Пюре от картофи - как?

  • 25 171
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 220
Момичета, как приготвяте пюрето от картофи? Започвам да захранвам бебчето ми (на крехката възраст 4 месеца) и съм малко объркана - лекарката ми каза да сложа малко сол, а в една книга четох, че не трябва да се слага сол, а захар. Вие как правите? Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 1 427
Аз го правя така:измивам,обелвам и нарязвам два-три картофа,слагам ги с малко вода в микровълновата,за 10-15 мин на макс. и после пасирам.Не съм добавяла сол или захар.След някой друг ден прибавих и морковче.Дано съм била полезна. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 089
Аз го правех както казва marianna, като накрая добавях и адап. мляко

# 3
  • Мнения: 5 299
Аз съм пробвала в микровелето, но се получаваше коричка. Варях си ги на печката(стават за същото време) - пасирвам ги, добавям много малко краве масло и адаптирано мляко. Бяха ми казали да слагам захар, но после прочетох тук, че не се слагат никакви подправки и го давах натурално.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 213
Baby, а кравето масло още отначало ли се дава? И на мен ще ми предстои захранване, та затова и аз се интересувам.

# 5
  • Мнения: 1 427
А,да,забравих ,да кажа за маслото и адаптираното мляко,но другите мами са го направили Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 1 334
Аз слагам масло от началото, съвсем малко после малко повече. Слагам сварен картоф, с малко от водичката, в която е врял, и печена чушка + маслото. Пасирам добре и после добавям и млякото (адаптирано 60 мл.) и пак пасирам , докато стане на хубаво пюре.

# 7
  • Мнения: 843
 Определено слагам и малко захар, по вкусно е. Така и така мненията са различни, а аз си имам опит с първото дете.
    Адаптирано мляко  -  също .  Малката не беше особено възхитена, пюрето ставаше на гранулки и реших да опитам с готово на "Ганчев". Ами, изяде ми ушите. Пюренцето е "картофи с морков"/ Добавям малко адаптирано, че е гъсто и мъъничко захар./ захарта може да я пропуснеш, щом си решила така:-)/

      Сега редувам домашно пюре с готово. Домашното го недолюбва.
      Започнахме на вашата възраст.
     

# 8
  • Мнения: 1 413
Опитай бебенце дали ще го иска без захар и сол, ако не го иска-тогава щипчица захар и щипчица сол. И още нещо- свари го с повече вода и преди да пасираш отлей в друго съдче част от нея, пасирай и ако стои на бучици добави маалко от водичката и така добавяй докато стане гладко. Ако пък ти се вижда рядко-първите пъти трудно се улучва-остави го малко да изстине и само ще се сгъсти. Като посвикне може да добавяш морков, чушка и каквото педиатърът разреши. Леле, колко обичах да готвя бебешки пюрета...

# 9
  • София
  • Мнения: 15 215
Сол, захар, масло...... Тук ще намериш мнения и "за" и "против" тези съставки Grinning
Аз слагах-така ми каза педиатърката, така правех. По кристалче-две, масло-колкото грахче.
По-важното, което искам да кажа, е, че пюрето трябва да бъде млечно-картофено. Т.е. след като свариш картофите ги пасирай не с водата, в която са варени, а с топло адаптирано мляко или кърма (ако ти се намира Wink). В началото консистенция трябва да бъде като на гъста боза, а по-нататък ще го правиш по-гъстичко.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз не слагам захар - смятам, че трябва да се формират различни вкусове у бебето. Обяда трябва да си е солен (като идея, естествено) а десерта или плодовата закуска да е сладка.
Мисля, че затова зеленчуковите пюрета на Ганчев са толкова блудкави и еднакви (поне за мен, добре че Боби не мисли така), понеже им слагат сол и захар.

# 11
  • Мнения: 5 299
Baby, а кравето масло още отначало ли се дава? И на мен ще ми предстои захранване, та затова и аз се интересувам.

Аз захраних с картофено пюре 2-3 дена преди да направи 4 месеца. От първото пюре слагах масло.

