За гънките

  • 869
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 781
Момичета да попитам, до кога трябва гънките на крачетата да съвпадат като признак че всичко с костите е ок  newsm78 При нас от няколко дни забелязвам, че сякаш леко се разминават, но вече сме големи и се чудех дали не е нормално  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 1 753
При нас се разминаваха още на 5 месеца. Отидохме на лекар и слава Богу всичко е ОК. Ама при нас много се разминават - от едната страна имаме с 1 гънка в повече  Grinning
Ортопеда ни каза, че разминаването на гънките отдавна не е признак че нещо не е наред. И все пак за твое спокойствие можете да отидете на ортопед  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 827
 Когато ние ходихме на ортопед, изобщо не погледна за такова нещо Thinking Този критерий още ли е актуален?

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
потърси dr. Alexiev от форума...той ще ти обясни подробно всичко...

# 4
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
потърси dr. Alexiev от форума...той ще ти обясни подробно всичко...


Потърси го няма да сбъркаш. Много е внимателен и е професионалист.
Плегледа в Горна баня при него е 15 лв., без направление према.

# 5
  • Мнения: 1 312
Аз заради тези бедрени гънки два пъти водих Павката на ортопед-първия път на 3 месеца,втория-на 7,преди 3-4 дни!Той също има разминаване и то от 2рия месец още!Наумих си въпреки,че беше малък да се консултирам със специалист,защото доста бях прочела за луксации,дисплазии и тем подобни неприятности,освен това на една позната детето носи каиши в продължение на месец Cry,та се бях понаплашила!
Лекарят каза,че всичко си му е наред,прави му ехография,прекръстосване на крачетата,проверява го за ограничена абдукция(като го сложиш легнал по гръб и му отвориш крачетата жабешки,трябва да допират дъската)!При нас на предния преглед се отваряха на 50 градуса Sad,но сега всичко е ОК Wink
Мнението му беше,че съвсем не е притеснително такова разминаване на гънките до навършването на годинка,защото сядането и вървенето най-вече "моделират" крайниците и с времето гънките се изглаждат!
Така,че е рано за тревоги,но мое мнение е да отидеш на един профилактичен преглед!Аз съм с две ръце за профилактиката!

# 6
  • Мнения: 5 299
И аз се притеснявах за гънките, защото на Вики много се разинават. Педито ми обясни, че се проверяват като се изправи детето, събират се крачетата и се гледа от задната страна.

# 7
  • Spain
  • Мнения: 3 750
най добре иди при педиатъра и му поискай направление за оптопед и изследвания . когато аз отидох и изкоментирах това на моя педиатър той веднага ми даде направление за ренген и детски травматолог (тук така се казва ),малката тогава ве4е бе6е на пове4е от година . Нищо 4е преди това на 3 месеца я преглеждаха пак  заради луксация и установиха 4е вси4ко е наред .та зна4и същия педиатър ми каза е може да се появи на ново луксация. самите разлики оба4е не озна4ават 4е 100 % има някакво изкъл4ване - но е добре да се провери !!!

# 8
  • Мнения: 5 228
Отдавна вече е отречено това, че разминаването на гънките непременно означава проблем. За твое успокоение отидете на ортопед. До сега не сте ли ходили на профилактичен преглед?

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
...та зна4и същия педиатър ми каза е може да се появи на ново луксация

за първи път чувам подобно нещо.
ще се опитам да издиря др. Алексиев за коментар.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 437
При съвсем симетрични гънки също може да има луксация (напр.на двата крака ). Най- добре да го прегледа лекар, ако не сте ходили.
Симетрията или несиметрията не е показател.

# 11
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
ето отговорът от др. Алексиев

Цитат на: dr.alexiev
Цитат на: reza

в една от темите се появи твърдение, че луксацията може да се появи след време...т.е. бебето си е здраво и изведнъж "развива" луксация....

това не е вярно !!!
ако се появи след време, то значи има подлежаща патология на нервите и мускулите...в напреднала детска възраст се луксират тазобедрените стави на деца с церебрална парализа, на деца със синдрома на Down.
В страните с развита осигурителна система, това  е един от начините да се източват пари от застрахователя, като се предозира с профилакичните прегледи..това съм наблюдавал в Австрия, Швейцария, Израел, САЩ...etc...
...просто не са били при качествен детски ортопед...защото ако на ехографиите до 1годишна възраст всичко е било ОК...след това всичко наново направено, а още повече рентген е непрофесионално...защото дори и след 1 годишна възраст аз първо гледам детето на ехограф и само ако има сериозна патология се снима на рентген.

# 12
  • Мнения: 781
Благодаря ви Simple Smile тези дни сме на ксонсултация и ще попитам отново, иначе ми се струва че всичко си е ОК Wink

# 13
  • Мнения: 1 613
Понеже дъщеря ми беше седалищно, а процента на луксация при такива бебета е малко по-голям ни изпратиха на преглед с ехограф. Всичко беше ок. Казаха ни, че това с гънките няма нищо общо.

Общи условия

Активация на акаунт