Полиомиелитна И ДТК ваксина

  • 5 470
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 418
Извинявай, но аз пак не разбрах.

Така е. Infanrix е чисто ДТК. Infanrix се ползва за бустер, когато в бъдеще започнат да се разминават приемите на ДТаК и Hib!

До колкото съм чела Infanrix е ацелуларна ваксина/коклюшната компонента не е цяла/ и замества българската ДТК. Какво значи "ползва се за бустер"

# 16
  • Мнения: 667
Цитат на: Slunce
В гръбчето се слага българската
Не позволявайте това. Да повторя принципа отново: До 2 год възраст ваксините (с изключение на ММР) се слагат само по предно-страничната част на бедрото, като се редува ляво->дясно.
Цитат на: Faith
Какво значи "ползва се за бустер"
Не знам как да го обясня по-кратко. Това е допълнителна доза. Ще повторя схемата на ААП.
ДТаК- на 2м, 4м, 6м, + четвърта доза 15-18 м. Бустер -> 4-6 год. възраст. От друга страна имаме
Hib - 2м, 4м, 6м, плюс 4та доза във възрастта между 12-15месеца. Hib няма бустер в късна възраст.
Ако сме ваксинирали с ДТаК+Hib (в едно), какъвто е случая с TETRAct-HIB на 4-6 год. възраст ние НЕ се нуждаем от Hib компонента. Затова тогава се поставя Infanrix.
Подобно неудобство се среща и при немската ускорена схема, защото Act-Hib се приема една година след последната ваксина Act-Hib, (при нас 1 г и 4 м навършени), а ДТак се приема когато бебето навърши 2 г.
В тези два случай ДТаК и Hib трябва да се разделят!

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 09:11 от SafeHeaven

# 17
  • Варна
  • Мнения: 418
Сега разбрах, благодаря!

Но означава ли това, че Infanrix-a не може да се ползва вместо българската ДТК при ваксиниране според БГ имунизационен календар (2,3 и 4 месец)? Ние смятахме да закупим само Инфанрикс, а противоменингитната ваксина да сложим след годинката, защото тогава се бие само веднъж.

# 18
  • Мнения: 14
Благодаря за телефоните!!!

# 19
  • Мнения: 667
Цитат на: Faith
Сега разбрах, благодаря!
Но означава ли това, че Infanrix-a не може да се ползва вместо българската ДТК при ваксиниране според БГ имунизационен календар (2,3 и 4 месец)?
Аз смятам, че може!
На запад и на юг (чувал съм за Гърция) масово ваксинират с Infanrix, дори производителите го комбинират с 3 и 4 (дори 5) други съставки в една спринцовка.
Цитат на: Faith
противоменингитната ваксина да сложим след годинката, защото тогава се бие само веднъж.
Само да отбележа, за да сме точни - Act-Hib (НЕ Е ПРОТИВО-МЕНИНГИТНА ВАКСИНА, а ваксинация срещу микроб, причиняващ широк спектър заболявания, вкл. и менингит). Това го бях писал, както бях писал и за разликата между Hib и PCV.
Другото което смятам, че не е вярно в поста Ви е за самата схема. Ако първата доза се постави между 12м и 14м. Бустер ->> след 8 седмици. Една доза се поставя ако детето е на възраст от 15 м до 5 г. Ето и пълните правила за Hib.
Цитат
• HibTITER (HbOC) & ActHib (PRP-T): give at 2m, 4m, 6m, 12–15m (booster dose).
• PedvaxHIB or Comvax (containing PRP-OMP): give at 2m, 4m, 12–15m.
• Dose #1 of Hib vaccine may be given no earlier than 6wks of age.
• The last dose (booster dose) is given no earlier than 12m of age and a minimum of
8wks after the previous dose.
• Hib vaccines are interchangeable; however, if different brands of Hib vaccines are administered,
a total of three doses are necessary to complete the primary series in infants.
• Any Hib vaccine may be used for the booster dose.
• Hib is not routinely given to children age 5yrs and older.
__________________________
All Hib vaccines:
• If #1 was given at 12–14m, give booster in 8wks.
• Give only 1 dose to unvaccinated children from
the ages of 15m up to 5yrs.

HibTITER and ActHib:
#2 and #3 may be given 4 wks after previous dose.
• If #1 was given at 7–11m, only 3 doses are needed;
#2 is given 4–8wks after #1, then boost at 12–15m
(and must be at least 8wks after dose #2).
PedvaxHIB and Comvax:
#2 may be given 4wks after dose #1.
Adapted from the recommendations of the Advisory Committee on
Immunization Practices (ACIP) by the Immunization Action Coalition, August 2005

... и пак да предупредя, че това не е професионално мнение, а лично мнение на един баща.

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 09:56 от SafeHeaven

# 20
  • Мнения: 8 585
Извинявай, но аз пак не разбрах.

Така е. Infanrix е чисто ДТК. Infanrix се ползва за бустер, когато в бъдеще започнат да се разминават приемите на ДТаК и Hib!

