Сушени домати

  • 12 484
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 433
Здравейте,

Имах възможност тази година да гостувам на едни мили хора на село, които имаха и голяма градина - половината с домати. Един ден правихме сушени домати - наистина почти цял ден, но излязоха 10-15 малки бурканчета с невероятно ароматни и вкусни доматени резенчета.
Кажете сега за какво да ги употребя в кухнята си. Сервирали са ми тук-там спагети с няколко парченца отгоре, но вероятно има и други приложения.

Благодаря   chef

# 1
  • Мнения: 23
A bi li spodelila kak gi pravixte.blagodarq Simple Smile

# 2
  • Мнения: 433
Разбира се Simple Smile  Но дозите ще са ориентировъчни, правихме ги "на око" и "на вкус":

Една кофа от по-дребните и не толкова сочни домати. Добре измити ги нарязахме на резенчета от по около 2 см дебелина. Наредихме ги в тава (всъщност в две) нагъсто и ги оставихме да попият поръсените сол и захар (захарта наполовина на солта) около половин час. Пуснаха си малко вода, която изляхме. После ги поръсихме със смес от стрити босилек, розмарин и магданоз и - във фурната. Градуси не мога да кажа, защото фурната беше стар Раховец, и там сменяхме през половин час - ту на 1, ту на 2. Важното е да съхнат на ниска температура. На два пъти изливахме отделилата се в тавата вода. Веднъж обърнахме резенчетата на другата им страна. Това сушене продължи има-няма 5 часа, извадихме ги като станаха меки  и спряха да пускат вода/сок при натискане. В малки бурканчета от бебешки пюрета сложихме по 2 скилидки чесън и 2-3 листенца пресен босилек, напълнихме с резенчетата домати и заляхме със зехтин. Затворихме здраво и прибрахме на тъмно и хладно.

Това е процедурата. Както се вижда, не е никак бързо, но се получават много ароматни и вкусни сушени домати.

Сега остава да се намери някой да посъветва за рецепти  Hug

# 3
  • Мнения: 23
Mn blagodarq.Az imam na furnata funkciq za su6ene taka 4e 6te probvam ,moje vremeto dae po kratko otkolkoto v obiknovenata.A domatite ima6 v predvid ot tez tvurdite i produlgovati za konservi li?Neznam recepti no sum gledala predavaniq v koito sa gi slagali na salati ,sosove v kombinaciq s presen domat,v spageti moje bi za po pikanten vkus .A 6tom ti xaresvat moje6 da eksperimentira6.Vupros na vkus i vuobragenie. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 236
Да, с разни видове паста става, например фусили с артишок и сушени домати. Ризото става вкусно с такива доматки. А може и да се смелят заедно с маслини и босилек на нещо като кетчуп - става чудесен сос за печена риба. На пица също стават. И за добавка към домашно правен хляб. Може да ги добавяш при готвене на месо, придават по-наситен вкус от пресните домати.

# 5
  • Мнения: 190
Сушените домати са основната съставка за pesto rosso


давам 2 варианта за това песто:

    *  100 гр. сушени домати , накиснати в зехтин
    * 25 гр. кедрови ядки
    * 50 гр. прясно настъргано пармиджано или пекорино
    * 200 мл. студенопресован зехтин (може да се ползва и зехтинът, в който са били накиснати доматите)
    * 2 скилидки чесън
    * няколко листа босилек
    * прясно смлян черен пипер
    * сол

Втори вариант

    * 300 гр. сушени домати , накиснати в зехтин
    * 30 гр. кедрови ядки
    * 80 гр. прясно настъргано пармиджано или пекорино
    * 100 мл. студенопресован зехтин (може да се ползва и зехтинът, в който са били накиснати доматите)
    * 1 скилидка чесън
    * 1/4 люта чушка без семената
    * прясно смлян черен пипер
    * сол

Съставките се слагат в дълбок съд и се пюрират с пасатор до получаването на песто.
Ако сместта е прекалено суха се добавя зехтин, ако е прекалено течна - ядки и пармиджано.

