Какво и в какви количества трябва да има в к&

  • 3 487
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 415
Здравейте,

след като изкарахме известно време без кухня и в тежък ремонт най-накрая имаме всичко необходимо и аз усещам в себе си някакъв особен устрем - готви ми се.

То хубаво ми се готви. Като чета рецепти и ги спазвам разумно ми се получава, обаче опитът ми е толкова мижав...

Обикновно избирам някоя вкуснотия и се оказва, че не разполагам с нужните продукти и трябва да ги купувам. То добре, ако се отнася за бамя, ама онзи ден осъзнах, че у нас картоф (например) не се е свъртал поне година преди ремонта.

Та въпросът ми е - какви хранителни продукти държите у вас? Така, че дори и да не можете да отидете до магазина - заради време или финансов ресурс, да може да приготвите вкусни и полезни неща?

Мисълта ми е - месо във фризера, зеленчуци, варива разни, подправки какви...  newsm78 Въобще, всичко, за което се сетите?

Не бях сигурна дали тук да си пусна въпроса, но то къде другаде, ако не при готвещите

Благодаря ви   bouquet

# 1
  • Мнения: 144
Ех, мацо ти направо ме уби #2gunfire шегувам се Joy Joy Joy

Честито ти нова кухня!!!!Хубаво е все пак да си купиш продукти основни и по ваш вкус разбира се .Аз лично от години съм си създала навика да пазарувам основно след заплата купувам си всичко необходимо: захар, сол, брашно, боб, леща, ориз, макарони, спагети,ч. пипер , картофи, лук,..............ама много са и не ми се пише толкоз.Във фризера си слагам зелен фасул, грах, месо, печени пиперки...Абе общо взето виж какво обичате и вместо да тичаш до магазина всеки ден и за всяка манжда си купувай веднъж в месеца основните продукти и остави по дребните неща за дневното пазаруване.

# 2
  • Мнения: 4 988
Не трупам запаси Laughing
Купувам по един пакет от основните неща, като видя че намалява купувам нов. Месо купуваме наведнъж, свинско, пилешко, телешко, риба, това щото пазарувам от един магазин за месо. Зеленчуци и плодове пак наведнъж като посвършат, пак пълня кутийте на хладилника. Картофи и лук държа в килера......
Абе май хич не ти помагам......сега като се замислих въпрос на вкус, като видиж че нещо намалява от това дето редовно го ядете, купуваш. За по специални рецепти си купувам продуктите отделно за тях, то неможе да поддържаш всичко.
Като застоят зеленчуци режа и във фризера, после за манджи и супи е перфектно, това ще ти е полезно Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 2 415
Благодаря ви много. Ние сме само двамата и ядем такива количества храна, че ако купя нещо с ниска трайност обикновено не успяваме да го изядем и то тръгва да се разваля. Затова сега се опитваме да си променим малко подхода и да измислим стратегия за поддържане на някакъв асортимент, който да е достатъчен за готвене на разнообразна храна, но да не е презапасяване. Например се чудим как да си разпределим фризера. Аз например ям свинско и телешко, той свинско и пилешко и смятаме да си разделим пакетчета с по 2 пържоли от около 150гр. от всеки вид месо, а за готвене - парчета от по около 250гр. За зеленчуците  newsm78 чудя се дали например мога да си замразя моркови. Най-близкият ни магазин с нормално зареждане е на 15минути с кола, та не е въпрос на слизане от блока, за да се сдобием с нещо...

# 4
  • Мнения: 1 101
Ами зелен4уци купувай на една седмица след като нямаш наблизо

Аз купувам така Peace от вси4ко по малко
3,4 моркова, 2,3 4ушки(тук са дебелокори и големи)1 зелка,малко лук,2,3 марули,4,5 краставици,3,4 домата,1 тикви4ка,1 патладжан,1 кг картофи..
Плодове също от вси4ки сезонни плодове по малко(колкото да се изядат понякога свършват и по рано) Rolling Eyes)
Така имам от вси4ко по малко...и ми стига до следващата сряда когато е пазара(купувам от там защото са производители и винаги е прясно)
За месото по същия на4ин...правя груба сметка за дните и какво ще правя и така разфасовам после в плик4ета за по едно ядене Peace
Най важното е да си направиш предварително горе долу сметка за това което е готвиш

Надявам се да съм била полезна Peace

# 5
  • Мнения: 940
У нас винаги има достатъчно за поне един месец готвене без да спираме--във фризера замразени пиперки--пресни и печени, зеленчуци като зелен боб, грах, царевица, месо, някакви дреболии. Отделно консерви и туршии, картофи, боб, леща, ориз, спагети,макарони--тях винаги попълвам като количество и имам по един пакет. Брашно задължително 2 пакета по 2 кг. Същото се отнася за захар и сол. Олио пазаруваме на стекове, не обичам да ми свършва. Винаги имаме и риба във фризера, защото купуваме сезонна черноморска,която излиза веднъж примерно в годината и замразяваме. Правя малки пакетчета, за да не изхвърляме храна. Моркови замразявам нарязани, готови за манджа. Само бъркам както са замразени и си вземам колкото ми трябва. Същото е с подправките--замразявам си ги нарязани в кутии или пликове. Отделно зареждам по-малотрайните продукти само ако ще ги ползваме. Например мляко не ядем всеки ден, както и майонези, колбаси, кашкавали и сирена....
Винаги мога да сготвя и без да ходя до магазина.

# 6
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Зависи какво обичате да хапвате - оттам и какво ви е необходимо. Например няма нужда да купуваш куркума, ако няма да я ползваш.

Аз от зеленчуците винаги имам: моркови, лук, картофи.

