Използвате ли Calgon (или друг препарат против варовик)

  • 68 480
  • 129
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 108
Не слагам, но признавам си, докато не ви прочетох ми беше малко съвестно - все се чудех дали пък не бъркам като не слагам.

# 46
  • Мнения: 3 641
Ако не ме домързи слагам

# 47
  • Мнения: 930
имам, но не слагам редовно Blush, защото и не вярвам в действието му Mr. Green
аз не бих купила такъв препарат, вкъщи го купува съпруга ми  #Cussing out

# 48
  • Мнения: 15 379
Да, винаги и в пералнята и в съдомиялната, защото водата ни е много варовита.
Водата в София е мека, втрещи ме твърдението ти, че е много варовита...
Нито пералнята ни, нито съдомиялната ни имат проблеми с твърдостта на водата.
Би ли обяснила къде зареждаш Калгон в съдомиялната?

# 49
  • Мнения: 2 757
Разбрах, че техниците не го препоръчват, но не разбрах защо. Вреди ли по някакъв начин Калгон на пералнята, просто не действа или какво...
Изобщо каза се кое да не се ползва, ама кое е най доброто и действа така и не разбрах. Очаквам разбиращите да се изкажат.

# 50
  • Мнения: 803
Разбрах, че техниците не го препоръчват, но не разбрах защо. Вреди ли по някакъв начин Калгон на пералнята, просто не действа или какво...
Изобщо каза се кое да не се ползва, ама кое е най доброто и действа така и не разбрах. Очаквам разбиращите да се изкажат.

NikiFin, техниците са хитро съсловие. Надяват се да имат мнооого работа по ремонти, ако се не ползва. Mr. Green
Не вреди, действа при твърда вода, ама е скъп и не си заслужава използването му/ за калгона пиша, че има подобни препарати на други марки, дето сметката излиза/.
При теб, ако си в Дания, всичко това може да не важи. Зависи от твърдостта на водата и от цените на продуктите там, отнесени към стойност на ремонт или на нова машина. Както и на традициите в семейството-привързваш ли се към уреда или го сменяш след нЕколко годин с нов модел Laughing
Последно-за София - категорично няма нужда от калгон или подобен продукт на други фирми. Добавката в качествените прахове е достатъчна. За градовете с твърда вода / Русе, Варна Пловдив и много други/ може да се използва, не вреди. Според финансите. По-евтин вариант е препарат за почистване на машината от варовик на два-три месеца. Струва около 4-5 лева, чисти и прави профилактика. Полезен е. Сега се сещам, има подобни продукти на таблети -  3в1 Laughing почистват и предпазват от налепи. Като налепите не са само варовик. Има и тиня/не се стряскайте/, власинки, неаразтворени сапуни, омекотителите също са доста опасни за машината....В Дания има и калгон на таблети...Така, че някоя таблетка или почистващ препарат за пералня може да се пуска и в София...от маняците Grinning

# 51
# 52
  • Мнения: 5 207
В отговор на NikiFin
В доста български форуми има отрицателни мнения за Калгон. Мненията са в духа, че котленият камък може да се изчисти механично от нагревателя, ако положението е много лошо, докато Калгон омекотява водата, но пък самия той се натрупва на нагревателя и изчистването му е много трудно, ако не и невъзможно. Това го казват майстори на перални.
Като познавам състава на Калгон, не ми е много ясно кое по-точно ще се натрупва толкова фатално и неотстраняемо. За мен това са някакви градски легенди.
Лично за мен Калгон е опит да ни се продаде нещо ненужно на доста висока цена. В този смисъл мога да се съглася с Дедо.

Още нещо да вмъкна. Ако се ползва Калгон или друг омекотител за вода в райони с твърда вода, задължително е да се ползва количество прах, отбелязано на опаковката като за мека вода, тоест минималното препоръчано количество.

# 53
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Калгон - никога! Рекламата е пълна заблуда!
...
Но тези с оцета са  newsm78 смешни...
Използвам други препарати за омекотяване или почистване на машината, но не и калгон или оцет.

Добре, де, Дедо, сега обясни и защо содата и оцетната/лимонената киселина да нямат отстраняващо котления камък действие.  Thinking
Киселините (оцетна/лимонена) имат точно антиваровиково действие, та не разбрах кое му е смешното...
Както и защо содата да няма антиваровиково действие, ако напр. натриевият карбонат има такова?
По какво се различават другите препарати за омекотяване от калгона и оцета (освен разликата в цената, която изтъкна)?

