Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и други глупости

  • 125 236
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Аз съм в недоумение как така гамалиноленовата к-на произхожда от омега 6
Явно не съм осмислила в достатъчна степен прочетеното.

# 16
  • Мнения: 800
Благодаря за интереса. Уморих се, но ще отговоря.

МамиБлю, благодаря за оценката. Щом искате да се закове - информирайте модератор. Аз нямам право.

Сега на въпросите:

1. За пърженето със зехтин - нищо не съм писал по-въпроса, защото има няколко варианта. Ако одобрявате другите мазнини - не гответе със зехтин. Впрочем въпрос на вкус и кесия. Но, когато се готви, в съда има и вода и температурата не надхвърля 100 градуса. Когато се пържи мазнинана се загрява до 200 градуса.

Зехтинът е два пъти по устойчив на окисляване от олиото. (Една двойна връзка срещу две.)
Екстра върджин означава зехтин първа ръка(не буквално). След изцеждането на първата ръка се пресова още, смачкват се и костилките и се изцежда (втора цедка) зехтин Pomace. Може и да се екстрахира с екстракционен бензин, няма значение.  той има същия маслен състав, но е по-малко ароматичен и е по-евтин. Препоръчвам го за готвене, ако го приемате на вкус и цена.
Салатния зехтин е смес между зехтин и олио. Проценти не се посочват. Можете да си го забъркате и в къщи. Нека го наречем олио с аромат на зехтин. Вземете кило маслини, залейте ги с олио и след два дни ще имате нещо като салатен зехтин. Само че е олио...

За рибите: Най-добре съомга, след това скумрия (океанска), херинга ,тон и т.н. океански риби. С кожата, защото мазнината е под кожата. Няма значение дали е замразена - всичката океанска е замразена. И един белег: колкото повече мирише при пържене, толкова повече рибено масло има. Логично, нали? Ако не ви понася миризмата - рибено масло на капсули.

veihaivei:

Повтарям, от рибено масло предозиране ва вит.Е не може да се получи! Нито при деца нито при възрастни. Но може да се достигне до предозиране на вит.А, ако рибеното масло е от черен дроб на риба. Но тогава го пише на опаковката.
Преди да се стигне до предозиране на вит.Е, ще стигнете до разтройство заради многото мазнини.

За HDL холестерола - колко под нормата? Нормата е  над 1.0. Това е малко off topic, но ще потърся каво може да се направи.

За палмовото масло - дели се на две фракции: палмолеин (течна) и палмстеарин )твърда. Разделянето не е много прецизно, затова и течната лесно се втвърдява. Твърдата фракция се продава на калъпи за сладки и др. подобни.

И още нещо: 6 до 9 капсули рибено масло ми се виждат малко много, освен ако така си регулираш стомаха. По моето скромно мнение, жена с нормално тегло трябва да пие 3 г.

Чао, до утре!

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 16:16 от PinkPanther

# 17
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
PinkPanther, при референтна стойност за долна граница на лабораторията за жени над 1,2 имам 0,53!
Иначе ми е малко наднормено теглото, мисля да не се конкретизирам.

# 18
  • На точното място
  • Мнения: 298
В къщи темата в момента е много обсъждана. Пролетта мъжът ми си направи изследвания и се оказа, че лошият холистерол е доста висок. Тогава личната му даде една листовка с разрешени и забранени храни. Спазве диетата, пи ленено семе, ограничи алкохола и към днешна дата изследванията са супер.
Имам следния въпрос: В хранителният му режим категорично се забраняват картофите!Защо?
Сега, следкато всичко е в норма, може ли пак да ги включи в менюто си /естественно не много често/?

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


За да възстановим дълбоко нарушеното равновесие трябва да се направи следното:
1.Пийте рибено масло. То е на капсули по 1 г и ви съветвам да пиете по 3 дневно. Дръжте го в хладилника.


а какъв е варианта за вегетарианци?

намирам темата за изключително полезна и благодаря за систематичния труд  Hug

# 20
  • Мнения: 572
И аз следя темата от вчера с внимание. PinkPanther, може да не коментираме все още разгорещено, но сме тук, четем и лично аз оценявам високо системния и задълбочен труд.  Добре че ни осветли за палмовата мазнина  Peace . Наистина вдигнаха голям шум. А аз също съм по-склонна да вярвам на теб, отколкото на тях.

# 21
  • Мнения: 1 938
И аз следя темата с голям интерес! Peace

# 22
  • Мнения: 2 821
Рибеното масло става и за деца, нали? Пише на опаковката всъщност. Има ли възрастова граница?

# 23
  • На брега
  • Мнения: 1 482
PinkPanther, благодаря за полезната и интересна тема. Няколко пъти подчертаваш, че рибеното масло трябва да се съхранява в хладилник. При неправилно съхранение какво се получава. Мисля, че моето е точно такова...

# 24
  • Мнения: 572
Рибеното масло става и за деца, нали? Пише на опаковката всъщност. Има ли възрастова граница?

Рибеното масло нали е витамин А? Не би трябвало да има възрастова граница.

# 25
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Рибеното масло става и за деца, нали? Пише на опаковката всъщност. Има ли възрастова граница?
На пазара има продукт, който е за деца над годинка. Става дума за Eskimo Kids
Течно е и има плодов аромат. Почти от всички се харесва.
Рибеното масло нали е витамин А? Не би трябвало да има възрастова граница.

Не, не е витамин А. Но съдържа витамин Е.

# 26
  • Мнения: 572

Не, не е витамин А. Но съдържа витамин Е.

Аха...дупка в културата ми. Мерси.   newsm10

# 27
  • Мнения: 117
Браво и аз  изчетох темата с интерес. За вегитарианци е лененото масло, но за останалите е рибеното. Но мисля че ни подлъгват с големите милиграми рибено. Не е ли добре да се види дъотношението на Ейкозапентаеновата и Докозохексаеновата. Мисля че именно заради него различните фирми препоръчват различни количества от капсулите.

# 28
  • Мнения: 800
Благодаря за интереса и подкрепата! Ще се потарая да отговоря на всички въпроси. Но ме оставете слад това да довърша темата и после пак.

de_desto - за картофите не знам. Може би наднормено тегло? Или диабет? При  повторно влошаване на LDL  препоръчвам сусамов тахан. Ще се спра на тази тема по-късно.

asyalein - При вегетарианци вариантите са ограничени: първо ленено масло - в по-големи количества. Може и течно. Второ - гамалиноленова киселина (понеже адресът ти прилича на германски) от Boretsch Oel или Nachtkerzen Oel (нямам умлаути). Като добавка, ако намериш сусамов тахан (Tachini или Sesam Paste) ако намериш арабски магазин(или от България).  Обяснението  - по долу.

МамиБлю Рибеното масло става, и е силно препоръчително заради мозъка за бременни, кърмачки, бебета, деца и възрастни. Описал съм го по-горе. За всички е на капсули, а за бебетата има течно. И още нещо: В бебешките хомогенизирани млека се съдържат EPA и DHA - главните съставки на рибеното масло.

Голямо дете - Рибеното масло не е вит.А. Рибеното масло може да съдържа вит.А, ако е от черен дроб. Прочети предупреждението по-горе!

marila - Стандартното рибено масло съдържа  180 мг ЕРА и 120 мг DHA в капсула от един грам. Може да се намери и по-концентрирано, но цената му расте непропорционално нагоре.

NovaTema - рибеното масло, веднъж отворено се съхранява в хладилника. В противен случай постепенно губи качествата си. Няма да стане вредно или отровно, но полезните съставки се метаболизират и намаляват. Изпийте си го. Има и още една причина - някои хора след приемане на рибено масло почват да се оригат на риба. Това се предотвратява ако капсулите са охладени.

Още веднъж, благодаря на всички!

# 29
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Не можах да открия никакъв монопродукт от гамалиноленова киселина.
Имаше нещо, което като една от многото съставки беше масло от пореч

Един специален въпрос - ако човек пие ензими на растителна основа, дали няма да увеличи количеството синтезирани EPA и DHA от ALA
Подобен продукт - ензими на растителна основа - открих в магазин за суплементи.

PinkPanther, голямо благодаря!   Praynig

Общи условия

Активация на акаунт