В шкафа: ориз, фиде, галета.

Във фризера: чисто свинско, пилешко, нарязан на ситно магданоз, копър, чушки на парченца.

Абе то много трудно да се опише.

Най-добре като за начало да решиш какво да готвиш и после да напазаруваш. После по-лесно ще се ориентираш какво ти е нужно.

# 7
  • Мнения: 27 524
Аз лично много се зареждам  Rolling Eyes Килерът, хладилникът и фризерът вечно са претъпкани и няма място в тях никакво. Рядко ми се налага за някоя рецепта да отскачам до магазина, обикновено е за нещо нестандартно.  Blush
Имам даже аншоа, песто и каперси, неща, които веднъж в годината я употребя, я не  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 2 415
Точно в това ми е въпросът, както Блонди го е обяснила - да мога да реагирам при всеки порив за готвене  Grinning

Явно наистина зависи според това какво се готви по-често. У нас без песто няма начин, а аншоа никой не докосва. За сметка на това има промишлено количество риба тон...

А фризера - как си го разпределила? Нашият не е най-големият на света. 65литра пише, разпределен в две по-дълбоки отделения и едно по-късо, зад което е компресорът. В късото стоат леда, двете "зарядни" за хладилни чанти и сладолед. Така че реално остават другите две. Над тях умувахме вчера ...

# 9
  • Мнения: 940
При нас фризера е голям, така че няма да мога да ти помогна, защото той на практика е наполовина празен. Обаче понеже обичаме да си приготвяме всичко сами, а не да купуваме от магазина--та затова изобщо имаме фризер. Аз също много пека--винаги имам мая, бакпулвер и есенции. Преди и аз като Блонди бях--дори каперси които така изхвърлях, понеже ползвах само няколко пъти в годината държах у нас. Винаги обаче имам консерви--риба, пастет, лозови и зелеви сърмички, всякакви неща като бамбук, кокосово мляко и прочие.  Joy Но това беше, защото живеехме на място, където нямахме магазин наблизо. А подправки винаги имам заредени от всички възможни видове--принципно ползвам много подправки.

Принципно ако не те бъркат финанси, можеш да се заредиш с всичко необходимо което ядете и винаги да поддържаш количество. Ако имаш влечения към по-екзотична кухня--зареди и такива неща.

# 10
  • Мнения: X
Не обичам да замразявам нещо,което винаги се намира прясно.
Преди замразявах месо,но вкусът му много се променя .
Единственото замразено месо ,което купувам и ползвам е риба,която няма как да се достави прясна до Бг.
И отскоро фазани,защото няма кой да ги лови.   Mr. Green
Моркови също не замразявам,цяла година има пресни на пазара.Купувам 1/2 кг,стига ми за седмица.
Яйца,захар,ориз,леща,боб...като започнат да намаляват,зареждам.
обикновено веднъж в седмицата ходим до някой хипермаркет и зареждаме основно.
Подправки имам винаги.
Купувам и по-нестандартни неща,обичаме и по-екзотична кухня-соево сирене,кълнове,често приготвям суши...

# 11
  • Разград
  • Мнения: 3 110
У нас фризерът е пълен само със зеленчуци и подправки.
Месо купуваме на момента,когато решим.
Подправки си имам всякакви,те поне дълго време са годни.
Брашно,ориз,фиде,макарони,спагети,захар и подобни купувам,да речем,по 2 пакета.Брашно повечко,че имам машина за хляб и доста бързо свършва.
От пресните зеленчуци купувам не повече от килограм.
От трайните зеленчуци-картофи,лук,чесън може и по 2 кг и това за 2 седмици,че и повече,зависи от менюто.
Олио,например,винаги имам 1 бутилка вповече.Прясно мляко купувам по 5 кутии,масло по 2 бр по 250 гр,сметана винаги имам и от двата вида,яйца също.
През ден си правя списък на това,което трябва да купя.
И аз,като Блонди,реша ли нещо да правя много рядко ми се налага да ходя до магазина,имам си в наличност продуктите.

# 12
  • Мнения: 1 181
това което задължително имаме в нас по всяко време е:
във фризера - 1 кг свинско месо, 1 кг пилешко, кренвирши (те са бързооборотни, като няма време да се готви)
подправки - черен пипер, червен пипер, босилек, чубрица, джоджен, дафинов лист, чесън на прах, брашно
боб, леща, ориз, фиде, макарони;
консерва грах, консерва домати;
зеленчуци - картофи, лук, чесън, моркови
олио + 1 резервна бутилка, оцет

Това са задължителните. Другото купувам според менюто.

# 13
  • Мнения: 4 668
Не обичам да се зареждам . Преди правех такава грешка , но и много храна изхвърлях . Сега гледам да имам основното - зеленчуци : картофи , лук , чушки винаги . Домати и краставици купувам през ден , не ги обичам престояли в хладилника .
В камерата почти винаги имам едно пиле , замразени банички и зеленчуци - царевица , грах и т.н.
Не оставаме без луканка , кашкавал , сирене и масло .
Кола за мен - поне 2х2 литра трябва да има - иначе не ми е спокойно  Grinning
Месо купувам винаги да е прясно - най - много за два дни напред .
Брашно си имам в повечето случаи , защото имаме хлебопекарна .
Подправки обаче имам в безобразни количества - един цял шкаф  Grinning

# 14
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
Въпреки,че сме само двама в къщи.Аз имам от всичко не ми се налага да ходя до магазина,който е много близо до дома.Нито пък ми се е налагало да потърся нещо дребно и незначително от съседка.Дори фризера ми който е към хладилника,взе да отеснява,та ще се наложи закупуване на друг по голям.

Общи условия

Активация на акаунт