# 12
  • Мнения: 843
Аз не слагам захар - смятам, че трябва да се формират различни вкусове у бебето. Обяда трябва да си е солен (като идея, естествено) а десерта или плодовата закуска да е сладка.
Мисля, че затова зеленчуковите пюрета на Ганчев са толкова блудкави и еднакви (поне за мен, добре че Боби не мисли така), понеже им слагат сол и захар.

   Пет пъти прочетох етикета на пюретата на Ганчев/ понеже ги давам/ Няма захар и сол.
Верно са блудкави , но ги хапва с малко мляко и захар. Слава богу, с голям апетит.
   Съвсем права си за формирането на вкусове, аз ще започна със соленкото със попарката.
   За сега се радвам, че поне яде пюрета.... Представям си на какво ще ме направи,  като помня първото си домашно картофено пюренце...Адски вкусничко / за моя вкус, де/  , тя ме оплююююю:-))
   Нацелувайте дечицата и успешно нахранване:-))

# 13
  • Мнения: 157
Аз захраних със зеленчуково пюре на вашата възраст. Варих зеленчуците на пара (ползва се специална решетка, която може да намериш на всеки пазар и струва 8-10лв.) с надеждата да запазя витамините в тях. Разреждам с топло адаптирано мляко и пасирам до желана гъстота. В началото консистенцията беше като гъста боза. Никаква захар или сол. При варенето на пара естествените захари се запазват и вкуса изобщо не е блудкав (лично мнение Wink). До сене съм слагала краве масло, а зехтин. Четох, че за деца предразположени към алергии е добре да се избягва кравето масло до 1г. възраст. Дано да съм ти полезна Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 514
Аз го правех както казва marianna, като накрая добавях и адап. мляко


 newsm10 newsm10 newsm10

# 15
  • Мнения: 1 032
Момичета, а да ви попитам нещо малко по- различно. Мойта красота неземна яде само и единствено пюретата на АМ АМ, домашно приготвените не ги ще, чак реве и имитира позиви за повръщане  smile3515 На мен обаче ми хрумна *гениалната идея* да излъжа щерката по най- безобразен начин smile3508 Искам да смесвам домашно приготвено пюре с малко готово. Мисля си че така хем ще има познат вкус, хем няма да са толкова концентрирани подправките, които се слагат в готовите пюрета. Та да питам някой пробвал ли е подобно нещо и има ли смисъл освен картоф да слагам още нещо в домашното пюре- масло, друг зеленчук след като ще го смесвам с готово

# 16
  • Мнения: 2 672
варените картофи ги пасирам с прясно мляко , слагам щипка сол и масло - на върха на нож , завира до 5 мин на котлона

# 17
  • София
  • Мнения: 2 298
Аз захраних със зеленчуково пюре на вашата възраст. Варих зеленчуците на пара (ползва се специална решетка, която може да намериш на всеки пазар и струва 8-10лв.) с надеждата да запазя витамините в тях. Разреждам с топло адаптирано мляко и пасирам до желана гъстота. В началото консистенцията беше като гъста боза. Никаква захар или сол. При варенето на пара естествените захари се запазват и вкуса изобщо не е блудкав (лично мнение Wink). До сене съм слагала краве масло, а зехтин. Четох, че за деца предразположени към алергии е добре да се избягва кравето масло до 1г. възраст. Дано да съм ти полезна Heart Eyes
Ето това май е решението за да се докара вкус на пюрето - варене на пара. И аз правя така, когато приготвям домашно пюре, въпреки, че ядем предимно купешко. Но така приготвено домашното е много по-вкусно в сравнение с купешките, а и в сравнение с домашно от варени с вода зеленчуци. Това е не само мое мнение, а и на бебка. От купешките си изяжда по едно малко бурканче, но без ентусиазъм, докато домашните, приготвени на пара, омита за отрицателно време с възгласи на възторг, и винаги търси да хапне повече от равностойността на едно малко бурканче.

Общи условия

Активация на акаунт