До кога да кърмим?

  • 5 154
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 629
Тези дни са ме налегнали ени въпроси за кърменето и отбиването.

Чудя се какви ползи носи кърменето на дете над 1 годинка, а над 2? И какви ли вреди би нанесло не кърменето на дете след 1 годинка?

Много съм объркана и ще ми е много интересно да науча какво мислите по тези въпроси.

# 1
  • Мнения: 7 837
Не се терзай  Wink

Ли4но аз смятам да кърмя още 2-3 мес. максимум.
Според мен е глупаво да се смята, 4е се наврежда на бебето, ако не се кърми след годинка   newsm78

# 2
  • Мнения: 3 161
Една пряка полза, за която се сещам - облекчаваш зъбоникненето. Има и други, ако се сетя ще ти пиша. Освен това удължаваш периода на имунна защита: докато кърмиш, продължаваш да предаваш и от своя имунитет (плюс неговия) и предпазваш от повече болести.

Но гледай нещата откъм пропуснати ползи, не откъм вреди; ако имаш необходимост да прекъснеш, едва ли ще е чак фатално.  Wink

# 3
  • Мнения: 4 629
Ами нямам необходимост да отбивам, но се чудя с какво бих допринесла,ако продължа с кърменето newsm78. А за удължаването на периода на имунна защита не съм сигурна дали това е полза или вреда? Нали децата трябва да градят собствен имунитет - няма все да ги кърмим я

# 4
  • Мнения: 3 777
Това за имунитета ми у много съмнително...
Моето кърмено бебе що се разболя и пи антибиотици, а не съм го простивала.
Къде му отиде имунитета.

# 5
  • Мнения: 4 629
Това за имунитета ми у много съмнително...
Моето кърмено бебе що се разболя и пи антибиотици, а не съм го простивала.
Къде му отиде имунитета.

Е то имунитета не е 100%ов. Както казваш и кърмените бебета се разболяват

# 6
А бе  нали Крали Марко е бил кърмен 9години.Сигурно е хубаво да се кърми по дълго но и аз сигурно ще искарам най-много до годинка.Много ме изтощава физически и винаги се съобразявам какво ям.....А за фатално според мен изобщо не е,а пък чак и за вреди....Всички сме хранени по старата ситема със сокчета и тем подобни, по важно е мисля след това как се храни без разните му вафлички,чипсове,хамбургери и др.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Абе това не го ли дъвкахме скоро? newsm78
Както и да е.....
Аз лично кърмя с огромно удоволствие и съм се зарекла да кърмя, докато това е така и за двама ни...Ако ще и на 3 години да е, дреме ми WhistlingЗа имунитет, когато тръгнем на ясли; за успокоение сега, когато пада и си разбива главата на всеки два дни Mr. Green;за приспиване, когато го болят венците или има кошмари; за леко и естествено хранене, когато е горещо и не му се яде друго или има стомашно неразположение; за кеф Mr. Green
По-скоро бих си задала въпроса - а защо пък да НЕ кърмя след годинка или две Mr. GreenЕдинственото, което може да ме накара да спра, е кърменето да стане неприятно или просто ненужно за един от двамата участници, каквито изгледи засега няма Blush

# 8
  • Мнения: 4 629
Още нещо да питам - детето, ако не го кърмим след 1 годинка трябва ли да пие още млако. Какво - формула или прясно мляко за възрастни? И, акко трябва да пие млако - по колко?

# 9
  • Мнения: 4 629
Абе това не го ли дъвкахме скоро? newsm78
Както и да е.....

Аз нещо съм я пропуснала тази дискусия  Embarassed
Ако в кърменето след годинка няма ползи за детето, то аз не бих кърмила. Разбирам за психологическите ползи, за които пишеш, но не съм много сигурна, че това е най-адекватния начин за реагиране в изброените от теб по-горе ситуации Thinking Все пак всичко е въпрос на личен избор

Мен по-скоро ме интересува дали някой има информация(публикации в списания, книги, стаии) в които да пише, че кърменето след 1 годинка е НЕОБХОДИМО на децата и да се пояснява защо. Интересуват ме както физиологичните предимства така и психологичните

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, трябва да пие, много е важно за децата!Има адаптирани млека специално за над една година, разни Нестле джуниър и пр., обогатени с калций и витамини. Аз лично на дете без алергични прояви и обремененост след 1.5 год. бих давала най-обикновено пълномаслено краве мляко.За количествата не знам - може би колкото му се пие на детенцето, все пак на тази възраст вече си казват какво и колко искат Wink

# 11
  • Мнения: 4 629
Аз чак сега се сетих, че за статии мога да погледна в библиотеката  Embarassed Отивам да чета

# 12
  • Мнения: 4 915
На първо щракане в Гугъл, открих това:

http://www.biberonbg.com/info/karmene_sled_godinka.htm

Кърмене на бебе над 1 година
Кърмата за бебетата над една година като ХРАНИТЕЛЕН ИЗТОЧНИК

Въпреки, че има малко изследвания, правени върху деца, които са кърмени над 2 години, наличната информация посочва, че кърменето продължава да е ценен хранителен източник и предпазва от заболявания докато кърменето продължава.
 “Майчиното мляко продължава да осигурява значителни количества важни хранителни вещества много след първата годинка от живота на детето, особено протеини, мазнини и повечето витамини.” Dewey 2001
През втората година (12-23 месеца), 448 мл кърма осигурява:
- 29% от енергийната потребност
- 43% от потребността на протеини
- 36% от потребността на калций
- 75% от потребността на витамин А
- 76% от потребността на фолат
- 94% от потребността на витамин В12
- 60% от потребността на витамин С
 
 

Изчисленото средно количество кърма, поемано за 24 часа е 548 гр. от 97% от бебетата, които са кърмени между 12 и 23 месеца и 312 гр. от 73% от децата, които са кърмени между 24 до 36 месеца. Това представлява средно съответно 41% и 23% от безопасния дневен прием (400 RE) витамин А.


СЗО препоръчва кърменето до 2 годинки. Но, честно казано, малко ме мързи точно сега да им търся сайта и да чета...

# 13
  • Мнения: 4 629
Мен не ме мързи пък и имам време сега да чета  Wink

Прочетох за доста ползи от кърменето. За вреди, ако спреш да кърмиш не срещнах нищо Simple Smile

Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин. Това ми се струва като някакъв среден вариант. Детето не е отбито, а кърменето е сведено до минимум  newsm78

# 14
  • Мнения: 83
Ние сме още малки, но съм се настроила да кърмя докато Севда й се иска.

Това в биберон явно е преписвано от тук:
http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html
(само, че е на анг.)
има още 5 големи ползи с много доказателства, така че мисля всеки ще се убеди.

А, доколкото знам за имунитета и 2-3 лъжички кърма са достатъчни, така че сутрин и вечер ще свърши работа Simple Smile.

# 15
  • Мнения: 4 915
The World Health Organization's infant-feeding recommendation
As stated in the Global Strategy on Infant and Young Child Feeding (paragraph 10):
 
Breastfeeding is an unequalled way of providing ideal food for the healthy growth and development of infants; it is also an integral part of the reproductive process with important implications for the health of mothers. As a global public health recommendation, infants should be exclusively breastfed1 for the first six months of life to achieve optimal growth, development and health.2 Thereafter, to meet their evolving nutritional requirements, infants should receive nutritionally adequate and safe complementary foods while breastfeeding continues for up to two years of age or beyond. Exclusive breastfeeding from birth is possible except for a few medical conditions, and unrestricted exclusive breastfeeding results in ample milk production.
 
http://www.who.int/nut/inf.htm[/color]
Ей това намерих, ама за обяснения още ровичкане трябва.

Цитат
Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин.
Аз това мисля да правя. От два дни съм на работа отново, до 1 годинка ще се цедя в офиса, за да има и за дневните дажби мляко; след годинката постепенно ще премахна дневното изцеждане и се надявам безпроблемно де кърмя малката сутрин, вечер и нощем - от последното май няма мърдане.  Crazy Mr. Green

# 16
  • UK
  • Мнения: 1 334
според мен това е един много добър вариант. особено,ако се връщаш на работа и т.н. аз пък четох някъде,че след годинката детето имало нужда от около 350 мл мляко на ден. а също и,че примерно месо когато яде,не трябва да пие и мляко,защото желязото се усвоявало само наполовина.някой друг да знае нещо по въпроса?

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679

Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин. Това ми се струва като някакъв среден вариант. Детето не е отбито, а кърменето е сведено до минимум  newsm78

Ами да, напълно възможно си е.Даже май в повечето случаи е така..когато мама почне работа..остава само сутрин, вечер и евентуално нощем да се кърмим.

# 18
  • Мнения: 4 629
The World Health Organization's infant-feeding recommendation
As stated in the Global Strategy on Infant and Young Child Feeding (paragraph 10):

Мерси  bouquet

# 19
  • Мнения: 4 629
а също и,че примерно месо когато яде,не трябва да пие и мляко,защото желязото се усвоявало само наполовина.някой друг да знае нещо по въпроса?

Не съм го чувала това твърдение. И на мен ми е любопитно да разбера дали е истина

# 20
  • Мнения: 4 915
Прясното и киселото мляко възпрепятстват усвояването на желязото.
За "наполовина" не знам, едва ли може да се установи точно.

За това е най-добре дедето да е на кърма, или на формула, но алтернативата не е прясното мляко.

Кърмата съдържа малък процент желязо, но то се усвоява изключително добре - 50-75%, адаптираното мляко съдържа по-висок процент желязо в състава си, защото усвояемостта от него е около 20%. Прясното мляко не съдържа желязо, пък и пречи на неговата резорбация.

# 21
  • Мнения: 5 255
......ще ми е много интересно да науча какво мислите по тези въпроси.

До момента не съм се замисляла  Thinking.
Не ми пречи, а и няма да почвам работа - постоянно сме заедно.
Педиатърката ми каза, че може вече и прясно пляко да и давам, но не съм и давала  ooooh!

# 22
  • Мнения: 3 161
А за удължаването на периода на имунна защита не съм сигурна дали това е полза или вреда? Нали децата трябва да градят собствен имунитет - няма все да ги кърмим я

Ако даваш част от своя имунитет на дететето, това не значи, че му отнемаш възможността да гради собствен - просто удължаваш периода на адаптация и евентуално намаляваш приема на антибиотици (не напълно, разбира се - ако ти можеш да се разболееш, то и бебето може; твоят имунитет е по-силен от неговия, но не е всесилен, то е ясно).

На мен ми се струва доста странно да отбия дете над годинка, а после да давам примерно Нестле Джуниър, защото е важно да приема дневната си доза мляко.

За психологическите ползи - ами кърменето е вид комфорт, от който децата имат нужда, и ако го отнемеш преди да са готови те самите, не е много добре (няма да развивам теории как може да навреди - но все пак е важно да се прави внимателно).

Фокусът на тазгодишната Световна седмица на кърменето беше: 1. Изключително хранене до 6 месеца;
2. Продължаващо хранене до 2 годинки и повече;
3. Въвеждане на семейни храни (захранване).

Т.е. има изследвания и категорични изводи за полезността на кърменето до 2 и повече години. Можеш да потърсиш и документа на Американската педиатрична асоциация "Breastfeeding and the Use of Human Milk", ето откъс:

Цитат
There is no upper limit to the duration of breastfeedingand no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.
Infants weaned before 12 months of age should not receive cow's milk but should receive ironfortified infant formula.

За сутрин и вечер: един добър вариант, стига да не се будите нощем. При нас все още е така (не ми е любимият аспект на кърменето), но иначе през деня спокойно си минава без кърмене, ако ме няма, и със, ако съм у дома (на 23 месеца).

# 23
  • Мнения: 280

Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин.

При нас е точно така. Когато бяхме на море това лято на два-три пъти й се сучеше и през деня, като за(с)пиваше Wink на плажа. И когато й пробива зъбче - има нужда от муцкане през нощта.
Иначе се кърмим само сутрин и вечер. След месец ще започвам работа и мисля, че този режим на кърмене съвсем няма да ми пречи, а и така ще продължава да си набавя необходимото количество мляко (кърма) за деня.

# 24
  • Мнения: 303
Dobre de, shtom se dava mlqko i sled godinka, ako davam adapte s biberon li?!Nali trqbvalo da zapo4nat ve4e da se otkazvat ot qdeneto s biberoni?

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Че защо пък с биберон на дете над годинка Shocked Моята дребна не е ползвала биберон,няма тепърва да я уча да ми пие от него - от 6-месечна,като започнах да предлагам вода,й я давам от неразливаща чаша и си пие съвсем спокойно от нея от самото начало Grinning Така че за дете над годинка пък е никакъв проблема - спокойно може да се дава млякото от чашка.

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
До колкото аз съм запозната, а и като съм гледала разни филмчета за кърменето, само първите 6 месеца са важни за имунната система на бебето. След това вече кърменето е само психологическа необходимост за майката и бебето Heart Eyes. Поне така пропагандират при нас.

# 27
  • Мнения: 1 107
Много четох и мислих по въпроса и реших, че ще кърмя максимум 8 месеца - 6 месеца само кърма и 2 месеца за захранване и заместване.
Хваща ме яд като си помисля, че аз съм кърмена повече от година и вечно съм била болна, на инжекции, системи, сега също съм доста кекава, а мъжът ми е кърмен три месеца, при това със зор, а никога не е боледувал, нито като малък, нито сега /освен ако не замъкна някой гаден вирус вкъщи  Close/

# 28
  • Мнения: 3 379
Аз пък се чудя "защо пък да не кърмя след годинката"?

Аз още кърмя Гого и това ми помага в много случай, като напр. заспива винаги много лесно, успокоява се бързо като се разплаче за нещо, доставям му необходимото кол мляко по естествен път и не м исе налага да купувам адаптирано за над годинка, и какво ли още не...

Аз работя откакто той е на 4 чесеца и друга важна полза от кърменето е, че така сме по-близки когато сме заедно, което не е много голяма част от деня.

В момента кърмя сутрин и вечер и през нощта, когато съм на работа, а през почивките - по няколко пъти и през деня (още 1-2). Когато беше по-малък обаче, независимо, че работех, се цедях и през деня ядеше по 2-3 пъти най-малко кърма.

# 29
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Това за имунитета и аз мисля, че е вятър работа!  Rolling Eyes Колкото до това, че кърменето върши работа като успокоително - и с това не съм съгласна. Детето ще има много проблеми, страдания (физически и душевни), падания (и в буквален, и в преносен смисъл) и не може утехата да му е винаги в мама (да не говорим пък за мамината цица! Twisted Evil).
За мен кърменето след годинка е като дългото носене на памперс или ползване на залъгалка. Знаеш, че трябва да го отучиш от този навик, но те мързи и затова отлагаш, като междувременно търсиш аргументи, че така е по-добре!  Wink Mr. Green

# 30
  • Мнения: 35 960
Ба, навила съм се да кърмя до първи клас, а вие ще ме разколебаете ...

# 31
  • Мнения: 854
Дребният беше доскоро с алергия и заради нея реших до годинката поне да го кърмя(а преди кърмене след 6-7 месец ми звучеше странно Rolling Eyes ). Сега алергията отшумя, но аз пак мисля да го кърмя до годинката поне, ако после има желание и аз имам налична кърма не мисля да спираме. Ама до 3 години ми се вижда множко ooooh!

# 32
  • Мнения: 4 629
Ако знаета как завиждам на тези от вас, които са взели решението дали ще кърмят или не. Мен това чудене ме убива, но дано скоро и аз да реша нещо  Praynig На мен най-голямото ми притеснение като, че ли са хормоните ми, които ми спогаждат много кофти номера. Та разчитам като спра да кърмя да се поурегулират нещата

# 33
  • Мнения: 980
Не съм чувала за връзката с хормоните, а това обяснява много неща и при мен. Аз съм за кърмене около година и после постепенна тенденция към прекратяване, макс. до година и половина.

# 34
  • Мнения: 4 629
Не съм чувала за връзката с хормоните, а това обяснява много неща и при мен.

Бременността  и кърменето са периоди свързани с много хормонални промени у жената Wink

# 35
  • Мнения: 6 206
Ако знаета как завиждам на тези от вас, които са взели решението дали ще кърмят или не. Мен това чудене ме убива, но дано скоро и аз да реша нещо  Praynig 
А, недей така, аз съм решила вече да поприключвам, ама и на идея си нямам как, понеже това е единствения начин Спасчо да заспи.
Също и като се буди през нощта, за секунди се унася пак с кърмене.

Добре вечер ще го приспя някак си, ще видя как, ами през нощта какво ще правя, хич не ми се будува....

Ако го бях отбила докато беше по-будаличка, сега си търси и компромиси не прави. Да, ама тогава сигурно щях да му дам биберон и друг проблем.
Идеално няма. Close

# 36
  • Мнения: 590
И аз се чудя до кога да кърмя newsm78  Вече трябваше да сме минали към кърмене само сутрин, вечер и нощем по мои планове. Обаче г-ца Каприз едва от около месец хапва 150-200г твърда храна на  ден. Още не яде почти никакви пресни плодове и зеленчуци. За мен определящо е детето да се храни пълноценно с твърда храна преди да се намалят кърменията. Иначе махнахме обедното кърмене.

За боледуването на кърмените бебета: няма как да се прецени, дали кърмачета които боледуват не биха боледували повече или по-малко, ако не са кърмени. Според мен огромно значение има наследствеността.  

# 37
  • Мнения: 4 242
При мен решението идва от следната логика:
Децата имат нужда от мляко за да растат- неоспорим факт! Аз имам майчино мляко и не мисля че е по-разумно да давам животинско като заместител! Следователно ще кърмя до и след 2 г! Laughing
Дано съм ти помогнала Bambi  Wink

# 38
  • Мнения: 4 629
Много интересни неща споделяте - такива, за които не се бях замисляла   bouquet

Относно заспиването при мен го няма този проблем - Алекс си заспива сам. И вечер не се бъди откакто навърши 3 месеца  Grinning Дано и да не започва - аз знам, че между 7-9 месеца бебета, които са спали през нощта започват да се будят  #Crazy Надявам се, че нас ще ни пропусне този момент. Освен това на тази възраст, ако се буди бебето, то определено не е от глад и не мисля да го приспивам с кърмене. Както казах надявам се при нас да ги няма тези нощни будения, а пък ако се появят тогава ще му мисля Thinking

# 39
  • София
  • Мнения: 2 952
Бамби, само ти можеш да си вземеш решението. Информация и съвети има много и тук и на десетки хиляди други места в мрежата. Но става дума за твоето дете и за теб.

За мен кърменето след годинка е като дългото носене на памперс или ползване на залъгалка.
Ааааа, моля, моля, памперсът до 18-24 месеца не е като другите две неща  Heart Eyes Детето не е готово на годинка да контролира изхожданията - това става най-рано няколко месеца след това.

# 40
  • Мнения: 934
Да отговоря на въпроса - не мисля, че е вредно да се кърми след година, нито пък е вредно да не се. Може би кърмата е най-идеалната храна, но за след годинка и адаптираното, и даже кравето не са толкова зле като алтернатива, и не ми се вярва да има съществени разлики.
А ако кърменето вече ти тежи и това ти влияе, мисля, че е по-вредно за детето (и за теб) да продължиш, отколкото да спреш.
А ако ти е добре и на детето му е добре, защо да спирате?
Най-важното за детето е да има щастлива майка!

# 41
  • Мнения: 4 915
Най-важното за детето е да има щастлива майка!

По-скоро: "Майката да има щастливо дете".  Wink

# 42
  • Мнения: 4 915

Хваща ме яд като си помисля, че аз съм кърмена повече от година и вечно съм била болна, на инжекции, системи, сега също съм доста кекава, а мъжът ми е кърмен три месеца, при това със зор, а никога не е боледувал, нито като малък, нито сега /освен ако не замъкна някой гаден вирус вкъщи  Close/

Относно имунитета и кърменето и аз да кажа:
Кърмата не е панацея. За боледуването на детето влияят много фактори: наследственост, изложеност на рискови фактори (контакти с вирусоносители например), дали детето е било калявано, здравословно хранене, "закаляване" на имунната защита (дали детето се лекува винаги с антибиотици, или с хомеопатия, бабини рецепти и т.н.), здравословна околна среда,  и т.н., и т.н....

Аз например, съм била кърмена до 15 месеца, но до 6 годишната си възраст съм била все болна - просто някакъв ужас е било. Накрая ми изваждат третата сливица и от тогава - без да преувеличавам - 24 години от този момент, сигурно съм настивала 4-5 пъти, веднъж изкарах нищо грипо-подобно (не пих антибиотици, излекувах се с мед, лимони, чесън и пилешка супа  Mr. Green) - друга сериозна болест не си спомням (само морбили в училище).

И наистина никой не знае дали ако не бях кърмена, болестите до 6-годишната ми възраст нямаше да ги изживявам още по-тежко...Демек, подкрепям това мнение:
Цитат
За боледуването на кърмените бебета: няма как да се прецени, дали кърмачета които боледуват не биха боледували повече или по-малко, ако не са кърмени. Според мен огромно значение има наследствеността.

# 43
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз съм решила до 6 месеца със сигурност ще кърмя, но после мисля да започна да отбивам постепенно. Просто с това кърмене сме прекалено зависими една от друга, а на мен това ми тежи. От друга страна пък обичам да я кърмя. Толкова е сладка като засуче Heart Eyes.
По ТВто гледах едно предване. Една майка имаше проблем с дъщеричката си, която беше на 4 год и щеше да тръгва на училище. Проблемът беше, че малката още търсеше гърдата на мама ooooh!. Изпадаше в ужасни истерии, ако и се откажеше.

# 44
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Как ме карате и мен да се замислям защо съм решила да кърмя,докогато бебата сама се откаже Grinning
Мери е казала основното много добре - децата си имат нужда от мляко и не виждам особен смисъл да замествам майчиното с всичките му предимства с мляко,качеството на което е далеч от маминото.
На мен физическия контакт и постоянната близост с детето не ми действат изнервящо - така биха ми действали с първото дете и добре разбирам тези,за които идва задушаващо това 24ч обвързване,но сегашната ми настройка и доста неща,които изчетох по въпроса промениха тотално усещането ми.При нас - говоря само за конкретното ми дете и моя опит,не обобщавам въобще - възпитанието в самостоятелност от ранна възраст(стил д-р Спок и подобните) не даде необходимите резултати - беше много по-самостоятелен на 3г,отколкото е сега на 6г.Имам чувството,че му липсва сигурност и усещане,че може винаги да се опре на някого заради това ранно трениране в самостоятелност и затова сега е изпаднал във фаза,в която е буквално зависим за всичко от нас - в смисъл,не че не може да се оправя сам,но не желае да се разделя от нас (а години наред е ходил с удоволствие и без протести събота и неделя при баба и дядо),нито да бъде оставян самичък дори за секунда и постоянно търси присъствие от един от двама ни.Затова ми се вижда много по-уместно да задоволя тази необходимост от тесен физически контакт и  постоянна опора в ранната възраст,за да може детето постепенно да добие сигурност и като по-голямо да е по-самостоятелно и уверено.Затова привързаното родителство (attachment parenting) е това,което усещам много по-близо до разбиранията си в момента.Излишно е да казвам,че според този стил на възпитание родителите са плътно до децата в ранните години и кърменето е неограничавано по никакъв начин докато детето само не почувства готовност да престане Laughing
Колкото за това,че щяло да стане прекалено зависимо от мен и гърдата - като падне или се удари,все така ще тича да го гушкам - а за мен е безсмислено да му тъпча биберон в устата и да гушкам,когато мога да кърмя и да гушкам - даването на биберон няма да го направи по-самостоятелно и по-малко нуждаещо се от вниманието и прегръдката ми (това от опит с баткото).
В допълнение смятам да я дам на ясли след една година - тогава ще е на 1г9м и определено ще има нужда от всяка капчица имунитет и защита срещу вирусите,които мога да й дам - и ако мога да ги дам чрез кърмата,защо да давам имуномодулатори,билки и прочее щуротии,за които е малко съмнително точно колко имунитет изграждат.
Дотогава кърменето вече ще е само няколко пъти дневно - сутрин,вечер и нощем,ако се събуди,така че няма да ме ограничава по никакъв начин с изключение на това,че няма да мога да я оставям за дни да я гледат,за което нямам и намерение или желание.
Това са моите съображения - освен това кърменето ми е мързеливо-удобно и за успокоение,и за приспиване,и за укротяване и не изпитвам грам желание да си усложнявам живота - с баткото ползвахме залъгалката за същото и не съм го ограничавала,отказа се много лесно на около 4-годишна възраст,така че съм сигурна,че и с бебата ще са подобни отношенията с гърдата - в един момент просто израстват тази необходимост (в края на краищата,независимо от всичките ни бъзици по въпроса,не познаваме никой,който да суче до пълнолетие Mr. Green) и по статистика това е в приемливи за мен срокове (при повечето деца е някъде между 2 и 4г,което съвсем точно отговаря и на опита ми с баткото и необходимостта му от заместител на гърдата).
Изобщо и тук е същото като с памперсите - просто има моменти,в които нещото,на което искаш да научиш детето,става лесно,бързо и буквално за дни,ако изчакаш да покаже готовност.Или може да си усложняваш живота с ранно приучване,ревове и нерви,за да постигнеш същото в горе-долу същия срок,но с месеци отказване и отучване - моят избор е лесния начин Wink

# 45
  • Мнения: 1 586
Хедра, да си жива и здрава, че отдели време да го напишеш това подробно, пък и подплатено с предишен личен опит Simple Smile
Толкова ме мързеше да ги пиша тия неща, толкова пъти е предъвквана темата...

# 46
  • Мнения: 1 586
"Привързаното родителство" официален превод на термина ли е?Simple Smile Точно се чудех как е българският термин, но май още не се е наложил такъв.

# 47
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не е официален,а личен WinkДоста си блъсках главата как ще се преведе,така ми звучи най-близо и по смисъл,и чисто от лингвистична гледна точка Grinning

# 48
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Абе това не го ли дъвкахме скоро? newsm78
Както и да е.....
Аз лично кърмя с огромно удоволствие и съм се зарекла да кърмя, докато това е така и за двама ни...Ако ще и на 3 години да е, дреме ми WhistlingЗа имунитет, когато тръгнем на ясли; за успокоение сега, когато пада и си разбива главата на всеки два дни Mr. Green;за приспиване, когато го болят венците или има кошмари; за леко и естествено хранене, когато е горещо и не му се яде друго или има стомашно неразположение; за кеф Mr. Green
По-скоро бих си задала въпроса - а защо пък да НЕ кърмя след годинка или две Mr. GreenЕдинственото, което може да ме накара да спра, е кърменето да стане неприятно или просто ненужно за един от двамата участници, каквито изгледи засега няма Blush

  202uu

# 49
  • Мнения: 934
Най-важното за детето е да има щастлива майка!

По-скоро: "Майката да има щастливо дете".  Wink
И двете - стига да не е едното за сметка на другото!
Имах предвид, че ако майката не е щастлива, ефектът върху детето е много по-лош от евентуалния лош ефект на кравето или адаптираното мляко.

# 50
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Имаше една приказка: "Животът е това, което ти се случва докато си правиш планове за нещо друго" Grinning Така че, Бамби, не го мисли от сега, то само ще си дойде.

Само че от друга страна пък май по-скоро си търсиш причина да прекратиш кърменето, и в този случай май е по-добре наистина да го прекратиш, "нали знаеш насила, Убост не става" Grinning....

Аз от както съб бременна все такива планове си правя "до кога ще кърмя?" и минах през 7мес, после годинка, после годинка и половина и колкото повече минава времето, толкова повече виждач, че не зависи само от мен, така че спрях да си правя планове вече...

# 51
  • Мнения: 763
До колкото аз съм запозната, а и като съм гледала разни филмчета за кърменето, само първите 6 месеца са важни за имунната система на бебето. След това вече кърменето е само психологическа необходимост за майката и бебето Heart Eyes. Поне така пропагандират при нас.

Освен това съм чувала, че така пропагандират и във Франция и в някои други европейски държави.
Даже една позната ми каза - "тук не се кърми толкова дълго, колкото в България", което доста ме учуди имайки предвид информацията, която имаме тук.

Дългото кърмене не виждам с какво да е вредно за здравето. Няма нито една причина. Относно имунитета - мноооооого спорно ми се вижда.

Освен това аз съм изключително болнаво същество и не виждам въобще да имам имунитет, който да предам на детето си /а съм дълго кърмено бебе/.

Освен това смятам, че дългото кърмене е повече необходимост на майката, а не на бебето, за което се е превърнало във вреден навик.

В крайна сметка не е нормално да се остави бебе на биберон, трябва да се отучи в един момент, защото това може да продължи 4-5 години. Същото е и с лапането на цицата с повод и без повод.
Смятам, че стомахчето на едно шест-месечно бебе е достатъчно зряло, за да преработва адаптирано мляко, както и да приема друга храна.

Лично аз смятах да кърмя максимум до 6 месеца.

# 52
  • Мнения: 763
По ТВто гледах едно предване. Една майка имаше проблем с дъщеричката си, която беше на 4 год и щеше да тръгва на училище. Проблемът беше, че малката още търсеше гърдата на мама ooooh!. Изпадаше в ужасни истерии, ако и се откажеше.

 smile3506 smile3506 smile3506

# 53
  • Мнения: 3 161
По ТВто гледах едно предване. Една майка имаше проблем с дъщеричката си, която беше на 4 год и щеше да тръгва на училище. Проблемът беше, че малката още търсеше гърдата на мама ooooh!. Изпадаше в ужасни истерии, ако и се откажеше.
Има деца, които изпадат в истерии от какво ли не - проблемът е в детето/респективно в майката, а не в кърменето, макар че а противниците на продължителното кърмене това е една удобна и лесна интерпретация.

Последна редакция: пн, 05 сеп 2005, 19:21 от emem

# 54
  • Мнения: 3 161
До колкото аз съм запозната, а и като съм гледала разни филмчета за кърменето, само първите 6 месеца са важни за имунната система на бебето. След това вече кърменето е само психологическа необходимост за майката и бебето Heart Eyes. Поне така пропагандират при нас.

Интересно къде си намерила това.
В най-новите препоръки на Британското здравно министерство никъде не се казва, че след 6 месеца кърменето престава да бъде полезно. Затова пък са изброени подробно ползите от кърменето за детето и майката (никъде не се споменава за психологически ползи, между другото - все става дума за здравето).

Цитат
What are the Department of Health’s recommendations on feeding infants?

Breastmilk is the best form of nutrition for infants
Exclusive breastfeeding is recommended for the first six months (26 weeks) of an infant’s life
Six months is the recommended age for the introduction of solid foods for infants

Breastfeeding (and/or breastmilk substitutes, if used) should continue beyond the first six months, along with appropriate types and amounts of solid foods

What are the health benefits of breastfeeding?
5.1 Breastmilk provides all the nutrients a baby needs for healthy growth and development for the first six months of life and should continue to be an important part of babies’ diet for the first year of life.

5.2 Breastfed babies are less likely to develop:
• gastric, respiratory and urinary tract infections (Howie,1995, Kramer, 2001 Wilson, 1986, Cesar, 1997, Pisacane, 1998, Marild, 1999.)
• obesity in later childhood (Fewtrell, 2004, Gilman, 2001, Koletzko, 2004.)
• juvenile-onset insulin-dependent diabetes mellitus (Sadauskaite-Kuenhne, 2004,
Mayer, 1988, Virtanen,1991 )
• atopic disease (Fewtrell, 200410, Lucas,199016, Saarinen and Kajosaari, 1995).

5.3 Breastfeeding mothers have:
• reduced risk of developing pre-menopausal breast cancer (Newcombe, 1994, Beral 2002)
• increased likelihood of returning to their pre-pregnancy weight (Dewey, 1993)
• delayed resumption of the menstrual cycle (Kennedy ,1989).
.

# 55
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
emem, никъде не съм казала, че кърменето престава да е полезно  Naughty Даже напротив и аз пропагандирам кърмене, защото е полезно и най-доброто за детето!! Кърмя навсякъде, открито точно с тази цел. Вече и доста малки дечица запознах с що е то естествено хранене, когато ме виждат как кърмя в ресторантите и кафетата.
Иначе за 6-те месеца съм го коментирала с лекар, тъй като се чудех до кога да кърмя и с моя healthvisitor. След 6 месеца бебетата започват да изграждат собствена имунна система, това може да се прочете в книжките.
Имам въпросче, ако искаш да упокоиш твоето бебче, ти предлагаш ли му гърдата си?!?! Аз го правя, а и много други майки, това си е психологическа полза Wink
Ето и извадка от сайта на NHSdirect:
Breastfeeding is the completely natural way to feed your baby. It also has short-term and long-term health benefits for both mother and child. The experience of breastfeeding can be a very satisfying and relaxing one, promoting closeness between mother and child.

# 56
  • Мнения: 202
Белинда и Хедра, поздравления за постингите! smile3501 newsm10

Също смятам, че майчиното мляко няма заместител и ако една майка има щастието да произвежда по-дълго кърма, а не да спре / както при повечето мами/ , то тя трябва да си кърми детенце, докато това е приятно и за двамата. Сроковете са твърде относително нещо и за всеки са индивидуални, но ако можех бих кърмила поне до 2год.

# 57
  • Мнения: 3 161
Ginka, няма никаква причина на една мама да й спира кърмата, освен ако тя сама (волно или по-често неволно) не предизвика този процес.

м_е_р_и, и мен ме учуди това, което казваш, защото знам, че имаш сериозно отношение към кърменето, но ето ти пак цитата:
Цитат
само първите 6 месеца са важни за имунната система на бебето. След това вече кърменето е само психологическа необходимост за майката и бебето

Съгласна съм, че първите 6 месеца са най-важни, че след това започват да градят собствен имунитет, но това значи ли, че отведнъж вече нямат нужда от имунитета на майка си? Защото така чвучат думите ти (явно си имала друго предвид).

Колкото до психологическата необходимост: разбира се, че има и такава; разбира се, че давам гърда и за успокоение. Но това не е основната функция на кърменето след 6 месеца, какъвто е смисълът на твоя цитат. Това е само една от функциите на кърменето, наред с многото други ползи за здравето, които се изреждат в дадения по-горе цитат от NHS. Да не говорим за интерпретациите, направени върху твоето твърдение, че кърменето след 6 месеца е по-скоро необходимост за майката и вреден навик за бебето!

# 58
  • Мнения: 35 960
Да не говорим за интерпретациите, направени върху твоето твърдение, че кърменето след 6 месеца е по-скоро необходимост за майката и вреден навик за бебето!

честно казано, и аз не го схващам това  newsm78
защо да е вредно за бебето?  Thinking
и чак необходимост за майката?  ooooh!
майки пристрастени към кърменето?  #Crazy

# 59
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Да не говорим за интерпретациите, направени върху твоето твърдение, че кърменето след 6 месеца е по-скоро необходимост за майката и вреден навик за бебето!

честно казано, и аз не го схващам това  newsm78
защо да е вредно за бебето?  Thinking
и чак необходимост за майката?  ooooh!
майки пристрастени към кърменето?  #Crazy

На мен също ми звучи невероятно някоя майка да се е наркотизирала с кърмене. "Необходимост за майката" - мога да го приравня само на "желание на майката да даде повече защитни сили на детето си по начин, който счита, че е подходящ"

И защо да е вреден навик за бебето? Аз, например, почти не си спомням да съм успокоявала Даниел-Кристиян с кърмене. Гушване, разнасяне, когато беше много малък, отвличане на вниманието и др.п. Може и да съм го правила, но ще да е било, когато е бил под 3-4 месечен. Сега (на 1 г. 5 м.) суче сутрин и вечер. Не заспива, докато суче. Ако се сетите за друга причина това да става вреден навик, пишете! И аз не съм решила докога точно ще го кърмя, ако има кърма...

Според мен на имунната система влияят много фактори, не само кърмене/некърмене - наследственост, околна среда, останалите храни, които даваме на бебетата, храненето на майката и т.н.

За наше съжаление никога няма да сме 100% сигурни, че сме кърмили достатъчно дълго или сме "се спряли овреме"  Laughing Но това не бива да става повод за комплекс  в бъдеще, нали  Grinning

# 60
  • Мнения: 4 242
Много по-често успокоявам Ива с гушкане или игра. Почти не се сещам да съм я успокоявала с гърда, освен ако не допускам че може да е гладна. Така че "психологическата полза" отпада.
Да не забравяме че кърменето успокоява кърмачето и заради специалния хормон съдържащ се в млякото (а и майката също), ето още един немалък плюс за кърменето и след 6 месеца! Laughing

# 61
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
emem, права си, грешно съм казала, че САМО първите 6 месеца са важни  Blush. И следващите имат значение за имунитета, но тъй като бебетата започват да градят собственна имунна система, те не са така беззащитни както в началото, съответно и кърмата има вече различна роля, от гледна точка на бебешкия имунитет.
Аз лично обожавам да кърмя, както и беба се успокоява страшно много, особенно нощем. Вместо да я разнасям с часове и да давам водичка, просто и давам майчината си гръд и детето бързо се унася отново  Heart Eyes Е точно това ще ми липсва страшно много когато спра да кърмя Rolling Eyes.
От друга, страна както бях казала по-горе, сме доста зависими една от друга с кърменето. Най-малкото липсва ми вечерния живот, когато можех да изляза с приятели в местния пъб и да оставя децата на съпруга Crazy. Той редовно ми предлага да даде формула, ако ме няма, но аз все още отхвърлям тази възможност.
Друга причина да спра кърменето по-рано е и наднорменото ми тегло  261uu. Страх ме е да мина на диета докато кърмя. В следствие на диетата, която прилагам, организмът започва да изхвърля токсините от тялото и предполагам, че част от тях ще се прехвърлят в кърмата.
Поради гореизброените причини ЛИЧНО МОЕТО РЕШЕНИЕ е да започна да отбивам след 6 месеца. Кърменето е хубаво и полезно за бебчетата, но е важно да носи удоволствие и удовлетворение на майката също.
Както обаче някой беше споменал, животът е това, което се случва, докато ние правим планове Wink
Очаквам сега да ме заклеймите, като лоша майка, отказваща да кърми своето бебче  Hug

# 62
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Очаквам сега да ме заклеймите, като лоша майка, отказваща да кърми своето бебче  Hug
E глупости сега Rolling Eyes Дала си причините си разумно,обосновано и са действително най-доброто за бебето и теб според както ти чувстваш нещата - от каква гледна точка можеш да бъдеш гледана като лоша майка,че и отказваща да кърми,след като ще кърмиш и след срока,който принципно се приема за достатъчен (6 месеца според огромната част от лекарското съсловие).Имаше една условна класификация - shortterm-breastfeeder,midterm-breastfeeder i longterm-breastfeeder,като в последната спадаха всички,които кърмят след 6-тия месец,независимо дали ще е още месец-два или още 3 години Grinning Така че се класираш за купата на групата Wink

# 63
  • Мнения: 4 629

Само че от друга страна пък май по-скоро си търсиш причина да прекратиш кърменето, и в този случай май е по-добре наистина да го прекратиш, "нали знаеш насила, Убост не става" Grinning....

Не става въпрос да "правя хубост на сила" питам се от какво ще лиша детето си и дали по някакъв начин ще му навредя, ако го отбия в "ранна възраст". За това пуснах темата, за да прочета плюсовете и минусите на дългосрочното кърмене и евентуално да взема решение. Но какво ще правя все  още не знам  Thinking

# 64
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не мисли,а чувствай - в този случай това бих те посъветвала Grinning Как чувстваш нещата е много важно - защото ако кърмиш с потискана съпротива срещу кърменето само за доброто на детето,това подсъзнателно му се отразява и може да оказва влияние на емоционалната връзка между двама ви (ще спомена нещо,което Деметра беше писала за средния й син - отбила го е на около годинка при напредване на бременността с малкия Борис,защото кърменето я е карало да се чувства зле и й е тежало вече; след раждането на бебето се надяваше той да се върне към кърменето след тези 2-3 месеца прекъсване,но тя самата казваше,че той се държи така,сякаш има спомен за нещо неприятно,свързано с кърменето и отказва поканите).Така че нещата са много комплексни - човек може да навреди и не само с пропуснати ползи.За бебо да си щастлива,когато го гушкаш и си общувате,е също толкова важно колкото имунологичните свойства на кърмата - и не би му се отразило добре да усеща вътрешната ти съпротива срещу кърменето,детето не може да разбере,че не е насочена към него.Така че ако се чувстваш на предела и искаш да прекратиш,ако вече не ти е толкова удовлетворителна тази връзка с детето и искаш да я трансформираш в друг вид контакт помежду ви,по-добре да прекратиш кърменето полека с любов,търпение и с много внимание,отколкото да се насилваш уж за добро.

# 65
  • Мнения: 3 161
ОК, разбрахме се - кърменето е най-важно за имунитета през първите 6 месеца; след това не престава да е важно, но бебето вече изгражда и свой имунитет.  Simple Smile

Вечерният живот ми липсва и на мен, и то от много по-дълго (почти на 2 г. сме), но го свързвам повече с това, че имам дете, отколкото че кърмя. Да не ти казвам пък английските пъбове колко ми липсват, ама за това не ми е виновно нито кърменето, нито детето  Wink. Но ако  ти се излиза, винаги можеш да изцедиш едно шише или дори да оставиш адаптирано на мъжа си (друг въпрос е дали бебо ще го иска де).

Това с диетата не знам доколко е сериозно - много жени просто държат на фигурата си много повече, отколкото да дадат най-доброто на детето си; за други наднорменото тегло наистина е проблем (вкл. и медицински) и може би е наложително да отслабнат, не знам. Само ти можеш да прецениш доколко това е наистина приоритет и никой няма да седне да те заклеймява. Аз също доста се бях обезформила след раждането (иначе съм дребна и слаба), но след годинката (прохождането) започнах да отслабвам, а и хапвам по-малко (без да съм на диета), откакто знам, че вече не съм единственият източник на хранителни вещества, така че понякога е просто въпрос на време. Това е само личен опит, не те агитирам.  Simple Smile Поздрави!

# 66
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Това с диетата не знам доколко е сериозно - много жени просто държат на фигурата си много повече, отколкото да дадат най-доброто на детето си; за други наднорменото тегло наистина е проблем (вкл. и медицински) и може би е наложително да отслабнат, не знам. Само ти можеш да прецениш доколко това е наистина приоритет и никой няма да седне да те заклеймява. Аз също доста се бях обезформила след раждането (иначе съм дребна и слаба), но след годинката (прохождането) започнах да отслабвам, а и хапвам по-малко (без да съм на диета), откакто знам, че вече не съм единственият източник на хранителни вещества, така че понякога е просто въпрос на време. Това е само личен опит, не те агитирам.  Simple Smile Поздрави!

Лесно ти е да говориш, хърбо такава!  Mr. Green

# 67
  • Мнения: 4 915
Ммммм, добре де, нали кърменето гори по 500 калории... Rolling Eyes Така си отслабваме бавно, неусетно и здравословно. Аз си върнах 53-те кила за 6-7 месеца (5 кг загубих с раждането, 5 кг - с кърменето), при това ям повече отколкото преди (сега си хапвам доволно 4-5 пъти на ден, а преди бременността - 2 пъти).

# 68
  • Мнения: 35 960
да-да! /двойно положително отрицание/ отслабвало се било  Naughty откакто родих съм напълняла 3 кг.  #Cussing out омръзна ми да съм изключението, което потвърждава правилото  #Cussing out

# 69
  • Мнения: 3 379
Тук се е заформил интересен спор около плюсовете и минусите на кърменето след годинката... Simple Smile

Аз не бих се включила в спора, само искам да отбележа, че фактът, че има адаптирани млека да над годинка говори достатъчно ясно какво е световното становище по въпроса, а именно - че млякото продължава да е една от най-важните съставки в храната на детето и след годинката и аз не виждам защо трябва да давам адаптирано, при положение, че мога да кърмя.

Колкото до това, че е вреден навик, който е необходимост за майката и вреди на бебето и сравнението с биберона и памперса (не помня кой го ебше написал, съжалявам), съм абсолютно против такива твърдения. Детето само узрява за уменията, които усвоява най-лесно когато е готово за това. Умението да заспива само е далеч след годинката и тези, които по-рано заспиват сами или са с биберон, или смучат някоя играчка, или си въртят на пръста одеялото... Това не е заспиване сам. Същото важи и за памперса, например - тези, които много от рано ходят на гърне, го правят най-вече, защото амбициозните им майки ги слагат час по час на гърнето и те нямат време да се изпишкат/изакат в памперса Simple Smile Мога да продължа с примерите...

Освен това е нелепо да се твърди, че нещо съвсем естествено, което природата е решила, че е възможно, е вреден навик.

Извинете, ама не се стъпрях.

# 70
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Присъединявам се към това твърдение:
Детето само узрява за уменията, които усвоява най-лесно когато е готово за това. Умението да заспива само е далеч след годинката и тези, които по-рано заспиват сами или са с биберон, или смучат някоя играчка, или си въртят на пръста одеялото... Това не е заспиване сам.

Малко са децата, които лягат и заспиват (без биберон, палец, любима играчка и т.н.) сами.
За мен кърменето е идеалният и естествен заместител на горните преспивателни средства, макар че дъщеря ми пак си смуче палеца преди заспиване Sad

До кога смятам да кърмя... много просто - докато една от нас двете не реши, че е време за край Wink

# 71
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Мммм...вашите деца нямат ли си играчки в леглото?

# 72
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Мммм...вашите деца нямат ли си играчки в леглото?
Има бе, но не пущат мляко  Grinning

# 73
  • Мнения: 4 629
Мммм...вашите деца нямат ли си играчки в леглото?

Алекс има 2 висящи музикални. Други не му давам да си играе с тях докато заспива, за да не се задави(да отчупи някое парченце от тях) или да не се задуши в тях(ако са плюшени). Но кърменето според мен не е приспивателно и аз не го използвам за това Naughty

# 74
  • Мнения: 280
Не мисли,а чувствай...

Това е единственият правилен съвет. Ако слушаш сърцето си, своя майчин инстинкт, ще можеш да откриваш отговора и на много други въпроси, свързани с отглеждането на детето и майчинството като цяло.
На някои може да им звучи нереално, но истината е точно там. Защото понякога задаването на въпроси и мненията на много хора за нещо толкова лично колкото връзката на майката и бебето ни отдалечават от това, което ни подсказва сърцето и много лесно можем да се разминем с правилното решение.

# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Аз съм от масата, която кърми поради комплексни причини - взаимно удовлетворение, здраве, спокойствие, сън и т.н. Мотивира ме самото дете с ентусиазма и видимото удоволствие, с които подхожда към кърменето  Grinning

Но ако се търсят причини като сухи факти, не видях някой да е изтъкнал една от най-важните: развитието и растежът на мозъка, които са най-интензивни през първите години, когато той достига 2/3 от обема на този на възрастен човек. Това развитие се подпомага от уникалните амино- и мастни киселини, намиращи се в кърмата.

В последните години се правят опити тези важни киселини да се репликират в адаптираното мляко (не знам за повечето, внасяни в Бг, но за в чужбинско е така), и това е една от причините да се препоръчва на изкуствено хранените деца да се дава адаптирано мляко до 3 години.

При положение, че имам 'истинското нещо' в гърдите си Wink, на разположение на растящото, развиващо се дете, не виждам причина да давам заместители, при положение, че нямам нито желание, нито обективни причини да я отбия, а тя суче с такова желание. От мен толкоз  Grinning

# 76
  • Мнения: 3 161
Но ако се търсят причини като сухи факти, не видях някой да е изтъкнал една от най-важните: развитието и растежът на мозъка, които са най-интензивни през първите години, когато той достига 2/3 от обема на този на възрастен човек. Това развитие се подпомага от уникалните амино- и мастни киселини, намиращи се в кърмата.... и това е една от причините да се препоръчва на изкуствено хранените деца да се дава адаптирано мляко до 3 години.

Благодаря за инфото, Бу. Честно казано, не го знех. Отдавна съм спряла да чета за ползите от кърменето - знам, че ги има, знам, че не свършват след годинката, знам, че детето продължава да има нужда от мляко (Нестле Джуниър  Mr. Green) и кърмя, без да имам нужда непрекъснато да си напомням защо го правя. Но казаното от теб наистина добавя много важен аспект, който сме пропунали.

# 77
  • Мнения: 4 068
Моето мнение е, че детето трябва да се кърми поне до годинка. Ако може и след това-още по-добре. Наистина няма смисъл да говорим за ползите от естественото кърмене. Каквато и добавка да даваме тя едва ли ще е толкова добра, колкото майчиното мляко. А колкото до вредите от кърменето след годинка- аз лично не виждам такива.

# 78
  • Мнения: 195
Бу, евалла или браво или както предпочитате, но такива майки да има повече! Това мисля и аз и дай боже като родя след 3 месеца да потръгне с кърменето. Сега чета книги по въпроса и ми е щръкнала косата от ужас какво има в изкуственото мляко и как маркетингът ни го натрапва...

# 79
Мисля, че наистина има полза от кърменето след 1 година. Дъщеря ми е вече на година. Кърмя я само вечер, не че не искам и през деня , но се върнах на работа и нямам възможност. Досега откакто се е родила е вдигала температура само един единствен път когято беше на три месеца. Ходи доста по-разсъблечена от другите деца, дори и през зимата. Така,че съм убедена, че кърменето й дава здраве. Това не е ли най-важното?! Flutter

# 80
  • Мнения: 1 216
...... дай боже като родя след 3 месеца да потръгне с кърменето.

Ще потръгне, не се притеснявай! Кърменето е най- естественото нещо.
Дори не е необходима прекалена информираност по въпроса, важното е да няма дезинформираност.  Simple Smile

# 81
  • Мнения: 280
Кърменето е най- естественото нещо.
Дори не е необходима прекалена информираност по въпроса, важното е да няма дезинформираност.  Simple Smile
Много точно казано. Открих форумите, когато мъничката ни беше на 8 месеца. Дотогава също съм я кърмила без проблеми и през ум не ми е минавало да купувам адаптирани млека, не съм правила и запаси от кърма. И честно казано, в началото се изненадах малко от факта, че толкова много майчета имат нужда от подкрепа, убеждаване и пример, за да изберат кърменето. Всичко зависи от средата, разбира се, но е важно точно за начина на хранене на бебето, майката да се довери на инстинкта си. 
Затова е добре, че този форум съществува и постоянно напомня, че кърменето наистина е нещо най-естествено при отглеждането на  децата ни.

Общи условия

Активация на акаунт