Покупка на кола на старо?

  • 4 434
  • 17
  •   1
Отговори
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Ще си купуваме кола и ще сьм ви благодарна  да пишете какво се прави в такьв случай /мьжа ми знае понеже вече е минал по този пьт, но може да има промени от преди 6години, когато купи сегашната ни/.
Колата е с бьлгарски номера, има сключена застраховка, но май се оказа че ще трябва да се прави наново на наше име Thinking,в продавача не се сьмнявам, че ще ни изльже.
Трябва ли да се сменят номерата или остава сьс старите, ще свьршим ли цялата процедура за около 15дни, защото нито ние, нито продавача живеем в БГ и вьобще каквото се сетите ще ми е от полза, а ако имам още вьпроси ще питам Wink

# 1
  • Мнения: 81
Отивате при нотариус. Продавачът трябва да носи малък и голям талон, квитанция/и за платен данък МПС, колата да е с валиден стикер за Годишен технически преглед. Там се изготвя договор между него и вас. Имайте предвид, че таксата на нотариуса е процент от цената на сделката. Също така и дължими общински такси, които пак се формират на база каква сума на покупката е записана в договора.
След нотариуса имате 14 работни дни (тук съм полу-сигурен), в които трябва да отидете в КАТ да предадете старите талони и да издадат на база договора новите вече на ваше име. Щом колата вече е с БГ номера няма нужда да минавате на преглед на каналите. Дали номерата ще останат същите зависи дали продавачът не иска да си ги вземе. Ако ви ги остави, още по-лесно - спестявате 60-70 лева за нови номера.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО като отидете в КАТ имайте поне 2 ксерокопия на договора. Тъпо е да чакаш сума време на опашка и накрая да те върнат за това.
Точно какви документи трябват в КАТ виж на сайта ми.
Успех! Според мен за 15 дни ще се справите... Работата е всъщност за два дни максимум.

ЕДИТ: Да добавя, щом пишеш, че има застраховка, която трябва да прехвърлите на ваше име - да, ако е каско, мисля че срокът е тридневен (ако не се лъжа) - прави се един придатък към полицата, заедно с едно заявление от стария собственик, че е прехвърлил колата. Веднага щом приключите сделката, виж къде точно е застрахована и питайте там. Собственикът нека да ви е под ръка.

# 2
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Продавачьт ли трябва да плати данька или купувачьт?
Пьрво трябва да мине на преглед и тогава при нотариус?
Застраховката е гражданска отговорност

# 3
  • Мнения: 81
Продавачьт ли трябва да плати данька или купувачьт?
Пьрво трябва да мине на преглед и тогава при нотариус?
Застраховката е гражданска отговорност
Има данък, който продавачът трябва да си е плащал всяка година на общината, в която живее. Това е негова грижа. Нотариусът иска да види документ, удостоверяващ че този данък е платен.

Прегледът е по същия начин - една кола не може да е в движение, ако веднъж в годината не е минала на такъв преглед. Пак негова грижа.

Всъщност вие стартирате от нотариуса. Ако нещо при продавача не е наред, тогава може да ви върне.
Вашата грижа за новопридобитата собственост започва от момента, в който имате договора за покупко-продажба в ръце.

За гражданската - сори, не помня тя дали се прехвърляше. Най-добре друг да каже, който е наистина сигурен. Аз говорех за каското.

# 4
  • Мнения: 411
къде се извърШва покупко продажбата.
зависи дали е в БГ или в Италия

# 5
  • някъде
  • Мнения: 4 955
в БГ ще се извьрши покупко-продажбата

данькьт за 2009 трябва да се плати от него или за 2008?
за застраховката- открих този сайт http://avtozastrahovki.start.bg/article.php?aid=3869 кьдето пише,че трябва да я сключим наново, а на стария собственик уж му врьщат част от парите. А тя е сключена този месец Tired


относно прегледа- нашата кола последно е мината на преглед 2007, когато мьжа ми замина с нея, сега на границата ще имаме ли проблем затова, че не е мината 2008 и 2009 Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 411
до колкото съм запозната.
вие трябва да си направите нова застраховка,а стария собственик ако си купи нова кола може да прехвърли ве4е направената такава на новата закупена.

а до колкото за прегледа,зависи от годините на колата.наШата до сега минаваШе през 2 год,но от догодина трябва да минава всяка година.
ако не е минала на преглед няма да й направят застраховка

# 7
  • някъде
  • Мнения: 4 955
а до колкото за прегледа,зависи от годините на колата.наШата до сега минаваШе през 2 год,но от догодина трябва да минава всяка година.
ако не е минала на преглед няма да й направят застраховка
да, но ни правят без проблем и миналата и тази година, пращаме свекьра с данните и те му правят Rolling Eyes
мисля, че всяка година трябва да минава, доста е старичка Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 411
незнам как стоят сега неЩата в БГ,но съм работила като застрахователен агент и това е нелегално.
връзкар Ще да е свекито,ина4е не си го обяснявам.

а и как се навивате да тръгвате на дълъг път без преглед,ами ако неЩо не й е в ред

# 9
  • Мнения: 4 380
 Thinking Тук покупката се урежда за 10 минути максимум.

# 10
  • някъде
  • Мнения: 4 955
незнам как стоят сега неЩата в БГ,но съм работила като застрахователен агент и това е нелегално.
връзкар Ще да е свекито,ина4е не си го обяснявам.

а и как се навивате да тръгвате на дълъг път без преглед,ами ако неЩо не й е в ред
абсолютно никакьв врьзкар не е Stop
ние сме и сменили всичко необходимо, а това че евентуално е мината на преглед не означава че всичко и е наред /казвам го от личен опит/ Peace

# 11
  • Мнения: 411
незнам как стоят сега неЩата в БГ,но съм работила като застрахователен агент и това е нелегално.
връзкар Ще да е свекито,ина4е не си го обяснявам.

а и как се навивате да тръгвате на дълъг път без преглед,ами ако неЩо не й е в ред
абсолютно никакьв врьзкар не е Stop
ние сме и сменили всичко необходимо, а това че евентуално е мината на преглед не означава че всичко и е наред /казвам го от личен опит/ Peace
знам 4е е така,но поне на времето не можеШе да се прави застраховка без колата да е минала прегледа.

# 12
  • Мнения: 2 135
За да се сключи застраховка никой не иска да си минал преглед. Зависи в коя компания е сключена застраховката, но в повечето няма проблем да се издаде добавък за смяна на собственика. Нозадължително трябва да се мине през застрахователя.
Цитат
Дали номерата ще останат същите зависи дали продавачът не иска да си ги вземе. Ако ви ги остави, още по-лесно - спестявате 60-70 лева за нови номера.
Ако купувачът и продавачът са с адресна регистрация от една област не се сменят номерата. Освен ако купувачът изрично не пожелае.В България не може да се преместят  номера от един на друг  автомобил

Последна редакция: нд, 26 юли 2009, 19:38 от Silvipl

# 13
  • Мнения: 411
явно неЩата много са се променили

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Купих кола от собственичка преди три месеца. Имаше каско и ГО.
И за двете застраховки - просто отидох при застрахователя и поисках издаването на добавък с моите данни и новите номера. За два дни ги направиха - никакъв проблем.
Номерата ги смених за 2 часа в КАТ, защото колата беше с благоевградска регистрация. Минава се през канал. Там ми казаха, че ако беше със софийски номера нямаше да искат да минавам през канала.

Общи условия

Активация на акаунт