Сушените домати могат да се ползват и в салати, сосове, в паста, в хлябове:

 

# 6
  • Мнения: 433
Благодаря!

# 7
  • Мнения: 321
аз много често правя сушени домати,и винаги имам в хладилника. взимам по дребни ,твърди и не сочни доматчета. последният път ползвах дребни продълговати ,от тези за консервиране. режа ги на половина ,поставям ги или директно върху скарата на печката ми или в тава покрита с хартия за печене ,за да не чегъртам излишно след това. посолявам ги много леко. пека ги на 120 -140максимум с обдухване 3 часа .ако са по водни и 4. редя ги в буркан /аз използвам голям от 1кг./защото бързо ги употребявам,а обичам да имам винаги. между тях слагам листа босилек, нарязани обескостени маслини/не много/ черен пипер на зърна и заливам със зехтин. просто са фантастични. Е ,искат повече време,но могат да се правят в големи количества.

# 8
  • Мнения: 113
здравейте,искам да ви помоля за съвет.Обожавам сушени домати.Купих си една торбичка скоро,ама не знам как да си ги приготвя като тези дето са в бурканчетата в магазина.Имах едно бурканче с маринатата от преди,сложих малко суш.домати вътре,ама седят си пак твърди.Някакъв съвет ка да станат мекички ?Благодаря предварително.

# 9
  • Мнения: 1 236
сложих малко суш.домати вътре,ама седят си пак твърди.

Сушените домати стават сочни като се сложат в купичка и се залеят с вряла вода, и поседят малко да набъбнат  Peace После вече могат да се мариноват в олио и подправки.
Тези в готовите бурканчета мариновани в олио предполагам имат специфична технология на сушене, така че не се сушат да станат съвсем на стафиди  Laughing

# 10
  • Мнения: 113
сложих малко суш.домати вътре,ама седят си пак твърди.

Сушените домати стават сочни като се сложат в купичка и се залеят с вряла вода, и поседят малко да набъбнат  Peace После вече могат да се мариноват в олио и подправки.
Тези в готовите бурканчета мариновани в олио предполагам имат специфична технология на сушене, така че не се сушат да станат съвсем на стафиди  Laughing
Благодаря за съвета,  bouquet

# 11
  • Мнения: 190
Кремче Ванилия ,
благодаря за навременния и адекватен съвет  Simple Smile

Наитина сушените дмати, които се предават в зехтин са по-сочни, защото зехтинът служи като консервант.
Докато сушените домати, които се продават в пакетче, са доста по-сухи, но при тях винаги има възможност да бъдат подправени с различни подправки Peace

И двата варианта имат своите предимства!

# 12
  • Мнения: 9
Може да си купите сушени домати и у дома да си ги накоснете в зехтин, да добавите , чесън или други подправки като босилек. С този зехтин ако овкъсявате салати и ястия става невероятно а може и да  резнете на лентички едно доматче в салатата или да гарнирате ориз паста и тн..........

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
И аз се включих в голямото сушене. Вчера си купих 1.5 кг. домати от сорт Рома. Суших ги 5.5-6 часа. Иглеждат прекрасно. Подредила съм ги в бурканчета, като ги разделих на две - едните са съвсем сухи /тези които са били от по-малки доматчета/ и едни които са стоят по-меки. По-сухите смятам да залея с зехтин, въпроса ми е дали да ги стерилизирам във вряща вода или ще издържат извесно време в хладилника? Втория буркан също ще полея леко с зехтин, но той ще е за по-скорошна употреба.

# 14
  • Мнения: 190
По-сухите смятам да залея с зехтин, въпроса ми е дали да ги стерилизирам във вряща вода или ще издържат извесно време в хладилника?

Щом доматите са сухи и са залети със зехтин, така че да ги покрива поне 1 пръст, то няма нужда от стерилизация или съхранение в хладилник. Зехтинът ги държи консервирани.
Между доматите може да се сложат и подправки, така после зехтинът ще е овкусен и ще може да се ползва за салати.

Общи условия

Активация на акаунт