Дете със силен характер, обаче...

  • 3 268
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте на всички.
Как да се справя с 6-годишно дете, което се налага постоянно. Наказанията помагат ли според вас?
Разбирам много добре, че грешките са в нас, родителите, но какво мога да направя да поправя тези грешки?
Благодаря ви.

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 20:30 от Galila

# 1
  • Мнения: 1 749
Откога налагането и играенето по нервите на родителите и околните се нарича "силен характер"?  newsm78

# 2
  • Мнения: 320
Не  искам да давам съвети, само бих изказала  мнение. Наказанията не помагат. Желанието на децата да се налагат е продуктувано от чувството им на несигурност, безпокойство, страх.Не винаги успяваме да разберем малките същества.Може би си мислите,че няма от какво да се страхуват, но не е точно така.Грешките на родителите  трудно се оправят. Но за да се оправят е нужно първо те да ги осъзнаят.След това следва най-трудното: родителите трябва да се променят.И не трябва да се разрешава детето да се налага.Това по необясними причини  понякога не е лесно. Сега се замислям.Ама какво значи - се налага, при какви ситуации се налага?Това понятие е доста размито. Какво значи детето се налага?
Питам защото на едно комшийско дете родителите му са " налагат" и то навън се налага на другите деца.Проявява агресия навън, защото в къщи е твърде подтиснато.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 271
Постепенно му покажете, че вече няма да става неговото. Децата се простират точно до там, до където ние им позволяваме. Когато стесниш кръга на своеволията, няма да ги прави вече.

# 4
  • Мнения: 9 814
Откога налагането и играенето по нервите на родителите и околните се нарича "силен характер"?  newsm78

Много правилен въпрос!
Не търсете грешките в детето, а в родителите.
Децата са такива каквито ние ги направим.

Какво значи детето се налага?

Да не уважава родителите си.
Когато му бъде казано нещо, да прави точно обратното.
Да става винаги това, което то пожелае.

# 5
  • Мнения: 613
Когато се трябва ,детето се и  наказва. И "силен характер" и "налагане" няма знак =. Налагането е по-скоро манипулация от страна на детето, на която вие се подлагате.

# 6
  • Мнения: 20
Извинявайте за закъснението. Май обяснението ми не е достатъчно.
Детето не се налага в къщи. Предполагам случая е, както е обяснила Милка - аз в къщи съм малко по-строга и за да си покаже характера, дъщеря ми се налага навън. Постоянно е заобиколена от деца, но винаги тя държи да е тартора, както се казва, и тя да решава на какво и как ще играят. По този начин не успява да задържи приятелка за дълго време, защото кой ще я трае само тя да дава заповеди. В къщи ако го прави ние може да си затваряме от време на време очите, защото я обичаме, но навън??? Стигна се до там, че няколко нейни приятелки започнаха да я игнорират и тя миналия ден, за да им привлече вниманието, започна да взима техни неща, които не й принадлежат. После, като я попитах защо го направи това, ми отговори, защото го харесала  #Crazy  Thinking...
Ние постоянно й говорим по този въпрос - аз директно, а баща й ме подкрепя с истории /измислени разбира се, но за нейната възраст/. Но като че не иска да го проумее. За момента се съгласява с нас, но на следващия ден е абсолютно същото. Сега в момента е наказана да си играе само в къщи, когато аз съм наоколо и мога да я контролирам, но според мен това не е решение. По този начин няма да мога да я науча да бъде отговорна когато е сама. А сега започва първи клас и как ще й се доверя да ходи и да се връща от училище сама? По тази причина пуснах темата, да ми дадете мнението си какво бих могла да направя в случая.
Благодаря ви.

# 7
  • Мнения: 9 814
Ето това мисля, че е ключът към проблема ви.

Извинявайте за закъснението. Май обяснението ми не е достатъчно.
Детето не се налага в къщи. Предполагам случая е, както е обяснила Милка - аз в къщи съм малко по-строга и за да си покаже характера, дъщеря ми се налага навън.

Какво значи малко по-строга? Нормално е, ако детето у дома получава само заповеди да се опита навън да покаже воля, инат и да се опитва да командва.
Наистина е лошо за него, защото "командирите" често биват изолирани от приятелчетата си.

# 8
  • Мнения: 4 915
Явно детето обича да е лидер и да се налага, където му се отдава - навън във вашия случай. Не зная как с говорене може да се преодолее това желание за лидерство и командорене. Може би с живите примери - приятелките я избягват - както и с участие в такива игри, където колективизмът е водещ и печеливш. Както и ученето на компромиси, и на загуби в игрите/респективно в състезанията в Живота...

Може би трябва да се посъветвате и с детски психолог какви игри, примери и ситуации да разигравате...Ако изобщо той намери някакъв проблем в поведението на детето, който да трябва да се коригира...Все пак си мисля, че в клас с повече деца, тя сама ще си получи някои от уроците, че не винаги и на всяка цена ще става по нейното желание...

# 9
  • Мнения: 20
Ето това мисля, че е ключът към проблема ви.
Малко по-строга съм за някои важни неща, като време за лягане вечер, време за ядене - например закуска обяд и вечеря, време за игра, ... ей такива неща. Опасните неща са скрити и не може да си играе с тях, така че съм избегнала многото "не"-та  Mr. Green. Обаче в същото време съм гъвкава и ако не иска да спи на обяд е ок /тя спря още на 3 по нейно желание/. Ако не й се яде нещо или не й се яде повече не я насилвам. Ако й се играе точно, когато брат й спи, може да излезне в градината или да отиде до клуба. Аз си мисля, че й давам винаги за всяка ситуация по няколко решения и тя така се обърква. Например в къщи винаги имаме поне 2-3 ястия за ядене, ако иска да играе й предлагам 2-3 начина да се забавлява... имам предвид не й казвам, добре, това има за ядене /1 нещо/ или добре, отиди да си играеш с тази приятелка или с тази играчка...

Free Soul, благодаря за идеите. Интересно ми е, че в училище е много послушна и тиха. Учителките винаги я хвалят. С децата си играе... не много, но като че не й прави много впечатление това. Сега като започнат училище ще проверя  дали имат училищен психолог там и ще поговоря и с него.
Благодаря ви.

Общи условия

Активация на акаунт