Хайде и набор 2001!

  • 24 788
  • 286
  •   1
Отговори
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Голямата ми малка щерка как ме притеснява... Първо е много грацилна- 12,5 кг. на 102 см. Няма апетит, а ако все пак някога огладнее иска само супа топчета, кюфтета или пица със саламче (при майка, която ненавижда месото!).
По принцип е много паметлива, но не може да научи цветовете. Брои до 12, но много често се обърква. Не може да каже "Р". Често се държи като бебе (което може да се обясни с малката й сестра), не иска да се облича и храни сама. Предпочита гърнето пред тоалетната. Блъска сестра си и й взима играчките. Не иска да спи след обяд. И изобщо не ме слуша.
От днес е на детска градина и отиде с желание.
Ще се записваме на художествена гимнастика след 2 седмици (а в детската- на плуване, танци и английски).
Оплаках се.
А вашите наборчета как са?

# 1
  • Мнения: 2 452
Изабела е дребничка (няма още 100см) и тежи 14.2-14.4 кг. И тя е капризна с избора на храна. Има определени предпочитания, които не одобрявам и в момента се опитвам да я науча да яде всичко.
За умения и навици - ходи в тоалетна (от това лято, досега бе на гърне, а до това време миналата година бе с памперс). Винаги си мие ръцете със сапун след тоалетна или ако е пипала нещо мръсно; мие си зъбите сутрин и вечер; облича се и се съблича самостоятелно. Не може да си връзва обувките, но закопчава копчета и се справя със залепящите материи. Ляга си между 8.30 и 9.30 и става рано; понякога спи следобяд, но най-често - не.
Говори добре, но има проблем с "л" и "р". Брои до 100 с подсказване на десетиците. Знае азбуката и познава буквите (латиница) и може да си напише името, както и други неща ако и се помогне. Рисува хората като един кръг с два крака без тяло Laughing; може да нарисува паяк и май дотолкова с рисуването. Прави апликации от малка и е много прецизна в работата си. Не може да реже добре с ножица, но се опитва. Бих казала, че "кълца" хартията. Прави хубави елементарни фигурки от пластелин - червей, змия, топка; строи добре с лего, познава цветовете, вкл. тъмно и светло (пак с леко подсказване), познава формите; животните ги знае по-добре от мен (там и е силата). Има елементарно разбиране за човешкото тяло (в главата има мозък; храната минава през стомаха и става на пупсита, бебетата живеят в корема на мама, там се хранят и после излизат), знае, че има смърт, но не разбира добре за какво става въпрос.

Това за преструването, че е бебе е явно типично за възрастта им. И моята прави така. Ляга на земята, започва да рита и да маха с ръце и издава нечленоразделни звуци. Понякога много се дразня!
Моята ходи на балет (по-скоро танци), а от есента е на детска градина (предучилищна) с усилен френски. Може да я запиша и на пиано, ако учителката сметне, че не е прекалено малка. Ще се опитам да я запиша или на плуване или на фигурно пързаляне, но ако искат и аз да участвам ще се въздържа. Embarassed

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Доста сте по-напред. Покрай малката ми остава много малко време да се занимавам с каката. Надявам се да понавакса в детската градина.
И аз исках фигурно пързаляне (с баща й се запознахме на ледената пързалка), но таткото отряза- опасно е и има риск от сериозни травми.

# 3
  • Мнения: 2 452
Доста сте по-напред. Покрай малката ми остава много малко време да се занимавам с каката. Надявам се да понавакса в детската градина.
И аз исках фигурно пързаляне (с баща й се запознахме на ледената пързалка), но таткото отряза- опасно е и има риск от сериозни травми.

Тя искаше хокей Laughing. Иначе тук момиченцата масово играят футбол, а на мен това не ми харесва изобщо!

# 4
  • Мнения: 1 250
Мацка Вяра - девичка, скоро ще празнуваме.

Килограми - 15-17. Ръст... не знам точно, но и купувам дрехи мярка 106-116. Взимам средното.

"Р"-то казваме отдавна, но някои думи като арелгия (алергия) са ни трудни, но вече сме на ясно, че има леля, а не "реря". Обаче С и Ш - тези трудни за изговаряне звуци... ми защо не са ги направили като 1 звук.
Оцветява без да изкача, рисува кръгчета и квадрати. Много наблюдателна е. Много енергична и сръчна.

Не мога да я отуча, че устата е за храна, не за играчки, монети и боклуци, че в контакта не се пипа, че не бива да командва бати (9 години).