За протокола (някой питаше) - пералнята ми е в много добро състояние, купена е преди 5-6 години, но е втора ръка. Обаче една еспресо машина се повреди (точно от твърдата вода, нагревателят и отиде), а и в момента имам проблеми с относително нова ютия (уж с anti calc система). Проблемът е, че това са уреди, които награвят водата много и за това по-трудно се поддържат (в сравнение с пералнята).

Мненията са в духа, че котленият камък може да се изчисти механично от нагревателя, ако положението е много лошо, докато Калгон омекотява водата, но пък самия той се натрупва на нагревателя и изчистването му е много трудно, ако не и невъзможно. Това го казват майстори на перални.

Докато изчистиш котления камък механично от нагревателя, той може и да прегрее и изгори.
А омекотяването на водата е, доколкото ограничените ми знания по химия ми позволяват да разбера тези процеси, неутрализиране на катиойните, т.е. котленият камък не би трябвало да се натрупва при мека вода  Thinking

# 54
  • Мнения: 5 207
Mentha, не знам, само цитирам какво са писали в един форум по повод Калгона. Не ми се вярва да чистят включен нагревател. По-скоро го изсъргват с нещо и после го киснат в киселина да падне съвсем.
За омекотяването си права - в праховете за пране и в Калгон има съставки, които свързват свободните калциеви, магнезиви и други йони в неразтворими вещества, които накрая просто отиват в канала, и тези йони не могат, първо, да попречат на действието на "сапуните"  в перилния препарат (синтетични ПАВ) и, второ, да се отложат по нагревателя под формата на котлен камък.

# 55
  • Мнения: 54
Не съм ползвала никога и не мисля да ползвам. Laughing

# 56
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Mentha, не знам, само цитирам какво са писали в един форум по повод Калгона. Не ми се вярва да чистят включен нагревател. По-скоро го изсъргват с нещо и после го киснат в киселина да падне съвсем.


Нямах предвид, че го изтъргват от включен нагревател, а, че натрупванията по него пречат на топлоотдаването (т.е. нагревателят не нагрява водата, но самият той се пренагрява) - и докато се стигне до това изтъргване, нагревателят може да "даде фира", както се казва  Peace

# 57
  • Мнения: 5 207
О, разбира се, че това си имала предвид, ама аз трудно зацепвам. Blush

До това може да се стигне, ако някой пере изибщо без прах (нали сега има "вълшебни" топки за пране без прах), или дълго време се ползва прекалено малко количество, или често се пере на 90° или комбинация. На температури до 60° и с правилното количество прах не би трябвало да има проблеми точно с котлен камък по нагревателя. Пералнята не е бойлер в края на краищата.

# 58
  • Мнения: 803
Mentha,

Ще се опитам да отговоря, без да се повтарям, защото скоро го обясних подробно в друга тема.
Всъщност..guess who, го е направила добре...Няма нужда от продукта при мека вода и спазване дозите на преапарат.

За другите продукти от този тип - не, не се различават по друго, освен по:
1. Качеството /скоро говорихме за калгонита-виж там какво съм писал за вноса на европейски и не-европейски стоки от същата фирма/
2. По-ниска цена, при която може да се оправдае икономически ползването им при нужда
3. По-нови технологии / многофункционални, таблетирани и т.н./
Е, т'ва ми стига да  съм некупуващ калгон!

За почистването:
Не съм твърдял, че киселините нямат противокалцитно действие. Напротив - имат, но не оцета или лимоночето. В оцета по магазините има много малко органична киселина. За да се почисти перална, която налива 50-60 литра вода на цикъл, знаеш ли колко такава киселина трябва Laughing Защото не е достатъчно да забършем барабана с гъба с оцет, нали? Трябва да включим машината да налее, да загрее и т.н. Писах го в една тема за почистването на миялната. Там момичета си сипваха половин лимоново сокче или чашка оцет. Това ми е смешното. Има си препарат против налепи. Той се базира на концентрирана лимонена киселина, но е препарат с доста добавки/ амидосулфонова киселина, корозионни инхибитори, анийонни ПАВ/, а не лимонтозу. И не е скъп, за разлика от ежедневното ползване на калгон. Ама за налепите писах по-напред в темата.

Има още много да се говори, но излизаме от темата. Все пак се опитах да отговоря...за оцета Grinning

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 523
... По-евтин вариант е препарат за почистване на машината от варовик на два-три месеца. Струва около 4-5 лева, чисти и прави профилактика. Полезен е. Сега се сещам, има подобни продукти на таблети -  3в1 Laughing почистват и предпазват от налепи. ...

Как точно се казва този препарат? Да знам какво да търся...

А иначе по темата - не, не използвам.

Общи условия

Активация на акаунт