До колкото съм чела Infanrix е ацелуларна ваксина/коклюшната компонента не е цяла/ и замества българската ДТК. Какво значи "ползва се за бустер"
Бустер е - допълнителна една доза (или две дози->в зависимост от случая) след приключване на основната схема от дози, чиято роля е да осигури по дълготраен имунитет. Бустер доза са например тези:

* ДТаК-15-18 месеца възраст, 4-6 годишна възраст.
* Хиб- 12-15 месечна възраст.
*Полио-4-6 год възраст.
* ММР-4-6 год възраст.
* Пнеммониокок-12-15 месечна възраст.

# 21
  • Мнения: 8 585
В гръбчето се слага българската, тя е безплатна - стандартна.
Вносната се слага в крачето, поръчва се по желание на родителите.

Никоя интрамускулна ваксинация не се поставя там ( на гръбчето). Атипичните места на поставяне са сериозен риск, поради намалена ефективност на ваксината. Единственото място за поставяне на интрамускулни ваксини при деца до 2 год възраст е предно-латералната част на бедрото, като се редуват ляво-дясно. 2 години е ограничение, защото второто подходящо място за интрамускулни ваксини-делтоидният мускул-при децата е не добре изразен ( няма много мускулна маса-дребни ръчички) и понякога оттока в тази област след ваксинация може да е значителен.

# 22
  • Мнения: 8 585
Последен въпрос: защо педиатрите масово слагат ДТК в гръбчето? Четох и в другите форуми родители да се оплакват от това. Има ли значение мястото на убождането за ефективността на ваксината или едното е по-болезнено за детето от другото?
Благодаря.
Масово ДТК в гръбчето? Поради липса на осъвременяване и грешни препоръки на производителя предполагам.
Интрамускулна ваксина значи да се слага интрамускулно. Установено е, че при поставяне на определени неподходящи места (отзад на седалищният мускул-например) ефективността на ваксината е много малка. Така се стигна до определяне на предно-латералната част на бедрото или делтоидният мускул високо на ръката ( около белега от БЦЖ) като единствени подходящи места за прилагане на ваксинации при човек.
Много важни са и две други подробности-иглата (дължина, диаметър) и техниката на поставяне. Ваксините се слагат след като предварително се притоплят в ръката до температура на тялото. Не се слагат ваксини от хладилника направо. Това е една от причините за силно изразени местни странични реакции.
Ваксинации се правят от лекар-опита и техниката са от значение.

# 23
  • Мнения: 667
Очаквах подкрепата на д-р Birdie, както и неговите компетентни разяснения. Прекрасно обяснение на booster и местата за поставяне на ваксини!

/OFF
Д-р Birdie сигурно забелязвате ваши думи в моите мнения. Надявам се да не се обиждате и да не ме смятате за плагиат. Все пак Вие сте моят учител по педиатрия. Ако мога да се изразя Вие сте ръката, която държи моята докато изписвам първите ченгелчета в педиатрията Wink, за което съм Ви много Благодарен и ще Ви бъда Благодарен занапред.

# 24
  • Мнения: 8 585
Очаквах подкрепата на д-р Birdie, както и неговите компетентни разяснения. Прекрасно обяснение на booster и местата за поставяне на ваксини!
/OFF
Д-р Birdie сигурно забелязвате ваши думи в моите мнения. Надявам се да не се обиждате и да не ме смятате за плагиат. Все пак Вие сте моят учител по педиатрия. Ако мога да се изразя Вие сте ръката, която държи моята докато изписвам първите ченгелчета в педиатрията Wink, за което съм Ви много Благодарен и ще Ви бъда Благодарен занапред.

E...преувеличавате... Това са общо разпространени практики. Писал съм неща, които могат да се намерят навсякъде. Лично-старая се да съм "в крак", и да помогна да се правят ПРАВИЛНИ неща-разумно съвременни. Както и родителите да са пълно информирани.

# 25
  • Мнения: 1 586
Последен въпрос: защо педиатрите масово слагат ДТК в гръбчето? Четох и в другите форуми родители да се оплакват от това. Има ли значение мястото на убождането за ефективността на ваксината или едното е по-болезнено за детето от другото?
Благодаря.
Масово ДТК в гръбчето? Поради липса на осъвременяване и грешни препоръки на производителя предполагам.
Интрамускулна ваксина значи да се слага интрамускулно.

В началото на миналата година имах сериозни пререкания с педиатърката на моето дете - исках да сложи ДТК ваксината в крачето, а не в гърба. Тя реагира много остро и заяви, че не може да я сложи там, понеже имало специално нареждане от МЗ да се слагат в гърба поради намаления риск от парези и още някакви страхотии. Писах едно запитване до пресцентъра на МЗ и ми отговориха, че в България ДТК се поставя подкожно в гърба под плешката по препоръка на производителя (забравих му името).

Добре де, може ли производителят да дава ГРЕШНИ препоръки? И още един въпрос: подкожно и интрамускулно не са ли две различни неща? Щото от МЗ писаха, че ваксината се слага ПОДКОЖНО в гърба. Подкожно е написано и в българския имунизационен календар.

# 26
  • Мнения: 8 585
В началото на миналата година имах сериозни пререкания с педиатърката на моето дете - исках да сложи ДТК ваксината в крачето, а не в гърба. Тя реагира много остро и заяви, че не може да я сложи там, понеже имало специално нареждане от МЗ да се слагат в гърба поради намаления риск от парези и още някакви страхотии. Писах едно запитване до пресцентъра на МЗ и ми отговориха, че в България ДТК се поставя подкожно в гърба под плешката по препоръка на производителя (забравих му името).

Добре де, може ли производителят да дава ГРЕШНИ препоръки? И още един въпрос: подкожно и интрамускулно не са ли две различни неща? Щото от МЗ писаха, че ваксината се слага ПОДКОЖНО в гърба. Подкожно е написано и в българския имунизационен календар.

Последнете тук:
http://www.immunize.org/catg.d/rules1.pdf

В графата DTaP е указано изрично IM-тоест->>интрамускулно. Страницата е официална "библия на американският родителя" и е напълно синхронизирана с официалните препоръки на ААП, както пише и под заглавието.
Подкожното приложение е неправилно-анахронизъм. Защо тогава го правят в БГ и при това масово? Не знам отговора за съжаление... .
От вносните ваксини ДТК никоя не се препоръчва да се прави подкожно.
Това за увредата на нерви и съдове бе валидно за случаите, когато ваксината се поставя отзад- в областта на седалищният мускул. Затова, и както и поради ниска ефективност, от десетилетия се забрани там да се правят ваксини.
По предно-латералната част на бедрото не "минават" никакви важни съдове или нервни клонове. Затова там е предпочитано място. Има значение разбира се и дебелината и дължината на иглата. Ако изберете къса игла правите ваксина почти подкожно, ако изберете дълга-поставяте ваксината над бедрената кост-пак е грешка.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 437

И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

# 28
  • Мнения: 1 586
И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

Ами не всички педиатри изпълняват тези препоръки. Ако пуснем една анкета "къде е поставена ваксината ДТК (осигурена от БГ здравна каса) на детето ви" сигурно доста висок процент ще са поставените в крака ваксини. Поне около мен доста майки съм питала - все в крачето им я слагат, въпреки указанията на МЗ. Ама мойта педиатърка се запъна здраво. И трите ваксини ни ги сложиха в гръбчето (сестрата ги прави тия неща, не лекарката). ДЪщеря ми е вече на година и 9 месеца и единият белег (дето е бил първият и третият прием) още личи. За затопляне на ваксината, бавно вкарване и пр. тънкости въобще и не се сети сестрата...

Бърди, благодаря за информацията, все си мислех че педиатърката ми е била права в оня спор...

# 29
  • Мнения: 8 585

И аз се бях засилила да попитам точно това- възможно ли е производителя да дава грешни препоръки, МЗ да ги узаконява и всички педиатри да правят грешка?
Скоро ни предстои трета ДТК и въпроса живо ме интересува.
Факт е, че след втората поставена ДТК, подкожно на плешката, мястото има лек оток.
И още нещо. Ако има пинцип за поставянето на ваксините, то защо за тази са дали различна от всеобщата практика препоръка.

Попитайте, кой произвежда Българското ДТК, защото никой от чуждите производители не дава препоръка да се прави подкожно и то на гръбчето. Препоръката за поставяне на ДТК от всички реномирани производители е да се поставя интрамускулно. Интрамускулно се поставя само на местата, за които говорихме. Истината е една и е проста. МЗ просто не знае какво препоръчва ( както и по ред други теми) или просто им харесва да са оргинални. За такива неща отдавна времето е минало. Не е срамно да следваш една голяма школа ( било то Германската или Американската). Не е срамно също да развиваш собствено мнение, обобщавайки ред мнения.
Ние не разполагаме с научни възможности да развиваме собствена политика по въпросите на ваксинациите поради ред причини. Най простата от тези е, че сме само 6 милиона население и изследванията върху такава популация биха били много по-неточна от изследвания върху популация 150 милиона например ( Германия).
Следователно нямаме избор-иначе всички, заедно с МЗ ставаме обект на подигравки.
По въпроса дали да произвеждаме собствени ваксини не мога да се произнеса-може да се произвеждат по лиценз или по собствени технологии, ако имаме сили да предложим качествен продукт. Малка Дания произвежда най-добрите световни инсулини (Novo-Nordisk)... Simple Smile

Последна редакция: пн, 12 сеп 2005, 20:51 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт