моля, дайте ми съвет (проблем с наематели)

  • 34 598
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем, моля да даде съвет!
Наемателите ми от три месеца са си изключили телефоните и в апартамента никой не отваря. За  тримесечието май-юли има натрупана сметка за ток 52лв., което показва, че все пак в апартамента се живее, може би не постоянно. Измина месец, от последния срок за плащане на тази сметка. Никой не я плаща, което пък за мен означава, че тези хора вече не живеят там(или не им пука дали ще прекъснат тока) При това положение аз май не мога даже да разбера имам ли още наематели или не. Ако са се изнесли - добре, ами ако извикм клчюар, вляза,  и вътре се окажат техни вещи?  Въпросът ми е: Към кого да се обърна и как да стане законно да си вляза в апартамента?  Нямам намерение да си търся трите наема. Само си искам жилището.

Последна редакция: пт, 25 сеп 2009, 12:00 от Mamma

# 1
  • Там някъде......
  • Мнения: 197
Хм,това е много неприятна ситуация има всякъкви хора наречени -Измамници!

# 2
  • Мнения: 3 157
А какъв е проблема ако има техни вещи?Прибирате ги някъде и ги предавате срещу парите за разхдоите и наема.

# 3
  • Мнения: 157
Те са ти длъжници, живеят в твоето жилище, крият ти се а ти се чудиш как да влезеш?Действай по смело.

# 4
  • София
  • Мнения: 16 023
А какъв е проблема ако има техни вещи?Прибирате ги някъде и ги предавате срещу парите за разхдоите и наема.
Викай ключар, обнови си апартамента и си търси други наематели.
Като подписваш следващия договор - включи в него да имаш ключове от апартамента, да имаш достъп там, да ходиш там за да вземаш наема. Капаро - в размер на 1 наем, но не за наем, а за покриване на последните сметки при напускане. Наема се взима преди започване на месеца. Проверявай  всеки месец сметките, ако има неплатена - като отидеш за следващия наем да ти дадат парите и ти ще я платиш.
В наемите на мои апартаменти винаги има клауза, че при 1 просрочена сметка договора е невалиден и са длъжни да напуснат в срок от 24 часа. Провери при всички квартални кабелни и интернети - дали са сключили договор. Води се на апартамента и ще дължиш и за това удоволствие. Вещите - ще си вземат след като се издължат.
Постави си условията, гледай да не си ти минатата. Ако на някои не им харесва - има достатъчно други апартаменти.

# 5
  • Мнения: 298
Потърси съдействието на полицията,влез в апартамента в тяхно присъствие. В противен случай наемателите ти могат да ти създадат проблеми. Няма значение,че апартамента е твой-докато те са наематели,нямаш право да влизаш вътре без тяхно присъствие.

# 6
  • Мнения: 3 157
Моля?Това пък защо?Някъде пише ли го или ей така ти се струва на теб правилно?

# 7
  • София
  • Мнения: 16 023
Моля?Това пък защо?Някъде пише ли го или ей така ти се струва на теб правилно?
Зависи какъв договор са подписали.
В моите договори имам достъп по всяко време. Представям си, ако са извън София и у съседите отдолу - тече вода. Да ги чакам да си изкарат почивката ли?
Авторката, прати СМС на някой техен тел., че на долния етаж тече вода и влизаш с майстор за ремонт. И да не работи тел- имаш доказателство, че си  правила опит да ги потърсиш.

# 8
  • Мнения: 2 131
Ако нямаш договор с тях- влизай без полиция, но за всеки случай вземи и свидетели с теб.Но при подписано от двете страни ще ти е по трудно.Там трябва полиция, защото могат да ти създадат проблеми(въпреки, че делата се точат с години).

# 9
  • Мнения: 3 157
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА НАЕМАТЕЛЯ


Да иска привеждането на имота в състоянието, което е уговорено преди подписване на договора. Ако това не стане, да предяви иск към Наемодателя за корекция на уговорената наемна цена, за обезщетение или да развали договора;
Да договори с Наемодателя отстраняване на съществуващи недостатъци на имота за сметка на дължимия наем за определен срок (смяна на подова настилка, освежаване чрез боядисване, и др.);
Да ползва имота според предназначението му и в определения в договора срок;
Да плаща в срок (точно фиксиран в договора) наема и разходите, свързани с ползването на имота;
Да поддържа наетия имот в годно за ползване състояние, да отстранява повреди, които се дължат на обикновеното потребление (замърсяване на стени, течове на кранове, повреди в електро и ВиК инсталации, и др.);
Да заплаща консумативните разноски, свързани с ползването на имота: вода, топло и електроенергия, телефон, асансьор, чистачка, и др. Консумативните разходи могат да бъдат включени в наема или да се плащат отделно. И в двата случаи те се дължат от Наемателя, ако в договора страните изрично не са уговорили нещо друго;
Да извършва промени на интериора на имота, ако Наемодателят е съгласен;
Да съобщава незабавно на Наемодателя за повреди и посегателства, извършени върху наетия имот;
Да изпълнява наредбите за реда и управлението на етажната собственост, ако имотът е в етажна собственост. Тогава Наемателят е обвързан с разноските по ползването на общите части на сградата - стълбищно осветление, асансьор, ремонт на покрива, на общите врати, и др. Тези суми се събират от домсъвета и ако не се платят той може да се обърне към съда за издаване на изпълнителен лист. По искане на управата Наемателят може да бъде изваден от наетото помещение (чл. 235 от ЗЗД и чл. 15 от Правилника за управлението, реда и надзора на етажната собственост);
Да върне имота в състояние, в което му е предаден. Дължи обезщетение за вредите, причинени по време на ползването, освен ако докаже, че те се дължат на причина, за която той не отговаря. До доказване на противното се предполага, че имотът е бил предаден на Наемодателя в добро състояние.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

При безсрочен договор всяка от страните може да поиска прекратяване на договорните отношения с предизвестие от един месец.

При срочен договор наемните отношения имат действие до изтичане на срока. Ако след срока използването на имота продължи със знанието и без противопоставяне на Наемодателя, договорът се счита за продължен за неопределен срок. Ако продължението е без съгласие и явно Наемодателят се противопоставя, то Наемателят дължи обезщетение и изпълнение на задълженията, произтичащи от прекратяване на наемния договор.

Договорът може да бъде прекратен преждевременно от всяка от страните при неспазване клаузите му от другата страна. В договора може да се включи клауза за неустойка в случай на едностранно, преждевременно прекратяване на договора.

При прекратяване на договорните отношения Наемателят трябва да предаде имота на собственика, а не да го изостави. Ако постъпи така, той носи отговорността за повреди, които могат да настъпят от възможен безстопанствен период.

Изложените постановки са в съгласие с нашето законодателството. В договора за наем могат да се съдържат и договорености в различен смисъл от уредбата на закона

# 10
  • Мнения: 17 546
При това положение аз май не мога даже да разбера имам ли още наематели или не.... Само си искам жилището.
Ти дано още имаш апартамент, че какви се навъдиха напоследък...
Мисля, че нямаш право да влизаш в жилището, ако имаш официален договор за наем. Ако нямаш такъв, просто викни ключар и си влез. Колега имаше луд наемател и когато се консултира с адвокат, му казаха, че той ще го отнесе, ако влезе и ще се счита за влизане с взлом. Но той си имаше договор и си плащаше такси в общината. Колко време се разтакаваха с онзи перко... не е истина! ooooh! Толкова му беше писнало, че на мига като си взе собственото жилище, го продаде, но той има купища пари, така че, тази продажба само му облекчи живота от разправии с луди хора.

# 11
  • Мнения: 9 436
Цитат
Ако са се изнесли - добре, ами ако извикм клчюар, вляза,  и вътре се окажат техни вещи?
А,ти защо нямаш резервен ключ за апартамента? newsm78

# 12
  • на пистата
  • Мнения: 5 833
къде се случва това newsm78в кой град,може наистина хората да ги няма ако са чужденци например,но досега трябваше да са спряли тока.

# 13
  • Мнения: 154
бооже. ти що не пита преди да пуснеш квартиранти? туй най ме дразни в хората - като да оплескат нещо нямат равни като самодейци, и после се сещат за адвокати и т.н. съвет - сега не знам какво да правиш, но другия път не сключвай договор без твой адвокат.

# 14
  • Мнения: 1 312
На мен пък ми е непонятно как така ви се струва нормално да има ключ от апартамента Rolling Eyes.
Нали това е нечий друг дом сега Thinking.
Аз лично няма начин да се навия да наема жилище с подобна клауза в договора Naughty.
А пък за напускането в срок от 24 часа нямам думи просто ooooh!.

Общи условия

Активация на акаунт