Нощем не мога да я завия - рита постоянно, и въпреки всичко не боледува много ( Praynig дано да продължи в същия дух)

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 4 562
О, моята Елора е направо гигантче, като чета за вашите сладурани, затова винаги я мислят за по-голяма.
Купувам дрехи вече за 116, тежи 18кг.
Р-то и при нея е проблемно, но само в определени думички. Тази година мисля да я водя на логопед.

Много е самостоятелна, перфекционистка и голям инат. За съжаление не е много упорита, и ако нещо не става веднага, се стига дори до рев. А пък устата и голяяяма, винаги тя последна да каже нещо.

Обича да рисува, но се ядосва, ако излиза от контурите и ...рев. Прави се непрекъснато на принцеса и ако не може да си сложи шала както иска...рев. Танците са и любимото занимание, добре се спарвя и с английския. Много лесно научава разни неща и има слонска памет, помни случки отпреди две години.

С гърнето сме се справили още преди 2години, цветовете ги познава от 2-годишна, брои до сто с подсказване, на английски - до 20, смята елементарно до десет, познава почти всички букви, пише името си, нашите имена и на други познати също.

Ама как да се справя с този рев, не знам, от прекалена амбиция ли е, от чувствителност ли, не знам... В чудо съм се видяла, в градината и се подиграват момченцата, че е ревла...Ще видим от тази година дали няма да се промени, от 07.09. пак е там Grinning

# 6
  • Мнения: 2 452
А как са вашите девойки с възпитанието? Дъщеря ми казва please; thank you (тя е англоговоряща основно) почти винаги. Храни се със затворена уста, но понякога мляска - за нея храненето със затворена уста е по-скоро игра, отколкото навик в момента. Все още не може да разбере, че е некрасиво да прекъсваш чужд разговор и понякога когато съм на телефона не ме оставя да разговарям. Преди малко имахме "разговор" по този повод. Случва се да вдигне телефона преди мен. Все още не може да осъзнае тези неща, макар да и обръщам внимание. Изобщо имам предвид култура на хранене, на взаимоотношения - осъзнават ли тези неща или не? Изабела донякъде ги осъзнава, но не напълно. Тя ще стане на 4 през октомври.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 718
Все едно описвате мойта щерка Simple Smile Тя е с ръст 105см и тегло 17.5кг. Яде всичко, но на масата сяда с уговорки, яде бавно и славно. Опитва се да брои до 20, но пропуска някои числа. За "Р"-то да не говоря. Пише и знае някои букви.
Няма много капризи, но си се лигави понякога.

# 8
  • Мнения: 2 792
  Ох ей ме и мен с Момчил, тежи 24 кг. Rolling Eyes Shocked, ръст 113 см.
Килограмите му са ми болката, но явно се е метнал на баща си, който също е едър, защото Димана яде повече от него, а си е нормално слабичка. На външен вид не изглежда дебел, а стабилен и грамаден (за 4г., де)
  Так сега умения, брой до 20, като понякога забравя 8, рисува горе-долу, в последно време картините му започват да имат видима тематика, примерно къща с двор и цветя и тн. Нарисуваните му хората изглеждат леко изцъклени и стреснати Wink, с пипала вместо ръце. Реже с ножица доста читаво, пада си по кълцане и лепене.
 Прави елементарни сметки с пръстите на ръцете, но въобще не е зацепил изваждането, все още.Покрай сестра му установих, че има усет за делене на думите на срички, тя правеше, такива упражнения и той покрай нея и се справяше по-добре от Димана, накрая толкова се зашемети от това си умение, че сричкуваше цели изречения Simple Smile. Буквичките ги разпознава, но главно на членовете на семейството, Димана сега ще е първи клас и предпологам, че и той ще дръпне с азбуката, благодарение на кака.
  Събличането и обличането, го владе е, без ваденето през главата на дрешката,  според мен леко се паникьосва от тъмнината и го е страх да се съблича през глава. Оправя си кревата, мие си зъбите два пъти на ден,  ака и пишка в тоалетната, за бърсането на дупето му помогам аз, ръцете се мият винаги след тоалетна и преди да се яде каквото и да е било.
  Добричък е не се кара и бие по площадките, това го прави само в къщи с Димана Wink, много е любвеобилен, непрестанно раздава прегръдки и целувки, ужасно приказлив е и любопитен, понякога го избива на клюкарлък Crazy...., май много изписах, спирам че ставам досадна Laughing

# 9
  • Мнения: 1 071
Е,моята щерка ви бие-ръст120см,20кг.непрекъснато яде,въпреки че тия дни май нещо няма апетит и все се караме на тая тема.Но в никакъв случай не е дебела,по-скоро е висока ,не знам на кого се е метнала с баща й не сме нито високи нито едри.Само дето и аз съм такава ящна Laughing
Може да брои до 100,но на десетиците трябва да й се подсказва.Все още излиза като оцветява,рисува слънце,трева,къща горе-долу и човечета с огромни глави,очи,усти и ръце и крака които излизат от главите им.Цветовете ги познава без проблем,за животнити й е много интересно зда четем и гледаме разни книжки.Напоследък иска да учи английски и смятам да я запиша в градината ако има възможност.Иска да ходи и на балет,но в нашия град няма къде.Сега се научи да кара колело с помощни колелета ,но пре всяко запъване,препятствие или като не може да завие в желаната посока започва да реве.И освен това сега е някакъв период в който много й харесват обидните думички.Щом нещо я ядоса,а това става по най-малкия повод, и почва да обижда-простак,глупак,мръсник.Чудя се откъде ги е научила като от 4 месеца си стои в къщи с мен,а аз не обиждам никога.Все обяснявам че не се обижда и не се вика ,но тя не чува.Като не й разреша нещо блъска вратата и почва да крещи че съм най-лошата майка.
Четох че това било характерно за възрастта и е нужно много търпение,ама аз покрай нея и бебето почти вече нямам такова.

# 10
  • Мнения: 2 452
Е,моята щерка ви бие-ръст120см,20кг.непрекъснато яде,въпреки че тия дни май нещо няма апетит и все се караме на тая тема.Но в никакъв случай не е дебела,по-скоро е висока ,не знам на кого се е метнала с баща й не сме нито високи нито едри.Само дето и аз съм такава ящна Laughing
Може да брои до 100,но на десетиците трябва да й се подсказва.Все още излиза като оцветява,рисува слънце,трева,къща горе-долу и човечета с огромни глави,очи,усти и ръце и крака които излизат от главите им.Цветовете ги познава без проблем,за животнити й е много интересно зда четем и гледаме разни книжки.Напоследък иска да учи английски и смятам да я запиша в градината ако има възможност.Иска да ходи и на балет,но в нашия град няма къде.Сега се научи да кара колело с помощни колелета ,но пре всяко запъване,препятствие или като не може да завие в желаната посока започва да реве.И освен това сега е някакъв период в който много й харесват обидните думички.Щом нещо я ядоса,а това става по най-малкия повод, и почва да обижда-простак,глупак,мръсник.Чудя се откъде ги е научила като от 4 месеца си стои в къщи с мен,а аз не обиждам никога.Все обяснявам че не се обижда и не се вика ,но тя не чува.Като не й разреша нещо блъска вратата и почва да крещи че съм най-лошата майка.
Четох че това било характерно за възрастта и е нужно много търпение,ама аз покрай нея и бебето почти вече нямам такова.

Моята ги рисува така от двегодишна и досега. Отначало се бях притеснила, но в кабинета на педиатърката видях схема на развитието и там се описваха точно такива човечета за тази възраст. Към 5 започват да им рисуват и тела. На мен са ми смешни! Изабела им рисува устата в различна посока, к. с това изразява емоции (тъжни - полукръг надолу, весели - усмивка). Обикновено като е тъжна, в рисунката има дърво - загубила се е в гората (тя никога не се е губила). Ако е весела винаги е с нас.
Дъщеря ми има същия проблем с колелото, но тя е мъничка (няма 1 метър) и не достига добре педалите. От всичко което изброяваш, само мръсните думички не употребява, но след 2 седмици тръгва на училище.... Иначе за другото - все едно са близначки - като започнеш от числата с подсказване, минеш през животните и свършиш с балета.  Heart Eyes

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 605
Брей, много умения описвате, които за нас са на светлинни години! Може би има значение, че синът ми още не е навършил 4 години (остават му 5 дни  Simple Smile). Но да почна отначало:
Ръст - приблизително 110см, тегло 19кг. Не е много едър, но винаги го бъркат за по-голям. Говори почти правилно. Май само името му го затруднява - казва "Гобомил" или "Бобомил".  Няма проблем с "р"-то. Понякога ми прави изречения от типа "Ти какво имаш предвид?", които ми звучат странно от неговата уста. Но не може да брои дори до 10, трудно учи стихчета - може би не съм се занимавала достатъчно. Иначе помни и разказва дълги приказки или филмчета. Не може да пее, но пък танцува много хубаво. Голям имитатор е, повтаря толкова фини жестове и движения, че понякога ме изумява със своята наблюдателност. Основно забавление вкъщи са анимационните филмчета, често после иска да ги разиграваме. Не може да рисува и оцветява. Но пък с пластелин се справя добре. От скоро кара колело.
Храненето е проблем. Когато го питам, какво да му сготвя, обикновено си поръчва картофи с кюфтета или леща, но в крайна сметка се наяжда с пръчици и сладки неща.  Поне все още пу-пу! спи на обяд. Може да се облича сам, но предпочита да не го прави. Ходенето до тоалетна вече е отработено, помагам само когато трябва да използва седалката, че му идва високо.
Малко ми е глезено момчето - но го виждам, че е много чувствителен и любвеобилен. Радва се на сестричката си и е внимателен с нея. Подредено дете е - все пак зодия "Дева". Иначе като го хване инатът може да ме подлуди, но тогава пък само с добро постигам  някакъв успех - на бой и викане реагира само с "Искам да ме гушнееееш!" и рев.

# 12
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Тантича е 99см., 16кг., т.е. фино гадже, но не кльощава.Познава всички цветове, даже и нюансите/баща й е далтонист/. "Р"каза още миналата година покрай думата "море". На градина ще ходи от 07.09 след двумесечно прекъсване заради ваканция. Миналата година я бях записала на модерен балет, но освен някои позиции, друго не видях да е научила. Така че тази година се триумя дали да я запиша на плуване, на английски или на таекуон до/така ли се пише..../

# 13
  • Мнения: 1 455
Синът ми е около 115-120 см, 17-18 кг. Висок е, не е пълен, но определено изглежда малко по-голям. Облича се и се съблича сам, с тоалетната се оправя отдавна, но му помагам с избърсването. Говори много правилно, казва отскоро "Р" (аз лично не мога и се притеснявах, че може да го е наследил), мие си зъбите сутрин и вечер, а ръцете преди всяко хранене и след прибиране от разходка или градина. Контактен е много, любознателен, лобвеобвилен, паметлив и чувствителен. Не е агресивен, не се бие с други деца, но понякога се заяжда с по-големите. Кара колело без помощни от няколко месеца и сега е като фурия. Брои до 10 без проблем, до 20 му трябва помощ. Не знае азбуката, нито може да смята. Разпознава цветовете без проблем. Оцветява без да излиза от контурите, но и да го направи, не се ядосва. Рисува къщи, слънце, дърво, смешни човечета. Подрежда си играчките когато ги разхвърля. Обича да разглобява и чупи различни играчки. Обича да играе с конструктор и кубчета. С топка не се справя много добре, но и много малко сме играли. Помни песни и стихчета, които са учили в градината. Понякога е много досаден и ако не се е наспал мрънка за какво ли не. Адски е лакум и може да яде до пръсване, затова го ограничавам. Обича да яде всичко!!!!(тук пак ограничавам) Зодия телец е!
Дъщеря ми е година по-малка и определено е много различна и на светлинни години назад в много от уменията. Толкова е мудна, спокойна, направо флегматична, че направо ме побърква понякога. Трябва много търпение с нея.

# 14
  • Мнения: 7 831
Здравейте и от мен,
Вики ще стане на 4 през Октомври. Висок е 105 и тежи 15кг. Капризен е с храната, но ако му дадеш любимите неща (пица, спагети, боб и сандвичи) може да изяде индустриални количества  Rolling Eyes . Облича се и се обува сам, сам се мие, храни и ползва тоалетната. Обича да реди пъзели, да му четем книжки, да гледа анимации и после да се вживява в ролите на любими герои, вече хора  Wink . Брои до 100 с малко помощ и смята до 10, познава цветовете отдавна, справя се с няколко компютърни игрички и определено с мишката борави по-добре и бързо от баба си  Wink . Оцветява добре, но не рисува много, а обожава да пее, но определено трябва да му се забрани да го прави  Embarassed  Wink. Все още спи на обяд, скоро се връща и на градина след 2 месеца ваканция.
Възпитан е когато му изнася  Laughing , може 1000 пъти да каже моля ако иска нещо, но иначе предпочета да ни командва (особено брат си), играе си с децата но и тях опитва да командва  Embarassed. Напоследък е цар на уговорките, препирните и пазарлъците. По всякакъв начин опитва да стане неговата. Опитва се да лъже  Embarassed  Outta Joint .
Най-големия ми проблем са непрестанните му мрънканици, ако нещо не стане както иска  Twisted Evil . Направо вече в чудо съм се видяла, реве повече от брат си, най-неприятно ми е, че го прави за да манипулира малкия, които ако „бати плаче” веднага се предава и за почва да го успокоява  Twisted Evil .

Общи условия

Активация на акаунт