Повишени НК-клетки, ТАТ, МАТ и видове терапии

  • 17 658
  • 53
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 262

Здравейте! Аз съм със завишени NK-клетки 26%. ТАТ и МАТ също са ми над нормата. Хормоните на щитовидната жлеза са ми в норма. Имам назначена терапия от доц. Конова за вливания на Имуновенин в комбинация с Интралипид.
Искам да попитам какви други видове лечение за тези проблеми се прилагат в различните клиники?
Мисля, че в клиниката на д-р Щерев се прави същото.
Какво дават в клиниката на д-р Владимиров?
А в клиниката на д-р Стаменов?
А в останалите клиники?
Споделете опит и впечатления.

# 1
  • Мнения: 613
Здравей,имам абсолютно същия проблем като теб,след имуновенин и аспирин протект /предписани адекватно/ след 5тото ИКСИ бях бременна с еднояйчни близнаци.Загубих ги в 21г.с. но това заради друг проблем-Трансфузионен синдром.Аспирина го пиех всяка вечер от пункцията нататък,а имуновенина го слагах всеки месец и всичко беше наред,тия неща ми помагаха със сигурност.Дори имуноенина последния месец не го слагах,понеже НК клетките ми влезнаха в норма и нямаше нужда.Аспирин протекта си го продължавах обаче,той нали е за ТАТа и МАТа.

# 2
  • София
  • Мнения: 262
IRA2, много съжалявам за това, което ти се е случило. Аз също имам изписан аспирин протект, но той е защото съм и с вродена тромбофилия. Имам изписани и инжекции фраксипарин, заедно с аспирина. При теб сигурно са само за ТАТ и МАТ. Казаха ми, че антителата  също могат да провокират проблеми при кръвоносните съдове на плацентата. Аспиринът всъщност предпазва тези кръвоносни съдове. Желая ти успех.

# 3
  • София
  • Мнения: 262
IRA2, на теб даваха ли ти някакви други лекарства за ТАТ и МАТ освен аспирин протект? Например селен или нещо хомеопатично. Ако са ти давали нещо, по кое време е било – само през бременността ти или и по време на нейното планиране?
В коя клиника ходиш?

# 4
  • Мнения: 9 045
Яна, мисля че това е оптималната терапия за твоя случай, тоест спокойно можеш да се довериш. Доцент Конова е отличен специалист, знае си работата, макар че често се случва да се презастрахова - като всеки лекар, занимаващ се с лечение на стерилитет - но при теб проблемите са комплексни. Прочетох историята на предишната ти бременност (съжалявам за загубата ти...) и наистина фраксипаринът и аспиринът ще коригират кръвотока, за да може бебето да се изхранва както трябва. ТАТ и МАТ ще се нормализират или от самосебе си, или от вливанията, тук вече предварително не може да се каже. Аз също бях на терапия с фраксипарин и аспирин, през цялата бременност, тъй като съм с вродена тромбофилия.
Пожелавам ти успех от сърце Hug

# 5
  • Мнения: 613
Jana 08, аз съм в Малинов при д-р Стаменов.Имуноложките там вече няколко пъти са ми изписвали Биоактив-селен+цинк и Омега 3 да ги пия след опитите,но не и по време на бременност или стимулации.За 1 или 2 месеца различно.Знам,че на някои пациентки им предписват и кортикостероиди /Преднизолон примерно/ по време на стимулацията,а и след  EFP за бременност.Предполагам,че така правят с тези,които имат много високи стойности на НК,моите по принцип не превишават 14 и затова само имуновенин съм слагала.Последния път когато слагах имуновенин /по време на стимулацията/ вдигнах от него много висока температура,тогава имуноложките ми сложиха 1 доза Преднизолон като ми казаха,че това дори ще ми помогне за успеха,а няма да ми навреди.Не знам как ми е помогнал,понеже опита ми е неуспешен,но това е друг въпрос.Желая ти много успехи и много скоро  preggo

# 6
  • Мнения: 526
за високите тат и мат (мат 500-600, тат 300+) Конова ми препоръчва преднизолон...понеже отказах имуновенина. Обаче мойта ендокриноложка  не иска да ми го изписва понеже съм била много слаба. Не знам каква е връзката, но сега и аз не знам какво да правя. Иначе имам хашимото, генотип 4г/4г и мутация в гена на мтхфр. При бременност - аспирин, факсипарин, фолиева и...преднизолон, който обаче изглежда е проблем при мен. Имам 2 миседа и една успешна бременност между двата. Сега минаха 4 месеца от 2рия мисед, но не мога да забременея защото сега пък тсх ми е под нормата и последните 2 месеца ми спря овулацията:( Ендокрионоложката не искаше да ми намали дозата на еутирокса, въпреки че тогава тсх-то ми беше 0,2. А сега 2 месеца след това вече нямам ову Sad сигурно тсх-то ми ве4е е 0.00 Sad Не съм го мерила ама си намалих сама дозата на еутирокса и сега чакам да видя дали този месец ще имам овулация или пак не:(

# 7
  • София
  • Мнения: 88
При мен нещата протекоха така: бременност - спонтанен аборт - клиника по стерилитет - лапароскопия - операция на щит.жлеза - повишени НК клетки - имуновенин непосредствено преди трансфер - ин витро - имуновенин след  EFP - имуновенин още два поредни месеца - от трети месец на бременността фраксипарин всеки ден до сега - живот и здраве другият месец очакваме  ylinfant

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 003
Jana аз също съм с завишени ТАТ и МАТ почти 9 пъти, а ТСХ, ФТ3 и ФТ4 са в норма. Посетих два ендокринолога, тук във Варна и в София д-р Начев в Майчин дом. Варненския ендкринолог ми изписа еутирокс 50 мг. и селеногин, откри ми хорнично Хашимото, но според него завишените антитела ТАТ и МАТ действащ срещу щитовидната жлеза, но не и срещу плода по време на бременност. Д-р Начев (ендокринологас, който работи д-р Стаменов) отхвърли терапията, защото според него изкуствено си завишавам стойностите като си вкарвам хормон отвън, и ме посъветва да спра лекарствата. Обясни ми, че ТАТ и МАТ не могат да се контролират, теоретично след време може да се развие по-сериозно заболяване на щитовидната жлеза. Но след като планувам бременност ТСХ трябва да спадне под 2,5 (от последното ми изследване е 2,8).
Аз съм с 3 спонтанни аборта, заради септум в матката. Отстраниха ми го в клиника Малинов, правиха ми и имунологични изследвания, от които имам завишени антинуклеарни антитела. Имунолозите ми изписаха терапия с имуновенин, преднизолон и омега 3. Но дори и лекарите не са убедени дали и кога трябва да се направят вливанията. И аз съм объркана, искам да съм сигурна, че е направено всичко преди нова бременност.

# 9
  • Мнения: 17
Здравейте ,чета ви .....ама можете ли да ми кажете какво означават тат и мат ...........извинявайте за въпроса ама понеже гледам че за антитела говорите а аз също съм - рф  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 262
ТАТ и МАТ са антитела, насочени срещу щитовидната жлеза.

# 11
  • Мнения: 93
Janna, доколкото виждам от коментара ти, имаме общ проблем и аз съм завишени NК-клетки, моите са 28%, което ми звучи адски много над нормата ако е 12% във всички лаб. CD3/CD16+56  Total NK /CD16+/CD56+/Lymphocytes- 28   602 - абс.брой
NК-клетки при РЕФ.СТ-СТ 90-430. Възможно ли е да са су увеличили толкова вследствие на двата ми спонтанни аборта в 7г.с и 9г.с?

Също така МАТ/A-TPO/ >600.0    РЕФ. ГРАНИЦИ 0-34,0
TSH 2.15  -  РЕФ.ГРАНИЦИ  0.27-4.2
TAT/A-TG/ 88.29 - РЕФ. ГРАНИЦИ  0-115.0

 Днес звънях в МЦ Фемина, в Токуда, на Д-р Катя Тодорова, но навсякъде няма свободни часове до януари, а при Тодорова дори февруари, искам да се консултирам, утре мисля да звъня на Начев, какво е твоето мнение за него? На 9.12.09 успях да си запиша час при доц. Конова, дано успея да стигна до Плевен.

# 12
  • София
  • Мнения: 262
Никога не съм ходила при Начев.
Освен при Конова съм ходила и при д-р Катя Тодорова. Мисля при следваща бременност да посещавам тях двете. Иначе за гинеколог съм си избрала д-р Виолета Димитрова от МЦ „Фемина”. Лятото бях на консултация при нея и тя хареса терапията, която ми е дала доц. Конова.
Успех!

# 13
  • Мнения: 21
Момичета незнам да ли тука е мястото на моя въпрос.С назначена терапия съм от доц.Конова.Предписано ми е интралипид на 1-2 ден след цикъл от 15 ден аспирин протект и антиоксидант валмарк.Чета из форумите че аспирина трябва да го пия след овулация а антиоксиданта и него ли след овулацията двата медикамента трябва да им съвпадене приема ли (моята овулация е по късна не съм с цикъл 28 дневен)

# 14
  • Мнения: 1 494
здравейте момичета  Laughing

Аз съм с четири неуспешни инвитро опита  Cry, последния беше миналия месец.

Още след първия неуспешен ми откриха Хашимото и започнах да пия елтироксин. От една година ТСХ е под 2 - 1,8-1,7, но ТАТ и МАТ са високи. Ходих при Начев миналата седмица. Според него неуспеха не се дължи на Хашимото, но аз съм си вкарала тази муха в главата, че искам да ги намаля. Между другото той каза, че няма да го има в България около два месеца. Тази седмица заминавал.

Моля ви, ако някой знае какво може да повлияят ТАТ и МАт, да сподели. На мен са ми правили вливания на интралипид, имуновенин. Пила съм преднизолон, медрол от първи ден на стимулацията и нищо  Sad

Общи условия

Активация на акаунт