Моля за съвет за недоносено бебе - имуностимулатор и резултати от ТФЕ

  • 1 779
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 912
Здравейте доктор Слънчева,
дъщеря ми се роди след спешно секцио поради преекламсия при мен в 34 г.с. с тегло 1300гр, 40 см. След 2 месеца в отделение за недоносени  ни изписаха 2340 гр, от 2 седмици вече сме си вкъщи и в петък 04.09. бяхме с тегло 2700гр, 48 см, 34,5 обиколка глава и 33 см гърди. Въпросът ми е следният: от 3-4 дни забелязах, че нослето й сякаш хърка като диша, но не се вижда секрет. Бяхме при личния й лекар и при специалист УНГ, които преслушаха гърдите и носа и препоръчаха единствено физиологичен разтвор по 3-4 капки 3-4 пъти дневно в нослето, което да  помогне за размекване на секрета някъде по-навътре, както ми обясниха. Не ми препоръчаха нищо друго. Днес имаше и нещо като покашляне сутринта, но не се е повтаряло. Температурата ни е 37.1 и личният й лекар каза, че няма нищо страшно, дробовете са чисти, всичко е наред, да продължа да слагам физиологичния разтвор, да следя температурата и за кашлица, но най-вероятно се касае за реакция на организма, т.к. 2 месеца е бил в болнична среда и сега се наглася към новата. Ще изчезне от само себе си. Моля за съвет какво може да даваме, за да увеличим силите на имунната система, като се има предвид, че в момента сме на 2 месеца и 15 дни (1 месец и 1 седмица коригирани), пием неуробекс за подпомагане на ЦНС и аминокиселини провит и севит, които приключваме след 3 дни.
И още един въпрос, ако може т.к. личният лекар не можа да ми обясни на прост български език или аз не го разбирам - какво означава резултатът от последната ни трансфонтанелна ехография  - симетрични, недилатирани латерални вентрикули, паренхим и субепендим - със запазена ехогенност, което е написано в епикризата при изписването ни. Преди това пак при ТФЕ имахме диагноза церебрална левкомалация и при 2рия преглед - отчетено подобрение, персистиращи дискретни перивентикуларни хиперехогености в окципиталните зони. Много ме притеснява как ще се отрази това на двигателното и умственото развитие на детето ми, въпреки че личният лекар за сега ме успокоява, че сме се развивали добре физически - правим опити, когато е по корем да се избута на пред с крачетата, задържа в това положение главичката за няколко сек., а когато е в изправено положение успява да задържи главичката по-дълго време изправена.
Извинявам се, че постът стана толкова дълъг, но ще съм ви много благодарна за отговорите ви.

# 1
  • Мнения: 5 760
Реално Вашето бебе е по-близко по термин до доносените , но е с по-ниско тегло от това за съответната гестационна възраст.
Не е необходимо да давате нищо на бебето за имунната система, защото тепърва се изгражда и внасянето на имуностимулиращи медикаменти и храни могат да доведат до неадекватна и неочаквано отрицателна реакция.
Последната ТФЕ както е описана значи, че няма остатъчни проблеми и детето е здраво.
Единственото, което трябва да правите е да се контролира редовно всеки месец тегло, ръст, обиколка на главата и неврологичен преглед и да го храните с мляко до навършване на 4 м. корегирана възраст. Едва тогава да го захранвате с други храни. и изобщо да го гледате като здраво дете!!! Grinning

# 2
  • Мнения: 912
Благодаря Ви за отделеното време, доктор Слънчева. Днес бяхме на контролен преглед (ТФЕ) и ни казаха, че не се вижда нищо остатъчно по мозъка, показаха ни на снимки, как кората се е нагънала. Като цяло казаха няма причина за притиснение. Контрола при невролог след месец, но тогава може и да няма ТФЕ, ако се развиваме както трябва.

Общи условия

Активация на акаунт