Неотложна и спешна медицинска помощ

  • 9 475
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 608
  Петък сутрин..Съпруга ми е с евентуална бъбречна криза.Болките са силни. Обаждам се на 150,обяснявам какво е положението,симптомите и моля за помощ. Съвет-карайте колата към градска болница. Но аз нямам кола..а може да нямам пари и за такси.Не видях вдигането на раменете,но отговора беше: не знам.Добре,викам такси,отиваме в градска болница и изкарваме "невероятен късмет"-неотложния е вече затворен,тъй като е станало 7.10. Кабинета работи от 19 часа до 7 сутринта. Препоръка-идете при джипито,тук няма кой да помогне. Чудесно,а ако джипито е 2 смяна?? Говорим за криза,а не за настинка.Той не може вече да върви почти от болка. Отново вдигане на рамене. Отново такси-до окръжна болница. Явно скоро не сме боледували, идея си нямам ,че окръжна болница е с един кабинет за спешни случаи и в момента е празен. Спирам всеки с престилка, една сестра ме упътва към градска болница. Но ние идваме оттам, моля ви-помогнете му! Малко внимание все пак-появява се лекар. Преглед,изследвания-да бъбречна криза е,има пясък и възпаление. Рецепта за болкоуспокояващи. Отново такси-пак градска..Най-сетне истински късмет- джипито ни е дошла и поема нещата в свои ръце.Експедитивна и точна. Ехограф- има и камък. Система в болницата (няма значение,че беше платена),рецепта вече за антибиотик, а не само за болкоуспокояващи. Хепи енд.

Извинявам се за объркания си телеграфски стил, но тогава се чувствах толкова безпомощна ,гневна и объркана..Всъщност темата ми не е да се оплача, а да се информирам за следващия път (чукам на дърво).
1.При какви случаи идва линейка да откара болния към болнично заведение?
2.Как да действам при отказ за помощ? (здравните осигуровки редовно се плащат)
3.Кое е платено и кое не е?
4.Изобщо какви са правата ни?

Последна редакция: пн, 17 авг 2009, 20:43 от elica676

# 1
  • Мнения: 5 710
Извинявай, нямате ли Спешна помощ, спешно отделение в град Варна? По какви кабинети обикаляш...

Спешната помощ е безплатна и гарантирана за всички т.е няма значение дали си осигурен, или не. Активира се в момента на обаждането ти.
В случая можеш според мен да подадеш оплакване, да се разгледа случая, те на практика не са ти отказали да дойдат в прав текст, нали... просто са те навили да го закараш ти, което е ОК, защото когато пациента може да върви на 2 крака това е и нормалния начин. Ако беше казала, че лежи неподвижен, не можеш да го помръднеш и т.н. щяха да дойдат....последващото разкарване дори не мога да го схвана за какво е било ...

Последна редакция: пн, 17 авг 2009, 21:08 от 10cent's

# 2
  • Мнения: 608
Спешен кабинет в градска болница, спешен кабинет в окръжна болница. Честно, в паниката си може да съм забравила къде още мога да отида..

# 3
  • Мнения: 60
да ти кажа , оправяш си се сама ,
и аз имах близък с бъбречна криза - ами ние си го закарахме в болница , и хич не сме викали и чакали линейки
един мой роднина посред нощ е получил признаци на инфаркт , жена му е викнала такси и го е закарала в Пирогов , там са му били инжекции , и човекът се е спасил от инфаркт и може би смърт , -за мен това е идеалното решение ,
като знаеш каква е системата сам се транспортираш , в крайна сметка едно такси ти е 5 лева ,

# 4
  • Мнения: 5 710
Не питам за спешни кабинети, а за спешно отделение. Нямате ли такова, къде ги карат болните, като ги вземат с линейките?! Получавам примерно инфаркт, идва линейка, взимат ме , къде ме водят - пред спешния кабинет  ли  Shocked

# 5
  • на Север
  • Мнения: 503
Баща ми почина преди няколко дни (без да е болен) , аз съм акушерка и звъня в 24 часа на бърза помощ да кажа, че вероятно е умрял (ние с майка ми с  ужас избягахме от стаята още при вида му), казвам, че съм колежка и ги моля да дойдат, а те "ами щом сте медицинско лице, значи може да констатирате смъртта, сутринта се обадете на личният лекар".
Да, наистина е починал, ами ако имаше нужда от реанимация, ами ако .... Не дойдоха.
Сутринта платих 30 лв. на най-близкият лекар за да напише известието за смърт, защото личната беше отпуска и заместващата я докторка беше следобяд на работа...
Съжалявам за гадният пост, между другото тази тема е безкрайна , цялата реформа е нодомислена

# 6
  • Мнения: 5 710
Фреш, това е ужасно... моите съболезнования Sad.

# 7
  • Мнения: 608
В окръжна болница,в Терапията  (теравпетичния блок)  и предполагам и в други, всяко отделение има и спешно отделение. Но за да го приемат там ,трябва да се превози с линейка или друг транспорт и след преглед в спешния кабинет и по преценка на лекаря се препраща там. Дано съм те разбрала, все пак никой от семейството ми не е бил в тежко състояние последните близо 15 години. Не съм информирана и точно затова пуснах темата- искам да знам как да действам при евентуален следващ случай и да знам правата си.

# 8
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Еличка Hug
Моля се тогава съпругът ми да не е на път. Защото когато получавам бъбречна криза е жална ми майка на квадрат иначе ако съм със съпругът ми е само жална ми майка. Той знае какви лекарства да ми купи, какви обезболяващи и така нататъка.  Защото със криза аз немога да се движа, камо ли да чакам за личната. А там както знаеш старците са готови да ме разкъсат на парчета отколкото да ме пуснат да вляза във кабинета на лекарката.
Та като ми помина кризата се докопах до частна лаборатория да ме изследват и със изследванията отидох вече при нея. Видя колко са ''чудесни'и ме пита -Ти какво искаш? Прави се на разсеяна и не ми дава рецепта за лекарства. Казах и поне да ми напише рецепта за обезболяване. Едва и изкрънках да ми напише рецепта за 3 ампули течен аналгин. Още си я пазя за спомен. Да са живи и здрави мои познати които ми помагнаха със аолин и другите лекарства които са нужни при възпаление и камък или пясък във бъбреците.
Така, че наистина трябва да се спасяваме поединично или да се надяваме на приятели като моите които ми осигуриха лекарствата.
Да отбележа, плащам редовно здравните си осигуровки.
Така, че май навсякъде имаме спънки. А като си спомня, че миналата година бъбречната ми криза беше със треска и 39 градуса температура направо настръхвам ако бях сама тогава. И така почти 6 дена. Добре, че мъжо беше у дома.

# 9
  • Мнения: 5 710
Да, разбра ме.
Според мен при следващ случай просто надуваш симптомите до край и те идват.
М/у другото и тук ( Италия) е така - понеже често викам линейка, в началото помня, че се опитват да те питат в какво състояние е болния, може ли да се предвижи сам и т.н, разбирам ги - в крайна сметка, докато някоя бъбречна криза може да стигне до спешното, в това време линейката може да спасява реално някой мозъчен удар например.
тия неща никога не достигат. Линейки, персонал...
Но, после системата тука е съвсем друга, има кодове с които постъпваш в спешното, чакаш си реда и така. От там тръгваш към отделенията.
Зет ми онзи ден си счупи кутрето на левия крак, отишъл с кола до Спешното, там 8 часа чакане ( бял код, т.е неспешен), накрая беше за психиатър човека... в пълна истерия от чакане и досада.

# 10
  • Мнения: 608
DELTA_DELTA ,това исках да знам- при тежък случай в частна болница ли да бягам? Е,добре, но тогава не се ли обезсмислят здравните ни осигуровки? И без това доста от клиничните пътеки са орязани, та ако не можем да разчитаме на адекватна спешна помощ- тогава на какво??
 М/у другото-в събота пак се беше влошил и вече си знаехме-таксито-спешния в градска болница.Приеха ни без проблем ,но не забравиха да питат кое ни е джипито и къде е кабинета й. При отговор,че им е колежка и работи в съседния кабинет, но в събота и неделя почива вече наистина получихме реална помощ, като заплатихме само потребителската такса от 2.40. Но една семейна двойка, която приемаха в същия този кабинет, при отговор, че джипито им практикува в друга болница платиха 20 лв за помощта..

# 11
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Ами и аз незнам за какво плащаме. Защото като ходих миналата година за направление за Ортопед, моята ме пита -въпреки че много добре ме познава какво ще правя там. Аз не съм скандалджия човек но не бях толкова любезна като и казах, че от нея не съм получавала направление ни за гинеколог, ни за мамограф, които трябва да ми дава за профилактичен преглед, камо ли за бъбречните ми проблеми.
Боря се фактически заради Ортопеда защото там лекаря наистина е страшно човечен и иска ,2 пъти във годината да ме праща на физиотерапия, защото травмите които имам поне малко се повлияват и мога да  изкарам студените месеци.
Та така де, бия се за Ортопеденото направление поне Grinning Няма да се оставя, още повече се нахъсвам. Чакам  1 Септември и отивам на бой Wink Направо нямам търпение пак да ме попита защо искам да ходя на Ортопед и аз да и кажа, че ме боли главата и затова Wink

Последна редакция: пн, 17 авг 2009, 22:06 от DELTA_DELTA

# 12
  • Мнения: 5 710
ами смени личния лекар.
избери си млад лекар, без много пациенти, да ти дава направления по заявка и толкоз... не може ли?

# 13
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Бе сигурно може.
Ама там до нас са все стари кримки. А аз гледам и да ми е по близичко до нас. Мога както се казва по чехлички да ида. Трябва да се разтърся аз, да видя дали няма някое младичко назначено и във нашата болница. Благодаря ти 10 цента за хубавия съвет  bouquet Мъдро момиче си тиииии Simple Smile

# 14
  • Мнения: 4 651
Имаш JP - ако ти се случи нещо спешно, но не животозастрашаващо в неработен момент има дежурен кабинет където да отидеш. При едното ми JP дежрния кабинет беше във високите блокове в Трошево, при сегашното е в Градска болница. Ако идеш на друго място - ще те накарат да си платиш.
За линейката - ако можеш да се придвижиш сам, тоест няма опасност непосредствена за живота ти - отиваш при JP- то в работно време или на дежурния кабинет в неработно. Линейката ще ти откаже. Все пак ресурсите са ограничени и винаги е субективна преценката дали да ти пратят линейка или не.

Това горното от лични наблюдения и каквото съм чувала от една девойка, която работеше на телефона в Спешна помощ.

Сега реалността: Съседка получи инсулт, в протокола на Бърза помощ пише, че е дезориентирана, неконтактна и незнам още какви не много успокоителни неща и че е със съмнения за инсулт и кръвно двеста на незнам си колко. При това положение бяха отказали да я вземат в болница. Чудя се, ако евентуално си получил инсулт пак при JP- то си ли трябва да чакаш на опашка? Жената се оказа с мозъчен кръвоизлив и за операция. И влезе в болница след няколко обаждания на познати.

Последна редакция: пн, 17 авг 2009, 22:20 от f(x)

Общи условия

Активация на акаунт