят "като другите" и не остава време за възпитание. А понеже учителите са "некадърни", "задръстени" и "бедни" /така казват повечето/, нямат авторитет и думата им не тежи, примерът им се посреща с насмешка. И...хайде, влизаме в колелото. Леле, как се отплеснах.  Peace

# 91
  • Мнения: 24
.... Леле, как се отплеснах.  Peace

Не, не си се отплеснала, подкрепям с две ръце всяка твоя дума. Рядко смислен пост!   bouquet

# 92
  • Мнения: 190
Според мен са нужни над 1000 лв. за човек.В момента с 2-те ни деца се падат около 700 лв. на човек,не се лишаваме от нещата първа необходимост,изплащам и кола на лизинг.Но в края на месеца сме на 0,без да сме се глезили с нищо.

# 93
  • Мнения: 620


Не, не си се отплеснала, подкрепям с две ръце всяка твоя дума. Рядко смислен пост!   bouquet

Благодаря за подкрепата, оценявам я!

# 94
  • Мнения: 3 066
Така,четох и не се стърпях! От 10 години съм извън страната ни ,но от година съм си тук! Решихме да се върнем за да се роди дъщеря ни тук,въпреки,че аз имам двойно гражданство!
От заплата -5000 паунда на месец обединен доход=близо 15 000 лева месечно сега се задоволяваме с 1500 лева -2000 месечно като 3 член-но семейство! Но ,стандарта тук не епо-добър,а цените не по-различни и е доста по-трудно!

# 95
  • Мнения: 1 236
Така,четох и не се стърпях! От 10 години съм извън страната ни ,но от година съм си тук! Решихме да се върнем за да се роди дъщеря ни тук,въпреки,че аз имам двойно гражданство!
От заплата -5000 паунда на месец обединен доход=близо 15 000 лева месечно сега се задоволяваме с 1500 лева -2000 месечно като 3 член-но семейство! Но ,стандарта тук не епо-добър,а цените не по-различни и е доста по-трудно!

Само за сравнение, понеже цитираш и заплата в паунди, да питам, с нея добре ли е в Англия, в смисъл как е спрямо нормалната (средна) издръжка в Англия?

# 96
  • Мнения: 3 066
Така,четох и не се стърпях! От 10 години съм извън страната ни ,но от година съм си тук! Решихме да се върнем за да се роди дъщеря ни тук,въпреки,че аз имам двойно гражданство!
От заплата -5000 паунда на месец обединен доход=близо 15 000 лева месечно сега се задоволяваме с 1500 лева -2000 месечно като 3 член-но семейство! Но ,стандарта тук не епо-добър,а цените не по-различни и е доста по-трудно!

Само за сравнение, понеже цитираш и заплата в паунди, да питам, с нея добре ли е в Англия, в смисъл как е спрямо нормалната (средна) издръжка в Англия?
Там е доста над средното ниво!  За строителан квалификация като на мъжа ми дори мениджърите в банки вземат 3 пъти по-малко!Доста над средното е и стандарта на живот е значително по!

# 97
  • София
  • Мнения: 4 033
tanyatais, за чисто ли говориш? Защото в нашия бранш заплатите са 70-80 хил. годишно, като си мисля,че сме горен среден клас. Това обаче е бруто, с 38% данъци става съвсем различно.  Confused

# 98
  • Мнения: 3 066
tanyatais, за чисто ли говориш? Защото в нашия бранш заплатите са 70-80 хил. годишно, като си мисля,че сме горен среден клас. Това обаче е бруто, с 38% данъци става съвсем различно.  Confused
Това ни беше чисто заплатата след удържани данъци!

# 99
  • София
  • Мнения: 4 033
tanyatais, за чисто ли говориш? Защото в нашия бранш заплатите са 70-80 хил. годишно, като си мисля,че сме горен среден клас. Това обаче е бруто, с 38% данъци става съвсем различно.  Confused
Това ни беше чисто заплатата след удържани данъци!

 Peace Заплата от 5К чисто си е похвална!

# 100
  • Мнения: 3 066
Аунт Огг-а вие в Англия ли сте?

# 101
  • София
  • Мнения: 4 033
Не, но ме ровят да замина.  Grinning Половината ми приятели заминаха(признаха ни дипломите) и ни викат и нас. Ние засега удържаме фронта, ще видим как ще се развият нещата. Добре е в тази криза да имам алтернатива.  Peace А работата ми е такава, че няма как да намалее, освен ако УК не излезе от Евросъюза и не ме отрежат.  Wink

# 102
  • Германия
  • Мнения: 240
Какви са тези 700-800-1000 лева, бе хора? Аз в Германия живея с 200 евро(без наема), без да се лишавам от нищо  ooooh!

# 103
  • Мнения: 188
Какви са тези 700-800-1000 лева, бе хора? Аз в Германия живея с 200 евро(без наема), без да се лишавам от нищо  ooooh!

Незнам как го правиш.
За България, това да живееш  с 200 евро е трудно.

# 104
  • Мнения: 1 236
Какви са тези 700-800-1000 лева, бе хора? Аз в Германия живея с 200 евро(без наема), без да се лишавам от нищо  ooooh!

Много лесно - за да си купиш същите стоки по качество, както си свикнал из Европата, в България трябва да похарчиш  два-три пъти повече пари  Rolling Eyes Затова в Европата 200 се равняват на 400-600 в България  Party Плюс надценки  Laughing А, и в България се счита че всички трябва да живеят като филмови звезди, което леко оскъпява ежедневието  Joy

# 105
  • Германия
  • Мнения: 240
Какви са тези 700-800-1000 лева, бе хора? Аз в Германия живея с 200 евро(без наема), без да се лишавам от нищо  ooooh!

А, и в България се счита че всички трябва да живеят като филмови звезди, което леко оскъпява ежедневието  Joy


Точно там май се крие разковничето  Peace

# 106
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Гласувах с 600-800.
Чудя се кой е дал глас за първата е втората опция...  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт