На какво учите едногодишните деца?

  • 3 284
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 517
Полагате ли специални усилия, за да учите децата да показват колко ще пораснат, да дават целувка, повтаряте ли им много пъти названието на разни предмети, за да ги запомнят и т.н.? Понякога се чувствам виновна, че нямам търпение да я уча специално на тези неща. Каквото е научила досега, е от бабите, аз някак все не успявам. Засега знае да маха за чао, да дава целувка и да показва колко ще порасне. Макар че тези неща ми се виждат глупави, защото още не разбира за какво става дума, а ги прави механично. Иначе й говоря постоянно, като на голям човек. А вие на какво ги учите и как?

# 1
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Аз я уча само на глупости и щуротии Embarassed Но и тя ги попива веднага. Примерно да "мига на парцали", да си показва пъпчето къде е, да танцува като "бамбуча"(тоест като племето от рекламата), да танцува като мече(размахва юмруци и ръмжи). Това са номерата от последните две седмици. Иначе знае и показва на колко гонинки е, колко голяма ще стане, дава целувки, имитира мечо, кончето, магарето, пчеличката.
Други занимания- да танцува нещо определено с ръчичките, докато пея. Примерно на "Хей ръчички"
Част от номерата й всъщност са в мой плюс- да ми донесе дистанционното, да си вземе памперс от рафта, да ми даде солетка да си хапна

# 2
  • Мнения: 2 910
Това,на което съм я научила е да дава целувка,да маха за чао и да ми носи дистанционното,защото много обича да гледа ТВ.Но иначе повтарям по много пъти,като например,когато видим навън куче,коте,гълъбче,врабче и т.н. и за моя много приятна изненада преди една седмица каза куче,а няколко дена след това и коте и вече като види куче сама го сочи и казва куче.Не говоря на бебешки и смятам,че е от значение,защото куче и коте ги произнася много точно,но малко по-меко,колкото и невероятно да звучи.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
Майка ми беше на гости в БГ и за 10 дни успя да научи Дари на безброй неща, но повтаря като папагал всяко по 10000 пъти. Обаче като няма кой да я изпитва - Дари забрави всичко само седмица след това.  Laughing

Бавачката учи Дари на разни номера, главно докато четат книжки. Вече разпознава много животни, казва кое как прави.

Аз и баща й я учим на глупости. Най-голямата на която я научих /без да искам/ е да хапе. Просто като я цункам по крачетата я гризках леко и тя явно реши, че това е израз на любов и ни го прилага - само на баща си, мен и бавачката - в доста по-тежка форма. Като се прибера от работа и се залепя за крака ми и хапе и се хили Simple Smile

Учим я да се храни сама, да носи разни неща, хвърля си памперса сама в коша.
И аз мисля, че другите неща са циркаджийски номера.

# 4
  • Мнения: 5 468
И аз я уча само на дивотии, за да се смея..., а баща й казва, че само й се подигравам Hug. Научих я като й кажа: "Я покажи Гери, как лежат германките на плажа" и тя се хвърля по гръб на леглото, вдига ръцете нагоре и опъва краката и вика - Уаааа...  hahaha
Гордея се с нея, защото никое друго дете, не знае този номер Joy.

# 5
  • Мнения: 590
И аз я уча само на дивотии, за да се смея..., а баща й казва, че само й се подигравам Hug. Научих я като й кажа: "Я покажи Гери, как лежат германките на плажа" и тя се хвърля по гръб на леглото, вдига ръцете нагоре и опъва краката и вика - Уаааа...  hahaha
Гордея се с нея, защото никое друго дете, не знае този номер Joy.


Е, не мога  rotfImbo

# 6
  • Мнения: 46 508
Не знаете колко се радвам на тази тема, вече си мислех, че детето ми изостава в развитието си  Embarassed защото деца на нейната възраст имитирали всички животни и други подобни номера  newsm78
Тя може само да казва маха за Чао, да пляска за Браво, да показва движенията от Хей ръчички, ей ги 2 и .... малко глупости Laughing съскаме си двете /нали сме кобри Joy /ссссссс и се правим на индианци с ръка на устата  Embarassed обаче Ню бие всички рекорди, айде да научиш и София  Laughing

# 7
  • Мнения: 5 255
Лора разбира всичко, което и се говори.
А аз и говоря както си говоря - не се вдетинявам.
Баща и е този, който на моменти олигофренничи  #Silly
Показва колко голяма ще порасне, след което си ръкопляска сама.
Когато и пея "Хей ръчички, хей ги две" върти ръчичките и повтаря движенията ми.
Пее на куклата.
Маха за чао.
Танцува много - особенно на "Лудата жаба" - любима и е  Heart Eyes.
Когато стане от сън си носи дрехите и чорапките да обуваме - дига крачето  Laughing.
Не понася шноли, шапки и кърпи - непрекъснато ги сваля, но пък ми ги носи и си накланя главата за да и ги сложа отново. И така до безкрай  Crazy
Щуротии също не липсват  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 2 609
Хи-хи много сладка тема thumbsup
Яна маха за чао и дава целувка,но често това става,когато човека вече си е тръгнал Rolling Eyes
Като чуе музика започва да върти глава и да "танцува"
Показва колко ще стане голяма,на колко годинки е.
Видя един път майка ми да щтрака с пръсти и сега все се мъчи да я имитира Laughing.
Казва как правят патето,коошката, кончето и кучето.Показва нослето,ушичките,устата,бузките и тумбата,а тати и я научи да показва къде и е дупето и да казва как прави Crazy
От няколко дни я питам как се казва и и повтарям Яни,но на нея и е трудно и си вика "Нани"

# 9
  • Мнения: X
Ами аз с тези неща проблем нямам,доста бързо схваща и сама прави номера,особено ако има кой да се хили насреща. Държи си телефона до ухото и вика "ало бабо", показва лампа, телевизор, имитира кучето, мацата, кончето, гълъба и подобни глупости.

На мен основното старание в ученето на нещо е да се държи културно по площадките, да не се изправя в количката и да не яде всички боклуци по улиците ooooh!

# 10
  • Мнения: 1 517
Маринка иначе научава сама разни неща, без да я уча специално. Повтаря от нас всичко, което й хареса. Например сутринта като й изпека сандвичи и й ги нося горещи, започва да духа още като ги види отдалеко.  Laughing Или пляска с ръчички, като види някой да прави така. Също като си изтърсвам ръцете от трохите след ядене, и тя си ги "изтърсва". Като разглежда някоя книжка с картинки или албум със снимки, показва с пръст и "обяснява" какво вижда - най-често казва "мама" и "кака", макар че на снимките може да няма нито мама, нито кака.  Laughing
Но може би трябва да я науча да разбира някои думи и да носи предмети. До това още не сме стигнали.  Rolling Eyes
Понякога и аз си мисля, че сме изостанали в развитието си, като чувам някои деца какви неща правели, затова пуснах тази тема - да си сверим часовниците.

# 11
  • Мнения: 2 952
моя племеник пък като 4уе да се пее и по4ва да пее....то  едно такова монотонно и само ръмжи ...,но ина4е се клати и пляска с ръце...абе много музикално бе!На 1 годинка и 1 месец е ... newsm68 newsm44 smile3521 dance

# 12
  • Мнения: 590
Наскоро четох, че ако детето не иска да покаже нещо от репертоара си е по-добре да не настояваме. Не бива да свързва обичта на мама и татко  с успеха или неуспеха си. Затова е добре да го питаме само неща които сме сигурни, че знае.

# 13
  • Мнения: 5 622
Габриел е на 11 месеца.За сега може само да маха за чао,когато иска.Показва си коремчето и нослето.Като му пея и показвам хей ръчички,хей ги 2,върти и неговите ръчички.Като кажа "къде е Алекс?"(кучето ни) и той почва да го търси с поглед.Но не му казвам куче,а Алекс,защото да зане,че нашето куче си е Алекс.Като го питам за топката,я търси и носи(пак понякога)
Като го питам къде е баба яга(имаме една,дето виси над вратата) и той поглежда нагоре и вдига ръчичка да сочи нагоре(много е смешно това).Друго смешно е,че като го занесем при цветята и го питаме как миришат,той прави муцунка с източени устни напред(незнам как да го обясня) и почва да сумти и да диша-уж ги мирише)
Като думи може само да казва мама,тате(не тати,а тате,не знам защо така,може да му е по-лесно) и вика айде,като го съкращава понякога на "ата"
За сега толкова.Но предимно баба ми го учи на тези неща,като и го дам при нея и ми го връща научен  Wink

# 14
  • Мнения: 3 576
И нашия доста неща знае, но заслугите са изцяло на бабите (срам ме е да си го призная)  Embarassed  Rolling Eyes
Аз успях единствено да го науча да се плези и веднага ме заклеймиха за това  Mr. Green
Вече е във възраст, когато наблюдава и сам си научава разни неща - например да показва как копае багера, как лае малкото и как голямото ни куче.....и какво ли още не, направо ни учудва!

Даже почваме да се замисляме да внимаваме какво говорим пред него да не се научи от малък на глупости Wink

Btw и на нас Лудата жаба ни е любима, като му пусна клипчето така започва да се радва, че чак се просълзявам от умиление  Heart Eyes

# 15
  • Мнения: 1 517
Btw и на нас Лудата жаба ни е любима, като му пусна клипчето така започва да се радва, че чак се просълзявам от умиление Heart Eyes
И на нас! Като я гледа, започва да издава радостни звуци и да се смее. Даже й я свалих специално от интернет.
А забравих да кажа, че Маринка се научи (пак сама, като гледа от мен) да си избърсва устата след ядене, като й дадем кърпичка. После с нея почва да почиства и масичката пред себе си, но най-често само размазва всичко.  Crazy

# 16
  • Мнения: 3 394
Стелчето знае да маха за чао (доста прелетя за последните 2 месеца и от всички ръкомахания по самолетите взе че сама се научи Crazy), да пляска с ръчички, да си врътка ръчичките като за тан (ринги ринги рае..), да ръмжи като мечка, да дава целувка (но само на мен Blush), да се хвърля да ме целува по корема както аз й правя, демонстративно показва на баща си краката и сумти с нос, за да покаже че му миришат Twisted Evil и други дивотии

# 17
  • Мнения: 1 983
Вики казва чао, пляска за браво и показва колко голяма ще порастне(на това аз я научих), иначе чуе ли да ми звъни телефона започва да си мести рамената много сладка, опитва се сама да се реши с бебешката четка, все неща, които е запомннила, но не съм я учила нарочно
имаме една много смешна случка, прибира се една вечер баща й и ме вижда как й се карам за това, че  за пореден път си е изсипала солетите на главата, обръща се към нея и я пита:"кажи на тати, мама бие ли детето?"
и за мое голямо учудване, направо бях потресена тя започна леко да си бие шамарчета #Crazy #Crazy #Crazy
а сега кажете ми откъде го е видяла? newsm78

# 18
  • Мнения: 1 735
Много сладка тема! Малко старичка,но какво от това...  Grinning
Тъкмо се бях притеснила, че не уча Мила на достатъчно много глупости и неглупости...
Но пък си мисля, че трябва да умее и самичка да си играе. А тя умее.
Иначе сега е на 1,3 год. Казва как прави кучето,котката, магарето, жабата, пуяка, патето. Показва колко голяма ще порастне,на колко год. е. Като й кажа:"Милвай мама,идва и ме милва." Ако нещо ме цапардоса с някоя книга по главата  и аз изохкам ,гледа виновно и идва пак да ме милва,но самичка,без да я подканвам. Казва "Тао,тао" ,когато й се маха за "Чао". Казва мама,тата, баба, дада. Носи ми разни неща... например топката,чорапите, зайчето,кубчетата. Като й кажа:"Мила,покажи колко обичаш мечо" ,отива при мечока си гушва го и го цунка.  Heart Eyes
Лошото е, че вика АМ-АМ ,на твърдата храна, на кърменето и на водата. Уча я да ги разделя и да прави разлика ,но засега няма успех. Като й кажа:"ХАйде ,Мила да танцува" ,веднага започва да се клатушка.
А да, на хей ръчички прави всички движения.
Иначе като види часовник ,започва да си клати китката по специфичен начин. Това е само за часовниците.
Като се сетя друго пак ще пиша.

# 19
  • Мнения: 1 735
Да ,сетих се още:
Говори по телефон, казва "Ало,ало" само като види гсм или нещо ,което да прилича на гсм.
Но най-обича да е навън, да тича и да събира камъни и фасове.Кучешките лайна също предизвикват интерес.
В последно време само като се събуди и започва да реве на вратата,да я извеждаме.
Ох ,ами като ни се спи... голям зор!  Sick
Но пък като знам какво  удоволствие й доставя, гледам да намеря оптимален вариант ,хем да се поизлежавам малко ,хем да я изкарам сравнително бързо.  Grinning

# 20
  • Мнения: 3 447
Учим я да се храни сама, да носи разни неща, хвърля си памперса сама в коша.
И аз мисля, че другите неща са циркаджийски номера.
И аз така мисля  Simple Smile За мен е по-важно, че се опитва да се обслужва сам, отколкото да показва как прави магаренцето... Живот и здраве, когато види магаренце на живо, ще разбере  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 352
Това мойто е опасна работа всичко каквото направя веднага се копира.Може доста неща за нейната възраст,носи разни предмети след молба от моя страна,ръкопляска си ,знае на колко е години,говори по тел.,сменя целенасочено каналите на телевизора и др.
Старая се максимално да и показвам повечето неща с които се занимавам/домакински/.Имитираме животните ,гушкаме ги,храним ги,чистим с прахусмокачката,прибираме заедно играчките и.т.н.
И на  мен по някога не ми се занимава ,но се старая да не я пренебрегвам!

# 22
  • Мнения: 1 735
Присетих се по постинга на silvana i magito :
Де що има копчалък, веднага трябва да се натисне!  Crazy Задължително.
Преди беше безразборно, но вече прави връзка между натискането на разните копчета и резултата от натискането. Party
Обича да мете и бърше пода с разни работи, но нещо не мога да я накарам да подрежда каквото и да било.  ooooh!
Ти как успя да я научиш?   newsm78

# 23
  • Мнения: 141
Не я уча на нищо конкретно.Особено на тия дивотии като колко голяма ще пораснеш и разни други.Въпреки, че някой не помня кой я научи.Не я уча защото ми е едно обидно все едно е циркаджийска маймунка.А иначе смислени неща се опитвам.Като си тръгваме от някъде казва чао, казва също здрасти с ръчички, въпреки ,че между здрасти  и чао няма голяма разлика, когато и пея "Хей- ръчички" прави движенията.Когато и дам простичка задача, като донеси на мама колата, носи я ако иска обаче, дай ми шишето подава го и го дърпа пак към нея си защото шишето е ценно и не се дава току така.Мисля, че разбира почти всичко което и говоря, а когато не разбира казва ааа ама много смешно като дърта баба.Ами май е това. newsm78

# 24
  • Мнения: 1 364
Алекс като беше на една годинка я учих да показва с пръсче, че е на 1 година, да дава целувка, колко голяма ще порасне, да пляска-за браво, как правят разни животни.
Свекърва ми я научи на най- много работи.

# 25
  • Мнения: 352
Ми как като събирам играчките й и показвам как се прибират и защо така трябва и как след това ще пуснем прахосмукачка/тя я обожава/ и така .То самото дете си е такова любознателно/не се е метнало на майка си/ newsm78

# 26
  • Мнения: 936
-Да показва, че е на 1 годинка, но го направи само 2-3 пъти.
- Гледаме книжки и му казвам как правят животните.
- Маха за 'чао', казва 'ба ба' за куче, 'танцува'
Без да го уча, си казва 'айда'(хайде), а днес грабна дистанционното и го насочи към уредбата да я пуска. Joy

# 27
  • Мнения: 1 640
Когато беше на 1+г. разглеждахме мн.книжки/всякакви,не само с твърди корици/.Обяснявах кои са животните,предметите.Стояхме и на прозореца,да гледаме минаващита коли и хора.Така първата осъзната дума бе кола.Тази дума я повтаряше многократно месеци наред.После започна с кака,бати,леля,чичо-нали бяхме гледали хората,та детето започна да ги разграничава по пол и възраст.

# 28
  • Мнения: 1 547
Да разпознават и разбират най-важните събития от техния околен свят - събуждане, хранене, разходка, пазаруване, гости, къпане, заспиване... Да изразяват вербално най-елементарните си нужди, като "пиш", "дай вода", "ела", "дрехи", "нани", "хляб"  Crazy Да разпознават хората - баби, дядовци, лелки и прочее - на живо и на снимки. Да разпознават и имитират животни и птици, да се вълнуват от цветя и дървета - това го учим и с книжки, и в директен контакт. Да знаят и посочват всяка една част от своето тяло и съответно, от телата на други хора, кукли и животни. Да разбират за какво служат вилиците и лъжиците и да се опитват да ги ползват /като начало, хранейки плюшени мечета/ Да показват с пръст на колко са години, както и всеки посочен предмет наоколо - легло, маса, лампа и т.н, и навън - камион, кола, комин, слънце и т.н. Да говорят по телефона, да не се страхуват и да се смеят, като се ударят. На твърде много маймунджалъци също.  Laughing Наблягаме и на физическото образование - как се бяга, как се скача, как се крие, как се хвърля и рита топка, как се катери по мебели и как се прескача в кошара  Joy


P.S. Забравих нещо много важно - учим ги да пеят и танцуват  newsm68 Държим ги близо до музиката и далеч от телевизора

Последна редакция: сб, 03 мар 2007, 13:17 от crazy chick

# 29
  • Мнения: 94
Ние след 5 дни ще станем на годинка и малката може само да покаже колко голяма ще порастне,къде е лампата и радиото,пляска с ръчички,помахва когато си поиска за чао или здрасти не се знае точно.Казва та-та,мам-мам,ня-ня[ за спане],баба и едно ъъ-ъъ, май само толкоз.Още дори не е проходила.
Като чета темата май започвам да си мисля разни.... Sad
Нормално ли е или .........?
Опитвам да я науча повечето животни как правят , по книгка  й ги показвам,но нищо  newsm78.

# 30
  • Мнения: 1 640
Ние след 5 дни ще станем на годинка и малката може само да покаже колко голяма ще порастне,къде е лампата и радиото,пляска с ръчички,помахва когато си поиска за чао или здрасти не се знае точно.Казва та-та,мам-мам,ня-ня[ за спане],баба и едно ъъ-ъъ, май само толкоз.Още дори не е проходила.
Като чета темата май започвам да си мисля разни.... Sad
Нормално ли е или .........?
Опитвам да я науча повечето животни как правят , по книгка  й ги показвам,но нищо  newsm78.
  Я се стегни,не всяко дете на 11 мес. или на 18 мес., ако щеш,ги може изброените умения.Ти си го учи всеки ден,а то ще те изненада приятно,когато най-малко очакваш!!!Казвам го от личен опит.И на мен ми се виждаше цялата рабпта "НАЛИВАНЕ ОТ ПУСТО В ПРАЗНО" в началото,но после скокът в израстването дойде ненадейно,детето се отприщи и ....аз бях мн.горда,че усилията ми и папагалското ми повтаряне са срещнали отзвук. HugОколо13-14 мес.стана отприщването при нас.Започна и да казва думички осъзнато и целенасочено.А аз -невярващата,си мислех,че са още бебешки звукосъчетания. Rolling Eyes Embarassed

# 31
  • Мнения: 226
Ние сме на 1г 3мес и казваме само АМ-Ам-Ам,Мама,АЙДе,Ало,Та-ТА-тата и това е за сега Tired

# 32
  • Мнения: 146
Моята малка жабка ще стане само след дни на годинка. Говорим и на два езика вкъщи и за сега реагира на чао, ела, дай, извади, чакай. Казва мама, тата, бако, баба и себе си нарича Нана. Едно изречение чух и бях на седмото небе "Мама дада Нана" като беше изгладняла и видя, че посягам към яденето.
Уча я и на английски и реагира на "blink your eyes" and "wave your hand".
Иначе без никой да я учи се катери но всички мебели Simple Smile

# 33
  • Мнения: 402
Алекс е на годинка и половина и се очертава да стане пироманка/минава покрай радиатора, пипа да види дали е топъл и ако не е го включва и бяга, котлоните най-редовно са включени от нея/. Аз непрекъснато вървя след нея и изключвам. Ако и се скарам, го прави напук. Всичко разбира, ако захвърли някъде определена играчка и аз я попитам къде е, веднага отива, намира я и аз незнам от къде ги вади и я носи.Но не иска да говори, казва само определени думи /тарикатите си мълчат/. С дистанционното, телефоните и компютъра сме отдавна на ТИ и от там отърване няма.Последното което е научила е как ходи стара баба, прегърбена , приклекнала и ходи на една страна.

# 34
  • Мнения: 705
леле, как се обърках newsm78

гледам разни отговори на потребители, чиито деца знам, че са колкото симона да правят разни бебешки номера, които павел прави и съвсем се шашнах. Shocked

а пък то темата била от 2005г  hahaha

# 35
  • Мнения: 1 640
леле, как се обърках newsm78

гледам разни отговори на потребители, чиито деца знам, че са колкото симона да правят разни бебешки номера, които павел прави и съвсем се шашнах. Shocked

а пък то темата била от 2005г  hahaha


Същото! Аз пък помислих,че детето нещо пак е щракало с мишката и на клавиатурата.Че като се напуших,щях скандал да вдигам,защото ме лишават от удоволствието да се усамотя във форума.Уплаших се направо!

# 36
  • Мнения: 207
Много работи знае да прави, но най-сладък е като ми каже "бейби" на неговия език нещо като беьъби Flowers Bouquet
(баща му се обръща така към мен)
Иначе има цял репертоар и много обича като го попитам например как прави кучето- "ба", той да продължава след мен без да го подканвам "му", "ко-ко",мау" и т.н.
Обича да танцува, знае от къде се пуска ТВ-то, ДВд-то,котлоните на печката, пералнята, говори по джиесем-а като си го държи на ухото, знае всички части на лицето и ги показва с пръстче, казва на колко години е, колко  голям ще стане, колко обича мама и т.н. Много обича да раздава целувки на всички Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт