Ориз по китайски

  • 60 552
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 111
Здравейте, Може  ли някой да каже как се приготвя ориз по китайски. Аз много обичам и си ходех на китайски ресторант, но от както даваха по телевизията преди години какво правят в тези ресторанти, мъжът ми не иска да стъпи там и ме кара да си го правя сама, а аз все не успявам.
Дайте рецепти и начин на приготвяне
предварително благодаря

# 1
  • Мнения: 1 313
Аз го приготвям така, не е на 100% същия като в ресторантите, но се доближава доста Peace

# 2
  • Мнения: 1 777
В тази тема тема рецепти за ориз по китайски и много други китайски рецепти. Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192750.0

# 3
  • Мнения: 2 587
И аз не успявам да го направя с обикновен ориз,затова ползвам бланширан дългозърнест.Сварявам ориза предварително,тъй като е добре да е студен и отлежал поне няколко часа в хладилника(четох го някъде отдавна,но не помня вече къде).Запържвам зеленчуци по желание(чушка,лук,грах,царевица,тиквичка,соеви кълнове и друго ако се сетя и имам).Запържвам ги на много силен огън в уок тиган с олио и малко фъстъчено масло за аромат.Като са се запържили зеленчуците добавям и ориза за малко.В малък съд завирам малко вода и на тънка струика,сипвам в нея разбито яйце,като бъркам само в една посока през това време,отцеждам го и добавям към ориза.С малко соев сос е същото като по китайските ресторанти.Успех!

# 4
  • Мнения: 111
Здравейте,
Изчетох доста неща, но пак не разбрах на 1 ч.ч. ориз колко вода се слага, водата гореща или студена трябва да е, подсолена или не?
Пробвах но не се запазва ориза така цял - или ще се превари или ще остане суров.
Предварително благодаря

# 5
  • Мнения: 2 587
Аз използвам дългозърнест ориз Uncle Ben's(http://www.nay-mag.com/product_info.php?products_id=1056 )- бланширан(има го и в пликчета на порции) и го приготвям по описанието на опаковката:
Завирам голямо количество вода;добавям ориза и посолявам на вкус;оставям да ври на слаб огън в продължение на 18-20минути;изцеждам и измивам със студена вода(ако е останало нишесте да се отмие,та да не лепне).
По време на приготвяне не го бъркам,а след като изстине го разбърквам с ръце да се отделят ако има залепнали зрънца.

# 6
  • Мнения: 6 958

И аз съм пробвала какви ли не начини и не става както трябва да стане  Confused

Пробвала съм някои от горепосочините рецепти, но пак не става, явно е от начина на готвене  Thinking

# 7
  • Мнения: 52
Много е важен самия ориз - някой път от една и съща марка, но явно от различни партиди и става различно..

# 8
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
незная дали ориза който правя в нас е по китайски или не,но ....да кажа все пак...
пропорцията ми е 1ч.ч. ориз и 4ч.ч. вода.С която чаша меря ориза с нея и водата.Измивам ориза и го слагам в тенджира ,наливам водата и сол на вкус...отначало варя на силен огън,след като заври го намалям/готвя на газ/ .В никакъв случай не го бъркам....евентуално ако има притеснения от загаряне ,си позволявам съвсем леко да го разбъркам най много 2-3 пъти Peace Махам от огъня,когато има съвсем малко за да е напълно готов.Затварям с капака и оставям на страна.Така да постои поне 15 тина минутки.След това слагам 1 с.л. масло и обърквам.През това време си пирготвям,изпържвам зеленчуците,и когато са напълно готови,ги добавям към ориза и ЛЕКО разбърквам и е готово... Hug

# 9
  • Мнения: 2
Здравейте, имам приятелка китайка която ми е показвала как прави озира.
Първо се измива много хубаво. На  1 чаша ориз се слага 2,5 до 3 ч вода ти си избираш каква чаша за мярка, посоляваш го малко първо да заври на по силно и после се намаля на най слабо като изври водата го изключваш (отнема около 20 до 30 мин)  и го затваряш с капака , като не се бърка изобщо.(много зависи от това дали ориза е пресен или е по стар)  а също и от вида на ориза но повечето оризи си имат опътване но аз по принцип всичките си ги правя по този начин

# 10
  • Мнения: 780
Да споделя и моя опит. Смея да твърдя, че рецептата е доста сполучлива.

Оризът трябва да е от дългозърнестия. Измива се много щателно, за да няма никакво нишесте по него и да не се слепва.

По принцип, ориз се приготвя или чрез варене в много вода или по метода на абсорбцията. За китайски пържен ориз се предпочита варенето.
Добре измития ориз се слага в голяма тенджера и се залива с МНОГО СТУДЕНА вода. Слага се да заври. Всеки ориз изисква различна продължителност на варене, но добрият дългозърнест ориз обикновено изисква около 7 минути. Вари се на силен огън, а не да къкри само. Щом се свари, оризът се отцежда много добре и се изсипва веднага във възможно най-широката тава, която имате, на възможно най-тънък пласт. Целта е да изстине бързо и да не залепне. С вилица се обръща много внимателно, за да не се разкаши - НЕ се бърка.
Хубаво е оризът да престои така на открито поне 5-6 часа, за да изсъхне добре. Аз обикновено го варя сутрин, а го приготвям вечер.

Необходими продукти:

1-2 яйца
шунка или бекон нарязани на дребни кубченца (може да се замести с печено пиле или печено свинско, нарязано също на много дребни кубченца)
грах (размразен)
малко сварена царевица
морков нарязан на малки кубченца
няколко пера зелен лук
по желание - малко зеле на фини жулиени

соев сос

Начин на приготвяне:

Разбийте яйцето/а с вилица и изпържете възможно най-тънък омлет. Извадете, изчакайте да изстине. Навийте омлета на пуричка и го нарежете на много тънки ивички.

От тук нататък се работи бързо и на силно загрят котлон. В голям тиган/уок, загрейте 2-3 супени лъжица мазнина (хубаво е да е сусамо масло, но то прегаря много бързо - внимавайте!). Прибавете шунката/бекона и запържете като разбърквате непрекъснато. Добавете морковите, граха, царевицата (зелето) - бъркайте бързо. След около 2-3 минути водата от тях би трябвало да се е изпарила и да са променили леко цвета си. Добавете ориза и продължавайте да бъркате, за да се запържи и той (още 1-2 минути). Накрая добавете зеления лук, който е накълцан по диагонал. Разбъркайте, колкото да се опари. Добавете нарязания омлет. Изключете котлона и разбъркайте.

Соев сос всеки си слага след като е сервирано, не предварително.

Количествата на зеленчуците и месото са според това кой колко предпочита. НО не е хубаво да има много зеленчук, за да не стане манджа ориз със зеленчуци.

Да ви е сладко, на тези, които ще опитат!

# 11
  • Мнения: 1 505
Страхотни рецепти сте дали момичета,аз ще опитам днес да направя нещо средно между рецептите на jmoto и mili46,страхотни са и двете.

# 12
  • Мнения: 6 438
На мен никога не ми се получаваша.Пробвах с обикновен ориз.
Сега вземам бланширам и става идеално.  Peace
Но го правя само със зеленчуци.

# 13
  • Мнения: 202
Ето от мен рецепта за пържен сладолед.
Ванилов сладолед(голяма кутия)
меденки
1 или 2 яйца
Правите от сладоледа топки(трябва да е много стегнат), овалвате в натрошени меденки и след това в яйцето за панировката, пържите в сгорещено олио.
Консумира се веднага, след приготвяне, защото иначе ще се разтече.
п.п. става само с меденки пробвала съм с друго не става.

# 14
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
А колко време да държим сладоледа в сгорещеното олио? Thinking

# 15
  • Мнения: 202
Само да се запържи яйцето , всъщност съвсем малко.

# 16
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Само да се запържи яйцето , всъщност съвсем малко.
Мерси. Hug

# 17
  • Мнения: 1 777
Ето от мен рецепта за пържен сладолед.
Ванилов сладолед(голяма кутия)
меденки
1 или 2 яйца
Правите от сладоледа топки(трябва да е много стегнат), овалвате в натрошени меденки и след това в яйцето за панировката, пържите в сгорещено олио.
Консумира се веднага, след приготвяне, защото иначе ще се разтече.
п.п. става само с меденки пробвала съм с друго не става.
Не съм съгласна ,че само с меденки става.

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2712.msg109203.html#msg109203

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15470

# 18
  • Мнения: 202
Да съгласна съм , че ще стане и с корнфлейкс, но пък меденката си е готова с захар и става по бързо , ще пробвам и с корнфлейкс звучи интересно.

# 19
# 20
  • Мнения: 1 505
   Както казах,така и направих,смесих двете рецептина ймото и мили,е да ама не се получи вкуса които е в китайските ресторанти,дори не се и доближава дори,освен на външен вид.Аз съм чувала,че те си имат специална подправка(ако мога така да я нареча),нещо течно безцветно беше(доколото си спомням) и точно това нещо няма как да се замени в тяхните рецепти,нито без него ще се получи същия армот или вкус.
   Ето в мое изпълнение на смес от 2-те рецепти,ориз по китайски.

# 21
  • софия
  • Мнения: 100
Някой пробва ли рецептата със сладоледа?

# 22
  • Мнения: 36
Привет,  Hug

Аз правя китайския ориз така:

1. винаги купувам перлен, бисерен ориз. Бланширан ориз китайците никога не използват. Колкото е по-прозрачен ориза, толкова по-добре. Слагам на око известно количество ориз - например 1 чаена чаша... Измивам го няколко пъти със студена вода (както правят китайците). След това сипвам студена вода, която да е толкова количество в тенджерата, колкото е ориза в тенджерата. За да сте сигурни, че количеството е равномерно, слагате малкия пръст на ръката ви вертикално в тенджерата и отмервате: колкото е "дълбок" ориза, толкова трябва да е "дълбока" и водата. Оризът се слага на силен огън в началото, докато заври. След завиране се слага на по-слаб огън, а към края, когато оризът е изврял и почти готов, го слагам на съвсем слаб огън за 1 мин. горе-долу.

2. След като оризът е готов, хубаво е да се остави да поизстине. Така по-добре ще се пържи след това.

3. Нарязвам на дребни парченца 1-2 глави лук (в зависимост от количеството на ориза, сами преценете дали 1 или 2 глави лук).   Настъргвам на едро 1 голям морков. Нарязвам на дребни парченца 1 чушка (не люта), както и половин краставица.

4. В тиган или уок слагам олио. На силен огън, когато олиото е горещо, слагам нарязаните лук, чушка и морков. Леко посолявам и разбърквам. След 1-2 минути, когато зеленчуците омекнат, добавям и краставицата. След това добавям и ориза, като разбърквам всичко много хубаво. Добавям сол и вегета на вкус. Яденето е готово.   Hug

Трябва да ви кажа, че който е опитвал този ориз, все си е облизвал пръстите! Всички много го хвалят. Лесна рецепта е, не е нещо кой знае какво. И е типично китайска рецепта, така както я правят в Китай. Пърженият ориз, дето го правят в китайските ресторанти в България е побългарен и затова му слагат зеле, грах и т.н.  Такива не се добавят в пържения ориз в Китай...  Naughty

Идеи:
- към края можете да добавите малко чесън, става вкусно!

- вместо или заедно с краставицата, може да сложите и нарязана зелена салата на лентички. СТава много вкусно!

- разбира се накрая може да добавите и яйце, което е предварително и отделно изпържено и нарязано на дребни парчета.

- в Китай, както и в китайските ресторанти в България и по света, обикновено в повечето ястия добавят мононатриев глутамат. Това е една подправка във формата на бели кристалчета, която служи за овкусяване на ястията. Тя прави китайските ястия. На китайски език се казва "вей дзин" или "вей су", а на английски се пише MSG (monosodium glutamate). Някои хора са алергични към нея, но това е рядко срещано.  Внимание: бременните жени не трябва да използват мононатриев глутамат! За предпочитане е да избягват тази подправка, защото тя може да навреди на фетуса.


Да ви е сладко!  Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз го приготвям доста често  и винаги резултата е отличен! Peace
Аз го правя така: Сварявам ориза една идея преди да е готов, отцеждам го и го заливам със студена вода. В уок задушавам/ леко запържвам пилешки късчета месо и добавям микс от зеленчуци- лук, тиквичка, царевица, зелен фасул (от много тънкия), грах, броколи, соя. Когато месото и зеленчуците са готови- добавям малко соев сос, оставам да поври около минута, добавям отцедения сварен ориз и изключвам котлона.
Опитай- дано ти хареса! Hug

# 24
  • Мнения: 1 505
sunrise7 ,благодаря много за това което си написала,ще пробвам някой ден и твоята рецепта,но след като си купя това чудо(тяхната подправка),ще трябва да я търся тук някъде,имам приятелка китайка,ходиме доста често в ресторанта й,ако не го открия поне ще я накарам от нея да си купя наготово,че без това нещо не е същото,няма същия вкус.

Общи условия

Активация на акаунт